Plotseling hoopvolle ontwikkeling in E.E.G.-besprekingen Tienduizenden West-Berlijners stonden hele dag in de rij De Softenonbaby's De Amerikaanse begroting Sp lonage in V.S.? Strijd tegen kanker Het presidentschap in Frankrijk Volgende ministersbijeenkomst in mei Geen onderbreking marathondebat? Russische olie voor Oost-Duitsland Hitiers stamboom ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Doiuiertlug 19 december 1963 120e jaargang No. 19500 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118.Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55; per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm.; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Aspekten Zierikzeese begroting 1964 BRUSSEL HAALT VERLICHT ADEM DE WEGENINFORMAT1ED1ENST li Ut BRUSSEL, 18-12. Over een van de moeilijkste onderwerpen van de „Marathon-zitting" van de minister raad van de Europese Economische Gemeenschap is woensdag in Brus sel onverwacht grote vooruitgang geboekt. Een nieuw voorstel van de Europese commissie voor het door de E.E.G. in te nemen standpunt in de onderhnadelingen, die het vol gend jaar in mei in Gcnèvc met de Verenigde Staten moeten beginnen over internationale verlagingen van douanetarieven, de „Kennedy-ron- de", werden verrassend goed door alle zes E.E.G.-landen ontvangen. Een overeenstemming over dit standpunt ,js daaróm zo belangrijk, omdat de partners >van Frankrijk dit als voorwaarde 'hebben gesteld voor de voltooiing van het gemeenschap pelijke landbouwbeleid in de E.E.G. cm tegenover de verdere integratie van d'e „zes" de handelsbetrekkin gen met landen buiten de gemeen schap al's bewijs van het „open ka rakter" van. de E.E.G. te handhaven De reacties na afloop van de ver gadering waren woensdagavond hoopgevend voor het verdere ver- loep van de „marathon". Van het nuchtere commentaar van de Ne derlandse minister van ekonomisohe zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, die sprak van een „vrij vlot" verloop van het gesprek, varieerden de uit spraken via het „tevreden" van de voorziïïter van de Europese commis sie, prof. W. Hallstein, tot een hoog gestemde verklaring van de Belgi sche minister van buitenlandse za ken, P. H. Spaalk. ,;Er bestaat tus sen de ministers geen wezenlijk verschil over d'e jongste voorstellen van de Europese cohmmissie. Dit is zeer belangrijk een stap vooruit in de kwestie van de Kennedy-ronde is gelijk aan goede vooruitzichten voor de verdere bespreking van de ln-vcibcuwkwesties". Minister Spaak, antwoordend op een vraag over de mogelijke gevol gen van het Franse ultimatum in dien de „marathon" geen resultaat zou hebben, voegde hier aan, toe: „het uiteenvallen van de E.E.G. iis een onmogelijkheid, zowel voor het ene land als het andere". „Dispariteiten" De voorstellen van de Europese commrssie. die alleen de „Kennedy- ronde" betreffen voor industriële en niet voor ilandbouwprodukten, ban delen ever maatstaven om te bepa len, wanneer moet worden gespro ken van „disparilteiten" in de dou anetarieven tussen de Verenigde S'iaten en de E.E.G. Industriële pro- diukten, waarvoor deze 'te grote ver schillen «n het douanerecht worden vastgesteld, zul'len niet kunnen val len onder het algemeen uitgangs punt, dat het tarief met 50 procent het voorlopige uitgangspunt - zal worden verlaagd. Kans op bezoek aan Oost-Duitsland BERLIJN, 18-12. - Tienduizenden Westberlijners hebben woensdag de hele dag in de ry gestaan voor een kerstpas waarop zy in de kerstpe riode naar familieleden in Oost-Ber- lijn kunnen reizen. Voor dag en dauw stenden velen al bij een van de twaalf scholen die zijn ingericht veer de uitreiking van de pasjes. De temperatuur was teen ver beneden het vriespunt en er lag een flink pak sneeuw. Toen de bureaus cm zes uur des avonds sloten hadden naar schatting 25.CG0 personen een aanvraagformu lier ingevuld. Duizenden hadden echter vergeefs gewacht en werden ra sluiting der bureaus naar huis gestuurd. Zij zuilen het een volgende keer moeten proberen. Veel Westberlijners dienden aan- v ."«n voor meer dan één pas in zee^t het totale aantal aanvragen slpchts clocr de Oostberlijnse autori teiten kan worden bekend gemaakt. De Oostduitse postbeambten, die woensdag naar West-Berliin kwamen om de aanvraagformulieren uit te reiken, /uilen vandaag (donderdag) terufkomen cm de passen te ver strakken. De eerste Westberlijners zullen vrijdagochtend om zeven uur r - U- Oc- t-Berlijn kunnen. Stadsautoriteiten schatten dat, in dien de bureaus dertien dagen ge opend zullen blijven, er ongeveer een half miljoen passen zullen, kun nen worden uitgereikt voordat de muur op 5 januari weer zal wprden gesleten. DEN HAAG, 18-12. Uit een onder zoek van de geneeskundige hoofdin- spekteur van de Volksgezondheid is gebleken dat in totaal vijfentwintig „Softenonbaby's" bekend zijn ge werden- in ons land. Van deze zyn neg zestien kinderen in leven. By dertien van deze kinderen zijn blij vend medische voorzieningen nood zakelijk. Dit heeft staatssecretaris Bartels (Sociale Zaken f en Volksgezondheid) aan de Tweede Kamer meegedeeld. Na het bekend worden van de na men van, de baby's is overleg ge voerd over de wijze waarop deze kinderen het beste gerevalideerd kunnen worden. In verband met dt: jeugdige leeftijd van deze kinderen heeft de aandacht zich tot dusverre geconcentreerd en concentreert deze zich voorlopig nog op de medische behandeling. In later jaren zal even wel ook bezien moeten worden of en, zo ja. welke maatregelen op het ge bied van het ouderwijs en de arbeid voor deze kinderen getroffen moe ten worden Getracht wordt door concentratie van de medische behandeling bi.i slechts drie revalidatiecentra hierin zo goed mogelijk te voorzien. De staatssecretaris deelt mee. dat in de geneeskundige zorg voor de „Softe- non-kinc'eren" thans op bevredigen de wijze is voorzien. De regering ziet geen aanleiding voor deze groep een aparte voorziening In het leven te roepen. Burgemeester Willy Brandt, die woensdag zijn vijftigste verjaardag viert, zei te hopen dat de bezoeken na 5 januari zullen kunnen worden voortgezet. Persoonlijke gegevens Iedere aanvrager moest zijn per soonlijke gegevens verstrekken even als de naam en het adres van de persoon die hij wenst te bezoeken. Er werden geen vragen gesteld over de aard van de verwantschap. De lange rij schoof de hele middag langs de ambtenaren, die in een nieuwe blauwe jas, blauwe stropdas en zwarte broek gekleed waren. Zij spraken slechts als het nodig was. Er werden ongeveer 5.000 personen per uur geholpen. Toen de kantoren sleten stonden er nog ongeveer 8.500 mensen in de rij en bij drie van de twaalf bureaus werd het wachtende publiek „opgewonden". Politiever- sterkingen werden ingezet doch er deden zich geen ongeregeldheden voor. Ingezonden mededeling De man van vandaag t draagt „Elegant" kleding De Europese commissie heeft thans vcoitgestejTdi a'ls ^duspariteiten" te beschouwen die gevallen, waarin de door een der partijen toegepaste douanerechten minstens het dubbele bedragen van die van de andere partij en daarbij minstens tien pun ten verschillen. Een „dispariteit" zou zijn een produkt, waarivoor het douanerecht van de E.E.G. 15 pro cent bedraagt en voor de Verenigde Staten 30 procent. NEW YORK, 19-12. Alexander So- kolov en zyn metgezellin wier iden titeit niet is onthuld, hebben zich woensdag voor een Newyorkse recht bank onschuldig verklaard aan spio nage ten behoeve van de Sowjet- Unie. Zij zijn van de zomer in Washing ton aangehouden, vei-dacht van po gingen om aan Moskou Amerikaanse atoomgeheimen en gegevens over raketten te verstrekken. Agenten van de F.B.I. hebben bij hen thuis een krachtige korte-golfzender ge vonden. Twee andere Russische staatsbur gers, de V.N.-funktionaris Iwan De- gorov en zijn vrouw Alexandra, eveneens van spionage verdacht, zijn onlangs geruild tegen twee Ameri kanen die in Rusland wegens spio nage werdpn vastgehouden. PARIJS, 18-12. Deskundigen u:>t vijf westelijke landen hebben woens dag plannen uitgewerkt voor een in ternationaal centrum voor de bestrij ding van kanker. De nieuwe organi satie krijgt een eigen begroting, een raad van bestuur en een weten schappelijke commissie. Zij komt ondier toezicht van d,e wereldgezond heidsorganisatie. Het voorstel voor een dergelijk in stituut is afkomstig van president de Gaulle. Hij zond het aan de Verenig de Staten, Groot-Brittannië, de Sow- jet-Unie, West-Duitsland en Italië en stelde voer zijn plan te financie ren door vermindering van de de- fensiekosten. Op de bijeenkomst van da afgelopen twee dagen ontbrak de Sowj et-Unie, doch gehoopt wordt dat dit land alsnog zal deelnemen. PARIJS, 18-12. Het bestuur van de Franse socialistische party heeft woensdag besloten dat op een en twee februari een speciaal nationaal partijcongres zal worden gehouden cm i_e spreken over de kandidatuur van Gaston Defferre voor het pre sidentschap. De 53-jariige Defferre, burgemees ter van Marseille, heeft zich bereid verklaard kandidaat te staan bij de presidentsverkiezingen dm 1965. Men neemt aan dat president de Gaul'le een tweede 'ambtstermijn nastreeft en zelfs zijn tegenstanders geven openlijk toe dat hij zal wor den herkozen indien de verkiezing in soortgelijke omstandigheden als thans heersen- wordt gehouden. Defferre is verscheidene analen minister geweest. Nu is 'hij senator. Men acht hem een politicus die iln staat is bij een presidentsverkiezing enige eenheid 'bij d'e oppositie tot stand te 'brengen. WASHINGTON, 18-12. President Johnson heeft woensdag op een pers conferentie medegedeeld nog niet te weten hoe hoog de Amerikaanse be groting zal zijn voor het 'begrotings jaar dat op 1 juli 1964 beginit. De begroting zal echter minstens 102.3 miljard dollar bedragen, zo meent hij. Voor het lopende begro tingsjaar is 99 miljard dollar uitge trokken. President Johnson beloofde ervoor te zullen zorgen dat de stij ging zo klein mogelijk blijft. Het Amerikaanse bruto nationaal pro dukt bedraagt op het ogenblik ruim 600 miljard dollar. De regering in Washington verwacht dat dit bedrag aanzienlijk zal stijgen als de belas tingvoorstellen van rvijlen president Kennedy worden aanvaard, aldus Johnson. Landgoed „De Leije" ;s-HERTOGENBOSCH. 18-12. De stichting Het Brabants Landschap heeft op 17 december het landgoed „De Leije" in de buurtschap Gorp onder de gemeente Goirle aange kocht. Het landgoed 'is 40 ha. groot en bevat, loof- en dennenbossen en he'd?. Door het landgoed stroomt te-, bock. „De Leije" genaamd. De vprige eigenaar, de heer A. P. Hu- hmt van Beuzc'kom, blijft op het land '<k d wonen, dat nu wordt open gesteld voor houders van wandel- kaarten. Als u zich afvraagt hoe druk het. wel is op de afdeling „Wegenverkeersin formatiedienst" van de .K.N.A.C.-A.N.W .B. in Den Haag, nu de winter de toestond van.de wegen zo onberekenbaar maakt, dan.geeft, deze foto'u het antwoord. Op de topuren, dat is in de ochtend als velen op het punt 'staan uit te rijden, komen soms per uur vijf- a zeshonderd telefoontjes binnen en is het voor de dames aan de vele telefoons, die alles weten van weg en zoeer, hoogspanning. N.A.V.O.-conferentie afgesloten PARIJS, 18-12. Een dag eerder dan aanvankelijk de bedoeling was is de NAVO-conferentie in Parijs beëindigd. De volgende ministers conferentie van de NAVO zal op 12, 13 en 14 mei in Den "Haag wor den gehouden. Dit waig een van 'die weinige be sluiten, die op 'dieze conferentieyvan „beziiininliaug en ooousoliidaihie" zijn ge nomen. Deze conferentie had ove rigens ten doel d'e balanus op te ma ken van de verhouding -tussen Oosit en West en de 'toestaand van de NA VO. Volgens een slat-communiquéheb ben de ministers vastgesteld, dat er sinds de moeilijkheden rond Cuba vorig jaar geen grote crises meer ■zijn geweeslt. Zij hebben er -de na druk op igdlegd, daJt de eenheid' en de militaire 'kracht van het Atlan tische bondgenootschap in belang rijke mate daartoe heeft bijgedra gen, evenals tot.de huidige sfeer in de internationale politiek. De secretaris-generaal van de NAVO, mr. Stikker, zei op een persconferentie dinsdagavond, dat verdere contacten met de commu nistische wereld van groot belang zijn voor verbetering van de toe stand ongeacht of die contacten tweezijdig zijn, of bestaan tuit ge- da chtenwisseliingen in groter ver band, zoals bij de ontwapeningson derhandelingen in Genève of in de V.N. Hij waarschuwde echter voor teveel optimisme. Mr. Stikker zei, dat 'hij getroffen was door de opmerkelijke eenheid van zienswijze over het besprokene, ook al waren er meningsverschillen gebleken. De E.E.G.-besprekingen BERLIJN, 18-12. De leider van de Oostduitse communistische partij Walter Ulbrieht heeft woensdag volgens een bericht van het Oost duitse nieuwsbureau „A.D.N." in Schwedt nabij de Poolse grens het westelijke deel van een olieleiding door de landen van het oostelijke blok in gebruik gesteld. Oost-Duits land wordt daarmede het vierde land van de Comecon-landen, dat via de olieleiding, die de naam „Vriend schap" draagt, olie uit de Sowjet- Unie ontvangt. De ruim 3.000 kilometer lange buisleiding, die komt van de olie velden nabij Koeibysjev aan de Wolga, splitst zich in Minsk in twee takken, waarvan er een naar Hon garije en naar Tsjecho-Slowakije gaat. De andere leiding loopt, door Po len en eindigt in Oost-Duitsland bij een nieuwe raffinaderij in Schwedt. AMSTERDAM. In de Bankastraat Ie Amsterdam werd de 6-jarige P. van S. aangereden door een motor carrier. Tn het O.L. Vrouwegasthuis is het knaapje aan zijn verwondin gen overleden. BRUSSEL, 18-12. De Franse mi nister van landbouw, Pisani, heeft woensdag in Brussel herhaald, dat een onderbreking van de „Marathon -zitting", indien op 21 december het gestelde doel niet wordt bereikt, voor de Franse delegatie „onaan vaardbaar" i's. Hij zei diiit 'in' «en gesprek met journalisten in antwoord op een vrataig maar zijn reactie mdien de Nederlandse voorzitter van de mi nisterraad, mr. Biesheuvel, zal voor stellen in1 'dat geval de vergadering- gen' >op 9 januari Voort 'te 'zetten. Een heel andere mening sprak het Belgische l'id van d'e Europese com missie, J. Rey, uit. „Volgens mij moet men zich aan een datum hou den, indien dit 'is vastgesteld in het E.E.G.-■verdrag of met landen buiten d'e gemeenschap overeengekomen. Verhoging sociale uitkeringen DEN HAAG, 18-12. De commissie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer voor 'het ontwerp van wet tot wijziging van de algemene ouder domswet, van de algemene wedu wen- en wezenwet, van de interim- welt invalidi'teitsrentetrakkers, en de kinderbijslagwetten, 'heeft 'meege deeld dat 'het onderzoek van dfiit wetsontwerp in de commissie n'iet heeft geleid tot opmerkingen. Minister Veldkamp, sociale zaken, b?.odg tmet dit ontwerp een verho ging van deze sociale uitkeringen mc't 12 percent per 1 januari. Nieuwjaarswensen In ons nummer van 31 decem ber aanstaande kunnen weer nieuwjaarswensen worden ge plaatst tegen speciaal tarief. Opgaven hiervoor dienen uit erlijk maandag 23 december aanstaande in ons bezit te zijn De administratie Dit nummer beslaat uit 12 pagina's Velen zouden succes hebben in hun leven als zij een vrouw hadden die hun zou zeggen wal zij moeten doen en een secre taresse, die dal doel. Ik vind het onbetamelijk, dat de ministerraad de slaaf -wordt van een tijdschema, 'dat hijzelf 'heeft opge steld, zelfg dmidhien düt gaat ten koste van eerbiedwaardige belangen. Zo als die van de gezinnen". Inmiddels hebben de ministers van landbouw woensdagochtend hun besprekingen over de technische as pecten van de nieuwe marktorgani satie voor rundvlees voortgezet. De ministers van buitenlandse zaken 'kwamen bijeen voor het be spreken van een aanJtal routine kwesties, onder meer de 'begrotin gen van de gemeenschappen be treffend. Woensdagmiddag is heft belang rijke vraagstuk van de „Kennedy- ronde" aan de orde gekomen. Veiligheidsgordel voor kinderen DELFT, 18-12. In Delft is een vei- ligheidsgordel voor kinderen ont worpen: een leren broekje, dat aan de achterbank van de auto moet. worden vastgemaakt. Deze veilig- heidsgordel is uitgedacht en beproefd in hot. RAI-TNO-instituut voor weg- fcransporlmiddelen in Delft in sa menwerking met de BIO-mechan<i- sche afdeling van de vrije universi teit in Amsterdam. Bij dc proeven is gebruik gemaakt van een namaak -kleuter, die de naam Pinocchio ge kregen heeft. Winterweer Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk opklaringen, maar ook enkele lokale sneeuwbuien. Hier en daar tijdelijk mist. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtingen. Vannacht en morgenochtend op vele plaatsen matige vorst, in de middag over het algemeen lichte vorst. 20 dec.: Zon op 8.45, onder 16.30. Maan op 11.52, onder 20.51. Eerste kwartier: 23 dec. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 20 dec. 5.44 v.m. 18.12 n.m. BROUWERSHAVEN 20 dec. 5.29 v.m. 17.43 n.m. Doodtij: 26 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie die via Scan dinavië naar de Oostzee is getrokken heeft in ons land op vele plaatsen sneeuw gebracht. Ondermeer was dit het geval tijdens het overtrekken van een bij de depressie behorend koufront. De bewolking van dit kou front temperde de vorst de- afgelopen nacht op verschillende plaatsen, ter wijl de noordelijke winden vlak bij zee lichte dooi brachten. Na het voorbijtrekken van het koufront klaarde het in het noorden, en mid den van het land in de vroege och tend op, waardoor plaatselijk in kor te tijd nog een sterke temperatuur daling kon optreden. Eelde had van morgen om half negen een tempera tuur van min tien, zodat er op dat ogenblik in ons land een zeer grillige temperatuurverdeling was. In ver band met de versgevallen sneeuw en de te verwachten afnemende wind kan de komende nacht in het bin nenland plaatselijk tien graden vorst voorkomen. Ook in de gebieden dicht bij zee wordt de temperatuur weer lager. In hoofdzaak in de kustpro vincies kunnen nog enkele sneeuw buien voorkomen. LONDEN, 18-12. - Vandaag (don derdag) zal door „Christies", te Lon den, een stamboom van Hitier, waar in zes generaties van zyn familie zyn vermeld, worden verkocht. Het stuk wordt aangeboden door een gewezen militair die in de afge lopen oorlog, in de strijd tegen de Duitsers, een been heeft verloren. Hij wil zich, met behulp van de op brengst van het stuk, die op duizend tot tweeduizend gulden wordt ge raamd, een kunstbeen aanschaffen. De ex-militair bemachtigde het 90 bij 45 centimeter grote document, waarop bloedvlekken voorkomen, in Hitiers bunker in Berlijn. Er komen zes generaties Heidlers wier naam later Hitier werd en even zoveel van de Schickel grubers (Hitiers moeder was een Schickelgruber) in voor. Op dezelfde veiling zal een aantal brieven, die Mussolini tussen 1915 en 1928 heeft geschreven, ten verkoop worden aangeboden. Gisteravond zijn door een 'brand in een museum in Detroit vele schil derijen en kunstvoorwerpen o.a. van Picasso verloren gegaan. De geschat te gezamenlijke waarde van het ver loren gegane is ongeveer een miljoen gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1