ramp bij los angeles Wervelend water vaagde wijk weg na doorbraak van stuwdam Beulen van Auschwitz voor de rechter Israël en de Arabische landen Geen plannen voor ontmoeting J ohnson-Clir oesj ts j o v Rusland wil z'n weermacht iets inkrimpen het weeroverzicht Hongarije wil met V.S. praten over alle geschilpunten eerste klas burgers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODES Maandag 16 december 1963 120e jaargang No. 19498 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118.Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55; per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm.; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Jubileumviering Harmonie te Haamstede LOS ANGELES, 15-12. In de Bald- winheuvels by Los Angeles is zater dagmiddag een stuwdam doorgebro ken, waardcor zich tonnen water via een ravijn over een luxueuze woon wijk uitstortten. Minstens vijftig huizen werden weggevaagd en hon derden andere kwamen onder water te staan. Over het aantal slachtof fers van de ramp is nog geen zeker heid. Enkele uren voor de dam het be gaf had men er al water door zien sijpelen en was op last van de poli tie direct begonnen met de ontrui ming van honderden buizen beneden bet stuwmeer. Ook werden onmid dellijk alle beschikbare hulpploegen ingeschakeld voor bet leegpompen van 'het reservoir. Dit mooht echter niet baten, want er ontstond een sdheur in de dam die boe langer hoe groter werd. Bijna vier uur nadat men mot het leegpompen was begon nen begaf de dam het met een luide knal. Binnen enkele minuten was het stuwmeer leeggestroomd. De ramp gebeurde zaterdagmiddag omstreeks 15.45 uur plaatselijke tijd (zaterdagnacht 00.45 uur Ned. tijd). Volgens de politie woonden in het getroffen gebied minstens 6000 men sen. Voor beft leegpompen van het stuwmeer zou men zöker 24 uur no dig hebben gehad. De dam is onge veer 30 meter boog en heeft een breedte van ruim 200 meter. De sdheur heeft een V-vorm. Onmiddellijk nadat de ramp zich had voltrokken werden speciale po litie-eenheden en alle beschikbare brandweerwagens en ziekenauto's uit Los Angeles naar de getroffen wijk gedirigeerd. De door het razende water overspoelde wijk is betrekke lijk nieuw en luxueus. Auto's overspoeld Na de doorbraak stroomde bet wa ter met woeste 'kracht door straten en tuinen en vormde een rivier van wel 180 meter j>reed. Het kolkende water sleurde voor namelijk tegen de heuvel gebouwde huizen mee. Een 25 meter hoge hoog spanningsmast vloog in brand. Hon en clen auto's en een bus met een onbekend aantal passagiers werden door een muur van water opgeno men en meegevoerd. Binnen een half uur kwam het water tot een 'afstand van 5 kilometer van het stuwmeer. Ook ploegen van de Amerikaanse kustwacht spoedden zich naar het gebied. Met hefschroefvliegtuigen werden mensen van daken géhaaid. Ontstellende taferelen speelden zich af. Tal van mensen vluchtten voor de watermassa uit naar hoger gelegen plaatsen. Velen haalden het, maar er waren er ook, die door het water werden verzwolgen. De mensen die op de daken van hun huizen zaten werden gewaar schuwd, daar te blijven zitten en uit de buurt van i>n het water gevallen hoogspanningsdraden te blijven. Tussen 'de modder en het puin in de buurt van de doorgebroken stuw dam bij de Baldwin heuvels bij Los Angeles wordt nog steeds gezocht naar slachtoffers van de ramp van zaterdag. De politie schatte het do dental op zes, zondagmorgen waren er echter nog slechts twee lijken ge borgen. De soha'de d'ie de vernieti gende vloedgolf heeft toegebradht wordt op tien miljoen dollar onge veer f 38 miljoen) geschat. Zestig huizen zijn met de grond gelijk ge maakt. Geschat wordt dat ongeveer negenduizend huizen door het water zijn aangetast. Monsterproces in Frankfurt FRANKFURT, 14-12. Twintig jaar na het doven van de vuren in de crematoria in het concentratiekamp Auschwitz, waar meer dan vier mil joen mensen het slachtoffer zyn ge worden van de nazi-terrcur, begint in Frankfort een proces in verband met dit gruwelijkste hoofdstuk van de wereldgeschiedenis. Vijf dagen Ingezonden mede deling Automobielbedrijf Fa. W. GILIJAMSE Renesse, Tel. 01116-370 Het grootste dierenras dat ooit op aarde heeft geleefd, dal-van de bronto saurus.' is na 70 miljoen jaren aan de vergetelheid ontrukt. Een van de grootste exemplaren, de dinosaurus, bewoog zich door, of liever boOen de straten van Now York, tijdens de optocht die onlangs ter gelegenheid van Thanksgiving Day in Hew York werd gehouden. Er zijn 26 man nodig om deze, op ware grootte vervaardigde dinosaurus, 20 meter lang en vier ver diepingen hoog, in toom te houden. Het beest, „Dino" genuamd, is nl. ge vuld met 2400 m3. helium. Abonnementsprijs De enorm gestegen kosten in de laatste jaren hebben op een ar beidsintensief bedrijf als het onze een bijzonder zware last gelegd. Door steeds verder gaande mechanisering hebben wijde kosten stijgingen zo veel mogelijk opgevangen, zonder prijsverhogingen onzerzijds. Nu voor 1S64 weer meerdere verhogingen zijn aangekondigd, kun nen wij er niet meer aan ontkomen de abonnementsprijs wat aan te passen. Na overleg met het ministerie van Economische Zaken is de abonnementsprijs per 1 januari 1964 vastgesteld op 42 cent per week of f 5,46 per kwartaal. Wij zijn overtuigd dat onze abonné's begrip zullen hebben voor deze door de tijdsomstandigheden nodig geworden wijziging en dat de band tussen U en ons even hecht zal blijven als voorheen, opdat de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE blijft uw krant voor Schouwen-Duiveland DE DIRECTIE Dit nummer bestaat uit G pagina's In woede ontstoken verliest een mens heel gemakkelijk zijn hoofd enhij merkt het niet eens. voor Kerstmis, op 20 december, moe ten 22 voormalige kampbewaarders voor de rechter verschijnen. Het is het grootste proces inzake moord op Joden, dat ooit in West-Duitsland is gehouden. Ongeveer 250 getuigen uit vele lauden, onder wie verscheidene over levenden uiit Auschwitz, zullen de gruwelen van de vernietigingsma- dhinie van de Gestaipo en S.S. op nieuw in herinnering brengen. Meer dan honderd journalisten uit de ge hele wereld hebben zich al aange meld om het proces bij te wonen. Het verhoor van de beklaagden zal volgens de rechtbank minstens clrie 'maanden duren. Het vooronder zoek heeft vier jaar geduurd. De Westduitse centrale voor opsporing van nazi-misdaden, in Ludwigsburg bij Stuttgart, heeft de justitie te Frankfurt geholpen bij het opsporen van ondergedoken kampbewakers. Tot nu toe zijn 1300 personen ver hoord. Naar mededeling van die recht bank in Frankfurt is het bewakings personeel van het cencentratiekamp Auschwitz een duizend man sterk geweest. Na 1945 zijn daarvan 48 lé den ter dood veroordeeld en terecht gesteld. Sommige voormalige bewa kers wonen vermoedelijk nog onder den valse naam 'in 'het buitenland. TEL AVIV, 14-12. „De boycot van Israël door de Arabische landen vormt geen gevaar voor de econo mie van het land, ook al kan hy ons van tijd tot tijd last bezorgen", zo heeft de Israëlische vice-premier, Ebba Eban, verklaard. „Deze boycot is het symbool van de Arabische vijandigheid jegens Is raël geworden en daarom moet hij worden bestreden", zo voegde Eban hieraan toe. In Israëlische kringen merkt men op, dat de boycot enerzijds een zekere schade aan de Israëlische economie berokkent, maar dat er ook een grote stimulans van uit gaat om de land bouw te ontwikkelen en nieuwe markten te zoeken. Overigens ge bruikt een Israëliër gemiddeld ze ventien maal zoveel ingevoerde pro- dukten als een inwoner van de om ringende Arabische staten. V.S.-lnilp aan het buiten land wordt toch besnoeid WASHINGTON, 14-12. De Ameri- kaanse Senaat heeft het bedrag voor de Amerikaanse hulp aan het bui tenland definitief vastgesteld op 3.599.050.000 dollar - 930 miljoen dollar minder dan waarom Kennedy destijds had gevraagd. De Senaat keurde een desbetref fend wetsontwerp goed dat een com promis behelsde tussen de versies van Senaat en Huis van Afgevaar digden. Het wetsontwerp gaat nu naar 'h'et Witte Huis. De democratische senator Wayne Morse, die zich steeds fel tegen een dergelijke drastische besnoeiing ver zet heeft, noemde het wetsontwerp „een monsterachtigheid, schokkend en onvergeeflijk". Staatsbegrafenis voor ex-president Heuss STUTTGART, 14-12. De donder- dagavond overleden ex-president van West-Duitsland,, Theodor Heuss, zal dinsdag in Stuttgart worden begra ven. Zijn stoffelijk overschot komt te rusten naast dat van zijn in 1952 gestorven vrouw. De Westduitse re gering heeft bekendgemaaak, dat Heuss een staatsbegrafenis zal wor den gegeven. a Het miiiniiistercomité vain de Raad wm Europa heefit zich vrijdag in Pa rijs in beginsel uitgesproken voor oen deelgenootschap tussen Europa en Amerika. De voorbereidingen daartoe zijn nu redds „mogelijk en wenselijk". WASHINGTON, 15-12. Er bestaan geen plannen voor een ontmoeting tussen de president van de Verenig de Staten, Johnson en premier Chrccsjtsjov van de Sowjet-Unie, szo heeft de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken, Ball, zondag in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie ge zegd. v President Johnson huMifgt het zelfde pirincipe als wijlen president Kennedy, dat een gesprek met Chroesjtsjov slechts dan in aanmer king komit wanneer men er daad werkelijke resultaten van mag ver wachten. De onderminister 'liiet de vraag, of J'oh-nson niet, zoals zijn .voorganger deed, een ontmoeting ter 'kennismaking met de Russische regeringsleiders wenste, onbeant woord. Sprekende over berichten dat Frankrijk vaar plan zou zijn com munistisch China diplomatiek te er kennen, zed Ball, dat hem daarvan niets bekend was. Hij was ervan overtuigd dat Frankrijk, dat nog steeds nationalistisch China erkent, een dergelijke Stap niiet zou nemen zonder overleg met zijn 'bondgeno ten te plegen. Tijdelijk lichte dooi Verwachting tot dinsdagavond: Vanavond en vannacht op de meeste plaatsen enige regen, ij zei of sneeuw en hier en daar mist; morgen van het noorden uit opklaringen; aan vankelijk zwakke tot matige wind tussen zuid en west, bij lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, later wind ruimend naar noordelijke richtingen en tijdelijk lichte dool. 17 dec. Zon op 8.43, onder 16.29. Maan op 9.50, onder 17.41. Nieuwe maan: 16 dec. te 3.07. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 17 dec. 4.02 v.m. 16.19 n.m. BROUWERSHAVEN 17 dec. 3.33 v.m. 15.51 n.m. Springtij: 18 dec. MOSKOU, 14-12. De Sowjetrussi- sche premier en partyleider Nikita Chroesjtsjov heeft, blijkens een be richt van „Tass", vrydag j.l. in een toespraak, waarmede hij de zitting van het centrale comité der Sowjet- russische communistische party, die vyf dagen heeft geduurd, afsloot, verklaard dat de Sowjet-Unie de sterkte van haar militaire uitgaven nog wat wil verminderen. „Tass", dat uittreksels publiceerde van Chroesjtsjov's verklaring over buitenlandse aangelegenheden, meldt dat Chroesjtsjov het comité mede deelde dat de regering „de mogelijk heid overweegt van enige verminde ring van de sterkte der strijdkrach ten". Hij was ook voornemens in de ko mende zitting van de Opperste Sow- jet een voorstel in te dienen om de militaire uitgaven in 1964 „enigszins te verminderen". Controleposten De Russische leider zei nog, dat dc Sowjet-Unie het voorstel herhaalt om controleposten in te richten op het gebied van landen van de Navo enerzijds en die van het pact van Warschau anderzijds om een onver hoedse aanval uit te sluiten. Chroesjtsjef kondigde een verbe tering aan van de sociale voorzie ningen in de Sowjet-Unde en een verhoging vanlonen en verlaging van prijzen. Waarnemers in Moskou merken op dat de aangekondigde vermindering van de Russische militaire uitgaven een begin is van de oplossing van liet financiële probleem dat gerezen is door het uitbreidingsplan voor de Russische Chemische industrie, waar mee een bedrag van 42 miljard roe bel is gemoeid. Arrestaties ontvoering Sinatra jr. WASHINGTON, 14-12. Naar het hoofd van de Amerikaanse federale recherche, J. Edgar Hoover, zater dag heeft bekendgemaakt, zijn in verband met de ontvoering van Frank Sinatra jr., drie mannen ge arresteerd. Het zijn de 42-jarige John Irwin, de 23-jarige Barry Kkenan en de 23-jarige Joseph Amsler, allen woonachtig in Californië. Voorts ig bijna de géhlele losprijs van 240.000 dollars, die Frank's va der aan zijn ontvoerders heeft be taald, achterhaald. Oostduitse grenswachten schoten vluchteling neer BERLIJN, 14-12. Oostduitse grens wachten hebbent een man in de rug geschoten die zich, na een poging om naar het Westen te vluchten, had overgegeven, zo heeft de Wcstbcr- lijnse politie meegedeeld. Volgens de politie en ooggetuigen gaf d'e man dlie naar de Amerikaanse sector van West-Berlijn vluchtte, zich over toen. Oostduitse grenswachten het vuur op hem openden. De grenswachten lieten de man voor zich uitlopen met de handen boven het hoofd. Plotseling werd hij toen met een machinepistool in de rug geschoten, aldus de politie. Een hal* uur later werd de man door een vrachtwagen weggehaald. Het is niet bekend of hij dood is. DE BILT, 16-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde stond het weer in onze omgeving on der invloed van een rug van hoge luchtdruk, welke zidh langzaam naar het zuiden verplaatste. Vooral in de nacht van zaterdag op zondag daal den de temperaturen steric en vroor het op verschillende plaatsen om streeks 13 graden. In de nacht van zondag op maandag passeerde een zwak front waardoor de temperatu ren niet zo laag waren en zich op uitgebreide sohaal mist vormde. In middels is een frontensysteem beho rende bij een depressie boven noord west-Rusland tamelijk snel over Scandinavië naar het zuiden getrok ken waardoor de vorst in Zweden, Noorwegen en Denemarken tijdelijk verdween. Dit' front zal zich komen de 24 uur tot ons land verplaatsen en de kans op sneeuw, plaatselijk mogelijk ook regen of ijzel, doen toe nemen. De temperaturen lopen dan verder op en kunnen, voornamelijk in de kustprovincies tijdelijk boven het vriespunt komen. Echter wordt na het passeren van het storingsge- bied bij noordwestelijke winden weer koudere lucht aangevoerd en zal de vorst waarschijnlijk weer te rugkeren en gaan toenemen. De voorzitter van de Venezolaanse se opperste verkiezingsraad heeft zaterdag dr. Paul Leoni officieel tot winnaar van de presidentsverkiezin gen uitgeroepen. Door een aardverschuiving in het dorp A'banoeng op het eiland Bali zijn twee kinderen om het leven ge komen. Een kind wordt vermist. 36 huizen zijn in een meer gestort. a Generaal de Gaulle zal heden (maandag) de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, ontvangen. WASHINGTON, 15-12. Hongarije heeft de Verenigde Staten laten we ten, dat het bereid is besprekingen te openen om alle geschilpunten tus sen beide landen uit de weg te rui men, met inbegrip van dat inzake kardinaal Mindszenty. De Hongaarse regering deed dit by monde van liaar onderminister van buitenlandse za ken, Peter Mod, die zaterdag een on derhoud van 35 minuten met zyn Amerikaanse ambtgenpot Averell Harriman had. Dit onderhoud was - zo wordt op het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken opgemerkt, het re sultaat van een reeks besprekingen die Mod kortgeledeen met president Johnson en Hamman, "toen hij naar Washington was gekomen om zijn land bij de begrafenis van Kennedy te vertegenwoordigen. Een van de belangrijkste kwesties die de Amerikaanse regering gaarne geregeld zou zien is die inzake scha de-vergoeding voor de Amerikaanse bezittingen die de Hongaarse rege ring na de oorlog heeft genationali seerd. Op dit punt zijn al eerder overeenkomsten gesloten met Zuid- Slavië, Polen, Roemenië en Bulgarije. Over de betaling van schadevergoe ding door Tsj echo-Slowakij e zijn mo menteel besprekingen gaande. Hon garije is het enige land van het com munistische blok waarmee de kwes tie zelfs nog niet in het onderhande lingsstadium is gekomen. Het zou om een bedrag van 40 tot 60 miljoen dol lar gaan. Kardinaal Mindszenty Wat kardinaal Mindszenty betreft, die al sinds 1956 als vluchteling in het gebouw van de Amerikaanse le gatie te Boedapest vertoeft, stellen de Amerikaanse autoriteiten zich op het standpunt, dat dit een zaak is die toch in de eerste plaats tussen de Hongaarse regering en het Vati- caan moet worden geregeld. De Hongaarse regering zou voorts over uitbreiding van de handelsbe trekkingen willen spreken. NERFOLK, 14-12. Dc diroc- tie van een reeks supermark ten te Norfolk/Virginia heeft het personeel laten weten, dat zy die kiesgerechtigd zyn maar zich niet hebben laten inschry- ven, geen kerstgratificatie kry- gen. „Een eerste klas bcdryf moet eerste klas mensen heb ben", aldus de president-direc teur. volgens wie iemand die ben", aldus de pres.-directeur, volgens wie iemand die niet een stem wil hebben by het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1