HET ONMOGELIJKE HUWELIJK De houtworm komt in trek GOLDEN FICTION Z.LM. WIL MINISTER NIET VOOR DE VOETEN LOPEN uw handen lopen nu gevaar echte lekker en gezond ZIER1KZUESCHE NIEUWSBODE Diasdag 17 december 1963 No. 19199 Algemene vergadering te Middelburg .MIDDELBURG, 16-12. De voor- zitter van de Zeeuwse Landbouw- maatschappij, ir. M. A. Geuze, vindt, dat de landbouworganisaties de mi nister van landbouw de eerste maan den niet te zeer voor de voeten moeten lopen. De heer Geuze for muleerde deze mening in de rede, waarmee hü maandagmiddag in Middelburg de algemene vergade ring van de Zeeuws© maatschappij opende. Natuurlijk zou het de landbou wers gelukkig maken, zo zei ir. Geuze, als er prijzen uit de bus zou den komen zoals die door de Friese Maatschappij van Landbouw zijn genoemd. Maar deze verlangens hebben met de realiteit niet alles meer te maken. De heer Geuze vond, d'at hij zijn gehoor bewust zanid in de ogen zou strooier, als hij oök dergelijke prijzen zou aanbeve len. Pleidooi voor redelijkheid Hij vervolgde: „Ondanks het 'hui dige welstandsniLveau worden en door de gemeenschap tal van eisen op de rug van de regering geladen, waarvan men liefst zou willen dato ze alle tegelijkertijd werden vol-\ daan. Dit is voor de knapste kop* zrifs een onmogelijkheid; niemand kan dergelijke eisen uitvoeren, ter wijl men dan bovendien tegelijker tijd nog om belastingverlaging roept Nit zo gced als de regering moet i col en met de riemen die ze heeft, zullen wij wat dat betreft ook de i e dcJökheïd moeten betrachten en van onze kant moeten roeien met de x'iemen die we hebben - ik herhaal het de indruk dat we een beetje goede kant op gaan". Het 'leek ir. Geuze juist de nieu we minister van landbouw eerst de kans te geven te laten zien, wat hij kan doen. Wanneer in de loop van het volgend produktiejaar zou blij ken, dat er op dit 'gebied nog on voldoende gedaan is, kan de land bouw proberen om de acties voort te zetten en de medewerking daar voor van de regering te verkrijgen. Verlanglijstje „Maar we moeten aan de andere kant ook zo verstandig zijn d'at we de zaak niet overtrekken. Br staat nog heel wat op het lijstje: „ik denk Ingezonden mededeling Directe bescherming is nodig tegen afwashanden, ruwe en schrale han den. Ze vragen de tederheid van CJipp crème met de verzachtende citroen-olie. Clipp crème met de beschermende siliconen en het huid- vernieuwende allantoïne. grote doos f.1,35 royale tube f. 1,25 na elke afwas Clipp uw handen altijd fluweel-zacht^ Een romantische golf is in aantocht Nadat geruime tijd de moderne tot hyper-moderne meubelen bijzonder intrek waren, zien toe nu langzaam een wijziging in de smaak van het grote publiek. In ons land komt deze nieuwe richting nog slechts schoor voetend op gang en veel firma's dur ven er zich nog niet aan te wagen, maar in het buitenland is de roman tische golf al tot een ware zondvloed uitgedijd. In een buitenlands tijdschrift voor architectuur ontdekten we een foto van een moderne huiskamer anno 1964. Het interieur zag er als volgt uit. Boven een eetkamertafel van imitatie notehout, zweefde een ba- rok-engel. De huisbar - keurig on dergebracht in een oude Spaanse ,la- denkast - werd door twee koetsiers lantaarns verlicht en voor het tele visietoestel, geplaatst in een kast in de stijl Lodewijk XVI, stond een ivormstekig voetenbankje uit de tu- dortijd. Een totaal verroest borst harnas aan de muur maakte de in richting compleet. Deze gehele tendens was ook reeds duidelijk merkbaar op de beurs in Frankfurt. „Waar halen de meubel makers toch al die houtwormen van daan?" zuchtte een bezoeker, toen hij het overweligende aanbod van oude en nieuwe antiquiteiten be keek. De standhouder, tot wie hij deze vraag richttewist het: „Men kan wormsteken bedrieglijk echt imiteren", lachte hij. En als bewijs haalde hij een schijnbaar door ivor- men opgevreten console - Italiaanse rococo - voor de clag. Uit de voegen van het oeroude erfstuk droop verse hars. Wie het dus nog niet wist, weet het nu: de houtworm in de huiska mer is opzettelijk actueel. Romantiek keert terug Het teakhout, waarvan wij ook in Nederland de invloed ondergingen, mag als vrijwel passé worden be schouwd. Romantiek is nu het pa rool. Dit heeft er toe geleid, dat goti sche madonnabeeldjes, middeleeuw se kerkstoelen en hoerenkasten uit de baroktyd al lang niet meer te krijgen zijn. Door de grote vraag werden zij uiterst zeldzaam. Maar voor de steeds groter wordende kring van consumenten fabriceerden vindingrijke meubelmakers ijlings nieuwe antiquiteiten in alle gewens te stijlen en maten. De romantische golf zwelt aan. Onderlussen zijn gro te buitenlandse importfirma's en groothandelaren in meubelen er toe overgegaan stijlmeubelen uit alle tijdperken met wagonladingen tege lijk in te voeren. In ons land is het nog niet zover, maar het ziet er naar uit, dat de golf ook over onze grenzen zal slaan. Want op de Frankfurter beurs werd het wel duidelijk dat deze rage zich niet tot Duitsland beperkt. Scheepslantaarns en -kanonnen Ook in andere landen wil men de houtworm horen knagen. Dc order boeken van meer dan 1000 firma's die op deze belangrijke Westduitse beurs antiquiteiten en kunstnijver- heidswerk aanboden, werden met talrijke opdrachten gevuld, waaron der vele uit Nederland. Een meiaal- warenfabriek boekte zeer veel be stellingen voor „werkelijkheidsge trouwe scheepslantaarns" alsmede miniatuurkanonnen en middeleeuiv- se harnassen. Een bijzondere attractie voor het buitenland was de idee van een fir ma, die kopieën van beroemde hou ten beeldbouwwerken levert, waar bij deze kunstwerken niet alleen het zelfde gewicht als het origineel heb ben, maar ook alle beschadigingen en scheuren in het hout daarvan vertonen Ongetwijfeld zullen ook vele Ne derlanders enthousiast wórden voor deze „romantiek look", de interieur- stijl van 1964. Wat denkt' u van een kanon bij de voordeur, een televisie in een rococokast en een stel duim schroeven voor de kinderkamer? Elly Martins. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 16-12 .Op de Utrechtse paardenmarkt werden 349 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1000 tot f 1300; werkpaarden f 950 tot f 1220; oud epaarden f 740 tot f 1100; 3-jarige paarden f 700 tot f 1040; 2-jarige paarden f 600 tot f 820; veulens f 300 tot f 550; (hitten f 740 tot f 1100. Slachtpaarden per kg. slachtge- widht f 2,20 tot f 2,50; jonge slacht paarden per kg. slachtgewicbt f2,40 tot f 2,70. De hand'sl was redelijk. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 16-12. Tarwe vol gens monster - 'basis 17 pet. voc'ht - alleen voor de beste kwaliteiten tot f 35,50 'levering 'deze/volgende week, franco Rotterdam per schip. Zcmergerst - volgens monster - f 23,50-26,50; Haver - volgens mon ster - f 21,50-24,00. Groene erwten - volgens monster f 40,00-50,00; Schokkers - volgens monster f 40,00-63,50 franco Rotter dam. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 16-12. Klei-aardap- pelen 35 mm opwaarts: Eigenheimers f 13,00-16,00; Bintje f 11,00-12,75; Bevelander f 14,00-16,50; Meerlander f 12.00-14,00; IJsselster f 8,50-10,00. Klei-aaTdappelen 38 mm opwaarts Eigenheimers f 13,50-16,75; Bintje f 11,50-13,00; Furore f 12,50-13,25. Klei-aardappelen voor de export: geen handel. Zand-aardappelen 35 mm op waarts: IJsselster geen handel; Bin tje f 9,00; Libertas geen handel. Zarïd-aar'da'ppelen voor de export: geen handel. Stemming: binnenland rustig; ex port geen handel. Voer-aardappelen f 2,50-4,75. Prijzen berekend per 100 kg. en op de hartddlsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto daarbij in het bijzonder ook aan de wens tot belastingegalisatie, die nog steeds in ontwerp bij de Tweede Kamer i-ïgt en ik denk in het bijzon der ook aan fiscale faciliteiten voor een betere uitrusting van onze be drijfsgebouwen Ik denk ook aan de problemen, die de hoge grondprij zen in dit verband zijn op gaan le veren". alldus ir. Geuze in zijn openingsrede. Ingezonden mededeling WITTE KRUIS DE PIJNSTILLER Reumatische pijnenstop) halt! Verdrijf die nare last met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daar door geen maagklachten. WITTE KRUIS Duitsers gevat in Rotterdam's warenhuis BOTTEBDAM, 16-12. De Bottel'- dtemse politie heeft zaterdag twee Duitsers gearresteerd, d'ie gepro beerd 'hebben zich te laten insluiten in een groot warenhuis („De Bijen korf") in de binnenstad. De mannen werd'en na sluitingstijd aangetroffen op de vierde etage, verscholen ach ter pakrnaitertaal. Zij waren lin het bezit van een ijzerzaag, zaklantaarns en dergelijke. Bij een huiszoeking in de tijde lijke woning van de jongste in Am sterdam, vond! de politie goederen, die 'in een warenhuis dn. de hoofd stad zijn gestolen. De 'béide mannen - de 21-jarige Juigen Wilhelm Gil- bers uit Wu pp er tal en de 19-jarige Hans Jurgen Liftwins uit Leipzig - zijn op transport gesteld' naar Am sterdam. Minder voor defensie in Sowjet-begroting MOSKOU, 16-12. De Russische minister van financiën, Vasily Gar- bcezov, heeft op de maandag be gonnen vergadering van de opperste Sowjet in Moskou zgn begrotingen ingediend. De Russische regering acht het mogelijk de militaire uitgaven in 1964 met 600 miljoen roebel in te krimpen, zo heeft het Russische persbureau „Tass" meegedeeld. Minister Garboezov zed maandag dait de defensiebegroting voor 1964 13.300 miljoen roebel (52.780 miljoen ■gulden toedraagt, dait ds 14.6 percent van de gehele (begroting. In 1963 be droeg de defensilébegroitiing 16.1 pro cent van de 'totaile begroting. „Deze voorzieningen! zullen de Sowjet-Uniie in staat stelten 'die de fensie te handhaven op een zodanig p'eiil, d'at de veiligheid' van het land en het gehele socialistische 'kamp verzekerd is, zo zei minister Bar- boszov. Volgens „Tass" 'beoogt de begro ting voor 1964 en 1965 een snelle groei lijn.' alle 'belangrijke takken van de industrie, waarbij voorrang aan de chemische industrie wordt ver leend. „De verloofde van het gevaar NANCY, 16-12. Op 88-jarige leef tijd is in Nancy overleden Marie Marvingt, „de verloofde van het ge vaar", die deze bijnaam niet ten on rechte voert, hetgeen moge blijken uit een opsomming van enkele fei ten uit haar leven. Zij was de eerste vrouw in Frank rijk die een auto bestuurde, de eer ste die de Noordzee overstak met een ballon en de eerste die een vlieg tuig bestuurde. Zij was ook de enige vrouw die in de eerste wereldoor log vermomd als „poilu" en inge deeld bij het 42ste bataljon Alpen jagers in de vuudlinie streed Marie Marvingt is verder de enige vrouw ter wereld die vijf vliegbre vetten heeft, waaronder ooic voor watervliegtuigen. Toen zij 75 jaar was leerde zij nog een hefschroef- vliegtuig besturen. „De verloofde van het gevaar" heeft bovendien uitgeblonken in tal van takken van sport als turnen, zwemmen, schermen, schieten, skilo pen, tennis, golf en zelfs in boksen en jiu-jitsu. Zij was bergbeklimster, jaagde op groot wild in Afrika en op zeehonden in het hoge noorden. Ten slotte was zij polyglot. Haar boek met herinneringen van „de ver loofde van het gevaar" werd in Los Angeles met een internationale lite raire prijs beloond. Zij kreeg in de loop der jaren een dertigtal onder scheidingen. Ingezonden mededeling „Flitsen" uit het buitenland TOKIO. Een ontploffing in een steenkolenmijn bij Hosjii op het Ja panse eiland Kicesjoe heeft aan elf mijnwerkers het leven gekost. NEW YORK. De 'begrotingscom missie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen waarbij een bedrag van 7.750.000 dollar wordt bestemd voor de financiering in 1964 van de V.N.- vredesstrijdmacht langs de strook van Gaza. De strijdmacht telt 5000 man. De resolutie werd aangenomen met 56 tegen 10 stem men bij 13 onthoudingen PNOM PEHN. Het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, heeft besloten ook de zaakgelastigde in Washington, die na het terugroe pen van de ambassadeur en het ove rige personeel van de ambassade in Washington nog in de Amerikaanse hoofdstad was achtergebleven, naar Cambodja terug te roepen. MOSKOU. In de Sowjet-Unie is een 'kunstmaan, de „Kosmos 23", ge lanceerd, volgens het Russische pro gram van ruimte-onderzoek. De kunstmaan is uitgerust met weten schappelijke instrumenten en een zendapparaat. BERLIJN. Oostduitse grenswach ten hebben een man neergeschoten die van oost- naar west-Berlijn trachtte te vluchten. Ooggetuigen zagen de man naar het Teltow-ka- naal rennen. Toen de eerste schoten vielen keerde hij zich om en haast te zich terug naar het oostelijk stads deel maar zakte na enkele meters ineen. Het is niet 'bekend, of de man dodelijk is getroffen. NEW YORK. De algemene verga dering van de Verenigde Naties heeft de doelstellingen van de Ver enigde Naties in Korea opnieuw be krachtigd en er bij Noord-Korea op aangedrongen akkoord te gaan met een verenigd, onafhankelijk en de mocratisch land. WASHINGTON. President Lyndon Johnson heeft toe leiders van de 111 buitenlandse diplomatieke vertegen woordigingen in Washington ontvan gen en bij die gelegenheid een be roep gedaan op de volken der we reld, zich ervan bewust te zijn, dat zij a'llen onderling van elkaar af hankelijk zijn. NIEUW DELHI. In 'gewoonlijk be trouwbare kringen in de Indische hoofdstad Nieuw Delhi is gezegd dat de regering der Verenigde Staten In'dië polst over een Amerikaans voorstel, de operaties van de Ame rikaanse zevende Vloot tot de Indi sche oceaan uit te breiden. HAMBURG. In eer. ziekenhuis in Buchholz bij Hamburg is overleden dc 44-jari'ge musicus L. Parisius uit Amsterdam, die een week 'geleden ernstig werd gewond bij een ver keersongeluk. SEOEL. De Zuidkoreaanse mili taire regeringsraad is begonnen met de vrijlating van ongeveer 20.000 ge vangenen op grond van een alge méne amnestie ter gelegenheid van de installatie op dinsdag van gene raal Tsjoeng Hee Park als president. Ingezonden mededeling Voor rokers met een éigen stijl De meer uitgerijpte en dus zachtere tabakssoorten van Golden Fiction zorgen, in de juiste verhouding gemengd, voor het natuurlijke aroma. U kunt deze sigaret de ongesausde Amerikaan noemen, die géén toegevoegd aroma bevat, alléén pure tabak. Voor vak boliden blijft uitgebreid werkterrein over Amerikaans militair week uit naar N.-Korea SEOEL, 16-12. Het Amerikaanse achtste leger heeft bekend gemaakt, dat een 19-jarige Amerikaanse mi litair blijkbaar naar Noord-Korea is uitgeweken. De militair, Jerry Way ne Parrish, verdween 10 dagen ge leden toen hij in de gedemilitarii- seerde zone tussen Noord- en Zui'd- Korea patrouilleerde. Hij had zijn geweer achtergelaten en zijn pa- tronengordel. Op een briefje stond: „Zeg tegen mijn moeder, dat ik van haar houd. Ik 'kom n*o'g wel eens thuis. Zeg mijn vrienden vaarwel". UTRECHT, 16-12. De voorzitter van de katholieke arbeidersbewe ging, de heer J. A. Middelhuis, heeft op de in Utrecht gehouden ver bondsvergadering van de K.A.B. als zijn mening te kennen gegeven, dat er niet alleen voor de vakbonden ieder op het eigen gebied, maar niet minder voor de vakbonden gezamen lijk in de vakcentrales een uitge breid werkterrein ligt, dat in de ko mende jaren alle aandacht en acti viteit zal eisen. De heer Middelhuis ging in op 'de kritiek van hen d'ie menen, (dat er voor de vakbonden en de vakcentra les in de huidige maatschappij geen taak meer zou zijn. De heer Middelhuis zei wel dege lijk (te 'geloven a'anj de 'taak en roe ping van de vakbeweging ondanks de grotere moeilijkheid om het stre ven en d!e 'idealen van de beweging voor 'de huidige generaties „aan sprekend" te maken. Deze generaties zijn opgegroeid tussen andere feitelijkheden, in een andere economische situatie en in zich wijzigende maatschappelijke verhoudingen. Deze feitelijkheden, situaties 'en verhoudingen., zo zei de heer Middelhuis, worden tegen woordig meestal gekoppeld' aan 'het begrip van de welvaartstaat. Zij brengen mentaal en psycholo gisch 'belangrijke verschuivingen met zich mee, 'die stoelen op een veranderende sociale realiteit. Niet temin 'blijft de vakbeweging over tuigd van haar onmisbaarheid ook in deze nieuwe realiteit. NIEUW DELHI. Generaal Max well Taylor, voorzitter van d'e Ame rikaanse commissie van chefs van staven, is in Nieuw Delhi aangeko men voor besprekingen met premier Nehroe over de Indische verdediging langs de grenzen met China. TOKIO. De Japanse minister van buitenlandse zaken, Masajoslii Ohira, heeft in het parlement meegedeeld dat de Verenigde Staten en Japan thans de overdracht aan Japan be spreken van Amerikaanse militaire bases in dat land. FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK Hij beheerste zich wonderlijk. „Meaidl, Riet, ik ben verguld met mijn vier bengels, dait weet je toch zeker wel?" Ze streelde zijni hand. „Zo 'ben je, Arte. Al' 'denk je diep 'in je binnen ste: wat jamm'er, dat het weer geen meisje 'is, dan zeg je: Fijn, 'alweer een zoon, alweter straks 'een goed kope arbeidskracht ,in 'de zaak. Maar je meent er niets van. Dacht je, dat ik mijn eigen lieve man niet ken de? Mijn Artie, die 'een daad aange wreven werd', wa'araan hij1 part noch deel had?" „Ssséfc, hovelling, dat is al lang vergeten. Geen mens, die daaraan ooit nog denkt". Ze viel 'achterover in 'de kussens en zuchtte. „Ik weet het, lieve jon gen, daarom houd ik des te meer van je. Ik heb altijd geprobeerd een goede vrouw voor je te zijn „Dat ben je nog, lieveling. On danks, dat je ziek 'bent, zijn we toch nog gelukkig mot elkaar nietwaar?" Ze knikte. „Ja, Arte, we zijn nog geulkkig. Iedere dag, die God me laat 'bij jou en de jongens, betekent een dag vol' geluk. Ik ben er dank baar voor. En nu ben (ik moe, Arte, nu wil ik een poosje .slapen. Ga jij oök -naar bed. Morgen moet je weer hard' werken". Hij boog aiCli over zijn vrouw en drukte mei. bevende lippen zacht een zoen op haa rsm'alle, ingeval len mond. Teder streek hij even ever haar manig. „Slaap wel, mijn schat. Morgen gaat de zon weer schijnen, dan 'ben je wel weer uit gerust". „Nacht, liefsteprevelde ze. Arte Söhiras bleef nog .even bij haar staan 'en t'o'en hii haar adem haling wat rustiger hooide worden, sloop ihij op de tenen het vertrek Ui.t en s'loot onlhoorbaar de deur ach ter zich. Maar achter in" de gang brak an ij zelfbeheersing in stukken. Hij Hiep naar de verlaten keuken, viol op een stoel neer en snikte het uit, met zijn 'hoofd in de armen. Nadat hij wat gekalmeerd was, dronk hij een glas water en ging hij nog even 'terug naar de kamer. Doch Rtiet's ademhaling was rustig. Even bleef hij naar het smalle gezicht kij ken. Dat 'bleef dus over van de meng :een uitgeteerd, moegestreden schepsel, met alleen nog een 'heldere geest. Langzaam ging hij naar boven en ontkleedde zich. In zijn, pyama liep hii «naar de kamer van de jongens om zich ervan te overtuigen, dat ze allen sliepen. Do baby lag met zijn duim in de mond en vertederd keek Arte naar hot kind'. Wat. een rijk dom houd .ik over, 'dacht hij be schaamd: Vier van die lieve kerel tjes. Riet heeft gelijk: ik moot dank baar zijn voor datgene, wat ik hou den mag. Hoewel.haai- straks te moeten missende moeder van zijn kinderenWaarom moest dat nu? Terug in zijn slaapkamer kreeg hij opeens een angstig 'gevoel. Was het wel goed met Riet? Ze was zo heel anders vanavond. Net of ze er een voorgevoel van had, adt het niet lang meer zou duren. De angst greep als met wurgende hand om zijn keel. Vlug trok hij zijn kamerjas aan en liep naar beneden. Zacht opende hij de dmr en bij de kleine lamp, die altijd bleef bran den, zag hii haar liggen, nog net zo als hii haar een half uur geleden had verlaten. Of wag het al een uur? Nog mi et helemaal gerustgesteld liep hij op zijn tenen naar het bed en luisterde. Maar het dék ging niet meer op en neer en de mond, die ze altijd half open had, omdat ze vaak zo benauwd was en niet gemakke lijk meer door haar neus kon adem halen, was nu gesloten. Om haar smalle mond lag een glimlach. Paniek greep hem aan. Hij kniel de voor haar bed en legde zijn hoofd op haar 'borst. Hij keek haar in ihet geziöht, maar ze lag onbe weeglijk. Toen rende hij nara de gang en 'greep de telefoon om ze nuwachtig een nummer te draaien. Nog 'geen uur later stonden zo al len om het doodsbed. Misschien was Riet een 'kwartiertje, nadat ze nog met haar man gesproken had, stil ingeslapenVoorgoed. Misschien nog eerder. Hte lichaam had de lange hopeloze étirijd tenslotte opgegeven. Er was ook niet veel meer over om voor te strijden. Met zachte drang brachten Bcp en haar moedor do mannen buiten de kamer, do gang in, waar do bei de dienstmeisjes stonden te sniOcken „Moét je de jongens niet wakker maken??' informeerde Comelis, maar Arte schudde zijn hoofd. „Laat zo maar slapen. Alg zo morgenoch tend horen, dat hun lieve moeder overleden 'is, is hot nog vroeg ge noeg". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5