GROTE BEZUINIGINGEN BIJ AMERIKAANSE DEFENSIE N.V.V.-voorzitter over lonen en prijzen Nieuwe „De Hoop" te water gelaten Polsingsgesprek Butler-Gromyko China neemt stelling tegen Russische verklaring in de V.N. Tsjoe en Lai van rood-China naar Afrika De moord op Oswald MINISTER BIESHEUVEL: „GEEN CRISIS IN DE E.E.G." Sociale zaken bestudeert mogelijkheden tot beperking van roken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 december 1963 120e jaargang No. 19497 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-21 !8.Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij" v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55; per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm.,* „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: „C. et C."-vergadering in de Westhoek Opheffing en inkrimping van aantal militaire bases WASHINGTON, 12-12. - President Johnson heeft de Amerikaanse regc- rlngsirtatanties donderdag medege deeld, dat er een periode van grote bezuiniging op komst is. Een d'oor de president gemachtigd begrotingsbureau heeft alle departe menten en federale 'bureaus opdracht gegeven te onderzoeken welke be stedingen kunnen worden en welke programma's 'kunnen worden uitge steld of "besnoeid. Een woordvoerder van het Witte Huis zei dat 'd'e president niet wilde 'beknibbelen", maar dat 'hij 'had 'be sloten de 'begroting voor 'het op 1 juli 'beginnende fiscale jaar Ie be snoeien lot 'het aibsolute minimum, dat verenigbaar Is met de nationale veiligheid en de behoeften van het Amerikaanse volk. Defensie De Amerikaanse minister van De fensie, McNamara, 'heeft donderdag bekend gemaakt 'dait uit het oogpunt van bezuiniging zesentwintig mili taire bases in de V.S. en zeven 'in het buitenland zullen worden opgeheven of drastisch ingekrompen. De minis ter verwacht dat dteze maatregelen, die aich over een periode van ruim drie jaar uitstrekken, een besparing van 106 miljoen dollar per jaar zul len opleveren. Men zal voorts 7.800 man militair en 8.500 man burger personeel minder nodig hebben. Wel'ke de bases dn het buitenland zij n die onder de bezuinigingsmaat regelen vallen, zal op een later tijd stip worden 'bekend gemaakt. De V.S. willen eerst met de drie be trokken land'en overleg plegen. Er zouden geen marinesteunpunten of bases van de strategische lucht macht worden opgeheven, aldus de minister. De namen van de zeven 'bases in het buitenland die opgeheven wor den, zullen later worden bekend ge maakt, aldus 'minister McNamara. De Amerikaanse autoriteiten willen eerst met de 'betrokken regeringen c^verleg plegen. Mtóster McNamara zei dat de be zuinigingen verband! houden met de door 'president Johnson aangekon digde maatregelen voor het econo misch functioneren van alle depar tementen en fderale bureaus. UTRECHT, 13-12. Op een donder dag in Utrecht gehouden hoofdbestu- renvergadering van het N.V.V. heeft de voorzitter, de heer D. Roemers, in zijn openingsrede, na nog enkele weerden te hebben gewijd aan de nagedachtenis van president Kenne dy. aandacht geschonken aan het Icon- en prijsbeleid. Sprekende over d'e loononderhan delingen die tot het Stichtingsak- koord hebben geleid, wilde de heer Roemers nog een® nadrukkelijk vast pleiten, dat niet alleen die vakbewe- g'ng maar ook de werkgeversorga- -"'-i-vV.es en de regering de volle ver antwoordelijkheid dragen voor het gesloten a'kkoo-rd. Hij dacht daarbij aan sommige uitspraken, di'e er op neerkomen d-at men de voorkeur had zegeven aan lagere loonsverhogin gen, maar dat men om politieke re denen met het Stichtingsafckoord had ingestemd. De heer Roemers ging vervolgens in op een beschouwing, diie de pre sident van de Nederlandsche Bank, dr. Holtrop, onlangs heeft gegeven tijdens een jaarvergadering van- ka tholieke werkgevers. Spreker had een gevoel van teleurstelling met kunnen onderdrukken toen 'hij van deze beschouwing 'had 'kennis 'geno men. De president van d'e Neder landsche Bank wist z.i. heel goed we'.ke economische analyse d!e vak beweging aan haar beleid ten 'grond slag had gelegd. Dr. Holtrop was daar echter in het geheel niet op .in gegaan, De heer Roemers vond 'dat deze best wat duidelijker had mo gen zeggen wait hij precies bedoelde. De wilde akties De heer Roemers stipte tenslotte neg even de zogenaamde vertrou wenscrisis in de vakbeweging aan. Dcelende op de wilde akties, die hier en daar zijn voorgekomen zei hij dat men nog zoveel begrip kan hebben voor de optredende sociale spanningen en daaruit voortvloeien de akties om toch te kunnen ver staan dat vakbonden die een c.a.o. aangaan zich daaraan moeten hou den. Voor ons, aldus de heer Roe mers, is het een 'belangrijke maat staf hoe het met het ledental gaat. Er zijn mensen 'geweest die hebben gevraagd hoevele duizenden leden wij wel niet verloren hebben. De waarheid is d'at zowel in 1962 als lin 1963 het N.V.V. zeer behoorlijk is gegroeid en thans de 520.000 leden ruimschoots heeft overschreden. BOLNES. 12-12. Donderdagmiddag om drie uur is te Bolnes op d'e sohaepsbeuwwerf van de Gebroeders Pot N.V. höt hospitaa'l-kerkschip „De Hoop" te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht d'oor mevrouw H. J. Mans'holt-Postel, echtgenote van de oud-minister van landbouw en visserij. Het schip werd gebouwd in op dracht van de „Nederlandsdhe Ver- eeniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit". Het heeft plaats voor 34 bemanningsleden, on der wie een dokter, een geestelijk verzorger en twee verplegers. Het bsvat een Ziekenzaal met twaa'lf bedden, alsmede een kehkzaal, een recreatiezaal voor de bemanning van vissersschepen en een uitgebreide werkplaats voor het verrichten van kleine reparaties aan machineka mers en radidinstallataes van vis sersschepen. Voorts is hët schip in gericht voor het slepen. Aan boord zijn drie rubbervlotiten voor het overnemen van patiënten van andere schepen. De minister van defensie noemde een vermindering van de defensie begroting met 600 miljoen dollar per jaar een redelijk oogmerk. Er moet voorts rekening mee worden gehou den dat er de komende jaren nog meer militaire bases zullen worden gesloten, zo zei hij. LONDEN, 12-12. Naar aanleiding van berichten betreffende een uitno diging van de Britse minister van buitenlandse zaken, Butler, aan zijn Russische collega, Gromyko, om bin nenkort een bespreking te houden en daarvoor het tijdstip te nemen wan neer beiden in Genève zijn voor de ontwapeningsconferentie, werd don derdag in gezaghebbende Londense kringen gezegd dat minister Butler reeds lang plannen voor een derge lijke ontmoeting koesterde en dat de V.S. ervan op de hoogte waren. Enkele Britse dagbladen wisten te melden dat Butler's plannen in de V.S. boze reacties hebben uitgelokt en dat het State Department ertegen is. Eerste blauwpijper weer in Amsterdam AMSTERDAM, 12-12. Dat de vaart op Indonesië zich weer aan het her stellen 'is maakt men 'in Amsterdam se havenkringen mede op uit 'het feit dat donderdag de eerste zogenaamde „blauwpijper" de hoofdstedelijke ha ven is 'binnengelopen. Heft is 'hët e- 1 8000 but. metende m.s. „Aldrastus" van de stoomvaart maatschappij „Oceaan". Haar schepen zijn o.m. kenbaar aan hun van boven zwart gerande blauwe pijpen. Deze waren tot de 'moeilijkheden met Indonesië optraden bekende verschijningen in de Amsterdamse haven. Zij voeten Ipeïrg van Nederland naar Inidone- rië. D? „Adradtus" laadt nu in Am- Sterdam 650 stukgoederen voor In donesië. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De raad van een vrouw is vaak van loelnig belang, maar wee de man, die hem niet uit voert! Kenya is onafhankelijk geworden. De overdracht werd bijgewoond door prins Philip van Engeland. - Op de foto wordt de minister van buitenlandse zaken van Kenya, Joseph Moeroembi, door premier Jomo Kenyatta mid den1 voorgesteld aan prins Philip. Rechts de scheidende Engelse gouverneur Malcolm MacDonald. HONGKONG, 12-12. China heeft donderdag stelling genomen tegen de verklaring van de Russische af gevaardigde Federenko, in de spe ciale politieke commissie van de V.N. over uitbreiding van het aantal le den van de Veiligheidsraad en de Economische en sociale raad. Een woordvoerder van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken zei dat de verklaring .jgeheel'afweek van de consequente houdingvan de Chinese regering". Federenko had verklaard, dat na overleg tussen Moskou en Peking, Rusland geen enkele verandering in de V.N.-instellingen kon aanvaarden zolang de Chinese Volksrepubliek niet in de Verenigde Naties was ver tegenwoordigd. De Chinese vice-mi nister van buitenlandse zaken had de Russische gezant in Peking dui- Peking niet „geïsoleerd" PARIJS, 12-12. Op 14 december aanstaande zaterdag begint pre mier Tsjoe En Lai van communis tisch China aan zijn voorgenomen tocht door Afrika met een bezoek aan de Egyptische hoofdstad, Cairo. Achtereenvolgens zal hij dan Alge- rië,,Mali, Guinee, Ghana en Somalië bezoeken. De Chinese premier wordt op deize reiis vergezeld door maarschalk Tsjen J'i, minister vain 'buitenlandse zaken, d'ie zich reedg naar Kenia heeft be geven om communistisch Ohina te vertegenwoordigen 'bij d'e onafhain- kelijtosheidsproclamabie van dat land. De >reig door Afrika schijnt vooral bedoeld' te zijn om aan te tenen dat Trondheim schenkt kerstboom aan Amsterdam AMSTERDAM, 12-12. Namens het gemeentebestuur van de Noorse plaats Trcndheim heeft donderdag avond de Noorse consul-generaal, de heer G. Warderink Vinke, aan Am sterdams burgemeester mr. G. van Hall een kerstboom geschonken. Dc veiligheidsagent De vijftien meter hoge boom, die al tegenover het Amsterdamse Con certgebouw stond opgesteld, werd in de Juliana-foyer van het gebouw op symbolische wijze aan de burge meester overhandigd, door de aan bieding van een miniatuurkerstboom behangen met Noorse nationale vlag getjes. Trondheim schenkt deze boom aan de stad Amsterdam als tegenpresta tie voor de prettige ontvangst die het Noorse jeugdorkest bij zijn be zoek in de zomer in de hoofdstad is bereid. Bij de symbolische overhan diging zei de Noorse consul o.m. te gen mr. Van Hall: „Het spijt de bur gemeester van Trondheim dat hij zelf niet aanwezig kan zijn. Het werk dat hem op het ogenblik bezig houdt zal u niet onbekend voorkomen: het annexeren van naburige gemeenten". Dp Amsterdamse burgemeester zei in zijn dankwoord o.m.: „Tk betreur dat de burgemeester van Trondheim er niet is. dan kon ik hem vragen hoe hij dat doet, annexatie communistisch Chima niet „'geïso leerd" lis. H'ef land ontplooit een buigzame politieke aktiviteit, on danks idle scherpe ideologische stancb- puniben en de onverzoenlijke, vijan digheid tegenover India. „Bandoeng"-conferentie Vervolgens meent men dat Tsjoe Dn Daii d'e leiders van de Afrikaanse landen di'e hij 'bezoekt wi'l winnen voor d'e 'gedachten van een nieuwe conferentie naar 'het voorbeeld van Bandoeng, di'e onder leiding van China en Indonesië, zonder de Sow- jet-Uni'e, zou moeten worden gehou den. Nog zöer onlangs heef t Pakistan zich met d'eze (gedachte verenigd,. Nëhroe en Tito zijn er tegen en wil len een uitgebreide conferentie van neutrale 'landen, waarvan China waarschijnlijk zou worden buitenge sloten. delijk gemaakt dat zijn regering slechts verdeling van de bestaande zetels wenste.De Sowjet-Unie had volledig begrip voor het Chinese standpunt en kon zonder deelneming van de Chinese Volksrepubliek niet vcor wijziging van het V.N.-hand vest stemmen. DALLAS-TEX, 13-12. MelVin Bei- li ,de CaiLifornische advocaat, die de verdediging op zich heeft -genomen van de naChlbdubeigertaar Jack Ruby uit Dallas die de veirmoede- lij'ke moordenaar van president Kennedy 'heeft doodgeschoten, heeft donderdag meegedeeld, dat hij zal verzoëken zijn cliënt tegen 'borgstel ling van 100.000 dollar voorlopig op vrije voeten te stellen. Het proces begint op 3 februari. Ook zal Belli vragen het proces niet in Dallas, maar in e'en andere stad hi Texas te houden, omdat het zijns 'inziens 'onmogelijk zal zijn din Dallas 12 gezworenen voor de jury te vinden die niet 'bevooroordeeld zijn. GRONINGSE ONRUST OVER DE LANDBOUW GRONINGEN, 12-12. „In de Gro ninger Maatschappij van Landbouw heerst grote ongerustheid over de situatie in de Nederlandse landbouw, zeker in de sector van het gemengde bedrijf, maar in de zuivere akker bouwsector eveneens. Nieuwe inves teringen verslinden kapitalen. Uit de nood gedaan zijn zij moeilijk terug te verdienen bij het nog altijd schriele prijsbeleid voor agrarische produkten". Dit zei de heer H. J. Muntinga, voorzitter van de Groninger Maat schappij van Landbouw, in zijn ope- ningsi-ede op de in Groningen ge houden algemene vergadering van de Groninger Maatschappij. Noordoostelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijke opklaringen en hier en daar een sneeuwbui!je. Overwe gend! matige noordoostelijke wind. In het zuiden en oosten van het land lichte tet matige vorst, elders lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. 14 dec. Zon op 8.40, onder 16.28. Maan op 6.46, onder 15.47. 15 dec. Zon op 8.41, onder 16.28. Maan op 7.51, onder 16.17. 16 dec. Zon op 8.42, onder 16.29. Maan op 8.53, onder 16.55. Nieuwe maan: 16 dec: te 3.07. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 14 dec. 15 dec. 16 dec. 2.16 v.m. 2.52 v.m. 3.29 v.m. 14.22 rum. 15.01 n.m. 15.39 n.m. 14.01 rum. 14.37 n.m. 15.13 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 dec. 1.48 v.m. 15 dec. 2.21 v.m. 16 dec. 2.58 v.m. Springtij: 18 dec. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 13-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Koude lucht uit noordoost Europa stroomde de afgelopen 24 uur naar Duitsland, Frankrijk en het Al pengebied. In zuid-Duitsland daalde de temperatuur tot 8 graden onder nul. In noord-Frankrijk vroor het de afgelopen nacht 2 tot 3 en in oost- Frankrijk ongeveer 5 graden. In ons land en noordwest Duitsland waren de temperaturen hoger aangezien de koude lucht werd aangevoeld over de Oostzee. De 'krachtige noordoos telijke wind over midden Europa en onze streken neemt weer in kracht af. De nachtelijke afkoeling wordt daardoor groter. In het zuiden en oosten van het land zal het de ko mende naoht licht tot matig vrie zen. Elders blijft de vorst overwe gend licht met langs de Wadden- kust temperaturen om het vriespunt. Evenals vandaag zullen ook morgen hier en daar wat lichte sneeuwbui- tjes voorkomen maar de neerslag zal over het algemeen van weinig bete kenis zijn. - In de afgelopen dagen hebben zich aan de grens tussen India en Pakistan schietpartijen voorgedaan. Papa is er niet meer. Aan de hand van een agent van de veiligheidsdienst zien we Caroline en John Kennedy op de roltrap van de luchthaven Dulles bij Washington. De twee kinderen namen op het vliegveld afscheid van een lante. mevr. Peter Lawford en haar dochter. Tweeduizend kuikens verbrand EXT.OO. 12-12. Oververhitting van een kun«tmo'"ter was waarschijnlijk ■"te oorzaak van een brand die don- derdP'gnT'dd'ag uitbrak in een kip- nen'ards van de heer J. Pater aan d? Vall'herwëg te Exloo. Door een "nel optreden van de Exloër brand weer kon dn loods weliswaar wor den behouden, doch een 2000-ta'l tweedaagse mestkuikens werd een prooi der vlammen. BRUSSEL, 12-12. De Nederlandse minister van landbouw, mr. Bles heuvel, heeft donderdagavond als voorzitter van de ministerraad van de Europese Economische Gemeen schap verklaard, dat niet van een crisis in de E.E.G. kan worden ge sproken. Op een persconferentie in Brussel aan het einde van het eerste deel van de „marathonzitting" over de landbouwvraagstukken in de Ge meenschap zei hij, dat veel aandacht is besteed aan de verklaringen van de Franse minister van landbouw, Pisani, die de „ernstigste gevolgen" voorspelde indien de „zes" niet vóór het einde van dit jaar lol beslissin gen zouden komen over de voltooiing van het gemeenschappelijke land bouwbeleid. „Dit is aanleiding geweest om te spreken over een crisis-sfeer. Maar bij sommigen is daarbij sprake van wishful thinking. Wat de E.E.G.-mi- nisterraad thans bespreekt, het ge meenschappelijke landbouwbeleid, is geen geringe zaak. Er zijn enorme fi nanciële cn economische consequen ties aan verbonden. Miljoenen boe ren en nog meer consumenten zijn er bij betrokken, alsmede de han delspolitieke banden met de landen buiten de Gemeenschap. Er bestaan tegenstellingen omdat er tegenge stelde belangen zijn. Er zijn er die menen, dat er een crisis is indien er scherpe woorden vallen. Dat behoeft niet het geval te zijn. Ook politici zijn mensen, bij wie emoties een rol spelen". Geringe vooruitgang Minister Biesheuvel verklaarde dat de ministerraad de afgelopen vier dagen wel vooruitgang heeft geboekt, doch dat deze geringer is dan nood zakelijk bij het naderen van de eind datum. Op zijn persconferentie verklaarde hij in antwoord op een vraag, dat hij het bereiken van oplossingen „niet uitgesloten wilde achten". Eerder op de dag had hij echter als zijn per soonlijke mening gezegd, dat „er een wonder zou moeten gebeuren", wil men inderdaad voor het einde van het jaar de „marathon" met succes bekronen. DEN HAAG, 12-12. Bij het depar tement van sociale zaken en volks gezondheid bestudeert men de mo gelijkheden om te komen tot een be perking van het SigarëbtenVeiibruik in Nederland. De voorgestelde verhoging van de omzetbelasting op sigaretten staat overigens ook al niet los van het feit dat 'het 'hier een voor do (gezondheid sdha'delij'k artikel betreft. De staats secretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer Bartels. heeft dit meëgedeël'd in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamer-lid, de heer Kranenburg (C. H.U.), over reken en longkanker. In zijm antwoord zegt de staats- secrétaris zich geheel te 'kunnen ver enigen imet een uitspraak van dr. L. Mernsma (directeur van het bureau voor kankervoorliohting in Amster dam), dat het roken van veel siga retten moet worden beschouwd als de voornaamste bron van longkan ker. De bewindsman zegt dat het aantal mannen dat jaarlijks in Ne derland aan 'longkanker overlijdt as gestegen van 1180 in 1950 tot 3142 in 1962. Het overeenkomstige aantal vrouwen steeg van 167 in 1950 tet, 245 in 1962.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1