I HÜ wist het niet J Vopo's schoten 18-jarige vluchteling neer Kerstboodschap van paus Paulus CYPRUS VRAAGT BIJEENKOMST VAN VEILIGHEIDSRAAD Kerstviering op Soestdijk Negen en tachtig passagiers kwamen om KERSTREDE H.M. DE KONINGIN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE S& Vrijilajï 27 deceinber 1963 120ste jaargang No. 19504 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118.Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55; per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm.; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Prov. jeugdkampioenschappen te Zierikzee Westberlijners bezoeken oostelijk stadsdeel De Cyprische vertegenwoordrger bij dse Verenigde Naties, Zeruon Ros- stdbs, had donderdag een onderhoud met seeretatrfe-generaal Oe Thant en zei na afloop tot verslaggevers, dart hij eeri 'klacht had ingediend omdat Turkije zich 'in Cyprische aangele genheden 'had gemengd „met gebruik van en dreiging met geweld, door schending van het Cyprische lucht ruim en de territoriale wateren, waardoor het de toestand vererger de". Turkije maakte woensdag be kend. dat het een militaire aktie op Cyprus was 'begonnen. Stiraalvlieg- tu-'gen van de Turkse luchtmacht voerden waarschuwingsvlu ehten op gciTpge hoogtte boven Nicosia uit en Turkse vlootecnheden vertrokken naar het eiland. Vierdaagse gevechten Op Cyprus was 'het donderdag, na vier dagen van gevechten tussen le den van de Griekse en Turkse be volkingsgroepen, rustig. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken Erkin deelde in Ankara de Senaat mee, dat bij de gevechten op Cyprus tot woensdagmiddag 24 Turken om het leven waren gekomen en 55 ge wond, van wie 15 ernstig. Het aan tal slachtoffers onder de Grieken i's met bekend. Na besprekingen van p-'esidenit Makaricg cmett de Britse. Gririksa en Turkse vertegenwoordi gers is bekend gemaakt, dat Britse, Griekse en Turkse strijdkrachten op Cvprus on dor Brits bevel d'e rece- rag van het eiland behulpzaam zul- lto zijn bij het doen naleven van het dinsdagavond gesleten bestand tus sen de Griekse en Turkse gemeen schappen. Buitenlandse bases Krachtlens dn I960 gesloten over eenkomsten verkreeg Cyprus onaf hankelijkheid binnen het Britse Ge menebest. Op h'et eiland bevinden zich nog enkele Bririe bases en er ziin bovendien nog 800 Griekse en 1 000 Turkse militairen gelegerd. Verwacht wordt, dat de Britse be velhebber ter plaatse, generaal-ma- f MOUL1NS, 27-12. Een boer in t de omgeving van Moulins in f f het Franse departement Allier, f de 63-jarige Pierre Benis, heeft f zich met zijn oude moeder 20 f jaar l ng volkomen afzijdig f van d" buitenwereld gehouden t f omdat hij bang was voor de Duitse weermacht. Buren die f hem de laatste tijd helemaal f niet meer hadden gezien, had- r den de politie gewaarschuwd, f di" beid enverkommerd aan- f 'rof. Benis zei dat hij niet wist f dat de oorlog voorbij was en f del ze al die tijd slechts had- f den geleefd van wat hun stuk- f je land opbracht BERLIJN, 26-12. In de eerste week waarin voor de Westberlijners de muur in him stad enkele „openin gen" vertoonde, hebben 163.000 hun ner van de mogelijkheid gebruik ge maakt, hun verwanten in het ooste lijke stadsdeel te bezoeken. Dit cijfer is afkomstig van het Oostduitse pers bureau A.D.N.; westelijke controle posten bij vier doorlaatposten telden donderdag ruim 53.000 mensen. Hcsveel mensen met de trein via het controlepunt Friedrachsfcrasse naar Oost-Berlijn zijn 'gegaan is niet bekend. Volgens A.D.N. bedroeg het aantal bezoekers dat tot 16.00 uur donderdagmiddag de vijf grensover gangen was gepasseerd 57.500. Men •had op een veel groter aantal gere kend, wel 150.000. Van de 150.000 mensen aan wie pasjes waren uitge reikt, voor eerste kerstdag zijn er, naar gemeld, slechts 73.000 de grens gepasseerd. Afschuwelijk incident Pas 24 uur nadat Oostduitse grens wachten een achttienjarige jongen hadden neergeschoten, maakte het Oostduitse persbureau melding van het incident. Twee manmieflijke per sonen hadden woensdag „met ge weld de grens met West-Berlijn" overschreden. Nadat zij 'geen acht hadden geslagen op aanroepen en VATICAANSTAD. - „In/plaats van meer 'brood te zetten op de tafel der hongerende mensheid, zoals dat thans mogelijk 'is met de huidige produMi'evertroging, overwegen som migen door een handelwijze die in strijd is met de 'moraal, het aantal tafelgenoten te verminderen. Dat is de cultuur onwaardig", aldus paus Paulus de Zesde in de eerste kerst boodschap van zijn pontificaat. Hij had tevoren de honger dn de wereld gesignaleerd als een dreigend pro bleem dat tot een' vernietigende kracht rriet onberekenbare gevolgen kan worden, een, probleem echter, dat niet bestreden mag worden m'et middelen „welke nog slechter zijn dan hetgeen men bestrijdt". Men mag zich niet aan de vruchtbaarheid der mensen vergrijpen met middelen welke de menselijke en christelijke moraal ongeoorloofd moet noemen, aldus paus Paulus. De paus koos als punten van be handeling in zijn 'kerstboodschap enkele onderwerpen uit 'd'e encycliek „Pacem in terris" van zijn voorgan ger Joannes de 23ste en, als voor naamste themata de honger in de wereld en de vrede. Zijn voornaam ste kerstwens 'luidt, dat de liefde in de wereld moge heersen. waarschuwingsschoten was een van beiden door een schot dodelijk ge wond. zo meldde A.D.N. (De getrof fen jongen bezweek 'later in een Wesl'berlijns ziekenhuis). Zijn vriend die samen met 'hem over de muur in do Amerikaanse sector klom, kwam er met een zenuwschok af. Het testament van president Kennedy BOSTON, 24-12. In het gepubli ceerde testament van president Ken nedy, worden mevrouw Kennedy, de twee kinderen, en eventuele nako melingen van deze kinderen als de voornaamste erfgenamen genoemd. De executeurs-"testamentair zijn me vrouw Kennedy en haar zwagers Robert en Edward Kennedy. Het testament, gedateerd 18 juni 1954, bepaalt dat de weduwe 25.000 dollar en alle persoonlijke bezittin gen van haar echtgenoot, benevens het huisraad, krijgt. De rest van het bezit wordt in twee gelijke delen ge splitst. Een daarvan zal een fonds vormen waarvan mevrouw Kennedy het vruchtgebruik heeft. Bij haar overlijden zal dat gedeelte worden verdeeld onder „de kindriren van mij en de nakomelingen van een eventueel eerdei' overleden kind'van mij". Van het andere deel zal een fonds met vruchtgebruik door de kinderen van wijlen de president 'worden gevormd. Amerikaans graan naar de Sowjet-Unie WASHINGTON, 26-12. Het Ame rikaanse ministerie van 'handel heeft donderdag bekend gemaakt, dat 'het toestemming heeft verleend voor de verkoop van Amerikaans graan voor meer dan 40 miljoen dollar aan de Sowjet-Unie. Kind viel in teil met kokend water VENRAY, 26-12. In 'een onbewaakt ogenblik: is zaterdagmiddag het drie jarig zoontje van de familie W. te Oiirïo, gemeente Veniray, dn een 'teil met kokend water gevallen. Met zware brandwonden werd de kleine naar het Sint Eliüsabethziekenhuis te Venray overgebracht, waai- hii in de loop van woensdagavond overleed. KERSTVIERING MET KONINKLIJK GEZIN SOESTDIJK. Lakeien, chauffeurs, bosarbeiders maar ook hoger hof personeel hebben samen met de ko ninklijke familie kerstfeest gevierd. Het was een intiem gebeuren in de met dennengroen versierde garage van de koninklijke mai-echaussee dichtbij het koninklijk paleis in Soestdijk. Intiem dbor de sfeer van kaarslicht, de geur van dennengroen maar ook door de wijze, waarop het koninklijk gezin zioh verenigd voel de met zijn personeel. Daarvan ge tuigde prins Bermhard, toen hij de mididag opende met een kort wel komstwoord. Samen willen wij, zei de prins, het kerstgebeuren herden ken met d'e bedoeling dichter tot el- kaair t'e komen, het Kerstkind zal die liefde aan ons openbaren en dbor Zijn licht ons verwarmen en verster ken, voordat we weer ieder ons weegs gaan. Voordat de eigenlijke kerstviering begon, schonken de konlingin en haar dochters warme Chocolademelk uit voor hun gasten en verrasten zij hen op 'n 'krentenbol. Een' ongedwongen tafereeltje dat ieder jaar opnieuw weer een van de huiselij'kste mo menten van dit samenzijn is. Moeilijkheden op Cyprus Gevechten tussen Turken en Grieken VERENIGDE NATIES, New York. 26-12. Cyprus heeft donderdag een bijeenkomst van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties verzocht naar aanleiding van de toestand op het eiland en Turkije beschuldigd van inmenging in zijn binnenlandse aangelegenheden. V.N.-kringen ho pen, dat de raad begin volgende week met de behandeling van deze kwestie kan beginnen. joor P. Young, aan 'het hoofd van de Brits-Grieks-Turkse troepen zal ko men te staan. In Londen werd don derdagavond officieel bekend ge maakt, dat Groot-Brittaimië verster kingen in d'e vorm van een pantser- eskadron uit Löbië en een bataljon van cle strategische reservetroepen u"'t Engeland 'naar Cyprus zendt. De Britse Lbour-partij heeft zioh in middels bij monde van haar woord voerder in buitenlandse aangelegen heden, Patrick Gordon-Walker, te gen deelname van Britse troepen aan de „bestandsoperatie" uitgespro ken. Dit is, zo gaf deze premier Douglas-Home en minister van Bui tenlandse Zaken Butler als zijn me ning te kennen, een zaak voor de Verenigde Naties. De •amp met de „Lakonia" vermisten Nog 42 vermisten I FÜNCHAL, 25-12. - Volfens de jongste opgave van de Griekse rede rij werden van de 1.027 opvarenden van de „Lakonia" er 896 gered; 89 mensen zijn omgekomen en 42 wor den er nog vermist. Btf dit laatste cijfer tekent de maatschappij aan, dat de mogelijkheid bestaat dat ver scheidene personen zijn opgepikt door kleine scheepjes die zich op de plaats van de ramp hebben bevon den. ROTTERDAM. Het wrak van het rampschip „Lakonia", zo meldt L. Smliit en Co's limitemiatianale sleep- ditenst, wordt (heel langzaam in de richting Gibraltar gesleept. De weers omstandigheden zijn 'bijzonder on gunstig, zodat twee sleepboten die ,d0t 'kap\¥?i opknappen de Noorse „Herkulestrèn de Nederlandse „Poel- zee" er nog biet ah geslaagd zijn behoorlijk vaist te maken. De „Harfcules" heeft woensdag twee man 'aan 'boord van die „Lako- niila" gebracht, dlie een voorlopige verbinding met het achterschip, waar de brand de minste schade heeft veroorzaakt, tot stand 'bracht. Aangenomen mag worden' dat deze mannen weer van' boord zijn gegaan. De „Poolzee" fungeert thans als stand-by". Het ia de bedoeling, dat zij, zodra het weer dat toelaat, aan de voorsteven vastmaakt 'en runners aan boord brengt. Daarna zal' ook de „Henkules" voor vastmaken, zodat de „Lakonia" in de normale vaar- rlchtdng gesleept 'kan worden. Maandagmiddag vond in de garage van de koninklijke marechaussee kazerne bij het paleis Soestdijk de jaarlijkse kertviering plaats van de koninklijke familie met de leden van het personeel en hun familie. Ook ditmaal werd er door de leden van de koninklijke familie chocolade melk geschonken: op de foto zien we v.l.iur.: H.K.H. Prinses Irene, H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Margriet. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Vooruitgaan is belangrijk Rechtuit gaan is belangrijker. tEQT Dl BILT Verwachting tot zaterdagavond: Iets zachter Over het algemeen bewolkt en over wegend droog weer met aanvanke lijk nog bijna overal mist; zwakke tot matige wind tussen zuid en zuid west; iets hogere temperaturen over dag. 28 dec. Zon op 8.48, onder 16.34. Maan op 15.05, onder 6.06. 29 dec. Zon op 8.48, onder 16.35. Maan op 15.49, onder 7.29. 30 dec. Zon op 8.48, onder 16.36. Maan op 16.45. onder 8.44. Volle maan: 30 dec. te 12.04. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 28 dec. 0.54 v.m. 13.22 n.m. 29 dec. 1.52 v.m. 14.18 n.m. 30 dec. 2.41 v.m. 15.06 n.m. BROUWERSHAVEN 28 dec. 0.37 v.m. 13.06 n.m. 29 dec. 1.35 v.m. 13.56 n.m. 30 dec. 2.24 v.m. 14.43 n.m. Springtij: 1 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 27-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een zuidwaartse verplaatsing van het grote hoge'drukgebied dat aan de vooravond van kerstmis bo- .ven midden-Europa lag en de ont wikkeling van een diepe depressie ten noorden van Schotland hebben gedurende de kerstdagen een snelle inval van de dooi bewerkstelligd. Nadat gistermiddag een kleine sto ring "met regen was gepasseerd kwam ons land wel weer tijdelijk onder een uitloper van hel hogedrukge- bied, zodat de temperatuur in het westen van het land tot om het vriespunt daalde en op vele plaatsen een dichte mist ontstond, maar ge durende hot komende etmaal zal de wind alweer gaan toenemen uit zuid tot zuidwest, zodat dan de aanvoer van zachte lucht heiwat wordt. De toenemende wind wordt veroorzaakt doordat een diepe oceaandepressie haar invloedsfeer geleidelijk naar IJsland en Schotland en later ook naar het. Noordzeegebied uitbreidt. De regenkansen zijn nog klein en het zich) zal langzaam verbeteren. Het is tot hevige gevechten gekomen tussen Turken en Grieken op Cyprus. Overal in de hoofdstad weerklonk geweervuur. - Op deze foto, welke en kele dagen eerder werd gemaakt, zien we de Cypriotische prsident, aarts bisschop Makarios in gesprek met de Turkse vice-president dr. Kutchuk tijdens een bijeenkomst in een dorpje in noord Cyprus, waar beide staats lieden de dorpsaangelegenheden bespraken met de „mnhtat" - e enTurkse hoofdman van de gemeenschap daar. n De volgende maand zat opnieuw een oefening worden gehouden, voor 'hot vervoer door de lucht van troe pen uit de Verenigde Staten naar We9t-Duiitsland!, zo heeft het Ameri kaanse ministerie van Defensie be kend gemaakt. Volgens een bericht van het Hon gaarse persbureau M.T.I. werden 32 mensen gedood en 36 gewond 'bij een botsing tussen, twee treinen nabij Szolnok, in Hongarije. of nalieten, goed was of verkeerd, of het verantwoord was tegenover God en onze naaste. Stilstand bestaat niet, de ontwikkeling gaat onherroepelijk verder. Op het kerstfeest zijn we er ons extra van bewust, dat, zo de we reld gered wil worden, wij Christus mogen volgen. „Mogen, niet moeten Mogen. Niet moeten, want wil iets van waarde zijn, dan moet het vrij willig worden gedaan. Alle duister nis, al, wat mensen elkaar aan leed aandoen, niets uitgezonderd, komt daaruit voort, dat niemand wordt ge dwongen, zich door Christus te laten leiden. Ieder mens is vrij zelf te be palen, of hij de brede weg van de minste weerstand wil kiezen, waar langs hij niets verbetert maar wel de dingen erger laat worden, of de vaak moeilijke, maar prachtige smalle weg. met de vele vergezichten, die leidt naar de uitredding. Het is zo goed, op het kerstfeest eraan te worden herinnerd, dat er steeds en aldoor weer mogelijkheden worden geboden tot nieuw begin. Het wonder herhaalt zich in elk mensen hart, elke keer wanneer het licht het van de duisternis wint. Als het ge beurt. is het telkens in dat kostbare heden, - nu, - waarin we alles moe ten doen. Zodra het moment voorbij is, hoe moeilijk 't ook was, mag 't als verbruikt in 't vuur geworpen van Gods eeuwigheid, - waardoor het ons allen nog maar tot brandende of lich tende herinnering wordt. Wij mogen kiezen, en werken, voor de redding van de wereld en dus ook van onszelf. Wie a zegt, zal ook b willen zeggen, en tenslotte z. Anders gesteld: wij mogen mee werken, door heel de mensheidsge schiedenis. van alfa naar omega. - naar de voleinding aller tijden, De mannen van de Birma-spoor- weg en de mensen van al de kamnen rusten in vrede met de militairen, die ons vóór cincen. Aan ons. verder mee Ie mogen werken aan de voor bereiding van de vrede, ook op aarde". Twaalf tii'gers. oanters. Tuinaar den en iasuai-s zijn levend* verbrand in de dierentuin van 'de Italiaanse maats Brescia. De brand ontstond door een vonk uit een kachel. Een groen anen 'kon ontkomen. Er werd aanzienlijke schade aangericht. HILVERSUM, 25-12. De tekst van de kerstrede van Hare Majesteit de Koningin, uitgezonden in een Natio naal programma over de beide zen ders Hilversum I en II, op woensdag 25 december 1963, te 13.00 uur, luidt als volgt: „U hebt laatst kunnen horen het verhaal „En de duisternis heeft hel niet overmocht", dat mijn man op ons kerstfeest hier heeft voorgelezen. Het zou kunnen spelen in een kamp aan de rivier de Kwai, waar wij zelf kort geleden hebben gestaan. Dat was een uiterst aangrijpende belevenis, en ook om de kerkhoven daar te zien - mooi zijn die en met toewijding verzorgd, en de grafstenen zijn pre cies gelijk, evenals de gestorvenen gelijkelijk - hoe verschillend hun lot ook was - verlost waren uit de strijd en lijden, eerder dan hun kameraden. En dit geldt voor alle mensen ge lijkelijk: dat we eigenlijk maar wei nig dagen en nachten op deze aarde verblijven, hoe eindeloos de serie daarvan ons ook schijnen mag. Maar elk daarvan kan de kerstnacht zijn, schoner dan de dagen, of de boven alles uitlichtende paasmorgen. Want hoe we ze besteden,is van het uiterste belang. Ook al hebben ze alle bedriegelijke schijn van on belangrijkheid. Ik heb op 30 november j.l., bij onze 150-jarige herdenking, al een woord van bezinning mogen spreken over de opgaven van deze tijd. Levende in een overgangsperiode, bepalen onze gedachten en onze daden, nu. duidelijker dan ooit, de toekomst. Wie na ons komen, zullen aan ons- van-nu onvoorstelbaar veel hebben te wijten of te danken. Hun bestaan hangt er van af. of wat wij opzetten. Zelfbeschuldiging Burgemeester Leroy Endleton van Clover, Zuid-Carolina, die ook als plaatselijke rechter fungeert, stond bij zichzelf te recht en verklaarde zichzelf schuldig. Hij was betrokken geweest bij een klein ver keersongeluk. Hij veroordeel de zichzelf tot vijftien dagen gevangenisstraf subs. 15 dollar boete.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1