SLAG ROOM HET ONMOGELIJKE HUWELIJK Soepelheid bij de muur des aanstoots Het allerfeestefijkste Kerst-dessert is een dessert met licht en luchtig, zacht en zuiver jagraag! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 december 1963 No. 19501 BLIK DOOR HET WERELD DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG De Oostberlijnse autoriteiten heb ben een onverwachte soepelheid aan de dag gelegd door mogelijk te ma ken dat honderdduizenden Westber- lijners voor het eerst sinds de op richting in augustus 1961 de beruch te muur mogen passeren om bij hun verwanten op bezoek te gaan. Vorig jaar bleek dit niet mogelijk, al was kanselier Adenauer - tegen zijn gewoonte in - bereid zo luchtig mogelijk over juridische bezwaren te lopen. Ditmaal kwam er een een voudige brief van de plaatsvervan gende minister-president van de Duitse Democratische Republiek Abusch aan eerste burgemeester Brandt. Het leek erop dat hier politieke munt geslagen werd uit het verlan gen der Westbe~l\jner$ hun familie weer eens te zien, want uit Pankow kwamen terstond boze geluiden dat Brandt de bondsregering in Bonn in de zaak had betrokken. Daar kwa men bedenkingen dat een dergelijke overeenkomst tussen D.D.R. en de senaat van west-Berlijn de indruk zou wekken of men het in het westen eens is met de opvatting van Ul- bricht (en Chroesjtsjefdat er drie stukken Duitsland bestaan: oost, west en de vrije stad Berlijn. Het zou een soort erkenning van de D. D.R. zijn, ongeveer het ergste wat men zich in Bonn kan voorstellen. „D.D.R. bestaat niet" Maar ziet: Pankow heeft genoegen genomen met een clauside in de overeenkomst waarbij de Westber- lijnse ondertekenaars het voorbe houd maken dat over de autoriteit van de andere partij meningsver schil kan bestaan. Met andere woorden, datdeWest- Berlijnse senaat door een akkoord te sluiten met de regering van de D.D.R. niet die regering erkent. Zij Ingezonden mededeling Maandag bij uw melkman dat „lekkerste flesje" be stellen. Dan bent u zeker dat u het krijgt! sluit slechts een verdrag met een zekere meneer Wendt, die dan blijk baar van de andere kant in staat is dergelijke overeenkomsten te slui ten. Men kan het wat kinderachtig vinden, maar dit is het teerste punt wat er.in west-Duitsland bestaat en de eer van Bonn op dit punt is ge red. Verwonderlijk soepel van Pan kow. Waarom gezwicht? Blijft de vraag waaróm Ulbricht zo soepel is. Wellicht is er pressie uit Moskou geweest dat weinig prijs stelt op de reputatie van de D.D.R. stalinisti- scher te zijn en minder de burger vrijlatend dan bijvoorbeeld Polen, Hongarije en nu ook Tsjecho-Slowa- kije. Het is zeker dat de Russen de laatste tijd hun best doen om in het westen een meer gewaardeerd beeld van hun staatsbestel ingang te doen vinden en daar zou dit ook in pas sen. Wellicht is het ook zo, dat Ulbricht gezwicht is onder de druk van de eigen bevolking die onder het be staan van de isolerende muur ze ker niet minder lijdt dan de velen in het westen die hierdoor van hun verwanten zijn afgesneden. Als dat laatste zo is, dan zou het duiden op een principiële verzachting van het tot dusver als zeer scherpslijperig bekend staande regiem. Rentabiliteit wegvervoer BILTHOVEN, 17-12. „Indien de tarieven in het goederen/vervoer over de weg niet tijdig worden aangepast, komt de rentabiliteit der transport bedrijven ernstig in gevaar", zo zei mr. dr. E. P. Verkerk, algemeen voorzitter van de P.C.B.-wegveirvoer op ds te Bilühoven gehouden jaar vergadering van de Ned. Bond1 van Px-ot. Chr. Beroepsgoederenvervoer- ders. De beperking van de diensttijd, de toenemende verkeersstagnatie en het personeelsgebrek bij verladers vormen een ernstige belemmei-img bij (het pogen om de prestaties te vergroten. Het os dan ooik noodzake lijk dat de directe en .indirecte ge volgen van loonsverhogingen door een verhoging van de vrachttarieven worden gecompenseerd, aldus ma-, dr. Verkerk. Hij herinnerde er aan dat door de samenwerkende organisaties voor stellen tot verhoging der tarieven bij het ministerie van verkeer en wa terstaat zijn ingediend. Het bedrijfsleven ziet verlangend uit naar een gunstige beslissing. BROEK OP LANGENDIJK. Op de provinciale Westemveg nabij de uit valsweg naar Broek op Langendijk is de 23-jaiüge heer C. J. den B. uit Micfdenmeer bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. OVERDENKING Het volk, dat in duisternis wan delt, ziet een groot licht. Jesaja 9 1. Nog enkele dagen scheiden ons van Kerstfeest 1963. Vele mensen zijn druk bezig om te zoi'gen, dat het op de kerstdagen gezellig zijn zal en als het feest dan voorbij is, zeggen we, dat we een paar fijne da gen gehad hebben. Het eten was lekker en de boom was mooi. Ja, heerlijk zo'n paar vrije dagen. Dat gaat er zo echt in. De da'gen zijn zo kort en de nachten zo lang en wat is het dan fijn, dat we veel licht hebben en veel kaarsen. Dat brengt er zo echt de stemming in. Men zou die dagen vast willen houden. Zo kunnen we met veel gezelligheid en veel visite ons kerstfeest vieren. Dan zijn we bezig geweest met heel veel dingen, behalve met datgene, waarom het nu eigenlijk gaat. Al die gezelligheid mogen wij hebben en al dat licht ook en nog veel meer. God wil, dat wij het o zo goed hebben in deze wereld, maar laten wij niet denken, dat dat het licht is, waar in do bijibel van gesproken wordt. Want al dat licht, waarvan wij genie ten, geeft ons niet het geluk cn die vrede, d:e mensen nodig 'hebben. Want al dat Mcht, dat wij ontsteken, gaat uit en al de gezelligheid en in timiteit, die wij maken, is van voor bijgaande aard. Onze westerse we reld, die baadt in het lidhl cn de voorspoed, heeft niet het licht, dat zij nodig heeft. Dat licht, dat de bij bel bedoelt, komt van Jezus Christus en de duisternis, waarvan de bijbel spreekt, komt uit ons hart. Dat zijn onze zonden, die wij mensen in 'het leven doen. De duisternis, waarvan Jesaja spreekt, komt van wege al de zonde, die hot volk van de Jodfen gedaan heeft. Door al de zonden is het volk in ballingschap terecht ge komen. En nu zegt God in deze tekst, dat er de grote bevrijding komt. God komt dat volk verlossen uit de grote nood door de Messias, de Redder. Van deze verlossing wil ook Kerst feest 1963 ons vertellen. Dat licht hebber, wij nodig. Dait Licht van God alleen. Daarom mogen wij u aanra den om hot Kerstfeest te vieren met dat grote Lioht. Wanneer gij het op een andere wijze viert, is het allemaal kunst licht en kunst-blijdschap. God wil u blijdschap geven, omdat Hij weet, hoe groot, uw nood is en uw duister nis. Komt dan tot deze Jezus, dat Kind. Hij is het Licht en wie in dat Licht wandelt, zal in de duisternis nooit meer terecht komen. Viert dit jaar hot feest van het Licht, dat nooi'l meer verdwijnt. B. v. d. S. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. Lam, 18.30 uur ds. J. v. d. Sar uit Bruinisse. Luthei-se kerk: 10 uur ds. Assendoi-p. Verenigingsgebouw: 17 uur: Kerst feestviering Vrijz. Zon dagsschool. Kerkwerve: 2 uur ds. Zonneveld. Serooskerke: 10 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Don. Haamstede: 10 uur ds. Boer, 5 uur Interkerkelij ke dienst in de Ger. kerk m-m. kerkkoor. Voorgangers: ds. L. Boer en ds. C. M. M. Boerma. Renesse: 11 uur ds. Van Liere. Noordwelle: 9.30 uur ds. Van Liere. Scharendijke: 10 uur ds. Rooden- burg, 19vuur Kerstzangdierist- Brou wershaven: 10 uur ds. Oort. Zonne- maire: 10 uur eerw. 'heer M. C. Ma- lipaard uit Zierikzee. Dinsdag 24 decembex*. 21.00 uur: ds. Oort, Kerst- nachtdienst met muz. medeweikimg Noordgouwe: 9.30 uur ds. Keiling (bed. H. Doop) Dreischor: 11 uur ds. Kei ling. Ouwerkerk: 10 uur ds. Vel- lekocp. Nicuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof, 19 00 uur Interkerkelijke zangdienst: dr. Becker en ds. Wes terhof. Oosterland: 10 uur ds. Groe- newegen (bed. H. Doop), 18 uur ds. Groene wegen. SLrjansland: 10 uur leesd/ienst, 14.30 uur ds. J. v. d. Sar uit Bminisse. Bruinisse: 10 uur ds. v. d Sar, 17 uur ds. A. Lam uit Zierikzee Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 17 uur ds. G. D. L. Binderveld uit Oost en West Sou burg Haamstede; 10 uur ds. Boeima, 17 uur gez. dienst dn de Ned. Herv. kerk: ds Boerma en ds. Boer, m.m.v. het. kerkkooiv Scharendijke: 10 en 14 30 uur dis. J. Offers uit Sittard'. Brouwershaven: 10 en 14.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 en 14.30 uur ds. J. H Zelle uit Leeuwarden. Nicuwerkerk: 10 en 15 uur dr. Becker, 19 uur Gez. Kersfczangdienst in de Ned. Herv. kerk: d!s. Wester- 'hof en dr. Becker. Oosterland: 10 en 14.30 uur ds. H Scholing uiit Scha rendijke (bed. H.A, en nabetrach ting). Bruinisse: 10 en 17 uur ds. den Heeten. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Weste- iTfrik. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Westenink. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. M. v. d. Klis uit ZierikzCe. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdiiemst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees- r Eui'Opa beschikt over 780.000 be voegde verpleegsters, hetgeen 30.000 meer is dan in de Verenigde Staten en 180.000 meer dan in de Sowjet- Unie, aldus een te New York door de wereldgezondheidsorganisatie uitge geven mededeling. De directeur-generaal van de scheepsbouw in Spanje, Fernando Rodrigo, heeft meegedeeld, dat op Spaanse werven méér dan 100 sche pen ter gezamenlijke waarde van 500 miljoen dollar voor Cuba! zullen worden gebouwd. De Cubaanse re gering' zal deze bouw financieren door de verkoop van suiiiker aan Spanje. Ingezonden mededeling dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. L. Gebraad uit Sint Philipsland. Brui nisse: 10 en 17 uur leesdienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver- lossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: 7.30 uur en 10 uur Eucha ristieviering (in de week te 7.15 uur en 8 uur), 19 uur lof. Haamstede: 9.30 uur Eucharistieviering. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bex-oepen te Veenendaal (6e pred. pi): W. L. Tukker, Katwijk a. Zee; te Wolfaartsdijk (toez.): J. v. Gin- kel, Uitwijk. Bedankt voor Vreeswijk: J. Noltes, Ridderkerk; voor Bameveld (vac. W. Vi-oogindeweij): J. Jongex-den, Bru- chem en Kerkwijk, Ger. Keiken Beroepen tc Haamstede: W. Hoog- stoen, Watex-ingen. Aangenomen naar Genderen: kand. D. C. Veenendaal, die bedankte voor Dombuxg-Westkapelle, Meeden, Riet- sum, Wiisum (O.), Woubirigge en voor Zwaagwesteinde. Ohr. Ger. Kei'ken Bedankt voor Leeuwarden: J. J. Rebel, Haarlem-N. Zuid-Afrika uit de F.A.O. ROME, 18-12. De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Eric Louw, heeft woensdag te Pre toria meegedeeld dat de Zuidafri kaanse ambassadeur te Rome de di- rekteur-generaal van de F.A.O., de organisatie der V.N. voor landbouw en levensmiddelenvooi"ziening, in kennis heeft gesteld van het uittre den van de Zuidafi*ikaanse Unie uit dit lichaam. De F.A.O. heeft kortgeleden een voorstel aanvaard om Zuid-Afrika uit te sluiten van alle F.A.O.-bijeen komsten, die in Afrika worden ge houden. Ingezonden mededeling kleintjes uit A.et AMSTERDAM. De N.T.S. hoopt in het begin van het volgend jaar in Amsterdam een eigen studio in ge bruik te nemen. Daartoe heeft de N.T.S. de besohikking gekregen over de helft van het gebouwencomplex van „Bellevue" aan die Leidsekade. VLAARDINGEN. Bij het lappen van de r^men aan de achterzijde van haar woning in de Casper Fagel- straaf in Vlaardingen verloor de 44- jarige mevr. H. van Breemen-van der Hoeven haar evenwicht. Ze viel op de vier meter 'lager 'gelegen bin nenplaats en overleed ter plaatse. AMSTERDAM. De Nederlands-In dische bond van ex-krijgsgevange- nen en gerepatrieerden (NIBEG), wordt aan het einde van deze maand opgeheven. UTRECHT. „Tuna unüversitata de Barcelona", een groep van twintig spelende, zingende en dansende Spaanse studenten, heeft een bezoek gébracht aan paleis Soestdijk. De sfiudfenten werden hartelijk ontvan gen door de prinsessen Beatrix en Irene. VLISSINGEN. Op een der hellin gen van de scheepswerf der Konink lijke Maatschappij „De Schelde" te VlisSingen zaïl binnenkort de kiel worden gelegd voor het 19de schip in de serie standaardséhepen. AMSTERDAM. Als activiteiten tot de oprichting van een monument ter nagödadhtenis aan president Kenne dy uitgaan van de burgerij en deze blijk geeft prijs te stellen op zulk een monument zal het Amsterdamse gemeentebestuur zijn medewerking aan de uitvoering .van dat plan niet ontzeggen. DEN HAAG. De 31-jai'ige werk ster Lucia Tjong Tjhian Moi is le venloos aangetroffen op haar kamer door de hoofdbewoonster van haar huis. Zij was woensdagmiddag, ter wijl de petroleumkachel brandde, even gaan rusten. Naar men aan neemt, is zij door gebrék aain zuur stof om het leven gekomen. DORDRECHT. Een felle brand heeft gewoed in een uit twee perce len bestaand bedrijfsgebouw aan de Voorstraat te Dordrecht, waarin een handel in technische oliën, vetten en nibber was gevestigd. Het vuur greep dermate snel om zich heen, dat het gebouw geheel verloren'ging. HULST. De 55-jarige timmerman P. J. de Waal uit Sint Jansteen in Zeeuws Vlaanderen is na een ver keersongeluk in het ziekenhuis in Hulst overleden. Hij werd - toen hij per fiets de rijksweg Hulst-Peikpol- derhaven wilde oversteken - door een auto gegrepen. NIJVERDAL. De 21-jarige W. A. Evers uit Nijverdal is in zijn woon plaats op slag gedood, toen hij met zijn bixxmfiets onder een vrachtauto kwam. DEN HAAG. Bij een autobotsing op de Soestdijksékade in Den Haag is de 18-jarige Aretta Meijering om het leven gekomen. De botsing ont stond toen een van de personen auto's in een slib raakte en dwars over de weg kwam te staan. EYGELSHOVEN. De 32-jarige vradhtautoohauffeur M. J. W. Krou- sen uit Terwinselen bij Heeren is op een bouwwerk in Eygelshoven door de bak van een dragline geraakt en ter plaatse overleden. Ingezonden mededeling FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zierikzee: dokter C. M. van Hoorn, telefoon (01110)-2080. Middcnschouwen: dokter W. Terpstx-a', Brouwershaven telefoon' (01119)-280. Oosterland-Bruinissc; dr. J W. de Putter, Oosterland, telefoon (01114)-280. DIERENARTS dokter W. A. M. Kalkman, Renesse, telefoon (01116)-310. Wat biedt de BEELDBUIS? Vrijdag 20 december: 8.50 de quiz Ja of nee; 9.30 Stadhuis op stelten. Zaterdag 21 december: 8.35 Dick van Dyke show; 9.00 AVRO's quiz uur, met o.a. Conny Stuart en Henk van Ulsen; 10.00 Kijk die Rijk in de onderwereld. Zondag 22 december: 8.40 een kerstspel Een zaak van algemeen belang"; Duitsl. 1: 4.15 Kerstfeest op de markt (kijkspel); 8.15 De koor knaap van St. Cecilia (kerstspel). Maandag 23 december: 9 uur de bekende film Ditte, een mensenkind. Dinsdag 24 december: 9.40 de een akter Het kind. Alle Eurovisie-zenders brengen dit jaar de nachtmis uit Brugge, aan vang 11.55 uur. Een «andere keer zei «hij1: „De nieu we stenenwagen!, Riet, dlxe had je eens moeten zien. Wait daar op ge laden kan warden, alg gewoon een wonder. Wat had) ik je giraag mee genomen om hem te laten Zien, lie veling Soms, «ais hij ^s avonds nog zat 'te werken, nadat «al het personeel naar huis was, besefte hij, wat (hij in Riet vei'l'oren had. Dan voélde hij het gemis zo erg, dat hij er wél ééns moedeloos onder werd. Waar leef lik eigenlijk nog voor? Ik werk (hard, van de vroege morgen tot de late avond. En waarvoor? Thuis is er geen Riet meer, die me niet haar warme «kussen verwelkomt. Die blij was met élk succes, dait i«k boekte. Alleen de jongens Maar dan dacht «hij terug 'aan zijn laatste «gespi'ék met de zieke, waax- in ze «gezegd had «geen vi'ees meer te hebben voor het naderende einde, omdat ze wist, dat (haar man goed voor de kinderen zou zorgen. Dat was nu zijn taak, dé laatste opdracht, die zijn vrouw hem gege ven «had: heb onze kinderen lief en voed ze 'op tot flinke mensen dn de maatschappij. Dat was Riet's erfe nis. Vier f ij ne jongensToch nog wat om voor 'te leven. En de moeite waard, om verder te gaan. Op omgezette tijden kwam Bep in haar Morrisje naar Haran. Knuffel de de kindei"en, vertroetelde de baby en keek dan in. de woning rond. Ruimde rommél op, die overal rond«- siingerde en deelde Arne na enige weken mede, dat dit huis nu te groot was voor de ftwee meisjes, om dat ze nu ook n«og tot «taak «hadden de kinderen 'te verzorgen. „Als je het om de centen inliet hoeft te la ten, neem er dan een kindierver- zorgister bij. Dat schéélt de meisjes enorm en 't komt je huis ten goede". Arie zuchtte en «knikte. „Je zult wel «gelijk hebben, zus. Door m'n werk kan ik er niet voldoende aan dacht aan «besteden en ik heb wel eens bet gevoel, dat ik m'n jongens verwaarloosGoéd, ik zal met een 'een advertentie laten plaatsen. Doe mij een «genoegen, als er solli citanten komen, beoordeel jij ze dan. Dat kan «een vrouw beter als een man". Dnie weken later deed een gedi plomeerde kinderverziorgster (haar intrede in huize Scbras. Een flinke jongevrouw, dol op kinderen, maar ook in staat de teugels Strak te hou- deiL als het nodig was. Al spoedig verkeerde ze op goede voet met de beide meisjes, die het nu wat rusti ger a«an konden doen en de kinde ren, die aanvankelijk het nodige wantrouwen ten toon spreidden, werden schoorvoetend «toeschietelij ker. Jammie Reidel had vele goede eigenschappen. Ze verstond de moei lijke taak om kinderen 'bezig te kunnen (houden. Ze was onuiltputte- lij'k in het bedenken van spelletjes, ging iedere dag onet de beide klein sten uit wandelen, hielp Flip met zijn huiswerk en wist tenslotte ook het hart van de meest weerspanni ge van het viertal de achtjarige Hen- nie, 'te winnen. Bep en Arie «hadden aanvankelijk met zorg de eerste wéken gekeken naar de houding van de kinderen ten opzichte van „juf". Het viel ont zettend mee. Terloops had Arie op een avond, toen Jammie enkele vrije uurtjes had', gevraagd', hoe of juf was. En de vroegwijze Flip had 'doodgemoedereerd geantwoord: „Ze lean ons moeke natuurlijk niet ver vangen, maar ze óg wel aardig voor ons. Vooral Voor Gerardje is ze lief" Jannlie Redd«él 'legde ook de nodige tact aan de dag. Al spoedig begreep ze, 'dat de 12-jarige Flip anders be handeld moest worden dan Henmie en. Wimmie. Ze verschafte hem meer vrijheid, voor zover dat moge lijk was en 'behandelde hem als een half volwassen mens. Soms vroeg ze 'hem op ernstige toon zijn oor deel, als er al het een of andere kleine probleem was ontstaan. „Jij bent de oudste van de vier, Flip, dus «eigenlijk ben je een beetje me- de-veramtwoordélijk voor hen. Zo af en toe moest je maar eens helpen. Wat denk je ervan?" En de jongen., goYleid en verguld, om dat de juf hem niet meer als een toinid zag, verklaarde, dat hij haair graag van dienst wilde zijn, als ze hem nodig haid. Tijdens het opgloeien van zijn oudste zoon, ontdekte Arie enkele karaktertrekken, die er ook in zijn vader waren. Toen Riet nog leefde, had (hij iedere gedachte «hieromtrent onderdrukt. Per slot van rekening wist, böhalve Bep, niemand beter of Flip was zijn eigen zoon en hij had hem dan oo'lc altijd als zodanig behandeld. Nooit had hij zijn eigen jongeng «voorgetrokken bij Flip, want hii hiéld zeker evenveel van zijn oudste. In de ander twee ltinderen - de baby was nog te klein - ont moette hij Riet of zichzelf. De rus tige Wfimmie had moei- van hom weg terwijl de aanhalige Henmie in me nig opaiéht op zijn moeder leek. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7