DUET C.A.V.-vergadering te Zierikzee nam belangrijke besluiten STAD EN EILAND Militairen krijgen kwartje meer soldij Afsluiting Grevelingen een jaar vertraagd De toekomstige landbouw-ontwikkeling op Sehouwen-Duiveland Omzetten bereikten een nieuw record Aankoop weegbrug en uitbreiding luagbouwsilo ZIERIKZEE. 11-12. Onder voorzit terschap van de heer J. v. d. Stolpe vond dinsdagavond in de Graan- beurs van het „Huis van Nassau" de algemene vergadering plaats van de Coüp. Aankoopver. „Schouwen-Dui veland" G.A. In zijn openingswoord kon de voorzitter gewag maken van wederom een gunstig jaar voor de C.A.V. De omzet bereikte een nieuw reccrd, n.l. 32.370 ton, met een gelds waarde van f 8.576.920,05. Het be drijfsresultaat was van dien aard dat wederom een terugbetaling op de afgenomen meststoffen kon plaats vinden, terwijl tevens diverse inter ne financiële maatregelen ter ver steviging van de vereniging mogelijk zijn geworden. Na een uitvoerige toelichting door do voorzitter besloot de vergadering tot aankoop over te gaan van de ge meentelijke weegbrug aan hot Sas, de 'brug die ai jaren als de „coöpe ratieve" bekend staat. De brug be tekent uiteraard een bijzonder ge mak voor de vereniging, al verkeert de installatie niet in bijzonder goede staat. De voorzitter deelde in dit ver band mee dat vernieuwing van d'e installatie en vergroting van het ge bouw in de nabije toekomst zeker ncdig zal zijn. De C.A.V. kan de brug overnemen voor 'd'e som van t' 5.000,—, met de bijzondere voor waarde dat de huidige weger in zijn funktie zal worden gehandhaafd. De vergadering hechtte voorts goedkeu ring aan het bestuursvoorstel tot de aankoop van die woning van de heer A. L. Klompe aan hot Sas voor f 25.000,als dienstwoning voor de weger. Voorts is het de bedoeling dat 'n de tuin van dit pand een ben zine- en oliestation voor de leden zal 'komen, gecombineerd dus met de nieuwe weegbrug. Met de ver nieuwing van d'e weegbrug zal een bedrag gemoeid zijn van 45 a 50.000 gulden; Deelname silobouw Een ander gewichtig besluit van de vergadering opent nieuwe pers- pektieven voor de graanop9lag van de C.A.V., nu door de steeds toene mende aanvoer opnieuw aan ruimte tekort het hoofd moet worden gebo den. Voorzitter v. d. Stolpe gaf een toelichting op een plan van de „CE- BECO", welke ®n samenwerking met andere coöperaties van zuid-weste lijk Nederland', tracht tb komen tot d'e 'bouw van een laagbouw-silo met een capaciteit van 25.000 ton te Zwijnd.recht. De vergadering ging akkoord met een bestuursvoorstel tot 'deelname aan deze bouw voor een totaal van 3.000 ton. Voor deze hoeveelheid moet worden deelgeno men met 30 aandelen, waarvoor een bedrag groot f 12.000,zal worden gestort, dat wil zeggen f 400,per aandeel. De silo te Zwijndreoht zal zowel in opslag, droging en beluch ting voorzien. Verwacht wordt 'dat de silo voor de oogst van 1965 ge reed zal zijn. In antwoord' op een vraag van een dei* leden deelde de voorzitter me'e dat het vervoer van Schouwen-Duiveland naar Zwijn- drecht waarschijnlijk wel per schip zal gaan geschieden. Uitbreidingen te Zierikzee Wat betreft de opslagcapaciteit te Zierikzee wees de voorzitter op het feit dat uitbreiding een urgente zaak blijft. Hiervoor is een plan ontwor pen dat 'voorziet in uitbreiding van de nieuwe laagbouwsilo door aan bouw aan de zijkant, of door een verhoging van twee meter. Hiervoor is neg geen definitieve oplossing ge vonden. Met de 'komende verbou wing, waarmee de vergadering zich gaarne verenigde, zal een bedrag ge moeid, zijn van omstreeks 125.000 gulden. De nieuwe uitbreiding zal een winst betekenen van 1.500 ton. De voorzitter maakte voorts gewag van een plan tot het creëren van een overkapping tuss'en d'e bestaande la ge en hoge silo mot stalen liggers en twee uitritten van aluminium rol deuren. Vooris zal 'n 'hydraulische lift worden aangeschaft voor het scheef zetten van de wageng en een grote voorreiniger met een capaci teit van 40 ton per uur. Ook deze voorzieningen zullen in de naaste toekomst worden gerealiseerd. Voor de overkapping met voorreiniger is een bedTag geraamd van f 125.000, voor de lift f 15.000,De vergade ring machtigde het bestuur voor het realiseren van al deze plannen waar mee een totaalbedrag van plm. f 400.000,gemoeid zal zijn, zonodig l'eningèn aan te gaan. De vergadering hechtte voorts zijn goedkeuring aan het jaarverslag over het boekjaar 1 juli 1962-30 juni 1963. alsmede- aan de bijbehorende jaar cijfers. De balang sluit met een de bet- en credittelling van f 2.736.931,79 en de verlies^ en winstrekening met Ingezonden mededeling tellingen van f 681.328,95 sluit met een voordelig saldo van f 15.638,67. De liquiditeitspositie van de vereni ging is gunstig. De verkregen finan ciële resultaten gaven reden tot te vredenheid. Opslag in de buitenlucht De inname en verwerking van de oogst hadden een vlot verloop, met toenemende aanvoer van log ge stort. Tijdens de oogst werd van ie dere leverancier 20 procent afgele verd. Voor het eerst werd een grote hoeveelheid tarwe los in de buiten lucht opgeslagen. Dit experiment le verde van de zomer de nodige stof tot kritiek. De voorzitter wees er echter op, dat de resultaten overeen komstig de verwachting prima wa ren. Mits d'e 'luchtcirculatie goed wordt uitgevoerd en toegepast, heeft cieze wijze van opslag hetzelfde ef fect als in de luchtgekoelde silo's. Door deze opslag kon de kunstmati ge droging over eert langer tijdsbe stek worden uitgevoerd, zodat de hoeveelheid welke dit boekjaar ge droogd werd!, die van vorig boekjaar dan ook verre overtreft. De direk- teur van de C.A.V., de heer J. J. Hanse, spreekt in, zijn jaarverslag de overtuiging uit dat er veel tot stand is gebracht. In de toekomst zal' echter nog veel meer tot stand moeten worden gebracht om d'e werkzaamhedendie die boer, ge drongen door de mechanische ont spaar plezierig met .WI.OVS wikkeling van zijn bedrijf moet af stoten. als verlengstuk van dit be drijf naar behoren op te kunnen vangen en uit te voeren. Bestuursverkiezing Alle periodiek aftredende doch herkiesbaxe bestuursleden, de neren J. Deïst te Zierikzee, P. L. Krepel te Bruinisse, H. J. v. d. Zande te Oos- terland, J. v. d. Zande HCzn. te Nieuwerkerk en J. A. van Schelven te Brouwershaven, werden met al gemene stemmen herkozen. Tot plaatsvervangende bestuursleden werden gekozen de volgende heren: A. J. Dalebout te Ouwerkerk, St. v. d. Wekken te Zierikzee, M. J. Zeijler te Oosterland, L. C. Hanse te Haam stede, J. Deïst te Zonnemaire, M. A. Gaanderse te Eikerzee, M. J. Steur te Noordwelle, J. L. Vis te Noord- gouwe, L. A. Jonker te Bruinisse, S. A. van Kooten te Kerkwerve, S. D. Klaasse te Dreischor, M. van Sluis Jzn. te Brouwershaven, W. J. Steur te Haamstede en A. J. G. Doe- leman te Nieuwerkerk. Wegens af treding van de heer K. J. K. v. d. Siikke te Ellemeet (niet herkiesbaar) als plaatsvervangend lid van de commissie van toezicht werd geko zen de heer M. K. Krepel te Brui nisse. Medegedeeld' werd voorts de be noeming tot adj. direkteur van de C.A.V. van de heer A. J. Steendijk te Zierikzee. Tot besluit van deze vruchtbare vergadering hield 'de heer H. Eelde- rink een interessante causerie met dia's over het veredel ingswenk te Hoofddorp. Ingezonden mededeling KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoeming ambtsdragers te Oosterland De heer Matth. Bal Pz., die in de vacature voor ouderling der Her vormde Gemeente te Oosterland op de gemeente-a vond werd gekozen in de vacature-L. W. Boogert Mz., heeft voor zijn benoeming bedankt. De beide andere gekozenen, de heren Jac. van den Houten en Jasp. Stout- jesdijk, resp. voor ouderling en dia ken in de vacatures-Jac. Bouwman Mz. en Matth. Steenpoorte, hebben hun benoeming aanvaard. vraag een spaarkaart ZIERIKZEE Geslaagde nieuwjaarskaartenaclie Enkele honderden leerlingen van de landbouwhuishoudsc'hool, de openbare- en christelijke ULO-scho- len en de langere land- en tuin bouwschool hebben meegewerkt aan de nationale nieuwjaarskaarten-actie voor zieken en bejaarden. Ongeveer 400 kaarten zijn de laatste weken in Zierikzee tijdens de tekenlessen van fraaie tekeningen voorzien. In geheel Nederland! zijn ibij deze actie 80.000 leerlingen van middelbare scholen betrokken. De christelijke ULO en het Prof. Zeemanlyceum hebben een aantal Jeugd Rode Kruis kalenders voor 1964 van tekeningen voorzien. Deze kalenders krijgen een plaatsje in de rust- en zieken huizen van Haamstede en Zierikzee. SIRJANSLAND Filmavond Culturele Vereniging De Culturele Vereniging alhier welke zich in een groot ledental mag verheugen zal op zaterdagavond a.s. met een prachtige kleurenfilm haar eerste avond geven. Hét is in het verleden wel gebleken dat een film avond, en dan nog wel op een za terdagavond, de beste garantie is voor een goede of althans behoor lijke belangstelling. BRUINISSE Winkelweek compleet succes De 28 middenstanders die een win kelweek organiseerden, kunnen op een geslaagde actie terugzien. Maan dagavond werd' in het ..Veerhuis" de uitloting der prijzen gehouden. Daar aan vooraf ging een drietal attrac ties, waarmee prijsjes te winnen waren en ook deze attracties kregen een bevredigende belangstelling. Alle sombere voorspellingen ten spij't, kan aan het eind van de actie werden geconstateerd, dat men ook financieel goed is uitgekomen. Van een tekort waaraan de gezamenlijke deelnemers zouden moeten mee be talen ,is geen sprake. Hevige brand In badhuis Een korte d'oeh hevige brand woedde dinsdagmiddag in het ge meentelijk badhuis te Bruinisse. Eén dei- overburen, de heer J. D. de Korte Jr. zag, toen hij door zijn v. vier ;.:.ar buiten kéék, plotseling een steekvlam boven het dak van het badhuis annex Groene Kruisge- bouw uitschieten. Even later kwam de badmeester, de heer A. Both, die in het gebouw werkzaamheden had verricht, hevig ontdaan het gebouw uitlopen. De heer Both had brand wonder. aan het gelaat. Het bleek dat een batterij gasflessen, die in een aparte ruimte aan de achter kant van het badhuis stonden en die voor verwarming van dit badhuis en van :de warmwatertoestellen zor gen, hadden vlam gevat. De door de heer de Korte gealar meerde brandweer was zeer spoedig ter plaatse. De brand werd (met groöt gevaar omdat ieder ogenblik de gasflessen konden springen) aan gepakt met voortvarendheid en vak kundig geblust, maar uiteraard was er toch nogal wat sdhade, zodat het badhuis tijdelijk moet worden ge sloten. De loco-burgemeester wethouder W. van Gilst, heeft later de brand weercommandant dank gezegd voor de voortvarendheid waarmee de brand geblust werd en waardoor de ramp van het springen der gasfles sen werd voorkomen. Er komt een ijsbaan in plan-West V Vorige week vergaderde te Brui nisse de ijsvereniging „Nooit Ge dacht" onder leiding van de 'heer M. K. KrepCl. Op deze vergadering waren bur gemeester C. H. van de Linde en wethouder W. van Gilst aanwezig, die een toelichting gaven op de ijs baan in plan-West. Deze ijsbaan is gedacht onder de weg van de Grevelingendam naar rijksweg 18. Door de Ned. Heide Mij. zijn bestek en tekening gemaakt. Voor de uitvoering van het werk moet echter vergunning worden ge vraagd aan Ge'd. Staten van Zeeland en dit heeft er toe geleid dat de voorbereidende werkzaamheden en het afkomen van de vergunning van Ged. Staten meer tijd in beslag 'heb ben genomen dan aanvankelijk in de bedoeling lag. De gemeenteraad van .Bruinisse ging akkoord met de aanleg, zonder gebruik te maken van plastic als onderlaag. De leden van de ijsver eniging waren evenwel van mening, dat een plastic onderlaag niet kon worden gemist. Besloten werd, nu de aanleg van de ijsbaan voor de vereniging veel kosten meebrengt (te betalen aan de gemeente die de aanleg bekostigt), aan de leden en toekomstige led'en een contributieverhoging te vragen. Wegens vertrek van de heer B. Gerritse, werd de secretaris de heer B. de Haan met 'hét penningmeester - sdhap belast. A'ls nieuw bestuurslid werd gekozen de l>eer A. Jumelet. DEN HAAG. 11-12. De minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong, heeft in de Tweede Kamer medegedeeld dat hij bereid is met ingang van 1 januari de dienstplich tig emilitairen 25 cent meer soldij per dag te betalen. De soldij wordt dan verhoogd van f 1,35 tot f 1,60 per dag. Pleidooi voor meer premièwoningen DEN HAAG, 11-12. Uitbreiding van de bouw van premiewoningen en wijziging van de premieregeling, zo mogelijk per 1 januari, wanneer ook de subsidieregeling voor de wo ningbouw wordt aangepast. Dit werd door de voorzitter van de Nederlandsche Bond van Bouwon dernemers, de heer D. J. Beuker, op de jaarlijkse bondsvergadering in Sdheveningen bepleit. Van de bouw van premiewoningeh zei hij, dat hij in vele gevallen goedkoper is dan de woningwetbouw. Uitbreiding van de pre mie woningbouw achtte de heer Beuker noodzakelijk. De wo ningwetbouw dient daaibij volgens hem uiteraard te worden beperkt. Deze bouw behoort zich uitsluitend te richten op de woningvoorziening voor de sociaal-zwakke gezinnen, al dus 'de bondsvoorzitter. Inzameling voor Ambon EINDHOVEN, 11-12. De stichting „Door de eeuwen trouw" (giro 1.130.000 te Eindhoven) houdt een kerstinzameling om daaruit medicij nen., kleding en voedsel naar Ambon te zenden. Volgens informaties, die de stichting bereikt hebben, is er op Ambon en andere Zuid-Molukse eilanden sprake van grote nood. Zij deelt mede, 'dat reeds goederen' on derweg zijn langs verschillende we gen, en dat odk het Néd. Rode Kruis wil helpen bij 'de verzending. In tie centraal-Aziatische Sowj et- republiek Kazakhstan lis 'een geheime sekte ontdekt, die zich ophield: met „ongebreidelde anti-Russische pro paganda onder het mom van 'gods dienstige afktiviiteit", al'dus een toe- richt in de „Kazachstanskaya Prav- da", die 'dinsdag 'in Moskou is ont vangen. De nieuive aanwinst van de Kon. Z.-Hollandsche Redding Maatschappij, de „Koningin Juliana" bracht een bezoek aan de haven van Burghsluis. Men ziet hier de nieuwe reddingsbont op zee, in het kielzog van de Maria Ca rolina Blankenheijm", de te Burghsluis gestationeerde boot. die t.z.t. zal worden vervangen door de „President Jan Leis". (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode). Ingezonden mededeling Fabrieken Zevenbergen DEN HAAG, 11-12. Uit de memo rie van antwoord op d'e begroting van verkeer en water-staat blijkt dat de afsluiting van de Grevelingen als gevolg van ondervonden tegenslagen bij de aanleg van de kabelbaan naar wordt verwacht met ongeveer een jaar zal worden vertraagd. Op de uitvoering van de Deltawerken in hun geheel zal deze vertraging ech ter geen invloed behoeven te heb- Naar in de City vernomen wordt worden op het ogenblik in Londen onderhandelingen gevoerd over aan koop door de Sowjet-Unie 'in Groot- Brittannië van belangrijke kapitaal goederen. De onderhandelingen zou den in een ver gevorderd- stadium zijn gekomen. Het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaiken gaat het verle den na van alle leden van de Oos tenrijkse politie, die in de oorlog bij de Gestapo en dergelijke organisa ties hebben gewerkt. ben. aldus de memorie van antwoord. Minister van Aarlsen streeft even als zijn voorganger naar een zoda nig uitvoeringstempo van de Delta werken, dat deze omstreeks 1978 voltooid kunnen zijn. Het hiervoor noodzakelijke werkschema brengt mee. dut in de eerstvolgende jaren hoge bedragen zullen moeten, wor den geïnvesteerd in de werken tot afsluiting van de zeegaten, zodat er dan slechts een matige ruimte be schikbaar zal zijn voor een toene ming van de ten behoeve van dijk verhoging ter beschikking te stellen middelen. Het tijdstip waarop een vaste oeververbinding over of onder de Westersdhelde rendébel zal zijn, acht de bewindsman nog -ver verwijderd. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft woensdag de Britten ver zocht hun 'basis in Aden „op korte termijn te ontruimen" fn de bevol king van Aden „'haar recht op zelf beschikking te laten uitoefenen". Instructieve avond Bedrijfsstudiegroep ZIERIKZEE, 10-12. In een alge mene vergadering van de Bedrijfs studiegroep Schouwen-Duiveland te Zierikzee heeft de Rijkslan'dtoouw- konsulent voor de ZeeiTwse eilanden te Goes, ir. H. P. de Bruin, een met cijfers gëddkumenteerde 'inleiding gehouden over de toekomstige ont- wikkelingen van de landbouw en de lan dbouwvooriiohting. De arbeid op het landbouwbedrijf werd daarbij centraal gesteld. De voorzitter, de 'heer A. J. G. Doeleman, memoreeride in zijn ope ningswoord de moeilijkheden die zich dit seizoen aanvankelijk met de oogstwerkzaam'héden hadden voor gedaan. Daarnaast noemde hij de snelle vooruitgang op 'het gebied van de 'mechanisatie op Schouwen-Dui veland en de goede samenwerking die er 'is bij 'het gebruik van de mo derne oogstmachines, waardoor de achterstand in de werkzaamheden van begin september zo weer snel ingelopen werd. Ir. de Bruin schetste aan dé hand van enkele grafieken van Zeeuwse L.E.I. a'kkerto edr ij ven en tabellen het verloop van de kostenstijgingen op deze bedrijven, gedurende de afge lopen. 10 jaar. De, snelle stijging van de arbeids lonen heeft tot gevolg gehad een snelle,-toeneming van de mechanisa- tïegraad waarbij ook veelvuldig de loonwerker betrokken wordt. Het werk door derden op de land bouwbedrijven gaf dan ook in geld uitgedrukt de laatste 10 jaren een stijging te zien van 200 pot. De to tale post arbeidsloon was minder snel,gestegen, wat zijn oorzaak vindt in de regelmatige afvloeiing van ar beidskrachten uit de landbouw. Thans zijn op deze bedrijven van gemiddeld 40 ha. nog 3 arbeids krachten werkzaam, inclusief de boer. Aan de hand van gegevens over de afvloeiing van arbeidskrachten op Schouwen-Duiveland zal naar verwachting in de toekomst met slechts één vreemde arbeidskracht het werk moeten gebeuren. Interes sante feiten bleken hierbij uit de leeftijdsopbouw van de landarbei ders. Aan de hand van enkele cijfer voorbeelden gaf spreker aan welke konsekwenties de 10 pet. loonsver hoging voor de landbouw met zich meebrengt. Tevens werd op de zelf de wijze becijferd welke invloed mogelijke prijsverhogingen van sui kerbieten en granen in E.E.G.-ver- band op het inkomen van de boer zouden hebben. Steeds meer samenwerking Een volledige eigen mechanisatie op een bedrijf van 40 ha. zal niet meer mogelijk zijn, gezien de kosten die dat met zich meebrengt en te vens de konsekwenties van de be manning van de machines. Samen werking zal steeds meer doorgang moeten vinden, terwijl daarnaast werktuigkoöperaties en loonwerkers een groot aandeel zullen gaan inne men in de totale bewerkingskosten op het bedrijf. Momenteel staa't Schouwen-Duiveland in Zeeland vooraan wat het aantal kombinaties betreft van gezamenlijk gebruik van diverse oogstmachines. Volledige sa menwerking biedt t.o.v. volledige loonwerk bhn. f 100 per ha. voor deel. De afvloeiing van arbeids krachten, die in versterkte mate plaats vindt noodzaakt des te meer de overblijvende arbeiders als ge schoolde mechanisatiekrachten op te leiden. Hij deed een beroep op de land bouwers todh vooral deze opleiding van landarbeiders zo veel mogelijk te stimuleren en zelf ook initiatie ven te nemen. Spreker noemde de mogelijkheden van de praktijkleer- krachten bij 'het lager landbouwon derwijs die hiervoor medewerking zouden kunnen verlenen. De oplei ding, vooral van jonge arbeiders, dient intensief en breed opgezet te worden en zou ook het onderhoud van gebouwen naast de werktuigen moéten omvatten. De gemengde bedrijven Voor de gemengde bedrijven met 8 a 10 melkkoeien en daarnaast plm. 10 ha. bouwland zag de spreker min der mogelijkheden tot arbeidspro- duktiwteitsstijging, specialisatie en rationalisatie wanneer iedereen zijn. kleine eenheid zelf zou blijven ver zorgen. De zaterdags- en zonüagsarbei'd die aan dit bedrijfstype gebonden is, achtte hij zeer bezwaarlijk. Vooral de jongere generatie zal onder een dergelijke sociale druk niet meer willen werken. Ook voor dit be drijfstype zou samenwerking een op lossing kunnen bieden. Spreker dacht aan het stichten van een 'koöpera- tieve melkveestal waarin een hon derdtal dieren zouden kunnen wor den ondergebracht, Aan de hand van financiële berekeningen werden de financiële uitkomsten van deze op zet genoemd. Bij de voorlichting noemde ir. de Bruin speciaal de voordelen van het wericen in groepsverband waarmee de laatste jaren veel ervaring is op gedaan. Gedacht werd aan het vormen van gespreksgroepen of kernen die onder meer de uitkomsten van bedrijfs economische boekhoudingen in sa menwerking met de boekhoudbu- reaus en voorlichtingsdiensten zou den kunnen bespréken en studie zouden kunnen maken van mogelij ke bedrijfsverbeteringen. Voorts zouden eveneens in kernverband de arbeid (grotere bedrijven) in navol ging van de arbei'dsvooriiohtings- kernen en 'de arbeidsorganisaties (voor de kleinere, te veranderen be drijven) besproken kunnen worden, evenals de mogelijke koöperatieve opzet van de veehouderij. Een aangename diskussie sloot deze zeer leerzame avond. DE ONEERLIJKE RECHTER 57. Een kwartier later, het viertal is nog nauwelijks bekomen van de schrik, houden de vluchtelingen hijgend van het harde lo pen eindelijk de pas in. Even later zitten ze in de beschermende schaduw van een stenen boogbrug op de kaderand. „Het is volslagen raadsel, wie ons dat geleverd heeft", begint Olivier. „Wie heeft er in hemelsnaam belang bij ons te be vrijden uit de handen van die soldaten"? „Misschien een van de bedienden van Julia".... oppert Aram onzeker. „Dat zijn de enige vrienden die we in deze stad heb benWat ben jij stil, Agua'zeg jij eens wat'!! „Als het nu eens helemaal geen vriend was, die op onze bewakers schoot, maar een vijand?" zegt Agua cn hij legt pein zend een vinger langs zijn neus. „Bentlcy bijvoorbeeld"? „Bentley? Maar waarom zou die?" „Ik geloof, dat ik het snap"! grinnikt Agua geheimzinnig. „Luister, sufferds, luis ter naar het genie Agua"!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2