DE ZIERIKZEESCHE COURANT „UITEINDELIJK DOEL: WERELD ZONDER OORLOG" Mevr. Oswald dient geen aanklacht in Boeren bang voor grondonteigeningen Gelukwens van Johnson voor St.-Generaal H.M. DE KONINGIN OP BEZOEK AAN HET BINNENHOF ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 januari 1964 320ste jaargang No. 19511 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Om behoud van historische boerderij Boodschap van Johnson aan Congres Een koeienhotel WASHINGTON, 8-1. - President Johnson heeft woensdag in zyn eerste jaarlijkse boodschap aan het Amerikaanse Congres, de „Stale of Union", gezegd dat het uiteindelijke doel van de Verenigde Staten een wereld zonder oorlog is. Onder zijn bewind zal in de Verenigde Staten een onvoorwaardelijke strijd tegen armoede worden gevoerd. De president wekte verbazing door aan te kondigen dat hij voor het nieuw fiscale jaar een begroting indient die is gebaseerd op uitgaven van in totaal 97,8 miljard dollar. Vergeleken met de vorige begroting is dit een verminde ring van vijf honderd miljoen dollar. Algemeen werd verwacht dat de uit gaven voor het nieuwe jaar op meer dan honderd miljard zouden worden begroot. President Johnson noemde een tiental plinten om in 1964 dichter bij het doel, een wereld zonder oor log, te geraken. 1 Het land moet de huidige marge van militaire veiligheid en supe rioriteit handhaven en dat wordt ook in de verminderde defensiebe groting niet uit het oog verloren. O Er zullen nieuwe stappen wor- den gedaan, met inbegrip van nieuwe voorstellen in Genève, om te komen tot de controle op en de uiteindelijke afschaffing van wa pens. Zelfs als er geen accoord is moeten wij niet meer wapens op slaan dan wij nodig hebben. In deze geest handelend verminderen wij in dit nieuwe jaar onze produktie van verrijkt uranium met een kwart, stellen vier plutoniumreactors bui ten werking en sluiten een groot aantal ruiet-'essentiële militaire in stallaties. Het is in deze zelfde geest dat wij een beroep doen op onze tegenstanders 'hetzelfde te doen. President Johnson had tevoren te genover verslaggevers verklaard, De Britse commerciële televisie LONDEN, 8-1. De I.T.A., het on afhankelijke Britse gezagsorgaan, dat toezicht uitoefent op de com merciële televisie in Engeland, heeft woensdag vergaande plannen be kend gemaakt om dit toezicht te verscherpen. Zo zullen alle programma's nauw keuriger gecontroleerd worden en zal er een commissie worden inge steld voor de uitstippeling van het programma-beleid. Ook zal het ge zagsorgaan alle advertenties bekij ken voor ze op 'het scherm komen. Midden 1962 werd er een rapport gepubliceerd, waarin heftige kritiek werd uitgeoefend op de I.T.A., die verantwoordelijk werd gesteld voor de deining, bij het Britse publiek cnrtstaan over de televisie. De nieuwe plannen moeten gezien worden als een antwoord op dit rap port. De Amerikaanse luchtmacht heeft woensdagavond bekendgemaakt, dat zij haar basis voor straalborrynen- werpers van het -type B-47 te Sara- gossa in Spanje vóór 1 juli van dit jaar zal sluiten. De bommenwerpers zuil enword enovergebracht naar de bases Moron en Torrejon, beide eveneens in Spanje. GEWICHTHEFFEN HULL, 8-1. Een mysterieuze mr% X is de held van de ge vangenis in Huil. Een jonge Brit, die op een noodlottig moment met het gerecht in aanraking kwam, zag in het .pensionaat" politiebeambten gewichtheffen. Aangemoedigd door Hermandads dienaren, die hem zware lasten omhoog zagen brengen, begon hij in de grijze gevangenisruimte te trainen. Een hoogtepunt be leefde mr. X, de politie-agen- ten, de directeur en de jury leden maandag jl. tijdens een wedstrijd toen hij twee Britse records in zijn gewichtsklasse verbeterde. De mogelijkheid bestaat nu, dat mr. X, volgens de gevangenis-directeur zijn huidige uniform voor een Olympisch tenue zal verwisse len, aangezien hij voor de Olympische spelen in Tokio weer in vrijheid zal worden gesteld. Overigens bleven de naam, de leeftijd en prestaties van mr. X in het waas der ne velen verhuld, aangezien de gevangenisreglementen dit verbieden. Zoveel groter is de verrassing in de toekomst", aldus de directeur. dat de nieuwe militaire begroting 49.737 milajrd dollar zal bedragen. Oorspronkelijk was om 59.3 miljard gevraagd. O Er zal gebruik worden gemaakt van voedsel als vredesinstru- ment. A De natie moet de Amerikaanse voorsprong bij vreedzaam onder zoek van de ruimte verzekeren. Deze zal zijn geconcentreerd op een tocht naar de maan in de komende tien jaren, zo mogelijk in samen werking met andere landen. Internationale handel C De internationale handel moet worden uitgebreid, waarbij de DALLAS (Texas), 8-1. Mevrouw Lee Harvey Oswald is tot de over tuiging gekomen dat haar man pre sident Kennedy heeft vermoord en is niet van plan tegen iemand een aanklacht in te dienen, heef thaar zaakwaarnemer woensdag tegen verslaggevers gezegd. Mevrouw Oswald, een 22-jarige Russin en moeder van twee'kinderen verlangt er niet naar een of andere regering, de stad Dallas of Jack Ruby aan te klagen, zei hij. De nachtclubeigenaar Ruby schoot Os wald neer tijdens diens overbren ging naar een andere gevangenis, twee dagen na de moord op Ken nedy in november vorig jaar. Ruby staat komende maand terecht. Vijf mannen werden bedolven onder puin MAASTRICHT, 8-1. Vijf bouw vakkers zijn bedolven onder puin toen een huis instortte in de Dorps straat van Ambij bij Maastricht. Vier van hen slaagden erin zich snel te bevrijden. De 17-jarige met selaars-leerling Rings uit Itteren kon zichzelf niet bevrijden. Zijn vier collega's en omwonenden redden hem binnen een half uur. De jon gen had een gebroken arm, kneu zingen en een shock opgelopen. Hij is naar het ziekenhuis te Maastricht gebracht. Aannemer Cauberg uit Borgharen was bezig het huis tot een winkel te verbouwen. Hij verklaarde, dat alle veiligheidsmaatregelen waren genomen. Het schijnt, dat een zij gevel van het huis het begaf waar na de voorgevel dwars over de straat viel, tot op het tegenoverliggende trottoir. Politie, arbeidsinspectie en bouw en woningtoezicht stellen een on derzoek in. Arbeidsmarkt in Amsterdam overspannen AMSTERDAM, 8-1. De arbeids- markt in de hoofdstad is, hoewel het winterseizoen is, nog zeer overspan nen. Deze overspanning is meer dan welke landelijk bestaal, want het aandeel van Amsterdam (dat 10 pet. der totale beroepsbevolking van ons land heeft) in de landelijke werk loosheid bedraagt slechts 7 pet. Dit heeft de directie van 'het gewestelijk arbeidsbureau Amsterdam medege deeld. De vraag naar mannelijke ar beidskrachten (6594) was eind de cember bijna drie keer zo groot als het aanbod (26.30), en 61 pet. van dit aanbod betftond uit mindergeschik- ten (1611) - het eind vorige maand geregistreerde aantal mannelijke werklozen in Amsterdam was het laagste sedert enige decembermaand. n Doordat een bus op een beijzelde weg bij Saven, ten zuidwesten van Teheran omsloeg kwamen woensdag elf passagiers om het leven. Er wa ren negen gewonden. Verenigde Staten net zo goed die nen ie kopen, als te verkopen en een concurrerende toegang tot hun maikt moeten verlenen. De inspanningen om de beta lingsbalans in evenwicht te bren gen moeten worden voortgezet. 'Y De Verenigde Staten moeten be tere betrekkingen met de vrije staten van het Amerikaanse con tinent onderhouden. De V.S. moeten overal de vrije naties steunen om hun onafhan kelijkheid te ontwikkelen en hun levensstandaard' te vergroten. Q De V.S. moeten de Atlantische en Aziatische bondgenootschap pen versterken en van de Verenigde Naties een doeltreffender instrument maken. 10 Wij moeten met onze bondge noten nieuwe wegen openen om de 'kloef tussen Oost en West te overbruggen; het gevaar krachtig tegemoet tred'en daar waar het zich voordoet, doch evenzeer krachtig zijn 'in ons speuren naar nieuwe ak koorden die de 'hoop van a'llen kunnen vei'groten en tegelijkertijd de belangen van niemand geweld aandoen, aldus de president in zijn boodschap. Tevoren had de president tegen over verslaggevers verklaard dat voor de voorgestelde strijd tegen de armoede een miljard dollar nodig zal zijn, waarvan vijfhonderd mil joen uit nieuw fondsen en de rest uit bestaande programma's komen. NIEUW MILUGEN, 8-1. Reeds geruime tijd heerst er onder de boe ren en boerenlandeigenaren in een rond de Meervelderenk en de buurt- t schap Ouwcndorp grote onrust over de plannen van de rijksdienst voor het nationaal plan om deze gebieden voro militaire doeleinden te ont eigenen. Al eerder hebben de bewoners van dit gebied hiertegen heftig gepro testeerd. Over de plannen zal ver moedelijk eind deze week definitief worden beslist. Met het oog hierop is in hotel „De Witte Berken" in Nieuw Milligen, een bijeenkomst ge. houden door het actiecomité dat is opgericht om bij de bevoegde in stanties te ijveren voor het onge daan maken van de plannen. Aanwezig waren naast de bóeren- landeigenaren, onder meer afge vaardigden van de Gelderse Maat schappij voor Landbouw, het Land bouwschap, het gemeentebestuur van Apeldoorn, Provinciale Staten van Gelderland en enkele kamerle den. De voorzitter van het actie comité, de heer L. B. de Hoop, als mede de raadsman van 'het comité, mr. J. W. W, van der Hoeven, uit Rotterdam, hébben de gevolgen van de plannen van de ministers van landbouw en justitie uitvoerig be sproken. Hun conclusie was dat er in dit geval een ernstige vergissing zal worden vemaakt. Grote telefoonnood in Nijmegen DEN HAAG, 8-1. De Amerikaanse president Lyndon B. Johnson heeft in boodschappen aan de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Gèneraal zijn gelukwensen aangeboden ter gelegenheid van het vijfhonderdjarig bestaan van het Nederlandse parlement. Ook de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, de heer John W. McCormack, en senator Carl Hay den, president pro tempore van de Senaat, hebben felicitaties gestuurd: President Johnson zegt in zijn boodschappen aan mr. J. A. Jonk man en mr. F. J. F. M. van Thiel ondermeer: „In de geschiedenis van de democratische instellingen zijn enige van de vroegste en trotste hoofdstukken geschreven door de Staten- Generaal. De grondbeginselen van onze eigen onafhankelijkheids verklaring komen bijna twee eeuwen eerder - gedeeltelijk zelfs in dezelfde bewoordingen - reeds voor in de verklaring die de Staten- Generaal in 1581 aflegden. Iedereen die een vrije, representatieve regering na aan het hart ligt, is u en uw voorgangers veel schuldig". De heer Johnson herinnert in zijn telegram verder met bijzonder genoegen aan zijn recente bezoek aan de Staten-Generaal en zijn ontmoeting met de heren Jonkman en Van Thiel. „Ik wens u en uw collega's blijvend succes in uw parlementaire werkzaamheden", zo besluit de Amerikaanse president zijn telegram. NIJMEGEN, 9-1. De Nijmeegse gemeenteraad is ernstig verontrust over het falen van het beleid van de P.T.T. op het gebied van de tele- fooncommunica'ties en de gevolgen bi ervan voor de stad. Op de woensdagavond gehouden raadsvergadering' werd medegedeeld dat nagenoeg alle verzoeken* om woonhuisaansluitingen van het snel groeiende Nijmegen-Zuid tot eind 1966 zullen worden afgewezen. Voor het overige gedeelte van de stad zullen slechts de zuiver zakelijke aanvragen worden gehonoreerd. Eindhoven poetst kerk schoon EINDHOVEN, 8-1. De Sint Lam- bertuskerk te Eindhoven, die in de oudejaarsnacht door een defect aan de begin december nieuw geïnstal leerde centrale verwarming (olie- stook) dik onder het roet kwam te zitten, zal zondag 19 februari weer voor gebruik gereed zijn. Een schoon maakbedrijf uit Breda is momenteel met een ploeg van 25 man aan het werk. Men hoopt dinsdag met een legertje van 40 schoonmaaksters de laatste hand aan de schoonmaak te leggen. De remigingskosten worden geraamd op circa f 20.000. Hoe groot de schade aan het orgel zal zijn is nog niet 'bekend. Maandag- komen orgelbouwers het instrument demonteren en reinigen. Het kerk bestuur van de Sint Lambertuskerk is verzekerd. DEN HAAG, 9-1. Koningin Juliana bezocht hedenmorgen de beide Ka mers der Staten-Generaal aan het Haagse Binnenhof. Vandaag wordt herdacht dat op 9 januari 1464 her tog Philips de Goede van Bourgon- dië de Staten-Generaal der lage lan den in Brugge bjjeen riep. Voordien waren de stalen (of stan den) der diverse gewesten en pro vincies sleohts lokaal bij elkaar ge komen. Op gron'd van vraagstukken rond de vervanging van de vorst 'bij diens voorgenomen (niet gemaakte) kruistocht en de onmin met zijn zoon Karei de Stoute, riep de her tog vertegenwoordigers van zijn ge westen en steden op. Bekend is, dat, afgevaardigden van Holland, Zee land, Brabant, Vlaanderen, Artois, Henegouwen en Namen, alsook van Haarlem, Leiden, Brugge, Gent, Leuven, Kortrijk, Mechelen, Rijssel en Boulogne aanwezig waren. Sinds dien hébben de „algemene staten" of staten-generaal der noordelijke en zuidelijke Nederlanden samen of afzonderlijk, al naar het verloop van de historie, slechts een gering aan tal van de vijfhonderd jaar niet vergaderd. Allengs groeiden macht en invloed der staten mar de vorm, die onze volksvertegenwoordiging thans heeft. Ontvangst H.M, dc Koningin Om elf uur werden de koningin en de haar vergezellende directeur van haar kabinet, jhr. mr. W. F. Röell, aan de nieuwe hoofdingang van de Eerste Kamer ontvangen door de voorzitter, mr. J. A. Jonk man, 'de zes fractievoorzitters, de griffier jhr. mr. J. W. Röell en de griffier der parlementaire delegaties mr. F. J. Kranenburg. Nadien wer den de echtgenoten van leden en griffiers in de wandelgangen aan de Midden in het industriegebied van Europa ontstaat eerdaags dé grootste koeienstal van Europa. In Essen, de grootste stad van het Ruhrgebied hebben SO Westduitse boeren zich aaneengesloten tot een Kutel A.G. Essen". Met een beginkapitaal van drie miljoen DM en met 1.500 koeien zullen zij op een stuk grond van 26 hektaren in de omgeving van Essen een Kuh-hoteVdat afgekort de naam „Kutel" clraagt, oprichten, ten einde hun melkproduktie radicaal te rationaliseren. De 80 boeren zullen hun eigen koeienstallen ontruimen en alle 1.500 koeien na de voltooiing in het „Kutel" onderbrengen. Hier worden de koeien dan gemeenschap pelijk verzorgd en gemolken. De boeren houden zich alleen nog bezig me tde aanvoer van hel voer en de afvoer van de mest. Men kwam tot deze actie doordat het gebrek aan arbeidskrachten op de boerenbedrij ven steeds groter ioordt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vijf eeuwen Staten-Generaal Bescheidenheid 'is een gewaad Dat aan de jeugd het beste staat. WA T 1EQT DE BIL T KOUDER Verwachting' tot vrijdagavond; Veel bewolking met enkele ver spreide opklaringen en plaatselijk enige neerslag; zwakke tot matige wind tussen noord en oost; lagere temperaturen. 10 jan. Zon op 8.46, onder 16.49. Maan op 4.34, onder 13.51. Nieuwe maan: 14 jan. te 21.43. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 10 jan. 12.02 n.m. n.m. landsvrouwe voorgesteld. Hier ook werden de voorzitters en de griffiers van de staten van Suriname en de Nederlandse Antillen, de 'heren J. Lachmon en G. S. van Sichem (griffier) en J. A. O. Bicher en F. van Grieken (griffier), voorgesteld. Om half zes betrad de koningin de vergaderzaal en nam met de voorzitter, de voorzitters van de sta ten van de Ned. Antillen en Suri name cn de frakiievoorziilers ach ter dc regeringstafel plaats. Mr. Jonkman gaf hier een beeld van de rijke historie van deze om zijn bijzondere 'beschilderingen be roemde koepelzaal. Nadien maakte koningin Juliana een rondgang door het gebouw. Vervolgens werd ge luncht in de voor het eerst in ge bruik zijnde nieuwe eetzaal van het kamergebouw. BROUWERSHAVEN 10 jan. 11.58 v.m. n.m. Springtij; 17 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In de luchldrukverdeling in onze omgeving komt enige verande ring. Deze hangt samen met de be weging van een kleine depressie. De afgel >pen dagen trok deze van de Noordzee naar de Oostzee, maar gis teren boog de storing in zuidweste lijke richting af cn verplaatste zich naar Duitsland. Verwacht moet wor den dat de depressie verdei naar het zuiden zal trekken. Dit betekent voor ons land dat de aanvoer van tamelijk zachte lucht van do Noordzee zal ophouden en dat er met zwakke tot matige noord oostelijke wind geleidelijk koudere lucht uit Duitsland zal worden aan gevoerd. De temperatuur komt daar door weer in de buurt van het vries punt. Er blijft veel bewolking, ter wijl er plaatselijk ook wat neerslag kan voorkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1