HET ONMOGELIJKE HUWELIJK Chroesjtsjow verkiest de boter Alleen ;en GOLDEN FICTION Ziekenfondspremie voor 1964 Rijdt veilig met Melk Noodtoestand in Aden Lee Oswald is de schuldige Pij kol Ruwe handen De Franse boosheid duurt nog voort ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 december 1963 No. 19496 BLIK DOOR HET WERELD Omdat hij genoeg kanonnen heeft! Het centraal comité van de com munistische partij is het machtigste gezelschap in de Sowjet-Unie: hier worden de besluiten genomen', hier wordt de politiek uitgestippeld en wat verder nog gebeurt, als de aan staande vergadering van de Opper ste Sowjet, dient tot weinig meer dan uil te voeren wat het nu in Mos kou vergaderende gezelschap be paalt. En het bepaalt, dat blijkt uit de openingsrede van de premier Chroesjtsjef, dat Rusland bij de keus tussen kanonnen of boter aan het laatste de voorkeur geeft. Ook de voorkeur kan geven, omdat Rusland kanonnen genoeg heeft en dat maakt de keus minder geruststellend voor het westen. Het voornaamste besluit is de pro- duktie van chemische industrie te verhogen, met name wat de sector kunstmest betreft, maar ook op het gebied van kunststoffen voor kle ding en gebruiksartikelen. De kon- sekwentie daarvan is dat de expan sie van de zware industrie voorlopig zeer vertraagd zal zijn en in feite in het huidige zevenjarenplan al in die geest aangepast. Strijd tegen misoogst Het is duidelijk dat de Russen met alle macht gaan werken om te voor komen dat hun landbouw bij gebrek aan kunstmest en bestrijdingsmidde len tegen insekten en als bovendien het weer ivat tegenwerkt zo'n falie kante misoogst moet registreren dat de vocdselbevoorrading van de be volking in gevaar komt. Dit besluit heeft een praktische kant want de graaninkopen en het aanschaffen van graan en kunst- mestfabrieken in het westen hebben Moskou gedwongen tot goudverko pen op grote schaal. Bovendien schaadt dit het aanzien van de Sow jet-Unie in de onder ontioikkelde landen, wanneer het door graanaan- kopen moet bekennen zijn eigen le vensmiddelenvoorziening niet in de hand te hebben. Rusland moet im mers, zo luidt de meest effectieve propaganda, alles kunnen. Chroesjtsjef heeft zijn eigen be sluit om in Canada en elders graan te kopen gunstig vergeleken met Stalins hardheid die de Russen des noods maar honger liet lijden. De vergelijking gaat enigszins mank, juist omdat het systeem wat libe raler trekken heeft gekregen. Ingezonden mededeling Andere omstandigheden Een bevolking die als maar be loofd is dat zün levensstandaard drastisch zou stijgen, zal het bepaald niet nemen als daar een intermezzo van nijpende schaarste bij wordt ge voegd. En bovendien is juist de stij gende levensstandaard in de Sowjet- Unie een van de beste propaganda middelen die Moskou thans exploi teert. Dan is er nóg een verschil met Stalin: die moest indertijd met de zweep een zware industrie opbou wen, voor Chroesjtsjef is het alleen maar zo dat hii de groei in deze, vooral voor bewapening en grote technische werken belangrijke, be drijfstak wat moet remmen. En hij kan dat, omdat hij genoeg kanonnen heeft om volgens de beeldspraak ivat boter te kunnen kopen. Dat zelfvertrouwen bewijst hij door het westen ervoor te waarschu wen, dat het niet moet denken met de leveranties ook concessies te kun nen afdwingen. Ingezonden mededeling De reis van de Paus VATICAANSTAD, 11-12. - Paus Paulus, dii'e volgende maand een reis maakit naar heit Midden-Oosten, ver trekt 4 januari naar Amman. Hij zal per auto naar Jeruzalem reizen en onderweg stoppen in Botihanië. Dit werd dinsdag in kringen van het Vaticaan meegedeeld. De eerste dag van de reis za'l d'e pau9 besteden aan bet bezoeken van de heilige plaatsen ini Jeruzalem. De volgende dag ver trekt bij naar Nazareth en op 6 ja nuari breng/t bij een bezoek aan Bethlehem. AMSTERDAM. Op het Amster dam-Rijnkanaal bij de Zeeburger- sluis heeft zidh een hevige aanva ring voorgedaan. De Nederlandse tanker „Padusiaaz" ramde met zijn voorsteven het middenschip van de Duitse kustvaarder „Reint" uit Ham burg op zodanige wijze, dat het Duitse schip water maakte en. zonk. Persoonlijke ongelukken hebben zich hierbij niet voorgedaan. \ANBESTEDINGEN Rioolwaterzuiveringsinstallatie te Ncordwelle Dinsdagmiddag jl. vond in het ge meentehuis v;:n Westevschouwen de -umbos ted'ing plaats van het bouw- und'g gedeelte van de rioolwater- v.uiverirjgsinstal'la'tie voor Ncordwel- J_\ Ingeschreven werd als volgt: T. S. Leijs, Kapelle-Biezelinge r 99.000: J. A. van Housselt, Bergen rp Zoem f 79.415; W. J. Verjaal, Scharendijke f 75.725; A, W. Wandel r _uv 1> V; f 73 725; fa. T. K. de 7, -A-zee f 69.625. D gunning wei d aangehouden. iming van februari '63 was 5 oro. Onwettige kinderen Kerstmis in Hongarije BOEDAPEST. De Hongaarse rege ring heeft tot veler verrassing be kend gemaakt dat de dag voor de Kerstmis (een dinsdag) beschouwd zal werden als „wekelijkse rustdag", die gevolgd zal worden door twee openbare feestdagen. Oudejaarsdag zal ook gerekend worden 'als weke lijkse vrije dag, terwijl de 'eerste dag van het nieuwe jaar 'een openbare feestdag zal zijn. Het kerstfeest werd officieel afgeschaft töen Hongarije een volksrepubliek was geworden. De nieuwe regeling heeft „de ont spanning van de arbeiders en een betere exploitatie van de produktie- insta'llaties" ten doel, aldus ra'dio- Böedapest. in Londen De hulp aan Palestijnse vluchtelingen De V.S. zullen van de 38 miljoen dollar die nodig worden geacht voor het hulpwerk van de V.N. onder de Arabische vluchtelingen in Palestina ten hoogste 70 procent voor hun rekening nemen. Nederland heeft 400.000 gulden toegezegd en het Va- t.caan duizend dollar. Hot eindbe drag van de begroting ligt twee mil joen hoger dan dit jaar. DEN HAAG, 9-12. Een subcom missie van de commissie sociale ver zekeringen van de Sociaal-Econo mische Raad 'heeft de staatssecretrv- ris van sociale zaken en volksge zondheid geadviseerd de premie voor de verplichte ziekenfondsver zekering voor 1964 vast te stellen op 5 procent. De subcommissie heeft lot deze verhoging (0,4 procent meer dan in 1963) geadviseerd, opdat dg verpleegduur voor lichamelijk en geestelijk zieken van 70 dagen tot één jaar is verlengd, waardoor de reserve zou interen tot een niet ver antwoord peil. Mede op grond van berekeningen van de ziekenfondsraad en rekening houdend met een verwachte loon stijging van 10 12 procent becij fert de S.E.R.-commissie dat per ul timo 1964 een reserve aanwezig zou kunnen zijn van 20 miljoen gulden a 30 miljoen gulden, een orde van grootte die ligt beneden de door de S.E.R. aangegeven norm. De sub commissie adht het echter in het huidige stadium niet verantwoord tot een hoger percentage te advise ren. De organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling, de O.E.S.O., zal van 12 lot en met 19 december in Atlhene een conferentie houden over de openbare financiën en over de economische ontwikke ling, de derde vergadering over dit onderwerp die de O.E.S.O. organi seert. Ingezonden mededeling TILBURG. De stichting „Het Noord Brabanits Landschap" heeft het landgoed „Nemelaer" met bijbe horend kasteel - groot 106 ha. - ge legen op het. grordgebied van de ge- meer.'en Oisterwijk en Haaren in eigendom verkregen. AFLEVERING „DE BEZETTING HILVERSUM, 11-12. - De N.T.S. zendt dinsdag 17 december van 21.45 tct 22.45 uur de vijftiende aflevering uit van „De Bezetting", een serie documentaires over Nederland in de tweede wereldoorlog. Dit program ma heeft de gevangenissen en con centratiekampen tot onderwerp. De N.T.S. heeft meegedeeld dat het niet te vermijden is dat het een hard programma wordt. „De gruwe lijke werkelijkheid; der kampen zal worden uitgebeeld zoals zij was, voor zover zij 'althans in woorden en met beeld'en opgeroepen kan wor den. Het iis nu eenmaal 'de taak van de samensteller te vertellen 'en te tonen wat geschied is. Bovendien is de 'terreur zozeer een wezenlijk on derdeel' van het nazi-systeem ge weest, dat men een onvolledig en onjuist beeld van 'de bezettingsjaren zou geven als men aan de concen tratiekampen voorbijging". LONDEN. Van de kinderen die in 1962 te Londen zijn geboren was een op de zeven onwettig. Dit cijfer is meer dan tweemaal zo hoog als dat voor geheel Groot-Brittannië. Het aantal kinderen dat in 1962 in Lon den door ongehuwde moeders ter wereld werd gebracht 'bedroeg 8.835. Van de 3.660 moeders die door orga nisaties voor maatsohapp'elijk werk werden geholpen kwamen er 252 uit Ierland, 78 uit West-Inddë, 59 van het Europese vasteland, 45 van el- rs 'n het buitenland en de rest uit Groot-iBrittannië. Uit het offiaiële rapport van de Londense gezond heidsraad 'blijkt voorts, dat het aan tal ongehuwde moeders van beneden de 17 jaar is toegenomen. Ingezonden mededeling Schouwen-Duivelandse Sportspiegel SVD zorgde voor verrassing tegen Coljjnsplaatse Boys (3-1) Rake klappen in 3e klasse D MEVO A I streek met 5-2 de vlag tegen Zïerikzee AI» WIK B I leed eerste nederlaag tegen Renesse B I In de 2e klas B heeft het er in de ivedstrijd tussen WIK en Duiveland lange tijd naar uitgezien dat de club uit Kerkwerve eindelijk weer eens een overwinning zou gaan boeken. Met de rust hadden de groen-witten een 2-0 voorsprong welke zij na de hervatting zelfs nog tot 3-0 konden opvoeren. Ondanks deze achterstand gingen de Oosterlanders geenszins bij de pakken neer zitten en zowaar daagden zij er nog in een punten verdeling uit het vuur te slepen (3-3). SVD, dit seizoen praktisch nog geen opvallende dingen verricht, deed een ieder versteld staan door Colijnsplaatse Boys in eigen huis met 3-1 te kloppen. Wissenkerkè Bruse Boys II MEVO 11 Zwaluwen '61 SKNWK II Zwaluwen '61 II Cortgene II 7 7 0 0 78- 5 14 8 5 12 38-16 11 10 5 1 4 41-40 11 9 5 0 4 41-33 10 10 2 0 8 16-100 4 10 1 1 8 15-50 3 10 1 1 8 12-68 3 Beren Kloetinge SKNWK Colijnspl. Boys Duiveland Heinkenszand Br.haven II SVD WIK Zeemeeuwen 10 8 2 12 7 3 10 6 3 9 5 2 10 4 3 10 4 1 11 3 3 11 3 1 11 2 2 11 1 0 0 44-12 18 2 47-17 17 1 45-17 15 2 30-15 12 3 37-30 11 5 31-39 9 5 32-34 9 7 30-53 7 7 23-47 6 10 14-61 2 Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter 't stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderweg. Dat is verstandig, veiligen nog lekker óók. In de 3e klas D vielen ook in het afgelopen weekend weer enige rake klappen. Bruse Boys II had niet de minste moeite om Cortgene II op eigen terrein te bedwingen waarbij de cijfers er niet om logen (0-11). Wissenkerke maakte het tegen het arme SKNWK II nog ivat bonter door met 19-0 aan het. langste eind te trekken. Zwaluwen '61 heeft zich terdege moeten inspannen om haar eigen reserves er onder te houden. Pas in de slotfase gelukte het uit eindelijk met 3-1 aan het langste eind te trekken. JUNIOREN. In groep A IV moest MEVO A l, dat vorige week nog een fraaie 6-0 overwinning op Beren wist te behalen, in de plaatselijke derby tegen Zierikzee A I met 5-2 de vlag strijken. In groep B VII speelde Renesse B I het in de duin streek klaar om WIK B I met 4-1 in het zand te laten bijten, wat de eerste nederlaa- voor de jongens uit Kerk.ro?rve betekende. In de West hoek deelden Burgh B I en Brou wershaven B I de inzet eerlijk (1-1). WIK BI 10 8 1 1 25- 8 17 Renesse BI 9 4 3 2 23-15 11 Zwaluwen '61 B I 8 4 1 3 19-10 9 Burgh BI 10 2 2 6 13-23 6 Br.haven BI 9 1 1 7 10-34 3 In groep B VIII was er voor Zie- rikzee B I in de wedstrijd tegen MEVO B I weer geen kruid gewas sen. In totaal liet Zierikzee B I elf treffers noteren waartegenover ME VO B I geen enkel doelpunt kon stallen. Duiveland B I, maar met ne gen spelers in het veld, wist twee maal tegen Zierikzee B Jl de leiding te nemen om uiteindelijk toch nog met 3-2 te verliezen. Bevelanders 10 9 0 1 90-14 18 Zierikzee B I 10 8 2 0 91-10 18 Bruse Boys B I 9 7 2 0 79- 7 16 Zierikzee B II 11 5 2 4 28-44 12 Duiveland B I 10 3 2 5 18-49 8 SKNWK B 1 8 2 2 4 8-30 6 Drcischor B I 8 0 2 6 10-38 2 MEVO B I 8 0 2 6 3-47 2 ADEN, 11-12. In de Zuidarabische federatie is de noodtoestand afge kondigd. De grens met Jemen is ge sloten en Jeminitische vliegtuigen mogen niet (op het vliegveld van Aden en andere luchthavens landen. De maatregelen zijn een gevolg van een bomaanslag die dinsdagoch tend op het vliegveld van Aden ge pleegd werd en waarbij een vrouw omkwam en 39 mensen werden ge wond. De bom werd tussen een aan tal autoriteiten uit Aden en Britse autoriteiten geworpen, toen deze in het vliegtuig naar Londen wilden stappen, waar zij belangrijke be sprekingen zouden voeren. De Britse hoge commissaris in Aden, sir Ken nedy Traviskds, 'behoort tot de ge wonden. Aden is voor Groot-Brittannië van belang als bunkerhaven op weg naar het oosten en als militaire basis. Een belangrijke faktor dn de hui dige onstabiele politieke toestand is de gemengdheid van de bevolking. H ervan maken namelijk ondermeer Arabieren, Indiërs, Europeanen en Somaliërs deel uit. Een groot deel van de bevolking wil onafhankelijk heid voor Aden en hoopt dat deze onafhankelijkheid een eerste stap zal zijn naair samensmelting met de re publiek Jemen. WASHINGTON, 11-12. Volgens het Amerikaanse 'blad Washington Star heeft d'e federale recherche dn een over de moord op president Kennedy uitgebracht rapport verklaard dat od het 'geweer waarmee de president werd beschoten een stukje van het overhemd van Lee Oswald is gevon den. De resultaten van het onder zoek zijn meegedeeld aan de specia le commissie van ond'erzoek. Het blad verklaarde dat het rapport, dat nog niet is bekend' gemaakt, zonder voorbehoud Oswald als de moorde naar van de president aanwijst. De federale recherche zou voorts tot de conclusie zün'gekomen d!at noch Os wald noch Ruiby deel uitmaakten van een samenzwering. ROTTERDAM. De minister van maatschappelijk werk, mevrouw drs. J. F. Schouwenaar-Franssen, heeft in Rotterdam het nieuwe gelbouw van de nationale federatie huishou delijke en gezinsvoorlibhtang, aan de 's-Gravendijkwal 32, geopen'd. HASSELT. Monumentenzorg heeft een begin gemaakt met 'de restau ratie van de hervormde kerk te Has selt (Ov.). Dit is één van d'e fraaiste laat-gotische stadswkerkenwaaraan de steden in het "gebied van-de IJs- sel zo rijk zijn. Aanpassing postzegelautomaten DEN HAAG, 10-11. - Nog van de week begint idle P.T.T. met het aan passen van 'd'e postzegelautomaten', nu per 1 januari aanstaande de post- tain:,0ven ziuilü'en zijn gewijzigd. De 1.250 blauwe postzegelaut omaten zullen wcirdlen aangepast. Dit bete kent, dat de automaten voor zegels van tien cenlt dan bij inworp van een dubbeltje twee postzegels van vijf cent zullen léveren. Ingezonden mededeling f1 An-9Q«n50ct Schrale huid Ingezonden mededeling i\iiVa Voor rokers met een eigen stijl De 37 volrijpe en dus zachte tabakssoorten - nauw keurig gemengd - zorgen voor het natuurlijke aroma van Golden Fiction. De tabakken van deze sigaretten worden dus niet gesausd en bevatten geen toegevoegd aroma. EEN LAURENS PRODUKT De E.E.G.-ministerraad BRUSSEL, 11-12. De Franse mi nister van Landbouw, Pisani, heeft in de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap de waar schuwing laten horen, dat de „E.E.G. de grootste risico's loopt", indien de ministers zich niet houden aan de datum van 31 december voor de vol tooiing van het gemeenschappelijke landbouwbeleid. Terwijl de ontstemde minister Pi sani na diiit dreigement onmiddellijk naar Parijis vertrok om een vergade ring van het Franse kabinet bij te wonen hij keerde woensdagmid dag naar Brussel terug bleek de indruk van zijn verklaring nogal mee te vallen. „Naar de mening van de Nederlandse delegatie zou het on verstandig zijn om zich door dit soort dreigementen dn een bepaalde hoek ftle laten drukken", verklaar.de d'e Nederlandse voorzitter van de E.E.G.-ministerraad, mr. Biesheuvel, na afloop van 'de vergadering. „Plechtige verbintenis" De Franse minister had er op ge wezen, dat het nakomen van de da tum van 31 december „een plechtige verbintenis ig van zes souveredne staten". Hij doelde echter daarbij al- Teen op het 'totstandkomen van d'e dirie nieuwe marktorganisaties voor het gemeenschappelijke landbouw- 'b'Ji-eid; izuliivei, 'rijst en rundvlees. Deze verbintenis is echter een on derdeel van het „aktieprogramma" van d'e E.E.G. van dót jaar be doeld om uit de impasse te geraken waarin echter ook werd afgespro ken. dat de „zes" een standpunt zul len bepalen vóór hét einde van dit jaar voor de onderhandelingen over d'e internationale tariefverlagingen, de „Kennedy ronde". FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK Automatisch dwaalde 'haar blik af en keek ze naar haar zuster, die in een geanimeerd gesprek was met mevrouw Van Leer. Ze moest toege ven, dat Riet en zij wel verschillen de overeenkomsten had. Maar toch". „Jouw vrouw is opengebloeid als een prachtige bloem, Arie", zei ze zacht. „Dat viel me iedere keer weer op, na die geboorte van je jongens. En ik.ik begin een tanige vrouw te worden, met rimpels on de 'eerste grijze haren". Arie Sdhras schudde zijn hoofd. „Meid, ik begrijp die jongens niet Dat ze jou niet opmerken. Zwam jij nu maar niet over je tanige huid en je rimpels. Nou, als ik vrijgezel was, dan wist ik het wel, hoor!". Ze gaf hem speels een tik op zijn wang. „Malle vent, jij denkt ook: vandaag ig het bruiloft en dan mo gen we allemaal een beetje gek doen. Weet je wel, dat jij 'ook heel wat veranderd 'bent in je huwelijk?". Hij ging recht overeind zitten en keek geamuseerd naar zijn schoon zuster. „Vertel op, ik 'ben nieuws gierig. In mijn voor- of nadeel?". „Toen nou.... d'k ga. je niet nog ij deler maken als je al bent. Maar alle gekheid daargelaten.je was indertijd maar een verlegen manne tje. Zelfs het eerste jaar, dat je ge trouwd was. Je bent langzamerhand, vlotter goworden. Het bewijs lever jo zelf: wat je vroeger nooit zou doen: je kunt nu ook flirten". Hij (klopte haar gemoedelijk op de schouders. „Weet je, Bep, nu in alle ernst. Vroeger vond ik je maar een bakvis, die je natuurlijk niet hele maal serieus nam. In d'e oorlogsja ren ontpopte Bep van Beusekom zich als een vrouw, die haar mannetje stond, als het moest. Die het gevaar onder de ogen durfde ziien en haar in nood verkerende landgenoten hielp waar mogelijk was. Later werd je militair en maakte je je verdien stelijk als tolk. Ik weet, dat je zo het een en ander hebt gedaan in het be lang van onze bevolking. Je toonde karakter 'te beziitten. In de oorlog werd je een persoonlijkheid, mis schien wel als gevolg van de abnor male omstandigheden. Maar velen gingen er aan ten gronde, terwijl bij jou juist je 'goede eigenschappen naar voren kwamen. Door dit alles ging ik je respekteren. Je hebt altijd een scherp onderscheidingsvermogen bezeten. Ik herinner me daarvan een staaltje, toen Riet en ik nog niet eens zo lang getrouwd waren. Je begrijpt wel, wat ik bedoel en dk ben je er altijd nog dankbaar voor, dat we dit onder ons 'konden houden. Zelfs de oudjes hebben er nooit enig idee van gehad, hoe de zaak precies in elkaar zat. Alleen die verdraaide Bep van Beusekom, voor wie niets verborgen bleef, die (jiad het door. Daarom modlit ik je graag en mag ik je nog er" graag. Ik houd van je als was jo mijn eigen zuster. Ik mag eens een gekheidje maken, zoals nu op dit feest, maar je kent me, omdat je verder ziet dan de meeste andere mensen. Vandaar, dat ik me wel ens een grapje durf permitteren bij jou". Ze protesteerde lachend. „Nog meer complimentjes?". Hij vervolgde, zonder adht te slaan op haar onderbreking: „En daarom vind ik het zo jammer voor je, dat langzamerhand je jeugd voorbij gaat, zonder dat er een aardige snuL ter in je leven komt, die Bep van Beusekom op sleeptouw neemt naar het stadhuis, begrijp je? Als ik soms zie. hoe je met mijn jongens om springt en als ik merk, hoe gek ze alle drie op je zijn. dan 'begroot het me, Bep. Wat zou jij een ideale moe der zijn voor je eigen kinderen". Er kwam een bloos over haar ge zicht. „Zwager Arie.over zulke dingen spréékt men niet. Natuurlijk houd ik veel van je kinderen. En als er bij mijn broers en schoonzustere later baby'g komen, zal ik er onge twijfeld net zo gek mee zijn. Voor de rest.een mens moet zijn lot aan vaarden. Er geschiedt niets bij toe val in het leven. Het zal allemaal wel zo moeten zijn". Jaren later daaht Arie Schras aan die woorden terug. Dat er eerst wre de wonden in zijn hart 'geslagen moesten worden, om de waarheid van haar stellingen te begrijpen, wist hij die avond nog niet. Een mens krijgt op zijn tijd naast het ge luk soms ook veel leed te verwer ken. De dag na Sint Nicolaas overleed plotseling Arie's moeder. Tezamen hadden ze de avond' tevoren nog het feest van de goedheiligman gevierd en was iedereen, van jong tot oud, voor het eerst na vele jaren royaal bedacht. De volgende morgen voelde de vrouw zich niet erg lekker. Arie liet de dokter komen, maar toen was mevrouw Schras al stervende. Per telegram werd de familie gewaar schuwd. Toen de 'klok van de nieuwe kerk aan de Hobbemastraat twaalf slagen liet horen, trok Arie met een hart vol verdriet de gordijnen dicht op do bovenverdieping. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5