DE ZIERIKZEESCHE COURANT PANAMA VRAAGT OM AMERIKAANSE TROEPEN-HULP Spoorwegen; Sluitende rekening in 196^ De inlandse tarwe ««it r j tksj S^ll r 1 elke woning Tuinman Zn. Oorspronkelijke troonzetel teruggevonden VARA antwoordt op brief van minister Johnson over de ontwapening Vorstverlet en doorwerken bij vorst ACCENT OP BELANG VAN FRANS-DUITS VERDRAG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 januari 1964 120ste jaargang No. 19512 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus no. I, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: De fruitteelt op Schouwen-Duiveland Staat van beleg na studentenrelletjes in door de V.S. beheerde zóne van het Panama-kanaal Prinses Irene beëdigd WASHINGTON, 9-1. Het Amcri- kaanse ministerie van defensie heeft vernemen dat de Panamese regering de bevelhebber van de Amerikaanse troepen in het Caraïbisch gebied, ge neraal Andrew O'Meara, verzocht heeft troepen naar dc stad Panama te zenden om de relletjes, die daar zijn uitgebroken, de kop in te druk ken. By deze relletjes zouden zo'n 2.500 studenten zyn betrokken. Bij de relletjes is een jonge Parui - mees om het leven gekomen; acht- en-dertig mensen werden gewond. In de door de V.S. beheerde zone van het Panamakanaal is donder dagavond de staat van beleg afge kondigd. Amerikaanse troepen zou den stellingen hebben betrokken langs de grenzen van de zóne en generaal O.Meara zou iedereen, die niet in de zóne woont, bevolen heb ben te vertrekken. Alle Amerikanen moeten thuis blijven. Vhigincideiit De relletjes zouden veroorzaakt zijn door een vlagincident. In de af gelopen drie dagen zijn er betogin gen gehouden door Amerikaanse stu denten. die alleen de Amerikaanse vlag hesen voor scholen in de ka naalzone, ondanks het uitdrukkelijke bevel om naast de Amerikaanse de Panamese vlag uit te steken. Een jaar geleden zouden de Amerikaanse en Panamese regering overeengeko men zijn, dat de vlaggen van beide landen naast elkaar in de zóne moe ten wapperen. Toen Panamese studenten probeer den een vlag van hun land naar de kanaalzone te brengen, braken er vechtpartijen uit. Volgens radiobe richten zou er een zestal auto's in brand zijn gestoken en was er een hotel vernield. Slacht offfers Na de relletjes trokken duizenden Panamese studenten de door de V.S. beheerde kanaalzone binnen. Ver scheidene politiemannen zouden ge wond zijn voordat de Amerikaanse troepen ingrepen. De studenten hebben ook nog drie gebouwen bij de grens van de zóne in brand gestoken. Het gebouw van de Pan American Airways, dat in de zóne ligt. zou geplunderd zijn. Radio-Havanna meldde later dat er zes* studenten bij de relletjes om het leven zijn gekomen en rond der tig gewond. Dit is echter nog niet officieel bevestigd. UTRECHT, 9-1. De Nederlandse Spoorwegen verwachten voor het jaar 1963 een nagenoeg sluitende re kening, Dit is te danken aan het feit» dat de ontvangsten, die in het afgelopen jaar rond 600 miljoen gulden bedroegen, ongeveer 54 mil joen hoger zjjn geweest dan die van 1962, toen het bedryf een verlies van 29 miljoen gulden leed. De president van de Nederlandse spoorwegen, de heer J. Lchmann, die dit donderdagmiddag op de nieuwjaarsbijeenkomst mededeelde, zei verheugd te zijn een naamloze vennootschap te vertegenwoordigen die 'het naar omstandigheden in 1963 redelijk goed is gegaan. Die omstan digheden waren in de eerste plaats de barre winter met zijn weliswaar groot vervoer, maar oök zeer hoge kosten. Voorts de moeilijke positie van de spoorwegen op de arbeids markt, de geringere tariefverhogin gen dan werden gevraagd en de voortgaande opmars van de auto. De situatie van een sluitende re kening hopen de spoorwegen ook dit DEN HAAG, 9-1. De afzet van Nederlandse tarwe van oogst 1963 is tot dusver voorspoedig verlopen. In het brood werd tot nu toe onge veer dertig procent inlandse tarwe verwerkt. Ongeveer 25.00 ton tarwe kon na denaturatie in de veevoeder- sector worden afgezet. Wel loopt het percentage voor de brood'bereiding gebruikte inlandse tarwe geleidelijk iets terug. In okto ber bedroeg het 33, in november 30.5 in de maanden augustus tot en met november gemiddeld 29.5 tegen 33 in de overeenkomstige periode van 1962. Een en ander houdt verband met het feit, dat de kwaliteit van de inlandse tarwe dit oogstjaar voor consumptiedoeleinden tooh wel slechter is dan de kwaliteit van de oogst 1962. De totale produktie van tarwe in 1963 bedroeg ongeveer 525.000 ton, oen kleine 13 procent minder dan in 1962. jaar te kunnen bestendigen en mo gelijk zal dan ook weer een >zeer be scheiden beloning van rond 12 mil joen gulden van het geïnvesteerde kapitaal kunnen worden verkregen. De heer Lohmann noemde even wel voorwaarde daarvoor, dat de bij de minister van verkeer en water staat ingediende voorstellen voor tariefveihoging worden aanvaard. Met de invoering daarvan is men reeds negen dagen achterop. Ingezonden mededeling uaar u ook vaont rm\ i kunnen wij TB comfortabel 1 inrichten Mol 19 - Tel. 2887 - Zierikzee Indonesië en West-Irian DEN HAAG, 9-1. De Indonesische ambassade in Den Haag heeft over West-Irian meegedeeld dat om het analfabetisme zo vlug mogelijk te bestrijden de Indonesische regering een kader van 1.209 Irianezen heeft gevormd die in moeilijk toegankelij ke gebieden kunnen worden ge plaatst om de bevolking te leren le zen en schrijven. Op het ogenblik zijn er 43 centra waar ter bestrij ding van het analfabetisme cursus sen worden gegeven. Ook zetten plaatselijke leiders vaa'k dergelijke cursussen op. DEN HAAG. 9-1. De oorspronkelijke troonzetel, die zestig jaar geleden nog in de Tweede Kamer stond, is als resultaat van na speuringen van dc Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel te ruggevonden. Deze zetel is thans gerestaureerd opgesteld in de anti chambre van hot Tweede Kamergebouw. Koningin Juliana zag bij haar be zoek aan de Staten Generaal de zetel harer vodeion terug. De zetel met kolommen echter zonder baldakijn diende tot troon in de Tweede Kamer wanneer cle koning op Prinsjesdag voor de verenigde vergadering der Staten Generaal in het gebouw van de Tweede Kamer de troonrede uitsprak. Toen de verenigde verga dering in 1904 naar de Ridderzaal werd verplaatst, werd de troon uil de Tweede Kamer verwijderd en in een der keldergewclven op geborgen en vergeten. Pas onlangs is deze weer aan het daglicht gekomen. Mr. van Thiel onthulde het hei-vinden van de zetel in de door hem bezochte samenkomst van de Tweede Kamer, die een histo risch karakter kreeg door hel door haar ondertekenen van een bijzondere presentielijst der aanwezige Kamerleden en der voor zitters van de Staten van de Nederlandse Antillen en Suriname. Vóór de staat van beleg werd af gekondigd, had generaal O'Meara het verzoek om troepen te sturen in gewilligd. De Panamese ambassadeur In Washington is naar zyn land te ruggeroepen voor cverleg. HILVERSUM, 9-1. De V.A.R.A. heeft donderdag geantwoord op de dinsdagochtend j.l. ontvangen brief van de minister van onderwijs, kun. sten en wetenschappen, naar aan leiding van een onderdeel van de televisie-uitzending „Zo is het toe vallig ook nog eens een keer" van zaterdag 4 januari j.l. Over de inhoud van dit antwoord zulten voorlopig geen mededelingen worden gedaan omdat de V.A.R.A. van oerdeel is dat de minister rus tig de gelegenheid moet hebben het standpunt van de V.A.R.A. te over wegen. De V.A.R.A. heeft in haar ant woord de bewindsman doen weten dat 'hij in aansluiting hierop nog nader zal worden geïnformeerd over de gedachtenwisseling 'in de hoofdbestuursvergadering van de V.A.R.A. die een dezer dagen zal plaats vinden. Daarna hoopt de V.A.R.A. ook nadere mededelingen aan de pers te kunnen dóen. Werfkiiecht bedolven onder stapel hout ASSEN, 9-1. De 49-jarige werf- knecht van een Asser houthandel de heer J. W. Menkveld, kreeg donder dagmorgen tijdens het loswrikken van enige planken, een stapel hout op zijn lichaam. Hij overleed korte tijd later aan zijn verwondingen. De man was gehuwd en had vier kinderen. Hoge onderscheidingen voor Kamer-voorzitters DEN HAAG, 9-1. De minister-pre sident, mr. V. G. M. Marijnen, heeft donderdagavond tijdens de receptie ter gelegenheid van de herdenking van 500 jaar Staten-Generaal, mee gedeeld dat het Hare Majesteit de koningin heeft behaagd aan de voor zitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, de onderscheiding van commandeur in de Orde van de Ne derlandse Leeuw toe te kennen. Aan de voorzitter van de Twee de Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel, werden de versierselen van groot officier in de Oranje-Nassau uitge reikt. De minister van buitenlandse za ken, mr. J. Luns, hing vervolgens de heer Romain Fan-del, waarnemend voorzitter van de raadgevende inter parlementaire Beneluxraad, de ver sierselen van groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau om. Vliegtuigongeluk ntinii eist vier-en-twintig doden BUENOS AIRES, 9-1. Een Argen tijns vliegtuig is 80 km ten noord westen van Buenos Aires brandend neergestort. Eén en twintig passa giers en drie •bemanningsleden ver loren het leven. Drie passagiers zijn in een ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is ernstig. Het vliegtuig, een DC-3, behoorde aan de Aerolinea Litoral Argentini. Alle slachtoffers zijn Argentijns. WASHINGTON, 10-1. President Johnson meent, dat dc hervatting van dc ontwapeningsconferentie in Gcnève op 21 januari van zeer groot bclnag is voor de V.S. by dc pogin gen die zy doen om dc vrede in dc wereld te versterken, aldus een door hel Witte Huis gepubliceerd com muniqué. Hierin wordt voorts de benoeming van William Forstcr bekendgemaakt tot leider van de Amerikaanse dele gatie naar deze conferentie. De V.S., zo zegt het communiqué .koesteren geen enkele illusie wat dc kansen op een snel of gemakkelijk succes van deze onderhandelingen betreft. President Johnson blijft echter van mening, dat het kernstopverdrag een bemoedigend begin is. Dc V.S. zullen ook andere mogelijkheden zoeken om te komen tot een ak koord over dc ontwapening. in Argentinië H.K.H. prinses Irene is tijdens een buitengewone openbare zitting in het paleis van justitie te Utrecht beëdigd als vertaler voor de Spaanse taal. - Op de foto zien we het moment van de eedsaflegging; links op de achter- .grond H.M. de Koningin en H.K.H. prinses Beatrix. Artis kreeg in 1963 record aantal dieren aangeboden AMSTERDAM, 9-1. Aan het be kende Artis-loketje zijn het afge lopen jaar aanzienlijk meer gewer velde dieren afgeleverd dan de voorgaande jaren. Waren het er in 1962 2922, in 1963 liep het totaal cijfer op tot 3264, hetgeen een ge middelde van bijna negen dieren per dag betekent. Artis wijst daarvoor twee oorza ken aau: de zeer strenge winter en een blijkbaar steeds grotere hoe veelheid dieren, dat het slachtoffer van het verkeer wordt. In totaal werden ongeveer 500 gewonde vo gels, van de ruim 2000, door parti culieren Artis binnen gebracht. De meeste verkeerden in een zo slechte conditie dat ze pijnloos uit hun lij dien moesten worden geholpen. Aan het verkeer vielen vooral meeu wen - meestal door het vliegen te gen draden en leidingen - eenden, DEN HAAG, 9-1. De organisaties van werkgevers en wernemers in de bouwnijverheid hebben tot de Stichting van de Arbeid het verzoek gericht goedkeuring te verlenen aan het besluit het vorstverletper- centage tijdelijk, n.l. tot de datum waarop de nieuwe c.a.o. voor het bouwbedrijf in werking treedt, te verhogen met 10 pet. tot 99 pet. De stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid heeft tot 7 januari voor 480 bouwwerken toeslagen voor het doorwerken bij vorst toe gezegd' tot een bedrag van ongeveer 7.5 miljoen. Zestig procent van de toezeggingen gelden de woning bouw, tot een bedrag van ruim 5 miljoen. Naar schatting zijn op de betrokken bouwplaatsen 18.000 ar beiders werkzaam. Dit heeft minister Bogaers (v olies- Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Koppigheid en oppliegend- heid zijn de zekerste tekenen van domheid. 13.04 n.m. 13.56 n.m. 14.42 n.m. 12.55 n.m. 13.42 n.m. 14.23 n.m. merels en mussen ten offer. Het aan tal vogels dat a-ls gevolg van de strenge winter in Artis werd be zorgd, was vermoedelijk (hoger dan ooiit tevoren. Een groot aantal stierf spoedig na aankomst. Toch heeft men er na de vorstperiode ruim 130 de vrij heid kunnen hergeven. Al deze vo gels zijn in samenwerking met vo geltrekstation in Arnhem geringd. In de laatste weken van het afgelo pen jaar werden opnieuw vorst- slachtoffers in Artis afgeleverd. Ook werden vogels binnengebracht, die door zoölogische musea in andere landen waren geringd en in of rond Amsterdam werden aangetroffen. Wat de huisdieren betreft wint volgens Artis de schildpad in ons land nog steeds aan populariteit. Hef aantal dat aan Artis wordt geschon ken is ieder jaar groter. Ook de apen wonnen veld. huisvesting en bouwnijverheid) me degedeeld dn antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamer lid de heer Jager (C.P.N.). De stichting Verl'etbestrijding heeft tot 7 januari 760 aanvragen voor een doorwerkvergunning onit- vjangen. Hiervan werden dus 480 reeds gehonoreerd. Vijftig aanvra gen zijn afgewezen of ingetrokken en over dertig 'is nog overleg gaan de. De resterende 200 aanvragen kwamen in de laatste dagen binnen zodat daarover nog geen beslissing kon vallen. AMSTERDAM. Zonder daarover te discussiëren heeft de Amsterdamse gemeenteraad besloten de Rivieren laan in Amsterdam-Zuid om te do pen in President Kenmedy-laan. DROOG WEER Verwachting tot zaterdagavond; Droog weer met opklaringen en overwegend matige wind tussen noordoost en oost, in de nacht en ochtend lichte tot matige vorst, mor genmiddag temperatuur tijdelijk om het vriespunt. 11 jan. Zon op 8.45, onder 16.50. Maan op 5.40, onder 14.18. 12 jan. Zon op 8.44, onder 16.52. Maan op 6.43, onder 14.53. 13 jan. Zon op 8.44, onder 16.53. Maan op 7.43, onder 15.36. Nieuwe maan; 14 jan. te 21.43. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 11 jan. 0.40 v.m. 12 jan. 1.35 v.m. 13 jan. 2.21 v.m. BROUWERSHAVEN: 11 jan. 0.32 v.m. 12 jan. 1.24 v.m. 13 jan. 2.08 v.m. Springtij; 17 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat een kleine depressie via Duitsland naar de Alpen was ge trokken, kwamen vooral in het zui den van Scandinavië belangrijke luchtdrukstijgingen voor. Er ont stond daardoor een langgerekt hoge- drukgebied dat zich uitstrekt van Engeland via de Noordzee naar west Rusland. Aan de flank van deze ho- gedrukgordel stroomde koude con tinentale lucht naar het westen en verdreef daarbij in de afgelopen nacht de zachte lucht uit Nederland, zódat er op de meeste plaatsen al 1 a 2 graden vorst voorkwam. Ver wacht moet worden, dat de genoem de luchtdrukverdeling enkele dagen zal aanhouden. De temperatuur on dergaat daardoor nog een verdere daling. Voor de komende nacht moet rekening worden gehouden met lich te tot matige vorst. Omdat opkla ringen waarschijnlijk zijn, zal de temperatuur overdag tijdelijk tot om het vriespunt oplopen. De neerslag - kansen zijn zeer klein. Tunnel ontdekt tussen Oost- en West-Berlijn BERLIJN, 9-1Van Oostberlynse zydc is de voorgenomen vlucht van een grote groep Oostduitsers via een tunnel tussen Oost- en West-Berlyn verydeld. Dinsdag waren drie meis jes langs deze weg naar het weste lijke stadsdeel gekomen. De grote groep zou woensdag een poging wagen, maar vóór die tijd hadden leden van de Oostberlijnse grenspolitie door een ontploffing de tunnel onbruikbaar gemaakt In W. Berlijn vermoedt men, dat de ad- spirant-vluchtelingen bijtijds kon den worden gewaarschuwd. Verklaring Bondskanselier Erhard BONN, 9-1. Bondskanselier Er- hard heeft donderdag in een verkla ring voor de bondsdag het Frans- Duitse verdrag dc drijvende kracht van de Wcstduitse buitenlandse po litiek genoemd. Zonder de vriend schap tussen Duitstand en Frankryk kunnen Europa noc de Europese in tegratie en het atlantischc bondge nootschap bestaan, zei hij. Erhard zei het met president de Gaulle eens te zijn dat het verdrag geen exclusief karakter heeft, maar een instrument is voor Europese eenwording. Het verdrag heeft geen centrifugale, maar centripetale wer king, wamt het wil niemand afsto ten en in gocn geval de kleinere Europese landen veronachtzamen „De economische integratie is niet voldoende om Europa te scheppen vervolgde Erhard. „Er is een poli tieke wil voor nodig om een Europa te scheppen dat politiek is en niét technocratisch". Toetreding van Groot-Bri'btannië tot de Europese Gemeenschap zal de samenhang niet verbreken, meent hij. De kanselier zei een nieuw initia tief ter verwezenlijking van de Europese politieke eenheid te willen. Hij zei de instemming van generaal de Gaulle te hebben om dit met de Italiaanse regering te bespreken. Op 14 februari za'l hij generaal de Gaulle opnieuw in Parijs ontmoeten. Besprekingen met Johnson Over zijn besprekingen met pre sident Johnson in Texas verklaarde Evhard dat er geen twijfel aan de trouw van de Verenigde Staten be staat. en dat elk wantrouwen onge grond is. Duitsland is een waarde volle bondgenoot en natuurlijke partner van de Verenigde Staten. Eihard keerde zich tegen de opvat ting, dat vriendschap met Frankrijk het bondgenootschap met de Ver enigde Staten zou bemoeilijken. Zo wel de Gaulle als Johnson hadden hem uitdrukkelijk verzekerd, dat deze twee vriendschappen geen te genspraak inhouden. „Duitsland is echter ook niet 'het middelpunt van de wereld. Wij moeten er ons voor hoeden, uit de moeilijkheden tussen de bondgenoten op verkeerde ma nier voordeel te trekken".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1