DE ZIERIKZEESCHE COURANT STEUNMAATREGELEN VAN REGERING VOOR DE MIJNEN Kamerleden stellen vragen over VARA-t.v. Minister Luns over de onderlinge afhankelijkheid PAUS PAULUS WEER TERUG IN ROME Bestand in E.E,G.-appeloorlog Roken en ziekte MAKARIOS AKKOORD MET KOMST WAARNEMER V.N. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 januari 1964 120ste jaargang No. 19510 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Uniek jubileum aan Burglise school Rond verkeersliart bij Zierikzee Overheidsgaraiitie aan mijnwerkers- en beainbtenfonds HEERLEN, 6-1. Minister Andries- sen (economische zaken) heeft maan dag In een bijeenkomst van de mjjn- industrieraad in Heerlen drie maat regelen aangekondigd in verband met de moeilyklheden, waarin de Nederlandse mijnen verkeren. Deze zijn: Een verhoging van de kolenprijs. Een jaarlijkse overheidsgarantie .van 23 miljoen aan het algemeen mijnwerkersfonds en het beamib- tenforcds en een jaarlijkse bijdra ge van 2,5 miljoen aan de zieken kas van het algemeen mijnwer- kersfonds. Een versnelde integratie van de staatsmijn Hendrik met staats mijn Emma, die op de duur kan leiden tot opheffing van de mijn Hendrik. Voor dc arbeiders, die niet elders in de mijnen kunnen worden ge plaatst, moet een bevredigende fi nanciële regeling worden getroffen, zo zei de ministei\ Hij heeft de staatsmijnen gevraagd hem voorstel len te doen voor regelingen t.a.v. vervroegde pensionering op wacht geld. Het is gebleken ,aldus de minis ter, dat binnen het kader van het prijsstabilisatiebeleid een verhoging van de "kolenprijs mogelijk is. Overheidsgaranties De minister wees er op dat de Staten-Generaal zich nog zullen moeten uitspreken over de over heidsgaranties aan de mijnfondsen. Deze maken een verlaging van de bijdragen van werkgevers en werk nemers aan deze fondsen mogelijk. De regering sluit zich op het punt van de garanties aan bij 'het voor stel dat de mijnindustrieraad op 2 mei 1963 aan de minister heeft ge daan. De overheidsgarantie is na melijk gesteld op het bedrag dat voortvloeit uit de daarin bepleite verlaging der pensioenbijdragen. Een versnelde integratie van de staatsmijn Hendrik is nodig, omdat niet voldoende ondergrondse arbei ders beschikbaar zijn voor een effi ciënte exploitatie van alle mijn ze tels van de staatsmijnen. Aan een zekere concentratie is niet te ont komen, zo heeft de minister ver klaard. De huidige moeilijkheden. Het communiqué waarin de minis ter zijn maatregelen heeft bekend gemaakt geeft ook een overzicht van de huidige moeilijkheden. Ondaniks dalende opbrengsten en stijgende loonkosten - die met inbe grip van sociale lasten 65 pet. van de kostprijs uitmaken - konden de bedrijfsuitkomsten van de Neder landse mijnen tot en met 1961 op een bevredigend niveau gehandhaafd blijven. Nadien liepen de bedrijfs resultaten der mijnen terug; bij de staatsmijnen in 1962 en 1963 resul terend in een verlies. Te verwachten is, dat in 1964 ook het merendeel der particuliere mijnen, bij overigens gelijkblijvende omstandigheden, ver lies zullen boeken. Deze teruggang van de bedrijfsre sultaten is mede toe te schrijven aan een teruglopen van de produiktie als gevolg van een daling van het aan tal ondergrondse mijnarbeiders. Een vermindering van het aantal arbei ders aan het kolenfront, zoals thans heeft plaatsgevonden, heeft daarom een ongunstige invloed op de be drijfsresultaten omdat zij een onder bezetting van de overige bedrijfson derdelen en daarmede een belangrij ke toeneming van de kosten per ton geproduceerde kolen medebrengt. Een rendabele nroduktie van een kolenmijn is slechts mogelijk, wan neer de mijn op volle capaciteit kan werken. DEN HAAG, 6-1. De fractie-voor zitters van vier politieke partijen (K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.H.U.) hebben de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen schrifte lijke vragen gesteld over de Vara- televisie-uitzending „Zo is het toe vallig ook nog eens een keer" van jongstleden zaterdagavond. De vragen, gesteld door de heren W. K. N. Schmelzer (KVP), W. J. Geertsema (WD), J. Smallönbroek (ARP) en H. K. J. Beerninik (CHU) luiden „Heeft 'de minister kennis geno men van de televisie-uitzending die op zaterdagavond 4 januari jl. onder de naam „Zo is het. toevallig ook nog eens een keer" heeft plaatsgevon den? Indien de vorige vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan met 'de vragenstellers van me ning dat deze uitzending voor een zeer groot deel van onze bevolking ernstige aanstoot moet hebben ge geven, gezien het feit, dat daarin teksten uit de Heilige Schrift zijn gehanteerd op zodanige wijze, dat dit door zeer velen als spot met wat hun heilig is, moet zijn ei-varen? Zou het voor de minister, in dat DEN HAAG, 7-1. De minister van buitenlandse zaken van Nederland, mr. J. M. A. Luns, pleit in een arti kel in het Engelse cm de drie maan den verschijnende tijdschrift „Inter national Affairs" voor de idee vam onderlinge afhankelijkheid van de Verenigde Staten en Europa. De beweegredenen die vijftien jaar geleden hebben geleid tot op richting van de Noordatlantische Verdrags-organisatie gelden nog al tijd. Wel zijn sedertdien de om standigheden, zowel materiële als psychologische, veranderd waardoor allen een grotere voorzichtigheid in acht moeten nemen. Van beide kan ten dient men ervoor te zorgen dat er «geen twijfel ontstaat aan de idee en het feit van de onderlinge afhan kelijkheid. Samenwerking Men moet voorkomen dat aan Amerikaanse zijde misverstand ont staat over de mogelijkheid van een derde-macht-pdlitiek aan de Euro pese zijde van de Atlantische Oceaan De Amerikanen dienen op hun beunt te. vermijden dat er in Euro pa verwarring ontstaat over kwes ties als een losmakingspoMtiek. Er moet getracht worden in het kader van de Atlantische gemeenschap tot verschillende vormen van samen werking te komen, bijvoorbeeld voor één bepaalde kwestie of op lange termijn, tussen alle landen of tussen een beperkt aantal. Niet alle plan nen 'lenen aioh voor deelneming van alle betrokken landen maar derge lijke beperkte groepen moeten blij ven openstaan voor landen dde een werkelijke bijdrage willen en kun nen leveren. Volgens minister Luns houdt een dergelijke samenwerking in dat aille landen, ook de 'kleinere, een stem in de wereldpolitiek toehouden en een rol 'kunnen spelen die in over- eenstemmihg is met hun moeilijk heden en waarvoor zij de verant woordelijkheid willen dragen. Paus reikte medailles uit JERUZALEM, 6-1. Bij zijn ver trek uit Jeruzalem heeft de paus maandag gouden, zilveren en bron zen medailles uitgereikt aan de bur gemeester en de gouverneur van de stad en aan burgerlijke en militaire functionarissen. ROME, 6-1. - „Diep bewogen keren wy terug en voor altyd dragen wy in onze herinnering dc indrukwekkende en ontroerende beelden van dc heilige plaatsen die zo duidelijk spreken van het leven, het lyden en de liefde van Jezus", aldus sprak paus Paulus de Zesde, terug van zyn weck-cind-bedevaart naar Palestina, na aankomst maandagavond op het oude Romeinse vliegveld Ciampino. Dc D.C.-8 van de „Alitalia", waarmede hy met zyn gevolg van een dertigtal personen de reis naar Amman heen en terug op voor spoedige wijze had gemaakt, was te 18.13 uur Nederlandse tyd - vijftig minuten op het schema ten achter - op Ciampino neerge streken. Het vertrek (zaterdag), was geschied van het nieuwe Ro meinse vliegveld „Leonardo da Vinei" te Fiumicino. Wij wensten - zo verklaarde de paus verder, - dat onze reis naar Palestina dc betekenis zou krijgen van een bijzonder innige en vurige ontmoeting met Christus, teneinde zó voor de wereld te ge tuigen van dc sublieme werkelijkheid en universaliteit der verlossing, welke de goddelijke Heiland verder dcor Zijn kerk bewerkt. Nu wy thans opnieuw voet op Italiaanse bodem zetten, waar eens Petrus aankwam met zjjn edele vcrnicuwingszcnding, kunnen wy zeggen dat wij ons voornemen trouw zyn gebleven". geval niet mogelijk zijn geweest on- onmiddellijk in te grijpen? Zo ja, waarom is dit niet geschied'? Hoe den'kt de minister intussen, bij een bevestigend antwoord op de tweede vraag van zijn opvatting over d'e bedoelde uitzending te doen blij ken en welke maatregelen denkt hij te nemen om te bevorderen dat zul ke aanstootgevende uitzendingen niet meer voorkomen?" BRUSSEL, 6-1. De ministers van 'landbouw van de zes landen, van de Europese Economische Gemeen schap hebben maandagvond in Brussel tot een bestand in de „appel- oorlog" besloten. Na een vergadering van drie uur, die werd onderbroken voor 'afzon derlijk overleg 'tussen de verschil lende delegaties, werd een compro mis bereikt, waarbij de Duitse Bondsrepubliek en Frankrijk de grens voor een 'bepaald soort Itali aanse appelen tot 12 januari geslo ten mogen houden. Daarna zullen slechts maatregelen tegen dè invoer daarvan worden genomen, indien 'komt vast te staan dat d'e markt door deze Ttaülia'arise appelen ont redderd wordt. Het compromis houdt voorts in, dat de Duitse bondsrepubliek zijn aanvraag om verlenging van de ter mijn tot na 12 januari heeft inge trokken en Italië afzag van de po ging door een stemming in de mi nisterraad het 'besluit van, de Euro pese commissie, waarbij de Duiibse en Franse maatregelen werden goedgekeurd, te vernietigen. Modern pluimveebedrijf in Engeland Blijkens een mededeling van het Britse Consulaat-Generaal te Ham burg wordt bij Nottingham een pluimveebediijf gebouwd voor 100 duizend kippen met een totale pro- duktie van 20 miljoen eieren per jaar. Als gevolg van de ruimtebe- sparende inrichting heeft het bedrijf een oppervlakte van slechts 2 ha. De inrichtingskosten bedragen (om gerekend) ca. f 11 per hen. Alle werkzaamheden, inclusief 'het transport van voer uit de Silo naar de kooien, de drinkwatervoorziening en de afvoer van mest, verlopen pre cies volgens tijdschema en worden vol automatisch uitgevoerd. Het eerste reeds in gebruik geno men göbouw met hooibatterijen (vier verdiepingen) heeft een grondopper- vlakte van ca. 43 X 10 m. en 'huis vest 10.000 hennen. De ventilatie van de kooien geschiedt op volkomen moderne wijze, aldus Landbouwwe- reldmieuws. De Zierikzeese rotonde - het ronde verkeersliart dat symboliek mag he ten voor de nieuwe tijd - zoals deze zich voordoet vanuit het fotovlieg tuig. Toegegeven, van hoog af gezien ziet de wereld er altijd opvallend netjes en geordend uit. Wie echter de magische ronde verkeerscirkel in het patroon van de stadsgrens ziet geprojecteerd, zal wel willen erken nen dat hier toch een oplossing is geschapen, die niet onlogisch is. Het had alles nog wat groter en ruimer van opzet kunnen zijn, maar het werd zoals het is. Een „luchtkiek" toont wel prachtig aan, hoe de uit valswegen elkaar in dit ronde hart ontmoeten. De rotonde. Schouwen- Duiveland went er al aan en reeds was deze cirkel object van intensie ve verkeer sstudie. Een rotonde schept zijn eigen problemen en uit veiligheidsoverwegingen, moet men die problemen snel de baas worden. De foto intussen geeft ook een veel zeggende kijk op de stedelijke nieuwbouw in optima forma. (Luchtfoto: T. Slagboom). Verhoging kolenprijs gaat 15 januari in HEERLEN, 6-1. De minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, heeft maandag tijdens een persconferentie te Heerlen me degedeeld, dat de kolenprijs met in gang van 15 januari wordt verhoogd De verhoging heeft tot gevolg dat het indexcijfer voor de (kosten van levensonderhoud dn Nederland met 0.1 punt zaïl stijgen. De minister maakte verder be kend, dat 'hij op maandag 13 januari in het Royail Theater- te Heerlen een nadere toelichting zal geven op de maatregelen van de regering met 'betrekking tot de mijnindustrie. Op de persconferentie heeft de minister niet medegedeeld) hoe groot de ver hoging van de prijs van de verschil lende soorten zat zijn. Hij wilde op vragen hierover niet ingaan. De ver hoging zal een geringer effect op de kosten van het levensonderhoud hebtoen dpn de verhoging van de broodprijs, zo zei de minister. WASHINGTON, 6-1. De tekst van een lang verwacht Amerikaans rapport over roken en gezondheid, dat elf vooraanstaande medische deskundigen hebben opgesteld, fcal zateradgmiddag a.s. in Washington worden bekend gemaakt. Er zijn 'buitengewoon strenge maatregelen getroffen om er voor te zorgen, dat de 'inhoud van het stuk niet voortijdig uitlekt. Met opzet is een zaterdag voor de pubükatie uit gezocht met het oog op hlet feit dat dan de effectenbeurzen gesloten zijn. In Londen döJalden maandag echter de tabaksaiandeien al sterk. De dading vertegenwoordigde voor de drie grootste tabaksmaatschap- pij'en een bedrag van ongeveer 150 miljoen gulden. Jongen stal zilver uit Maastrichtse kerken MAASTRICHT, 6-1. In overleg met de kinderrechter, de officier van jus titie en de vader is maandag in Maastricht gearresteerd de 14-jarige Walter S„ in de loop van enkele maanden heeft hij zich schuldig ge maakt aan een groot aantal diefstal len in Maastricht. Onder meer stal hij in de O.L. Vrouwe basiliek zil veren medailles, die hij de dag daar na langs de huizen te (koop aanbood. De jongen is in verzekerde bewa ring gesteld in afwachting van de beslissing van de kinderrechter. Kleuter in emmer water verdronken HIPPOLYTUSHOEF, 6-1. De drie- jarige Anna Margriet van Duin is maandagmorgen in een emmer wa ter in de keuken van haar ouderlij ke woning in Hippolytushoef ver dronken. Het ongeluk is gebeurd, toen de gezinsverzorgster afwezig was om boodschappen te doen. Bij haar thuiskomst vond de verzorgster het overleden meisje. De moeder van de kleuter, mevr. M. van Duin-Hoek stra was ziek en wez-d thuis ver pleegd. Zij moest in overspannen toestand in een ziekenhuis worden opgenomen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De toestand op Cyprus NICOSIA, 6-1. President Makarios van Cyprus heeft zich akkoord ver klaard met een voorstel tot het zen den van een waarnemer van de Verenigde Naties naar Cyprus, zo deelde een woordvoerder van de president maandag mee. Secretaris generaal Oe Thant zal spoedig van deze beslissing op de hoogte worden gebracht. In New York was twee dagen ge leden bekend geworden dat Enge land, Griekenland en Turkije aan Oe Thant haddon verzocht een persoon lijke vertegenwoordiger naar Cyprus te zenden om de operaties ter hand having van de orde aldaar in ogen schouw 1c nemen. Maandag had sir Arthur Clark, de Britse hoge commissaris, 'bijna twee uur met president Makarios gespro ken. Het uitwerken van de bijzon derheden over de verbindingen en de bewegingsvrijheid op het eiland zou zijn doodgelopen, hoewel in prin cipe overeenstemming was bereikt. Drie Grieks-Cyprische postbeamb ten zijn maandag meer dan drie uur lang door de Turks-Cyprische poli tie vastgehouden, nadat vier Turkse journalisten 'hadden beweerd 'dat zij bij een Grieks-Cyprische wegver sperring waren aangehouden, gevi siteerd en ongeveer tnvee uur waren vastgehouden. Besprekingen Welingelichte kringen in Ankara zeiden maandag dat Turkse, Griek se en Engelse vertegenwoordigers op 13 januari in Londen besprekingen over Cyprus zullen beginnen. Gezegd werd dal drie dagen later vertegen woordigers van dc Grioks-Cyprischc en Turks-Cyprische gemeenschappen zich bij hen zullen voegen voor een conferentie over de Cyprische grond wet. Van Turkse zijde zal de minis ter van buitenlandse zalken, Feridun Cemal Erkin, hierbij aanwezig zijn. Dc Turkse premier, Ismet Inotmi, heeft maandag in een boodschap aan alle regeringsleiders gezegd dat de Griekse moord op Turken op Cyprus hot begin is geweest van een serie gebeurtenissen die uitroeiing van de Turkse gemeenschap op Cyprus tot doel blijken te hebben. Hij verzocht een onpartijdige commissie in te steller, om de toestand op het eiland te onderzoeken. Inonu zegt dat de regering van aartsbisschop Makarios „de tragische toestand op Cyprus heeft geschapen". Deze regering heeft volgens hein de „terroristische Eoka-orgamsa'tie, die 20.000 zwaar gewapende leden telt", geholpen. Velen zetten hun stem kracht bij in plaats van hun argu menten kracht bij te zetten. Nevelig weer Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met op enkele plaat sen wat motregen en hier en daar mist; zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen; dezelfde of iets hogere temperaturen. 8 jan. Zon op 8.47, onder 16.46. Maan op 2.21, onder 13.08. 9 jan. Zon op 8.46, onder 16.48. Maan op 3.27, onder 13.28. Nieuwe maan: 14 jan. te 21.43. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 8 jan. 9 jan. 9.40 v.m. 10.52 v.m. 22.27 n.m. 23.39 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 jan. 9.42 v.m. 22.21 n.m. 9 jan. 10.52 v.m. 23,31 n.m. Doodtij: 8 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekt hogedrukge- bied van Engeland naar centraal Europa 'handhaaft zich. Diepe en omvangrijke depressies trekken in een wijde boog rondom het maxi mum. Kleine storingen daarentegen toewegen dicht langs 'het hoog en zooken hun weg via het zuiden van Scandinavië. Tengevolge daarvan, 'blijft er in onze omgeving een over wegend zwakke noordwestelijke luchtstroming. Hierin beweegt een weinig betekenend wanmtefront mee, dat er mede toe zal bijdragen, dat de temperatuur over het algemeen boven het vriespunt blijft. APELDOORN. Maandagmiddag is op het kruispunt Loseweg-Waldeck Pyrmontlaan in Apeldoorn de 81 -ja rige heer H. Lind't uit Apeldoorn, toen hij met zijn fiets de Waldeck Pyrmontlaan overstak door een vrachtauto aangereden. De heer Lindt liep ernstige hoofdwonden op en werd overgebracht naar hel Juli- anaziekenhuis in Apeldoorn, waar hij in de loop van de avond is over leden. AMSTERDAM. In 1963 werd bij de Rijkspostspaanbawk 1167 miljoen gulden ingelogd en 931 miljoen gul den opgenomen. Heit spaarversdhifli bedroeg dus 236 miljoen gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1