Troepen omsingelen mijngebied in Bolivia ONZE PUZZEL-RUBRIEK VLEES ZAL LANG DUUR BLIJVEN STAD EN EILAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE .Vrjjdag 13 december 1963 No. 19497 Senoritas-Rood In het bekende rode blik !NA 54 JAAR Een 72-jarige Tsjechische hout- J vester, Martin Slomovic, is uit Praag in New York aange- komen voor een bezoek aan J zijn zes jaar oudere zuster, die 1 hp 54 jaar lang niet had ge- zien. Wanneer wijlen president Kennedy destijds niet lussen- 1 beide gekomen was, zou zijn bezoek onmogelijk zijn geweest f omdat het Amerikaanse con- 1 J sulaat in Praag hem een vi- sum had geweigerd. Slomovic schreef toen rechtstreeks aan 11 president Kennedy en kreeg 1 daarna binnen twee weken 1 een visum. Hij en zijn zuster 1 zijn de enige overlevenden 1 f van tien oJodse broers en zus- 1 ters - de anderen werden door de nazi's vermoord. Paus Paulus VI zal maandag 23 december zijn eerste kerstboodschap tot de gelovigen van de wereld hou den. De toespraak wordt door radio Vaticana over de gehele wereld uit gezonden. De krant wordt duurder, maar blijft goedkoop DEN HAAG, 12-12. Mt ingang van 1 januari zullen de tarieven voor de advertenties in de Nederlandse dag bladen met gemiddeld vijf procent worden verhoogd. Met ingang van dezelfde datum of in de loop van het eerste kwartaal van 1964 zullen de abonnementsprijzen in het algemeen gemiddeld vyf cent per week of 65 cent per kwartaal stijgen. Daartoe hebben do bij de Stichting die Nederlandse Dagblad Pers (NPD) aangesloten kranten-ondernemingen besloten. De prijsverhogingen zijn noodzakelijk geworden door de grote kostenstijgingen, die in 1964 ook 'bij de dagbladbedrijven zullen optreden aldus d'e NDP. De minister van Eco nomische Zaken 'heeft zich met deze prijsverhogingen akkoord verklaard'. 'De Nederlander blijft 'een goed kope krant krijgen. -Het Nederlandse dagblad is ook het volgend jaar nog verreweg het goedkoopste in heel Europa. Afgezien van eventuele prijs verhogingen kosten de kranten in België en West-Duitsland gemiddeld ongeveer f 1,10 per week, terwijl zij in Frankrijk en de Scandinavische iamden nag duurder zijn. Na 1 janua ri zal de krant in Nederland gemid deld 78 cent per week kosten. Gijzelaars nog niet vrij LA PAZ, 12-12. De Boliviaanse president Paz Estensoro heeït don derdag een aanbod van studenten van de universiteit te La Paz afge slagen om, door bemiddeling, de vrijlating te verkrygen van een twintigtal gijzelaars, die door sta kende arbeiders van de tinmijnen te Catavi worden vastgehouden. De mijnwerkers willen, deze gijze laars, onder wie zich vier leden van het personeel der Amerikaanse am bassade te La Poz en de Nederland se ingenieur C. Bloot bevinden, in wisselen tegen twee uiterst-linkse vakbondsleiders, diie vrijdag jJ. zijn gearresteerd op beschuldiging van het opzettelijk 'in gevaar brengen van de Boliviaanse economie. De president heeft het bemiddelings aanbod der studenten afgeslagen, omdat diit was gebaseerd op deze eis der stakende mijnwerkers. Vijf regimenten Vijf regimenten van het Bolivi aanse leger hebben nu op omzichtige wijze het mijngebied van Catavi om singeld. De militairen zijn echter uit vrees de levens der gijzelaars in ge vaar te brengen, nog niet tot akti'e overgegaan. De ongeveer tienduizend, min of meer wettig in militiegroepen geor ganiseerde mijnwerkers, zijn niet slecht bewapend. Zij beschikken be halve over geweren, ook over 'lichte en zware machinegeweren. Door hun beroep hebben zij voorts de beschik king over grote hoeveelheden spring stoffen. Met behulp hiervan hebben zij d'e naar de tinmijnen leidende wegen ondermijnd. Ecu Kennedy-woud in Israël AMSTERDAM, 12-12. Het hoofd bureau van het Joods Nationaal Fonds in Jeruzalem heeft besloten in alle landen de aktie te laten voe ren voor >een President John F. Ken- medy-woud in Israël, opdat een zo groot mogelijk levend 'monument ter nagedachtenis van Kennedy wordt gesticht. Het Joods Nationaal Fonds bureau Nederland, biedt iedereen de gelegenheid om een of meer bomen in dit woud] te laten plantten. Het fonds heeft voor bijdragen (f 5,per boom) zyn rekening by de Amsterdamse Bank N.V. en zijn postgirorekening 438135 opengesteld. Inbreker stal waardeloze buit ROTTERDAM, 12-12. Bij een in braak in het 'gebouw van het 'ge meente energiebedrijf, aan de Ro- chussemstraait In Rotterdapi, is eem pakje Duitse bankbiljetten, van 100 miljoen Duitse marken gestolen. De daders worden er 'echter 'geen cent beter van, omdat de bankbiljetten ongeldig zijn. Het geld dateert uit die Duitse inflati'eperiode, de tijd van de astronomische getallen op post zegels en bankbiljetten. De waarde loze marken maakten 'deel uit vain een toanktoiljettencolledtie van één d'er personeelsleden Ibij het G.E.B. De vertrouwde naam voor een lekker licht sigaartje DE ONEERLIJKE RECHTER 58. „Pak de koffers! Maak de reiskoets gereed! We moeten onmiddellijk naar de haven en daarna vertrekken!" Bentley, die zojuist zijn huurkamer binnengestoven is, schreeuwt zijn bevelen in het rond met driftig armgezwaai. „Vertrekken?" herhaalt de reusachtige knecht Budd verbaasd. „Waarheen?" „Naar huis! Ik heb de kisten met goud opgekocht van de rechterDie ezel denkt dat hij een vracht waardeloos oud ijzer verkocht heeftEnfin, schiet op, want we hebben geen minuut te verliezen!" Dat laatste is maar al te waar, want op datzelfde moment is Aram reeds in ge sprek met de logementsbaas. „Mister Bent ley? Ja, die heeft hier een kamer gehuurd, maar hij kan niet gestoord worden", zegt de logementhouder beslist. „Ik waag het er toch maar op", grinnikt Aram en de verblufte man opzij duwend snelt hij het huis binnen. Ingezonden mededeling Ondanks de drukke december maand hebben toch nog 'heel veel puzzelaars(sters) gelegenheid gevon den zich het hoofd te breken over die in de puzzel van vorige week ver pakte moeilijkhei djes. Niet allen kwamen er uit, maar het bvergrote deel toch wel. De eerste prijs gaat deze week naar: de heer M. Jumelet, Noordstraat 17, Bruinisse De tweede prijs is bestemd voor: mej. M. van Westervoort, Voorweg 52, Oostvoorne De oplossing van. 'de puzzel luidt als volgt. Horizontaal: 1. trekt; 5. evert; 9. ala; 10. arena; 12. een; 14. eg; 15. generatie; 16. os; 18. cape; 20. denkt; 21. port; 23. te; 24. ia; 26. toosten; 30. eniteren; 33. eren; 34. lenig; 36. geld; 37. gnoe; 38. dog; 39. gade; 40. aera; 41. lenen; 43. leve; 45. vlotter; 47. nadelen; 49. a.g.; 51. ai; 52. nest; 55. etter; 58. oker; 60. d.(d'.; 61. aan wenden; .62. rm; 63. eva; 65. derde; 66. zee; 68. allee; 69. enkel. Verticaal: 1. t.l.; 2. rage; 3. kan deel; 4. tree; 5. ena'k; 6. vat/Ding; 7. reep; 8. te; 9. aga; 11. erna; 13. nor; 14. eohte; 17. stand; 19. pioenroos; 22. onredelijk; 23. tJt.; 25. at; 27. or gel; 28. snoet; 29. neder; 30. eigen; 31. ega'le; 32. eleve; 35. non; 40. avond; 41. legende; 42. naarden; 44. enorm; 46. ta; 48. id.1; 50. ster; 53. ede; 54. taal; 56. twee; 57. end'e; 58. onze; 59. ere; 64. v.a.; 67. el. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als vöigt. Horizontaal: 1. geografische aan duiding; 3. ter attentie van; 5. ver pakking; 7. lidwoord; 9. speelgoed; 11. vreemde munt; 12. water in Ne derland; 13. gegraven water; 15. vol eer; 17. dichterbij komen; 18. eigen aardig; 19. N.V. (Franse afk.); 20. bekende motorraces; 21. kelner; 24. liefkozing; 26. dorre vlakte; 30. rib bel ig, onberekenbaar; 34. verster Me woning; 38. zonnescherm; 42. nako melingschap; 43. gast; 44. het Ro meinse Rijk (afk); 45. voegwoord; 47. last; 48. roei wedstrijd50. soort trompet; 51. vuurmaakinstrumenit; 53. afgelegen; 54. bijbelse naam; 55. speelgoed; 57. spil; 58. opening; 59. lopend touw; 60. pers. voornaamw. Verticaal: 1. voorzetsel; 2. haar krul; 3. verfstof; 4. tevreden5. tel woord; 6. losse naad; 7. vallei; 8. maanstand; 10. soort optocht; 12. on- gebondene; 14. lokspijs; 16. bevel; 18. onbehouwen; 22. deel v.d. romp; 23. Engels voorzetsel; 25. het Ro meinse Imperium (afk.); 27. bid (Lat.); 28. sportterm; 29. dunne; 31. meisjesnaam; 32. 'bijbelse naam; 33. wereldtaal; 34. koud, voohti'g; 35. rookartikel; 36. landbouwwerktuig; 37. soort bril; 38. aangenaam; 39. godsdienst; 40. lijn; 41. dierenlicf- kozing; 44. koor; 46. netto (afk.); 48. behaard; 49. tegen; 50. vrucht; 52. Wiskundig begrip (afk.); 53. van af (afk.); 56. kledingstuk. INGEZONDEN STUKKEN De apartheidspolitiek Mijnheer de redakteur, Als fel tegenstander van alle vroe gere, huidige en toekomstige rassen discriminatie valt 'het mij op, dat burgers van staten, die het er met hun koloniale gebieden het slechts afbrachten, nu het grootste woord voeren tegen andere staten, die het naar hun zin „niet goed doen". Ik vind het bepaald niet fraai als men zich hierbij ook nog van 'leugens bedient. Het is echter- een pertinente leugen dat, zoals in uw „Blik door het wereldvenster" staat geschreven „de bantcestans in Zuid-Afrika maar een paar kleine stukjes 'arm land be slaan, buiten de rijke landbouwge bieden enz.". De waarheid is dat de Khcsa-republiek Transkei in het rijkste regengebied ligt, de vrucht baarste streek vormt en' 'groter is dan bijvoorbeeld Denemarken. De regering van Zuid-Afrika zorgt uit stekend voor de negerboerem Oogge tuigen die op Schouwen1- Duiveland wonen zouden kunnen 'bevestigen, dat bijvoorbeeld in zuidwest-Afrika (een vroegere Duitse kolonie) een landbouwgebied van 28 miljoen hec tare aan de negers werd toegewezen. De ijverige Herero-stammen hebben dat .goed benut. Zij bezitten land bouwbedrijven met 500 a 700 stuks hoornvee. Het is daar echt wel een beetje anders dan an uw „Bl'ik door het wereldvenster" aan de lezers wordt voorgezet. De negerstammen zijn elkaar on derling zeer vijandig gezind. Men kan cp dezelfde 'bedrijven en in de zelfde mijnen geen arbeiders van verschillende negerstammen laten werken, omdat ze elka'ar zouden ver moorden. De riegertooeren nemen zoveel vrouwen als ze voor hun ko'ei'en, kun nen konen. De ambassadeur van Zuid-Afrika verklaarde onlangs d!at een dergelijke kafferboer er prat op gaat voor 24 beesten d'e „mooiste meid te kunnen 'kopen". Natuurlijk krijgt hij geen 'kans voor zulk een bedrag nu een „blanke meid" te 'kun nen 'kopen, maai- ik geloof dat dat bij opheffing van de apartheid zeker wél zou kunnen. Ik raad het alle te genstanders van de apartheid van harte aan om eens één week vakan tie te gaami doorbrengen tussen de •bosjesmannen dn Zuid-Afrika, d'e doodsangst zou iedere blanke op het gelaat te lezen staan. Naar mijn me ning ös de zaak als volgt: wil men aan bevolkingsgroepen alle rech ten van de mens toekennen dan moeten die negergroepen Wet bewijs leveren bereid te zijn alle plichten van de mens na te zullen komen. En i>k geloof dat het deze onder-ontwik- ■keiden daaraan geheel mankeert. Wat is 'ea- van de verdragen die Ne derland met de negers sloot terecht gekomen •^Mijnheer de redacteur, er toestaat eén ware verbittering tegen kolo nialisme. Toch is kolonialiseren de mooiste taak die een beschaafd' volk kan bedrijven. Al kolonialiserende de bevolking ontwikkelen en Itot wel vaart 'brengen', totdat zulk -een ko lonie als volwaardig volk zich kan scharen in 'de volkenrij der wereld). Als ik 'de Nederlandse pers, de pu blieke opinie 'en véle overheidsper sonen toezie hoor over Zuid-Afrika dan denk ik altijd maar: het Neder landse potje verwijt het Zuid-Afri kaanse keteltje dat het zwart Ziet. Het zal er op aan moeten 'dat een Zo'e'löe-fhareml-boer straks 'kan zeg gen: „de mooiste meid koop ik voor 24 beesten en nu de apartheid ver dwenen lis koop dk er nog walt 'blanke meiden bij voor lo beesten per stuik". Met dank voor d!e verleende plaats ruimte: C. COSTERUS Haamstede. (Wij1 weten zeer wel dat het pro bleem van de rassenverhoudingen nln Zuid-Afrika 'eindeloos genuan ceerder en ingewikkelder ligt, dan. velen hij een louter 'gevoelsmatige benadeling van het vraagstuk ver moeden. Als gevolg hiervan dient erkend dat in het O.i. foute kader van de rassenscheiding, soms ver wonderlijk 'goede dingen kunnen ge beuren, maar we geloven toch döit het ten' diepste daar niet om gaat. Het zou nuttig zijn als alle schelders eens een dag lang aankeken tegen fiimg uit Suriname, waar blank en bruin', geel en zwart zo maar heer lijk dooreen krioelt. Dat is hartver heffend 'en een 'bewijs 'dat het kan. Als dat elders nu niet kan, is er in het verleden wel een heel scheve schaats gereden. „Fel tegenstander" bent U van rassenscheiding, maar dan zou U zich 'in Zuid-Afrika toch ook echt niet „happy" voelen, mijn heer Cosferus. Overigens zal hoe dan ook de ZoeToe-harem-foöer moeiten worden geleerd, dat één vrouw genoeg ffls. Op het punt Trans kei komen wij1 nog nader terug. Red.). C. F. A. - Zierikzee Detectivefilm „Inspecteur Hanaud De C.F.A. Zierikzee vertoont za terdag de Franse politiefilm „Inspec teur Hanaud", een rolprent die het volle pond geeft aan spanningen en verrassingen. De korte inhoud is als volgt: In villa „Maison Crenelle" 'te Dyon overlijdt de oude mevrouw Harlowe, welke al haar 'bezittingen nalaat aan haar aangenomen nicht Betty. Als het testament weidt voorgelezen door de Engelse advocaat Haslet t, wordt Betty door een zwager van wijlen mevrouw Haiiowe er van be schuldigd dat Betty 'haar tante ver giftigd heeft om in het bezit van de erfenis te komen. Zij is dooi' deze beschuldiging zeer getroffen, maar mr. Haslett stelt haar gerust en ver zoekt onmiddellijk bericht te krijgen als haar 'beschuldiger, Boris Wabera- ki, lastig wordt. Nauwelijks in Lon den terug ontvangt hij reeds bericht van Betty dat Boris een aanklacht heeft ingediend en dat de Franse Surêté zijn beste speurder, inspec teur Hanaud, naar Dyon heeft ge zonden voor het onderzoek. Haslett zendt zijn medewerker Jim Probis - her naar Frankrijk, die op een bij zondere wijze kennis maakt met Ha naud en 'in diens gezelschap naar Dyon vertrekt. Hanaud, een kwieke, intelligente Fransman en een artist in zijn vak, rafelt de zaa'k uiteen en na een reeks verrassende ontdekkin gen 'blijken alle betrokken personen min of meer verdacht le zijn. Anne Upcott, de inwonende charmante vriendin van Betty en m de villa ge ïntroduceerd door Boris, vreest zelfs arrestatie. De gehele zaak lijkt als een zeep bel uiteen te spatten als officieel wordt vastgesteld dat goen sporen van veagif lin het lichaam van me vrouw Hariowo zijn aangetroffen. Maar Hanaud wil nog wat punten opgehelderd zien. Anonieme brieven onbekende Afrikaanse vergiften, ob scure burn-ben, geheime gangen, alles passeert de -revue in deze vlot ge speelde detectivefilm. Een reeks spannende taferelen met snelle re acties van inspecteur Hanaud, voe ren naar een verrassende onthulling. Veeschaarste is oorzaak DEP} HAAG, 12-12. „Wij zullen lange tijd met de dure vleesprijzen blijven sukkelen. Er is nog nooit zo gerommeld met de vlees prijs en de vleessStuatie .als nu", zo heeft de voorzitter van het Bedrijfschap voor het Slagersbedrijf, de heer C. Bur ger in een vergadering van het be stuur van het schap gezegd. Er heerst een sdhaarste aan vee. Er zal geïmporteerd moeten worden. Een bestuurslid, de heer M. van 't Hoff zei dat de invoerheffing van 14 procent de prijzen extra hoog maakt. Voor elk uitgevoerd rund mag er één ingevoerd worden. Maar op het ingevoerde ligt deze accijns. Verrui ming van ide import heeft alleen zin a'ls deze heffing verdwijnt. Het bestuur van het bedrijfschap besloot de minister van economische zaken een verzoek ite doen deze in voerheffing te laten vallen. Dit ver zoek zal dan met cijfers geadstru eerd worden. De prijzen voor de runderen lig gen zo, dat wij ons ernstig op deze situatie moeten bezinnen, aldtis de voorzitter. De omzet van vlees loopt terug. Er worden varkens geïmpor teerd uit landen, die veterinaire maatregelen noodzakelijk maken. De voorzitter wees er hierbij nadruk kelijk op dat deze veterinaire maat regelen louter en alleen worden ge nomen 'ter bescherming van de Ne derlandse veestapel en niets te ma ken hebben mét de volksgezondheid. Hij meende voorts dat 'geïmporteerd Zou moeiten worden uit landen, waarvoor deze maatregelen niet no dig zijn, desnoods met subsidie uit het vleesfonds. Anders zou men in een nadelige concurrentiepositie kunnen geraken. Hei; bestuurslid de heer Schop zei» d'e nog dat tengevolge van de export de stallen leeg staan. Door deze schaarste, zo meende hij, zullen de prijzen nog zeer lang hoog zijn en mogelijk no-g hoger worden. VLISSINGEN. Op 'het terrein van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" op „het eiland" te Vlissin- gen is een nieuwe fabriek gebouwd voor d'e fabricage van pijpslangen en pij psecties van waterpijpketels voor thermische elektrische cen trales. ZIERIKZEE Afdeling „Philatelies" Op woensdag 18 december a.s. vergadert in „Mondra'gon" de afde ling SChouwen-Duiveland van „Phi- iatel'ica". Kerstfeestviering C.P.B. Op dinsdag 17 december a.s. ko men d'e leden van de Clhr. Platte landsvrouwen Bond bijeen voor de Kerstfeestviermg in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw in 't Vrije te Zierikzee. Op deze avond zal eerst de 'kerstliturgie worden behandeld, terwijl een kerstverhaal zal worden voorgedragen door de bekende schrijfster mevrouw N. Verschoor- v. d. VTis te Vlissingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5