DE ZIERIKZEESCHE COURANT PRESIDENT MAKARIOS ZEGT GARANTIE-VERDRAG OP Vredes-offensief van president Johnson 1 januari begin van Vader redt dochter uit brandend huis grote loonoperatie Immigrantengezin van dorst omgekomen Altaarluik gestolen Omzetbelasting sigaretten en invoerrecht benzine worden hoger Vrijstelling van weer 600 bouwvakkers 11 Vals Belgisch bankpapier in Sluis (Z.-Vl.) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE f- Donderdag 2 januari 1964 120ste jaargang No. 19507 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbuj no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: De geschiedenis van Heer of Sirjansland Toestand op Cyprus spitst zich toe NICOSIA, 1-1. De toestand op Cyprus, het door Tur ken en Grieken bewoonde eiland in de Middellandse Zee, heeft zich op de eerste dag van het nieuwe jaar toege spitst. President Makarios deelde voor de radio mee, dat zyn regering besloten had het garantieverdrag met Enge land, Griekenland en Turkije op te zeggen, evenals het bondgenootschapsverdrag met Griekenland en Turkye. Dit besluit was volgens Makarios genomen wegens de Turkse „interventie". Enkele ureife later zwakte Makarios zyn verklaring af met een bekendmaking waarin hij zei dat de regering van Cyprus de verdragen „door passende maatregelen" wenste te beëindigen. In zijn radiotoespraak zei de (Griekse) president dat de verdragen het volk van Cyprus waren gedic teerd. Hij zei de staatshoofden van verscheidene landen van zijn besluit op de hoogte gesteld te hebben, waar bij hij om hun morele steun vroeg bij eventuele nieuwe „agressieve handelingen van de kant van Tur kije" tegen Cyprus. In het garantieverdrag, dat in augustus 1960 werd getekend, ver plicht Cyprus zich zijn onafhanke lijkheid te bewaren en geen unie met een andere staat aan te gaan. Engeland, Griekenland en Turkije garanderen de onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid van Cyprus. Als het verdrag geschonden wordt - zo luidt één der bepalingen ervan - zullen Engeland. Grieken land en Turkije gezamenlijk trach ten de naleving te verzekeren. Als dat onmogelijk is, heeft elk van de drie landen het recht maatregelen te nemen om de in het verdrag beoogde toestand te handhaven. In het bondgenootschapsverdrag nemen Cyprus, Griekenland en Tur- kijze op zich verweer te plegen tegen iedere inbreuk op de onafhankelijk heid van het eiland. De twee ver dragen werden van kracht nadat on derhandelingen in Zlirich en Londen hadden geleid tot de onafhankelijk heid gingen jaren van verwoede strijd tussen de Griekse Cyprioten en Britse troepen vooraf. Overval op Grieks klooster Nadat door uitwisseling van ge vangenen de situatie cp oudejaars dag zich iets scheen te ontspannen, kreeg de haat tussen Grieken en Turken op het eiland nieuw voedsel. Nieuwjaarsdag deden Turkse Cy prioten een overval op een Grieks klooster, ongeveer 40 km ten zuid westen van Nicosia. Drie monniken, onder wie een 14-jarige noviet, wer den daarbij gedood. Grieks-Cyprio tische politie legde een kordon om het klooster, terwijl de heuvels in de omgeving doorb ewapende Cyprioten van Griekse afkomst werden door zocht. Intussen patrouilleerden zyvadifbe- wapende Britse militairen door ere verlaten straten van Nicosia. Zondag kwamen 600 Britse militairen op het eiland aan om hun 500 collega's, die daax reeds vanaf tweede kerstdag verblijven, bij te staan. Door de Cy prische hoofdstad loopt weer - zoals in 1960 - een strenge scheidingslijn. Slechts buitenlandse journalisten en Britse militairen wagen het zich in de zwaar gebarricadeerde Turkse stadswijk te begeven. De Britse minister voor gemene bestzaken, Sandys, beraadslaagde woensdag gedurende enkele uren met president Makarios. In welingelichte kringen in Lon don werd vernomen, dat waarschijn lijk binnen enkele weken een confe rentie over Cyprus zal worden be legd tussen de in de kwestie betrok ken partijen. EVENWICHT •STOCKHOLM, 1-1. In het weedse dorpje Hosjoe heeft 'en rn.n merkwaardige zin voor evenwicht in cijfers. Be gin 1963 telde het dorp 1117 inwoners van het mannelijke cn 1117 van het vrouwelijk ge dacht. Het jaar werd afgeslo te* met 1171 mannelijke en 1171 vrouwelijke dorpelingen. In de loop van het jaar waren r 44 kinderen geboren, 22 •ongens en 22 meisjes. Ook de immigrantenhielden zich ncn dit evenwicht. Er vestig- ren zich namelijk 115 mannen n5 vrouwen. 154 personen egden het dorp vaarwel, 77 mannen in gezelschap van 77 rouwenTwaalf dorpelingen verwisselden het tijdelijke met het eeuwige en ook zij hielden -ich nog even aan de spelre- gek<: evenveel vrouwen als manven. Nieuwjaarstoespraak drs DEN HAAG, 1-1. „Wy staan aan het begin van de grootste loonopera- tie van na de oorlog. Nagenoeg overal gaan de Ionen en salarissen vandaag tenminste vijf procent om hoog. In vele bedrijfstakken en voor het overheidspersoneel zal de ver hoging zelfs tien procent of meer bedragen. De overige bedrijfstakken krijgen op zijn laatst per 1 april een tweede verhoging". Aldus de heer D. Roemers, voor zitter van het N.V.V. in een nieuw jaarstoespraak die hij woensdag middag voor de microfoon van de V.A.R.A. 'heeft gehouden. Een zeer omvangrijke operatie noemde de heer Roemers het. „Wat kurcnem, wat zullen de gevolgen MONTFORT, 1-1. Bij een felle brand in café „Het wiitte huis" in Montfort (L.) heeft de bewoner, de heer M. Kooien, woensdagmorgen een van zijn jonge ddchters met ge vaar in veiligheid 'gebracht. De fa milie - man, vrouw en vier kinde ren - moesten in nachtgewaad de straat cp. De brandweer 'kon het le ven redden van een inwonende be diende, die vila een ladder uit zijn brandende kamer werd -gehaald. Het café en het woonhuis brand den volledig uit, van de inboedel kon bijna n?ets worden 'gered. De brandweer vermoedt dat het vuur is ontstaan door een fout in de olie- stooktönistal latie. To'en de 'brand omstreeks half ne gen ontstond wa3 de gehele familie nog op bed. Zij hadden 's nachts de nach'm-'.s in Montfort 'bezocht. De heer Kooien liep brandwonden op aan hoofd 'en handen. D. Roemers zijn? Kan bruintje dit trekken?" De werkgelegenheid is de eerste zorg. Voor 1964 lijken de vooruit zichten zi. niet ongunstig. De span ning op de arbeidsmarkt zal niet of nagenoeg niet afnemen: daar staat het 'bouwbeleid van minister Bogaers borg voor, aldus de heer Roemers. Wat blijft er over? De belangrijkste vraag daarna is: wat blijft er van die 10 procent over na aftrek van de prijsverhogingen? Minister Witteveen, east een deel van de loonsverhoging op. Dat 'kan niet" anders. Hij moet de ambtenaren meer betalen. Bepaalde prijsaanpas singen zijn onvermijdelijk. Dia wis ten we 'bij voorbaat, Ndtet iedere be drijfstak kan deze zware last dra gen. Maar wel moet vast staan dat deze operatie moet leiden tot een wezenlijke verbetering van het le venspeil van de Nederlandse werk nemers. De vakbeweging kan maar weinr'g invloed! oefenen op d'e prijsvorming. Als da ondernemers zich niet de no dige 'beperking opleggen zal er van het 'stichtingsakkoord weinig terecht komen. De regering heeft in dJit verband natuurlijk ook een taak. Zij moet misbruik van die omstandigheden met harde hand1 aanpakken. Zij moet in het raaon van de Europese land bouwpolitiek waken tegen prijsver hogingen in de sector van de eerste levensbehoeften, aldus 'drs. Roemers. JOHNSON CITY (Texas), 1 januari - Gezaghebbende kringen in het Witte Huis hebben woensdag gezegd, dat president Johnson vastbesloten is in 1964 een „niet verslappend vredes-offensief" te voeren. President Jchnson zou zich hebben voorgenomen nieuwe „door braken" naar de vrede te zoeken. Hy gelooft niet dat de Verenigde Staten zich gedurende een vol verkiezingsjaar op de achtergrond moeten houden. Hy zou tegrelykertyd echter de militaire paraatheid van de Verenigde Staten willen verbeteren, aldus deze kringen. t' ADELAIDE, 2-1. Een vliegtuig meldde woensdag de lijken te heb ben gevonden van een uit vier le den bestaand Brits immigrantenge zin, dat reeds weken werd vermist :i r»?n dor en verlaten gebied in 't noordoostelijk deel van Zuidelijk- Australië. Volgens de bemanning van het vliegtuig 'laigen de 'lichamen dicht bijeen. Het gezin, bestaande uit man vrouw en twee zoon® van respectie- veüijik 'twaalf en tien jaar oud, was met een auto het woeste en rots achtige gebied in -getrokken dat d'e naam .dbdemansh euvels'draagt. Heit -is er zeer heet en er is weinig schaldluw. In een omtrek van hon derden kilometers is geen water en men gelooft dan ook dat het gezin van dorst os omgekomen. Het laatste spoor d(at men van hen vond was hun achtergelaten auto. Op het wniidsehenm stonden de zinnen: „geen 'benzine. Hebben geen water voor twee dagen. Gaan zuidelijk" Nadter wordt gemeld dat ook de oudste .negentienjarige zoon van het verongelukte immigrantengezin, Ro bert, om het leven ós gekomen. Zijn lijk is ruim een kilometer van de plaats, waai' 'de vier ondiere gezins leden, ondier een boom dood werden gevonden, waargenomen. Robert had' afgesproken zijn ouders en broertjes tegemoet te zullen ko men. Ook de (hond van het ongelukkige gezin werd, op ongeveer zes kilo meter van d'e vier stoffelijke over schotten, dloor de vliitegtuigbeman- niing dood waargenomen. PARIJS, 31-12. Éen gebeeldhouwd altaarluik uit de dertiende eeuw, van onschatbare waarde, is in de nacht van maandag op dinsdag gestolen uit de basiliek van de Parijse voor stad St. Denis, waar de Franse ko ningen begraven liggen. TWEEDE KAMER De V.S. tellen op het ogenblik 190.695.000 inwoners of wel 1.4 per cent meer dan op 1 januari 1963, zo heeft het bureau voor de volkstel ling van het Amerikaanse ministerie van handel bekendgemaakt. DEN IIAAG, 2-1. Met het oog op het grote belang van de nieuwbouw van weningen in Nederland, heeft de minister van defensie besloten ook aan zeshonderd dienstplichtige bouwvakarbeiders van de lichting 1964, die in de eerste maanden van 1964 in werkelijke dienst zouden ko men, vrijstelling van militaire dienst te verlenen. In oktober 1963 was reeds bepaald dal vrijstelling kon worden verleend aan maximaal 1800 bouwvakarbei ders van de lichting 1965, die in de loop van het jaar 1964 voor eerste oefening zouden worden opgeroepen. De nu te verlenen 600 vrijstellin gen voor nog niet opgekomen bouw vakkers van de lichting 1964, komen boven dit aantal van 1800. De vrijstelling voor de 600 bouw vakkers van de lichting 1964 zal uit sluitend kunnen worden verleend aan goedgekeurde ingeschrevenen van die lichting, die in 1964 aan een oproep ter inlijving moeten voldoen. Bouwvakkers van de lichting 1964 die reeds voor eerste oefening in dienst zijn. kunnen dus niet voor deze vrijstelling in aanmerking ko men. Evenmin zij, die wegens uitstel van eerste oefening of om andere redenen buiten tegenwoordigheid in- clijfd zijn en in de loop van 1964 >r eerste oefening zullen opkomen, oor de beslissing over het verlc- van vrijstelling gelden voor de A van 600 gelijke criteria als voor de groep van 1800 bouwvakar beiders. Zij zullen dus ten tijde van het indienen van de aanvraag voor vrijstelling werkzaam moeten zijn in de nieuwbouw van woningen in Ne derland; een verklaring van de werk gever moeten overleggen, dat zij daarin werkzaam blijven en in het bezit moeten zijn van een bewijs van vakbekwaamheid voor het beroep waarin zii werkzaam zijn (bijv. di ploma l.t.s., vakopleiding of leerlin genstelsel). Ramp met ..Lakonia" eiste 128 slachtoffers LONDEN, 1-1. Voor zover tot nog toe bekend zijn vorige week bij de ramp met het Griekse passagiers schep „Lakcnia" 128 mensen om het leven gekomen. Dit heeft een woord voeder van de Griekse maatschap pij dinsdagavond bckendgemakt. Gered werden 553 passagiers cn 351 bernannii'ngriedcn. 95 passagiers en 33 bemann-ïnigsledien kwamen om In totaal waren er 648 passagiers en 384 bemanningsleden aan boord van de Lakonia. De woordvoerder zei dat later dc definitieve verlieslijst zou worden samengesteld, daar nog niet alle inlichfii'nigcn waren binnengekomen. DEN HAAG, 31-12. Op oudejaars dag zijn by de Tweede Kamer der Staten-Generaal twee Wetsontwer pen ingediend die voorstellen bevat ten tot: 1. tijdelijke verhoging van dc om zetbelasting voor sigaretten van 5 procent op 7 procent; 2. tijdelijke verhoging van het bij zonder invoerrecht op benzine van f 24,25 tot f 28,- per liter, gepaard met een dienovereenkomstige ver hoging van de motorrijtuigenbelas ting voor niet-benzine-auto's (van 220 procent tot 255 procent). De verhogingen zijn gebonden aan de termijn van een j aar. Blij - ken?? de memorie van toelichting stellen die minister en de staaksisec- rotani® van financiën een snelle be handeling van de 'ingediende wets ontwerpen op prijs, opdat de voor gestelde maatregelen zo spoedig mo gelijk en zeker niet later dan 1 april 1964 'iin werking kunnen treden. De bewind-Meden wijzen er voorts op dat de 'huidige situatie noopt tot het treffen va,n (maatregelen, waaronder ook verhogingen van sommige indi recte belastingen een plaats dienen te wijden. De voorgestelde belas tingmaatregelen 'brengen een snel werkend! deflatoir effect teweeg en hebben het voordeel dat zij op een zeer gespreid front uitwerken. De verhoging van de omzetbelasting voor sigaretten moet mede worden igezl'en in verband mot. 'een te ver wachten prijsverhoging voor siga ret/ten van 25 procent. Het prijsindexcijfer van het le vensonderhoud zat door de verho ging van het 'bijzondere invoerrecht op benzine stijgen met. ongeveer 0.1 procent en «door de prijsstijging van de sigaretten met 0.5 procent. Beide maatregelen zullen vrijwel geen invloed hebben op de prijs van dc eerste levensbehoeften. De verho ging van de omzetbelasting op siga retten treft zelfs juist een voor de gezondheid schadelijk ariilcel. De opbrengsten Van de verhoging van de omzet belasting: voor sigaretten tezamen met de prijsverhoging vain dit arti kel wordit een meerdere opbrengst voor de schatkist verwacht van on geveer f 135 miljoen. De verhoging van höt 'bijzonder invoerrecht op 'benzine en 'de daarmede gepaard gaande verhoging van de motorrij- twgenibdiasimg zullen tefc een ho gere opbrengst leddien van ongeveer f 75 miljoen. De minister en de staatssecretaris vain financiën merken nog op, dat het structurele beleid van de rege ring er op gericht blijft de verzwa- VLISSINGEN, 3-12. Op het poli tiebureau van het Zeeuvvsvlaamse plaatsje Sluis lagen dinsdag drie valse biljetten van duizend Belgi sche franken, die - naar men ver moedde - afkomstig zyn van de valse muntersbende uit België, waarvan tien leden zich inmiddels in arrest bevinden. In 'het nabij de Belgische grens ge legen Sluis zit hot een en ander niet zo plozieri'g bij het geld ontvangen de deel van de bevolking. De mid denstanders in S'luis tellen wellicht tien keer zoveel Belgen als Neder landers onder hun klanten. De drie gevonden bankbiljetten waarvan de vairiied nog ruiet officieel is vast gesteld. werden door mensen van de Amsterdamse en de Boerenleenbank te Sluis naar de politie gebracht. Na een oproep door de gemeente zijn alle Sluizenaren haastig hun bank biljetten van duizend franken gaan controleren. De valse biljetten zijn gemakkelijk te onderscheiden van de normale. De druk is van voren veel donker der, van achteren lichter dan nor maal, terwijl het watermerk slechts Deze week is een grote groep be manningsleden van de gezonken „Lakonia" in Amsterdam aangeko men en vandaar direct met een chartervliegtuig naar Griekenland doorgereisd. - Op de linkerfoto zien we een deel van de mannen bij het overstappen op Schiphol. - Op de rechterfoto zien we de eerste stuur man S. Angelopopoulou die op Schiphol verwelkomd werd door zijn echtgenote, die de laatste weken met haar dochtertje in ons land vertoef de en nu met haar man naar het vaderland terugkeerde. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Zie naar je minder Dan heb je geen hinder. I WAT ÏEQT Pi bilt ring van de belastingdruk door de progressie te neutraliseren en zo mogelijk zelfs te geraken tot enige vermindering van de belastingdruk. Hoewel %i het kader van deze poli tiek geen 'belastingverhogingen pas sen, 'kan, zoal® onder de 'huidige om standigheden ,de conjuncturele 'si tuatie nochtans nopen tfto 'n tijde lijke afwijking van het structurele patroon. Te zijmier tijd zal nader be zien worden welke maatregelen ge nomen moeten worden, waarbij eventueel 'de genoemde verhogingen kunnten worden ingepast dn een .structured! 'belastinigpjlan, waarvan ook een verlaging van de inkom stenbelasting en d!e loonbelasting de el uitmaakt. Temperatuur om het vriespunt Verwachting tot vrijdagavond: Overwegend droog weer met op vele plaatsen nevel of mist en sléchts verspreid voorkomende opklaringen; zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost; temperatuur om het vriespunt. 3 jan. Zon op 8.48, onder 16.40. Maan op 21,41, onder 11.36. Laatste kwartier: 6 jan. te 16.58. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 3 jan. 5.47 v.m. BROUWERSHAVEN 3 jan. 5.38 v.m. Doodtij: 8 jan. 18.18 n.m. 17.57 n.m. zeer moeilijk is te onderscheiden. De briefjes die in Sluis bij de politie zijn gebracht, dragen alle hetzelfde nummer en dezelfde datum. Het nummer is 6764 m 822. Dr. A. Plesman herdacht DEN HAAG, 31-12. Met een krans- Icgging by het monument aan de rand van de Scheveningse Bosjes, tegenover het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag, is op oudejaars dag de herdenking van dr. Albert Plcsman besloten. Het was op 31 de cember tien jaar geleden dat Plcs man overleed. Aan deze kranslegging waren voor afgegaan het leggen van een krans bij het borstbeeld van Plesman in de hal van het hoofdkantoor door mr. H. Albarda, president-directeur der luchtvaartmaatschappij, een her denking door een delegatie van het personeel op do algemene begraaf- nlaats in Den Haag en een herden king door de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart in het hoofdkantoor der K.L.M. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de oostflank van een zeer diep estormdepressie op de oceaan as de luchtdruk in west Europa en Scandinavië na het passeren van een storingsgebied aanzienlijk gestegen. Er strekt zich nu een groot hoge- drukgebied uit van het Alpengebied 'tot Scandinavië. In west Europa 'geeft dit aanleiding tot zuidelijke winden, waarbij er een langzame da ling van de temperatuur zal optre den in de overigens tamelijk voch tige luaht, zodat er op vele plaatsen mist, nevel of laaghangende bewol king zal blijven voorkomen. Storingsgebioden op de oceaan ontwijken nu langs Ierland en Schot land in noordnoordoostelijke richting Verwacht mag daarom worden dat bet weer boven het vasteland van ■west Europa ten minste enkele da gen onder invloed van het continen tale 'hogedrukgebied blijft. Europese kampioen schappen kunst rijden DEN HAAG, 2-1. Bij dc Europese kampioenschappen kunstrijden, die van 13 t/m 18 januari a.s. in Gre noble worden gehouden, zal Neder land door vier deelnemers worden vertegenwoordigd. De K.N.S.B. heeft naast titelhoud- ster Sjoukje Dijkstra ook ingeschre ven de Hagenaar Wouter Toledo cn het danspaar Jopie en Nico Wolff, eveneens uit Den Haag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1