Politie van Cadzand arresteert twee Franse misdadigers Misdaad in de V.S. Franse hulp voor Cambodja Afscheidswoord van paus Paulus STAD EN EILAND Wachtmeester moest fiets als wapen gebruiken Het enige ijsplaatje? MIDDELBURG, 8-1. Wachtmees- ter H. VV. van den Berg van de Rijkspolitie te Cadzand heeft maan dagmorgen door zün fiets als wa pen te gebruiken, een uit de gevan genis ontsnapte Franse misdadiger weten te arresteren. Vervolgens heeft hij in samenwerking met een collega uit Retranchement een tweede ontsnapte (de misdadigers waren gezamenlijk naar ons land gevlucht) die b(j het eerste treffen op de loop was geslagen, kunnen aanhouden. De gearresteerden zijn Georges Vierlingk (32) en Jean Retourne (28) Na hun ontsnapping uit de gevange nis Ie Boulonge op 28 december j.l. waren zij aanvankelijk naar België getrokken, waar honderden politie mannen naar hen hebben gezocht. Bij een treffen met de Belgische po litie werd een van de twee voort- vluchtigen gewond. Wandeling In de Zeeuws-Vlaamse grensstreek heerste reeds ongerustheid onder de bevolking, omdat men vermoedde, dat de midadügers een goed heen komen zouden hebben gezocht in ons land. Reeda vele keren had de politie van Cadizand telefoontjes van particulieren gekregen, die meenden de mannen te hebben ge zien. Vanmorgen werd er gebeld' dat twee onbekenden zich ophielden in de huurt van het Havenplein, een dorpsgedeelte, dat 's winters volko men uitgestorven is en waar in deze tijd alleen gesloten vacanlieverblij- ven, "hotels e.d. te zien zijn. Wach- meester van den Berg vertelde het A.N.P., dat hii wel even heeft ge- aarzeld, toen hij op hot Havenplein inderdaad twee vreemdelingen aan tref. Hen zo maar aanspreken leek hem gevaarlek en 'hij vond de op lossing door de mannen met zijn fiets tegen de grond te slaan. Bij de worsteling, die toen ontstond, wist een van de gangsters toch -nog een pistool te trekken, dat hem echter door de wachtmeester uit de hand word geslagen. Een van de misda digers wist te ontvluchten, maar de andere werd door de politieman tegen de grond gedru'kt. Hij slaag de erin de man te boeien en heeft hem voorlopig bij ziidh thuis opge borgen, waar zijn vrouw tijdelijk voor de 'bewaking heeft gezorgd. kleintjes uit,_ het Ijinne/xlaf De duinen ia Vervolgens is wachtmeester van den Berg met een door hem gealar meerde collega uit Retranchement de duinen ingetrokken, waar de an dere misdadiger het hazenpad had gekozen. Op het volkomen verlaten strand, vlak bij de grens met Bel gië, heeft het tweetal korte tijd la ter de tweede voortvluchtige gear resteerd, wat zonder grote moeilijk heden gebeurde. Deze tweede voort vluchtige was degene, die bij een schermutseling met de Belgische politie werd gewond. Zijn achter volging werd vergemakkelijkt door bloedsporen, die de man achterliet. De mannen zijn ingesloten in Aar denburg en zullen worden voorge leid aan de officier van justitie te Middelbrug. Inmiddels gaat de poli tie in Zeeuws-Vlaanderen na, wat de Fransen in dit gebied kunnen hebben aangericht. Reeds staat vast, dat hen drie inbraken ten laste kun nen worden gelegd. Het schijnt de mannen hoofdzakelijk om onderdak te doen te zijn geweest, dat zij zich ine (verlaten villa's of vakantievr- blijven verschaften. Sprookje KOPENHAGEN, 6-1. De Deen se fabrikant Hans Christian Andersen heeft een poeder uitgevonden waarmee de ver ontreiniging van de zee door stookolie afdoende en goed koop kan worden bestreden. Volgens Deense persberichten moet het middel door een vliegtuig boven de olie wor den uitgestrooid. Er ontstaat dan een chemische verbinding die de olie doet klonteren en zinken. TERNEUZEN. De gemeentepolitie te Terneuzen heeft de 24-jarige Fransman R. G. uit Avignon aange houden toen 'bij een routinecontrole bleek dat hij geen geldige papieren had. De man bleek voorts in het 'be zit te zijn van een in Frankrijk ge stolen auto. Tevens verklaarde hij dat hij in Frankrijk meer auto's heeft ontvreemd. 's-HERTOGENBOSCH. De foto handelaar W. de Greef in 's-Herto- genbosoh is er in geslaagd met be hulp van de Bossche recherche twee jongemannen achter slot en gren'del te krijgen. Eén van hen had uit zijn fotoharrdel voor een bedrag van 5000 gulden aarr geld en goederen gesto len. UITHOORN. Door een korte felle brand, is 'het café en woonhuis van de familie Oosterman aan de Sta tionsstraat te Uithoorn geheel uit gebrand. De bewoners, een gezin met vier kinderen waarvan er twee thuis waren, ontkwamen ternauwer nood aan de vlammen. DEN HAAG. Een van de bonden van rijschoolhouders - de BEVAN - heeft in een brief aan de minister van verkeer en waterstaat verklaard dat het centraal bureau voor de af gifte van rijvaardigheidsbewijzen met de invoering van een schrifte lijk gedeelte voor theorie van het rij-examen een grote misslag heeft begaan. Rijschoolhouders menen met hun leerlingen dat het examen geen verzwaring doch een verzwakking betekent, zo concludeert de bond op grond van een onderzoek in de afge lopen twee maanden.. AMSTELVEEN. De Amstelveense arts P. Lakeman heeft bij de impor teur van het geneesmiddel „Tran- copal" een eis tot schadevergoeding van zes mille ingediend omdat hij de importeur aansprakelijk stelt voor de schadelijke gevolgen, die zijn vrouw bij gebruik van dit genees middel naar zijn mening heeft on dervonden. AMERSFOORT. De Nederlandse Christen Vrouwenbond heeft aan de minister-president het volgende tele gram gezonden: „Het hoofdbestuur van 'de Nederlandse Christen Vrou wenbond, 'bijzonder verontrust door het lasterlijk en onwaardig t.v.-pro- gramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer", op 4 januari 1.1. door de Vara uitgezonden, verzoekt uwe excellentie maatregelen te nemen, die herhaling uitsluiten". DEN HAAG. Woensdagmorgen 8 jan. a.s. zullen op Schiphol de voor zitter van de Staten der Nederland se Antillen, de heer J. A. O. Bikker en de griffier der Staten, de heer F. van Grieken arriveren. Zij komen om de plechtigheid ter herdenking van het 500-jarige 'bestaan der Sta- ten-Generaal 'bij te wonen. DEN HAAG. Het aantal inge schreven woningbehoevenden in on ze stad is biet 750 gevallen tot 11500 •gestegen. Dit heeft de 'burgemeester van den Haag in zijn nieuwjaarsrede meegedeeld. Hij hoopte dan ook, dat 'heit door de minister afgekon digde pluriforme, expansieve bouw beleid ook voor Den Haag zal lei den tot wat meer soepelheid, ook ten aanzien van de curveprijzen. DEN HAAG. In Haagse kringen •is vernomen dat prof. dr. J. Tin bergen heeft toegezegd het voorzit terschap op zidh te nemen van de raad voor ontwikkelingshulp. De re gering had hem daarvoor aangezocht Negentien jonge Afrikanen zijn maartdag in Johannesburg veroor deeld tot gevangiensstraffen vari ërend van twee tot 5 jaar wegens 'hun lidmaatschap van de - verbo den - Pan-Afrikaanse Congrespartij. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 6-1. Op de Utrechtse paardenmarkt werden maandag 264 dieren aangevoerd. De prijzen waren, voor: luxe paar den f 1000 tot f 1300; werkpaarden f 950 tot f 1220; oude paarden f 740. tot f 1100; 3-jarige paarden 1' 700- f 1040; 2-jarige paarden f 600 tot f 820; veulens f 300 tot f 550; hitten f 600 tot f 810; slachtpaarden per kg slachtgewicht f 2,20 tot f 2,50; jonge slachtpaarden per 'kf slachtgewicht f 2,40 tot f 2,70. De handel was wil lig. Aardappelen ROTTERDAM, 6-1.- Klei-aardap- pelen 35 mm opwaarts: Eigenheimers f 13,00-16,00; Bintje f 11,00-12,75; Bevelander f 14,00-17,00; Meerlander f 12.00-13,50; IJsselster f 8,50-10,00. Klei-aardappelen 38 mm opwaarts Eigenheimers f 13,50-16,50; Bintje f 11,50-13,00; Furore f 12,50-13,25. Klei-aardappelen voor de export geen handel. Zand-'aardappelen 35 mm opwaarts Bintje f 9,00; IJsselster en Libertas geen handel. Zand-aardappelen voor de export geen handel. Stemming: binnenland rustig; ex port geen handel. Voer-aardappelen f 2,50-4,75. Prijzen berekend per 100 kg. en op de han'delsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 6-1. Tarwe vol gen® monster, 17 pet. vocht, tot f 35,75, levering deze week. franko per schip. Zomergerst, volgens monster f 24- f 27;haver, volgens monster f 22,- f 24. Groene erwten, volgens monster f 40,-50; schokkers, volgens monster f 40,-60. Franko Rotterdam. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kortenhoef (toez.): B. F. C .de Groot, Nij'kerk. Ger. Kerken Berbepen te Beilen: D. Passchier, Zfwartebroek. Bedankt voor Beilen: C. H. van den Berg, Lollum. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Westzaan: M. VTiet- stra, IJmu'iden. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Utrecht: Ph. Lindeman, Veendam. Ger. Gemeenten Bedankt voor Hardinxveld-Gies- sendatn: H. van Gilst, Lisse. Gezamenlijke verklaring van paus en patriarch JERUZALEM, 6-1. Aan het slot van hun ontmoeting in Jeruzalem hebben Paus Paulus VI en de ortho doxe oecumenische patriarch Athe- naigoras, met instemming van de or thodoxe 'heilige synode, in een ge zamenlijke verklaring de 'grote be tekenis vastgesteld van deze gebeur tenis en dank gebracht aan „de al machtige God, Vader, Zoon en Heili ge Geest', die, zo zeggen zij, hun stap pen hebben geleid' naar het heilige land", waar ons aller Verlosser, Christus onze Heer. leefde, leerde, stierf, weer verrees en ten hemel opsteeg, vanwaar Hij de Heilige Geest zond naar zijn jonge kerk". Deze ontmoeting kan niet anders worden gezien dan als een broeder lijk gebaar, ingegeven door de lief de van Christus, die aan zijn leer lingen het hoogste bevel gaf elkaar te 'beminnen, beledigingen te verge ven tot zeventig maal 7 maal toe en onderling één te zijn, aldus de ver klaring. LANDBOUW EN VEETEELT Heiigsteiikeuringen DEN HAAG, 4-1. De Kon. Ver eniging „Het Nederlandse Trek paard" hcudt, ingevolge de bepalin gen van de Paardenwet 1939, gedu rende de maand januari de jaarlijk se verplichte hengstenkeuringen. Deze keuringen vangen aan met de grote centrale keuring voor hot noorden, op dinsdag 7 januari. De centrale keuring voor Gelderland wordt cp woensdag 8 januari ge houden te Doetinchem. De eerste keuringswee'k wordt besloten met de keuringen te Raalte en Emmeloord, waar op donderdag 9 januari de hengsten uit resp. Overijssel en de IJsselmeerpolders voor de jury ver schijnen. In de twee daaropvolgende weken worden de keuringen in de provincies Noord- en Zuid-Holland en dn de drie zuidelijke provincies gehouden. Financiën en Economie Het levens verzekeringsbedrijf UTRECHT, 6-1. Het levensverze keringsbedrijf heeft 'bijna steeds kans gezi'en stijgende kosten te com penseren door enerzijds de be drijfsomvang uit te breiden enander- zijds de administratie steeds effi ciënter in te richten. Ook nu kan •verwacht worden, dat ondanks een stijging van de loonkosten met niet minder dan 10 procent, en ondanks de prijsstijgingen elders," die ook onze 'bedrijven niet onberoerd zullen laten, de „prijs" van onig produkt, de premie dus, naar het zich laat aanzien in de naaste toekomst niet verhoogd zal worden". Dit schrijft de voorzitter van de Ned. Ver. ter 'bevordering van het Levensverzekeringwezen1, de heer W. A. H. C. Boellaard, dn een jaar overzicht in „'De Verzekeringsbod'e", het officiële orgaan van de vereni ging. Hij merkt op, dat het levens- verzekeringlbedrijf hiermee een bij drage hoopt te 'leveren 'tot de stabi lisatie van de nationale economie. WASHINGTON, 7-1. In 1963 zijn 288 Amerikaanse gangsters tot zwa re gevangenisstraffen veroordeeld voor overtredingen van federale wetten, tegen 138 in 1962 en maar 45 in 1960. Dit blijkt uit een rapport, door minister van justitie Robert Kenne dy overhandigd aan president John son. Robert Kennedy legt er in dit verslag de nadruk op dat de succes sen, door de federale instanties 'be haald in hun strijd tegen de georga niseerde misdaad1, voor een deel te danken zijn aan de onthullingen van Joseph Valachi, het gearresteerde oud-lid van de straf georganiseerde gansterbende, bekend onder de naam „Cosa Nostra". PNOMPENH, 6-1. Frankrijk heeft Cambodja militaire hulp aangeboden, waaronder „een complete pantseraf deling van 100 wagens van het nieuwste type" en achttien vliegtui gen. Het staatshoofd, prins Norodom Sihanouk, maakte dit maandag be kend in een radio-uitzending na be sprekingen met de Franse minister van defensie, Messmer. AMMAN, 6-1. Voordat paus Pau lus voor de terugreis uit Jordanië naar Rome maandagmiddag in het vliegtuig stapte sprak hij enkele dankwoorden aan het adres van ko ning Hoessein en de Jordaanse rege ring „die zoveel hebben gedaan om onze reis te vergemakkelijken en vruchtbaar 'te maken". De paus zei altijd de troostende herinneringen aan dit bezoek bij zich te zullen dragen. Hij uitte een uitvoerige zegewens, dat God de be woners van Jordanië voor hun har telijke verwelkoming moge belonen, hun tranen moge dragen, en hun vrede, voorspoed en waar 'geluk mo ge schenken. De apostel Paulus citerend mad paus Paulus dat het halbije oosten zijn tweespalt moge overwinnen: „Laat alle bitterheid en wraakge voelens, verontwaardiging, getier en beschimping varen, 'tegelijk met alle kwaadwilligheid. Weest daartegen over vriendelijk voor elkander en goedig en vergeeft elkaar zoals Christus u edelmoedig heeft verge ven", aldus de paus, die tot slot de apostolische zogen gaf. HILVERSUM. De 5-jarige Rudi Verweij is toen hij maandagmiddag nabij zijn ouderlijk huis de Hendrik Smidstraat in Hilversum overstak onder de wielen van een vrachtwa gen gekomen. Op weg naar een zie kenhuis is hij aan zijn verwondin gen overleden. Hierbij publiceren wij een nagekomen foto van de ijswedstrijden te Zierik- zee, die nog voor de jaarwisseling werden gehouden. Men ziet één der hard rijders van start gaan op de baan van de Zierikzeese IJsvereniging, in het kader van de wedstrijden om het Zeeuwse jeugdkampioenschap. De vraag dringt zich op... wordt dit het enige ijsplaatje van de winter 1963-1964? Het zou best kunnen, al toeet men het nooit zeker voordat de lente er echt is. Overigens - dat staat al wel vast - de voorraad wordt vast minder dan die uit de onvergetelijke winter van '62-'63. Pauselijke boodschap Roof in 3 bedrijven aan gereformeerden GENÈVE, 6-1. Paus Paulus heeft uit Jeruzalem 'boodschappen gezon den aan de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, de Ne derlander dr. W. A, Visser 'it Hooft, ds. Marcel Pradervand, secretaris generaal van de Gereformeerde We reldalliantie en aan Kurt Schmidt- Klausen. In deze boodschappen herinnert de Paus aan samenwer king met de waarnemers op het Va ticaanse concilie en wenst hij hen vrede en voorspoed. Dr. Visser 't Hooft heeft in zijn antwoord gezegd erkentelijk ;te zijn voor deze geluk wens en hem verzocht de beste wen sen en „zijn gebeden voor zijn ambt en de eenheid van het volk van God" te willen aanvaarden. Ds. Pradervandt en Kurt Smidt- Klauseni hebben in ongeveer gelijk luidende termen geantwoord. Bouwobjecten in voorbereiding DEN HAAG, 6-1. Uit de statistiek van -de bouwobjecten in voorberei ding van het C.B.S. blijkt, dat in de eerste negen maanden van 1963 door architectenbureaus en andere met de voorbereiding van bouwwerken be laste organen (w.o. overheidsdien sten) voor een bedrag van f 3.700 min, aan opdracht en voor definitie ve ontwerpen op het gebied van de burgerlijke en utiliteitsbouw werden ontvangen. Dit is 13 pet. meer dan in de over eenkomstige periode van 1962. Met uitschakeling van de invloed van prijsstijgingen bedraagt de reële stij ging naar schatting ongeveer 6 pet. Economische missie met fokstier naar Tunesië SCHIPHOL, 6-1. Onder leiding van Tunesië-kenner dr. M. Weisglas, hoofd van de economische afdeling van Uunïlever N.V., is maandagoch tend een 19 leden tellende economi sche missie van Schiphol naar Tu nesië vertrokken. Reeds zijn tussen de beide landen ettelijke banden ge legd, waarbij Nederland vooral vak kennis naar Tunesië exporteert en wel in de vorm van waterbouwkun dige ingenieurs en landbouwexperts. Gedurende het verblijf van ruim een week zal de missie door presi dent Bourguiba worden ontvangen. Onze landgenoten zullen niet met lege handen bij dit staatshoofd aan komen. Namens de coöperatieve fe deratie van exporteurs van fokvee zullen zij hem een Nederlandse fok stier aanbieden, compleet met certi ficaat en stamboom, genaamd „Ade- ma 33 v. d. Randhoeve". Het dier is gefokt door de heer J. G. Ruiter uit Berkhout en uitgezocht door de directeur van de veeteelt van het ministerie van landbouw. De stier is inmiddels reeds per vliegtuig in Tu nesië gearriveerd. LAND- EN TUINBOUW Fruitteeltmoelieid In deze tijd van het jaar worden veel jonge vruchtbomen op de plaats gezet waar ze na enkele jaren zul len bloeien en vrudhten geven. Ten minste 'dat is de hoop en verwach ting van de fruitteler. Wanneer jon ge bomen echter op oude boom- gaatdgrond worden ingeplant, komt het dikwijls voor dat de jonge bo men de eerste jaren slecht groeien en zelfs gaan kwijnen. Wetenschappelijke onderzoekin gen hebben uitgewezen dat deze moeheid deels kan worden veroor zaakt door aaltjes, maar ook door de zg. specifieke bodemmoeheid waar van de onderzoekers de eigenlijke verwekkers (nog) niet kennen. Wol zijn bestrijdingsmiddelen 'bekend waarmee de specifieke bodemmoe heid en ook de aaltjes kunnen wor den bestreden. Het Bcdrijfslaborato- rium voor Grond- en Gewasonder- zoek te Oosterbeek begint het ko mende jaar met een speciaal onder zoek waarbij zal worden nagegaan of er sprake is van bodemmoeheid en zo ja welke bestrijdingsmiddelen economisch het meest verantwoord zij-n in dit speciale geval. NEW YORK, 6-1. Drie bandieten mei donkere brillen op en gewapend met pistolen drongen maandag een woning in New York binnen. Zij wa ren net bezig het geldkistje van de beivoonster, die met de pistolen op een afstand werd gehouden, open te breken toen er gebeld iverd. „Wie is daar?", vroeg een van de bandieten. „De verzekeringsagent", luidde hel antwoord. De man werd verzocht binnen te komen, direct beroofd van 150 dol lar en moest toen in een hoek van de kamer gaan staan. Kort daarop werd er op de deur geklopt. Het was de melkboer die ook mocht binnen komen en 200 dollar lichter werd ge maakt. In het geldkistje zaten 50 dollar. De rovers maakten zich daar na met de 400 dollar uit de voeten. Per ingezonden stuk Ontsnapte gevangene kondigt z'n terugkeer aan VENLO, 6-1. De 20-jarige J. D. uit Venlo, die gedetineerd was te Scheveningen en vorige week wist te ontsnappen, toen hij onder bewa king naar het ziekenhuis werd over gebracht waar ztfn overleden vader lag opgebaard, heeft te kennen ge geven dinsdag naar de gevangenis te zullen terug keren. Hij deed! dit in een ingezonden - stuk in het dagblad Noord Limburg te Venlo, waarin hij ook zegt te zijn ontvlucht, omdat zijn bezoek aan het ziekenhuis anderhalf uur eerder plaats 'had dan aanvankelijk wa's gedacht. HuordOor zou een ontmoe ting meit vrouw en kinderen mislo pen, wat voor hem reden was de benen te nemén. Hij wilde perse zijn familie zi'en. D. verklaart niet de be doeling gehad te hebben zich aan zijn gevangenisstraf van zeven maanden .te onttrekken. Hij wil zich dbn ook dinsdag bij de gevangenis melden. De neerslag in 1963 Zoals we reeds eerder 'hebben ge meld, week de in 1963 gevallen hoe veelheid neerslag weinig af van de als normaal geldende hoeveelheid. Deze normale hoeveelheid is name lijk 700 mm., terwijl in 1963 op het proefbedrijf „De Scheldemonden" 711.5 mm. werd gemeten. Te opmerkelijker en zeer jammer 'is het dat het juist de vakantie maand augustus was, die zo zeer uit de -toon viel, terwijl ook juni veel natter was dan normaal. Maar in augustus viel bijna 3 maal de nor male hoeveelheid. Een overzicht van de verschillende cijfers geeft de vol- gende hoeveelheden: 22.5 56 Februari 5.6 39 59.2 47 43.8 47 63.6 47 82.8 55 41.6 67 Augustus 168 67 September 68 66 59.2 77 November 81.8 70 16 62 711.5 700 De eerste cijfers is de neerslag in 1963; de tweede cijfers zijn de nor male hoeveelheden in mm. ZIERIKZEE Toneeluitvoering PJ.G. De P.J.G.-afdeling Schouwen-Dui- •veland" houdt op zaterdag 11 januari a.s. in het „Huis van Nassau" de j aa rlij'kse ton eelu i t voering. Opgevoerd wordt de klucht in drie bedriiven „Kitty in nesten" door T. S'hutterbuck, onder regie van de heer D. Dokman. Na afloop wordt onder leiding van „The Wilco's bal na gegeven. z.v.u. Charlotte Kohier ziek Men bericht ons van Z.V.U.-zydc, dat de voordrachtkunstenares Char lotte Kohier plotseling ernstig ziek is geworden. Als gevolg hiervan kan haar toernee geen doorkang vinden en is ook het optreden, aangekon digd tegen vrijdag 10 januari a.s. te Zierikzee tot nader order uitgesteld. Afscheid L. Th. Fennema Op een bijeenkomst in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, te houden op maandag 20 januari a.s., zal afscheid worden genomen van het hoofd der Chr. Nat. school al hier, de heer L. Th. Fennema, die - gelijk bekend - per 1 februari naar Gorinehem vertrekt. De bijeenkomst is belegd door een comité, samen gesteld uit. ouders van sehoolleer- lingen. RENESSE De duinovergang Rampweg te Renesse Naar aanleiding van het bericht over de duinovergang Rampweg te Renesse vernemen wij van de zijde van hc-t Waterschap Schouwen-Dui- veland dat deze overgang niet - zo als gemeld - is aangelegd door Rijks waterstaat maar door het Water schap Schouwen-Duiveland. Dit ge schiedde 1n eerste instantie in het belang van de eigen werkzaamheden van het waterschap, ten tijde van het opruimen van de bunkers. In het seizcen kan deze overgang - zoals ook geschiedt - tevens uitsetkende diensten bewijzen aan de zemergas- sen die hot strand 'bezoeken. BRUINISSE Ver. fot Bevordering van Ger. Schoolonderwijs Door het bestuur van de vereni ging tot bevordering van gerefor meerd schoolonderwijs 5s een ver- zeek ingediend tot aanschaffing van nieuw schoolmeubilair bestaande uit 132 leerl ngensels (een set is een tafel en een sloel) 4 pedia met klas sebureau, 4 bijzettafels met s'oel, een vitrinekast voor natuurkundige instrumenten, 2 kaartenkasten en 2 boekenkasten. Verder voor de hoofdenkamer nieuw meubilair, bestaande uit een bureau met. stosl. een salontafel met fauteuils en een boekenkast. Het bestuur voert aan, 'dat het in 1950 aangeschafte materiaal door de ramp van 1953 geheel door roest is aangetast, 'het veroorzaakt terwijl de zoutschade ook uit anderen hoof de zodanig is, dat vervanging nood zakelijk is. Verder worden roestvlekken ver oorzaakt op de kortelings aange brachte marmuleum vloerbedekking. Verkeerscursus Verbond voor Veilig Verkeer Evenals vorige jaren organiseert de afdeling Bruinisse van het Ver bond voor Veil.ig Verkeer te Brui nisse een verkeerscursus,. De lessen vangen aan op vrijdag avond 10 januari a.s. en zullen wor den voortgezet op vijf daaraan vol gende vrijdagavonden, in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Alls docent zal optreden de adju- dnat A. PippMg, groepscomman dant der rijkspolitie. Deelneming aan de cursus ds mo gelijk tegen geringe vergoeding voor personen boven de leeftijd van 16 jaar. Aan het eind van de lessen zal er voor de cursisten gelegenheid zijn deel te nemen aan een schriftelijk examen. Diploma's zullen worden uitgereikt aan hen die blijk geven de stof goed te 'beheersen. Een door 'de afdeling nieuwe aan gekocht projectiescherm zal als in structiemateriaal worden gebruikt. Ruim 250 dia's zullen een duidelijk inzicht geven in alle denkbare ver keerssituaties. TRIPJE Een paar dagen vrienden, hebben we gepoogd rust te vinden, na een dolle decembermaand, die tot aan dë nek zat volgestouwd met zaken, waaraan men niet voorbij kon lopen. Het ging met koppen en zonder, dat rust zoeken. Teneinde de wereld te ontvluchten zijn we op de fiets ge stapt. Dat was hachelijk werk, want Schouwen lag er vrij verzopen bij, maar je wilt toch wat doen, ook al ijst en sneeuwt het niet. In het hart van een Schuddebeurs bos, indruk wekkend zwart en grijs van winter- kaalte, nat en eenzaam, hebben we de fiets tegen een boom gezet. Het was er zo stil en - hoewel de politie verordeningen niet op het hart dra gende - hebben we het vehikel toch maar op slot gezet. Dat was heel dom, want juist toen het bekende geluid van 't klikje was verklonken, bleek het sleuteltje niet op het slot te zitten, zodat „de weg terug" geen eenvoudige was. Eerst moest de fiets naar een huis worden gedragen. Dank zij mede-menselijke vriende lijkheid mocht het karretje in een schuurtje overnachten en toen was het stappen geblazen, door een neve lige late januari-middag, hardop weg reeds naar een snel invallende schemering. Onderweg waren er drie lieden op verschillende punten, die zich met het edele ambacht dcluen bezig hiel den. Noest werkende mannen vrien den, die daar diep in de prut ston den te spitten, om daarna behendig de chocoladepudding met een zwaai op het aanpalende land te lepelen. Van onze prilste jeugd al hebben we diep respect gehad voor delvende mensen, want het lijkt zo'n akelig, nat karwei en dan ,,'t motvan het waterschap, waarmede niets on vriendelijks wil gezegd zijn. Ge sprekjes leerden dal het wel mee viel. Een al wat oudere man, stond ook heel dapper een „duifje" te ont modderen. „Een heel karioei", probeerden we, hem in de diepte toesprekend. Er kwam een milde lach op 's mans gezicht, die daarna een duidel[ike modderbelpdenis opzei. „A je bie de kachel bluuf zitte, wor je mé stief. In eerlik meneer dat doek log zo vreët graeg. Op je gemakje natuurlijk. Vroeger êkut 6k vee gedoe, in 'f gae nog niet ins zó vee minder vlug". We vonden het wel tijdde goede man eens naar zijn leeftijd te vragen. Nu, het bleek door de zeventig te zijn. ,,'k Kan 't nog nie maarkc", zei hij ten afscheid. Daar sla je dan met ja medelijden! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2