SOMBER PERSPECTIEF VOOR DE ZEEUWSE VISSERIJ De kolensituatie in Nederland In 1964 Franse erkenning van China Het Amerikaanse De landbouw in de „Kennedy-ronde" presidentschap Ook student bedreigde president Kennedy De graanverkopen uit deA.S. aan Rusland zierikzeesche nieuwsbode! Vrijdag 20 december 1963 120e jaargang No. 19501 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118.Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55; per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm.; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Nieuive Den Osse-haven vanuit de lucht Minister zegt „nee' in Tweede Kamer Afrikanen demonstreren in Moskou DEN HAAG, 19-12. By de behan deling van de begroting van verkeer en waterstaat, heeft minister van Aartsen gezegd, nog vrijwel geen mededelingen te kunnen doen over de vergoedingen en voorzieningen ten behoeve van de Zeeuwse visserij Vragen om nieuwe visserymogelyk- heden in de Grevelingen en de Oos- terscheide, alsmede een oesterproef, moest de heer van Aartsen met „neen" beantwoorden. Een suggestie om de dijik in het Brouwershavense Gat eerder te bou wen, dan 'de oeververbindingen met de spuisluizen in het Haringvliet wees de minister van de hand. Op waterloopkundige gronden moet het Haringvliet eerder dicht. Daarvoor is voldoende materieel aanwezig. Temporisering van de Deltawer ken vindt niiet plaats. Gezien de om vang der werken kunnen niet steeds maximale bedragen voor alle wer ken tegelijk worden uitgetrokken. Het plan heeft nog steeds 1978 als einddatum. Bij geleidelijk verminde ren van de kosten der Deltawerken kunnen grotere bedragen voor dijk werken worden uitgetrokken. Van het veer Kruiningen-Perkpol- der zei minister van Aartsen, dat de nieuwe veerboot in 1967 kan varen, ook al zullen de havenwerken pas in 1968 klaar zijn. Minister van Aartsen zei over het 15-jareniplan voor 1.200 km. snelweg, dat met het oog op de nieuwe prog noses voor de autodichtheid, be- paald meer zal moeten worden ge presteerd. Over het in de Kamer geuite ver- langer. naar een autonoom wegen fonds had hij nog geen afgerond oor deel. De financiering van zo'n fonds zou afwijken van het stelsel van jaarbegrotingen en zou in het geheel der budgetten moeilijk inpasbgar kunnen blijken. Wellicht is een op lossing te vinden in een jaarlijkse vaste toeneming van het wegenbud get. Tolheffingen Met de projecten met tolheffing (bruggen, tunnels e.d.) moet naar de mening van de bewindsman voor- GELD UIT DE TREVI In Rome heeft een 15-jarige jong enterecht gestaan, omdat hij met behulp van een mag neet aan een touw geldstuk ken uit de beroemde Trevi- fontein had gevist. Volgens een uitspraak van het hoog gerechtshof behoort het geld, dat toeristen in de fontein werpen omdat dit geluk zou brengen, aan de stedelijke overheid van Rome. De jongen iverd echter niet veroordeeld. Een 20-jarige man die hem zou. hebben geholpen, kreeg een voorwaardelijke gevange nisstraf van een half jaar. DEN HAAG, 19-12. Volgens mede deling van het ministerie van eco nomische zaken over de kolensitu atie in Nederland (exclusief bruin koolbriketten en gascokes) heeft de totale preduktie van steenkolen in het derde kwartaal van dit jaar 2.803.090 ton bedragen tegen 2.828.000 ton in het tweede kwartaal en 3.022.000 ton in het eerste kwartaal. De totale verzending brandstoffen van de mijnen af beliep resp. 2.363.800, 2.426.700 en 2.497.300 ton. Daarvan waren voor binnenlandse behoefte bestemd resp. 1.235.600, 1.271.900 en 1.422.300 ton. De totale invoer, excl. bunkerma- teriaal, belrep respect. 2.580.700, 2.793.100 en 2.388.200 ton. Daarvan was resp. 1:166.700. 1.312.200 en 1.020.300 ton uit west-Duitsland af komstig en resp. 134.700, 109.200 en 67.600 uit België. zichtig worden omgesprongen, zowel uit het oogpunt van bouwcapaciteit als om het financieren van toelei- dingswegen. Het bouwen van een vaste oeververbinding over de Wes- terschelde zou mede om nauti sche en technische redenen zo kostbaar worden, dat daarvoor een veelvoud van het tegen woordige jaarbudget voor zulke werken nodig zou zijn. De minister trok in twijfel of zo'n verbinding ooit het noodzakelijke rendement zou kunnen opbrengen. Wegenverkeersreglement Het nieuwe wegenverkeersregle ment zal uitblinken door groter lees baarheid. Ofschoon dat niet is voor geschreven zal het ontwerp worden voorgelegd aan Gedeputeerde Staten. Na re- en dupliek werd de begro ting voor verkeer en waterstaat zon der hoofdelijke stemming door de Kamer aanvaard. Bij de replieken zorgde mevrouw van Someren-Down er (VVD) voor een verrassing. Ze bood de minister een exemplaar aan van de Ameri kaanse code voor het wegverkeer. De minister toonde zidh erg ingeno men met dit geschenkje. PARIJS, 20-12. In de omgeving van de Franse regering wordt ver nomen, dat president de Gaulle de erkenning van communistisch China voor het volgend jaar op z\jn pro gramma heeft staan. In een gesprek met de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Rusk, deze week, is de Gaulle niet verder willen gaan dan de belofte, dat Frankrijk niet onmiddellijk tot erkenning zal overgaan, zo verneemt Reuters correspondent te Parijs van gezaghebbende zijde. De Gaulle ds van oordeel dat Pe- king-Ohina nu eenmaal bestaat en dat hot wat vreemd is het niet te erkennen. Hier komt bij, dat Frank rijk China als afzetgebied best kan gebruiken. Verwacht wordt, dat er vroeg in het komende jaar een Fran- se 'handelsmissie naar Peking gaat. Edgar Faure. een gewezen premier en iemand die de Gaulle krachtig steunt, heeft vorige maand een se- mi-officieel bezoek aan China ge bracht. Een miljoen mark voor nabestaanden Lengede LENGEDE, 19-12. Voor de nabe staanden van de 29 mijnwerkers die vorige maand in de ijzerertsmijn bij de Westduitse plaats Lengede zijn verongelukt is tot dusver ruim een miljoen mark binnengekomen. De giften kwamen niet alleen uit de bondsrepubliek, maar ook uit België, Nederland en Oostenrijk. Voorts is een groot aanital aanbiedingen ont vangen om geredden en nabestaan den een onbezorgde vakantie te. ge ven. DE E.E.G. BRUSSEL, 19-12. Onder voorzit terschap van de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, hebben meer dan 20 ministers uit de zes landen van de Europese Economische Gemeen schap zich donderdag in Brussel ge- hagen over het standpunt, dat de F. XKT A QHIMP.TnM 1 Q_ 1 9 T~>o rom»hli WASHINGTON, 19-12. De republi keinse senaten.- Keating heeft een wijziging van de Amerikaanse grond wet voorgesteld waardoor 'het mo gelijk zou worden in plaats van een, twee vice-presidenten te kiezen. Een van hen zou het eerst aan de beurt ziin om, zonödig de president op te volgen. Keating wil deze vice-presi- denit geen wettelijk vastgelegde ta ken geven, zodat 'hij elke functie kan waarnemen die de president hem geeft. De tweede vice-president ziet Kea ting als voorzitter van de senaat met een beslissende stem bij staking van de stemmen. Hij 'komt als twee de in aanmerking voor de presiden tiële opvolging. Paul Robeson geeft zangcarrière op LONDEN, 19-12. De 66-jarige Ame rikaanse negerzanger Paul .Robeson heeft besloten met zingen op te hou den. Robeson is woensdagavond, ver gezeld door zijn vrouw, uit oost-Ber- lijn in Londen aangekomen. Hij is vier maanden lang in een Oostber- lijns ziekenhuis behandeld. Hij heeft daar de raad gekregen met zingen op te houden en hij zal dit advies opvolgen. Robeson is in augustus jl. vrij plotseling uit Londen naar oost-Ber- lijn gevlogen. Hij is daar in een zie kenhuis opgenomen voor een gron- d'"g geneeskundig onderzoek. De zan ger besloot dit te ondergaan, nadat hij, in 1962. te New Yoi'k een lichte, door te hard werken veroorzaakte hartaanval had gehad. Henriëtte Roland Holst- prijs 1963 AMSTERDAM, 19-12. Dr. F. Sierk- sma heeft voor zijn boek „Test beeld" (essays over mens en televi- rie) de Her.riëtte Roland Holst prijs 1963 in ontvangst genomen. De prijs werd hem in het gebouw van de N.V. de Arbeiderspers te Amster dam uitgereikt door de voorzitter van de Henriëtte Roland Holst Sbich- ting, prof. dr. Garmt Stuiveling. WASHINGTON, 20-12. De Ame rikaanse senaat heeft donderdag avond met 52 tegen 32 stemmen een amendement verworpen dat het Huis van Afgevaardigden eerder in de week aan de wet op de buiten landse hulp had toegevoegd en waardoor regeringsgarantics voor financiering van Amerikaanse graanverkopen aan de Sowjet-Unie zouden worden verboden. De stemming werd gehouden na voorlezing van een boodschap van president Johnson waarin werd ge zegd dat de verkoop van graan aan communistische landen goed is voor „onze boeren en exporteurs, goed voor onze scheepvaart- en spoorweg- industrie, goed voor onze betalings balans en goed voor het land". De senaat keurde met 60 tegen 25 stemmen het gohele wetsontwerp vcor tcvwijzi'ng van ruim drie mil jard dollar voor buitenlandse hulp gord. Het Huis had ingestemd met een bedrag dat ongeveer 500 miljoen dollar lager lag. Ëen gemeenschap pelijke commissie van het Congres moét het verschil thans wegwerken. FORT WORTH, 19-12. Op be schuldiging het leven van wijlen president Kennedy te hebben be dreigd is donderdag in Fort Worth (Texas) gearresteerd de 21-jarige student aan het Arlington Staatscol lege aldaar Russell Wence McLarry Hij had een gedeeltelijke dagtaak in een gebouw in Dallas nabij de plaats waar president Kennedy op de dag van zijn overlijden, 22 no vember, zou spreken. Alvorens 'in staaifc van beschuldi ging te worden gesteld was McLarry door 'agenten van de geheime 'dienst en onder-minister van justitie Hu ghes verhoord. Volgens de 'aanklacht tegen de student, ondertekend döor de 'agent van de geheime dienst Kunkel, 'had McLarry op 21 novem ber gedreigd het leven te nemen van en 'lichamelijk letsel toe te brengen aan John F. Kennedy, toen president van de Verenigde Staten. Geen namennood in Nederland AMSTERDAM, 19-12. Het valt in ons land nog al mee met de Jansens, de de Jongs, de de Vriesen, de van den Bergs en andere grote familie namen, in tegenstelling tot de vrij algemene mening, is niet alleen het aantal „grote" familienamen in Ne derland geringer dan men denkt, maar ook het aantal personen dalt deze namen draagt. Het is volgens nin'klijke Academie van Wetenschap- het naamkundebureau van de Ko pen zelfs zo, dat er van een „namen- nood" in Nedei'land geen sprake is. Bij een voorzichtige schatting van alle Nederlandse familienamen op ongeveer 200.000 geeft een door het naamkundebureau van de centrale oommissie voor onderzoek van het Nederlandse volkseigen samengestel de tabel van de 18 meest voorkomen de familienamen in ons land geen aanleiding tot een breed opgezette actie om naar Zweeds voorbeeld on ze familienamen te veranderen. Postzegels die geldigheid verliezen DEN HAAG. 19-12. Met ingang van I januari 1964 zullen een aantal postzegels niet langer voor franke ring geüdig zijn. Het zijn: De herdenkingspostzegels uitgege ven ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksjubileum van H.M, de Ko ningen en Z.K.H. Prins Bern'hard, frankeerwaarden 12 en 30 cen't: uit gifte 1962. De zomerzegels 1962, frankeer- waarde 4, 6, 8, 12 en 30 cent. De herdemkingszegels uitgegeven ter gelegenheid van do voltooiing van liet Nederlandse telefoonnet, frankeerwaarden 4, 12 en 30 cent, uitgifte 1962. De Europa-postzegels 1962, fran keerwaarden 12 en 30 cent. De kinderpostzegels 1962, fran keerwaarden 4, 6, 8, 12 er. 30 cent. Hij zou gezegd hebben dait hij werkzaam was nabij de plaats lin Da'lil'as wa'ar de president het woord zgu voeren en d!at hij met een ge weer op de president zou wachten teneinde hem te doden. McDairry zou deze bedreigingen in aanwezigheid van getuigen hebben geuit. Bij zijn arrestatie gaf hii als zijn beroep monteur op. Hij 'bezocht 's avonds het college. E.G. zal innemen in de tariefonder handelingen over landbouwproduk- ten in de „Kenndy-ronde", die vol gend jaar mei in Genève moeten be ginnen. Hadden de besprekingen in de „marathon-zitting" van de E.E.G. over industriële prodükteri woens dagavond een onverwacht vlot ver loop, de agrarische vraagstukken bleken vooralsnog meer hoofdbre kens te kosten. Het was wellicht daarom, dat de Belgische minister van buitenlandse zaken, P. H. Spaak zijn overigens weinig bijval onder vindend voorstel deed dit vraagstuk maar uit te stellen tot volgend jaar januari. De ministerraad zou zich dan nu moeten beperken tot een eenvoudiger „package-deal": 'beslis singen over de drie nieuwe markt organisaties voor zuivel, rundvlees en rijst en vaststelling van het on- derhandelingsstandpunt in de „Ken- nedy-ronde" alleen voor industriële produ'kten. Minister Rusk terug naar de Ver. Staten LONDEN, 19-12. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, .is donderdagavond uit Londen naar Washington vertrokken. De Amerikaanse minister, die de ver gaderingen van de ministerraad van de Noordatlan tlisahe verdragsorganï- satie in Parijs heeft bijgewoond, vloog donderdag naar de Britse hoofdstad voor besprekingen met de Britse regering. De Britse minister van buitenland1- se zaken, Butler, nam zijn Ameri kaanse ambtgenoot enkele malen mee naar de woning van premier sir Alec Douglas-Home, waar vol gens Amerikaanse zegslieden o.m. van gedachten werd gewisseld over de waagstukken Berlijn en Duits land. Rusk zou de Britse ministers dui delijk hebben gemaakt dat de Ver enigde Staten er geen enkel bezwaar tegen hebben wanneer minister But ler naar de ontwapeningsbesprekin gen in Genève gaat. Zoals bekend is wil de Britse minister daar zijn Rus sische ambtgenoot ontmoeten om deze te polsen over allerlei interna tionale vraagstukken. Volgens Ame rikaanse kringen steunen de Ver enigde Staten dergelijke pogingen volledig. Minister Rusk gaat niet naar Genève, zo verklaarden zij. K.LM.-connnissarissen vergaderden DEN HAAG, 19-12. Donderdag middag is in het hoofdkantoor van de K.L.M. een vergadering begonnen van commissarissen en gedelegeerd commissarissen van de K.L.M. Daar aan was 's morgens een vergadering van gedelegeerd commissarissen vooraf gegaan. Beide vergaderingen werden geleid door dr. ir. F. Q. den Hollander. Van de gedelegeerd commissaris sen waren niet aanwezig Z.K.H. de Prins der Nederlanden en Jhr. mr. E. van Lennep. De vergadering van de raad van commissarissen is aan het einde van de middag uiteen gegaan, zondev dat een der leden van de raad iets wilde mededelen over het besprokene. Een hunner zei niets te kunnen mede delen omdat „wij gebonden zijn". Nade demonstratie van Afrikaanse studenten op het Rode Plein in Mos kou heeft de Russische minister voor gespecialiseerd onderwijs, V. P. Elyutin, een deputatie van de stu denten ontvangen. - De foto toont de minister in gesprek met de leden van de deputatie. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De onsterfelijkheid waardig te worden is het ware doel van het leven. Kerstboodschappen uit Indonesië HILVERSUM, 19-12. In het N.C. R.V.-rad'ioprograrnma op 25 decem ber kunnen om 11.45 uur kerstbood1- söhappen worden beluisterd, uitge sproken door leidinggevende figuren in Indonesië. Hét programma (Mari menjemba dia Komt allen teza men) is samengesteld' door de heer A. Simandjuntak en is tot stand ge komen in samenwerking .met het zendiingscentrum van de Gerefor meerde Kerken te Baarn. Van Dja karta uit worden kerstboodschappen uitgezonden van ds. S. Marantika, secretaris-generaal van de Nationale Raad van Kerken, mevrouw Leime- na, echtgenote van de plv. eerste-, minister, T. B. Simatupanig, gene- raal-majoor, oud chef-staf en' lid van de Raad van Kerken, en ds. W. J. Rumambi, minister voor parle mentaire zaken. Jacht van prins Rainier naar Vlissingen DELFZIJL, 19-12. Prins Rainier van Monaco is donderdag in Delfzijl aan boord van zijn gloednieuwe jacht „Albecaro" gegaan. Om half v\jf koos de boot zee. Ruim een et maal later zou het schip de haven van Vlissingen binnenlopen. Dia'ect'eur H. Kerstholt achtte het uiet uitgesloten', dat het jacht daar een paar dagen zal blijven', alvorens prims Ra'imer er mee naar Monaco vaart. Hij sprak het tégen, dat het jacht in Vliissingen zal' overwinteren. Wel zullen in. Vlissingen de Nederlandse opvarenden, als technici en dë di recteuren van de werf, van boord gaan. Prins Rainier dis door de sneeuw storm en diep weggedoken in de kraag van zijn jas op 'de boot ge stapt. Velen hadden reeds geruime tijd op hem staan wachten. Wegbrengkapitein W. van Gruis- sen was' reeds om itwaalf uur met d'e voltallige bemanning aan boord. Wat hem betrof torn worden afge varen, maar er werd nog. proviand aangedragen. Ook de Monegaskische kapitein Caruso was ruim een uur voor zijn vorst aanboord. Nieuwj, laarswensen In ons nummer van 31 decem ber aanstaande kunnen weer nieuwjaarswensen worden ge plaatst tegen speciaal tarief. Opgaven hiervoor dienen uit erlijk maandag 23 december aanstaande in ons bezit te zijn De administratie Aanhoudend winterweer Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijk mist en in de kustge bieden hier en daar nog een sneeuw bui. Over 'het algemeen zwakke wind. In de nsoht en ochtend ma tige -tot strenge vorslt, morgenmiddag overwegend lichte vorst. 21 dec. Zon op 8.46, onder 16.30. Maan op 12.19, onder 22.04. 22 dec. Zon op 8.46, onder 16.30. Maan op 12.42, onder 23.19. 23 dec. Zon op 8.47, onder 16.31. Maan op 13.03, onder 00.00. Eerste kwartier: 23 dec. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 21 dec. 6.14 v.m. 22 dec. 23 dec. 18.48 n.m. 6.49 v.m. 19.35 n.m. 7.32 v.m. 20.24 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 dec. 6.06 v.m. 18.24 n.m. 22 dec. 23 dec. 6.45 v.m. 7.30 v.m. 19.11 n.m. 20.03 n.m. Doodtij: 26 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-12. Het K.N.M.I. deelt mede: De wind rondom een lage drukgebied, waarvan het centrum bij Stockholm ligt, neemt voortdu rend in kracht af. De komende nacht zal het in ons land dan ook vrijwel windstil zijn, zodat er weer een ster ke temperatuurdaling Iran optreden. Daarbij kan plaatselijk in het bin nenland strenge vorst voorkomen. Tengevolge van de afkoeling zal de mist zich in de namiddag en avond weer uitbreiden. Overdag blijft de temperatuur dn 't algemeen benedën het vriespunt. Ook elders in Europa duurt de winter over het algemeen voort.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1