VUISTJE Nadelig slot van f 175.000— op de Gewone Dienst 1963 recordjaar voor botersmokkel ONZE SINT NIKOLA AS PUZZEL Leerstoel voor de vakbeweging? DE V.S. HANDHAVEN HUN STRIJDMACHT IN EUROPA DE ONEERLIJKE RECHTER Begroting 1964 Zierikzee ZIERIKZEE, 16-12. De op maan dagavond aan de raad gepresenteer de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1964 toont voor de ge wone dienst een nadelig slot van f 175.551.69. Aan inkomsten en uit gaven gewone dienst, geeft de be- begroting de volgende cijfers: 3.721.252,04 en t 3.545.700,35. De kapitaaldicnst geeft een totaal aan uitgaven te zien van f 16.671.614,77 en aan inkomsten een bedrag van f 16.309 075,74, zodat het nadelig slot van de kapitaaldienst bedraagt t 362.539,03. In een de begroting vergezellende nota merkt 'het college van b. en w. op, d'at het - evenmin als op andere jaren - niet is gelukt de befroting tijdig ter vaststelling aan te bieden. De hoofdoorzaak is dat de bijzonder wankele basis, waarop het financiële beleid in deze gemeen/te moet rus ten, enorm veel extra zorgen en werkzaamheden met zich mee 'brengt, waardoor de enikel'e maan- denirespijt in tijdsruimte, teloor ge gaan zijn. Verdere oorzaken zijn herzieningen van de richtlijn om trent de in de gemeentebegroting 1964 te ramen gemeentefondsuitke- ■ringen, alsmede personeëlsmuta'ties. Bovendien konden de noodzakelijke gegevens voor de ramingen van pu blieke werken eveneens wat later dian andlere jaren worden geprodu ceerd. zulks in verband met de voor bereiding tot de vorming van een eilgen dienst voor gemeentewerken. Voor 1964 is het niet gelukt ge lijk de cijfers aantonen - een slui tende begroting aan te bieden. Het zou aldus b. en w. - van een wan beleid getuigen als in het komende jaar onderhoudswerken e.d. zouden moeten, worden uitgesteld. De met veel moeiten en geld uitgevoerde kapiiltaalswerken zouden weer in verval geraken en dit moet onaan vaardbaar worden geacht. De uitga venzijde van de begroting is daarom zo zuinig, doch ook zo reëel mogelijk geraamd. Evenwicht tussen inkom sten en Uitgaven 'bleek niet haal baar. Een beroep zal moeten worden gedaan op het gemeentefonds, voor het verkrijgen van een aanvullende bijdrage. Op een desbetreffend ver zoek zal niet snel worden beslist, maar gehoopt wordt dat provinciale en centrale overheid de noodzaak zullen inzien. De cijfers Wat de cijfers betreft komt de to tale stijging van de uitgaven voor 1964 in vergelijking rneit de ra mingen voor 1963 - op f 325000. Voor de inkomsten is het verschil f 150.000. Het tekort van f 175.000 op de gewone dienst is met behulp van bezuinigingen niet meer weg te werken. Uitgegaan fis van een aan tal inwoners van 7118, een lager aantal dan werd' verwacht. Met na me in de laatste maanden van 1962, Ingezonden mededeling Varieer ook eens niet jonge, belegenoude Goudse, Leidse of Edammer kaas! is het vertrekoverschot groot ge weest. Intussen blijkt de bevol kingsafname tot stilstand te zijn gekomen. Naar de situatie per 1 november j.l. is de bevolking sedert 1 januari 1963 toegenomen met 134, d.w.z. 59 door geboorte-overschot en 75 door vestigingsoverschot. Het be- volkingsverloop over de twee laat ste maanden van 1963 zal ongunstig afsteken tegen de reeds verstreken maanden. Eind december wordt een uiteindelijke toeneming verwacht van 100. Ingaande 1963 zal van een bevolkingsgroei kunnen worden ge sproken, hetgeen gunstige konse- kwenties hebben zal voor de finan ciën van de gemeente. Het gestabili seerd blijven van het bevolkdngs- tal gedurende de afgelopen jaren is de voornaamste oorzaak geweest van de begrotingstekorten over die jaren. Met behulp van subjectieve uitke ringen en verfijnde uitkeringen uit het Gemeentefonds zal in de over gangsperiode (naar een periode met meer inwoners) de gemeente in staat dienen te worden gesteld een - zü het zuinig - maar verantwoord beleid te voeren. De kapitaaldienst B. en w. achten het nadelig saldo op de kapitaaldienst normaal. Dit tekort vloeit voort uit het feit, dat in d'o geraamde saldi van voorgaan de jaren kapiltaalsweoken zijn be grepen, die door hielt uitblijven van rijksgoedkeuringen e.d. nog n'iet in uitvoering konden 'komen. Zodra de gedachte kapitaal'swerken tot uit voering komen, kunnen geldlenin gen worden gesloten, waardoor het tekort op de kapitaaldienst wordt geëlimineerd. Bij ministeriële circulaire bedraagt de uitkering p'er inwoner uit het ge meentefonds (dis bestanddeel van een algemene uitkering) voor 1964 f 53,50. Het uitkeringspercentage is voorlopig vastgesteld op 120. De beide andere bestanddelen van de algemene uitkering zijn: de vaste ■uitkering naar de oppervlakte der gemeente (f 5 per ha) en de uitke ring van 5 maal de zuivere op brengst van de 'grondbelasting voor gebouwde eigendommen. Deze bei de bestanddelen ondergingen geen of weinig verandering. Op de som van alle bestanddelen wordt het uitkeringspercentage van 120 toege past. Voor een belasting-uitkering komt de 'gemeente niet in aanmer king. In de genoemde circulaire zijn verder richtlijnen verstrekt voor de zjg.n. ond'erwijsuitkening uit het ge meentefonds. Op 'grond van het K-B. verfijn'ing algemene uitkering, ontvangt d'e gemeente Zierikzee eèn garantie-uitkering van f 6,- per in woner. Daar de gemeente Zierikzee een garantie-uitkering geniet komt het basisbedrag van deze verhoging in mindering op deze garantie-uitke ring, zodat de totale inkomsten uit het gemeentefonds slechts weinig verandering ondergaan. Op dit moment valt niet te over zien of het totaal der „verfijningen" het bedrag van de garantie-uitke ring zodanig zullen overschrijden, dat daarmede het thans vigerende begrotingstekort kan worden gedekt De financiële verhouding stemt het college nog geenszins tot tevreden heid. Het college twijfelt of langs de weg van „verfijningen" voldoende grote bedragen beschikbaar zullen komen om volledig de lacune - ont staan door 'het verdwijnen van de garantie-uitkering - te kunnen vul len en begrotingstekorten kunnen worden voorkomen. Gevreesd wordt dat de moeilijkheden in de toekomst nog groter zullen worden. Eigen belastinggebied Ook het belastinggebied is nog een onzekere factor. Met name geldt zulks ten aanzien van de in voorbe reiding zijnde wettelijke regeling tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebiedWordt een desbe treffend wetsontwerp tot wet, dan zullen de gemeentelijke verordenin gen tot het heffen van opcenten op de grondbelasting en de personele belasting komen te vervallen. Hier tegenover zal een rijksuitkering ko men te staan. Geen achteruitgang van inkomsten dus en waarschijnlijk winst, want het is zelfs mogelijk uit de nieuwe situatie een (inkomsten- vergroting te krijgen, daar de ge meenten de 'bevoegdheid krijgen de vervallen verordeningen desgewenst opnieuw vaist te stellen en in 'ge lijke omvang als voorheen opcenten te heffen, hetgeen een voordeel zou 'betekenen van f 43.000. Dit (gelid dient besteed tot het scheppen van een betere „leefbaarheid" in de ge meente. De regering intussen staat een belastingheffing op onroerend goed vcor ogen, te heffen van eige naars en gebruiker, hetgeen neer zou kiomen op een lastenverzwaring voor de burgerij. Gezien de werkelijke opbrengsten in het voorafgaande jaar kan de op brengst van de straat- en rioolbe lasting en van de reinigingsrechten iets hoger worden geraamd dan over 1963, waartegenover de opbrengst van de secretarieleges en de ver makelijkheidsbelasting lager moest worden begroot. BRUSSEL, 16-12. Volgens het Belgische blad „De Volksgazet" is 1963 eeds een recordjaar voor de smokkel van Nederlandse boter naar België. Tot dusverre is reeds onge veer 200.000 kg Nederlandse boler door de Belgische douane in beslag genomen, meer dan het dubbele van 1961 en 1962. Deze hoeveelheid wordt als een fraktie beschouwd van de hoeveel heid boter, die de smokkelaars clan destien over de grens weten te bren gen. Volgens het blad is overigens de animo van de batersmokkelaars de laatste weken verminderd, omdat de winst per kilo is gedaald van 25 tot 10 frank (72 cent). Maar genomen over de cerate elf maanden van het jaar wordt ge schat, dat nog nooit na de oorlog zoveel 'boter is gesmokkeld. Dit on danks de maatregelen, die deze zo mer in België van kracht zijn ge worden om de herkomst van de bo ter beter te kunnen controleren. Overweldigend is het succes ge weest van onze Sint Nikolaaspuzzel, waarop zeker een dikke vijfhonderd inzendingen binnenkwamen. De uit eindelijk op te speuren slagzin: „Makkers staakt uw wild geraas", is er 'bij allen wel uitgekomen, maar dit impliceerde niet dat ook precies al'le woorden goed waren. Niettemin was ook 'het totale aantal juiste in-v zendingen aan de hoge kant. Na. correctie besliste het lot tenslotte over de prijswinnaars. De prijzen viélen als volgt: Waardebon a f 25: mevrouw M. H. van Burg-v. d. Cingel, Breedstraat 5, Zierikzee. Waardebon f 10: mevrouw J. B. Klompe-den Hartigh, KI. Zelke- weg 3, Zierikzee. Waardebon a f5: de heer J. de Munnik, Zandweg 8, Haamstede. Waardebon a f 2,50: mevrouw S. Eerland-Folmer, Ribesstraat 13, Nieuwerkerk. Waardebon a f 2,50: 'de 'heer J. Ro- meijn, Touwbaan 10a, Zierikzee. Waardebon a f 2,50: mevr. Sohaap- Legemaate, Adriaan v. d. Venne- straat 15, Vlissingen. Waardebon a f 2,50: mevrouw C. de Vrieze-Romeijn, Ring 10, Drei- sdhor. De oplossing luidt als volgt: Van links naar rechts: 1. pap; 3. u.s.a.; 6. vader;. 11. perikel; 14. eland; 16. tw.; 18. melange; 20. e.o.; 21. aren; 23. 1.1.; 24. rem; 25. do; 26. maan; 27. neen; 29. netel; 31. ara; 32. teint; 33. nor; 34. kommer; 36. pit; 38. la; 40. km; 41. storen; 44. ram; 46. au; 56. me; 57. jet; 59. noe mer; 63. mr.; 64. a.c.; 65. kat; 66. alinea; 68. uil; 70. eerst; 72. ina; 73. slaaf; 75. krot; 76. rens; 77. ta; 78. pro; 80. s.c.; 81. rete; 82. aa; 83. pe loton; 86. nu; 88. aster; 90. decorum; 93. trede; 94. ork; 95. mot. Van boven naar beneden: 1. pet; 2. p.p.; 3. ur; 4. sim; 5. akelei; 6. vla; 7. degen; 8. element; 9. ra; 10. idool; 12. even; 13. ellende; 15. nederlan'd; Omwisseling girostortingskaarten In verband met die veihoging van het stortingsrecht met ingang van 1 januari 1964 van f 0,15 op f 0,20 zal tot 1 maart 1964 gelegenheid be staan om de bij het publiek aanwe zige girostortingskaarten met op- drukzegel van 15 cent tegen bijbe taling van 5 cent bij alle postkan toren om te wisselen tegen s'tortings- kaarten met opdrukzegel van 20 cent. Desgewenst kan inlevering plaatsvinden tegen terugbetaling van f 0,16. Na 1 maart 1964 kan inwis seling tot een nader aan te geven datum geschieden bij de girokanto ren te Arnhem en te 's-Gravenhage. Na 1 maart 1964 zullen de stor- tingskaarten met opdruk 15 cen't on geldig worden verklaard'. Inwisseling van de vroegere slappe driedelige stortingsformulieren kan nog tot uiterlijk 1 februari 1964 bij de postkantoren plaatsvinden. Na dit tijdstip wordt niet meer tot res titutie overgegaan. 17. waarom; 19. nr; 22. raam; 27. ne ro; 28. n.t.; 30. to; 32. tetra; 35. m.s.; 37. ik; 39. a.m.; 42. raken; 43. nau we 45. os; 47. uw; 48. pi; 50. specu laas; 51. bu; 52. a.m.; 53. woelt; 54. lJk.; 57. ja; 58. ga; 60. overste; 61. mast; 62. r.'i.; 63. mennen; 65. klap per; 67. niet; 69. ia; 70. ek.; 71. ro coco; 73. staal; 74. frere; 76. recu; 79. o.l.; 84. ode; 85. nor; 87. uit; 89. t.t.; 91. r.k.; 92. mm. Bij juiste oplossing leest men op 26 vert., 49 hor. en 55 vert. achter elkaar: „Makkers staakt uw wild geraas". Tot slot op deze plaats een har telijk dankwoord aan hen die mede werkten deze puzzel succesvol te maken. Wie buiten d'e prijzen is ge vallen, heeft maar wij hopen er toch pret aantoeleefd, want tenslotte ging ■het ook in dit geval om 'het spel en niet (uitsluitend) om de knikkers! Ingezonden mededeling Ver koudheidsbacillen zijn als de dood voor Kennedy-penning voor jongerenliulpfonds DEN HAAG, 17-12. Vandaag, dins- dag, is tijdens een korte bijeenkomst in „Nieuwspoort" in Den Haag een vertegenwoordiger van een Neder lands 'bedrijf voor edelsmeedkunst drie gouden en drie bronzen exem plaren van een Kennedypenning, die geslagen is naar aanleiding van de dood van president John F. Kennedy aangeboden aan Jhr. di\ F. A. M. Alting von Geusau. chef d'équipe van het jongeren vrijwilligers pro gramma. Deze penningen zijn be stemd voor mevrouw Kennedy en haar twee kinderen. Een exemplaar van de penning zal voorts aan J'br. Alting von Geusau worden aangeboden als symbool van de te verwachten opbrengst van de verkoop van de penning, die geheel ten goede zal komen aan een te stichten „Jongeren Vrijwilligers Hulpfonds" waaruit gelden kunnen worden geput voor de bestrijding van bijzondere noden in ontwikke lingsgebieden die niet direct binnen het kader van het Jongeren Vrijwil ligers programma vallen. UTRECHT, 16-12. De voorzitter vam de Rooms Katholieke Bond van Houtbewerkers, de heer J. de Groot, heeft op een in Utrecht gehouden verbondsvergadering van de K.A.B. een pleidooi gehouden voor de in stelling van een bijzondere leerstoel voor de vakbeweging aan de uni versiteiten en hogescholen in ons land. Hij acht de afstand tussen de uni versiteiten en de vakbeweging te groot. Deze dient volgens hem over brugd te worden, vooral omdat de afgestudeerden vrijwel niets weten van de vakbeweging, wanneer ze de maatschappij in gaan. Hij noemde dit een nalatigheid van onze univer siteiten en zelfs een schuldige na latigheid van de Rooms Katholieke universiteit en hogeschool. Het ver- bondsbestuur verzocht hij de moge lijkheid voor vestiging van een leer stoel te onderzoeken. NAVO-couferentie begonnen PARIJS, 16-12. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, heeft maandagochtend op de cpeningsvergadering van de N.A. V.O.-conferentie te Parijs een bood schap van president Johnson voor gelezen waarin wordt gezegd, dat de V.S. een strijdmacht in Europa zullen handhaven, die gelijk is aan de zes Amerikaanse divisies daar, zolang hun aanwezigheid vereist is. En in de huidige omstandigheden is 'het duidelijk, dat deze strijdkrach ten nog steeds nodig zullen zijn. Johnson zegt in deze boodschap er van overtuigd te zijn, dat de bond genoten van de V.S. eveneens hun volle medewerking zullen geven aan de verdedigingsinspanmlng van de Navo. De eerste van de gemeenschappe lijke taken van de Navolanden is, het bondgenootschap te voorzien van een evenwichtige verdediging. Deze dient te steunen op zowel krachtige kern strijdkrachten als op kraohtige con ventionele strijdkrachten die een eventuele aanval zullen afschrikken en de Navo in staat zullen stellen op een aanval te f reageren met de mid delen die in overeenstemming zijn met 'het gevaar. Johnson herinnert er aan, dat zijn voorganger, president Kennedy, een maand nadat deze als president in functie was getreden, de Atlantische Raad een boodschap heeft gezonden waarin hij toezegde trouw te zullen blijven aan de doelen en program ma's van de Navo. President John son wil op zijn beurt hetzelfde doen, Geslaagde feestavond Sportcombinatie Nieuwerkerk Dit doosje betekent: protektie tegen infektie DEN HAAG. Het Europese par lement, dat de politieke controle uitoefent over E.E.G., Euratom en E.G.K.S., zal begin januari in Straatsburg een korte, extra verga dering wyden aan de landbouw- plannen. die deze week de inzet zijn van de ministeriële marathon in Brussel. NIEUWERKERK, 16-12. De spoiit- ccmbinalbie „Meuwerkerk" heeft dn „Ons Dorpshuis" alhier voor een prima bezette zaal, haar jaarlijkse uitvoering gegeven. De voorzitter, de heer J. H. van de Zamde, opende met een welkomstwoord tot de le den en donateurs der vereniging, de vertegenwoordigers van S.D.K.B. en verder het cabaretgezelschap „De Scherpschutters". Allereerst 'bracht de voorzitter dank aan de autobezitters die spon taan en gratis hun auto beschik baar stelden tot het vervoeren van spelers naar de verschillende wed strijden. De vereniging kan terug zien op 'een succesrijk sportjaar. Tot viermaal toe mocht men de kam- pi'oensvlag hijsen. Naast het voetbal elftal is het ook de drie deelnemen de korfbal-twaalftallen gelukt de hoogste eer te behalen, voorwaar een moodi resultaat. Allen die hier- De begroting van de Sowjet-Unie MOSKOU, 16-12. Naar het Sow- jet-RussisChe persbureau Tass me- dedeëlt, voorziet de begroting voor 1964 en1965, die bij de Opperste Sowjet is ingediend, dn een snelle ■groei van alle belangrijke takken van industrie met de nadruk op de Chemische industrie. Er worden grote bedragen toegewezen voor de ont wikkeling van de 'landbouw en in het bijzonder voor de vergroting van de produktie van minerale kunstmest. De minister van financiën zëi bij de 'indiening van zijn begroting dat d'e gezamenlijke toewijzingen voor de nationale economie van de Sow- jet-Unie 'het volgend jaar 68.5 mil jard roebel zouden bedragen en in 1965 ongeveer 74.4 miljard. Voor de Chemische industrie is voor het vol gend jaar reeds 2088 miljoen !roebel uitgetrokken of 44 procent meer dan voor 1963; in 1965 zal deze toewij zing met 31.5 procent stijgen tot 2743 miljoen roebel. Voor de noodzakelijke financiële steun ten behoeve van de vergro ting 'der agrarische produktie is voor het komertde jaar 11.9 miljard roebel voorzien of 22.7 procent meer dan voor 1963, en voor 1965 een bedrag van 12.8 miljard roebel. Verder zijn gelden uitgetrokken voor de bouw van woningen ten be hoeve van 15 miljoen mensen in twee jaar. aan hebben medegewerkt werd har telijk dank gebracht voor de spor tieve wijze waarop de resultaten be reikt zijn. Ondanks deze successen en de propaganda is het niet gelukt de publieke belangstelling op h'et sportveld te vergroten. „Daarom 'nogmaals, kom eens kijken als de jeugd op het veld is en kom naar de wedstrijden kijken en U gaat er in meeleven, aldus dë voorzitter. Het probleem is de jeugd bezig te houden, zodanig dat zij 'belangstel ling krijgt voor de vereniging om later hun. oudere sportvrienden op te volgen als lid of als bestuurslid. Op korte termijn komen jeugdlei derscursussen van de K.N.V.B. en S.D.K.B. Hierna was het woord aan het cabaretgezelschap, 'dat 'een vlot pro gramma van 22 nummers afwerkte. Het 'applaus bewees dat de schets jes zeer dn dë smaak vielen; het accordëonduo wist de zaal fin een vrolijke stemming te brengen. De verloting, waaraan een massa prij zen waren verbonden, was een suc ces, waarvoor de voorzitter een extra woord van dank bracht aan de af nemers van de loten. De uitvoering is uitstekend ge slaagd, de voorzitter 'dankte de aan wezigen voor hun opkomst en me de werking. Dank werd ook gebracht aan het cabaretgezelschap voor de mooie en aangenamen avond. Het geheel werd besloten met een gezel- Ifigbal, 'gegeven door het dansorkest „The Swallows", waar de j'eugd zich een poosje kon uitleven. Te lage boetes voor verkeersovertredingen AMSTERDAM, 17-12. Met hfet raadslid H. V. Veen (Veiliger Ver keer) is burgemeester vain Hall, als hoofd van de Amsterdamse politie, van mening, dat de boetes voor ver keersovertredingen eigenlijk te laag zijn om het publiek af te schrikken. Eerder dan voor het verhogen van deze boetes, zei mr. van Hall te voelen voor het invoeren van het Amerikaanse systeem, waarbij' dë automobilist voor iedere bekeuring een aantekening krijgt op zijn rij bewijs. Na drie aantekeningen volgt dan de intrekking van het rijbewijs voor een bepaalde periodë. „Dit schijnt wel te hielpen. Voor intrekking van het rijbewijs fis men over bet algemeen doodsbang", al- dug mr. van Hall 'tijdens dë 'behan deling van de begroting 1964. aldus de door minister Rusk voor gelezen boodschap. De discussies van maandag zijn gëheel gewijd aan politieke onder werpen. Bezoek aan De Gaulle Minister Rusk heeft maandag een beleefdheidsbezoek afgelegd bij pre sident de Gaulle. Hij werd hierbij vergezeld door de Amerikaanse am bassadeur in Parijs, Charles Bohlen. De Franse minister van buitenland se zaken, Couve de MurvrUe, was eveneens aanwezig. Op de Navovergadering zei de Britse minister van buitenlandse za ken, Butler, dat Engeland zich heeft verbonden de nieuwe federatie Ma leisië te beschermen. Ook andere de len van de wereld vond hij van be lang voor de Navo. Rusk verklaarde na afloop dat hij een persoonlijke boodschap van pre sident Johnson aan president de Gaulle had overhandigd De kwestie van een ontmoeting tussen beide presidenten is niet ter sprake geko men, zei hij. Minister Luns zei na de morgenbij eenkomst dat de ministers „zeer voldaan" waren over de bood- sdhap-van president Johnson. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kefhel: W. Vons, Oudenbosch; te Soest (wijkgem. Mid- denwijk): J. Mettau, Anhausen (Duitsi.); te Ter Aa (toez.): C. van Schoonhoven, Giessen-Nieuwkerk. Bedankt voor Lexmortd: G. J. J. Jansen, Benschop; voor Putten (vac. H. G. Abma): J. van den Heuvel, Ede. Ger. Keiken Beroepen te Wapenveld: kand. H. Koetsveld, Naarden; te Beilen: C. H: van den Berg, Lollum; te Grijps- kerke (Zld.)kand. P. G. den Hengst, Amersfoort. Bedankt voor Wieringerwerf: B. Koekkoek, Heusden. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te RouveenK. B. Hol- werda, Zalk. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Zutphen: F. de Vries, Davonport (Australië). Bëdankt voor Drachten: K. J. Ve- lema, Hoogeveen. De V.S.-hulp aan het buitenland WASHINGTON, 17-12. Het Ame- rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft maandag met 249 tegen 135 stemmen een wetsontwerp voor toewijzing van hulp aan het buiten land ten bedrage van 2.800.000.000 dollar goedgekeurd!, d.w.z. achthon derd miljoen dollar minder dan de regering had gevraagd President Johnson had eerder de verlaging van het bedrag door de toewijzingscommfissie een „ernstige tegenslag" voor het Amerikaanse leiderschap fin' de wereld genoemd, ingeval dë aanbeveling zou worden gehandhaafd. De regering hoopt thans dat de Senaat de veri'aging ongedaan zal maken. 60. „Luister eens, waarde vriend", zegt Bentley honingzoet. „De man, die van de brug af op jullie bewakers schoot, dat was is.Ik, als rechter, weet dat er een zware straf staat op goudsmokkelen en omdat jullie motief edel was, het goud was im mers bestemd voor weduwen en kinderen in de Nieuwe wereld, daarom leek het mij rechtvaardig jullie nog een kans te geven, Aram. Maak er gebruik van, mannen, zorg dat je hier zo snel mogelijk vandaan komt!" Op dat moment staan twee knechten van de rechter, die met koffers beladen de gang inkomen, verrast stil bij de kamerdeur, die op een kier staat. „Ik hoor stemmen Bentley heeft bezoek!" fluistert de kleinste verrast. Budd, de reusachtige knecht, zet behoedzaam de koffers neer en sluipt naar de deur„Een mooi smoesje, Bentley", hoort hij Agua grinnekend zeggen. „Maar ik geloof er geen woord van! Je hebt de kisten met goud zelf gekocht, dat is de zaak!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6