f jh-) Verkoudheid DUET Lonen en prijzen President Johnson sprak in Algemene Vergadering der Ver. Naties - Arnhems jongetje in Brussel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 december 1963 No. 19500 LAND- EN TUINBOUW De aspekten van het spuitprograninia in 1964 Z1ER1KZEE, 16-12. Slechts een zeer gering aantal fruitkwekers had gehoor gegeven aan de oproep vap de N.V. A gr O Chemie te Arnhem om een vergadering te bezoeken in ho tel „Huis van Nassau", waar de (technisch adviseur voor de 'fruit teelt, de heer C. v. d. Berge uit Tholen een lezing hield over nieuwe en aktuele aspekten betreffende het spuitprogramma 1964. Het vijftal kwekers van het eiland dat deze week wel naar Zierikzee is getrok ken heeft heel wat opgestoken van deze buitengewoon interessante le zing. De heer v. d. Berge merkte op, dait er momenteel een zeker pessi misme is ontstaan over de Golden Delicious. De slechte kwaliteit (uit zonderingen daargelaten) en de in voer vgn. 30 procent meer ciitrusfruit diit jaar, hebben daaraan meege werkt. Spreker is echter optimist over de „gouden heerlijkheid" en ook in Zuid-Prankrij'k en Noord- Italië, dat als een angstig concur- rentiegebied voor do Hollandse De licious wortd gezien, is het ook geen rozegeur en maneschijn. Talloos zijn 'hier da verouderde boomgaarden. De heer v. d. Berge heeft pas een drietal weken in die omgeving ver toefd en daar toch wel geconsta teerd! dat ons land niet bang behoeft te zijn voor de zuidelijke 'appels. Een rendabeler appel dan de G. D. bestaat er niet en daarom 'behoeft do Nederlandse 'kweker zich niet on gerust te maken. Wel moet de kwe ker 'rekening houden met geen hoge prijzen voor redelijke kwaliteit, maar met 'redelijke prijzen voor ho ge 'kwaliteit. Het dunnen van deze appel dat hier en daar dit jaar nog al slecht is gedaan moet veel scher per gebeuren. Een nieuw middel speciaal voor vermindering van de vruohtschil- verruwing is Urbazid. Ook Tuzet bezit dezelfde eigenschappen. Tuzet bestaat uit zink t.m.t.d. Ur bazid. Urbazid is hier uitgehaald. Bcspuitingen met het normale schurftmiddel waaraan 8 tot 10 maal een 0,25 pot. Urbazid is toegevoegd geeft 20 procent meer kwaliteitsver betering. Voor type IX is 5 maal een toevoeging voldoende. Voor hen die worstelen met sterke verruwing is het 'beter dat 3 tot 4 maal 0.75 pot. Tuzet wordt toegevoegd. De kosten zijn ongeveer 0,20,4 cent per 'kg. In de zandgebieden is een menging van Tuzet met zwavel niet aan te raden, wel met S.M. De meeldauw Meeldauw blijft voor de kweker nog een probleem en ook hier heeft de ,,'Bayer" een nieuw produkt op de markt gebracht, n.'l. Mcrestau. In tegenstelling met andere meel- d'auwmidid'el® die in en rond de bloei niet te gebruiken zijn d'cor de te grote agressiviteit, kan Morestan hi deze periode uitstekend gebruikt worden. Het grote winstpunt is ech ter dat dit middel uitstekend tegen spint werkt! 'Zodat- 'de bestrijdrwg met een ander middel' ook weer in AMSTERDAM. 18-12. Op verzoek van 'het overlegorgaan heeft een on derhoud' plaatsgevonden van de mi nisters van landbouw en visserij, van sociale zaken en van economi sche zaken met vertegenwoordigers van het overleg van N.V.V., K.A.B. en C.N.V. De drie vakcentrales hebben daar bij hun ernstige bezorgdheid ken baar gemaakt over de mogelijke ge- volger. voor de consumenten prijzen van de regelingen, die in het ka'd'T van de gemeenschappelijke lard- bouwpolitiek van de E.E.G. in be spreking zijn. Zij hebben er bij de regering op aangedrongen een plot seling sterke stijging van de kosten van het levensmiddelenpakket te voorkomen, zo nodig door overeen komstig de voorgestelde producen- tensubri dies consumentensubsid'es kosten van het 'levensonderhoud o.a. kosten van he tlever.son'derhoud o.a. door de voorgestelde regelingen zou immers de resultaten van het recen te loonakkoord in gevaar brengen. en rend de bloei achterwege kan blij ven. 3 of 4 maal spuiten is voldoen de. Het is niet giftig, ook niet voor de bijen, en de werking tegen meel dauw is even 'goed dan huidige an dere middels. Van resistente spint trekt Morestan zich niets aan. Het is tevens bruikbaar op r^ven. Het na deel is dat het niet bij elzen-wind schermen gebruikt kan worden, daar d'ft 'bladverbranden^ op kan leveren. Het kan gemengd worden met Cap- tan: met andere middels 'levert het gevaar op. 7 acht middel Een rleuw, uit carbamaten afkom- n'-'g nry ddel 'tegen a'lle soorten blad en bloedluizen is Undeen. De giftig heid is zeer gering en het wordt zo-.der doodskop ep de verpakking in de handel gebracht. De veilig- V1'-^termijn is 10 a 14 dagen. Het bezit een dieptewerking dus ook te gen Iiufaen en 'krulblad. Ook Undeen is een zeer zacht middel en veroor- raakt 'geen verruwing 'bij Geiden Delicious. Het 'kan gebruikt worden laat in het seizoen dus 'in de maan den augustus en september. In de vroege maanden zijn FoLidol en Met a Iso Systox beter op hun olaats Tot slot waarschuwde spreker nog voor de toenemende aantallen wantsen en perebl'advl'ooien. Het vragenspel was zeer geani meerd. De vertegenwoordiger voor Zeeland, de heer M. de Witte uit 's-Oravenpold'or, dankte de heer v. d. Berge, terwijl namens de aan wezigen de heer C. J. Boot dankte. Postzegels die geldigheid verliezen Met ingang van 1 januari 1964 zullen een aantal postzegels niet langer voor frankering geldig zijn. Het zijn: de Herdenkingspostzegels uitgege ven ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksjubileum van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Frankeerwaarden 12 en 30 cent; uit gifte 1962; de Zcmerpostzegels 1962, frankeer waarden 4. 6, 8, 12 en 30 cent; de Herdenkinspcstzegels, uitgege ven tor gelegenheid van de voltooi ing van de automatisering van het Nederlandse telefoonnet (frankeer- waai-den 4, 12 en 30 cent; uitgifte 1962); de Europa-postzegels 1962, fran keerwaarden 12 en 30 cent; de Kinderpostzegels 1962, fran keerwaarden 4, 6, 8, 12 en 30 cent. Centraal antennesysteem DEN HAAG, 18-12. De leiding van het staatsbedrijf per P.T.T. is tevreden over de gang van zaken me tde proef met een centraal an tennesysteem voor radio- en tele visie in het Haagse Bezuidenhout. De belangstelling hiervoor heeft de prognose ruimschoots overtrof fen. Men verwachtte pl.m. 1000 abonnés doch het zijn er, vier we ken na het 'begin, reeds 1700. De proef zat, waarschijnlijk over enige maanden, worden uitgebreid tot een. deel van de nieuwe wijk Mariahoeve, waai' flat blokken en woningen, gebouwd na 1960, alle aansluitingen voor telefoon en cen trale antennesystemen hebben. Deze algemene voorzieningen zijn thans in ongeveer 200.000 nieuwe Neder landse woningen aangebracht. Brouwershaven heeft eigen afdeling van Verbond voor Veilig Verkeer Vandaag (donderdag 19 december) wordt in het Jcugdgebouw te Brou wershaven een vergadering gehou den, uitgaande van het Verbond voor Veilig Verkeer. Tijdens de begin 1963 gehouden cursus ter plaatse hebben velen zich opgegeven a'l9 ilid van de afde ling Dreischor, omdat Brouwersha ven zelf nog geen 'afdeling had. Thans iis höt ledental dm deze kern opgelopen tot boven de 100, zodat het verantwoord! was een eigen plaatselijke afdeling op -te nichten. Dit 'geschiedde op 19 november j.l. waar een voorlopig bestuur wend gdkozen dat 'als volgt 'is samenge steld; Voorzitter de heer Th. C. Schiietitekaitte; secretaris d'e heer S. M. W. de Korte; penningmeester de heer J. M. J. van 't Hof: be stuursleden de heren I. C. J. Cats- man en P. Smalheer. Op deze ver gadering zal 'ojm. een definitief be stuur worden -gdkozen, terwijl de afdeling propaganda van het Ver bond voor Veilig Verkeer enkele films zal vertonen. Verder zullen o.a. vertegenwoordigers van het dis trict „Zeeland" aanwezig zijn, ter wijl er tevens gelegenheid zal be- Vijfenzestig 'landen 'hebben in de algemene vergadering der V.N. 'ge stemd voor het voorstel van Neder land, te overwegen of het mogelijk a®> «en speciale 'instantie in het le ven te roepen 'dli'e tot taak zou krij gen bij internationale geschillen een onderzoek in te stellen. OER-HAGEDIS In de woestijn ten noord westen van Adelaide (Austra lië) zijn fossielen gevonden van een plesiosaurus, een ge weldige voorhistorische hage dis. Dr. Dorbett, curator van het museum van Adelaide, zei dat het monster een groot plat lichaam had gehad, een lange nek en een kleine kop. Men veronderstelt dat de plesiosau- ri 70 tot 130 miljoen jaar ge leden leefden. NEW YORK. 18-12. De Ameri kaanse president, Johnson, heeft de algemene vergadering van de Ver enigde Naties toegesproken. John son. die vergezeld was door zijn echtgenote, kreeg een ovatie van de 113 leden tellende vergadering. De Cubaanse en de Albanese afgevaar digden stonden bij de binnenkomst van de Amerikaanse president wel op. doch applaudisseerden, niet. Ingezonden mededeling spaar plezierig met \Y I OVS prijzen 1.75/1.95/2.95 met GRATIS spaarzegefs van 15 en 25 ct vraag een spaarkaart De veiligheidsmaatregelen waren van ongekende grootte. Toen John son en zijn vrouw bij het gebouw van de Verenigde Naties in New York arriveerden werden zij door een lijfwacht van V.N.beambten en mannen van de Amerikaanse vei ligheidsdienst omringd. President Johnson, werd begroet door de sec retaris-generaal van de V.N., Oe Than't, en dr. Bunche, 'het oudste Amerikaanse lid van het V.N.-secre- tari'aat, In een ongeveer vijftien minuten durende toespraak zed president Johnson, dat zijn land „eens en voor altijd" een einde gemaakt wil zien aan d'e 'koude oortog tussen, Oost en West. Hij zei de tocht n'aar het V.N. hoofdkwartier te hebben gemaaitót om vast te stellen dat de kogel® die hef leven van Kennedy afbraken de doelstellingen van de Verenigde Staten wet hebben gewijzigd. Hij beloofde dat zijn land voort zal gaan met 'het bestrijden van ar moede, honger en ziekte in de we reld. Onder applaus zei de president de Vercnrgde Naties de geschiktste organisatie te achten voor het 'be vorderen van de vrede in de wereld en van het welzijn 'der mensheid. De afgevaardigden applaudisseer den opnieuw aan het slot van Johnson's toespraak. Na zijn rede ontving de president de delegatieleiders. Hij onderhield zich 'korte iti.jd met het hoofd van de Russische afvaardiging Fedorenko. staan vragen te stellen of suggesties te doen over 'b.v. te ontplooien acti viteiten in de komende maanden. De leden mogen ook ndet-leden ter mtroduikti'e meebrengen. m Een Franse treiter 'boekte maan dag de grootste vangst van dit sei zoen: een onderzeeboot. Tijdens het vissen, even -buiten de Franse kust, 'kwamen de uitgeworpen netten plotseling onder zware trek te staan en even liater bemerkte -die beman ning tot haar grote verbazing dat het schip snel verder zeednwaarts werd getrokken. Dit was voor de gezagvoerder aanleiding dé netten te laten kappen. „Flitsen" uit het buitenland MOSKOU. Ongeveer 400 Afri kaanse studenten 'hebben Avoensdag bij' de Ghanese ambassade in Mos kou een betoging gehouden omdat zij menen dat een Ghanese student door een Rus is gedood. FORT WORTH. Een kruidenier in Fort Worth (Texas) is door zijn eigen geweer doodgeschoten, nadat .hij het zondag zodanig had opgesteld dcit een inbreker er door zou wórden ge troffen. Hij had vergeten de verbin ding met de haan los te maken. CANBERRA.. De Australische eer ste minister sir Robert Men'zies heeft wijzigingen bekend gemaakt 'in de regering, die hij na de jongste alge mene verkiezingen, welke door zijn liberale partij werden gewonnen, heeft 'gevormd. HELSINKI. De Finse coalitierege ring, on der* leiding van premier Kar- jalainen van de boerenpartij, is af getreden wegens een onderling me ningsverschil over voorstellen om het begrotingstekort van. 215.500.000 Finse mark weg te werken. KAAPSTAD. T wee-en -twintig Zuidafrikaanse vissers zijn veixhxm- ken doordat hun boot, dié zes km. uit de kust voor anker lag, door een plotselinge vloedgolf omsloeg. Drie opvarenden wisten naar dé kust te zwemmen bij Port Nollotih, op onge veer 550 km. ten noorden van Kaap stad. MUNCHEN. Tegen de Zuidslavi- sche minister van buitenlandse za ken, Popovic, is door de advocaat Wilhelm Schöttner uit Recklinghau sen een aanklacht wegens oorlogs misdaden ingediend. Volgens deze aanklacht zou Popovic tijdens of 'kort na de jongste wereldoorlog op dracht hebber, gegeven tot het ver moorden van Duitse krijgsgevange nen. STUTTGART. In Stuttgart is on der grote belangstelling 'de eerste bondspresident, Theodor Heuss, ter aarde besteld, naast zijn ree'ds in 1952 overleden vrouw. CAIRO. De economische raad van de Arabische Liga heeft een resolu tie aangenomen waarin volgens het persbureau voor het midden-oosten Engelan'ds houding jegens „de Zino- nistisdhe campagne tegen de Arabi sche boycotactie" wordt veroordeeld. NEW YORK. De aïgerhene verga dering der Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen, waarin do veiligheidsraad wordt verzocht de „ernstige situatie" in zuid-west-Afri ka in behandeling te nemen. KATMANDOE. In' Nepal js een pokkenopidemie uitgebroken, zo is uit de hoofdstad Katmandoe gemeld. Sinds zaterdag 14 december zijn er 3.112 gevallen van deze zi'ekte ge constateerd, aldus de wereldgezond heidsorganisatie. ROME. In Belgrado is een over eenkomst gesloten tot het zenden van 1.200 ton voedingsmiddelen met een hoog eiwitgehalte'aan de artbei- dors die de Zuidslavische plaats Skopje herbouwen. Skopje Averd in de afgelopen zomer door een aard beving grotendeels verwoest. OA KMOT INGEZONDEN STUKKEN Apartheid, Israël, Discriminatie Het is altoos een gewaagd onder- "vmn om met do redactie van een dagblad in een openbaar debat te troeven. - Bijna nóg moeilijker dan aJs opponent te debatteren met een spreker op een politieke vergade ring! Men krijgt zelden of nooit ge lijk, óf de politieke spreker snoeit de stoutmoedige debater, met enige flauwe grapjes, - onder applaus van de „partij-genoten" - de mond. Niet alzo - ik vermeld zulks met grote waardering! - de redactie van onze (voortreffelijke) „Zierikzeesche Nieuwsbode". Want niet alleen krijg ik een hoffelijk „klopje op de schou der" („erudiete wijze van benade ring des problecms". - Dank!), maar ik krijg ook van de redactie gelijk, - op twee voorname punten. „Het zijn dus Avel twee verschillende din gen", zegt de redactie, te Aveten: apartheid en (rassen-) discriminatie. (Conform hetgeen ik 'betoogde). En: ..Dat is wel waar..", als een beves tiging van mijn betoog: dat Israël apart ellende te blij ven opdat hot zijn zending in do wereld zou leun- nen blijven vervullen. (Hetgeen ik beweerde). - Maar omdat ik natuur lijk niet 'helemaal in 't gelijk kon worden gesteld - en dat begeer ik trouwens ook niet; dat mag ik na tuurlijk niet van een redactie ver langen - Avrijft uw redactie mij (min der erudiet!) „een kapitale denk fout" aan. - En nu is 'het misschien wel erg dom van mij, maar uit het geen dan volgt 'héb ik 'die „denkfout" toch niet kunnen constateren. - Van daar deze (zwakke) poging mijn eer te redden, althans jegens de lezers van dit blad, die mijn verder zvrij- cen anders-verkeerd zouden kunnen uitleggen. Ik maak dan tevens van de gele genheid gebruik om uw redactie op eer. enkele (ordinaire - geen „denk-") fout te wijzen. Ezra is geen profeet; ovenmin als Nechemja.dat was. - In het jaar 458, vóór de ohr. jaartelling, komt de wetgeleerde Ezra met een vol- madht van de Perzische korting naar Jeruzalem. (Zie: Ezra 8 32). - De in Ezra 9 en 10 gemelde „discrimi- natorisChe" maatregelen telgen 'de anders- rassige vrouwen, 'komen pas veel later. Eerst worden, in samen werking met d'e in 445 ui't Perzdë Iran) gekomen hofbeambte N e- chemja, de muren en poorten der stad herbouwd, de toestanden in d'e Joodse gemeente gezuiverd en het nieuwe' wetboek afgekondigd. (Zie: Nechemja 8). De laatste profeten zijn Haggai en Zacharja geweest, die plm. 520 vóór de gewone jaartelling optraden. - Het boek J 'ona 'dat ook in de na- oxiHsdhè tijd is ontstaan, is in feite gceri boek vart een profeet. Een ze kere profeet jona, zoon van Amittai, leefde ten tijde van Jercbeam II (plm. 750 vóór): zie II Kon. 14 25. - Maar in dat Boek-Jona komt de niieuwe, in de Babylonische balling schap 'ontloken, GODS-'overtuiging' duidelijk naar vorten: JHW is GOD der gehele wereld, is ENIG, en Israël heeft tot taak de völkenwereld te bekeren tot die Heer der Wereld: tot Israëls God JHW. Naaf mijn 'heilige overtuiging - maar nu komen we op theologisch terrein, en dat is „glad ijs"! - heeft Israël, de „sjaarieth sjel Jisraëel", deze zendingstaa/c 'in 'de Wereld nog altoos. Psalm 47 zegt bet zo overdui delijk „JHW is koning over de natiën, heeft Zich neergezet op Zijn heilige troon; de vertegenwoor digers der Volken hebben zich verzameld lijk volk van Abrahams God. - want aan JHW behoren de beschermers des volks". (De Staten vertaling geeft: „de edelen der vol ken; de schilden der aarde"; in he dendaagse zegsAvijze: de Regeringen der volken). Er is nog steeds sprake van: d'e natiën, van de volken, der Aarde. „Zijit gijlieden MIJ niet evenzo als de kinderen der Efhiopiërs MIJ zijn, o kinderert Israëls? - spreekt JHW. - Heb ik Israël niet opgevoerd uit Egypt eland, zoals ik ook de Philistij- nen uit Kreta, en de Syviëvs uit Mediië iheb'opgevoerd?" Amos 9 7). Tegenover de „onweerlegbare stel ling" (een „stelling" nochtans!) van uw redacteur: dat alle mensen voor God gelijk zijn, plaats ik de even „onweerlegbare" stelling: dat alle natiep, alle Vólken der werfeld, voor Israëlè GOD (JHW) niet gelijk zijn, maar verschillend. Hetgeen natuur lijk niet zeggen wil: niet-gelijikioaar- dig! Terécht hoeft dan oök de geschie- dcn/is-filosoof Friedrich Muckle, in zijn magistrale werk „Geist der Jü- dJjsühen Kultur" (Rikola-Verlag, Weenen, Leipzig, München, 1923) op bladz. 638 geschreven„Kein Volk ist Ihm (JHW) zu gering, als dasz es nicht als würd'ig eraohtet werden 'könnte. aufgenomen zu werden in den Wellbund der Harmonie". Deze zedélijke „Wereld-Volken bond" is er - na bijkans 2000 jaar ..christendom" - nog steeds niet! En tot. 'het tijdstip - misschien aan het einde der Dagen, als de Mosjiach kemt - „Die sittliohe Menschheit der gesdhichtlichën Zulkunft" noemt de grote Joodse Avijsgeer prof. dr. Herman Cohen zulks!) - tot dat tijd stip blijft Israël belast, UITVERKO REN, om als „Lijdende Dienstknecht des Heeren" (zie: Deutero-Jesaja) zijn Goddelijke zendingstaak in de wereld vervullen. Als de Zuidafrikaanse Joden 'dus hun gasöheervolk in de Republiek van Suid-Afri'ka steunen in zijn po ging om als zelfstandige entiteit in de Avereld te blijven bestaan, inver- Aveer tegen 'het ontwijfelbaar aan wezige „zwarte gevaar", dan hande len die Joden dus conform hun „his torische kijk op eigen bestemming en positie" (zoais uw redactie 'het uitdrukt). En van hoovaardij gesproken zouden de Christenen in de wereld niet eens willen ophouden met van het „Oude"-Testament te spreken, in tegenstelling tot een zg. „N'ieuw"- Testament? - Want dat is tooh wer kelijk hoovaardij, en het is grievend (discriminerend) jegens het Volk des Bosks! Dr. mr. H. P. SCHAAP. Zierj'ksee, 17 dec. '63. „Ezra is 'geen profeet". U zegt het zo. Maar hij krijgt toch opdrachten,, c"e de profetische gestalte van zijn persoonlijkheid onweerlegbaar ma ken. Erza 7 25 mag als typisch voorbeeld gelden: „En 'gij, Ezra! niaiair de wijsheid Uws Gods, die in uw hand is, stél' regeerders en rich ters, die al' het volk nichten, dat aan gene zijde der rivier is, allen, die de wetten uws God® weten, en die ze niet weet, zult gijlieden die be kend maken". Vooral diit laatste was toch wel een duidelijk profetische opdracht. .Het profetische kan es sentieel deel uiilmailcen van het ambt. In' die zin Avas ocik Mozes een profeet en t.a.v. .Christus wofdt ge sproken van zijn drieledig ambt (p r o f eet, priester en koning). Voorzover de goddelijke opdracht aan de mens uit te gaan tot heit vólk •maatisitafgevenid is voor de profeti- S'C'he allure van de oud-testamenti- sdhe figuren - en wij menen op goede gronden deze maatstaf te mo gen gebruiken - komt men onher roepelijk terecht 'bij de letterlijke Siniterpiretia'tievam het profeet zijn, t.w. „Godsgezant bij 'het oude Jood se volk" (Kramer). Het 'is ons niet 'duidelijk waarom derhalve een on derscheid moet wonden gemaakt tussen vóór- en nu-exfiische tijd (Itijd vóór en na de ballingsohap). Boven het boek Jona staat dan ook: „De pref eet Jona" - Toegegeven bij Ezra ligt het raiet zo duidelijk, maar door zijn specifieke opdracht kreeg de oorspronkelijk hogepriesterlijke hoedanigheid van deze figuur een profetische allure. Hem profeet noe men is een zaak die leek noch vak theoloog iemand kwalijk zal nemen. In de apocriefe boeken wordt Ezra „profeet" genoemd. Wonderlijk intussen hoeveel aan- rakingsvlakken het rassenvraagstuk heeft, o.m. theologische. Overigens is het ons bekend hoe tegenwoordig velen om maar een enkel voorbeeld te noemen, op grond van een uren- bsrekerting, het Schriftuurlijke „ten derden dage" t.a.v. Christus verblijf in het dodenrijk, illusoir traohten te maken. Zij doen dit niet uit een be hoefte aan ongelovigheid, maar tre den in het voetspoor van het oude Joodse volk, dat nog altijd in de Messiaanse verwachting leeft. Zij accentueren (ëénzijdiglijk) d'e door U genoemde „sjaarieth sjel Jisraëel", hetgeen in de praktijk impliceert dat de oude Mozaïsche wetten (ook in hun gedetailleerde en gedifferenti- ee2'de vorm - Exodus, Leviticus, Nu- meri) hun volle geldigheid hebben ook voor deze tijd, los van de vraag hoe men in een Avesterse samenle ving tot naleving hiervan zou moe ten kunnen komen. Wij proeven iets daarvan in Uw these deze zen dingstaak in de Wereld nog altoos). T.a.v. het rassenvraagstuk kunnen wij intussen met het „gelijkwaar dig" ook Avel uit de voelen. Wie dit als uitgangspunt neemt zal zich wel wachten voor discriminatoire maat regelen. Wat betreft de benadering der volken van g'odswege is er wel iswaar- een rangorde („Eerste de Jood, daarna de Griek"), maar de reeds genoemde Jona is er om te be wijzen, dat, toen al het heil zich ook uitstrekte tot de „anderen" (Nine veh). Wat 'het Joodse 'denken betreft, is er trouwens op vele in het kader van deze diskussie aangestipte pun ten oen heroriëntatie, iets waarvan men al bespeurt in: „Die Legende dos Baal Sehom" van Martin Buber. do filosoof die het JoodsAvijsgerig denken een eigen moderne vorm gaf. Zo kan - naar ons gevoelen - ook die „Wellbund der Harmonie" geen schild zijn, waar de Zuid-Afrikaan se schelders zich achter zouden kun nen verschuilen, zo in de zin van: „zac onze Joodse landgenoten zijn hol. met ons eens". Laten wij Uw eigen citaat wat breder mogen op val ten: „kein Volk ist Ihm zu ge ring". Nu, wat zullen wij mensen dan! - Red.). Deze week is in Moskou een nieuwe zitting begonnen van de Opperste Sowjel. - De foto toont de opening van de vergadering door de voor zitter I. Spiridonov. Achter hem zit links president Breznjef en rechts premier Nikita Chroesjtsjef. Ingezonden mededeling Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: BRUSSEL, 17-12. De tienjarige Theo Dekker uit Arnhem, die een jaar laing in zijn eentje een door anderen vergeten graf van veertien in d'e oorlóg gesneuvelde soldaten 'heeft verzorgd', dis met zijn ouders en een broertje in Brussel aange komen voor een tweedaags bezoek. Hij lis uitgenodigd door dó V.V.V en het. voorlicht ingscentrum van de Belgische 'hoofdstad en een particu liere firma. Dinsdagavond werd hij officieel ontvangen door vertegenwoordigers yan deze organisaties en het Belgi sche commissariaat-generaal voor het toerisme. In Brussel zal Theo de feestel- lijke inwijdkicr. van de traditionele kerstboom op de grote markt kun nen meemaken. Een handvol handige tips CITROENSAP IS ZEER GOED voor hét verwijderen van bruine vin- 1 gertoppen door het roken, EIWIT DAT NIET STIJF WIL I WORDEN, wordtgemengd met een 1 beetje zout of citroensap en dan I gaat het wel. ROOD GEWORDEN HUID van uw handen wordt weer blank als u p de huid 's avonds bel met wat I melk. WANNEER U EEN CAKE MAAKT maak dan een holte in het mid- jl den van het deeg. Zodra de cake |l klaar is, zal het middengedeelte I gelijk gekomen zijn met de ran- H den. DE AANSLAG OP ZILVEREN LE- H PELS EN VORKEN zal spoedig verdwijnenwanneer men dit eet- l gerei in het water legt, waarin jl eieren zijn gekookt. WILT U UW BLOEMEN IN DE j VAZEN wat langer goed houden, doe dan een paar druppels kam- ferspiritus in het water. ZEEMLEREN HANDSCHOENEN MOETEN VETTIG BLIJVEN, voeg daarom aan het waswater een ;l paar druppels slaolie of glycerine jl toe. MICARUITJES kunnen schoon ge maakt worden met azijn, maar j dan moeten deze ruitjes nog warm i zijn, opdat verdamping der azijn mogelijk is. Niet nawassen. Ingezonden mededeling Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter 't stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink ccn glas extra, thuis of onderweg. Dat is verstandig, veilig en nog lekker óók. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7