DE ZIERIKZEESCHE COURANT VERRASSEND BEZOEK VAN CASTRO AAN SOWJET-UNIE Bommenwerper met (ongevaarlijke) kernbewapening in Amerika neergestort Toenemende expansie boerenleenbanken Panama zegt verdrag op met Ver. Staten Prijsverhoging van huisbrandkolen Koffieprijs omhoog; theeprijs omlaag Premie vrijw. ziekenfondsverzekering met minstens twintig procent gestegen bilt- ,'A i V.S. EN PANAMA AANVAARDEN O.A.S.-VOORSTEL ZIERIKZEESCHE Kra NIEUWSBODE» Dinsdag 14 januari 1964- 120e jaargang No. 19514 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikree, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) 1,25 per stuk. in ait nummer.- Heeft visserij voor Sch.-Duiveland nog toekomst Aansporing tot matiging tegenover Ver. Staten? MOSKOU, 13-1. Het verrassende bezoek van de Cubaanse premier Fi del Castro aan de Sowjet-Unie wordt in westelijke kringen in de Russische hoofdstad toegeschreven aan het streven van de Russische leider Chroesjtsjov, de innerlijke samen hang in het communistische kamp tegenover China te versterken en onbekookte acties tegenover de ont- spanningspolitiek van de Russische leider te verhinderen. Het nieuwe bezoek van Castro zou wellicht, met het oog op de situatie Vreemd risico UTRECHT, 13-1. Een militair in burger heeft maandag och tend in alle vroegte een koude treinrit gemaakt. Van Zeve naar tot het station Anrhem- Velperpoort - een rit van on geveer tien minuten - is hij meegeredenbalancerend op een treeplank. In Velperpoort verwisselde de knaap deze ijzige plaats voor een meer comfortabele in de trein De militair was 's morgens met de trein van kwart over zes uit Doetinchem vertrokken in de richting Arnhem. De be stemming van de jongeman was Hollandse Rading. In de trein kwam hij tot de ontdek king dat hii vergeten was zijn plaatsbewijs in Doetinchem te laten afstempelen. Hij besloot het toen maar in Zevenaar te doen, waar de trein een paar minuten zou blijven. Hij kwam in Zevenaar echter tijd tekort, toen hij zijn stempeltje had gehaald, reed de trein al. De knaap sprintte naar de trein en kon nog juist op de tree plank van het laatste rijtuig springen. De trein was er een van het type dat is uitgerust met automatisch sluitende deuren. Wanneer de deuren dichtgaan, verdwijnt tegelij kertijd de treeplank. Alleen bij de bestuurderscabine (voor en achter in de trein) is een tree plankje aangebracht dat op zijn plaats blijft. Daar is de knaap opgesprongen. in Panama, op aandrang van de Russische premier eerder plaatsge vonden kunnen hebben, dan aanvan kelijk in de bedoeling had gelegen. Westelijke waarnemers geloven voorts, dat Chroesjtsjov zijn gast thans tot een duidelijk kleurbeken- nen ten gunste van de Sowjet-Unie in het ideologische conflict met Chi na zal proberen te dwingen en daar mee tot toetreding tot het Moskouse kernstopakkoord. Castro zal overigens in Moskou om meer economische hulp voor zijn land moeten vragen. PANAMA Men vermoedt in westelijke krin gen, dat Chroesjtsjov en Castro in tensief de toestand in Panama en an dere latijns-Amerikaanse landen zul len bespreken. Westelijke diploma ten in Moskou achten het ook moge lijk, dat Chroesjtsjov de Cubaanse regeringsleider voor een bezoek aan Moskou heeft uitgenodigd om hem, in het bestek van de Russische ont- spanningspolitiek, tot matiging en terughouding tegenover de Verenigde Staten aan te sporen. In het bijzonder wordt opgemerkt, dat de Oostduitse partijleider Walter Ulbricht vóór het bezoek van Castro met Chroesjtsjov in Moskou bespre kingen heeft gevoerd. (Zowel Ul bricht als Castro staan op voorpos ten van het communistische kamp, die beide tevens tot de zenuwknoop punten in de betrekkingen van de Sowjet-Unie met de Verenigde Sta ten behoren). Geruchten, dat Chroesjtsjov het Westen nieuwe voorstellen ter op lossing van hoogst controversiële vraagstukken wil doen, vinden in het bezoek van Ulbricht en Castro nieuw voedsel. Opgemerkt wordt nog, dat Chroesj tsjov aan Castro een taaie gespreks genoot heeft. De Cubaan geldt zelfs in Moskou als eigenzinnig en zeer zelfbewust. Dat hij zich van zijn eigenwaarde bewust is en deze gaar ne laat meetellen, moge blijken uit het feit. dat hij het Moskouse kern- sicpverdrag nog niet getekend heeft. Westelijke deskundigen hadden reeds daarom vermoed, dat Cuba zich ach ter China zou scharen. Daar staat evenwel de Chinese onmacht tegen over om Cuba werkelijk economisch te helpen. LUCHTBASIS WESTOVER (Mas sachusetts), 13-1. In de bergen na bij Cumberland, in de Amerikaanse slaat Maryland, is maandag een met twee kernwapens uitgeruste B 52- bommenwerper tijdens een sneeuw storm neergestort. De vijf inzitten den zijn vermoedelijk allen om het leven gekomen. Volgens een mededeling van de zijde van1 de Amerikaanse lucht macht op de 'basis West over, waren de wapens echter niet van een kernladimg voorzien en bestond er geen gevaar voor een fcernontplof- fing. Evacuatie van de streek, waar in het toestel neerkwam, werd dan ook niet nodig geacht. Een groen ervaren deskundigen op het gebied van explosieven is op weg naar de plaats waar de brok stukken van1 het verongelukte vlieg tuig neerkwamen, doch ondervindt Middelen en uitzettingen in 1963 sterk toegenomen EINDHOVEN, 13-1. Zowel de mid delen als de uitzettingen van de bij de Coöperatieve Centrale Boeren leenbank te Eindohven aangesloten boerenleenbanken zijn in 1963 krach tig toegenomen. De directie van de C.C.B. maakte tijdens een maandag ochtend gehouden persconferentie hekend, dat de toevertrouwde mid delen, inclusief de rentebijschrij ving ad f 70 miljoen met f 430 mil joen gestegen zijn tot f 2755 miljoen. De uitzettingen stegen met f 200 miljeen en bereikten, met inbegrip van effecten, een «bedrag van f 1400 miljoen. Dit zijn voorlopige cijfers, die velgens de C.C.B.-directie echter weinig zullen afwijken van de defi nitieve gegevens. Het spaaroverschot van. de bij de C.C.B. aangesloten boerenleenban ken beliep in 1963 f 292 miljoen. Deze grote stiiging ten opzichte van 1962 (waarin het spaaroverschot 216 miljoen was) bracht het totale spaartegoed eind 1963 op f 2435 mil joen. Volgens de directie van de C.C.B. is deze grote stijging ten dele veroorzaakt door min of meer toe vallige factoren, zoals Ihet vervallen van de wet op de vervreemding van landbouwgronden, waardoor velen grond en boerderijen verkochten en de opbrengsten op spaarrekeningen terecht 'kwamen en de lage belas tingaanslagen als gevolg van, de slechte «bedrijfsresultaten van 1962, met name in de gemengde bedrijven. Van deze factoren mag volgens de directie niet verwacht worden, dat zij zidh in 1964 opnieuw zullen voordoen. In de laatste maanden van 'het vorig jaar ds reeds een ken tering Ingetreden: de spaargelden stegen toen minder sterk dan voor heen, terwijl de voorschotlening een grote stijging vertoonde. Over 'het gehele jaar 1963 namen de uitstaande voorschotten toe met f 197 miljoen (vorig jaar f 157 mil joen). Het totaal van de bij de boe renleenbank uitstaande voorschotten bedraagt nu f 1150 miljoen- n Dr, Albert Schweitzer viert dins dag 14 januari in Lambarene zijn 89ste verjaardag. Hij heeft opdracht gegeven de viering tot een zuivere familie-aangelegenheid te beperken. Hoewel men zich enige tijd geleden zorgen maakte over zijn gezondheid schijnt daar thans geen reden meer voor te bestaan. STAD PANAMA, 13-1. - De Panamese regering heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, drie dagen geleden meegedeeld, dat zij het in 1903 met de Verenigde Staten gesloten verdrag niet langer erkent. Dit is maandag in de hoofdstad Panama dcor het hoofd van de Panamese regeringsvoorlichtings dienst, Fabian Velarde, bekendgemaakt. In dit verdrag is bepaald dat de Verenigde Staten voor immer het recht verkrijgen van het Panama-kanaal gebruik te maken en in het onderhoud ervan te voorzien. Amerika verkreeg hierin tevens het recht tot instelling van de ongeveer 16 km brede kanaalzone. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken verklaarde echter, dat er gcén mededeling van de Pa namese regering is ontvangen dat zij het verdrag van 1903 opzegt. In een boodschap van dr. Galileo Solis, Panama's minister van buitenlandse zaken, aan minister Rusk, vrijdag j.l., werd slechts ge sproken over Panama's besluip om de betrekkingen met dc V.S. te verbreken en de ambassadeur uit Washington terug te roepen. moeilijkheden door zware sneeuw val en storm. Nader deelde de Amerikaanse luchtmacht mee, dat die commandant van de neergestorte bommenwerper ongedeerd is gebleven. DEN HAAG, 13-1. Berekend over de gehele huïsbrandkolenvoorziening - dus inclusief de import - zullen per 15 januari de prijzen gemiddeld stij gen met 38 cent per hectoliter antra ciet, met 33 cent per hectoliter eier kolen en 23 cent per mud cokes. Deze prijsverhoging wordt veroor zaakt door twee maatregelen: de ver groting van de marge van de kolen- detailhandel met acht cent per mud huisbrandkolen én een prijsverho ging ter verbetering van de positie van de Nederlandse mijnen. De minister van economische za ken acht deze prijsverhoging passend in het kader van het prijsbeleid. De aanpassing van de marge voor de tailhandelaren vindt hij gerecht vaardigd als gevolg van de v ij f procent loonsverhoging per 1 jan. DEN HAAG. De A.N.W.B. waar schuwt automobilisten die naar Duitsland reizen er voor, dat het in dat land verplicht is bij dichte mist of zware sneeuwval overdag dim- verlichting te voeren. In Nederland ontsteekt het wegverkeer in die om standigheden ongedimd groot licht. OPMEER. Het 13-jarige meisje A. van Diepen uit Opmeer (N.H.) is maandagmorgen dodelijk gewond bij een aanrijding door een bestelwagen. AMSTERDAM, 13-1. Bij de laatste prijsverhoging van gebrande koffie, welke half november plaatsvond1, was - naar 'het A.N.P. uit vakkrin gen meedeelt - reeds duidelijk, ge zien de prijsstijging van ruwe koffie op de wereldmarkt, dat een verdere verhoging van de consumentenprij zen niet zou kunnen uitblijven, in dien er geen daling 'in de wereld marktprijzen zou optreden. De prijs verhoging voor koffie was namelijk in november 1963 zo beperkt moge lijk gehouden. Een daling van de Wereldmarkt prijzen is uitgebleven en, nu de in ternationale 'koffie-overeenkomst de finitief in werking is getreden, is de prijs van ruwe koffie beduidend ver der gestegen. Een verdere aanpas sing van de consumentenprijzen ach ten vakkringen dan ook onvermij delijk. Mot ingang van 14 januari 1964 zal daarom de prijsverhoging voor gebrande koffie plaatsvinden, welke voor de hoofdsoort twaalf cent per pakje van 250 gram gaat betekenen. Tegenover deze noodzakelijke prijs verhoging van koffie staat een prijs verlaging voor thee. Deze veriaging werd mogelijk door het wegvallen van het invoerrecht op thee in het kader van de E.E.G. Ingaande 14 ja nuari wordt do theeprijs 20 cent per 500 gram goedkoper, ofwel 4 cent per pak jé van 100 gram. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen heeft maan dagochtend een bezoek gebracht aan de staatsmijnen in Limburg. Tijdens dit bezoek daalde de bewindsman af in de mijn MauritsHij werd door het kolenstof niet gespaard, getuige deze foto, welke gemaakt werd bij het verlaten van de mijn. UTRECHT, 13-1. De meeste zie kenfondsen hebben moeten besluiten om de premie voor de vrijwillige verzekering per 1 januari drastisch te verhogen. Deze verhoging komt over het algemeen op minstens 20 procent neer. Sommige ziekenfondsen waóht'en met 'het doorvoeren envan nog even, omdat zij de hogere kosten uit ihun reserves kunnen dekken, terwijl an dere fondsen slechts een deel van de kostenstijging in hun nieuwe premie tot uitdrukking hebben gebracht omdat zij voor het overige deel hun reserves gebruiken. Dit wordt meegedeeld in een ver klaring van de gezamenlijke zieken fondsen, zoals die zijn georganiseerd in de federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde zieken fondsen. De kosten van de ziekenfondsver zekering gaan in 1964 aanzienlijk omhoog. Voor de verplichte verzeke ring is de verwachte kostenstijging al gedeeltelijk (namelijk vooa* negen procent) tot uiting gekomen in de verhoging van het heffingspercenta ge met 0,4 tot 5 procent. De compen satie diie hierdoor wordt verkregen kan men in totaal op 13 procent stel len, aangezien ook het gemiddelde loonbedrag waarover de premie ge heven wordt, stijgt. Kostenverhogende factoren De premie van de door het Rijk en 'het veroveningsfondis van de ver- Andermans zorgen zijn altijd geringer dan die van onszelf, maar hun kinderen zijn altijd ondeugender. VJAT mmm tEOT DE I plichte verzekering gesubsidieerde bejaardenverzékering (waarvan de premie door de Kroon wordt vast gesteld) stijgt met 23 procent. Dit betekent voor bejaarden met een in komen van minder dan f 3.750 per jaar een gezinspremie van f 1,53 per week (was f 1,24), terwijl de premie voor bejaarden met een hoger inko men f 3,06 wordt (was f 2,48). De voornaamste kostenverhogende factor voor de ziekenfondsen is de verlenging van het recht bp zieken huis verpleging van 70 tot 365 dagen per ziektegeval. Een 'belangrijke in vloed op het kostenniveau hebben ook de honoraria van artsen, apo thekers, tandartsen enzovoorts, ter wijl voorts de verwachte stijging van de ziekenhuisverpleegtarieven een belangrijke rol speelt Ongeveer zes tig procent van de ziekenhuiskosten wordt namelijk gevormd door de lo nen en de zidkenhuisverpleging legt beslag op meer dan een derde van de ziekenfondspremie. Slachtoffers in Calcutta (India) CALCUTTA, 14-1. De gevechten tussen hindoes en mohammedanen in Calcutta, in India, hebben aan tweehonderd personen het leven ge kost. Er zijn verscheidene honder den gewonden. Voorts hebben een 73.000 inwoners van de stad geen dak meer boven 'hun hoofd. Plaatselijk mist Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking en plaatselijk mist, in hoofdzaak in het zuiden en mid den van het land; zwakke tot matige wind. tussen oost en zuid; in het noorden van het land lichte vorst, elders temperaturen om het vries punt. 15 jan. Zon op 8,42, onder 16.56. Maan op 9.19, onder 17.32. 16 jan. Zon op 8.41, onder 16.58. Maan op 9.55, onder 18.41. Nieuwe maan: 14 jan. te 21.43. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 15 jan. 3.39 v.m. 16.01 n.m. 16 jan. 4.16 v.m. 16.38 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 jan. 3.23 v.m. 15.36 n.m. 16 jan. 4.01 v.m. 16.13 n.m. Springtij: 17 jan. HET WEEKOVERZICHT D EBILT, 14-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In het afgelopen etmaal is van het zuiden uit zachtere lucht Nederland binnengedi-ongen. In het grootste deel van het land kwam daardoor de temperatuur iets boven het vriespunt, in zuid Limburg zelfs vier graden. In het noorden en noordoosten van het land 'bleef het evenwel vriezen. Nederland bevindt zich op het ogenblik heel dicht bij een rug van hoge luchtdruk, die zich van Denemarken naar Tsjec'ho-Slo- wakije uitstrekt. Deze rug neemt iets in betekenis toe. Als gevolg hiervan worden de luchtdrukversohillen in onze omgeving kleiner en vordert, de warme lucht niet meer. Het zal in de noordelijke provincies blijven vriezen. Elders in het land gaat de temperatuur weer iets naar beneden en zal ze morgen in het algemeen om het vriespunt schommelen. Ge zien de toegenomen vochtigheid van de lucht is er behalve in de noorde lijke provincies een grote kans op tamelijk hardnekkige mikt. T.V.-verslaving NEUSS (West-Duitsland), 13-1. Op de gedrukte uitnodigingen voor een politieke vergadering in Neuss op woensdag staat vermeld, dat de vergadering zal worden onderbroken om de liefhebbers in de gelegen heid te stellen te gaan kijken naar het vervolg van het tele visiespel „Tim Frazer" van de Engelse schrijver Francis K. Durbridge, op het toestel in het stadhuis(In november vorig jaar maakten bioscoop eigenaren melding van een vermindering van 70 procent van het bioscoopbezoek tijdens de uitzending van een ander televisiespel van Durbridge, „The Scarf'). STAD PANAMA, 13-1. De door de organisatie van Amerikaanse stacn (O.A.S.) naar Panama gezon den groep, die moet pogen aldaar de vrede te herstellen, heeft maan dag in dc Panamese hoofdstad me degedeeld, dat de Verenigde Staten en Panama haat voor steil hebben aanvaard om een gemeenschappelij ke „commissie van samenwerking" te vormen, teneinde op deze wijze te pogen het uitbreken van nieuwe wanordelijkheden te voorkomen. Onderhandelingen De O.A.S.-groep heeft medege deeld dal de taa'k vaar de Panamesc- Amcrikanrjse „commissie van sa menwerking" onder meer zal be slaan uit het voorkomen van wan ordelij kheden en het doen beëindi gen daarvan, indien deze toch zou den uitbreken. Ook moet zij vast stellen in welke plaatsen of gebie den speciale waakzaamheid zal moe ien worden betracht, om ordever storingen te voorkomen. De groep, die twee dagen geleden naar Panama is gevlogen, nadat zich langs de grens van de kanaalzóne botsingen hadden voorgedaan tussen Amerikaanse militairen cn Panamese betogers, verklaarde dat de „com missie van samenwerking" zich tot taak stelt de toedracht van bepaal de gebeurtenissen vast te stellen, waarna zij, zo nodig, met beide par tijen zal onderhandelen. De commissie zal zich van alles op de 'hoogte stellen dat van invloed zou kunnen zijn op het handhaven van de orde ten weerszijde van de grens der kanaalzone. Zij zal hiertoe haar aandacht speciaal wijden aan de toestand in de grensgebieden, doch zij kan zich ook bezig houdfen met alle vraagstukken, die verband houden met het handhaven van de orde. ongeacht of deze onder de Amerikaanse, dan wel de Panamese rechtsbevoegdheid vallen. Eerder op 'de dag was maandag in de Panamese hoofdstad Panama nog van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen dat de commissie vijf man sterk zal zijn. De Verenigde Staten cn Panama zullen elk een burger en een militair als lid aanwijzen. Hef vijfde lid is een der leden van de O.A.S.-bemiddelingsgroep. t t.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1