DE ZIERIKZEESCHE COURANT RECREATIE SPINT GAREN BIJ WATERSTAATSWERKEN Amerikaans rapport concludeert samen hang van sigarettenroken en longkanker De Sowjet-Unie vermindert mankracht van haar strijdkrachten Castro in Moskou Balansopruiming Gebr. THIEN Nieuwe onlusten in Panamese steden Minister Rusk richt nieuwe vredesoproep tot de Sowjet-Unie Wetsontwerp uitkering wegen vraagt om spoedige behandeling Sowj et-economie lijdt door recessie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 januari 1964 120e jaargang No. 19513 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIÊ EN AOMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lekenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Nieuwjaarsrede burgemeester Bruinisse Ministerie op dit punt optimistisch DEN HAAG, 11-1. Bg de grote waterstaatswerken, die in ons land in voorbereiding en uitvoering zijn, kan een grote oogst van recreatieve voorzieningen worden verwacht, zo wordt in een publikatie van het mi nisterie van verkeer en waterstaat medegedeeld. Verwezen wordt naar hetgeen reeds is gepubliceerd over de recreatieve voorzieningen, die zullen ontstaan bü de uitvoering van de waterstaatswerken aan het Veer- se Meer en het zuidelijke IJsselmeer. Over de andere plannen, die breed werden opgezet en mede zijn ge richt op het behoud van bestaand of het scheppen van nieuw natuur- en landschapschoon, kan nog niets worden medegedeeld, daar zij nog een langdurige voorbereiding ver gen. Het mi materie spreekt in zijn publikatie echter van veelbelovende perspectieven, die niet alleen voor geheel Nederland, maar zelfs voor een goed deel van recreatie-zoekend West-Europa van betekenis zijn. Het scheppen van recreatieve voorzieningen is een onderdeel van de in hoofdzaak op geheel andere doeleinden gerichte taak van de rijksdiensten, die werken uitvoeren, zoals Rijkswaterstaat, Staatsbosbe heer en de cultuurtechnische dienst. Hun beleid, dat aanvankelijk inci denteel het scheppen van voorzie ningen toeliet, werd in de loop van de jaren geleidelijk doelbewust ge richt op systematisch meewerken aan het tot stand brengen van niet zelden omvangrijke voorzieningen ten behoeve van de recreatie. Suggestie Eerste Kamer-leden: Regent bij buitenlandse reizen van koningin DEN HAAG, 11-1. Verdient het naar het oordeel van de regering geen aanbeveling bij afwezigheid van de koningin 'buitenslands, het ko ninklijk gezag te doen waarnemen door een regent, zo is uit de com missie van rapporteurs van de Eer ste Kamer over de begroting van het departement van algemene za'ken ge vraagd. Verscheidene leden merkten in het voorlopig verslag over de begroting op dat het geenszins is uitgesloten dat de draagster van de kroon in de toekomst evenals het afgelopen jaar buitenlandse reizen gaat maken. Het was hen opgevallen dat de koningin tijdens het laatste statiebezoek aan Aziatische landen aandacht is blij ven schenken aan de behartiging van staatszaken. Dit is gedurende een reis, die door andere redenen al vormoelend is, een belasting te meer, aldus deze leden. Niet minder belangrijk is echter, zo merken zij op. dat wij leven in een wereld, die op het meest onver wachte moment regeringen voor on aangename verrassingen kan stellen en tot het nemen van beslissingen van groot belang kan nopen. Rommel in de ruimte LONDEN, 11-1. Meer dan vierhonderd door mensenhand vervaardigde voorwerpen, w.o. veel „oud roest", cirkelen nu rond de aardbol. Een groot deel daarvan kan nog honder den jaren in de baan blijven, heeft het Britse luchtvaart tijdschrift Flight donderdag geschreven. Bij een opsom ming van alle lanceringen na de eerste Spoetnik op 4 okto ber 1957 schrijft het blad dat de voorwerpen, onder meer kunstmanen, lege laatste trap pen van de aandrijfraketten en metalen onderdelen, van Amerikaanse herkomst zijn. De meeste brokstukken zijn afkomstig van een Transit 4-a raket van de Amerikaanse ma rine, die in 1961 werd gelan ceerd en ontplofte en van Russische raketproeven. Er zijn tot dusver 750 voorwer pen in een baan terecht geko men, veel kunstmanenvlogen echter zo laag dat zij door de luchtw eer stand spoedig na de lancering zijn verbrand. „Mis schien zal in de toekomst nog eens een kunstmaan worden gelanceerd om meteorieten te ontdekken, met het doel vast te stellen hoe groot de kans is dat een bemand maanschip wordt getroffen door een reeds lang vergeten stuk oud roest van mensenhand". Aldus Flight. Voorbeelden Voorbeelden van dergelijke voor zieningen zijn de bossen in de Wie- ringermeer en in de Noordoostpol der, de stranden, rijwielpaden en parkeerplaatsen langs het Veluwe meer, de rust- en picnicplaatsen en de Zandeplas langs de nieuwe rijks weg nr. 28 over de Veluwe. Overigens moet de Waterstaat ook wel eens bestaande of toekomstige recreatiemogelijkheden teniet doen. Zo wordt de nog steeds zeer gelief de bermrecreatie steeds meer on mogelijk gemaakt door borden met wachtverbod, die voor de veiligheid van het verkeer worden geplaatst. Daar staat dan weer tegenover dat langs de autosnelwegen meer en meer openluchtpleisterplaatsen Inge richt worden. In de toekomst is verder te ver wachten, dat om veiligheidsredenen het zeilen op de druk bevaren scheepvaartroutes wordt verboden. WASHINGTON, 11-1. Een Ameri kaanse commissie van deskundigen is van oordeel dat „het roken van sigaretten een dermate groot gevaar voor de gezondheid inhoudt, dat het het nemen van passende bestrij dingsmaatregelen wettigt". Dr. Luther L. Terry, „surgeon ge neral" van de Verenigde Staten, die de commissie heeft gevormd om de gevolgen van roken voor de gezond heid te bestuderen, verklaarde te genover journalisten: „Ik kan de commissie verzekeren dat wij spoe dig étappen zullen doen om vast te stellen welke maatregelen de open bare gezondheidsdienst dient te ne men". De commissie noch dr. Terry gin gen op de aard van de eventueel te nemen maatregelen in. De commissie kwam tot de con clusie dat het roken van sigaretten in verbanid staat met een hoger sterftecijfer bij een aantal zieken. „Gezien de voortdurende en toe nemende bewijzen uit vele bronnen" aldus 'het rapport van de commissie, „■is de commissie van oordeel dat het reken van sigaretten in aanzienlijke mate bijdraagt tot de dood als ge volg van bepaalde ziekten en het sterftecijfer in het algemeen'". ,,In vergelijken met het roken van siga retten bleek het sigaar- en pijpro ken van weinig betekenis". MOSKOU, 11-1. Boris Pnomarev, een der meest vooraanstaande the oretici der Sowjct-Russische com munistische partij, heeft in een toe- MOSKOU, 13-1. Dr. Figel Castro, de eerste-minister van Cuba, is van ochtend vroeg per vliegtuig in Mos kou aangekomen voor een bezoek, waarvoor premier Cbroesjtsjef hem had uitgenodigd. Dat de Cubaanse leider maar de Sowjet-Unie zou ko men, was pas zondagavond bekend gemaakt. In tegenstelling tot andere offici ële bezoeken werd de aankomst op het vliegveld Vnoekovo niet per ra dio of televisie uitgezonden. Wel wa ren arbeidersdelegaties met papieren Cubaanse en Russische vlaggen naar het vliegveld gekomen. Ook langs de .20 km. lange weg naar het centrum van Moskou hingen vlaggen van de twee landen. Een gewichtig proces DEN HAAG, 11-1. Zuid-Afrika heeft per vrachtauto 750 kilogram aan processtukken afgeleverd aam het Vredespaleis in Den Haag. In twee kisten en enige tientallen dozen zaten de vereiste 150 exemplaren van fcuid-Afrika's contra-memorie in het geding over Zuidwest-Afrika dat Ethiopië en Lilberië in 1960 bij het internationale gerechtshof aanhangig hebben gemaakt. Ethiopië en Liberië verwijten Zuid-Afrika dat het als mandataris in strijd mot de man daatovereenkomst in Zuidwest-Afri ka een apartheidspolitiek voert. Prinses Irene in Spanje MADRID, 10-1. Prinses Irene is per vliegtuig uit Amsterdam in Ma drid aangekomen, waar ze de rest van dc maand de 'gast zal zijn van de Nederlandse ambassadeur in Spanje, Jhr. mr. W. E. van Panhuys en zijn eohrfgen'ote. spraak op het congres der Zweedse communistische partij verklaard dat de Sowjet-Unie heeft besloten de mankracht van haar strijdkrachten verder te verminderen. De tekst van Ponomarevs toe spraak is zaterdag te Moskou in de „Prawda" gepubliceerd. Ponomarev gaat hiermede verder dan zijn eerste minister Ghroesjtsjef die 14 december j.l. in een toespraak heeft gezegd dat een dergelijke ver mindering werd overwogen. Ponomarev verklaarde ook dat de Russische militaire begroting voor 1964 „in overeenstemming hiermede zal worden verlaagd". Op 16 december 1963 is in de Sowjet-Unie bekend gemaakt dait de militaire begroting in 1964 met 4.3 procent zou worden verlaagd. Er is nu voor de eerste maal me degedeeld, dat het onder de wa penen zijnde aantal' Russische mili tairen als gevolg hiervan een ver mindering zal ondergaan, ook al werd dit wel vermoed. Ingezonden mededeling PROFITEERT v a n d e H vele koopjes I uit onze die begint op Donderdag 1 6 Jan. Zierikzee - Tel. 2604 DE WATERSCHAPPEN s DEN HAAG, 11-1. Het Tweede Kamerlid de heer Bode (CHU) heeft de minister van verkeer en water staat schriftelijk gevraagd of hij het nie tnoodzakelijk acht voorzieningen te treffen om tegemoet te komen aan bezorgdheid bij de waterschappen over stijgende waterschapslasten, die niet door hogere inkomsten worden gecompenseerd. Hij vraagt of de minister op korte termijn de belangrijke vraagstukken tot een oplossing wil brengen, die zijn vermeld in de nota die het be- sfuur van de Unie van Watcrsohaps- bondon op 4 december van het vorig jaar aan de minister hoeft gozonden Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Niets leren wij zo laat en vergeten wij zo vroeg als toe te geven dat wij ongelijk heb ben. WAT im pe bilt Een spectaculaire verrassing in de „Katoenshow 1964". De mode-ontwerper Dick Holthaus heeft al zijn modellen in het wit gelaten. Deze symfonie in wit laat wel zien wat een grote verscheidenheid er bestaat aan katoenen sloffen en de eigen funktie, die ze stuk voor stuk hebben. PANAMA-STAD, 12-1. De nieuwe onlusten die in de nacht van zater dag op zondag zowel in Panama-stad als in Colon, aan de Atlantische kust, zijn uitgebroken, hebben drie doden geëist en een aantal gewonden. Volgens niet bevestigde berichten Minister Robert Kennedy WASHINGTON, 11-1. Robert Ken nedy heeft te kenner, gegeven, dat hij aan zal blijven 'als minister van justitie 'tot de presidentsverkiezin gen van november aan-staande. Hij zal zich tijdensde verkiezingscam pagne ter 'beschikking stellen van president Johnson en de democrati sche partij. Robert Kennedy, die weer aan het werk is gegaan na eni ge tijd rust te hebben genomen, voegde daaraan toe dat hij nog gefen vaste plannen heeft. „Als de verkie zingen eenmaal voorbij zijn kan 'het zijn, dat ik mij uit het openbare le ven terugtrek, hoewel het ook best mogelijk is dat 'ik mij 'kandidaat laat stellen voor het gouverneurschap van Massachusetts". zouden twee Amerikaanse militairen van Portoricaanse afkomst zijn dood geschoten toen zij op het punt ston den, naar de zijde van de Panamese betogers over te lopen. De ongeregeldheden in Colon ont stonden toen zaterdagavond schoten werden gewisseld tussen Panamese soh utters en Amerikaanse militai ren. De 'betogers wierpen ook „Molo- tcrw-cocktails" naar een hotel. Zondagochtend heerste er weer rust in Panama-stad, waar leden van de Panamese nationale garde thans de Amerikaanse militairen hebben vervangen -bij het patrouilleren op sommige punten aan de grens tus sen Panama en de 'kanaalzone. TwceTwee vlaggen Op aanraden van de speciale afge zant van president Johnson, Thomas Mann, 'hebben de Amerikanen nog een -gebaar tegenover de Panamezen gemaakt: van de openbare gebouwen in de Panama-kanaalzone moeten voortaan naast de Amerikaanse vlag de Panamese uitgestoken wordten. Deze maatregel geldt ook voor het Amerikaanse lyceum in Bilboa, waar de Amerikaanse scholieren donder dag 'het incident veroorzaakt heb ben, dat 'het sein was voor het be gin van de onlusten. Plaatselijk sneeuw Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking met plaatselijk wat sneeuw of onderkoelde regen en ook hier en daar mist; zwakke wind; lichte tot matige vorst. 14 jan. Zon op 8.43, onder 16.55. Maan op 8.35, onder 16.29. Nieuwe maan: 14 jan. te 21.43. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 14 jan. 3.00 v.m. 15.22 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 jan. 2.45 v.m. 14.59 n.m. Springtij: 17 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde is bo ven Groenland een krachtig hoge- drukgebied ontstaan, dat naar het zuidoosten trok en waarvan het cen trum vanmorgen tussen IJsland en Schotland lag met een barometer stand van 1042 mb. Het hogedruk- gebied kreeg over de Noordzee ver binding met een ander maximum, dat zich -boven oost en zuidoost Europa bevindt. Als gevolg 'hiervan hield in onze omgeving het rustige weer met overwegend zwakke ooste lijke winden aan. De temperatuur werd geleidelijk iets lager. In het noordoosten van het land vroor het vanmorgen 8 a 9 graden, in het zuid westen 2 tot 4 graden. Intussen nam een in de hogere luchtlagen gelegen storing, die lang zaam door midden Frankrijk eerst naar het westen en nu naar het noordwesten trok, in diepte toe. Ze veroorzaakt op haar oostelijke en noordelijke flank sneeuw en onder koelde regen. Dit neerslaggëbied be reikte de afgelopen nacht ook het zuiden van ons land en breidt zich langzaam noordwaarts uit. Voor het eerstkomende etmaal wordt weinig verandering in de weerssituatie verwacht. De lucht- drukversohillen in onze omgeving blijven klein, zodat er niet veel wind zal zijn, hoofdzakelijk nog uit ooste lijke richtingen. De vorst houdt daarom aan. over het financieel bestel van de waterschappen. „Is de minister niet van oordeel, dat 'het bij de Tweede Kamer aan hangige wetsontwerp uitkering we gen om een spoedige behandeling vraagt, mede met het, oog op de steeds meer naar voren komende on billijkheid, dat ingelanden van wa terschappen voor de volle 100 pet. worden belast met de zorg van we gen, die voor algemene belangen worden gebruikt?" r. Als de vraagstukken een tijdro vende studie vergen is het dan niet nodig voorlopig voorzieningen te treffen, aldus dc heer Bode. NEW YORK, 11-1. De Amerikaan se minister van 'buitenlandse zaken Dean Rusk, heeft er bij de Sowjet- Unie op aangedrongen te handelen volgens de nieuwjaarsboodschap van Ohroesjtsjef, waarin wordt gepleit voor een vreedzame regeling van de internationale geschillen en met de V.S. te pogen het vredesrapport van de Verenigde Naties verder uit te bouwen. Dit, aldus Rusk, zou in het belang zijn van alle volkeren. De Ameri kaanse minister zegt dan verder, dat er geen vrede zal komen als men de „versleten propaganda-thema's" maar blijft herhalen. Maar als de Russische vrienden van de V.S. be reid waren om te handden overeen komstig de inhoud van Ohroesjtsjefs nieuwjaarsboodschap,' d.w.z. volgens het principe dat een oorlog in ver band met territoriale geschillen on aanvaardbaar as, dat or 'geen directe of indirecte agressie gepleegd mag worden en dat men de V.N. en elk ander middel moet .gebruiken om ge schillen lang® vreedzame weg te re gelen, dan zouden de V.S. en de Sowjet-Unie samen het vredesappa raat van de volkerenorganisatie ver der kunnen uitbouwen en zo zelfs het uitbreken van oorlogen &p klei ne sohaal kunnen voorkomen. Op kleine schaal In dit verband wees Rusk er op, dat dergelijke oorlogen op kleine schaal heel gemakkelijk en heel snel kunnen leiden tot een kernoorlog en oen kernoorlog kon heel gemakke lijk cn heel vlug fataal blijken voor vriend cn vijand samen. Rusk was van mening, dat de in vloed van de volkerenorganisatie in de jaren zeventig groter zou zijn dan hij heden is. Weliswaar was de taak van de traditionele diplomatie nu zwaarder dan ooit, maar met de snel groeiende agenda van dringende in ternationale 'kwesties werd een in stituut, dat kan dienen ais een jaar lijks terugkerende diplomatieke con ferentie, haast een noodzakelijk iets. Het wereldtckort Thans schat de internationale sui- kerraad het wereldtekort op een miljoen ton, maar de experts van deze raad zeggen achter de hand dat het wel idrie miljoen ton kon zijn. In Nederland heeft de regering de richtprijs voor bieten enkele jaren op f 54 laten staan. Het is niet mp- gen gelukken deze prijs op een aan vaardbaar peil te brengen. (Zoals vorige week is gebleken is de Friesch -Groningse, nu de regering, om de teelt te stimuleren, voor de komen de oogst de prijs heeft verhoogd tot f 65 per ton bieten, nog niet tevre den; in een telegram aan de minis ter van landbouw heeft zij op een prijs Van f 75 aangedrongen). In het E.E.G.-gebied aldus de heer van Overkiift, zijn wij de goedkoop ste producenten door de hoogste op- bi'engsten en waarschijnlijk gemid deld de modernste industrie. In plaats van zoals de duurste produ cent Duitsland, die zijn positie in de E.E.G. wil versteiken, de cultuur te bevorderen, heeft Nederland zijn produktie steik doen teruglopen. De vermindering in hectares ten opzich te van 1959-1960 was in 1962-'63: in Nederland 17, in België 10, in Frank rijk 14 en in Italië 28 procent. In Duitsland nam het areaal echter toe met 0,68 procent. Mening van Amerikaanse minister NEW YORK, 11-1. De Amerikaan se 'Onderminister van buitenlandse zaken, George Ball, heeft in een bij eenkomst van de nationale vereni ging van kleinhandelaren verklaard, dat de Sowjet-Unie te lijden heeft van een economische recessie cn dat dc kloof tussen de Amerikaanse cn dc Russische produktie groter is ge worden. Ball zei, dat ook al zou de Sowjet- Unie haar produktie in de komende tien jaar verdubbelen - iets wat zij niet kan doen - deze produktie lin 1972 toch nog steeds kleiner zou zijn dan dc Amerikaanse produktie in 1962. „Op hot ogenblik lijdt de Sowjet- Unie onder wat wij Amerikanen een recessie zouden noemen", zo ver klaarde Ball. „De Russen hebben een opeenvolging van slechte oog sten gehad, die haar hoogtepunt vond in een rampspoedige oogst, in dit jaar. Hun tempo van algehele economische groei is sedert 1958 ge stadig afgenomen tot op een niveau, dat dn de 'beide laatste jaren gemid deld minder dan 2,5 procent per jaar heeft bedragen", aldus Ball. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1