TURKEN EN GRIEKEN ERNSTIG SLAAGS OP CYPRUS Rusk ziet enig perspektief in nieuwe ontwapeningsmaatregelen Radio-actief gevaar voor kinderen Voor N.S. was 1963 gunstig jaar Doorwerken bij vorst in de bouwerij Grieks schip voor Madeira in brand De marineschepen in de wereld Maleisië wordt beschermd zierikzeesche w nieuwsbode! Maandag 23 december 1963 120s(e jaargang No. 19502 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janne wekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118.Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55; per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm.; „Succesjes" (ma*. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Stadsarchivaris P. van Beveren nam afscheid Weer onrust in Midden-Oosten NICOSIA (Cyprus), 22-12. Reuters correspondent in Nicosia, Peter Hei- lier, meldt; „Zondagochtend te 10.30 uur plaatselijke tijd (dat is half tien des avonds Nederlandse tijd) werd er in verscheidene wijken van de Cyprische hoofdstad Nicosia hevig geweervuur afgegeven, dat klaar blijkelijk afkomstig was van elkan der bestrijdende Grieken en Turken. Toen ik langs het hoofdkwartier van het Cyprische leger reed werd daaruit een geweerschot afgegeven. Daarna werd een aantal schoten met machinegeweren en geweren gelost. Overal Ln Nicosia kon men het ge- luad van schieten horen. Hotels, ca- fé's en restaurants werden gesloten, terwijl voetgangers en motorrijders de stad snel verlieten. De lichten in de huizen werden uitgedraaid. Ik reed: naar het hoofdbureau van po litie cm 'te proberen aldaar inlich tingen te verkrijgen. Doch politie mannen, met de bajonet op het ge weer, stuurden mij terug. Zij riepen: „Ga weg. Er is een oorlog aan de gang. Wij hebben nu geen tijd voor verslaggevers". Eén man 'is tot nu toe gedood. Drie Griékse gewenden zijn met kogel- wonden in het Algemene ziekenhuis van Nicosia opgenomen. Ziekenauto's die thans d'oor de straten van Nico sia 'rijden, hebben nog vele andere slachtoffers opgepikt. Turkse Cyprioten begonnen zon dagavond! vroeg in de Turkse wijk van Nicosia samen te stro men, nadat zij vernomen 'hadden dat ziich in een buitenwijk van de hoofdstad een botsing tussen Grieken en Turken had voorge daan. Ernstige ongerustheid Do waarnemende Britse hoge com missaris. Denis Cleary en de Ameri- Ingezonden mededeling kaanse ambassadeur te Nicosia, Fra- ser Wilkins, hebben zondag presi dent aartsbisschop Ma'karios bezocht. Een Britse woordvoerder verklaarde dat zij uiting hebben gegeven aan de „ernstige ongerustheid van hun re geringen over de jongste loop van de gebeurtenissen op Cyprus". De twee diplomaten riepen op tot een door beide gemeenschappen op Cy prus te betrachten matiging. Een woordvoerder van het bureau van de Turkse vice-president, dr. Fladil Kutsjuk, heeft zondagavond meegedeeld dat Griekse Cyprioten cp dit kantoor 'hadden geschoten. Het vuur word door Turks-Cyprische wachten beantwoord. VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE J145 SIMCA DEALERSl Automobielbedrijf Fa. W. GILIJAMSE Renesse, Tel. 01116-370 Dr. Linus Pauling, de Amerikaan se Nobelprijswinnaar, gelooft dat ongeveer anderhalf miljoen kinde ren als gevolg van de radioactieve besmetting die door tot nog toe ge houden kernproeven ig veroorzaakt, met lichamelijke en/of geestelijke afwijkingen ter wereld zullen ko men. Tienmaal diit aantal zal voor of kort na de geboorte sterven, al dus dr. Pauling, die sprak op een anti-kerrübomvergadering in Stock holm. Chinese reactie op Kennedy's dood CAIRO. 21-12. Tsjoe En Lai, de premier van communistisch China, hooft vrijdag, de laatste dag van zijn bezoek van zeven dag enaan Egypte, in Cairo' een persconferentie gehou den. Daarin verklaarde hij o.m. de moord op president Kennedy een „verachtelijke en schandelijke daad" te vinden. De communisten zijn te gen elke vorm van moord, „zelfs als het slachtoffer China vijandig ge zind was", aldus de Chinese premier. WASHINGTON, 21-12. De Ameri- kaase minister van buitenlandse za ken, Rusk, heeft op een persconfe rentie gezegd dat de Verenigde Sta ten van mening zijn dat bij bespre kingen met de Sowjet-Unie over verdere ontwapeningsvoorstellen, in het büzonder wat betreft voorzorgen tegen verrassingsaanvallen, vorde ringen zouden kunnen worden ge maakt. Rusk, die donderdagavond uit Europa terugkeerde, waar hij de ministersconferentie van de NAVO bijwoonde en besprekingen voerde met de Britse regering, zei dat in hst bondgenootschap de algemene opi nie heerste dat de contacten met de Sowjet-Unie nuttig zijn geweest en dat men moet doorgaan om te trach ten ook op andere terreinen over eenstemming te bereiken. Rusk zei, dat de NAVO-bondge- noten, voor de ontwapeningsconfe rentie in Genève wordt hervat, el kander over ontwapen ingskwest'i&s zullen raadplegen teneinde na te gaan of er een mogelijkheid' is op dit gebied vorderingen te boeken. Een van deze kwesties was volgens Rink diie van de controleposten te- VEGHEL. In Veghel is voor de tweede keer dit jaar een nieuwe chocoladefabriek geopend. Het is een fabrieksgebouw van Marschocolade- t'atoriek N.V., een dochteronderne ming van de Amerikaanse Food-ma nufacturers Corp., dat met installa ties ongeveer tien miljoen gulden kost. De andere fabriek is in janu ari - toen deze pas startklaar was - afgebrand. Boerenjongens en boerenmeisjes in Staatsblad DEN HAAG, 21-12. Van overheids wege is men zich de laatste tijd zor gen gaan maken over het gehalte van onze „boerenjongens" en „boe renmeisjes". Het geldt hier echter geen sociologisch of pedagogisch probleem, maar het betreft de kwa liteit van de dranken, die uit rozij nen, resp. abrikozen met etlhylalco- hol, suiker en water worden bereid en die onder de benaming „boeren jongens" en „boerenmeisjes" bekend zijn. Het is de keuringsdienst van waren namelijk gebleken dat het al coholgehalte van deze dranken als gevolg van de concurrentie sterk is gedaald en de neiging heeft nog verder terug te lopen. Reeds nu komen er boerenjongens met slechts 4 tot 5 procent alcohol in de handel. Uitgaande van de stelling, dat de naam „boerenjongens" het publiek een stevig drankje doet verwachten, is in overleg me thet Produktschap voor Gedistilleerde Dranken beslo ten tot een aanvulling van het op de warenwet berustende likeur-besluit met een artikel 4a. Hierin wordt bepaald, dat het al coholgehalte van „boerenjongens" (en d? dito „meisjes") ten minste 12 volume-procent moet bedragen bij een temperatuur van 15 graden Cel sius. Het desbetreffende Koninklijk Besluit zal binnenkort in het Staats blad verschijnen. „Levende kerstgroep" NIJMEGEN, 21-12. Negen Nij- meegse moeders zijn bereid gevonden hun baby af te staan voor de traditionele „levende kerstgroep", die van 25 decem ber tot en met 5 januari voor stellingen verzorgt in het Waaggebouw te Nijmegen. De kerstgroep geeft dagelijks non- stopvoorstellingen van tien minuten: iedere dag van twee tot zes uur en op zaterdagen bovendien van tien tot tivaalf uur. De oudere kinderen spe len steeds de volle vier uren mee. De met moeite vergaar de babies, die in leeftijd va riëren van twee tot zes maan den, oorden om de twee uur afgelost. pen een onverhoedse aanval. De .Sowjet-Unie heeft geprobeerd dit punt aan andere problemen te kop pelen, bijvoorbeeld Berlijn, aldus Ru k. Duur dansen in Zuid-Vietnam SAIGON, 21-12. Een door mevr. Ngo Dinh Nhoe, schoonzuster van wijier. president Ngo Dinh Diem, ontworpen wet te bescherming van de goede zeden, krachtens welke in Zuid-Vietnam het dansen, het ten gehore brengen van droeve liefdes liedjes en het bedrijven van prosti tutie verboden waren, is vrijdag bij decreet van de Zuidvietnamese re gering nietig verklaard. Volgens betrouwbare leringen heeft premier Ngoeyen Ngoc Thoc echter een nieuw decreet ondertekend waarin het verbod op prostitutie wordt gehandhaafd. Wil men in het vervolg naar een bal, dan is dat toe gestaan maar daar moet men dan ook 200 piasters (ruim tien gulden) per persoon voor betalen, aldus ge noemde kringen. Het geld zal naar een instelling voor maatschappelijk werk gaan. Dansen wordt een luxe genoemd. „Het levert geen gevaar op voor de nationale veiligheid en we zien dan ook niet in waarom het onwettig verklaard zou moeten wor den, maar wanneer iemand wil dan sen zal hij er voor moeten betalen", aldus een welingelichte bron. Mijnwerkers van Lengetle naar Nederland ALKMAAR, 21-12. De veertien ge redde mijnwerkers uit Leng ede (D.), die onlangs door de V.V.V. van Groet-Kamperduin waren uitgeno digd om met hun gezinsleden veer- i' en dagen in Groet en Kamperduin te komen logeren hebben, naar de voorzitter van de V.V.V. de heer G. Sleking meedeelde, deze uitnodiging in principe aanvaard. De datum waarop de gezinnen van de mijnwerkers naar Groet zullen Lom en kon nog niet worden vastge steld an verband met het feit dat verschillende hunner nog orïder me dische behandeling staan. De mijnwerkers krijgen ook gra tis vervoer heen en terug. 18-jarige student schoot zijn ouders dood WILMINGTON, 21-12. Te Wil- mington in Californië is een acht tienjarige student ln de psychologie, Fred Bassett, gearresteerd op be- sohiil'diging van moord op zijn ouders De jongeman heeft volgens politie een 'bekentenis afgelegd. Bassett had zijn moeder doodgeschoten na haar gevraagd te hebben, met haar ogen dicht een slaapkamer in te komen voor een „verrassing". Zijn toege snelde vader had daarop hetzelfde lot ondergaan. UTRECHT, 21-12. Het jaar 1963 is voor de Nederlandse spoorwegen als geheel een gunstig jaar geweest. Dit zegt de president-directeur van N.S., ir. J. Lohmann, in een korte üudejaarsoverdenkin'g in „De Kop peling". Het reizigersvervoer is ondanks de tariefsverhoging met oen half pro cent toegenomen, terwijl he.t goede renvervoer (waarvoor sinds septem ber 1962 eveneens hogere tarieven moeten worden betaald) gemeten naar het aantal tonkilometere zelfs met veertien procent steeg. Voor het binnenlandse goederenvervoer was het stijgingspercentage 8. voor het grensoverschrijdende 23. Een deel van deze groei is het gevolg van de strenge winter, maar een nog groter deel kan men - zo zegt ir. Lohmann - „natuurlijke groei" noemen, al is er voor deze uitbreiding bij de spoor wegen hard gewerkt. Van 1963 kan verder worden ge zegd, dat de verliessituatie van hel bedrijf vrijwel is overwonnen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Doe uw zaken grondig Maar kort en bondig.' Op een vrijdagmiddag in de Trouwzaal gehouden bijeenkomst werd afscheid genomen van de archivaris-conservator de heer P. van Beveren. Voor het verslag zie men elders in dit nummer. DEN HAAG. 21-12. De Stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid heeft thans f 10.6 miljoen beschik baar gesteld voor het toekennen van doorwerktoeslagen. Evenals het rijk hebben de risicofondsen hun bijdra ge voor dit doel verdubbeld en ge steld op f 7 miljoen respectievelijk f 3.6 .miljoen. Tot nu toe werden 400 aammagen voor een doorwerktoeslag ingewil ligd. Hiermede is een bedrag van f 7 miljoen aan toeslagen gemoeid', waar van f 5 miljoen voor 250 woning- bouwobjeolen. Er zijn nog 260 aan vragen tot een bedrag van f 2,5 mil joen in behandeling. Dagelijks wor den er nog aanvragen ingediend. De gelegenheid tot inzending staat tot 31 december a.s. open. Bij de doorwerkprojecten zijn thans in totaal 15.000 bouwvakar beiders betrokken. Zij werken in alle stadia van de bouw: aan de funde ring, de ruwbouw en de afwerking. De stichting hoopte, dat 10 pet. van de bouwactiviteit bij de toepas sing van de regeling betrokken zou zijn. Op dit moment kan dat per centage al op 15 worden gesteld en het zal wellicht tot 20 oplopen. Aanslag beraamd op presidennt Johnson? SAN FRANCISCO, 21-12. In Ber- keley, bij San Francisco, is een zwer ver gearresteerd die een briefje in zijn zak had waarop stond „Het di recte doel is het vermoorden van president Johnson". Dit werd vrijdag door de Amerikaanse geheime dienst bekend gemaakt. De man, de 29-ja- rige Robert B. Fennell, afkomstig uit Sioux City in de staat Iowa, werd door de politie van Berkeley wegens landloperij opgepakt. Fen nell loopt de kans een gevangenis straf van maximaal tien jaar te krij gen. De reis van de paus naar Israël .JERUZALEM, 22-12. Het Israëli sche kabinet heeft zondag met alge mene stemmen zich verenigd met hst reisplan voor het bezoek van paus Paulus in het volgende week einde. Dit plan was vorige week door het Vaticaan, in samenwerking met de directeur van het bureau van de Israëlische minister-president, Ted dy Koliek, opgesteld. De Israëlische regering besloot voorts dat aan de paus de eerbewij zen zullen worden gebracht, die vol gens het internationaal protocol aan een staatshoofd toekomen. De paus zal volgende week zon dag gedurende tien uur in Israël verblijven, waarbij hij o.a. Nazareth, Kapernaüm en Jeruzalem zal be zoeken. DEN HAAG, 23-12. Het Griekse schip Lakonia (20.238 ton), het voor malige Nederlandse passagiersschip „Johan van Oldenbarnevelt" van de Stoomvaartmij. „Nederland", heeft zondagavond gemeld dat het op 180 m(jl ten noorden van Madeira in brand staat en onmiddellijk hulp no dig heeft. De opvarenden verlieten het schip. Het Argentijnse passagiersschip Salta seinde later dat het zioh naai de Lakonia begeeft en daar om- streekg vier uur vannacht kan aan komen. Ook het 23.754 ton metende Amerikaanse schip Independence stoomt naar de plaats van de ramp. Een Liiberiaans schip, de Martita, seinde van de Lakonia een radio- boodsohap ontvangen te hebben waarin gezegd werd dat de radio telegrafist wegens het vuur zijn hut Kind slachtoffer van ijs ROTTERDAM, 23-12. Rotterdam heeft zijn eerste slachtoffer van de ijspret. In de Rotte verdronk de drie-en- eenhalf-jarige Edith Posthoorn uit de Verbrakelstraat van de Maasstad. Zij speelde met een buurjongetje op het ijs en raakte plotseling in een wak. Twee Rotterdammers slaagden er korte tijd later in de kleuter op het droge te brengen. Het werd over gebracht naar het Bergwegzieken huis, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. Weens „Prater"-rad naar Canada? WENEN, 21-12. Het „reuzenrad" in het Weense „Prater "-park; al ge neraties lang een grote attractie voor de Oostenrijkere en ook buitenlan ders, zal misschien naar Canada worden overgebracht en bij de Nia gara -waterval worden opgesteld. Dat is tenminste het plan van een Canadese zakenman van Oostenrijk se geboorte, Hans Mercnik, die hier voor al een stichting, „Canadian Sky- lifit", in het leven heeft geroepen en die bereid is, hierin een miljoen dol lar te investeren. Het plan, dat als het doorgaat miljoenen Amerikanen en Canadezen in de gelegenheid zal stellen, de beroemde waterval van een hoogte van 64 meter - de mid dellijn van het rad - te bewonderen, is momenteel in studie bij de be voegde Oostenrijkse (instanties. Het zal overigens heel wat moeite kos ten, het zware metalen gevaarte - dat in 1896 ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling 'in Wenen ver vaardigd werd - naar Canada over te brengen. Matige tot strenge vorst Verwachting tot dinsdagavond: Droog weer met weinig bewolking, maar op enkele plaatsen tijdelijk mist; zwakke lot matige wind, over wegend tussen oost en zuid; in de nacht en ochtend matige tot strenge vorst, midden overdag lichte tot ma tige vorst. 24 dec. Zon op 8.47, onder 16.32. Maan op 13.23, onder 0.36. Eerste kwartier: 23 dec. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 24 dec. 8.29 v.m. 21.24 n.m. BROUWERSHAVEN 24 dec. 8.27 v.m. 21.05 n.m. Doodtij: 26 dec. LONDEN, 21-12. In de nieuwe edi tie van „Jane's Fighting Ships", die gedetailleerde gegevens bevat over 10.000 oorlogsbodems van 96 landen, wordt in een voorwoord opgemerkt, dat zowel de Amerikaanse als de Russische marine de stelregel, dat wie de zee beheerst, ook de wereld beheerst, steeds meer ter harte gaan nemen. De Verenigde Staten hebben, zo zegt de schrijver, met 3.250 eenhe den nog steeds de grootste oorlogs vloot, die de wereld ooit heeft ge zien, doch deze bestaat grotendeels uit tijdens de jongste wereldoorlog gebouwde schepen. Weliswaar wordt de levensduur van vele van deze oudere schepen, op grond van een moderniseringsprogramma der Ame rikaanse marine, met vijf tot acht jaar verlengd, doch over een paar jaar zal het tijdstip zijn aangebro ken, waarop aan het nuttige bestaan van tientallen vliegdekschepen en kruisers en van letterlijk honderden torpedobootja gers, escortevaartuigen, onderzeeboten en mijnenvegere een einde zal zijn gekomen. moest verlaten en voor de laatste maal om onmiddellijke hulp ver zocht. Als de „Johan van Oldenbarne velt" voer het schip destijds tussen Europa en Australië. Het schip werd door de nieuwe eigenaar, de Ormos Shipping Company Ltd. of London, omgebouwd voor plezierreizen. Het kan 650 passagiers herbergen, de be manning bestaat voor het merendeel uit Grieken en Duitsers. Gewoonlijk doet het Le Havre, Lissabon, Ma deira, Casablanca, Tanger, Tenerife, Las Palmas en Cadiz of Algiers aan. De Montcalm meldde later per ra dio da't de Lakonia in zicht was, maar dat zij nog geen overlevenden had waargenomen. De Amerikaanse Independence seinde dat zij haar koers vervolgt. Een woordvoerder van de Griekse maatschappij in Londen zei maan dagochtend dat de Lakonia ongeveer 650 passagiers aan boord heeft, meest Engelsen. Het sdhip telt 300 beman ningsleden. kapitein is M. N. Zarbis. KOUD KARWEI SOUTHAMPTON, 21-12. De vijfde machinist v. d. Willem Ruys, de 20-jarige I. R., is op de rede van Southampton over boord gesprongen. De halve kilometer tussen het schip en de wal legde hij zwemmend af. Zonder merkbare gevolgen van dit koude karweitje stapte hij aan wal. Hij is in een zie kenhuis opgenomen en zal naar zijn schip, dat op weg is van Australië naar Rotterdam, te ruggebracht worden. LONDEN, 22-12. Het Britse blad „Sunday Telegraph" voorspelde zon dag, dat binnen een maand een de- fensieovereenkomst zal worden ge sloten tussen Groot-Brittannië, Aus tralië en Nieuw-Zeeland om Maleisië te beschermen tegen Indonesië. „Binnenkort a'l zullen Australische militairen de Britse troepen te hulp komen in de strijd tegen het door Indonesië geleide terrorisme in de bergen en het oerwoud van Borneo", zo schreef dit conservatieve blad. Aan deze stap, die volgens het blad zaterdag-avond door kringen in het verre oosten bevestigd werd, zouden weken van besprekingen in Londen. Canberra en Koeala Loempoer zijn voorafgegaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1