TWEEDE KAMER KEURDE DEFENSIEBEGROTING GOED Sinatra jr. vrij na betaling van losgeld DE POLIO-EPIDEMIE OP TH0LEN Rijvergunning voor bromfietsers? KENIA WERD ONAFHANKELIJK Nobelprijswinnaar over de kernwapens DE WIJZIGING VAN DE OUDERDOMSVOORZIENINGEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! Donderdag 12 december 1963 120e jaargang No. 19496 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118.Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 4,55; per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm.; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: C.A.V. doet nieuwe investeringen Kerstmis nadert Dit nummer beslaat uit 10 pagina's P.v.d.A. contra minister De Jong DEN HAAG. 11-12. - De minister van Defensie, de heer De Jong. is in de Tweede Kamer begonnen met te antwoorden op wat de Kamerleden eerder over de defensiebegroting ge zegd hebben. II begon met de zaak waarover hy nogal is aangevallen, namelijk de reorganisatie van zijn departement. De heer De Jong zei dat in vele landen een vertikale or ganisatie van het ministerie van de fensie uitstekend werkt. Ook in die landen verandert het karakter van het instituut van de generale staf. De chef van de staf wordt in die lan den meer en meer een planbureau en logistieke en personele zaken val len er rechtstreeks onder de minis ter. Do heer De Jong stelde verder die sprekers gerust, van wie hij meende beluisterd te hebben dat ze zich ook op het stuk van financiën af vroegen of dé minister de marine ni'et zal bevoordelen. Verder zei hij de zogenaamde verdeelsleutel zeker in d'e naaste toekomst niet te zullen veranderen. Minister De Jong verklaarde over vrijstellingen voor dienstplicht, dat een interdepartementale commissie het gehele vi*aagstufc zal bezien. Ook voor 'hem woog de dienstplicht van de derde zoon 'zwaar. De minister verklaarde zich be reid, niet dm een, 'burgeerartg te (Lak ten plaats nemen in de geneeskundi ge commissie, maar w e 1 in de com missie die de man onderzoekt als hij in, beroep gegaan is. De hygiënische toestanden in de 'krijgsmacht noem de hij lang niet zo ongunstig als was afgeschilderd. Helikopters De staatssecretaris voor d'e lucht macht, de heer Den Toom, zei dat men zich over de aanschaf van he likopters voor 'de luchtmacht met 'n leverancier in het laatste stadium van bespreking bevindt. De „HüUer" helikopters zullen vervangen wor den in eerste 'instantie door 21 lichte helikopters die later nog eens met 24 lichte helikopters zullen worden aangevuld. Staatssecretaris Haex zei dat het plan om de exploitatiekosten dras tisch te beperken zou kunnen leiden tot 'het verminderen en zelfs hier en daar afsnijden van nationale taken. Het plan zal overigens voorzichtig moeten worden uitgevoerd'. Eind oktcbér, zo zei de heer Haex, heb ik de chpf van de generale staf ge vraagd 'voorstellen in het kader van dit plan te doen. Er is bepaald 'geen sprake van een faillissement van het leger.. „Integendeel; ons legerkorps kan een vergelijking met de andere bondgenootschappelijke legerkorpsen glansrijk doorstaan". LOS ANGELES, 11-12. Frank Si natra jr. is woensdag teruggekeerd in de woning van zjjn moeder in Los Angeles. De familie deelde mee dat er een losprijs voor zijn vrijlating was betaald. Het bedrag werd niet genoemd. Jim Mahoney, perschef van Sina tra sr., verklaarde dat Frank jr. be ll cud en en in goede 'gezondheid is thuisgekomen. De negentienjarige zanger kwam even over twaalven (Nederlandse 'tijd) in, een polifcie-au- to 'bij de woning van zijn moeder Nancy, de eerste vrouw van zijn va der. Mahoney zei dat d'e federale re cherche hem had afgeraden de hoog te van de 'losprijs te noemen. Het is nog niet bekend door wie Sinatra werd ontvoerd en waar hij is vast gehouden. Sinatra sr. deelde mee dat hij aan de ontvoerders 240.000 dollar in kleine bankbiljetten had betaald. Hij had 'het 'bedrag achtergelaten op een plaats d'i'e door de ontvoerders was Mevrouw Kennedy kocht 18e eeuws huis WASHINGTON. Mevrouw Kemïe- dy heeft voor 'een niet 'bekend' ge maakte prijs in Washington een'huis uit d'e achttiende eeuw gekocht, dat zij midden-januari hoopt te 'betrek ken. Het ligt tegenover de woning die zij te leen heeft van Averell Har- riman. Het nieuwe huis is gebouwd in 1794 en telt drie verdiepingen met in totaal 14 'kamers. Lok van Chopill j generale staf Een lok van het haar van Chopin, vastgestikt op een stuk papier, heeft op een vei- ling in Versailles 9.000 franc (ongeveer 6.750 gulden) opge bracht. Op het papier staat in het handschrift van de vrien din van de componist, de schrijfster George Sand, in het Engels „Poor Chopin 1849". De lok is gekocht door het Chopin-huis op Majorca waar Chopin en George Sand inder tijd hebben gewoond. DEN HAAG, 11-12. De minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong, heeft in de Tweede Kamer medegedeeld dat de huidige Com mandant van het eerste legekorps, luitenant-generaal F. van der Veen, binnenkort benoemd zal worden tot Chef van de generale staf. Luitenant -generaal van 'der Veen zal dan in die functie luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake opvolgen die zo als 'bekend vorige week ontheffing van zijn functie vroeg omdat er tus sen 'hem en de minister verschil van. mening bestond over dc reorganisa tie van het ministerie. DEN HAAG, 12-12. De geneeskun dige inspectie van de volksgezond heid stelt een onderzoek in naar de datum, waarop het eerste geval -van kinderverlamming op Tholen werd vastgesteld, en de datum van aan gifte. aldus de heer Bartels, staats secretaris van sociale zaken en volksgezondheid. De staatssecretaris zei dit in antwoord op de schrifte lijke vraag van het Tweede Kamer lid. de heer Lamberts (P.v.d.A.), die onder meer had gevraagd of dit eer ste geval niet te laat werd aangege ven, waardoor oök de noodzakelijke inentingscampagne te laat werd in gezet. Het beloop van dc epidemie wordt door alle 'betrokken instanties van de volksgezondheid nauwlettend ge volgd, aldus de bewindsman. Tijdens aangeduid, aan de Wilshire boule vard in het westen van Los Angeles. Hij 'dacht dat de 'bende uilt zeven tot negen. mannén bestond. Er was geen regeling' gefroïïen om d'e ontvoer ders tegen' arrestatie door de politie te beschermen na 'heit afleveren van de losprijs. DEN HAAG, 11-12. Uit de memo rie van 'antwoord- van Verkeer en1 Waterstaat 'blijkt dat minister Van Aartsen overweegt voor rijwielen zonder hulpmotor zowel een 'afzon derlijke reflector aan de 'achterzijde, als de aanwezigheid van pedaalre- flectoren voor te schrijven. Bij de 'bromfiets bestaat aan toet laatste geen behoefte, omdat d'e pedaTeyi ge woonlijk niet bewegen en de elek- triciteiitsbron bij deze voertuigen als regel betrouwbaarder is dan bij de gewone fiets. Ook ligt het in het voornemen in het kader van de algehele vervan ging van de huidige verkeerswetge- ving een rijvergunning voor brom fietsers in het leven te roepen. Aan vankelijk wil de minister een der gelijke vergunning alleen instellen voor jeugdigen en voor personen ou der dan 60 jaar. Nieuwe chef P.v.d.A. contra minister De heer Witerda (Arb.) kondigde tijdens re- en duplieken over che be groting van defensie aan, dat zijn fraktie tegen dë salarispost van mi nister De Jong zou stemmen. De fraktie zou zulks doen, omdat zij er niet van verdacht wil worden tegen de Nederlandse 'bijdrage aan de N.A.V.O. te zijn. Het salarisartikel werd nadien met de stemmen van P.S.P., P.v,d.A. en C.P.N. tegen zJh.st aanvaard, waar na, behoudens de stemmen, van de C.P.N. en de P.S.P., de begroting z.h. st. werd aanvaard. Nadien werd ook de begroting van het staatsbedrijf der 'ariüierieinrich- itingen zonder debat of hoofdelijke stemming aanvaard. De gijzelaars in Bolivia LA PAZ, 12-12. De stakende ar beiders van de tinmijn ito de Bolivia aanse plaats .Caitavi hebben' zich niet gestoord' aan een ultimatum om ne gentien' 'technici, onder wie de Ne derlandse ör. C. Bloot, vrij te Haten, die zij als gijzelaars (hadden aange houden als represaille voor de ar restatie van drie 'linkse vakbonds leiders. De Boliviaanse autoriteiten had den laten weten, dat dë gijzelaars, onder wie ook vier Amerikanen; op vrije voeten moesten warden gesteld omdat de kwestie anders niet langer als een „sociaal conflict" zou wor den beschouwd! maar onder de juris dictie van1 de regering zou komen te vallen. Nederlands voorstel in V.N.-commissie aanvaard NEW YORK, 11-12. De juridische commissie van de Algemene Verga dering van de V^N. heeft woensdag een door Nederland ingediende ont werp-resolutie aanvaard, en waarin wordt voorgësteld de mogelijkheid te bestuderen- van de oprichting van een onpartijdig onderzoekorgaan ter regeling van internationale geschil len. - Wanneer elk de ander ver geeft wat hij zichzelf vergeeft zouden we in een ideale we reld leven. Kerstmis nadert met rasse schreden en overal ter wereld worden reeds voorbereidingen getroffen om, de hoogtijdag van de christelijke wereld te vieren. In vele landen gaat Kerstmis - gelijk bekend - gepaard met talrijke foihlorisïische gebruiken. De foto toont een jeugdkerstgióep in een be sneeuwd dal in Zuid-Duitsland. Het voorstel dat mede-oiYdérschre- ven was door Zweden, en drie ande re landen, wérd 'goedgekeurdmet 45 tegen 14 stemmen; 'bij 21 onthou dingen. Hetgrootste verzetkwam van 'de zijde van de Sowjet-Unie, waarvan, de afgevaardigde had) 'be toogd dat oprichting van het voor gestelde orgaan 'Strijdig zou zijn niet het Handvest van de V.N. Ook kou het orgaan in conflict 'komen met de Veiligheidsraad die eenzelfde taak 'heeft, aldus ide Russische opvatting. In de resolutie wordfen 'idle hdi-sta- ten uitgenodigd hun mening over het plan ter 'kennis van dte secreta ris-generaal te 'brengen. Einde van Brits bestuur NAIROBI, 12-12. Kenia is donder dag een minuut na middernacht (22.01 uur Ned. tijd woensdagavond) onafhankelijk geworden na 68 jaar Brits bestuur. Als hoogtepunt van de feestelijkheden in het stadion van de hoofdstad, Nairobi, werd toen on der donderen'd gejuich de „Union Jade" 'gestreken en kwam daarvoor in de plaats de niéuwe zwart-groen- rood-wi'tte vlag van Kenia in top. Kenia wordt later op dte dag formeel Afrika's 34slte onafhankelijke staat, OSLO, 11-12. Professor Linus Pau ling, winnaar van 'de Ncfoeüprijs- 1962 voor de vrede, heeft woensdag avond in een rede te Oslo aange drongen op 'het onder toezicht--stel len van de voorraden kernwapens. Vol'gens het door hem voorgestelde controlesysteem zouden de kernwa pens alleen mogen worden gebruikt met toestemming van de betrokken nationale regering en van de Ver enigde Naties. Een kleine stap in de richting van di't voorstel, bijvoor beeld de toelating van V.N.-^waar- nemers tot controlestations van de kemmogertdhöden, zou de kans op •e)en ooriog al aanzienlijk verkleinen, aldus Pauling. Als het- plan wordt doorgezet kunnen de Amerikaanse kernwapens alleen worden gébruikt met toestemming zowel van de Ame rikaanse regering ais de Verenigde Naties, Russische kernwapens alléén met toestemming van de Russische regering en van dte V.N., enz. enz., zo verduidelijkte hij. De vernietiging van dte bestaande voorraden kernwapens kan volgens professor Pauling pas over enkele jaren, „missdiien tientallen jaren", worden tegemoet gtezien. a'ls de hertog van Edinburgh premier Jomo Kenjatta d'e constitutionele on afhankelijkheidsoorkonden overhan digt. Duizenden mensen sloegen in de uren voorafgaande aan üe ceremo nie van het vlaghijsen in 'het stadion geboeid en enthousiast een groot folkloristisch dansfeest gade, waar aan ongeveer 1.200 Afrikaanse dan sers en ook artiesten uit Azië mee werkten. De straten van de hoofd stad zagen zwart van de mensen. Hét was één zingende, dansende, juichende en met vlaggen zwaaiende menigte en ale verkeer was dan ook onmogelijk. Premier Jomo Ken jatta kwam een half uur later in het stadion aan idan zijn 'bedoeling was en oo'k prins Philip was niet op tijd. Zijn auto jiep niet ver van het sta dion in de menigte vast en hij moest te voet de rest van de weg afleggen. In de officiële loge van het sta dion bevonden rich onder anderen drie Mau-mau-generaals in gala- uniform. Een van hen, generaal-ma- joor Kioekia, sprak er zijn blijd schap ovef uit, dat het land „nu toch eindelijk een eigen vlag heeft". Hij merkte op, dat 'hij zijn 'huidige rang had bereikt na, op zijn eentje, ge durende zijn deelneming aan de on dergrondse strijd 34 personen te hebben gedood. het bezoek, dat de geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezond heid, H. J. Dijkhuis, en prof. dr. J. D. Verlinde op 3 december aan Tho len brachten bleek een groeiende belangstelling en medewerking bij de bevolking voor de Salk-vaccinatie Op verzoek van de plaatselijke artsen is op 4 december het Sabin- vaccin, dat in voorraad is bij het rijksinstituut voor de volksgezond heid in Bil't'hoven naar Tholen ver zonden. Dit vaccin kan aan kinde ren van drie maanden tot en met 12 jaar oraal worden toegediend. Hét gaat hier om ongeveer 3000 'kinde ren. Dit vaccin zal ook beschikbaar worden gesteld aan hen, van wie kan worden verondersteld, dat zij aan een verhoogde 'kanis op besmet ting 'bloot staan. DEN tfAAG, 11-12. In het verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de A.O.W., A.W.W. enz. ver klaart de vaste commissie voor so ciale zaken en volksgezondheid van de Tweede Kamer zich gaarne ak koord met de door minister Veld kamp voorgestelde verhogingen In gaande 1 januari 1964. Algemeen leeft 'd'e wens binnen deze commissie om de A.O.W.-uLtke- aiin'gen zo spoedif! mogelijk tot een redelijk sociaal minlimum op te trek ken, waarbij' wordt gedacht aan een bedrag van f 3.200,of f 3.300, per jaar voor een 'echtpaar. Neemt m'en aan, zo oordeelde de commissie, dat het sociale minimum van 'de A.O.W.-uitkeringen ten min ste 70 procent mag bedragen van het minimumloon van 'een ongeschoolde arbeider en stolt mén dit 'loon op f.-.f 5.200,— per jaar, don zou dé A.O.W. zelffs ten. minste f 3.640,per jaar moeten bedragen. Het1 'lteelk de commissie bepaald niet uitgesloten dat de prijsstijgin gen van de 'afgelopen weken de A. O.W.-trekkerg en enkele vergelijk bare -groepen zwaarder getroffen hebben dan de rest van de bevol king. De commissie vroeg zich. af of 'de regering In verband hiermee geen aanleiding ziet met de thans voor gestelde verhoging van (de uitke ringsbedragen nog iets vorder te gaan. Do premie-uitkeringen .De voorgestelde wijziging van de premie-inkomensgrens voor de A.O. W„' A.W.W., algemene kinderbijslag wet en dc kinderbijslagwet voor de loontrekkenden per 1 'april 1964 als ook de voorgestelde verhoging van d'e inkomensgrenzen voor rieken- Y/AT HOT VI BILT Lichte vorst Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen en hier en daar ook wat lichte sneeuw; langs de Waddenkust tot krachtig of hard toenemende noordoostelijke wind met tempera turen om het vriespunt; elders ma tige tot krachtige noordoostelijke wind met overwegend lichte vorst. 13 dec. Zon op 8.39, onder 16.28. Maan op 5.39, onder 15.23. Nieuwe maan: 16 dec. te 3.07. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 13 dec. 1.31 v.m. 13.37 n.m. BROUWERSHAVEN 13 dec. 1.05 v.m. 13.20 n.m. Doodtij: 10 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Het gébiëd met vorst breidt Zich de kamende dagen weer uit. Door de ontwikkeling van een hoge drukgebied 'boven Scandinavië neemt de Wind in onze streken toe uit oost tot noordoost, waarbij een nieuwe hoeveelheid koudere lucht uit Scan dinavië ons land zal gaan binnen stromen. In deze luchtstroming ko men opklaringen voor maar plaat selijk 'kan ook en'ige lichte neerslag vallen. De 'komende 24 uur blijft de vorst in ons land nog over het alge meen licht, aangezien de koude lucht uit Scandinavië voor een deel over de Oostzee wordt aangevoerd, waar bij de lucht in de onderste niveaus wat wordt verwarmd. Zwaar weer in Libanon BEIROET, 11-12. Zware windsto ten hebben de afgelopen 24 uur in geheel Libanon grote schade aange-_ richt. De stormvlagen bereikten een' snelheid van 200 km per uur. De diensten op het internationale vlieg veld van Beiroet geraakten danig in de war. Schepen moesten haastig een toevlucht zoeken in de dichtstbij zijnde havens. Door zware sneeuw val in de bergen werd de hoofdver keersweg tussen Beiroet en Damas cus versperd. Wilde zwijnen langs Nederlands-Duitse grens GROESBEEK, 11-12. Langs de Noordlimburgse en Duitse grens zijn de 'laatste dagen nogal wat walde zwijnen verschenen, die waarschijn lijk door 'koude en honger uit hun schuilplaatsen in het Reiohswald zijn gedreven. Men heeft ze zien ronddolen op de landerijen in Mils- beek en MoOk en dezer da'geji wer den in de buurt van de Bisseltse- baarn tussen Groesbeek en Heumen een adhttal van deze dieren waarge nomen. Zie toon'den zich helemaal niet schuw, mogelijk omdat ze hon gerig zijn, daar ze gewoonlijk snel beschutting zoeken. fondverzekering voor bejaarden von den algemene instemming. Dr. G. M. J. Veldkamp, de minis ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid, en de staatssecretaris van financiën; da*. W. H. van den Berge, zeggen Sn hun nota naar aanleiding van het verslag het advies van de S.E.R. af te willen wachten alvorens in discussie te treden over dte vraag op welk bedrag het sociale minimum voor d'e A.O.W.-uitkering dient te worden gesteld. Zij achten het ook niet opponbuun mini of meer vooruit te 'lopen op die beslissingen die zul len worden 'genomten in (het kader van de aangekondigde optrekking van de 'ouderdomspensioenen tot een sociaal minimum per 1 januari 1965 eni de uitkeringsbedragen met een groter bedrag verhogen dan in het wetsontwerp lis voorgesteld. Dit zou bovendien een principiële afwijking van de aanpassingsregelingen vani de uitkeringen aan dé loonindex be tékenen. SMARTEGELD De 49-jarige Italiaan Salvatore Di Maria heeft een schadever goeding van ongeveer 75.000 gulden ontvangen omdat hij negen jaar onschuldig in de gevangenis heeft gezeten. Di Maria was in 1951 tot levens lange gevangenisstraf veroor deeld wegén de moord, op een politie-agent. De zaak werd opnieuw geopend toen een man op zijn sterfbed bekende de agent te hebben doodge schoten en het geweer dat hij had gebruikt aan de politie overhandigde. ROTTERDAM. Ruim vierduizend bezoekers hébben woensdagavond ir» de Ahoy-hal in Rotterdam de Neder landse première 'bijgewoond van de ijsrevue „Holiday on Ice 1964", die dit jaar voor dé tiende keer in Rot terdam wordt gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1