1£W Samenwerking gericht op verbetering Oost-West-verhouding Britse minister Sandys wil neutrale zóne Griekse rampschip „Lakonia" is gezonken De Amerikaanse bevolking in cijfers President Johnson over Oost en West Anti-Amerikaanse betogingen in Sofia ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maanelag 30 deftmbfr 1963 120ste jaargang No. 19505 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 179J-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lei. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-21 IS.Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55; per week 35 cent. Losse nummers 10 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm.; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,per sluk. In dit nummer: Sport op Schouwen-Duiveland in 1963 Besprekingen Johnson-Erhard De „Duivekater'' JOHNSON CITY, 29-12. De Ame rikaanse president Lyndon B. John son en de westduitse bondskanse lier professor Ludwig Erhard, heb ben in een bekendmaking, die zon dag na twee dagen van onderling overleg, te Johnson City, in de Ame rikaanse staat Texas werd uitgege ven, de hoop uitgesproken dat de Sow jet-Unie op opbouwende wijze zal reageren op de pogingen van het Westen om tot internationale ontspanning te komen. Zij zeiden in dit verband nog dat de Verenigde Staten en de bonds republiek alle mogelijkheden zul len onderzoeken om de betrekkin gen tussen Oost en West te verbete ren. de initemationale spanning te verminderen en 'het tot stand komen van een rechtvaardige en duurzame vrede te bevorderen. In het communiqué wordt verder verklaard dat de president en de bondskanselier het er volkomen over eens zjjn dat de fundamentele rech ten en belangen der vrije landen moeten worden verdedigd. Zij onderschreven in het bijzonder het standpunt dat geen overeen- eenkomst mag worden gesloten, die zou leiden tot een bestendiging van Oosst-Duitsland de elementaire rech ten en vrijheden ontberen". Ingezonden mededeling VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 145 SIMCA DEALERS! Automobielbedrijf Fa. W. GILIJAMSE Renesse, Tel. 01116-370 ALGIERS. President Achmed Ben Bella van Algerië heeft een uitno diging aanvaard voor een bezoek aan China, waarvan de datum later zal worden vastgesteld, aldus een Altrijns-Chinees communiqué, dat vrijdagavond is uitgegeven. Ziek lichaam maakte keuze LONDEN, 28-12. Een patiënt die aan leukemie, een bloedziekte, leed, heeft acht maanden geleden been merg van zes verschillende perso nen toegediend ge-kregen zodat zijn lichaam zelf een keuze kon maken. Zijn toestand is nu goed te noemen, zo staat in het Britse medisch tijd schrift. Het aantal rode bloedli chaampjes in het bloed van de be trokken patiënt is weer normaal ge worden, waarbij aangetekend wordt dat de nieuwe rode bloedlichaamp- ,if s alle kenmerken vertonen van die van één donor. Deze methode is in dit geval, aldus het blad, „onge woon succesvol" geweest. Betwijfeld móet edhter worden, of dit overla ten van de keuze aan het lichaam in andere gevallen zal slagen. Atlantisch deelgenootschap In de bekendmaking wordt ook ge zegd dat de grandpolitick van hei Westen moet bestaan uit vergroting van kracht en doelmatigheid van het „wordende atlantische deelgenoot schap". Zij verklaren in. dit verbard ervan overtuigd te zijn dat een steeds meer verenigd Europa hiertoe in belang rijke mate zal bijdragen. Vclffens hot communiqué voorziet het Amerikaanse voorstel voor het in het leven roepen van een met kernwapens uitgeruste N.A.V.O.- vloot met gemengde bemanningen in een „nieuw middel om de Wes terse verdediging te versterken". President Johnson hernieuwde de door de regering en volk der Ver enigde Staten aangegane verplich ting om de Amerikaanse troepen in West-Duitsland ter sterkte van zes divisies in onverminderde sterkte te handhaven, zctlamg hun aanwezig heid aldaar noodzakelijk wordt ge acht. De president verklaarde ook, dat de Verenigde Staten hun verplich tingen tegenover Berlijn zullen blij ven nakomen. Bondskanselier Er- hard sorak hierover zijn voldoening' uit, ald'us het communiqué. Johnson en Enhaad legden de na druk op het belang van het uitbrei den van een „doelmatige hulpver lening aan de onderontwikkelde ge bieden". De toestand op Cyprus NICOSIA, 30-12. De Britse minis ter voor gemenebestzaken Duncan Sandys heeft de Grieken en Turken op Cyprus voorgesteld een neutrale zone in te stellen die onder Brits po litietoezicht zou moeten staan. Minister Sandys, die zaterdag in Ni cosia ig aangekomen zed zondag avond op een persconferentie, dat hij di'flj hadi voorgesteld aan 'het politiek verbindüngsoömfcté. Voopts as toesloten dat het comité dagtelijks bijeen zal komen, zo zei 'hij. Da BriJtse minister had voorgesteld bende zijden van de 'bestandslijn zou den toezien op de naleving van het dat Chinezen en Turken zich aan bestand. Zondag hebben Griekse Cyprioten een officier van het Turkse leger gearresteerd, die een pistool droeg. Volgens een woordvoerder van de Cyprische regering had de officier deelgenomen aan een schietpartij. Later werd meegedeeld dat hij Ds. Martin Luther King „man van het jaar" NEW YORK, 30-12. Voor het Ame rikaanse tijdschrift Time is dominee Martin Luther King, de leider van de Amerikaanse negers in de cam pagne voor rassenintegratie, de „man van het jaar". Hij is de eerste neger die deze vermelding van Time ooit heeft gekregen. Het blad is hiermee in 1937 begonnen en heeft er een tra ditie van gemaakt elk jaar een man of vrouw aan te wijzen die het meest in het nieuws is geweest „en een on uitwisbaar stempel - in goed hetzij kwade zin - op de geschiedenis ge drukt heeft". Dominee King is vol gens het blad „voor miljoenen, zo wel zwarten als blanken, van noord tot zuid, het symbool van de neger revolutie in 1963 geworden". Het bezoek aan Oost-Berlijn BERLIJN, 29-12. Meer dan 100.000 Westberlijners hébben zondag van de gelegenheid gebruik gemaakt om verwanten in oost-Berlijn op te zoe ken. Ondanks de grote drukte bij de vijf doorgangsposten deden zich geen incidenten voor. De regeringscrisis in Griekenland ATHENE. 29-12. Koning Paul van Griekenland 'heeft zondag geen suc ces gehad met een beroep op de lei ders van de „Unie van het centrum" ende „Nationale Radicale Unie" om samen te werken met het oog op de spanningen om, Cyprus. De aftredende eevste-minister Pa- pandreoe van de „Unie van het Cen trum" betoogde, da talleer. nieuwe verkiezingen op korte termijn een oplossing voor de regeringscrisis kunnen brengen. Oppositieleider Ca- nellopoelos verzette zich Legen dit denkbeeld. Volgens hem zouden de twee partijen wel degelijk kunnen samenwerken, totdat de crisis om Cypres zal zijn opgelost. LISSABON, 29-12. Het Griekse passagiersschip „Lakonia" is zon dagmiddag om 15 uur gezonken, toen het naar Gibraltar werd ge sleept. Het schip - de voormali/ge „Johan vap Oldenbarnevelt" van de maat schappij Nederland - wag bijna een week tevoren in brand geraakt, toen het met ongeveer 600 passagiers een plezierreis maakte naar Madeira. De ramp kostte zeker aan ongeveer 100 mensen het leven, terwijl er nog aan de Turkse ambassade zou wor den overgedragen alg een Brits offi cier hem bij het politiebureau zou afhalen. Om een haar SRINAGAR (Kasjmier), 28-12. Uit een moskee in Hasratbar, een dorp bij Srinagar, de hoofdstad van Kasjmier, is naar verhiidt een haar gesto len, dat van de profeet Mo hammed zou zijn. De politie heeft een groot aantal mensen verhoord en verscheidene raz zia's uitgevoerd. De wegen naar Srinagar zijn bewaakt en de wapenstilstandsgrens tus sen het door India en het door Pakistan bezette Kasjmier is gesloten. Naarmate het bericht van de roof zich door het me rendeels mohammedaanse Sri nagar verspreidde steeg de spanning. Winkels werden ge sloten en groepjes mensen trokken door de straten met zwarte vlaggen. Zij spoorden de regering aan een grondig onderzoek te doen instellen om de gestolen relikwie te achterhalen. ruim 50 worden vermist. Een van de sleepboten die het nog brandende wrafk naar Gibraltar trachtten te brengen, was de .Clyde" van L. Smit en Co. De andere sleep boten waren de noorse „Hercules" en de Portugese „Praia Grande" en „Praia da Adra'ga". De gezagvoerder van deze laatstgenoemde boot meld de het zinken van de „Lakonia". Men had gehoopt het 20.000 ton me tende passagiersschip maandagmid dag of -avond de haven van Gibral tar binnen te slepen. j WASHINGTON, 30-12. Ongeveer 1365.000 Amerikaanse kinderen - <fén op iedere vijfentwintig - wonen ijij een wettig gescheiden of geschei- !eh levende vader of moeder, zo "Tiecft'een particulier Amerikaans be volkingsbureau zondag bekend ge maakt. Zware hotelbrand in de Verenigde Staten JACKSONVILLE, 29-12. Minstens 27 mensen zijn zondag om het leven gekomen bij een brand in een vol 'hotel te Jacksonville in de Ameri kaanse staat Florida. AHe kamers van het twaalf ver diepingen tellende Roosevelt-hotel waren bezet met het oog op belang rijke voetbal- en basket-balwedstrij den. De gasten sprongen uit de ra men of lieten zich via aan elkaar geknoopte lakens naar beneden zak ken. Anderen werden met brarad- weerladders gered, terwijl enkelen die op het dak waren geklommen met hefsöhroefvliegtui'gen in veilig heid werden gebracht. De politie deed een beroep o pde mensen niet uit de ramen van de hoger gelegen etages te springen. Een onbekend aantal mensen liep brandwonden op of .werd bevangen door de rook. Jongeren vrijwilligers naar Brazilië DEN HAAG, 28-12. De ploeg van het Nederlandse Jongeren Vrijwilli- gersprogramma voor Brazilië ver trekt vandaag (maandag 30 decem ber) per schip uit Rotterdam naar zijn bestemming. De 21 jongeren vrij willigers en waarschijnlijk ook de assistent-projectleider, de heer J. W. Kroon, maken de reis met de „Al- nati" van Van Nievelt Goudriaan en Co. Zij zullen zich te Recife ontsche pen. Kinderen ontsnappen aan groot gevaar DEN HAAG, 29-12. Acht MnUeren van een echtpaar uit de Francois Valen.tynstraat in Den Haag zijn zon dagavond aan groot gevaar ontsnapt Twee van hun tien kinderen, die al leen thuis waren, gingen in de keu ken patates-frites bereiden. Daarbij is de vlam in de pan geslagen en de keuken in brand geraakt. De twee meisjes zijn daarop in paniek de straat opgerend. De overburen for ceerden de deuren van de slaapka mer, die op slot waren. In deze ka mer sliepen acht kinderen. Zij zijn bij deze burer. tijdelijk in huis ge nomen. De brandweer wist het vuur te beperken tot de keuken, die is uitgebrand. Drie-en-negentig procent van deze kinderen is onder de hoede van de moeder. Meer dan anderhalf miljoen gezinnen op een totaal van ruim 47 miljoen in geheel Amerika hebben een gescheiden of gescheiden leven de man of vrouw aan het hoofd - een feit van „grote sociale beteke nis", aldus het bureau. Het overzicht van het bureau be treffende het leven in de V.S. ver meldt odk, dat het gemiddelde inko men per gezin in 1959 5.700 dollar (ruim 20.000 gulden) per jaar be droeg. Het slechtst kwam''in dit op zicht de staat Mississippi voor den dag met een gemiddeld inkomen van 2.900 dollar (ruim 10.000 gulden) per jaar tegen Ala9ka 7.300 dollar (ruim 26.000 gulden). Het inkomen is de laatste jaren over het algemeen ge stegen, onder meer doordat meer vrouwen buitenshuis gingen werken. Vrouwen met kinderen van zes jaar en ouder gaan over het algemeen eerder werken dan vrouwen zonder kinderen, zo zegt het rapport. De Amerikanen trouwen tegen woordig betrekkelijk jong en willen al vroeg en 'kort op elkaar kinderen. Het aantal ongehuwde mannen en vrouwen is in de loop der jaren sterk afgenomen. Slechts acht pro cent van de mannen en zes procent van de .vrouwen zijn thans bij het bereiken van de 40-jarige leeftijd nog ongehuwd. Deze cijfers lagen rond de eeuwwisseling tweemaal zo hoog. HOUSTON (Texas), 28-12. Presi dent Johnson heeft op een perscon ferentie gezegd dat hij ervan over tuigd is dat vooruitgang kan wor den geboekt in de betrekkingen tus sen Oost en West en dat de Ver enigde Staten van hun kant alles zullen doen om daartoe bij te dra gen. Johnson zei dit tydens een ge- improviseerde persconferentie op een partjjtje dat hij op zjjn boerderij in Texas gaf. De president en zijn minister van landbouw, Orville Freemon, spra ken beiden hun bezorgdheid uit over de conferentie in Brussel. In feite is daar niets gezegd over de toelating van de Verenigde Staten tot de land bouwmarkt van de E.E.G. op „recht vaardige en redelijke basis", zeiden zij. President Johnson maakte voorts bekend, dat hij de minister van de- Vredesprijs voor jongeren-vrijwilligers DEN HAAG, 28-12. Het bestuur van de Carnegiestichting heeft mee gedeeld, de Wa teller-vredesprijs voor 1963 te hebben toegekend aan de Nederlandse groep vrijwilligers die door het jongeren vrijwilligerspro- gramma in november 1963 is uitge zonden naar Kameroen voor het ge ven van landbouwvoorlichting. De toekenning geschiedt uit waardering voor de bereidheid van deze jonge ren om in een experimenteel pro gramma als eersten te worden uit gezonden en aldus mee te werken aan de bevordering van de vreed zame betrekkingen tussen Europa en WASHINGTON, 28-12. De Ame rikaanse regering heeft „een krach tig protest" ingediend bij de Bul gaarse autoriteiten naar aanleiding van betogingen die voor de Ame rikaanse legatie in Sofia z(jn gehou den. Zij eist schadevergoeding voor de aangerichte vernielingen. Naar ge meld wordt zijn vrijwel alle ruiten van de eerste drie verdiepingen van het gebouw ingegooid. Aan de de monstratie, die gehouden werd in verband met het proces in Sofia te gen en Bulgaarse diplomaat, die be schuldigd wordt van spionnage voor de V.S., namen enkele duizenden mensen deel. Ook enkele auto's van Amerikaanse diplomaten moesten 't, ontgelden. De tijd tussen kerst en nieuwjaar betekent:, voor een bakker in Nieu- wendavC verhoogde activiteit: hij is een van' de weinigen, die nog de echte duivekaters bakt. De duive kater vervangt het Germaanse die ren- en vleesoffer: de vorm van het brood herinnert dan ook sterk aan een scheenbeen met vlees of een ham. - Op de foto: bakker Kroes trekt een nieuw baksel duivekaters uit de oven. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een dag, die nog moet .ko men lijkt langer dan een jaar, dat voorbij is. fensie, McNamara, opdracht had ge geven een speciale commissie te vor men die het gehele vraagstuk van de Amerikaanse militaire installaties, zowel in de Verenigde Staten als in het buitenland, moet bestuderen vol gens het soberheidsprogramma van de nieuwe regering. WASHINGTON. Een hoge amb tenaar van het Amerikaanse fede rale bureau voor luchtvaart, N. E. Halaby, heeft op een persconferen tie in Washington verklaard, dat hij verwacht dat de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie binnen een maand ee n burgerluchtvaartovereenkomst zullen sluiten. Een amoureus zwijn DOETINCHEM, 28-12. Was het maar weggegaan, dan was er niks gebeurd, maar de verliefdheid van het grote wilde mannetjeszwijn op zijn rose tamme soortgenoot van het andere geslacht was zo groot, dat hij zich niet verjagen liet. Met een Onwrikbare vastberadenheid lag de vervaarlijke beer 's morgens voor een schuur in Kilder (bij Doetin- chem), waarin zich een aantal aan vallige zeugen ophield, slechts voor de woesteling beschermd door een houten deur. De nadering van de boer vermocht het dier niet te ver jagen, het ging alleen even geër gerd staan. Ook bij de komst van een jager met een geweer won de verliefdheid het van de vrees: het beest bleef waar het was. Een welgemikt schot heeft toen snel een eind aan zijn leven ge maakt en de rust op de hofstede gered. ZACHTER Verwachting lot dinsdagavond; Veel bewolking met enige regen of motregen. Vrij krachtige tot har de. aan de kust tijdelijk stormach tige zuidwestelijke wind. Zachter. 31 dec. Zon op 8.48, onder 16.37. Maan op 17.52, onder 9.45. Volle maan: 30 dec. te 12.04. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 31 dec. 3.27 v.m. 15.54 n,m. BROUWERSHAVEN 31 dec. 3.12 v.m. 15.32 n.m. Springtij: 1 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-12. In de algemene luchtdrukverdeling zijn gedurende het afgelopen etmaal 'belangrijke veranderingen voorgekomen. De ho- gedruk boven midden-Europa die gedurende het weekeinde het weer in ons land 'beheerste nam in bete kenis af, terwijl tussen de Azoren en Portugal een nieuwe hogedruk- gebied ontstond. Hierdoor strekt zich nu een zone van hogedruk van de Azoren via het. Alpengebied tol zuid-Rusland uit. Aan de noordzijde van deze zóne ontwikkelde zich een krachtige westelijke circulatie die op gang wordt gehouden door actie ve oceaandepressies, een erste oce aanfront passeerde in de afgelopen nacht ons land. Aan het warmte- front van een depressie midden op de oceaan ontwikkelde zich bij Ier land een actieve sloring die in snel tempo naar de Noordzee koerst. De ze storing zal de wind in ons land verder doen toenemen, waardoor de aanvoer van zachte lucht krachtiger wordt en de temperatuur verder zal stijgen. De storing zal plaatselijk enige regen brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1