w DE ZIERIKZEESCHE COURANT BEDRIJVIGHEID BEWOOG ZICH OP HOOG NIVEAU Toneelstuk „Op hoop van zegen" Het Auschwitz-proces te Frankfort Chroesjtsjow gelooft in mogelijkheid vreedzame ontwikkeling Het bezoek aan Oost-Berlijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118.Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55; per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm.; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,per stuk. Dinsdag 31 december 1963 120ste jaargang No. 19500 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 In dit nummer: Schomven-Diiivelatid in 1963 De vaderlandse eoonomie in 1963 Een herverkaveld eiland DEN HAAG, 30-12. De economi sche bedrijvigheid is zich ook in 1963 op zeer hoog niveau blijven bewe gen. Dit wordt vastgesteld in een overzicht van het ministerie van economische zaken. Dit overzicht vervolgd: hoewel in het eerste kwartaal de strenge winter in som mige sectoren slagnatie had veroor zaakt, gaf de produktie in bedrijven toch een stijging te zien, die over het gehele jaar kan worden geschat op 4 procent. De toeneming van. de bestedingen zette zich voort met een duidelijke versnelling van het tem po in de tweede helft van het jaar. Hot volume van de 'bedrijfsinves teringen in vaste activa zal vermoe delijk circa 5 procent hoger liggen clan in 1962, terwijl de consumptië- bested'imigen naar schatting een uit breiding ondergaan van 5 procent. Hoewel gedurende een groot deel van 'het jaar de verhouding tussen middelen en bestedingen een even wichtige ontwikkeling toonde, zal hot overschot op de lopende reke ning van de betalingsbalans over 1963 t.o.v. het vorige jaar naar ver wachting een daling te zien geven. Irn de laatste maanden bleef de stij ging van de export ten achter bij de groei van de import, waardoor het 'dekkingspercentage op de han delsbalans over 1963 enigszins lager zal zijn dan over het voorafgaande jaar. Doordat de loonkosten met een stjjging van circa 8 procent op jaar basis sterker omhoog gingen dan de arbeidsproduktiviteit hield de op waartse druk tegen de prijzen aan. Deze druk werd in het eerste 'kwar taal nog enigszins versterkt door het effect van de strenge winter en la ter in het jaar door een aantal prijs stijgingen in de agrarische sector, alsmede door oplopende grondstof- fenpr ijzen. De arbeidsmarkt Begonnen zich eind 1962 enige te kenen van ontspanning op de ar beidsmarkt voor te doen, spoedig spitste de schaarste aan werkkrach ten zich weer toe. In de 'tweede helft van 1963 was de spanning op de ar beidsmarkt 'dan ook groter dan ooit tevoren. Als gevolg hiervan wer den in het najaar bepaalde afspra ken gemaakt over loonsverhogingen, die hun uitwerking op de economi sche ent wikkeling In 1964 niet zul len missen. Van. deze 'loonsverho gingen zal, zo lig tussen regering en bedrijfsleven overeengekomen, al leen de z.g. aanpassin'gsloonronde van 5 procent per 1 januari 1964 in beginsel voor doorberekening in de prijzen lin aanmerking komen. Voorts besloot de regering o.m. tot een zekere temponiseriin'g van over heidsinvesteringen en ig de Neder landse Bank er toe overgegaan de kred ietexpansie binnen bepaalde perken te houden. Industriële produktie De industriële produktie steeg in de eerste 9 maanden van 1963 met bijna 4 procent. Het tempo van. de produktie-uitbreiding toonde over het geheel genomen weinig veran dering met dat van het vciig jaar. De produktie per werknemer zal over het gehele jaar vermoedelijk een toeneming te zien geven van bijna 3 procent. De personeelsbezet ting lag in de eerste helft van 1963 nauwelijks 1 procent boven het ni veau van dezelfde periode in het voorafgaande jaar. De ontwikkeling van de produktie was niet voor alle bedrijfstakken ge lijk. Voor de metaalindustrie be droeg de produktiestijgrng in de eer ste 9 maanden 4 procent. In de tex tielindustrie nam de produktie, na dat die in 1962 vrijwel gelijk was gebleven, toe met 5 procent. In de voedings- en genotmiddelen industrie werd 3 procent meer ge produceerd dan in het vorige jaar, terwijl lin de papierindustrie de pro duktie voor uitgang neerkwam op 9 orocent. Voor de chemische nijver heid: zal de 'produktiestijging in 1963 vermoedelijk circa 5 procent bedra gen. De overspanning van tie arbeids markt, die eind 1962 wat scheen te verminderen, is na het eerste kwar taal van dit jaar weer scherpere vermen aan gaan nemen. Het voor seizoeninvloeden gecor* xiigeerde cijfer betreffende de ar beidsreserve op 30 novembc-r was 30.000 personen. Het op overeenkom stige wijze gecorrigeerde cijfer met 'betrekicing tot de openstaande aan vragen van werkgevers was oo het zelfde tijdstip gestegen tot 127.000. Het vei-schil tussen de vraag naai en het aanbod van arbeidskrachten was groter dan in enig ander na- oorlogsjaar. In- en uitvoer Zcwel de Nederlandse invoer als uitvoer zijn in 1963 sterk omhoog gegaan. Aan de .importzijde was de stijging het scherpst in de tweede helft van het jaar. De uitvoer werd gestimuleerd door de conjuncturele oratwiikkediing in 'het buitenland, ter wijl bovendien de agrarische afzet extra kon 'toenemen als gevolg van de strenge winter. Voorstelling van zaken zou onwaar zijn DEN HAAG, 30-12. Dc heer A. G. Ligt'har.t in Den Haag, d'ie zich heeft verdiept in de geschiedenis van de haringvisserij en talrijke publikaties op dit gebied verzorgde, heeft in een brief aan de koningin aangedrongen op een onderzoek door de minister van justitie naar de omstandighe den .waaronder de Uissen 1870 en 1900 gezonken visserschepen verlo ren zijn gegaan. Hij wil hiermee uitgemaakt zien of er aanwijzingen zijn die aanlei ding geven tot het vermoeden, dat de reders deze schepen met opzet hebben laten vergaan. Aanleiding tot dit verzoek is de inihoud van 'het toneelstuk „Op .hoop van zegen" van Herman Heijermans, dat 'dit logger- tijdvak uitbeeldt. De heer Ligtihart, die geboren is in Vlaardingen, betoogt in zijn brief, dat aan „Op hoop van zegen" door 'n groot deel van de bevolking histo rische en documentaire waarde toe gekend wordt en dat op de scholen wordt geleerd dat de gebeurtenissen en toestanden in de vissersplaatsen waren zoals Heijermans die heeft ge schetst. Reders eft bemanning De reders, zo schrijft de heer Ligt- hart, worden in het stuk voorgesteld als laaghartige schurken, die sche pen in zee sturen, zo rot en lek, dat de tonnen in de ruimen drijven. Mensenlevens tellen niet, als zij de verzekeringssom maar kunnen incas seren. De bemanning gaat door voor vloekende, drankzuchtige lieden, zo achterlijk en slaafs, dat zij aan boord gaan. hoewel zij de slechte staat van hun sohip kennen. De heer Ligthart noemt deze voorstelling van zaken voor de bewoners van de vissers plaatsen niet alleen een aanklacht, OUDEJAARSAVOND 1963 Dit is de laatste avond van het jaar 1963, de oudejaarsavond, een naam met een innige klank, die noodt tot bezinning op het verleden. Met een plaat heeft de fotograaf de peinzers tegemoet willen komen. De compositie van het jaar is voltooid. De componist heeft zijn bril afgelegd en denkt terug aan de gebeurtenissen in de driehonderd vijf en zestig dagen van het voor bijgegane jaar. Een vrucht is symboliek voor de gewonnen oogst op zo ver schillende levensterreinen. Een kaarsvlam belicht het tafereel... een stil leven op die laatste avond van weer een jaar. maar ook een diepe .belediging, die zij geenszins hebben verdiend. Hij wijst erop dat in de jaren 1914-1918 v 976 van hen bij de uitoefening van hun beroep zijn omgekomen en dat tijdens de tweede wereldoorlog £Ü- leen al uit Vlaardingen 2500 vissers en hun zoons op oorlogsschepen én koopvaardijschepen voeren en hbn->., derden van hen zijn omgekomen. Zonen, wier vader in 1900 op de log eer voer, zijn tot hoge posten opge klommen, aldus de schrijver. De koningin en de reders Hij is ervan overtuigd dat de ko ningin 'bij de aanbieding van de eer ste 'nieuwe haring nooit in die reders de laaghartige misdadigers heeft ge zien, die in koelen bloede "hun zee lieden de dood inzonden, nooh in die vissers aan de dranik verslaafde paupers en blodaards. De heer Ligthart, zoon van een soheepsmakersgezel, betoogt vervol gens, dat zowel de bouw als het on derhoud van de schepen met alle zorg gebeurde. OEGSTGEEST. Op eerste kerst dag 's avonds om 'half negen is de 25-jarige patiënte mej. Johanna Pe- tronella Netten uit Dordrecht, uit de gesloten afdeling van de psychiatri sche inrichting „Endegeest" uit Oegstgeest weggelopen. Zij is zeer zwaarmoedig. Een ongeluk wordt gevreesd. FRANKFORT, 30-12. In het Ausch- wilz-proees in Frankfort'heeft maan dag de 57-jarige beklaagde Franz Kofmann zijn levensloop verteld. Hij zei.-flat hij zichin 1932 bij de S.S. heeft aangesloten „omdat dit de om zet in het café van mijn vader ten goede ky/am en mijn broer- een re serve-uniform had". Hofmann heeft het tot kapitein ge bracht. Hij is al eerder wegens oor logsmisdaden tot levenslang veroor deeld. Hij 'heeft in verschillende con centratiekampen gewerkt, waaronder Auschwitz en Birkenau. Talrijke ge vangenen zouden, geheel of mede door zijn toedoen, daar het leven hebben gelaten. Vrachtschip zonk STOCKHOLM, 30-12. Het Franse vrachtschip „Capitaine Louis Mal- berl" .is maandagochtend vroeg in het Kattegat .gezonken na een aan varing in de mist met de Deense tankboot „Rosborg". Volgens de laatste berichten zijn minstens drie van de 27 opvarenden van de 4.261 ton metende Fransman omgekomen. Vijf worden nog vermist.. Een Zweedse vrachtboot, een Rus sische treiler en een Zweedse heli kopter hebben aan het red'dings- en opsporingswerk deelgenomen. De Rus pikte tier. overlevenden op. Na de oorlog wist hij zich aanvan kelijk aan arrestatie te onttrekken door als landarbeider te gaan werken Voor een zuiveringsrechtbank ge bruikte hij valse papieren. Naar zijn vrouw en drie kinderen is bij nooit teruggékéëi cJ. Bruno Scrhiage. een 60-jarige con cierge, vertelde dat 'hij nooit lid van de N.S.D.A.P. is geweest en niet vrij willig bij de S.S. is gegaan. Van 1941 tot 1,945 is hij in Auschwitz werk zaam geweest als bewaker. Hij wordt b&sohuldigd van deelneming aan het doodschieten van gevangenen. Er zijn 22 beklaagden in bet pro ces. In 'het concentratiekamp Ausch witz zijn drie a vier miljoen men sen - merendeels Joden - ter dood gebracht. Grenskwesties in Suriname MOSKOU, 30-12. „Wij bestude ren op het ogenblik de mogelijkheid van zekere nieuwe verminderingen betreffende onze strijdkrachten", al dus heeft de Sowjet-Russische pre mier Chroesjtsjov in een gesprek met het Amerikaanse „United Press International", waarvan de inhoud door Radio-Moskou en het Sowjet- persbureau Tass is gepubliceerd, ge zegd. Chroesjtsjov zei verder dat, als hét vreedzaam .naast elkaar 'bestaan verbroken zou worden, de twee wereldsystemen .een militaire schok zouden ondergaan. De mensheid zou dat wel overleven en het socialis tische systeem zou in elk geval overeiind' blijven staan maar, 'aldus de S'ovjet-premier, wij willen de toekomst niet opbouwen op de ruï nes van 'de menselijke beschaving en .ten 'koste van. miljoenen, lijken. De Russische leider herinnerde er aan dat neg onlangs de mogelijk heid van verbetering van ide inter- nationale toestand was aangetoond en voegde daaraan, toe: „waarom zouden we niet op die weg voort gaan, het succes tegemoet? Ik ben van nature optimistisch". Vreedzame samenwerking Chroesjtsjov zei in het nieuwe jcjar een ontwikkeling te wensen van vreedzame samenwerking, goe de nabuurschap en vriendschap tus sen de volkeren van de Verenigde Staten en de Sowjel-Unie. Als deze twee 'landen zioh met anderen ge zamenlijk inspannen voor de vrede, kan 1964 een jaar van een beslis sende ommekeer ten goede in de internationale toestand worden. De Sowjet-Unie Wil alle voorstellen tot ontwikkeling van de goede betrek kingen .tussen Amerika en Rusland bestuderen, Er zijn mogelijk rede lijk goede vooruitzichten voor over eenstemming in het komende jaar over kwesties als 'beperking van de strijdkrachten en de militaire uit gaven, een piet-aanvalsverdrag tus sen N.A.V.O. en pact van Warschau, ■het niet verder verspreiden van kernwapens en instelling van kem- wapenvrije zones. Terugtrekking van alle buitenlandse troepen binnen de .grenzen van 'die eigen staat zou een grote overwinning voor alle landen betékenen. Als eerste onder de in. 1964 op te lossen dringende problemen noemde Chroesjtsjov het „verwijderen van de overblijfselen van de tweede wereldoorlog in Europa". DROEVE STATISTIEK VAN 1962 Meeste ongelukken (na de weg) bij de woning DEN HAAG, 18-12. Statistieken hebben aan het licht gebracht, dat in ons land, zowel als in het buiten land (b.v. in Duitsland, Engeland en Amerika) na de verkeersongelukken de ongelukken in en bij de woning .de meeste slachtoffers eisen. In Ne derland is hierbij, zo concludeert het voorlichtingsbureau van het schadeverzekeringsbedrijf uit bet cijfermateriaal van liet C.B.S., de val dc belangrijkste doodsoorzaak. In het jaar 1962 kwamen in Ne derland ongeveer 5000 personen door een ongeval om het leven. Evenals in de meeste andere landen eiste het wegverkeer 'de meeste slachtoffers, ongevallen in bedrijven. In 1962 be zetten verdrinkingsgevallen met do delijke afloop de vierde plaats met een tölaal aantal slachtoffers van 369. Daarna komen de spoorweg- ncgevallen met 135 dodelijke slacht offers. Dit aantal Is zo hoog als ge volg van de 'treinramp bij Harme ien in januari 1962. In totaal kwam in 1962 1647 men sen door een -val om 'het leven. Door een val van een trap overleden 137 personen, allerlei niet nader gespe cificeerde valpartijen eisten .bijna 130o doden. Het merendeel van de valpartijen 'gebeurt dn of bij het huis, althans buiten 'het beroep. Een kleiner aantal heeft betrekking op namelijk 2.181. Gassen en dampen 127 doden waren te betreuren als gevolg van vergiftiging door gassen en dampen. Hierbij speelde koolmö- n-oxyde bevattend gas (kolendamp vergiftiging) de belangrijkste rol, terwijl vergiftiging door lichtgas 53 slachtoffers eiste. Veel van de on gevallen 'thuis overkomen aan de huisvrouwen, aan kinderen en aan bejaarden. Aangezien de huisvrouw in 'huis het. drukst bezig üs, loopt zij ook het grootste 'ongevallenrisico. Deze gegeveng van het Centraal Bureait voor de Statistiek hebben uitsluitend betrekking op de onge vallen met dodelijke afloop. Bij vroegere publikaties uit andere bron .is gebleken, dat iruim de 'helft van het totaal aantal ongevallen in Nederland in of bij de woning plaats vindt. Het jaar 1963 bracht het einde van de herverkaveling. De foto geeft een beeld van modern agrarisch Schou- wen-Duiveland. Een nieuw bedrijf in het kader van de boerderyver- plaatsing. Een nieuw huis, een nieu we schuur, nieuwe bijgebouwen, een fris erf, flink uit de kluiten gewas sen „peppels", omhoogrijzend naar de lucht, het bouwland vlak bij hel bedrijfdat zijn trekken van het nieuwe na-ranipse gezicht vq.n. hel eiland. (Foto: C.T.D.- Utrecht). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Het ene jaar zit aan hel andere vast. PARAMARIBO, 30-12. De Suri naamse regering heeft een commis sie in het leven geroepen, die tot taak. heeft haar te adviseren inzake de 'grenskwesties met Frans- en Brits Guyana en daaromtrent be sprekingen te voeren met autoritei ten van de hierbij betrokken landen. Daartoe behoren uiteraard ook Nederland, Engeland en Frankrijk. Voorzitter van de commissie is mi-. S. D. Emanuels, gevolmachtigd mi nister van Suriname in Nederland. Zacht weer Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking, plaatselijk regen of motregen; matige tot krachtige wind, aan de kust tijdelijk stormachtig; zachter. 1 jan. Zon op 8.48, onder 16.38. Maan op 19.07, onder 10.33. 2 jan. Zon op 8.48, onder 16.39. Maan op 20.25, onder 11.08. Laatste kwartier: 6 jan. te 16.58. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 1 jan. 4.17 v.m. 16.47 n.m. 2 jan. 5.04 v.m. 17.33 n.m. BROUWERSHAVEN 1 jan. 4.02 v.m. 16.22 n.m. 2 jan. 4.51 v.m. 17.09 n.m. BERLIJN. 30-12. Tot dusver zijn meer dan een miljoen dagpassen aan Wesfberlijners uitgereikt, d'ie ver wanten in hét oostelijke stadsdeel willen bezoeken. De Oostduitsers hebben er mee ingestemd, dat. dege nen die een pas voor oudejaarsdag' en tevens een dergelijk document voor één januari bezitten, de jaar wisseling in oost-Berlijn mogen overblijven. Tol dusver golden de dagpassen slechts van zeven uur 's morgens tot middernacht. Men hoopt door de nieuwe maatregel een opstopping bij de doorlaatposten en eventuele incidenten met personen die te veel alcohol hebben gebruikt te voorkomen. Maandag hebben naar schatting 35.000 Wesbberlijners een bezoek aan oost-Berlijn gebracht. Hierdoor is het aantal bezoeken sinds op 19 de cember de mogelijkheid daartoe ge opend werd, tol omstreeks 450.000 gestegen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1