DE ZIERIKZEESCHE COURANT Geïnternationaliseerde hulp ten behoeve ontwikkelingslanden HOE „HET DORP" GAAT WORDEN Rusk over haal- en onhaalbare zaken d e u r I o o Nieuwe moeilijkheden bij huisvesting Dienst Gemeentewerken Amerikanen verlaten Marokko De loonoperatie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 december 1963 120e jaargang No. 19499 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus no. I, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-21 IB.Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55; per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm.; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Opnieuw Brugklas-perikelen in gemeenteraad Rede president Johnson DE VOLKSHUISVESTING VAN ZIERIKZEE Dit nummer bestaat uit 8 pagina's NEW YORK, 17-12. President Johnson van Amerika heeft in een toespraak in de V.N.-assemlbee een „New Deal" op wereldniveau voor de ontwikkelingsgebieden voorge steld. De hulpprogramma's ten be hoeve van de ontwikkelingslanden moeten volgens hem worden geïn ternationaliseerd. Amerika, aldus de president, wil het einde van de koude oorlog. De voornaamste taak van de mensheid is de vrede te bewaren en de toe komst te redden. Door samenwerking kunnen de naties de voornaamste problemen oplossen. Hij noemde daarvan de confl'cten tussen 'grote staten en tussen kleine buurlanden, de me- n a n gsverschi ill en over de ontwape ning, het voortduren van oud on recht op het gebied van de mensen rechten en overblijfselen van het kcionc'atifme. AUa leden van de V.N. zouden de weTield'tiiTarrsatiie moeten zien allis een in -t l'uut voor het verrichten van opbouwend werk en tip'et als een gelegenheid om elkaar beledi gingen toe te voegen. Alle leden •/Tuden ook 'hun financiële verplich tingen iegens de V.N. moeten nako men Zij zouden aflig stelregel moe ten aanvaarden d'at niet een enkel land. een enkcl'e partij of een enkel stelsel de toekomst van de mens kan benalen. De tüd is nu gekomen, aldus pre sident Johnson, dat er internationaal wat wordt gedaan om het lot van het derde deel van de wereldbevol king, dat nog aan honger, armoede en ziekte is overgeleverd, te verbe teren. Dat kan niet gebeuren door het aarvaarden van resoluties in deze assemblee, maar wel door een v-eed mme revalufe'e in de wereld, door 'het eensgezinde streven van al onze leden, rijk en arm, sterk en zwak, los van positie en ideologie, naar welzijn en menselijke waar- r'r,Tih"'d. Elk 'land moet zijn 'bijdirage leveren. Alle V.N.-leden kunnen m^or d ~en dan tot nu toe en samen l''""mn wij een betere wereld söhep- Amerika wil de koude oorlog be ëindigd zien, een verdere versprei ding van kernwapens verhinderen, controle op en vermindering van de bewapening en samenwerken met alle V.N.-leden om overal de aarts vijanden van, de mensheid - honger, Ziekte en onwetendheid - te over winnen. De president bracht de dank van het Amerikaanse volk voor de blij ken van medeleven die uit alle de len van de wereld zijn ontvangen na de moord op president Kennedy. ZEIST, 16-12. In het door het Nederlandsche Roode Kruis daartoe beschikbaar gesteld „Henri Dunant- huis" op het terrein van het Zeister conferentie-oord VVoudschoten heb ben 35 minder-validen en een veer tigtal verzorgers en verzorgsters van van vorige week woensdag tot en met vandaag geconfereerd en ge discussieerd over de bouw van „Het Dorp" t.b.v. minder-validen. De conferentie had plaats om de KUNSTMATIGE STER WASHINGTON, 16-12. De V. S. hebben het voornemen een opblaasbare bol te lanceren die naar verwachting tijdens zijn tochten rondom de aarde zichtbaar zal zijn als een ster, aldus is in Washington be kend gemaakt. Het nationale bureau voor de ruimtevaart verklaarde dat de kunstmaan die een diameter van 3.65 me ter heeft, in een baan om de aarde zal worden gebracht teneinde meer gegevens over de dichtheid van dé atmosfeer te verkrijgen. De aluminium wand van de kunstmaan zal de zonnestralen weerkaatsen, waardoor hij in de schemering met het blote oog kan worden waargenomen. De kunstmaan zal op een hoogte variërend van 6040 km. tot ongeveer 2.037 km. ove rde beide polen draaien. De NAVO-ministerraad PARIJS. 16-12. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Rusk, heeft maandag op de bijeen komst van de ministerraad van de Noord-Atlantische Verdragsorgani satie in Parijs gezegd, dat het Wes ten niet mag nalaten alle mogelijk heden te onderzoeken die tot nieu we overeenstemmingen met de Sow- jet-Unie zou kunnen leiden. De minister zei dat men zich ech ter moesit hoeden voor het maken van illusies en voor argeloosheid. De Sowjet-Unie streeft nog steeds de communistische 'heerschappij over dz wereld na en grote problemen 7'.als Berlijn, Laos, Vietnam en Cuba zijn nog onopgelost, aldus Rusk. Hij noemde drie onderwer pen waarvoor een oplossing mogelijk schijnt: een rti et-aanvalsverdrag. het uitwisselen van waarnemings posten ter voorkoming van onver hoedse aanvallen en het vréhinde- ren van de verspreiding van kern wapens. Wat betreft ontwapening zei de Amerikaanse mimister dat een alge meen akkoord niet waarschijnlijk lijkt. Overeenstemmingen over aan verwante kwesties zijn echter mo gelijk. Deze zouden het 'klimaat der Oost-West-betrekkingen 'kunnen ver beteren. Over de toestand in het Verre Oosten zei Rusk, dat zijn regering inzake Vietnam ongerust bleef. De nieuwe regering in ZuSid-Vietnam heeft echter de situatie goed in han den en is trouw gebleven aan het belangrijkste doel, de overwinning over de communistische agressie. Minister Rusk zei vervolgens dat het vertrek van Russische eenheden van Cuba weliswaar de toestand heeft verbeterd, doch dat er nog steeds Russische instructeurs op het eiland vertoeven. Ingezonden mededeling Elegant gekleed gaan met de Kerstdagen! zo mogelijke toekomstige bewoners zo actief mogelijk te betrekken bij de bouw van hun dorp bij Arnhem. H'ermee is, zoals bekend, vorige maand een 'begin gemaakt. Verwacht wordt dat over ongeveer drie j aai de 'helft van dit grote dorp, waarvan een maquette in het „Dumanrthuis" prijkte, gereed zal zijn. Geen van de tot heden ingeschre venen heeft tot nu toe een toezeg ging ontvangen, dat hij of zij het donp zal gaan bewonen. Daartoe dient eerst een zorgvuldige selectie 1e worden toegepast, waarbij de voorkeur uitgaat, naar degenen, die -onder „Het Dorp" geen kans zien tot het opbouwen van levensgeluk. Naast de talrijke discussie werd odk veel aandacht besteed aan de recreatie. Alle deelnemers aan de werkweek maakten o.rn. een excur sie maar 'het bouwterrein in Arnhem Men kwam tot de conclusie d'at de plannen voor „Het Dorp" alleszins aan de verwachtingen, ook van de minder validen (beantwoorden, mits hot dorp een levend onderdeel zal blijven van de maatschappij. Zo zal het dorp een wezenlijk deel van AiTihem moeten uitmaken. In Catavi, 250 km ten zuiden van La Paz in Bolivia, zjjn de 19 man, die tien dagen lang door sik-', kende mijnwerkers als gijzelaars ge vangen zjjn gehouden, in vrijheid gesteld. Onder hen bevindt zich de Nederlandse ingenieur C. Bloot. In de „nota van aanbieding", behorend bij de Zierikzeese gemeentebegro ting 1964, wordt met voldoening melding gemaakt van de 46 gereedgekomen woningen aan de Pieter Moggestraat, de bouw van het complex 40 etage woningen aan de De Jongestraat en het complex van 26 éénsgezinswoningen aan de Plevierstraat. De woningen aan de De Jongestraat (foto) worden dezer dagen door de bewoners betrokken. B. en w. delen inmiddels aan de raad mede dat over de toewijzing voor het jaar 1964 aan de gemeente nog geen cijfers kunnen worden medegedeeld. Aan rijksgoedkeuringen is voor de bouw tot een totaalbedrag van f 2.800.000 aangevraagd. Tot een bedrag van plm. f 160.000 zijn aanvragen ingediend, waarover het college de be slissing heeft. „Beter Wonen" stelt pogingen in het werk te komen tot het stichten van een bejaardencentrum. Behalve een structuurplan voor de ge- hele gemeente, zullen in het begrotingsjaar voorstellen ter beoordelingaan de raad worden voorgelegd t.a.v. uitbreidingsplannen voor het gebied tus sen Calandweg en nieuwe rijksweg en voor het gebied rond het Kaaskens- water. Het saneringsplan loacht' nog op goedkeuring van G.S. Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 16-12. Met de praktische uitwerking van het raadsbesluit tot het inrichten van een eigen dienst voor gemeentewerken, zulks als uit vloeisel van het feit dat ook de gemeente Zierikzee uit de Centrale Dienst is getreden, wil het nog niet erg vlotten. Op de maandagavond gehouden raadsvergadering, onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dyckmeester, hebben zich nieuwe moeilijk heden voorgedaan. Op de voorlaatste vergadering bleek het b. en w.-voor- stel, voor de dienst G.W. een barak in te richten by het gemeentelijk gas bedrijf en - na pensionering van de huidige directeur - de dienst G.W. over te brengen in het pand van het gasbedrijf (na verbouwing), op eht nippertje haalbaar. Men legde zich zonder enthousiasme bjj het plan neer. De situatie is inmiddels gewijzigd door de omstandigheid, dat de inrichting van de barak extra f 8.500,moet gaan kosten, daar de barak alleen maar de „naakte barak" blijkt te zijn, zonder afscheidingen en indelingen, die het gebouw voor het beoogde doel onmiddellijk bruikbaar maken. De raad bleek tegen het voteren van dit extra krediet bezwaar te hebben. Havenplein 11 Zierikzee Tel. 2890 Als inleiding op het de'bat ver klaarde wethouder Koevoets dat itot zijn spijt de betrokken zaak niet zó overzichtelijk (bij de raad is 'gekomen, als wel wenselijk ware geweest. Ver spreid over enkele raadsagenda's heeft de zaak de raad dn vei-sniipper- d'e voorstellen toereikt. Be'daCht dient echter te worden, aldus de wethou der van publieke werken, dat odk het college niet onmiddellijk van alle bijzonderheden op de hoogte was en piet alle preciese gevolgen tevoren kon overzien. Tegenargumenten De heer Simmers haalde argumen ten uit de kast, die ook speelden bij de behandeling van de zaak in eer ste instantie. Hij meende dat (het pand van de Centrale Dienst aan de Oude Haven groot genoeg is. Ook als de dienst G.W. daarin is onder gebracht, "blijft voor bewoning van het„ pand door de directeur van de dienst G.W. voldoende ruimte over. Hij zeide dat de k.v.p, - gezien de krappe financiële mogelijkheden van de gemeente - zijn stem niet aan hot voorstel van to. en w. geven kaïn. De 'heer Danikers had zidh op 'de hoogte gesteld van de ruimte in het C.D.-gebouw. Hij meende dat d'.t pand voor de inrichting van een eigen dienst G.W. zeer wel geschikt is. B. en w. komen nu met een con structie, die tamelijk duur is. Hij vond een infiltratie van de dienst G.W. in het gasbedrijf ook niet zo geluikkig en resumerend zeide spr. zijn stem aan het voorstel te moeten onthouden. Het C.D.-gebouw Mr. Keuning zeide zich bij het eerste voorstel, behandeld op de voorlaatste vergadering, nolens vo- lens tc hebben neergelegd. Thans blijkt evenwel de zaak nog aanmer kelijk duurder te gaan worden. „Er komt nog eens f 8000 toij en dat zijn kosten voor hot 91 erfhuis", aldus de p.v.d.a.-woordvoerder. Hij zou er nog mee akkoord kunnen gaan, als er sprake was van een werkelijk moeten, maar dat is z.i. niet het ge val, want in 'het C.D.-.gebouw is vol op ruimte. Wethouder Koevoets herhaalde de b. en w.-argumenten van de vorige keer en zei dat men juist de dienst G.W. in de onmiddellijke nabijheid van de gasfabriek wil creëren, gelet op de combinatie van funkties di recteur G.W.-directeur gasfabriek van de nieuw benoemde funktrona- ris. Bovendien moet aan het C.D.- pand nog de zoutschade worden ver werkt en dit kan niet als het gebouw wordt betrokken door de dienst G. W. Tenslotte zeide de wethouder, dat hot kantoor G.W. permanent be zet zijn moet en dit bereikt men niet aar de Oude Haven, daar het perso neel veel op straat zal dienen te zijn. Dit laa'tste bezwaar speelt minder in de barak, daar höt publiek ter plaat se kan worden opgevangen door hét kantoor van de gasfabriek. Het gasbedrijf De heer deMoor meende dat er toch minstens altijd wel één van de ambtenaren aanwezig zal zijn, zodat hij dit overbrengingsargument niet wilde tellen. Bovendien geloofde spr. piet, dat er iets tfe maken valt van het gasbedrijf voor de dienst G.W. Hij 'had er zelfs principiële be zwaren tegen hel gebouw van de gasfabriek op te offeren aan de dienst G.W. In zijn totaliteit gezien vond hij het to. cn w.-voorsltel geld wegsmijten. De voorzitter hanteerde de argu menten van de vorige maal en wees op het grote voordeel, dat de direc teur van G.W. - gelet op de combi natie van funkties - op hot gasbe drijf komt te wenken". Bovendien dient men de huisves ting van de nieuwe directeur in de gaten te houden. Betrokkene be woont in Holten een bijzonder riant, huis cn hij zal er weinig lust in heb ben te Zierikzee een mindere wo ning te moeten betrekken. Ook de voorzitter vond het onple zierig, als het kantoor van de dienst G.W. vaak niet bezet zal zijn. De heer Doeleman wilde desnoods wel akkoord gaan met het plan de dienst G.W. te centraliseren in het gasbedrijf, maar hij wilde alleen geld 'besteed zien aan een permanen te oplossing. Bovendien vroeg ook d'eze spr. zich af, of de ruimte in 'het gasbedrijf wel vol'doen'de zal zijn. Spr. stelde voor eerst eens een defi nitief plan af te wachten, op te ma ken door de nieuwe directeur van G.W. over het inpassen van de dienst in höt bedrijfspand van de gemeen telijke gasfabriek. Tijdelijk in C.D.-pand Mr. Keuning wilde in ieder geval de dienst tijdelijk ondergebracht zien in het pand C.D. Er blijft voor bewoning dan nog een „optrekje over van 9 kamers". De heer Dan- kers merkte nog op de afstand tus sen het pand van de C.D. en de gas fabriek "te onbelangrijk te achten om als argument te kunnen dienen! Wethouder Koevoets wees er op dat - bij tijdelijk gebruik van 'het C.D.- pand - dit eerst na twee jaar voor 'bewoning vrij komt. Hij wees ook op de noodzakelijke uitwijkmogelijk heid voor het 'gaspersoneel, als het tot verbouwing komt van het gas- bedrijfspand. De heer Simmers merkte nog op dat ook voor hen het afstandsargument geen rol speelt. Bovendien is er een installatie te bedenken, waardoor het gasbedrijf telefonisch bereikbaar wordt via het C.D.-pand. De heer den Boer meende dat bij de p.v.d.a. op de achtergrond van deze zaak nog altijd speelt de toen malige aversie legen het voorstel tot uittreding uit de C.D. Hij geloofde niet dat door het b. en w.-plan het gasbedrijf zal worden afgebroken en evenmin dat het gasbedrijf stief kindje 'behoeft te worden. Z.i. hangt dit alles af van de persoonlijke in stelling van do directeur G.W. Ove rigens 'gaf ook hij de voorkeur aan een direct permanente oplossing voor hot 'huisvestingsvraagstuk van do dienst. Mr. Keuning zeide dat er juist grote politieke winst te slann 7.ou zijn uit het toegeven aan het voorstel van b. en w, De kosten zou den dan hoog oplopen en bij de be grotingsbehandeling zou de p.v.d.a. mei eon „hebben-we-het-niet-ge- z<agd" kunnen komen. Maar spr. wilde van zo'n houding niet horen. Tenslotte besloot men de sugges tie van de heer Doeleman over te nemen en de nieuwe directeur G.W. - in de periode dat betrokkene het bovengedeelte van het C.D.-pand be- woont - op te dragen te komen met een uitgewerkt plan de dienst G.W. in te voegen in het gebouw van het gasbedrijf. Als mensen bij het zien van armoede ontroerd worden gr ij- pen zij eerder hun zakdoek dan hun portemonnaie. W'AT U6T PE BIL?" Plaatselijk mist Verwachting tot woensdagavond: Plaatselijk miisrt en voornamelijk in de kustprovincies enkele buien. Overwegend zwakke wind. In het algemeen lichte tot matige vorst. 18 dec.: Zon op 8.44, onder 16.29. Maan op 10.39, onder 18.37. 19 dec. Zon op 8.44, onder 16.29. Maan op 11.19, onder 19.41. Eerste kwartier: 23 dec. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 dec. 4.37 v.m. 19 dec. 5.12 v.m. 16.58 n.m. 17.36 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 dec. 4.11 v.m. 16.27 n.m. 19 dec. 4.49 v.m. 17.05 n.m. Springtij: 18 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Afgelopen nacht passeerde een uit hel noorden afkomstig zwak storingsgetoied 'het grootste deel van ons land. Daarbij liepen in de kust gebieden de temperaturen tot boven hel vriespunt op. Plaatselijk kwa men daar regenbuien voor bij tem-, pera'turen tot omstreeks plus vier graden. Verder landinwaarts daalde in de nanacht en vroege ochtend de temperatuur tijdens opklaringen, welke na de frontpassage optraden, weer sterk, waarbij zich hier en daar mist vormde. Zwakke storings- gebieden op de Noordzee zullen zidh boven het relatief warme zeewater langzaam in zuidelijke richting be wegen en ten westen van ons land blijven. Enkele regen- of sneeuw buien kunnen daarbij over enige af stand 'het land binnendrijven. Ove rigens zal er weinig wind zijn met opklaringen, waaitoij de temperatu ren in de nacht opnieuw flink zuilen dalen, plaatselijk tot omstreeks min 9 graden bij vorming van mist. RABAT, 16-12. De laatste twee Amerikaanse 'luchtma chtbases in Marokko zijn maandag aan het Ma rokkaanse ministerie van defensie overgedragen. Het waren de vesti gingen tn Nouasseur bij Casablanca, dal een burgervliiegvéld wordt en in Kenitra, bij Rabat. Deze laatste wordt een Marokkaanse marinebasis Oorspronkelijke beschikten de Ame rikanen over vijf militaire vestigin gen in' Marokko. DEN HAAG, 16-12. Dc loonope ratie door het bestuur van de Stich ting van de Arbeid uitgevoerd - volgens sommigen op de verkeerde patiënt - is zonder verdoving en dus by volle bewustzyn geschied. Aldus de beer de Koster, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werk gevers op een in Den Haag gehou den informele bespreking met pers vertegenwoordigers. De loonsverhoging die in 1964 haar beslag zal krijgen, zal zonder twij fel een verhoging van de koopkracht tot gevolg 'hebben, maar die zal even min zonder twijfel, niet zo groot zijn als 'het toekennen van een uitkering- ineens tol gevolg zou hebben gehad. Een gedeelte van de twee-en-een- half miljard a drie miljard gulden die met de loonsverhoging gemoeid zal zijn komt op de markt, maar er zal niet zoveel meer worden gepro duceerd. Het gevolg zal zijn een ver- krapping en moeilijkheden voor mar ginale exportbedrijven. Die moeilijkheden voor industrie- en mot. een marginale export zullen niet. zoals in hel buitenland wel het geval is, tot faillissementen leiden omdat in het algemeen de Neder landse industrie gezond gefinancierd wordt. Dat neemt niet. weg dat, naar verwadht. mag worden, een aantal ondernemingen niet moer mee zal kunnen in de concurrentiestrijd met landen waar in mindere mate loon kostenstijgingen optreden dan hier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1