DE ZIERIKZEESCHE COURANT Twee grote motieven blijken uit bedevaart van paus Paulus Suikerprijs lieden vijf cent per kg omhoog Jongeren-vrijwilligers naar Brazilië Cyprus en de V.N. 200.000 Westberlijners door de muur Russisch voorstel voor ontspanning DE BROODPRIJS Nog veel wensen op het gebied van de sociale verzekeringen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 6 januari 1964 120ste jaargang No. 19509 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1809 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Opening nieuwe fabriekshal te Bruinisse Historische reis tot bevordering eenheid der christenen Heilige Vader in Jordanië en Israël met diep respect ontvangen Dit nummer bestaat uit 4 pagina's JERUZALEM, 5-1. Uit de meer dan tien grote en kleine toespraken welke paus Paulus de Zesde gedurende zyn zaterdag begonnen en vandaag (maan dag) besloten bedevaart naar het Heilige Land heeft gehouden, heeft men twee grote motieven kunnen trekken voor deze historische daad: de bevor dering van de eenheid onder de christenen en met name het herstel van de eenheid tussen de orthodoxie en de rooms-katholieke kerk, en de vrede tussen de volkeren, vooral in het door twist en nayver verscheurde nabfje Oosten. In de toespraken van de paus kwamen deze beide motieven telkens weer naar voren. Het hoogtepunt van de bedevaart, tijdens welke de paus bij zijn bezoe ken aan de heilige plaatsen en met name zaterdag op de Kruisweg bij Jeruzalem, meermalen door het on getoomde enthousiasme van de dui zenden belangstellenden letterlijk in het nauw werd gebracht, was onge twijfeld de persoonlijke ontmoeting tussen de paus en de eveneens op eigen initiatief naai' Jeruzalem ge komen orthodoxe oecumenische pa triarch van Constantinopel Athena- goras. In een uiterst vredelievend gestelde toespraak druikte paus Pau lus zijn diepe ontroering erover uit, dat na zovele eeuwen van stilzwij gen en afwachting de hoogste verte genwoordigers en de 'katholieke kerk en de orthoxie elkaar weer ontmoet ten. Ofschoon deze ontmoeting nog niet meer schijnt te zijn geweest dan wat de paus zei: een broederlijk ge baar, toch wordt de betekenis ervan zeer groot geacht, discussiepunten zijn niet aangeraakt. Dit was noch de bedoeling van de paus, noch van patriarch Aithenagoras. Wat wel de •bedoeling van deze ontmoeting was, formuleerde paus Paulus, toen hij zei: „Voorlopig moet de 'liefde nog groeien en nieuwe wegen vinden. De discussies over de leerstellige verschillen, over de liturgie en de kerkelijke tucht worden aan de theo logen overgelaten. Grootse ontvangst Zowel 'door de autoriteiten van het Arabische Jordanië als van het Joo'dse Israël ig de paus met het grootste respect 'en de grootste eer bewijzen ontvangen. Zo was reeds de aankomst in Am man, waar koning Hoessein zijn gast begroette en hartelijk ontving. Nau welijks had de paus voet op Jor daanse bodem gezet of een zwerm duiven, symbool van vrede en goede wensen, werd losgelaten. De paus ontving een 'houtsnijwerk, vervaar digd uit olijvenhout uit de tuin van Gethsemane en bood 'koning Hoes sein een waardevol uurwerk uit de achttiende eeuw 'aan en medische apparatuur voor een ziekenhuis. Duidelijk stelde paus Paulus het doel van zijn pelgrimage boven de politiek, toen hij koning Hoessein ■toesprak. Maar wel zei hij bij de heilige plaatsen vooral ook te zullen 'bidden voor de vrede. Intocht in Jeruzalem Kort na de ontvangst op het vlieg veld van Amman zette de pauselijke stoet zich in beweging naar Jeruza lem. Hier liep d'e organisatie echter uit de hand, zodat de paus zelfs niet in 'd'e gelegenheid was d'aar zijn voorgenomen begroeting van Jeru zalem uit te spreken. El)k ceremonieel moest vervallen vanwege de grote menigte, die de paus wilde zien en dicht tot hem wilde naderen. Ongeveer drie uur zaterdagmiddag kwam de paus aan in het gebouw van de apostolische delegatie in Jeruzalem, waar hij enkele minuten had om zioh te ver frissen na de ruim 100 km lange autotocht van Amman naar Jeruza lem. Toen de paus daarna de kruisweg van Christus ging volgen, werd dit voor hem inderdaad een lichamelij ke 'beproeving. De menigte drong zo onstuimig op, dait de paus volkomen in 'het gedrang kwam. Later bood de Jordaanse regering haar excuus aan, omdat de ordediensten van mi litairen en politie niet sterk genoeg bleken te zijn. Latei* in de avond zou dit zich nog eens herhalen in de tuin van Gethsemane, waar de paus 'een uur lang bad bij de acht olijfbomen, diie nog- uit de tijd van Jezus stammen. Ook hier drongen de mensen op en verbraken 'het cor don. De politie (heeft zelfs de revol ver moeten trekken om nog enige afstand te bewaren. Voordat het heilig uur in de tuin van Gerhsemane begon had de paus de kerkelijke autoriteiten van Jeru- zlem in de apostolische delegatie be groet: de bisschoppen der 'kerken, geünieerd met Rome, de Armeen's- orthodoxe patriarch en de Grieks- orthodoxe patriarch van Jeruzalem, Bened'iktos. Deze laatste had zich steeds tegen 'de komst van de paus verzet, maar hem toch zeer eerbie dig begroet. DEN HAAG, 4-1. In hoofdzaak op grond van de nieuwe voor sui kerbieten vastgestelde garantieprijs van f 65,en de daarmede verband houdende industriële suikerprijs zal de prfjs van de suiker voor de con sument met ingang van maandag 6 januari 1964 met vijf cent stijgen van f 1,02 tot f 1,07 per kilogram, zo deelt het ministerie van land bouw mee. De garantieprijs voor suikerbieten van de oogst-1964 is bepaald op f 65 per duizend kilogram suikerbieten met een suikergehalte van 16 pro cent. In deze prijs is ter bevordering van een uitbreiding van de met sui kerbieten beteel'de oppervlakte een promie begrepen van f 6, die in de oude garantieprijs van f 54 niet was opgenomen. In de nieuwe garantie prijs is tevens rekening gehouden met de loonstijging in de landbouw. Voor het aanmoedigen van de na tionale suiikerproduktie heeft de re gering - naar het ministerie van landbouw en visserij mededeelt - twee gegronde redenen. 1. Het sterk gestegen prijspeil op de internationale suikermarkt met een veel hogere prijs van de import- smker dan de binnenlandse biet suiker. 2. De onderbezetting van het ver werkingsapparaat der suikerfabrie ken, die het gevolg is van de sedert 1960 sterk verminderde met suiker bieten beteelde oppervlakte. Deze onderbezetting veroorzaakt hogere verwerkingskosten en dus duurdere suiker, Dr. Adenauer 88 jaar fjFS, VERDWAALD HAAMSTEDE, 5-1. Twee Haamsteed.se jongens, Sam de Haan en Marcel Saman, bei den ongeveer 11 jaar, beleef den vorige week toen zij bij dikke mist op het strand wan delden een ongewoon avon tuur. Het was laag water en toen ze vlak langs de laag- waterlijn liepen doemde er plotseling een vissersboot uit de mist op dat stopte. De schipper vroeg hen waar of ze ergens woonden omdat hij in de mist de juiste koers was kwijt geraakt. Het woord vuurtorenwas genoeg voor de schipper, want even later pufle de ARM 22 weer zee in, kennelijk weer op de juiste vaa rrichting'. ROTTERDAM, 4-1. Een-en-twin tig Nederlandse jongerenvrijwilli- gers hebben zich vrijdagavond in de Lekhaven in Rotterdam ingescheept aan boord van de „Alnati", een pas sagiers-vrachtboot van de Rotter damse rederfj Van Nievelt, Goudriaan en Co. N.V., voor de reis naar Re cife in Brazilië, waar zij een sociaal- medisch hulpproject zullen uitvoe ren. Het is de tweede groep van Neder landse jongerenvrijwilligers, die hun diensten aanbieden aan het buiten land. Onlangs vertrok de eerste groep naar Kameroen. Er was grote belangstelling voor deze inscheping. Onder de tientallen familieleden en kennissen bevond zich ook dr. Diepenhorst, niet alleen in zijn hoedanigheid van staatssecre taris van buitenlandse zaken, maar veeleer als vader van een der vrou welijke vrijwilligers. De 21 jongelui gaan werken in het noordoosten van Brazilië, in de staat Parabai, waar twee jaar lang arbeid zal worden verricht op sociaal-me disch terrein. Het is de bedoeling dat de groep in tweeën wordt gesplitst; één groep, de grootste en merendeels verpleegsters, gaat werken in zie kenhuizen en poliklinieken; de an dere helpt onder andere mee aan de bouw van een ziekenhuis. Het gehele project staat onder leiding van de arts C. W. de Ruiter, die al enkele Twee cloden bij motorongeluk ST. OEDENRODE, 5-1. Zaterdag- avond omstreeks 10 uur verloor de 16-jarige motorrijder B. uit St. Oedenrode, waarschijnlijk tengevol ge van ondeskundigheid en van te hoge snelhei'd, op de weg naar Schijndel, de macht over het stuur. Na eerst een bermpaaltje te hebben geraakt, vloog de motor tegen een boom op. De gevolgen waren zeer ernstig. De berijder, diiè de motor tijdens afwezigheid der ouders, had meegenomen, kreeg een zware sc'he- delbasisfractuur en andere verwon dingen. Hij werd naar het St. Jozef- ziekenhuig dn Veghel overgebracht. Zijn toestand is kritiek. De duo- passagier, 'de 15-jarige P. van 'de L., oveneens uit St. Oedenrode, werd bij de botsing op slag gedood. Premie vrijwillige ziekenfondsverzekering 1964 AMSTERDAM. - De premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring is met ingang van januari 1964 door 67 fondsen, omvattende 61 pro cent van de verzekerden, verhoogd. De verhogingen variëren per fonds van f 0,21 tot f 1,15 en bedragen ge middeld f 0,68 per week per verze kerde van 16 jaar en ouder. B(j 30 fondsen is de premie voorlopig niet gewijzigd. De. gemiddelde premie, welke in januari 1963 f 2,86 was en door ver hogingen bij verschillende fondsen in de loop van 1963 op f 3,in de cember 1963 was gekomen, komt nu op f 3,42. In januari 1963 varieerde de pre mie bij de verschillende fondsen van f 2.19 tot f 3,80; in januari 1964 van f 2,53 tot f 4.60. De gemiddelde premie voor 1964 is in sterkere mate gestegen dan in voorgaande jaren door drie bijzon dere factoren, t.w.: 1. Verscheidene fondsen hebben in 1963 met tekorten gewerkt; zij kunnen daarmede in 1964 niet doorgaan. jaren in Brazilië heeft gewerkt. De vrijwilligers zijn zorgvuldig ge selecteerd uit honderden jongeren, die zich voor de hulpprojecten heb ben aangemeld. Zij ontvingen een korte opleiding in het Tropeninsti tuut in Amsterdam. Aan de Belgische kust is een grootscheepse opsporingsactie inge zet naar twee Franse misdadigers, die tijdens de jaarwisseling uit een gevangenis in Boulogne zijn ont snapt. 2. Vrijwel alle fondsen hebben ook voor vrijwillig verzekerden de maximum-duur van de verstrek king ziekenhuisverpleging zowel voor lichamelijk zieken als voor psychiatrische patiënten, van 70 tot 365 dagen verlengd. 3. De fondsen zijn genoopt voor 1964 rekening te houden met de gevol gen van de te verwachten loon stijging en de daarmede verband houdende stijging van tarieven. Van de vrijwillig-verzekerden beeft thans 82 procent aanspraak op de verstrekking van kraamgeld (januari 1963: 81 procent) en 85 procent op de verstrekking „verpleging in een ver pleeginrichting" (januari 1963: 77 procent). Voor ongeveer 6 procent van de verzekerden (aangesloten bij fondsen in de provincie Noord-Hol land) geldt de verlenging van de ma ximum verpleegduur bij ziekenhuis verpleging niet voor psychiatrische patiënten. Een en ander is medegedeeld door de Ziekenfondsraad. NEW YORK, 4-1. Engeland, Grie kenland en Turkfje hebben Oe Thant, de secretaris-generaal der Verenigde Naties gevraagd een per soonlijke afgezant naar Cyprus te zenden om zich op d)e hoogte te stel len vap d© maatregelen die voor het bewaren van de vrede op het eiland zijn getroffen. BONN. Dr. Konrad Adenauer, de in oktober afgetreden bondskanselier, is gisteren - zondag - 88 jaar ge worden. In Bad-Godesberg kwam de Westduitse politieke élite bijeen om Adenauer te feliciteren. Tevoren had hij de gelukwensen van zijn zeven kinderen en 23 kleinkinderen in zijn woonplaats Rhöndorf in ontvangst genomen. MOSKOU, 3-1. De Sow jet-regering heeft alle landen voorgesteld een in ternationaal verdrag of akkoord te tekenen, waarbij zij zich verplichten af te zien van geweld voor het rege len van territoriale of grensgeschil len. Dit voorstel was vervat in een boodschap welke premier Chroesj- tsjov op oudejaarsdag tot de staats hoofden of regeringsleiders heeft ge richt. Een dergelijk akkoord of verdrag zou - naar de mening van de Rus sische leider het vinden van een oplossing voor andere fundamentele internationale problemen zeer ver gemakkelijken. Vooral zou dit gelden voor het ontwapeningsvraagstuk. Stappen tot permanente regeling voor bezoeken West- naar Oost-Berlijn BERLIJN. 4-1. De V.S., Engeland en Frankrjjk hebben burgemeester Brandt van West-Berlijn hun fiat ge geven voor verdere pogingen om tot een permanente regeling te komen voor bezoeken van Westberljjners aan Oost-Berlijn. Dit hebben weste lijke functionarissen in West-Berlijn verklaard. Men heeft weinig hoop dat de hui dige regeling voor de periode van Kerstmis en de jaarwisseling na 5 januari kan worden verlengd. Nieuwe besprekingen met de Oostduitsers kunnen weken duren. Naar verluidt wil burgemeester Brandt bereiken, dat alle Westber lijners en niet alleen degenen met naaste familieleden in het oostelijke stadsdeel, vergunning krijgen naar Oost-Berlijn te gaan. Ook zou hij ho pen permanente passen te krijgen voor bepaalde Westberlijners, in plaats van de huidige dagpassen die van zeven uur 's morgens tot mid dernacht gelden. DEN HAAG, 3-1. De minister van economische zaken en van landbouw en visserij zijn van mening, dat op grond van de voor doorberekening in aanmerking komende loonsverhoging in het bakkersbedrijf en op grond van externe kostenstijgingen, een prijsverhoging van waterwitbrood, volkswit- en volksbruinbrood, met twee cent per 800 gram - met ingang van 9 januari - gerechtvaardigd is. De Nederlandse Bakkerijstichting heeft toegezegd dat de prijzen van de overige broodsoorten naar ver houding in mindere mate zullen ver hoogd worden. De prijs van klein- brood zal niet omhooggaan. BERLIJN, 5-1. Zondag tegen het middaguur waren omstreeks 200.000 Westberlijners de doorlaatposten naar Oost-Berlijn gepasseerd, om verwan ten in het oostelijke stadsdeel te be zoeken, zo meldt het Oostduitse pers bureau A.D.N. Zondagochtend om negen uur kwam volgens A.D.N. de miljoenste bezoeker Oost-Berlijn binnen sedert op 18 december de overeenkomst van kracht was geworden. Bezoekers, die per auto naar Oost- Berlijn gingen, moesten soms twee uur wachten voor zij aan de beurt kwamen om hun doorlaatbewijzen te tonen. Op de passen van sommige West berlijners was bij vergissing Frie- drichstrasse als doorlaatpost gedrukt. Him werd echter toegestaan via de doorlaatpost bij de controlepost „Charlie" naar het oostelijk stads deel te gaan. Minister Veldkamp: UTRECHT, 4-1. Er zijn nog be langrijke zaken te verwezenlijken op het gebied van de sociale verzeke ring. Wij zijn sociaal-politiek nog lang niet aan de grens van wat wij zouden moeten nastreven. Ik denk aan de optrekking van de A.O.W. tot een sociaal minimum, de ïnvoernig van de arbeidsongeschiktheidsverze kering, en de eventuele uitbouw van deze verzekering tot een volksverze kering en de totstandkoming van een volksverzekering voor zware genees kundige risico's. Dit verklaarde de minister van so ciale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, zaterdagmiddag in Utrecht, waar hij sprak bij de vie ring van het 60-jarig bestaan van de Nederlandse katholieke bond van wei'knemers in de agrarische be- Multimiljonair doodgestoken in keuken NEWPORT BEACH, 5-1. De 70-ja- rige multimiljonair William Barfcho- lomae is zondag; in de keu'ken van zijn huis te Newport Beach in Cali- fornië doodgestoken. Zijn 25-jarige schoonzuster, een Spaanse danseres die vroeger onder d'e naam Carmen Gallardo optrad, is gearresteerd on der verdenking van moord. Bartho- lomae, 'die zijn groot vermogen ver gaarde in de olie en de veeteelt, werd gevonden met twee steekwon den, die kennelijk waren toegebracht met een keukenmes. Hij werd dood gestoken toen 'hij ontbeet in 'de keu ken van zijn woning aan zee dde een 'half miljoen dollar gekost heeft. Zijn schoonzuster lag naast hem op de grond. Zij zei tegen de politie dat zij was flauw gevallen en niet wist wat er gebeurd was. Carmens zuster Mi- nola rende na de moord het huis uit en vertelde tegen de kapitein van het jacht van de miltimiljonair wat cr gebeurd was. Deze waarschuwde toen de politie. Het vermogen van Bartiholomae wordt geschat op 11 miljoen dollar. WAT tEQT PE &IL7" C? drijfstakken „St. Deusdedit". Zolang de basis-zekerheden niet tot stand zijn gekomen, acht hij op het terrein van de sociale verzeke ring de sociaal-politieke grenzen nog niet bereikt. Ook op ander gebied staat ons nog wel het een en ander te doen, zo zei de minister. Naar zijn oordeel wordt het ver zekeringskarakter van de sociale ver zekering niet aangetast door een mede-financiering uit de algemene middelen. Ik meen dat dit wel het geval is, zo zei hij, als dit bovendien gepaard gaat met andere elementen die niet in de sociale verzekering thuishoren, zoals het toetsen van in dividuele behoeftigheid, die veel meer thuishoort in de sfeer van so ciale bijstand. Paus ontvangt ongelukkig jongetje JERUZALEM, 5-1. Paus Paulus heeft zondagavond een mank jonge tje vain vijf jaar 'in audiëntie ontvan gen. Het ventje dat uit Jordanië komt, had' d'e paus 'door de drukte op straat, zaterdag <ni©t kunnen zien toen deze door Jeruzalem reed. De paus sprak enige tij'd met het onge lukkige jongetje dat kinderverlam ming heeft gehad en zegende hem. Het 'gesprek werd gevoerd nadat de kerkvorst naar het geibouw van d)e apostolische delegatie was terug gekeerd en daar (gesproken had met patriarch Aihenagoras en Sargent' Shriver, d'e afgezant van president Johnson van de V,S. BERGEN OP ZOOM. Zondagmor gen is de heer J. M. Danen uit Ber gen op Zoom in dc Wouwse Plantage (gom. Wouw) verongelukt. Hij reed me t.zijn auto oyer de Plantagelaan aldaar er. is vermoedelijk door de gladheid in een bocht van de weg geslipt en togen een boom gereden. De man moet, op slag 'dood zijn ge weest. Veranderlijke bewolking Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen en hier en daar mist; zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen; dezelfde of iets lagere temperaturen. 7 jan. Zon op 8.47, onder 16.45. Maan op 1.13, onder 12.51. Laatste kwartier: 6 jan. te 16.58. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 7 jan. 8.46 v.m. 21.23 n.m. BROUWERSHAVEN 7 jan. 8.47 v.m. 21.15 n.m. Doodtij: 8 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-1. Het K.N.M.L deelt mede: Ër bevindt zich boven Europa een omvangrijk hogedrukgebied waaromheen oceaandepressies in een wijde boog over IJsland naar de Poolzee Jcoersen en daar naar Rus land afzwenken. Opmerkelijk is dat midden in het hogedrukgebied een kleine depressie is ontstaan, waar van het centrum zich maandagoch tend in de Duitse Bocht bevond. Door deze storingf is in ons land de vorst tijdelijk verdreven. Achter een front, dat het gehele land passeerde, stroomde zacfhtere lucht van de Noordzee binnen. Boven Denemar ken en Schleswig Holstein valt sneeuw, maar in ons land plaatselijk wat regen. De storing verplaatst zich heel langzaam 'in zuidelijke richting en vult langzaam op. Voor morgen wordt verwacht dat de aanvoer van Noordzeelucht voortduurt terwijl ook plaatselijk nog wat regen zal vallen. De temperaturen zullen in het binnenland 's nachts tot dicht bij 'het vriespunt dalen, overdag lo pen ze tot ongeveer dezelfde waar den op als vandaag. „Vrije boeren" zenden request naar Raad van Europa DEN HAAG, 4-1. Vele boeren, die wegens het niet voldoen aan de ver ordeningen van het Landbouwschap door de Nederlandse strafrechter zijn veroordeeld, zullen een request zender, aan de secretaris-generaal van de Raad van Europa. Als eer sten zullen de heren Hartman en Nijmeijer, die in maart 1963 in Hol landse Veld uit hun boerderijen ge zet werden, dit doen. Het model voor de requesten is in opdracht van de Boerenpartij opge steld door mr. L. van Heijningen in Den Haag. Er wordt in gevraagd, de klacht van betrokkene ter kennis te brengen van de commissie, bedoeld in artikel 19 van het verdrag tot be scherming van de rechten van de mens. Chroesjtsjov bracht bezoek aan Polen WARSCHAU, 5-1. De Sowjetrussi- •sche premier, Chroesjtsjov, 'heeft zondagavond Polen verlaten nadat hij een onofficieel bezoek aan dit land had' gebracht, aldus het Poolse pertsbur'eu P.A.P. Ohroesjtsjov zou bij' zijn 'geheitm overleg met de Poolise leiders ge sproken hebben over mogelijke stap pen om het Russische „vredesoffen sief" niet te laten verslappen. De besprekingen werden gevoerd in een afgelegen landgoed in de met sneeuw ■bedeOcte bossen van de provincie Olsztyn, het voormalige Oost-Prui sen. POORTUGAAL. Bij een frontale botsing tussen een bestelauto en een personenwagen op de Groene Kruis weg nabij Poortugaal, zijn vijf per sonen ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens een inhaalmanoeu vre.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1