Voorzichtige vredelievendheid HET ONMOGELIJKE HUWELIJK „Regering loopt nogal op rolletjes'' Bevrijde Ier werd kippen-miljonair Z'IERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 januari 1964 No. 19513 BLIK DOOR HET WERELD Mening van Snurhoff: HOOGLERAREN OVER „ZO IS HET.. Reactie een aspekt van geestelijke ongezondheid De uitingen van vredelievendheid houden maar aan. Uit Russische bron komen berichten dat de Sow- jet-Unie bij de hervatting van de ontwapeningsconferentie van Genève zal voorstellen dat het Rode Leger uit Hongarye wordt teruggetrokken mits ook van andere zijde troepen uit midden-Europa worden terugge trokken. En president Johnson kon digde in zijn congresboodsehap „over de toestand van de unieaan dat ook de V.S. op die vergadering met nieuwe voorstellen zullen komen. Hij zei bovendien dat de Amerikanen de produktie van grondstof voor kern wapens met een kwart zullen ver minderen en een aantal militaire in stallaties sluiten, met de uitnodiging aan Moskou insgelijks te doen. De uitspraken van Johnson getui gen ervan dat hij voortgaat in de geest van Kennedy om naar ont spanning te streven. Maar daarbij houdt hij de voorzichtigheid in het oog: de produktiebeperking van ura nium en plutonium is natuurlijk fraai, maar gezien de voorraden kernwapens blijft alles in feite by het oude. En zo is het Russische aanbod Hongarije van Sowjet-troe- pen te ontdoen een prettig klinkende maatregel, maar er verandert niet veel: de rode legers hoeven er maar een klein stapje voor terug en de communistische leiders en politie in dat land blijven! De voorwaarde dat bijvoorbeeld de Amerikanen iets der'- gelijks doen zou een heel wat gro tere reis inhouden, helemaal de oce aan over. Lanter symboliek Het heeft er veel van dat beide partijen wel graag een mooi symbo lisch gebaar willen maken, maar nog huiveren iets te doen dat hun feite lijke kracht in eventueel geval van nood zal beperken. Naar iets dat op echte vermindering van oorlogsge vaar neerkomt moet nog altijd ge zocht worden. Overigens kwam in Johnsons rede dit internationale aspect helemaal achteraan, niet onverklaarbaar want er is een presidentsverkiezing op handen en dan gaan vooral in de V.S. de binnenlandse kwesties de hoofdrol spelen. In dit verband is vooral de aankondiging dat de staatsuitgaven omlaag gaan van be lang, het is een voorwaarde die het congres stelt voor een belastingver laging. En die wenst Johnson voor al om te bewerken dat de economie door het ruimer voorhanden zijn van geld wat wordt aangezwengeld. Dat zou ook verruiming van de werkge legenheid inhouden, waarbij niet in de laatste plaats de negerbevolking gebaat is, waaronder de werkloos heid het grootst is. Dat Johnson ook in het rassenpro bleem Kennedy's streven vervolgt bleek niet alleen hieruit: hij sprak zich onomwonden uit voor gelijke rechten in hun eigen land voor allen die ook in de loopgraven naast el kaar dezelfde gevaren hebben ge trotseerd in Korea, negers en blan ken. Parijs actief in het Oosten Frankrijk schijnt van Amerika de taak te hebben overgenomen het be wind in Cambodja op de been te houden met militaire en economi sche hulp, nadat premier prins Si- hanoek de hulp van Washinton bars heeft afgewezen. De Amerikanen zeggen hier blij om te zijn en dat klinkt wel echt; immers zo voorkomt de Gaulle wellicht dat Cambodja Laos achterna gaat en van een neu- tralistisch land zonder meer een sa telliet van Peking wordt. Maar aan de andere kant is er ook reden tot ongerustheid. Parijs heeft op tactische niet al te geschikte momenten meermalen ge suggereerd dat Achter-Indië waar lijk neutraal gebied zou moeten wor den, waarbij zélfs een hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam werd aanbevolen. Dat klinkt zeer schoon, maar of het praktisch is staat nog te bezien. Het zou betekenen dat communistisch Noord-Vietnam ook plotseling eerlijk neutraal zou wor den en een dergelijke zelfopoffering verwacht niemand van Ho Chi Min. KERKNIEUWS Ned. Herv. Keik Beroepen te Kamerik: J. v. Wier, Putten (Geld.); te Ruinen (toez.): M. W. S. Kramer, Hoogwoud; te Veen- wouden (toez.): kand. H. R. Smid, Groningen. Aangenomen naar Eist (Betuwe): J. Ribbink, Gendt (Betuwe). Bedankt voor Alblasserdam (wijk- gem. Ill): J. G. v. Ieperen, Tenheyde Oer. Kerken Beroepen te Zweelo: kand. R. v. d, Berg, Emmeloord (N.O.P.). Bedankt voor Schiedam (vac. J. Nawijn): W. B. v. Halsema, Roden. Ger. Gemeenten Beroepen te Opheusden en te Werkendam: P. Blok, Dirksland. Generale Synode Geref. Kerken LUNTEREN, 11-1. De Generale Synode der Gereformeerde Kerken in Nederland heeft in haar te Lan teren gehouden zitting een commis sie ad hoe benoemd over de vraag van het veelvuldiger vieren van het sacrament van 'het heilig avondmaal door de gemeenten. Hervormde diakonale raad DEN HAAG, 11-1. Het Breed Mo- deramen van de General eSynode van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft de nieuwe generale dia conale raad geïnstalleerd. Met alge mene stemmen werd drs. A. D. W. Tilanus te Arnhem tot voorzitter be noemd. Deze generale diaconale raad neemt alle werkzaamheden over van de voormalige federatie van diaco nieën in de Nederlandse Hervormde Kerk en de algemene diaconale raad. Men kan niet zeggen dat de Ameri kanen ondanks hun troepenhulp en onmetelijke sommen de bevolking van Zuid-Vietnam erg geestdriftig hebben gemaakt om zich tegen de rode te verweren, maar ze zijn er tenminste in geslaagd het verzet le vend te houden. De Franse filosofie kon wellicht bij de bevolking beter aanslaan, maar de konsekwentie er van kan ook gemakkelijk zijn dat vooral de commztnisten ervan profi teren bij gebrek aan duidelijk ver zet. Het systeem van uitholling van binnenuit is een tactiek die de Chi nezen uitstekend verstaan en geen regiem geeft hem daarvoor zo goede kansen als een neutralistisch, waar voor Parijs nu min of meer verho len het pleit bezorgt. AMSTERDAM. 11-1. In „Paraat", het orgaan van de Partii van <le Ar beid schrijft de voorzitter van deze -artij, de heer J. G. Suurhoff in zijn terugblik over 1963 dat de nieuwe regering nog al op rolletjes loopt, maar dat men stellig een spannend, wellicht beslissend jaar voor de boeg heeft. Volgens de socialistische leider moet de regering Marijnen nog be wijzen wat ze waard is. „De nieuwe minister-president maakt weliswaar kleintjes uit£ het binnen ROTTERDAM. Op de werf van Verolme op Rozenburg zal woensdag de tewaterlating plaats vinden van de tanker „W. R, Grace", het eerste sdhip voor het vervoer van water- vrije ammoniak in vloeibare toe stand, dat bij het concern werd be steld door de Oswego Chemical Car riers Co. in Monrovia, Liberia. DEN HAAG. Donderdagmiddag 23 januari zal prins Bertöl van Zweden de opening verrichten van de Zweeds-Nederlandse Kamer van Koophandel, Laan Copes van Cat- tenburch 131 te Den Haag. AMSTERDAM. Op voordracht van een daartoe ingestelde commissie van advies heeft de afdeling natuur kunde der Koninklijke Nederlandse A'ka'demie van Wetenschappen be sloten de Buys Ballot-medaille toe te kennen aan prof. dr. Erik Herbert Falmén, hoogleraar in de meteoro logie aan de universiteit van Hel sinki. DEN HAAG. In het diaconessen- huis Bronovo in Den Haag is over leden de letterkundige A. Marja, pseudoniem voor A .Th. Mooy. Hij was 46 jaar. De begrafenis vindt plaats dinsdagmiddag 14 januari (14 uur) op de algemene begraafplaats Westduin in Den Haag na een rouw dienst in de kapel van Bronovo. ALMELO. Als gevolg van een ver keersongeluk is te Almelo de 82-ja- rige mevrouw M. Kliphuis-Scholten uit Almelo overleden. De oude dame werd eerder b:' het oversteken van de Bornerbroeksestraat te Almelo aangereden door een slippende mo tor. DEN HAAG. Via particuliere bron is bij de luchtmachtstaf in Den Haag bericht ontvangen dat restanten van een vliegtuig zijn gevonden in het gebied van West-Irian, waar op 28 juni 1962 een Dalkota-transportvlieg tuig van de koninklijke luchtmacht is verd/wenen. SCHIPHOL. Het vliegend perso neel van de K.L.M., verenigd in de vier categorale bonden van vliegers, boordwerktuigkundigen, pursers en hofmeesters, en die van stewardes sen heeft een eerste stap gezet op de weg naar hervatting van het overleg met de directie. DORDRECHT. In de beschutte werkplaats van de dienst voor so ciale werkvoorziening in Dordrecht heeft „Cinecentrum" gedurende an derhalve dag opnamen 'gemaakt ten behoeve van de Zweedse radio en televisie. Deze opnamen zullen ge bruikt worden voor een uitzending in het kader van een actie, die op initiatief van mevrouw Karin Stens- land Junker wordt gevoerd om ook in Zweden de mogelijkheden te cre ëren geestelijk onvolwaardige men sen zinvolle arbeid te verschaffen. BANGKOK. Twee Nederlandse deskundigen, uitgezonden door de Internationale Vereniging van Ge meentelijke Autoriteiten (I.U.L.A.), zijn van Schiphol naar Bangkok ver trokken: het 2e Kamerlid H. M. Franssen (P.v.d.A.), die het stadsbe stuur van Bangkok gaat adviseren over een hervorming van het belas tingstelsel, en de heer F. Bakker Schut, oud-hoofddirecteur van de dienst wederopbouw en stadsont wikkeling van Den Haag, die Bang kok raad zal geven over de sta'dssa- nering, krotopruiming en woning bouw. De Belgisch minister van ver keer, Bertrand, heeft verklaard niet te zullen overgaan tot het invoeren van een verplichting voor de af scherming van de achterwielen van auto's, zolang de doeltreffendheid daarvan niet is bewezen. SCHIPHOL, 11-1. Donald Shaver, die in de lente van 1945 als een 25- jarige Canadese kolonel vanuit Am- hem met zijn vlammenwerpende taakgroep het noorden van ons land hielp bevrijden en nog enkele maan den town-mayor van Groningen is geweest, is als een van de grootste kippenfokkers ter wereld in Neder land teruggekeerd. Hij gaat hier in de kamende twee dagen besprekingen voeren over een kolossale uitbreiding van 'zijn Ne derlandse vertegenwoordiging (de te Wolfheze gevestigde Rotshuizen N. V.): een fokbedrijf, dat aanbeen Zes tal grote eigen kuikenbroederijen in de E.E.G.-landen, waaronder ver- meerderingsbedrijven ressorteren, eieren en kuikens levert. „Ik ga in de E.E.G.-landen mijn produktiemogelijkheden verdrievou digen", zegt deze kippen-miljonair, wiens bedrijf over de gehele wereld vertakt is. Hij heeft fokbedrijven in Zuid-Amerika, Groot Brittannie, Ne derland, Zweden, Pakistan, India en Japan. Zo groot is dit bedrijf, dat met twee soortgelijke bedrijven in de V.S. tot de drie grootste ter we reld behoort, dat hij niet meer weet hoe groot de totale jaarlijkse pro duktie. Hij schat deze op 100 mil joen kuikens. LAND- EN TUINBOUW Uitbreiding bietenteelt bepleit BRUMMEN, 11-1. In voorlichtings vergaderingen voor bietentelers o.a. een die in Brummen werd gehouden, heeft de heer J. A. van Overklift, secretaris van de Frisch-Groningse coöperatieve (beetwortelsuikerfabriek te Groningen, gepleit voor uitbrei ding van de suikerbietenteelt in Ne derland en west Europa. Hij noemde het een misvatting dat Europa en met name Nederland ten aanzien van de bietsuiker een pro tectionistische politiek zou hebben gevoerd en een onrendabele cultuur in stand zou hebben gehouden. Daar bij 'herinnerde hij er aan dat in de jaren, waarin de prijs tot desastreu ze laagte daalde, de overheden zich wel genoodzaakt zagen zeer actieve prijssteun te verlenen. Guba plaat ste toen meer dan de helft van zijn rietsuikerpröduktie tegen hoge voor- keursprijs op de Amerikaanse markt en kon daardoor de rest van zijn oogsten nog met voordeel tegen dumpingprijzen op de wereldmarkt afzetten. Het is volgens de heer Overklift ook onwaar, dat het riet voordeliger suiker kan produceren dan de biet. Keuze in de bemesting De laatste tijd neemt het gebruik van mengmeststoffen toe. Dit is be grijpelijk, want zij geven bij het transport en ook bij de uitstrooi een zekere arbeidsbesparing. Deze fak- tor speelt in de hedendaagse land bouw wel een rol van betekenis. Er zijn echter andere belangrijke beweegredenen, waardoor men toch de voorkeur dient te geven aan de enkelvoudige meststoffen. Allereerst blijken de enkelvoudi ge meststoffen per ha. veelal goed koper uit te komen dan de meng meststoffen. Dit prijsverschil kan aanzienlijk zijn, hetgeen afhangt van het te verbouwen gewas. f Verder worden bij gebruik van mengmeststoffen belangrijke hoe veelheden 'kalk uit de grond onttrok ken. Een meststof als slakkenmeel kan daarentegen door zijn kalkge- halte flink helpen om de pH van de grond op peil te houden en ook kalk- salpeter kan daartoe bijdragen. Ook is met enkelvoudige mest stoffen de voorziening van verschil lende plantenvoedemde stoffen beter gewaarborgd. Zo heeft het natrium uit Chili en uit de laag-procentige kalizouten voor bieten een belang rijke betekenis. Ook brengen de en kelvoudige meststoffen meer sporen elementen in de gron'd. Het overstappen op mengmest stoffen kan dus wel mogelijk zijn, waar de grond ten aanzien van kalk, magnesium en sporenelementen in een uitstekende vnuchtbaarheidstoe- stand verkeert. Is idiit niet het ge val, dan is het beter om zich aan de enkelvoudige meststoffen te houden. niet de wat verschrikte en onbehol pen indruk, waarmee prof. de Quay een deel van de kiezers vertederd blijkt te hebben, maar tot dusver liep alles ook nogal op rolletjes. De moeilijke beslissingen komen nog". De heer Suurhoff vermeldt dat de strijd aan het loonfront nog lang niet beslecht is en dat zich wolken samen pakken aan de sociale verze kering shemel. Over de woningnood schrijft hij: „Bomvnota's, hoe voor treffelijk ook, zirn nog geen wonin gen, dat zal al wel tot minister Bo- guers zijn doorgedrongen. Aan onze steun zal het niet mankeren, maar voorlopig kunnen we niet verder komen dan er (het beste van te ho pen". Radio- en t.v.-vraagstuk Volgens de heer Suurhoff werkt de regering 2ich zelf met het radio- en televisievraagstuk steeds verder in het moeras. „De moeilijkheid is natuurlijk dat er in het kabinet en tussen de regeringspartijen geen overeenstemming bestaat. En dus wordt de zaak op de lange baan ge schoven en moeten N.T.S. en om roepverenigingen op tijdelijke basis maar zo lang het tweede t.v.-net be zetten", zo voorspélt de voorzitter van de P.v.d.A. Tenslotte stelt hij in zijn artikel in „Paraat" dat als de regering meer wil doen dan de zaken gaande hou den, als zij werkelijk hervormings- arbeid van allure wil verrichten, zij kleur moet bekennen wat boven staande vraagstukken betreft. De P.v.d.A. stelt zich ten doel de rege ring daartoe zoveel mogelijk te dwingen. N.O.P.-ers roofden kanon EMMELOORD, 11-1. Een oud 'ka- non, dat meer dan 150 jaar op de zeedijk heeft gestaan bij het plaats je Blankenham is in de oudejaars nacht door onbekenden naar Luttel- geest in de Noordoostpolder getrans porteerd, waar, het nu nog op zijn houten wielen en affuit in het cen trum van het dorp prijkt. Burgemeester G. Groenendaal van de gemeente Kuinre-Blankenham 'heeft de burgemeester van de Noord oostpolder om teruggave verzocht maar zijn collega-ambbgenoot F. M. van Pa nth al ion baron van Eek maakte bezwaar tegen de transport kosten voor het anderhalf ton we gende gevaarte. Door bemiddeling van de pdldcr- politie is inmiddels een compromis gevonden. Daarbij is tevens bepaald, dat de teruggave een officieel en zelfs een historisch tintje zal krij gen'. Semafoon-net in september in gebruik DEN HAAG, 9-1. In september stelt de P.T.T. een semufoonnet in ge bruik. Reeds hebben zich voor dit net, dat een capaciteit heeft van 50.000 aansluitingen, duizend firma's en particulieren als gegadigden ge meld, voor meer dan twee duizend aansluitingen. De aansluitingen wor den nodig geacht voor en door men sen, die veelal ambulant en mobiel en daardoor niet telefonisch bereik baar zijn. Via de semafoon kan zo iemand telefonisch een boodschap worden overgebracht. Het is de gro te vinding van de Nederlandse ont werpers het telefoonnet aan het se- mafoon.net te kunnen koppelen. Voor het Nederlandse semafoon- systeem bestaat internationaal be langstelling. Gezamenlijke actie pènsioenorganisaties DEN HAAG, 9-1. De besturen der samenwerkende pensioenorganisatiès - de Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden, de Centrale Raad voor de behartiging van pen- sioenbelangen en de Bond' van ge pensioneerd Spoor-, Tram- en ander vervoerspersoneel - hebben besloten om tezamen een actie te gaan voeren tegen de onvolkomenheden en on juistheden, die aan de wet „Pensi- oenmaatregelen 1963" zouden kle ven. Deze euvels, aldus vinden de samenwerkende organisaties, zijn er oorzaak van dat de pensioenmaat regelen 1963 voor velen een diepe teleurstelling werden, in het bijzon-" der voor de gepensioneerden met de laagste pensioenbedragen en de we duwen. Uienexport Frankrijk DEN HAAG, 10-1. In verband! met een prijsdaling van uien op de Pa- riise markt hébben de Franse auto riteiten besloten de invoer van (dit prddukt voorzover 'het een andere kwaliteit .dan -klasse 1 betreft, met directe ingang niet meer toe te staan. Voor ons land betekent dit in de "raktijk, dat de klasse 2 niet meer naar dit land mag. Oe laatste tijd gaan er heel wat Nederlandse uien naar Frankrijk. Hoewel het aanbod van télerszijde niet groot is, heeft de handel toch een lusteloos verloop en worden er lage prijzen betaald. Voor export geschikte middeükwali- teit noteerde in het midden van vo rige week elf tot twaalf cent per kg. Behalve Frankrijk is ook west- Duitsland een goede afnemer van Nederlandse uien. De uitvoer naar Eingeland stelt bijzonder teleur. De prijzen van het ogenblik zijn tot op heden de laagste van dit seizoen. Het vorig jaar omstreeks deze tijd werd voor dezelfde kwaliteiten rond 30 cent per kg. betaald. UTRECHT, 11-1. Een aantal hoog leraren op het gebied van de soci ologie, de psychologie en de sociale psychologie en enkele fuctionarissen op het terrein van de geestelijke volksgezondheid, hebben een verkla ring gepubliceerd naar aanleiding van de reacties op het „beeldreligie- onderdeel" van het V.A.R.A.-pro- gramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". De ondertekenaren van de verkla ring zijn er van overtuigd, dat een deel van de gewekte verontwaar diging op oprechte gekwetsheid be rust. Zij menen echter ook, dat de negatieve reactie zoals deze door kranten is uitgesproken of in inge zonden brieven van lezers is gere gistreerd, gevoegd bij de beledigin gen, verdachtmakingen en bedrei gingen waaraan de medewerkers aan het gewraakte programma bloot staan, een aspekt van geestelijke on gezondheid vertonen dat aller be zorgdheid verdient. De bijzonder agressieve toon waar op kritiek is geleverd en de bedrei gingen met geweld wijzen, volgens de hoogleraren, op een verontrusten de hoeveelheid en intensiteit van op gekropte onlustgevoelens. Deze hebben zich naar aanleiding van de uitzending een ogenblik kun nen ontladen, maar de oorzaak er van stoelt naar hun oordeel vrij ze ker op een duidelijk onbehagen dat dieper wortelt. Deze uitbarsting van haat en rancune, aldus de verkla ring, staat namelijk in generlei ver houding tot de aanleiding, waarvan de vorm wellicht minder gelukkig en de inhoud misschien aanvecht baar was. Dat het juist deze uitzending was die de aanleiding tot protest vorm de, achten de ondertekenaren van minder belang dan de blijkbaar mas sale aanwezigheid van verdrongen haatgevoelens, die door deze uitzen ding de mogelijkheid tot een res- pektabele uitweg kregen. Bedreiging voor de samenleving Ervaring en wetenschappelijk on derzoek hebben, volgens de hoogle raren, uitgewezen dat hierin een ernstige bedreiging ligt voor de sa menleving. Zij vinden het bijzonder verontrustend, dat een deel van de pers actief heeft meegewerkt bij het ontketenen en op gang houden van wat, volgens hen, niet anders dan een „hetze" genoemd kan worden. Zij staan op het standpunt, dat dit deel van de pers daarmee ernstig heeft gefaald en heeft meegewerkt aan het versterken van een' onge zond geestelijk klimaat. De toch al onmiskenbare terreur van de pu blieke opinie, zo wordt in de verkla ring gezegd, krijgt hiermee een steun in de rug. Juist van die orga nen die hun lezers zouden moeten bijstaan in het vinden van een kri tische houding tegenover de hen om gevende wereld. In de verklaring wordt op allen die zich in de sfeer van beleid en bestuur met deze materie moeten bezighouden, een beroep ge,daan, ook deze kant van de zaak in hun overwegingen en beslissingen te be trekken. Voorts vragen de ondertekenaren aandacht en „actieve bekommernis" voor de geestelijke ongezondheid die naar aanleiding van de uitzending aan de dag is getreden. Misschien, zo zeggen zij, is het werkelijke be lang van de uitzending geweest, dat MARKTBERICHTEN Eierprijzen V.E.C.E. In de periode van 6 januari tot èn met 11 februari werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren- (V.E.C.E.) uitbetaald f 1,45 par kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 1 cent per stuk minder uitbe taald. ze ons attent heeft gemaakt op een gevaar, waarvan de omvang tot nu toe niet vermoed kon worden. De ondertekenaren van de verkla ring, vertegenwoordigen uiteenlo pende levensbeschouwelijke richtin gen (rooms-katholiek, nederlands hervormd, gereformeerd en huma nistisch). Flitsen uit het buitenland BHOEBANESWAR. Premier Neh- roe van India, die vier dagen gele den ziek werd tengevolge van hoge bloeddruk en zwakte in de linker ledematen, 'heeft de raad gekregen enige maanden rust te nemen, zo is uit welingelichte kringen in India vernomen. NEW YORK. Cyprus heeft secre- taris-generaal Oe Thant laten we ten, dat het bereid is de 'kosten te dragen van de werkzaamheden van een waarnemersmissie van de vol kerenorganisatie op het eiland. BONN. Eind 1965 zullen er in west-Duitsland geen eigenlijke woonkampen meer zijn. De West- duilse minister voor vluchtelingen zaken, Hans Krüger, deelde in de Bondsdag mee, dat er in december 1960 nog 2281 kampen met 142.602 bewoners waren. Sindsdien zijn on geveer 68.000 kampbewoners in wo ningen ondergebracht. WASHINGTON. Het aantal slacht- offers van de ongeregeldheden in Panama zou, naar uit Panamese bron verluidt, 7 doden en 190 ge wonden bedragen, van wie 145 dn de stad Panama en 45 dn Colon, in de kanaalzone. Er is een dag van na tionale rouw afgekondigd. TUNIS. Tunesië en communistisch Ohina hebben besloten diplomatieke betrekkingen aan te knopen voor het versterken van de onderlinge vriend^ schap en om tot uitwisseling - o.a. op economisch gebied - te komen. ZEVEN (D.). De Nederlandse ma joor J. C. Kaptyn (40) is om het le ven gekomen toen hij bij de ingang van kamp Seedorf in Duitsland met zijn auto in botsing kwam met een tegenligger. De majoor was gehuwd en woonde sedert enige dagen in 'de Duitse plaats Zeven, niet ver van kamp Seedorf waar het onderdeel waartoe hij behoorde is gelegerd. CALCUTTA. In West-Bengalen is een student gedood en werden min stens acht mensen gewond, toen de politie op verscheidene plaatsen in de omgeving van Calcutta het vuur opende op oproermakers. LAUSANNE. Schenkingen en le gaten aan de in Zwitserland geves tigde beweging voor morele herbe wapening zullen van af het einde van dit jaar worden belast. Dit is vrijdag te Lausanne bekendgemaakt BRUSSEL. In Doornik aan de Belgisch-Franse grens heeft de po litie drie jeugdige Nederlanders ge arresteerd, die slapend werden aan getroffen in een voor een kasteel geparkeerde auto. Zij waren allen jonger dan 21 jaar. De auto'bleek in Antwerpen te zijn gestolen. PARIJS. Het Franse experimen tele straalvliegtuig „Balzac", dat vertikaal kon opstijgen, is bij Melun verongelukt. De piloot verloor het leven. Hij heeft kennelijk het toe stel, dat op geringe hoogte vloog, niet tijdig kunnen verlaten. LONDEN. Radio-Moskou heeft het Amerikaanse optreden in de zone van 'het Panamakanaal een „bloedige omderdru-kkingsdaad tegen de Pana- mezen" genoemd en de Verenigde Staten ervan beschuldigd „leugen achtige verklaringen" over de rel letjes in dat gebied af te leggen. MANILLA. President Soekamo van Indonesië en president Macapa- gal van de Philippijnen hebben za terdag verklaard, dat zij hopen op een nieuw gesprek met premier Ab- doel Rachman van Maleisië ter re geling van het geschil om Maleisië. FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJR Hoofdstuk 15. In huize Sahras veranderde er niet veel. Voor de vorm ging Bep een maand naar huis, kwam overdag voor de kinderen zorgen, at mee en liet zich, als er niemand bij was, door haar aanstaande man liefkozen en kussen. Als ze een enkele keer 's avonds met z'n tweeën een ritje maakten, had Arte een arm om haar heen geslagen en zat ze d'iöht tegen hem aan. Op stille plekjes stopte hij dan en nam de vrouw in zijn armen, overdekte haar met kussen tot ze er genoeg van kreeg en lachend zei: „Hou op, Arie, je maakt me ontoon baar. Verdraaid zeg, je lijkt wel een verliefde schooljongen „Misschien voel iik me ook zo", 'be kende hij. „Ik kan m'n geluk niet op. De gedachte, dat jij over enkele dagen mijn vrouKv zult zijnik ben gewoon hopeloos verliefd. Wat kan ik er aan doen?" Bep van Beusélcom sloeg spontaan haar armen om de man been en drukte een lange kus op zijn lippen. „Je bent een schat, Arie, maar dat weet ik al meer dan zeventien jaar. Pas in deze dagen besef ik dal wat dieper. Natuurlijk héb ik altijd van je gehouden. Maar op een andere manier. Ik hield van Riet, en na tuurlijk van mijn broers. Toen kwam jij opeens als hét ware uit de lucht vallen. Ik kende je ternauwernood. Riiet had het wel eens een enkele I keer over je en ik wist, waar jullie zaak was. Later, toen je zo hals- over-kop met Riet trouwde, dacht ik als slome bakvis: Hoe (heeft-ie dat voor elkaar gékregen? Ik dacht na tuurlijk dikwijls aan Tonnie. Hoe kon ilk toen. weten, wat er was voor gevallen? Maar veel later, toen Flip geboren was, en ik ging uitrekenen toen gingen mijn ogen open. A'ls 'ik nog aan die ruzie denk, die eerste avon'd, toen je bij ons thuis kwam Cornells, Adrie en ik zaten op de kamer van de jongens, waar we alles vrij goed konden horen Vader maakte je uit voor alles, wat maar zwart was en die dooie Arie zei maar niks. Allemaal voor Riet. Doch toen ik alles wist, Arie toen vond ik je een geweldige 'knul. Een echte fijne vent, omdat je 'het allemaal voor onze Riet gedaan had. Het. was voor jou toch een geweldig risico. Ik had mijn ogen ook niet in mijn zak en zag best, dat Riet hele maal niet zo verliefd was als ze ons wel eens wilde doen geloven. Je mag best weten, dat ik in stilte wel eens kwaad op haar was. Ik dacht: zo'n knappe jongen en zo liefje was altijd zo attent voor haar, in ieder opziChl. En zij bleef doorgaans zo passief. Later begreep ik natuurlijk wol, dat bet voor Riet een nood sprong was geweest. Maar jij won het, Arie. Ze was op het laatst dol op je. Ik kon dat begrijpen Ze liet haar stem dalen tot een zacht gefluister. „Daarom ben ik nu ook dol op je, Arie. Ik ken jeik weet, hoe je bent. Ik zal gelukkig met je kunnen zijn en met onze vier schatten van jongens. Arie Schras man boven alle mannen, je hebt iets in me wakker gemaakt.ik verlang naar je Op rustige, haast zakelijke toon had Arie het op een avond aan zijn oudste zoon verteld. „Tante Bep en ik gaan trouwen, Flip. Je bent geen kind meer, dus je begrijpt wel, dat we dit heel goed overwogen hebben. We zijn bet 'in alle opzichten met elkaar 'eens. Misschien zal hét je wel een schok gevenik hoop, dat je ons besluit'zult kunnen aanvaarden". Tot Aries >grote ve2Wö2ideringhad Flip slechts licht geknikt. „Ik heb dit zien aankomen, papa, en ik ben er blij om. Soms dacht ik wel eens: tante Bep is nog zo knap en zo lief. Vandaag of morgen ontmoet ze 'iemand en wordt verliefd en dan zijn we baar kwijt. Maar de laatste tijd veronderstelde ik steeds meer, dat het hierop wel zou uitdraaien. Gefe liciteerd, papaons moeke was ontzettend lief voor ons, maar tante Bep zal hét ook wel zijn. We houden erg veel van haar". Toen Bep de volgende dag in de kamer de tafel gereed maakte voor bet eten, kwam Flip thuis. Hij gooi de zijn tas op een stoel, liep naar de vrouw en pakte haar hand. „Gefeli- citeeid, tante Bep, van jou en papa. Ik ben er erg blij om". Hij boog zich blozend naar haar toe en druk te met bevende lippen éen zoen op haar wang. Bep keek hem met schitteixmde ogen aan en sloeg baar armen om de 'grote jongen. „Dank je, Flip. Wat ben ik nu blij, lieve jongen, dat je bet zo opvat. Je vader en ik houden erg veel van elkaar en we zullen sa men proberen om het hier in huis zo prettig mogelijk te maken voor jullie vieren". De jongen knikte. „Dat weet i'k, tante Bep. En ik ben er echt. heel blij om". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5