HET ONMOGELIJKE HUWELIJK Teleurstelling voor Verwoerd Vergadering gemeenteraad van Duiveland te Oosterland Kleedlokaal en clubhuis op sportpark uw handen lopen nu gevaar lekker en gezond Kon. harmonie „Witte van Haamstede" bestaat tachtig jaar Knutselaars lijmen met VELPON, omdat 't van Ceta-Bever is ZIERIKZKESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 december 1963 No. 19495 Vragen over inenting tegen polio Vergadering gemeenteraad Zierikzee OOSTERLAND, 7-12. Op de jong ste raadsvergadering van Duiveland heeft Sint Ni colaas nog zijn stempel gedrukt, daar de voorzitter een ge schenk mocht ontvangen, vergezeld van een rijm, dat door de voorzitter, burgemeester A. A. van Eeten, werd veer gelezen. In het rijm werd: gewezen op de zwaarder geworden taak van de voorzitter, in verband met de sa menvoeging der gemeenten. Vooral kreeg de verplaatsing van het raad huis een accent. Van de vele proble men in de gemeente was de recrea tie wel een lichtpunt, en men had dan cok het voorstel het gemeente huis te verplaatsen in.het re creatiegebied bij Ouwerkerk. Toen het „cadeau" werd uitgepakt na de voorlezing van het gedicht, zag men een plattegrond van de drie kernbn, voorgesteld! door kerk en toren en enige huisjes: Nieuwerkerk, Ooster land en Ouwerkerk en 'het raadhuis geplaatst midden in het recreatie gebied. Uiteraard verwekte een en ander veel hilariteit. De rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Van Dienst (Arb.) wat de reden was dat bet woonhuis van de postcom- mandant van de rijkspolitie te Nieu werkerk, alsmede een tweetal wo ningen bij do voormalige meestoof te Kapelle maar steeds leeg blijven staan, ondanks de woningnood. De voorzitter deelde mee dat het huis te Nieuwerkerk wacht op een nieu we bewoner, i.e. een politieman, en dat do woningen te Kapelle schijn baar niet gewild zijn bij woningzoe kenden, omdat er al enige personen voor hebben bedankt. Bovendien is de ene woning een dienstwoning be horende bij de fabriek, die 'getracht werdt om te verkopen. Ook is de toestand van de huizen zo dat er nodig iets aan gedaan zou moeten werden om ze weer bewoonbaar te maken. De heer Van Nieuwenhuijze ves tigde de aandacht op de polio-explo sie op Tholen, en Informeerde of het niet cp de weg van het gemeentebe stuur ligt, te bewerkstelligen dat de ouders ook hier hun 'kinderen tegen deze 'gevreesde ziekte zullen laten inenten, zover zij dat nog niet heb ben gedaan. De ziekte kan ook hier uitbreken. De voorzitter deelde hier cp mee dat het de vrije wil van de mensen is om tot inenting over te gaan. Huisbezoek Maar het is hem bekend dat een arts uit de gemeente huisbezoek doet bij de ouders die nog niet tot inen ting tegen polio bij hun kinderen zijn overgegaan. Hij heeft een lijst waar de namen op voorkomen dier ouders. Wie kan dit beter doen dan de 'huisarts, vroeg de voorzitter zich af. De 'heer Bakker (Arb.) vroeg zich af of hier mogelijk ook niet een taak voor de kerkelijke overhead ligt. De heer Van Klinken (SGP) is tegen be ïnvloeding van de mensen Het wordt nu eenmaal aan hun zelf overgela ten, en het is altijd een vrije wil ge weest. De voorzitter zei de zaak en het verloop terdege in d'e gaten te houden. De heer Op 't Hof vond dat de agenda-stukken te veel op het nip pertje aan de raadsleden worden toe gezonden. Er is te weinig tijd om er goede nota van te nemen. Verder wees deze spreker op het feit, dat het vorig jaar genomen besluit, een reflector te plaatsen bij de punten waar een binnenweg aan de rijks weg komt, nog steeds niet is gereali seerd. Beide punten zullen de aan dacht van de .voorzitter hebben. Ongedierte De heer Van den Hoek (CHU) deel de mede dat er zeer veel ongedierte in d'e vorm van ratten enz. komt uit de sloot 'langs 'het bedrijf van de heer M. de Reus aan de Oude Nieuwlandseweg te Nieuwerkerk. Spreker zag wel ratten als katten zo groot over het weiland defileren. Verder kan het water uit dit ge deelte sloot niet, of zeer moeilijk weg, hetgeen niet bevorderlijk voor een goede hygiëne .is. De stank is vaak ondragelijk. De heer Van Nieu wenhuijze wees de heer Van den Hoek op 'het feit dat er hier een taak voor het waterschap ligt om na te gaan, waarom de waterafvoer stag neert. De rattenplaag echter kan be streden worden met vergif, dat door de gemeente wordt beschikbaar ge steld. De heer Boogert (SGP) wees op het hek dat het schoolplein afscheidt van de Hofweg. Dit verkeert in de solate toestand en zal moeten wor den hersteld. De voorzitter deelde mede dat dit werk gelijk zal worden hersteld met het afscheidingsmuur tje. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede dat met ingang van 1 januari 1964 zal worden opgehouden op de maandagavonden te werken op de gemeentesecretarie. Er wordt door het publiek te weinig gebruik van gemaakt. Ter compensatie hiervoor zullen de ambtenaren des morgens een half uur eerder beginnen. Hierna volgde sluiting van de openbare raadszitting en ging de raad in be sloten zitting. Ingezonden mededeling Directe bescherming is nodig tegen afwashanden, ruwe en schrale han den. Ze vragen de tederheid van Clipp crème met de verzachtende citroen-olie. Clipp crème met de beschermende siliconen en het huid- vernieuwende allantoïne. grote doos f.1,35 royale tube f. 1,25 ria elke afwas Clipp.... uw handen altijd fluweel-zacht^ BLIK DOOR HET WERELD De Zuidafrikaanse regering hecht bijzonder veel waarde aan het expe riment van de bantoestans: gebie den waarin de zwarte bevolking zelfbestuur heeft. Ze moeten demon streren dat het mogelijk is in de re publiek twee naties als het ware naast elkaar zich te laten ontwikke len. Het moet ook het gevoel van onbillijkheid wegnemen dat er over bestaat dat de neger in de republiek een tweederangs burger is. Laat hij dan in de blanke delen wat minder rechten hebben, omgekeerd is de blanke een gast die niets in te bren gen heeft als hij bantoestan bezoekt. Dat moet de zaak dan compenseren. Nu kan men menen dat de verge lijking daarom al een beetje scheef is, omdat de bantoestans maar een paar kleine stukjes arm land be- Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Succesvolle ontmoetingen voor Burgh en Zierikzee Dreischor klopte Kruiningen met 4-1 Zonnemaire behield aanspraak op titel in 2e klasse C o Puntenverdeling voor Brouwershaven en SVOWK VOETBAL K.N.V.B. In de 4e klas G was het een succesvolle dag voor onze Schouwse clubs. Zierikzee wist voor eigen publiek een volkomen verdiende 4-1 overwinning te beha len op Halsteren. In de eerste helft van deze ontmoeting speelde de thuisclub een goed partijtje voetbal icaarbij de voorhoede er zowaar in slaagde vier doelpunten te scoren. Alles wees er op dat de voorhoede eindelijk over haar dieptepunt heen was. Wat een teleurstelling werd hierna hetgeen dat in de 2e speel- helft werd vertoond. Met enkele on derbrekingen domineerde Zierikzee hierin volledig. Talrijk waren de kansen welke iverden geschapen maar geen enkele werd op de juiste wijze afgerond, hoewel hier kansen bij waren welke praktisch niet te missen waren. Met dit al blijft het optreden van de Zierikzee-voorhoe- de in de komende ontmoetingen nog steeds een groot vraagteken. Burgh blijft het intussen uitstekend doen. Met 2-0 werd de lastige uitwedstrijd tegen DIVO gewonnen waardoor de groen-witten konden oprukken naar de 2e plaats op de ranglijst. De be langrijke wedstrijd voor de bezet ting van de bovenste plaats tussen Vosmeer en VES '35 eindigde in een kleine maar kostbare 1-0 overwin ning voor de Brabanders, die nu de leiding stevig in handen hebben. NVS en De Schutters kwamen door een 3-3 gelijk spel ieder in het bezit van een kostbaar puntje. De belangrijke wedstrijden Hansw. Boys-Zierikzee II en Luctor-Renes- se gingen beide wegens terreinafkeu ring niet door. Met een verrassende 6-0 overwinning op Patrijzen, dat blijkbaar geheel van slag is, wist Robxir zijn eerste zege in deze com petitie te behalen. Renesse 8 5 1 2 27-15 11 Dreischor 11 4 3 4 24-23 11 Zierikzee II 7 4 1 2 22-16 9 Patrijzen 8 4 1 3 20-22 9 Hansw. Boys 6 3 2 1 26-14 8 Luctor 5 3 1 4 13-10 7 Kruiningen 9 3 1 5 22-26 7 Robur 7 1 3 3 17-20 5 Kwadendamme 7 0 1 6 10-31 1 In de 2e klas C hield Zonnemaire, door een 5-2 overwinning op Renes- se II, haar aanspraken op de titel volledig in eigen hand. De rood-ge- len die thans de 2e plaats innemen staan er relatief bezien het gunstigst voor. In een doelpuntrijke wedstrijd ivist Zierikzee III het thuis spelen de Dreischor II met 6-4 te verslaan. Brouwershaven en SVOWK deelden met 1-1 de puntjes broederlijk. Burgh 11 Zonnemaire Renesse II Br.haven SVOWK Zierikzee III Dreischor II 10 7 0 3 31-18 14 9 6 12 29-22 13 10 6 0 4 28-23 12 11 3 4 4 25-26 10 8 3 2 3 19-17 8 9 3 0 6 28-36 6 9 117 23-40 3 VES '35 11 8 1 2 28-15 17 Burgh 11 6 2 3 27-23 14 Vosmeer 11 6 1 4 22-17 13 NVS 11 4 3 4 28-28 11 Kruisland 9 5 0 4 18-21 10 RKFC 10 4 2 4 24-23 10 De Schutters 11 4 2 5 23-20 10 Zierikzee 11 4 2 5 17-22 10 Halsteren 11 4 1 6 22-27 9 DIVO 10 3 2 5 17-24 8 SC Gastel 10 3 1 6 18-17 7 Cluzona 10 2 3 5 15-25 7 ZATERDAGCOMPETITIE. Door terreinafkeuringen konden in de le klas maar twee wedstrijden door gang vinden. Kats kon haar leiders positie nog verstevigen door in Axel met 3-1 te winnen van de reserves van AZVV. In de andere ontmoeting iverd het lot van Krabbendijke II vrijwel bezegeld door de 5-1 neder laag welke zij btj Yerseke III kregen te inkasseren. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas B bleek Dreischor door haar twee achtereen volgende nederlagen allerminst te zijn aangeslagen. Kruiningen, dat vorige week nog met 6-1 van Robur wist te winnen, ondervond dit aan den lijve daar zij met een afgeteken de 4-1 nederlaag de thuisreis over de Oosterschelde moest aanvaarden. Kats 12 9 1 2 Hoek 10 6 2 2 Nieuwland 11 6 2 3 Wolf aartsdijk 9 6 1 2 Br use Boys 10 6 1 3 Kapelle 10 5 2 3 Wemeldinge 11 4 1 6 Nieuwdorp 10 4 0 6 Yerseke III 10 3 2 4 MEVO 11 4 0 7 AZVV II 11 4 0 7 Krabbendijke II 10 0 1 9 Op de maandag 16 december aan staande te houden vergadering van de gemeenteraad, komen nog enkele zaken aanvullend aan de orde. Ter Stichting „Onder eigen dak" DEN HAAG. G-12. Het kopen, be- wonen en onderhouden van een ei gen woning werpt een reeks vraag stukken op die voor velen moeilijk oplosbaar zijn. Een confrontatie met deze problemen heeft in Den Haag geleid tot het oprichten van een „Stichting tot behartiging van de bezitters van een eigen woning", door mr. P. P. A. Teunissen en mi', H. J. Minderop. Het bureau dezer stichting zal adviezen geven over vraagstukken die met het bezit van een eigen woning samenhangen. Bo vendien zal een voorlichtend maand blad „Onder eigen dak" verschijnen. inzage worden gelegd de stukken, die betrekking hebben op de brug- klasse van bet Professor Zeeman lyceum. Op woensdag 11 december aan staande zal over deze materie nog een 'bespreking plaats vinden met de inspekteur voor het middelbaar on derwijs. Over deze bespreking wordt in de vergadering verslag uitge bracht. Voorgesteld wordt over te gaan tot onderhandse aanbesteding van een kleedlokaal en een clubhuis op het sportpark „Bannink". Een ander voorstel heeft 'betrekking op het benoemen van dr. J. C. Röhner tot conrector van de gemeentelijke gymnasiale afdeling, ter opvolging van mejuffrouw A. C. G- Oudemans. Tenslotte wordt in verband met de gestegen prijzen voorgesteld de bran«lstoffentoeslag met ingang van het stooikseiaoen 1963-1964 te verhogen met f 30,en 'te brengen op f 210,per gezin of alleenwo nende. Ingezonden mededeling de heerlijke drop-bonbon Jaarlijks trekt het korps vijftien maal de straat op slaan buiten de rijke landbouwgebie den en buiten de grote steden waar in de hele bevolking - blank en ge kleurd - zijn bestaan moet vinden. Maar als men daarvan afziet, zijn de verkiezingen in de bantoestans in ieder geval een toetssteen hoe de negerbevolking in feite denkt over de apartheid. In Transkei, het eerste der bantoe stans, hebben de Xhosa's in meer derheid tegenstanders van apartheid en zelfs van het instituut der ban toestans gekozen voor hun parle ment. Mar hoe ging dat Daarbij moet men in aanmerking nemen dat minister De Wet Nel van bantoezaken massa-bijeenkomsten verbood. Partijvorming werd belet door arrestatie en bovendien wisten kandidaten voor het Transkeise par lement dat ze onder de sabotage- wetten gegrepen konden worden als ze iets zeiden dat als „opruiend" be schouwd kan worden en dat kan al vrij gauw. Ook was het bijvoorbeeld verbo den oneerbiedig te spreken over de stamhoofden, van wie velen hun po sitie aan de regering danken en daarom weinig reden hebben die niet te steunen. Deze stamhoofden - 64 stuks - vormen met de 45 geko zenen het parlement. Bij gebrek aan partijvorming en mogelijkheid tot propaganda voor een program hébben de Xhosa's voornamelijk op de reputatie van de kandidaat moeten stemmen, waar bij de aanbeveling van het stam hoofd vaak een doorslag zal hebben gegeven. Geen apartheid Des te opmerkelijker is het, dat ivooral aanhangers van het opper hoofd Victor Poto zijn gekozen, wat men toch niet alleen mag toeschrij ven aan het feit dat hij de hoogste rang heeft van de stamhoofden. Hij staat bekend als een tegen stander van de apartheidspolitiek en hij heeft dat zeer listig ook laten blijken zonder zich op verboden wij ze tegen de regering te keren met alle risico van arrestatie. Hij open baarde zich als voorstander ervan dat het grondbezit in de Transkei niet alleen aan de gekleurden zou worden voorbehouden, een zaak die waarschijnlijk per abuis niet gere geld was in de voorgeschreven grondwet van dit bantoestan. Maar als hij blanke grondeigendom moge lijk wil maken, dan betekent dit dat op een punt de blanke zich met de zaken in het negergebied mag be moeien. De grondslag van wederke righeid houdt in dat omgekeerd dan ook de neger zich met de zelfde za ken in het blanke gebied zal mogen bemoeienDat. is nu juist wat De Wet Nel niet wil: hij wenst dat de bantoestans beslist geen meer-ras- sen-gemeenschappen zijn; de blanke heeft geen rechten binnen de ban toestans, de bantoe niet in de blan ke gebieden, is het uitgangspunt. In principe behoeft Verwoerd zich niet ongerust te maken. De meer derheid van opperhoofden zal chef Kaiser Matanzima wel tot eerste premier van de Transkei benoemen. En dit is een aanhanger van Ver- woerd die de gevaarlijke gedachten van chef Poto beslist niet zal uit voeren. Onaangenaam voor Pretoria is alleen dat de uitslag van de ver kiezingen het de regering onmoge lijk maakt te zeggen dat de animo voor apartheid en zijn konsekwen- tie van bantoestans groot is onder de zwarte bevolking. HAAMSTEDE-BURGH, 7-12. De verenigingen in de dorpen die door de burgerij het meest gewaardeerd werden zijn wel de muziekvereni gingen, die er voor zorgen dat bü hcogtepunten en feestelijkheden de passende omlijsting op muzikaal ge bied wordt verzorgd. Al heel vroeg bestonden er harmonieën of fanfares doch in de jaren van 1850 tot 1900 is het aantal zeer toegenomen. Rond de eeuwwisseling en enige tientallen jaren later floreerde op elk dorp de „muziek". Uniformen bestonden toen, nog pas in de gedachte van de muzikanten en het bleef bij een pet. Langzamer hand' begon, de sport en vooral het voetbalspel wat afbreuk te dben aan de muziekkorpsen. De meer sportie ve jongelui gaven de brui aan' hun instrument en stortten zódh vol over gave op de sport. Een 'gedeelte kon beidé verenigingen verenigen doch de contributie en de 'benodigdheden waren voor velen toch wel wat te machtig. Het muziekconcours was jaarlijks het hoogtepunt van het 'doen en la ten der verenigingen. Er is 'in de vroegere jaren 'gereisd naar Zuid- Beveland, Walcheren, Noord-Beve land en Zeeuws-Vlaanderen, d'och voor de kas was het een buitenkans je als er een concours op het eiland werd gehouden. De reiskosten ble ven dan zeer gering, want de har monie had de gewoonte cm meestal per boot van een of andere beurt schipper naar de concoursplaats te varen en dat was niet 'goedkoop. Hoe hoger de prijs die behaald werd, hoe hoger het lied' dat in de verre avond uren1 op de terugweg wend ingezet. Deze 'liederen brachten dorst teweeg en er was voor gezorgd dat verschil lende dranken aan boord waren, en kadetjes en lcrentekoeken. Doch ook in Haamslede werd wel eens een concours georganiseerd, meestal bij een 'groot jubileum der vereniging. In veler herinnering is nog de grote speciaal met zeildoeken gebouwde tent met er vlak tegenover het nie tig aandoende tentje voor de jury. De tram kwam met groot materiaal en 'had een sliert extra wagons ach ter de 'l'okomotief om de muzikanten te kunnen vervoeren. Voor het con cours begon, had d'e voorstelling door het dorp plaats. Veel school jongens vonden het een. genoegen (en ze verdienden er nog wat mee ook) om voor een korps uit te lopen met een groot bord' aan een lat. Op dat bord1 stond dan de naam van de vereniging en de plaats van her komst. Gewerkt werd er niet op zo'n dag en iedereen was op de toen nog „festival" geheten muzikale wapen schouw aanwezig. Op vele zaterdagavonden in de zomer 'blies „Witte van Haemstede" op de tent en omdat er nog geen concurrentie was kwamen velen luisteren. Af en toe moest wel eens midden in een muziekstuk gestopt worden omdat de tram met veel ge sis en gefluit voorbij kwam en de muziektent bijna boven op de rails stond. Langzamerhand ging de be langstelling achteruit. Er 'kwamen sportwedstrijden, er was meer mo gelijkheid tot ontspanning en: de te levisie 'kwam. Het programma moest veranderd worden van 'het meer zware genre naar de lichtere amuse- mentsnumimerg opdat er toch nog enkelen' kwamen luisteren. Daarom is het voor die harmonieën en de fanfares op het platteland een moei lijke strijd 'geworden Om het hoofd beven water te houden. Tachtig jaar „Witte van Haemstede" heeft het tachtig jaar gepresteerd om nog steeds de dorpen Haamstede en Burgh wanneer dit past van de no dige muziek te kunnen voorzien. Elk jaar trekken de muzikanten onge veer vijftien maal de straat op om hun aandeel te brengen in de vele evenementen die nu eenmaal nodig zijn geworden in het hedendaagse recreatiebestel, waarin ook Haam stede en Burgh de laatste jaren ruim schoots bededd zijn. De burgerij mag dan ook de harmonie „Witte van Haemstede" die tijdens de fees telijkheden bij het 75-jarig bestaan in de R.T.M.-garage te Burgh door wijlen burgemeester Röell 'het pre dikaat „koninklijk" weird overhan digd, zeer diankbaar zijn voor het ve le goede muzikale en gewaardeerde werk dat ze in de loop van de tijden in Haamstede en Burgh heeft ge bracht. Ook vele badgasten hebben ruimschoots kunnen genieten van de muzikale noten die hun muzikanten op zo'n voortreffelijke wijze uit hun instrumenten wisten te halen. Zaterdag 14 december aanstaande houdt het bestuur receptie in hotel Bom. De burgerij wordt daartoe uit genodigd gelukwensen te brengen van 17,00 tot 18.00 uur. Tevoren, om half drie zal de harmonie een fees telijke rondgang door beide dorpen maken. We kunnen dan ook de inge zetenen vanaf deze plaats wijzen op de mogelijkheid Om hun muziek te gaan feliciteren met dit jubileum. Op vrijdag 20 december 'houdt dé harmonie de feestelijke uitvoering, waaraan dit jaar de toneelvereniging „Het Gouwse Masker" medewerkt. Deze uitvoering wordt in hotel „Het Wapen van Burgh" gehouden. Ge zien de reeds eerder behaalde suc cessen van dit toneelgezelschap 'be looft het een mooie avond te worden. !ngezonden mededeling FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK 34 Adrie mopperde nog even door en vroeg tenslotte, toen Bep op de rand van zijn bed' was gaan zitten: „Wat is er aan de hand?". Het meisje had hem doordringend aangekeken en gevraagd: „Wie is het?". „Wat bedoel je?". „Draai er niet omheen, broer. Dat meisje, gisteravond 'op d'e Hereweg". Hij werd rood en keek haar ver ontwaardigd aan. „Waar bemoei jij je mee?". „Je hebt gelijk. Het is mijn zaak niet. Maar als het serieus is, kom er dan mee thuis, he? Je weet hoe va der is. Dat straat-gevrij is zo ba- maal". „Zo? En Leslie dan indertijd?". Ze knikte. „Die klap is voor jou. Alleen.toen waren de omstandig heden anders, zo vlak na de oorlog. Overigens: hier wisten ze ervan, want ik stak het niet onder stoelen of banken. Jij vrijt in het 'geniep". Hij schudde zijn 'hoofd. „Dat is kolder. Maakte jij er somg een pu blieke vermakelijkheid van?". „Hoor eens, Adrie, laten we er niet om gaan twisten. Alg het een net meisje is, neem haar dan een keer mee naar .huis. Wie is het ei genlijk?". „Je kent haar toch niet: Truus van Leer". „Van die winkel in huishoudelijke artikelen?". „Ken je haar dan?". „Ik heb haar wel eens ontmoet. Noualle respekt voor je smaak. Hoe lang 'kennen jullie elkaar al?". De jongen sohoot in een lach. „Dat weet ik niet precies: al jaren. Vóór de 'bevrijding al". „Nou, sufferd, neem haar dan een 'keer mee naar huis. Ik zal vader wel voorbereiden. Per slot van rekening ben je een en twintig". Hij 'kwam 'half overeind zitten. „Luister eens, zus, ik maak gauw promotie, misschien dit najaar al. En ehze bouwen woningen voor de militairen. Ik heb zo al eens 'ge polst, of ik er voor in aanmerking zou kunnen komen. Er is een klein kansje. Zou vader er wat op tegen hebben, als we gingen trouwen?". Ze stond' cp en liep even door de kamer. „Hoe 'denkt Truus er over?". „Die? Als 'ik haar zin deed: liever vandaag dan morgen". Bep dacht nog een poosje na. „Zal ik het vertellen? En neem je Truus vanmiddag dan mee hierheen?". Terwijl Adrie na de maaltijd zijn meisje haalde, lichtte Bep haar ou ders in. „Adrie heeft trouwplannen, maar jullie weten, hoe het is: hij heeft er niet over durven beginnen. Vanmiddag ibrenigt hij haar mee naar huis. Er is een kansje, dat hij in De venter een huis 'krijgt, als hij pro motie gemaakt heeft. Ik vind, al is hij nog erg jong, dat hij die kans moet benutten. Wat denken jullie ervan?". En tot Bep's verwondering en op luchting was majoor Van Beusekom van mening, dat een beroepsofficier er verstandig aan deed niet te lang te wachten met een huwelijk. Ook uit prestige-overwegingen. In het najaar van 1949 werden er binnen een maand twee huwelijken volt rolde en: Cornelia en Elsje eind oktober, en Adrie en Truus midden november. Zodat er twee bruiloften plaats vonden', waarbij heel wat we- derzijidse familieleden tegenwoordig waren. Tijdens het feest van Adrie en Truus zat Arie Schras een poosje bij zijn schoonzuster en vroeg: „En, Bep, wanneer 'ben jij aan de beurt?". Er fcwaim even een ernstige trek op haar 'gezicht. „Ik zal wel de on getrouwde tante 'blijven, zwager Arie. Waarschijnlijk heb ik m'n kan sen vooibij laten gaan. Zes en twin tig ben ik onderhand; een oude vrij ster". Arie lachte vrolijk. „Een man zal gestraft worden met zo'n oude vrij ster als jij. Weet je, Bep hij boog zich vertrouwelijk naar 'haar toe vroeger dacht ik wel eens: als ik Riet niet kan krijgen', ga ik werk maken van Bep". Ze keek hem verbaasd aan en be gon te 'kleuren. „Idioot, ik geloof er niets van. Je kende me nauwelijks". „Dat dacht je, schoonzusje. Jaren geleden, het was nog vóór de oorlog, had er eens op d'e Grote Markt bij de Oude Boterinigsestraat een aan rijding plaats tussen twee meisjes op de fiets. De schuldige reed snel weg en liet de ander met de brokken achter in casu een kapotte ketting- kast en een verbogen trapper. Ik heb teen de trapper wat recht gebo gen, zodat bet meisje 'in ieder geval weer naar huis kon rijden. En nu mag jij raden, wie dat meisje was". Ze 'keek hem met grote ogen aan. „Was jij dat, die m'n trapper recht- boog?". Hij knikte, inwendig genietend van haar verbazing. „Dat was Ik en ik herkende je meteen als het zusje van Riet. Ik dacht toen al: wat zal dat later een knap ding worden. En laat dik nou nog gelijk gekregen heb ben na al die jaren?". Ze begon te kleuren. „Arie, lelijke flirt, ik zal Riet eens vertellen, dat je me hier het hof zit te maken". Hij genoot opnieuw. „Ik heb Riet gekregen, dus „Dus mij 'had je niet meer nodig, he? Goede zeg, nooit geweten, dat jij het was, die me toen hielp. Een jaar of tien geleden is het. Gek, dat je zulke kleine voorvallen nooit ver geet, he?". „Herkende je me edit? Ik bedoel: als het zusje van Riet?". Hij knikte. „Je lijkt immers nog veel op haar? Jullie zouden wol voor tweelingen kunnen doorgaan". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5