de meest gebruikte koffiemelk in nederland VLAG GOUDBAND s 31% „SPARTA" Voor het lekkerste kopje koffie BROMMERS 1964 Garage P. BEZUYEN Engelse truien firma KOEVOETS C. Legemaate Drukkerij L O Slachtpaarden L&O Fruitkwekers hoorden over ziektebestrijding in de fruitteelt DE BLANKE MEDICIJNMAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag IC januari 19G4 No. 19515 'n klasse apart I prachtige kleurencombinatie^ Betaling desgewenst in overleg j Uit voorraad leverbaar Zie etalage ZIERfKZEE - TEL. 2164 Oók voor schrijfmachines (vanaf f 164, en telmachines (vanaf f 98, naar: „DE NIEUWE BOEKHANDEL" Joop Volkeri Telef. 2439 - Zierikzee Havenpark 5 - Zierikzee Wegens huwelijk vrijdag 17 januari n£ 12.00 uur gesloten groenten- en fruithandel Melkmarkt 12, Zierikzee DE zaak waar u o.a. kunt kopen: geschilde aardappelen Westlandse druiven verse champignons prima okkernoten geeft met Zirnéb veel betere resul taten dan die met Ferbam en Ziram. Voor peren een nieuw schema ni. rond de bloed' 4 anaal spuiten met Zdneb en dan doorgaan met T.M. T.D. Spreker vroeg zich af of de vele chemische bestrijdingen in de fruit teelt geen „valse tonen" gaan wor den. Het beter zelf-waarnemen kan zeker leiden tot het uitsparen van bespuitingen, wat een meer harmo nische gang van zaken tot gevolg heeft. kend afweermiddel tegen hazen en konijnen. Over de chemische onkruildfoestrij- ding >in de 'boomgaard! (schoffelen wordt te duur) hield de heer God drie een inleiding. Ook hier liggen de middelen voor het grijpen, alleen de prijs ligt hoog. Maar tóch moeten wel grondbewerkingen uitgevoerd worden. Deze middelen nu geven geen moeilijkheden te zien in de groei, bloei en dracht d'er fruitbo men en 'klein fluitsoorten. Het be kende Simazin houdt de grond eni ge maanden schoon van onkruid Geboortekaartjes leveren wij omgaand -*a- Janne wekken 11 Zierikzee Te koop gevraagd: Paard enslagerjj H. STOUTEN Oosterland Telefoon (01114) 4 01 Muziekvereniging „Apollo" Brouwershaven Zaterdag 18 januari a.s. muziek- en toneel uitvoering in hotel „Jacob Cats". Aanvang: 7 uur precies Entree f 1,50 per persoon Na afloop BAL met de „VICTORIABAND" Braun KM-3 keukenmachine Nog enkele voorradig voor de lage prijs van f 168,— compleet met groentesnijder, mixer en mengkommen Magazijn „Electra" Poststraat - Zierikzee UW drukker voor familiedrukwerk Eilandelijke voorlichtingsvergadering te Haamstede HAAMSTEDE, 15-1. Een zeer groot aantal fruitkwekers van het gehele eiland heeft in hotel Bom met belangstelling geluisterd naar de aspecten in de ziektebestrijding in de fruitteelt, zoals elk jaar sa mengesteld en toegelicht door de heren J. Hertgers, H. J. Mandersloot en P. J. Goddrie. De Ver. van Oud-Leerlingen „Po mona" heeft er voor gezorgd, dat de fruitkwekers weer een goed over zicht hebben gekregen van de be strijdingsmiddelen. De voorzitter, de heer J. C. de Fei- ter, wenste in zijn welkomstwoord de aanwezigen een gelukkig nieuw jaar. De heer Hertgers, als eersite spre ker zeide dat in het algemeen ge zien zeer weinig moesappelen uit Italië zijn geïmporteerd, doch on danks dit buitenkansje lagen de prijzen van het fruit toch lager dan in 1962, wél een importjaar. De kwaliteit was in 1963 wiet best en vooral de Golden Delicious was ruw. Hoofdoorzaak hiervan waren de wis selende weersomstandigheden. „Teelt U een zo hoog mogelijke kwaliteit met een zo laag mogelijke produ'ktiekosten", adviseerde spre ker. De schurffcbestrijding mag nog steeds niet achterwege blijven en vraagt evenals de meeldauw volle aandacht. Het niveau der meeldauw is in Zeeland nog dermate hoog dat in de gevoelige periode zeker gespo ten moet worden. Karathane kan, gespoten in deze periode, een reduk_ tie geven van 30 procent. Wepsyn is goed en ook Morestan is zeer on schuldig tijdens de bloei. Het toedie nen van een klein percentage Tuzet bij de gewone middelen, is vooral bij Golden Delicious kwaldtertverbe- terend. Het spuiten met mengcarbamaten Volgens de heer Mandersloot ko men de igloeosporium-iinfecties pas in de nazomer en de beste resulta ten worden nog steeds bereikt met Captan. Dflt laatste middel gaf in proeven 9 procent aantasting, Delan li et 17 procent zien en een zwavel- Tuzet-comibinatie 16 procent. Tegen het vruchtrot in aardbeien adviseer de spreker reeds vroeg te beginnen met T.M.T.D.-achtige middelen. Hier na overstappen op FhaLtam of Oap- tan <in verband met de veiligheids voorschriften. Ook tegen het vrucht- rot in zwarte bessen werkt Fhaltan zeer goed, doöh ook Liro-Vurex ds afdoende. Tegen bladval helpt Zineb afdoende. De insectenbestrijding In de insectenbestrijding is voor 1964 maar weinig nieuws. Spint blijft te bestrijden met de bekende middelen, voor de bloedluis i9 Un<- deen ndeuw, doch ook Kilval helpt uitstekend. De windschermen, voor al die Italiaanse populier, moet nu bespoten worden, omdat ze in het najaar te vroeg het blad laten val len. Ziinèb- of Ziram-bespuitingen doen geen wonderen, doch het helpt. Nog steeds ds Aa-Proteot een uitste- evenals AA-Karmex. Een gloed nieuw middel tegen zowel zaad- als overblijvende onkruiden is W.L. 57-92. Het kan gespoten zowel gra- nutóir gebruikt worden op schoon of vuil land. Nieuwe contactmidde- len zijn Grammoxone (voornamelijk grasaabtigen) en Reglone. Het be ruchte ikweekgras heeft nu ook haar doodsvijand gevonden in Dalapon, Eptam en Grammoxone. Al deze middelen 'kunnen rustig in de boom gaard gebruikt worden. Voor aard beien kan Siimazin weer gebruikt worden. Tegen de vaak vuile kanten onder het windscherm is de combinatie DaLapon-Atrazin een middel om alle onkruid te doden. Aan het slot vertoonden de heren nog kleurendia's over hetgeen deze middag was behandeld. Er werd uit gebreid vragen gesteld1 en het is ze ker dat de kwekers deze middag heel wat hebben opgestoken over liet steeds weer wisselende aange zicht van de ziektebestrijding. CIJFERS OVER DE EMIGRATIE DEN HAAG, 15-1. Volgens een voorlopige telling van de Neder landse emigratiedienst zjjn vorig jaar 6770 Nederlanders geëmigreerd het laagste emigratiecüfer sinds 1947, toen 6818 emigranten ons land Verlieten. Meer dan, 1900 Nederlanders trok ken vorig jaar naar Australië, bijna 1700 naar Canada, bijna 1600 naai de Verenigde Staten, meer dan 600 naar Zuid-Afrika, bijna 600 naar Nieuw-Zeeland, 84 naar Rhodiesdë en 83 naar andere landen. Het lage ©migratiecijfer van het afgelopen jaar ds hoofdzakelijk het gevolg van de schaarste op de Ne derlandse arbeidsmarkt en het weg vallen van dë Amerikaanse emigra- tiefaciü/telten in voorgaande jaren verleend aan uit Indonesië gerepa trieerde Nederlanders. In 1947 bedroeg het aantal emi granten slechts 6818. Vijf jaar lan ter werd het na-oorlcgse record van 48.690 emigranten bereikt, maar se dertdien vertoonden de jaarcijfers een dalende lijn. In 1955 waren er minder dan 30.000 emigranten, in 1960 minder dan 25.000, in, 1961 min der dan 15.000 en in 1962 minder dan 12.000. 16. Als Aram en Agua met hun zware last enkele minuten gelopen hebben, ligt de kale kuststrook reeds achter hen en strek ken de groene heuvels van Cornwall zich voor hen uit zo ver het oog reikt. „Pfff ik wou dat ik een herberg tegenkwam", puft Agua. „Als ik ooit een duit te ver snoepen had, dan is het nu!" „En ik ben blij dat er geen herberg in de buurt is", verklaart Aram. „Bij het ver bergen van een vracht goudstukken kun nen we geen toeschouwers gebruiken. Wacht eens, daar in het dal! Een holle boom! Wat denk je ervan?" zegt Aram als hij aan de voet van de boom de zware zak van zijn schouder laat glijden. „Hm een flinke spaarpot, zo te zien", meent Agua. „Laten we de duiten er maar in gooien". Maar op slechts korte afstand van het tweetal, over een stoffig weggetje tussen de heuvels, naderen twee mensen; een lange, in Oosterse kleren gestoken man, die een reismand op de rug torst, en een meisje, dat een rugzag draagt. „Stil eens, ik hoor stemmenzegt de man plotse ling, het meisje bij de arm grijpend. VASTE MEIK6ESIANDDWN. bruiK, enter voedzame opbouwstoffen. 1/ wordt er nle( dik van? Voor elk gezin de juiste fles V* liter W (270 gr.) 'A liter (540 gr.) 1 liter (1080 gr.) In blikjes van 170 en 411 gr.- Er zijn veel soorten koffiemelk! Maar... niet voor niets is „Friesche Vlag" GOUDBAND de meeste gebruikte koffiemelk in Nederland. Een klein scheutje in het heer lijke kopje koffie, zoals U dat zet, Mevrouw, en proef maar: dat is een Zondags kopje koffie waarmee U Uw man en Uw gasten écht kunt verwennen!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 11