BEKENDMAKING HET ONMOGELIJKE HUWELIJK Feestelijke kleding naar Italiaans model Chinees op propagandatoer J LONGLIFE STAD EN EILAND HOE GELUKKIG TE LEVEN MET REUMATIEK Het regionale beleid De V.N. hebben een tekort PECTORAAL INGEZONDEN STUKKEN Ook Ford kiest BP Longlife en vestigt 300.000 km record t:};) 1 visco-static Nu het uitguansseizoen een aan vang heeft genomen en Kerstmis en tie jaarwisseling voor de deur staan, hebben we meer dan anders aan dacht voor kleding met feestelijke allure. Bij de meesten van ons zal de gar- derobekast niet overdadig met der gelijke Luxe zijn gevuld en er zijn er ongetwijfeld onder ons, die het voornemen hebben om op korte ter mijn iets nieuws op dit gebied aan te schajfen. Daarom willen we de aandacht eens vestigen op enkele bijzonder fraaie modellen van Itali aanse oorsprong. De Italiaanse cou turiers hebben een speciale feeling voor het ontwerpen van stijlvolle korte en lange avondjaponnen. Dat zult u ongetwijfeld met ons eens zijn wanneer u de hierbij getoonde mo dellen wat nader hebt bekeken. Geheel links zien ive een schattig model, een cocktailjurkje uan Luci- ani, vervaardigd van veredelde ka toen in een dessin van zwarte stre pen op een wit fond. Het lijfje en de brede zoom van de rok zijn ver vaardigd van de zelfde stofmaar dan aan de verkeerde kant genomen, want deze schitterende stof is name lijk aan twee kanten draagbaar. Let u eens op de prachtige wijde rok, waaronder uiteraard een petty- coat wordt gedragen. Dacht u dat die uit de mode was? Dan hebt u het abuis, want vooral voor de jonge orouweii en meisjes wordt de wijde rok nog veel gebruikt. De taille wordt In dit model fantastisch goed geaccentueerd door de brede zwarte ceintuur, waarop een paar leuke strikjes zijn aangebracht, die, het speelse van dit model onderstrepen. Het neusje van de zalm Het middelste model, ontworpen door de couturier Biki uit Milaan is van een geheel andere allure en meer geschikt voor de rijpere vrouw. Het is een haute couture model dat er echt „uitspringt". In principe is het een strapless model met een kokerrok, geheel in lichtgrijs, vervaardigd van een mengsel van dacron en wol. Het bij zondere is wel de hals, die bestaat uit een brede ring van het zelfde materiaal, geaccentueerd dooi- een vijf-rijig kort parelcollier. Deze kraag van stof is door een korte brede verbinding met de japon ver bonden. Op het punt van aanhech ting wordt een fraai broche gedra gen. Bij dit alles behoort een ivit bole rojasje, dat evenals de lange avond- handschoenen vervaardigd werd uit wit glacé-leer, ook al iets aparts. Deze bolero is aan de rand en aan de manchetten bestikt met lovertjes. Deze schepping van Biki is werke lijk iels zeer aparts, en bij uitstek geschikt voor slanke vrouwen. De derde droom Hechts zien we een „hostess gown" een model waarin elegance en ge mak zijn verenigd, een kledingstuk dat heerlijk zit en dat ons toch jn staat stelt gasten te ontvangen. Het is vervaardigd uit een weef sel van orlo7i en wel in visgraaimo- tief. De kleur is zwart. Let u eens op de manier waarop de stof valt, echt een stukje klassewerk van cou turier Forquet uit Rome, die heel goed weet hoe je een vrouw elegant moet kleden. Een brede witte baan loopt van de kraag tot aan de rok- zoom, terwijl een los gestrikte cein tuur de taille accentueert. Wie plannen heeft om voor dit seizoen nog iets aan te schaffen, moet deze prachtige modellen eens in gedachten houden. Want ook al laat onze portemonnee niet 'toe, dat wij ons originele haut couture kle ding aanschaffen, is het wel goed dergelijke fraaie modellen te ken nen, het brengt ons soms op ideeën, zeker voor dames die zelf hun ja ponnetjes vervaardigen. Elly Martins. ZIERIKZEE Vergadering gemeenteraad In ons verslag van de jongste ge meenteraadsverga der inig, opgeno men in 'het nummer van dinsdag j.l. is een storende fout geslopen. In het verslag over de brugklasse-bespre- kingen stond: „mr. Keuming stelde nadrukkelijk dat 'het schoolhoofd te recht is tewerk gegaan en zijn op volger diit werk terecht heeft voort gezet. Het 'kwam spr. 'alleen onbe grijpelijk ycor, dat deze toestem ming destijds ter sprake is gebracht" De slotzin moet uiteraard luiden: „dat deze toestemming desetijds niet ter sprake as gebracht". Ingezonden mededeling Leef opgewekt. Noem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pijn, reumatiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal is veilig voor de maag. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95 2.40; 8.88 BLIK DOOR HET WERELD De reis van Tsjoe En Lai naar een reeks Afrikaanse landen, terwijl reeds andere hoge autoriteiten uit Peking door het zwarte werelddeel trekken, betekent een moeilijke op gave voor de Chinees. Zijn eerste gastheer Nasser voelt zich nog altijd nauw verbonden aan Nehroe en India is China bepaald niet welgezind, kan dat na enige Chinese aanvallen ook moeilijk zijn. Bovendien is bekend dat Peking en Moskou elkaar hun vrienden probe ren te roven en Nasser heeft geen enkele reden om de verhouding met Peking hartelijker te laten worden ten koste van die met Moskou. De Russen betalen tenslotte voor aller lei grote werken als de Aswandam en economische of financiële hulp van enig belang kan er niet uit Chi na komen. Dat is een gewichtig ar gument bij het kiezen van vrienden. Niettemin kwam Tsjoe en niet zonder reden: alleen al zich met alle plichtpegingen in te laten halen brengt hem bekendheid en dat is al veel gewonnen. Hij weet dat Afrika de beste plek voor hem is om mede standers te winnen in zijn conflict met ChroesjtSjef. Wat vindt hij er? In oost-Europa heeft het weinig zin, in Azië verloopt zijn vrienden- winnerjj niet onaardig uoor zouer de vrees voor Chinese overheersing dat niet remt, maar in Afrika kan hij op twee dingen speculeren. De on aangename ervaringen van zwarte studenten in Moskou, die daar met een rassenvooroordeel te maken kre gen dat ze in hel vaderland van het socialisme niet hadden verwacht, en het optreden van de Russische inge nieurs die hier en daar in Afrika steun verlenen en zich daarbij vaak méér gedragen als kolonisatoren die de massa vanuit de hoogte bekijken dan als pioniers van de revolutie. Dat is niet zo vreemd: een land als de U.S.S.R. dat zich tot een tech- nisch-industriële topnatic heeft op gewerkt, ziet meer in weloverwogen ontwikkelingen dan in de zaak over hoop gooien. De jonge Afrikaanse staten verkeren daarentegen in een mentale toestand die hun ontvanke lijker maakt voor radicale verande ringen en de stalinistische, of ortho dox-marxistische opvattingen van de Cinezen liggen hun nader. Remmend blijft slechts dat er van Peking niets te halen valt, maar de communistische partijen die door gaans niet aan de macht zijn, inte resseert dat minder dan regeringen. Twee motieven Wat Tsjoe en zijn baas Mao Tsje Toeng malen om aanhang? Er zijn twee redenen. Regeringen heeft hij nodig om eens te bereiken dat hij zijn plaats als grote in de Ver. Naties kan in nemen, dat is vooral een kwestie van stemmen, zij het dat er nog een veto tussen kan komen dat propagandis tisch overigens slechts koren op Pe- kings molen kan zijn. En in de twee de plaats moet er ooit eens een grote bijeenkomst van communistische partijen komen. En daar zijn het weer stemmen die uitmaken wie in het geheel de toon aangeeft: Mao of Chroesjtsjef. De reis van de Chinezen kan zo een laatste voorbereiding zijn het in de internationale communistische beweging te laten komen tot buigen van Moskou. Of liever: (omdat dal onwaarschijnlijk is) lot een barsten van de tot dusver in naam nog enigszins bestaande eenheid. DEN HAAG, 17-12. Het regionale beleid mist visie op lange termijn, zo heeft drs. M. C. Verburg, direc teur van het Economisch Instituut van de provincie Zeeland in Den Haag verklaard. Dis. Verburg, die sprak op een lundhbijeenkcmst van de stichting Nederlands Veavoers wetenschappe lijk Instituut, pleitte voor 'n groot scheepse aanpak, waarbij "economi sche groeikernen worden geschapen, zedat de organisch daarmee verbon den streken onderling tot speaiialdsa. tie kunnen komen; op basis van hun eigen voordelen. Het Delitagebiedi heeft volgens hem een aantal voordelen 'die bij een gezonde planning kunnen wor den uLtgelbu'it: ligging 'aan de Noord zee en iin toet midden-Benëlux, rela tief goedkope ontwikkeling van zeelhavens (Temeuzen, Vlissinigen), uitgestrekte en nog onbenutte re creatiegebieden 'en uitzonderlijk 'goede voorwaarden voor tuinbouw. Hij zag de ontwikkeling van het Deltagebied in, toet kader van regio nale planning 'in E.E.G.-varband, een redrionale planning 'die zioh uit strekte over de driehoek Calais- Saanbrücken-Emden. NEW YORK. 17-12. De Verenigde Naties hebben volgens secretaris generaal tegen het einde van 'dit jaar generaal Oe Thant tegen het einde van dit jaar een financieel tekort van 134.200.000 dollar. Hij zei dat dit tekort, dait 22.200.000 dollar meer bedraagt dan twee maanden geledèn werd verwacht. In het 'begin van het volgend jaar waarschijnlijk nog zal groeien. De betalingen door de lid staten van 'hun bijdragen voor de gewone begroting en voor de vre- deestrij'dkraohten in Kongo en de strook bij Gaza waren niet zo groot als in oktober was geschat. Ingezonden mededeling RED BAND Het blauwe busje voor 'n kwartje Overdekte zwembaden, luxe of noodzaak De wateroppervlakte die ht-t Ne derlandse volk bezit is oorzaak dut ieder jaar een voorlopige aanslag betaald moet worden, niet in geld maar in mensenlevens. In 1962 wa ren dit 600 levens, waarvan 270 nog geen 15 jaar. Kinderen dus. Kinde ren dus die door volwassenen ge steund en geholpen moeten worden, om op een juiste wijze volwassen te worden. Volwassenen met een ka raktervolle persoonlijkheid. Voor honderden kinderen werd dit onbe reikbaar. Hun werd niets ge-geven, hun werd slechts genomen. Volwas senen waren er in de meeste geval len verantwoordelijk voor dat deze kinderen 'de dood vonden. Tijdens Gemeente-, Staten- of Kamerverkiezingen wordt veel be loofd. veel gezegd. Nog nooit is ter sprake gekomen de grove achter stand die Nederland heeft op zwem- g&bied. Laat men zich toch vooral niet blind staren op de successen van enkele zwemsters of zwemmers. Veel werd en wordl gedaan tegen de verkeersonveiligheid, desondanks vielen er helaas 330 kinderen als slachtoffer van het verkeer. Tegen onvoldoende zwem veiligheid wordt en werd niets gedaan. 75 pet. van de Nederlandse school jeugd verlaat het lager onderwijs zonder de zy/emkunst machtig te zijn. In de afgelopen jaren waren vooral de plattelands-provincies het verdrinkings-gevaarlijkst. Deson danks in Friesland slechts 1 over dekt zwembad. In Zeeland helemaal geen een. Wel zijn er seizoenbaden, maar de mogelijkheden diie dit soort inrichtingen aan de schooljeugd bie den, zijn niet bijzonder groot. Want wanneer er veel zon is, is er ook veel publiek; het instructiepersoneel heeft dan alleen tijd voor toezicht. Is het 'klimaat normaal, dan is het over het algemeen te koud om een klas kinderen systematisch instruc tie te geven. Het aantal zwemlessen varieert in een seizoen'bad per klas van 1 tot 8; wat beslist onvoldoende is om een redelijk resultaat te be reiken. 87 pet. der overdekte zweminrich tingen is in de grote steden gecon- centreeid. Maar het merendeel der verdrinkingen vindt plaats ten plat- télande. Het jongetje dat in de pol der te water raakt komt pas in de aandacht, wanneer hij niet op het eten verschijnt. Schoolzwemmen is geen luxe, geen £port, geen ontspan ning, geen deel der lichamelijke oefening maar een zelfstandige en onmisbare schakel in de voorberei ding van de jeugd tot volwassen worden en volwaardig lid zijn van de gemeenschap. Het blijkt dat 65 pet. van de goed gekeurde Nederlandse militairen de zwemvaardigheiti' niet beheersen. Reëel 'gezien betekent dit, dat wan neer eén militaire auto, tijdens een manoeuvre, gevuld met 10 diepst- pliehtige jongens te wdter geraakt, 7 van "hen de vfdrinkings'dood zul len vinden... Mén kan de cijfers illus treren .met vele voorbeelden. Dat de oyerheid in al haar geledingen he laas op dit gebied grof -tekort schiet i§ een zaak die een 'ieder in onze sa menleving aangaat. Blijkens de laat ste 'door. het Cen'tr. Bureau v. d. Sta tistiek gepubliceerde cijfers bezit de provincie Zeeland 7 ón-overdekte gegraven zweminrichtingen en 7 on overdekte zweminrichtingen in open water. Er bestaat in Zeeland echter geen enkel overdekt zwembad. Dat betekent dus dat gedurende 9 maanden van het jaar in Zeeland niemand zioh 'kan toeleggen om de zwem vaardigheid meester te worden. Bij de laatste volkstelling in mei 1960 waren er 75.879 jeugdigen tus sen de 6 en 21 jaar in Zeeland woon achtig. Waar moeten deze jeugdigen goed zwemmen leren? Zou daal" een antwoord op gegeven kunnen wor den of moet het maar een onder deel, worden tijdens de verkiezings campagne. Want daar klinkt het zo rpooi! Het is een probleem dat door zowel K.V.P., P.v.d.A., V.V.D., C.H. U., A.R. als S.G.P. opgelost moet •kunnen worden. Ingezonden mededeling met Taunus 12M Dit wereld-afstandrecord is op sensationele wijze gebroken door een gewone serie-wagen en een olie die iedereen kopen kan. Een af stand waar men normaal ca. 15 jaar over doet, werd nu in 117 dagen en nachten afgelegd Die ongelofelijke prestatie is te Miramas (Frankr.) geleverd door een Ford Taunus 12M met een gemiddelde snelheid van 106.49 km/ uur... Er werden 108 internationale records gebroken. Olie-verversen om de 19.000 km... Slechts om de 19.000 km werd gemiddeld olie verversteen belangrijke tijdwinst. Niet voor niets kozen de Ford-mensen een nieuwe mo tor-olie. Een olie waarop ze volledig konden vertrouwen. Een olie, waarvan de véél langere levensduur al eerder onomstotelijk was bewe zen I BP Longlife. Nieuwste technische vooruitgang binnen bereik van elke automobilist Hangende erkenning FJ.A. Dan zijn er nog de andere factoren niet genoemd die voor een overdekt zwembad pleiten; en dat zijn er zeer vele. Dat toi'er een taak ligt "is dui delijk. Wie zou hem op zich willen r omen? Het 'kan nog voor de Kerst dagen. In de mensen een welbehagen en vrede op aarde (met een overdekt zwembad). P. B. V. PASADENA (Califomië). De &ies- mograaf van toe ttechnoligisch insti tuut van Californië heeft een 'hevi ge aardbeving geregistreerd, waar van de haard vermoedelijk in het gebied van Japan is gelegen. CAIRO. Premier Tsjou En Lai van Ohina heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Jemen aanvaard. Een tijdstip zal later vastgesteld worden. De uitnodiging ïs uitgegaan van president Sallal, die op het ogenblik in Cairo is voor een medi- sdhe behandeling. Dure kandelaars AMSTERDAM, 18-12. Een paar rijk bewerkte Nederlandse zilveren penkandelaars van groot formaat, met Leeuwar der keuren uit 172S, hebben 40.000 gld. opgebracht op de bij Paul Brandt le Amsterdam begonnen tweedaagse veiling. De 75 cm. hoge kandelaars - uit de collectie antiek Neder lands zilver van mevrouw A. Vincent - kwam in het bezit van een Nederlandse particu lier. Dit was ook het geval mét een klein duinlandschap van Salomon van Ruysdael (uit. de collectie Van Leeuwen- Boomkamp te Laren), dat voor 29.000 gld. iverd geveild. FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK Arie Schras was in "de dagen voor de 'begrafenis wonderlijk kalm. Bep had vrij gevraagd en 'gekregen van haar werk en resideerde met haar moeder in het sterfhuis, namen de honneurs waai' en zorgden er voor d'at alles verliep, zoals het behoorde Het ergste was nog de reaiktievan de beide oudste 'kind'eren: de 12- jarige Flip en de 8-jarige Hemde. Toen ze de volgende morgen door tante Bep óp d!e hoogte gesteld wa ren van het sterven van 'hun. moeke, waren ze ontroostbaar. En nader hand! kon Bep hen met >grote moeite slechts bij toet doodsbed wegtkrij'gen. Zij en oma van Beusekom deden wat ze konden om toet leed van de kinderen te verzachten. De 4-jariige Wimmie begreep er nog ni'et veel van. „Moeke slaapt, he?" vroeg hij aan Bep, toen hij aan 'haar hand even bii de dode 'kijken mocht. „Ja", antwoordde Bep, „geef moe ke maar eert kusje. Voorzichtig boog de Geleuter zidh over het wasbleke gezicht en drukte de 'kleine lipjes er op. „Moeke is koud...." constateerde Wimmie en toen had' Bep al haar kracht nodig om zich te beheersen. Het verdriet van Flip en Hennie was hartverscheurend. Ze riepen om hun moeke en verborgen hun gezicht aan de borst van tante Bep, d'ie intens met de kinderen meeleed. Of ze gingen bij hun vader zitten, die hen dan probeerde a'f te telden van hun gróte fldnd'erverdriet. Van de jongens ging alleen Flip mee naar toet kerkhof. Arie had 's morgens rustig met de beide oud ste jongens gesproken. „Jij bent de oudste, Flip, daarom 'ga jij met ons mee ons moeke begraven. Omdat jij eigenlijk al een 'halve man bent. zae je? Gedraag je flink, zoals het een man betaamt. Nou wij moeke niet meer hebben, moet jij vader een beötje steunen, nietwaar?" Flip had het begrepen. Vader re kende op hem. Dan 'kon 'hij, als twaalfjarige, va'dler toch niet in de steCk 'laten? Maar op de dodenakker, toen de kist 'in de groeve zakte, werd het 'r kind toch te machtig. Hij snikte het uilt en Bep, die zelf haar tranen mi et meer kon bedwingen, legde haar armen om de jongen heen en trok hem dicht naar zich toe. Arte on dersteunde zijn schoonvader, die opeens een gebroken man leek. Hoe veel heeft hij van zijn oudste doch ter gehouden, dacht hij, Hoe wei nig 'hebben wij dat al die jaren ge weten Die avonds toen <de meeste fami lieleden vertrokken wanen, ging Bep naar die 'hoek, waar Arie dn zijn eentje zat en zakte bij hem neer. Ze greep zijn 'hand en drukte die stevig. „Zwager Arie, je hebt ons rao'g, h'oor je? Vader en moeder en de jongens en mij. Jij hoort nu meer dan ooit bij ons, jij en je schatten van jongens. En als je je eenzaam voelt, 'kom je maar bij ons. Of bel je mij maar op, dan kom 'ik wel maar je toe". „Dank je wel', Bep, voor alles, wat jij en moeder voor ons gedaan hebt in deze 'dagen. En voor Riet". Teen iedereen vertrokken was en de kinderen sliepen, sloot Arie Schras zich cp in zijn slaapkamer. Voor het eerst sedert zijn prilste 'kinderjaren huilde hij zich 'in slaap. Hoofdstuk 12 Na het overlijden van Riet gooide Arie Schras zich verwoed op zijn werk. Er was ontzettend veel te doen. Er waren veel meer bestellin gen Als hij met al zijn mensen en mogelijkheden kon uitvoeren, maar steeds weer wist hij de zee van moeilijkheden op te lossen, soms via de telefoon, soms na 'een persoonlijk bezoek. Van de gemeente had 'hij het stuk grond, dat grensde aan zijn terrein, 'gekocht, zodat 'hij de opslag plaats kon uitbreiden. Twee grote sitenenwagems werden aangeschaft, die vrijwel iedere dag met gewel dige voorraden op de weg waren. Hij schafte zi'ch moderne autobeton- melens aan. d'ie Giet cement rijdende Ikaar maakten en aiaar het wenk brachten en de orders bleven toe stromen. In zijn kantoor zetelden tiu vier meisjes, een boekhouder en een bedrijfsleider, terwijl hij zelf een klein vertrekje tot zijn beschikking had, waar hij zijn zaken dirigeerde. Op zijn schrijfbureau had hij een groot portret var Riot slaan en er ging geen dag voorbn. of Giij hield stille 'gesprekken met 'haar: „Wat jammer, Riet, dat. je dit niet meer mocht beleven. Wc hebben de leve rantie gekregen voor de bouw van een ziekenhuis, een miljoenenordcr. Ik weet, hoe blij je met. mii geweest zou zijn, als ik 'het je verteld Giad. Je was immers altijd belangstellend, als bet do zaak betrof?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 8