CHROESJTSJOW ONTVOUWT ZIJN SCHEIKUNDEPLAN Z.-Vietnam vijf weken na de omwenteling De strijd tegen de kanker Slechte start E.E.G.-marathon Bejaarden willen A.O.W.-verhoging Brits protectoraat Zahzibar onafhankelijk Studentenrel in Amsterdam Een boortoren op Schiermonnikoog? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! Dinsdag 10 december 1963 120e jaargang No. 19495 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118.Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55; per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm.; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,per stuk. in au nummer. Tachtig jaar „Witte van Haemstedé" Rede op partijcongres Vliegramp in Amerika ■kil Dit nummer bestaat uit 8 pagina's MOSKOU, 9-12. Premier Chroesj- tsjov heeft maandag in een rede die vier en een half uur duurde voor het centrale comité van de Sowjet- Russische partij in het Kremlin zün beleid inzake de aankoop van graan in het buitenland verdedigd en een nieuw plan voor „brood door schei kunde" ontvouwd, De graanoogst van dit jaar was twintig procent minder dan het record van 1962, zei h(j. Chroes.jts.icv stelde orders bij bui tenlandse firma's voor „een heel ccm-olex chemische fabrieken en een aantal andere ondernemingen" in het vooruitzicht. Voorwaarde hierbij is, dat de leveranciers tevreden zijn met een „eerlij'ke winst" en dat er kredieten beschikbaar moeten zijn. De So\vjet-Un;e heeft een ernstige achterstand bij de produktie van kunstmeststoffen. Ohm^-ïfsjcv waarschuwde tegen westelijke pogingen om aan de leve ring van eraan cf chemische fabrie ken ocli-Heke voorwaarden te ver binden. Van 1964 tot 1970 zullen m^r 42 miljard roebel voor de ontwikkeling' van de chem'sche ;n- d'u^rie en de toepassing van 'kunst mest in de landbouw worden uitge- h-'ikikon. Tn dc.e periode moeten on- eeveer 200 nieuwe chemische fabrie ken worden gebouwd en meer dan 500 andere worden herbouwd. Chroesjts.iov maakte bekend, dat het door hem in september naar voren gebrachte plan om de pro duktie van minerale kunstmest ♦eeen 1970 op 100 miljoen ton per jaar te brengen, was gewij zigd. Tegen 20 miljoen ton dit jaar moet er nu tegen 1970 70 a 80 miljoen ton worden geprodu ceerd, r>~/e vermindering was door wes t-rijke deskundigen voorspeld toen R'ic=-!'?che brieven van Russische ge- Portugese uitnodiging voor 0e Thant MEW YORK. 9-12. Portugal heeft <^-"etar:s-generaal Oe Thant van de V N. uitgenodigd voor een bezoek aan Angola en Mozambique om zelf ■te 7-'en hos de toestand daar is. rv .p n;t"o'lyy'ir.ig ;s jn v«ïPff_ he'dsraad door de Portugese minis ter van buitenlandse zaken, Nogue- r *i. gedaan. Het onderzoek naar de moord op Kennedy WASHINGTON, 9-12. De Ameri kaanse Senaat heeft maandag met algemene-stemmen een wetsontwerp goedgekeurd waarbij buitengewone bevoegdheden worden verleend aan de commissie die kortgeleden in het leven is geroepen om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden van de moord op president Kennedy. Earl Warren, de president van het Amerikaanse opperste gerechtshof, die aan het 'hoofd staat van de com missie had het Congres om goedkeu ring van een wetsontwerp verzocht, we ai bij de commissie-de bevoegdheid zou krijgen-, dagvaardingen uit te grven. Het maandag aangenomen wetsontwerp gaat echter nog verder. Geen der gedagvaarde personen zal zich kunnen beroepen op de Ameri kaanse condwet om het afleggen van een getuigen's te -weigeren dat hem of haar bij de zaak zou kunnen betrekken. Daartegenover sta at, dat ieder die voor de commissie ver schijnt. gevrijwaard 'its tegen elke vervoeging, waarbij een uitzondering wordt gemaakt voor gevallen van meineed. Eenzelfde wetsontwerp is ingediend bij 't Huis van Afgevaar- d>d:-n maar is daar nog niet in stemming gebracht. BRÏEVEN IN HET LUIK Toen de nieuwe eigenaar van een huis in de Zuidslavische plaats Pancevo dezer dagen de benedenluiken van een dichtgemetseld venster van zijn nieuwe aankoop open maakte, rolde daaruit een stroom brieven, telegrammen en kranten waarvan sommige al meer dan negentig jaar oud waren. Gebleken is dat de postboden hnn bestellingen door het openstaande boven- luik vnerpen, in de veronder stelling dat zij dan wel in een kamer terecht zouden komen. Een bloeiende zaak, die vroe ger in het pand gevestigd was, was over de kop gegaan om- J dal de relaties zich erover be- J klaagden dat hun brieven niet b'antwoord iverden. leerden gepubliceerd werden, die zeiden dat zoveel kunstmest niet no dig zou zijn als er meer geconcen treerde soorten werden geproduceerd en als er minder op de boerderijen werd verspild. Chemische industrie Chroesjtsjov zei dat de produktie van de chemische -industrie tussen 1964 en 1976 drie a drie-en-een-half maal zo groot zal zijn als 'thans het geval is. Als gevolg hiervan zal de groei in 'bepaalde industrieën „mis schien" moeten worden afgeremd, zo zei hij. Met betrekking' tot de Russische graanpositie zei Ohroesjtsjov: „Als we de methoden van Stalin en Mo- lotov bij de -broodvoorziening voor het volk hadden gevolgd, zouden we zelfs dit jaar graan hebben kunnen ui Lvoeren". „Dit was hun methode: Zij voer den graan uit terwijl -in bepaalde gebieden in dit land de mensen op zwollen van de honger of zelfs van de honger omkwamen. Ja, kamera den, het is een feit, dat in een aantal gebieden in het land, bijvoorbeeld in het gebied van Koersk, in 1947 mensen stierven van de honger en toen verkochten we graan". SAIGON, 9-12. Dertien hoge amb tenaren van de voormalige Zuidviet- namese regering Ngo Dinh Diem, ender wie de chef van de geheime politie Doeong van Hieu, zyn door de nieuwe regering ontslagen en zullen moeten terechtstaan, zo is in Saigon maandag bekend gemaakt. Volgens een regeringscommuniqué zullen zij, tezamen met zeven funk- ticnarissen van de voormalige politie en speciale politie, terechtstaan we gens corruptie en machtsmisbruik. Doecng van Hieu was een, van de •-.0est gevreesde mannen in ZuM- Vietnam. Hij zou verantwoordelijk zijn -voor de dood van verscheidene politieke personen in gevangenkam pen en een van de voornaamste ont werpers van de campagne tegen de Boeddhisten in augustus zijn ge weest. Zes Zuid'vietnamese ambas sadeurs, onder wie die te Londen en Parijs, en de consul-generaal van Hongkong zijn ontslagen. Het hooikl van dé militaire revolu tionaire raad, generaal Doeong van Mirüh, zei maandag op een perscon ferentie dat de nieuwe regering in de vijf weken na- de staatsgreep „ta melijk bemoedigende resultaten" be reikt heeft. De -militaire toestand in 'de strijd' tegen de communisten „is goed in handen", en het economische leven wc-rdt weer normaal. Geruchten over interne 'moeilijkheden in de militaire raad sprak hij tegen. GENEVE, 9-12. Overmatig eten, drinken en zonnebaden 'kan kanker veroorzaken en ook sommige kosme- tisc'he artikelen zijn gevaarlijk, zo heeft de wereldgezondheidsorgani satie maandag meegedeel'd. Een com missie van de W.H.O. die zich 'be zighoudt met de bestudering van maatregelen ter voorkoming va-n kanker dringt er 'in een rapport op aan, dat toepassing van alle 'kanker verwekkende stoffen in de industrie, in kosmetisehe artikelen en voedsel door de regeringen wordt tegenge gaan. Het reken moet stei'k women on'traden, aldus de commissie. BRUSSEL, 9-12. De -maandag in Brussel begonnen marathon-zitting van de ministerraad va-n de Europe se Economische Gemeenschap is slecht gestart. „Ik heb een verloren dag. Ik ben woedend", verklaarde de Franse minister va-n landbouw, Pisani, maandagavond na afloop van de eerste dag. Als voorzitter van d'e ministerraad sprak de Nederlandse voorzitter, minister Biesheuvel, er zijn „teleurstelling" over uit, dat de ministers van de „zes" bijeen waren gekemen zonder dat er besluiten konden vallen. „Dit heeft weinig zin", voegde hij hier aan toe. De oorzaak van deze toestand: de dele gatie van de Duitse bondsrepubliek was niet in staat tot enigerlei beslis sing bij te dragen, omdat -de rege ring deze week in Eonn een aantal „ingrijpende politieke besluiten" ne men moet, zoals van Duitse zijde in do ministerraad werd aangekondigd. Sleutel was zoek Een officier van de Britse marine, de 31-jarige luitenant-ter-zee Bryan Sma'l'ley, is maandag door een krijgs raad in Portsmouth ernstig berispt, omdat hij de sleutel van een kluis met „zeer geheime" documenten van de N.A.V.O. en de Britse marine be waarde in een medicijnkis'tje aan boord va-n zijn onderzeeboot, de „Auroc'hs". De s'toutel was op zekere dag uit het kistje verdwenen, teza men met twaalf morfinetable-tten, maar voer het openen van de kluis moot men ook een com'bina't.ie we ten. „Er is geen sprake van vermis- s't-t van documenten of ui-tlek'kign cl :r daarin vervatte geheimen", zo besliste de krijgsraad. Kunstdiefstal in Parijs PARIJS, 9-12. Uit een museum in Parijs zijn zondagnacht 17 wandta pijten, waaronder een -van Lurcat en c-en van Zadki-ne, plus een dertigtal reprodukties van schilderijen -gesto len. De totale waarde van de tapij ten. die sa-men 100 -kilo wegen, wordt r^c-chat op 450.000 gulden. De dieven zijn via een werkplaats naast het museum het gdbouw binnengekomen. Groot watergebrek in Rio de Janeiro RIO DE JANEIRO, 9-12. Achttien kinderen, zyn dit weekeinde door ge brek aan water in de door droogte getroffen stad Rio de Janeiro gesto'r. ven. Honderden kinderen werden naar het ziekenhuis overgebracht. Er-ster ven ongeveer zes 'kinderen per -dag in dë voor december ongekende hit tegolf waarbij de temperaturen stij gen tot boven de 40 graden. Honder den mensen liepen 'in optocht langs een- reservoir in een district van Rio, roepend: „Wij willen water". Ontvoerders Sinatra jr. in arrest? STATELINE, 9-12. Leden van de Amerikaanse federa-le recherche (F. B.I.) en van de plaatselijke politie hébben maandag in een -buitenhuis op 30 km. afstand van de plaats waar Frank Sinatra Jr. zondagavond ont voerd werd zés mannen aangehou den. Hun werd het verbergen van een door de politie 'gezochte ten laste gelegd. De F.B.I. wilde geen nadere bij zonderheden verstrekken. Waar de ontvoerde zich bevindt werd niet bekend gemaakt. Einde van landarbeiders wet DEN HAAG, 9-12. - De ministers van Landbouw en Visserij, van Fi nanciën, van Justitie en van Volks huisvesting èn Bouwnijverheid heb ben bjj de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend dat voorstelt de landarbeiderswet van 1918 in te trek ken. Reden daarvoor is dat deze wet in feite niet meer werkt. De landarbeiders-wet diende 'er toe om de destijds zeer -slechte 'sociale positie van de landarbeiders -te ver beteren- door 'hen in- de gelegenheid te stellen een wonling -met land, een zogenaamd .plaatsje" in eigendom dan wel 'in -pacht te laten -verkrijgen-. In de bij het wetsvoorstel behorende memorie van toelichting zeggen d'e -bewindslieden onder meer dat aan gezien volgens de landarbeiderswet een „plaatsje" niet meer dan f 4.000 mocht kosten, sinds 1945 deze wet p- -akC:isc'h niet -meer is toegepast. De ministers achten verder onder meer do sociale funktie van de wet zo ge reduceerd en de aan d'e wet verbon den 'landbouw-economische -aspekten van zodanige aa-rd, dat de wet als een anachronisme is te beschouwen. Me» kan zich niet voorstel len hoeveel geest er nodig is om nooit belachelijk te zijn. Zondagavond is een Boeing 707 van de P.A.W.A. koH voor de landing op het vliegveld van Philadelphia door de bliksem getroffen en neergestort. Bij deze vliegramp kwamen 74 passagiers en een bemanning van acht om het leven. leven. Op deze fotocombinatie zien we twee beelden van de ramp. AMSTERDAM, 9-12. Bijna twee duizend bejaarden 'hebben maandag middag in Beïlevue te Amsterdam een openbare vergadering bijge woond, die de algemene bond van bejaarden en de Katholieke bond van bejaarden en gepensioneerden (afdeling Amsterdam) 'hadden be legd en waarin de leuze „verhoging van de a.o.w. tot een SoCiaal mini mum - nu" 'het uitgangspunt was. De sprékers van deze middag werden door de aanwezigen voor wie twee zal'en van Bellevue -nog te klein 'bleken te zijn, herhaaldelijk met luide bijvalsbetuigingen ge steund. Aan 'het Slot van de bijna drie uur durende demonstratieve vergadering werd een motie aange nomen, die ook aan de Kamerleden en de regering zou worden toege zonden. In deze motie werd de drin gende wens uitgesproken per 1 ja- Aanslagen in Venezuela CARACAS, 9-12. Venezolaanse ter roristen hebben maandag -een Brits pakhui-s in Caracas in 'brand' 'gesto ken. De schade wordt ges'ohat op omstreeks 18.000 gulden. Zondag j.l. kwam bij een oliebron bij- het meer van Maracaiibo een- bom tot -ontplof fing waardoor geringe soha'de werd aangericht. Sabotage aan militaire toestellen in V.S. LUCHTBASIS WILLIAM, 10-12, - Op de Amerikaanse luchtbasis Willi am in Arizona i-s ontdekt dat 'bij 61 straa'ltesvliegtuigen van het type T- 38 saboteurs aan het werk zijn ge weest. Onder andere waren de voor naamste elektrische draden ter -be diening van de 1 andingsr©mmen door gesneden. nua-ri 1964 een drastische voorlopige verhoging van de a.o.w. te verkrij gen, die niet van de bestaande pen sioenen wordt afgetrokken en ver zekering van het recht op een so ciaal verantwoord mini-mum voor de bejaarden. Vijftien jaar Rechten van de Mens NEW YORK. 9-12. De Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties is maandagmiddag in speciale vergadering bijeen geweest ter ge legenheid van de vijftiende verjaar dag van de afkondiging der verkla ring van de rechten van de mens. Sekretaris-'generaal Oe Thant zei in -een herdenkingstoespraak dat d'e 'bescherming van de grondrechten en- -vrijheden - nog steeds „een dei- grote taken is, waaraan de Verenig de Naties zich moeten wijden". Ad'lai Stevenson:, de leider van de Amerikaanse delegatie bij de V.'N., noemde d'e -rechten van de mens „d'e grote onvoltooide zaak va-n de -gehe le mensheid". Ook de Russische de legatieleider, Fedorenko, zei dat er op dit -punt „nog veel valt te doen". De verklaring 'over de rechten van de mens werd op '10 december 1948 door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties goedgekeurd. Studebaker stopt in V.S. ZANZIBAR, 10-12. Zanzibar, het Britse protectoraat in oost-Afrika, is maandag te middernacht onafhanke lijk geworden. In tegenwoordigheid van delegaties uit vele landen werd in de gelijknamige hoofdstad met kanon, en geweervuur en een parade luister bijgezet aan de plechtigheid. Sultan Seyjid Jamsjid Bin A-bdoel- la maakte in een rede gewag van d'e nauwe banden tussen Engeland en zijn land. Premier Mohammed Sjantchamadij sprak de hoop ui-t dat Zanzibar met steun van de andere leden- van 'het Britse Gemenebest de grote -vraagstukken waarvoor 't zich ziet geplaatst zal 'kunnen oplossen. De Engelse afvaardiging stond on der leiding van de (hertog van Edin burgh, die een boodschap van- ko ningin Elizabeth voorlas. De Ver enigde Naties waren vertegenwoor digd door de ondersekretaris Ralph B''r,r-he. Vele 'landen 'hebben de nieuwe staat al erkend, waaronder de Sow- jet-Unie en Hongarije. met produktie DETROIT, 9-12. De Studebaker Corporation za'l volgens Dow Jones de aulomobielproduktiie in de Ver enigde Staten definitief 'beëindigen. Op een persconferentie zal de maat schappij héden (dinsdag) bekend ma- leer, dat zij haar fabriek in South Berid (Indiana) na vijftig jaar pro duktie zal sluiten. Naar Dow Jones mededeelt zal Studebaker haar auto- -mobielproduktie overbrengen naar Canada, waar zij al een fabriek heeft en proberen haar in Canada vervaardigde wagens -in de Verenig de Staten te verkopen, Inbraak in nertzenfarm TILBURG, 9-12. Onbekenden heb ben zidh zondagnacht door vernie ling van de afrasteringen toegang verschaft tot de n er teenfarm a an de Lanigendij'k te Tilburg. Een aantal kooien werd opengebroken en een slachting werd aangericht onder de nertzen. Tenminste 27,van de kost bare aldus gedode dieren met een gezamenlijke -waarde van drie dui zend gulden werden daarna meege nomen. Lichte vorst Verwachting tot woensdagavond Veel bewolking, hier en daar mist en geen neerslag van betekenis; overwegend lichte vorst; -aanvanke lijk zwakke, later matige wind tus sen zuid en oost. 11 dec. Zon op 8.37, onder 16.29. Maan op 3.26, onder 14.45. 12 dec. Zon op 8.38, onder 16.28. Maan op 4.33, onder 15.03. Nieuwe maan: 16 dec. te 3.07. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 11 dec. 11.53 v.m. n.m. 12 dec. 0.15 v.m. 12.49 n.m. BROUWERSHAVEN 11 dec. 11.44 v.m. n.m. 12 dec. 0.20 v.m. 12.37 n.m. Nieuwe maan: 16 dec. te 3.07, HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 10-12. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen -nacht vroor het in het binnenland plaatselijk 9 gra den. In de nanacht liep dë tempex-a- tuur echter weer op, -gelijktijdig met het afnemen va-n de mist. Vanmor gen va-i-ieerdë de vorst tussen 3 en 5 graden. Voor de komende nacht woi-dt overwegend 'lichte vorst ver wacht en voor morgen overdag lich te vorst tot temperatui-en om het vriespunt. Uit de laaghangende be wolking kan hier en daar wat lichte neerslag vallen -maar deze neerslag zal van weinig betekenis zijn. Als gevolg van 'het naderbij komen van een oceaandepi-essie neemt de wind iets toe uit richtingen tussen zuid en zuidoost. AMSTERDAM, 9-12. Voor het po litiebureau aan het Leidseplein te Amsterdam heeft een viertal agen ten maandag namiddag met de gum mistok een oploopje van circa vijf tien studenten uiteen gedreven. Aanleiding tot de samenscholing voor het burea-u was het dooi* de po litie aan een onder invloed verkeren de student 'opgelegd rijverbod. Diens motor was voor het bureau aan de 'ketting gelegd. De studenten wai-en het met deze gang van zaken niet eens en wilden de motor terug heb ben. Toen zij na herhaalde aanma ningen niet weggingen, trad de po litie krachtig tegen1 hen op. Een der studenten, die zich juist 'bukte, werd' zijn bril stukgeslagen. De student, aan wie het rijverbod -was -opgelegd', was zelfs het bureau binnen gegaan-, waar hij 2idh echter zodanig gedroeg dat 'hij ter ontnuchtering werd op gesloten. Later op de avond werd hij heengezonden. SCHIERMONNIKOOG, 9-12. Het gemeentebestuur van Schiermonnik oog heeft B.P. (British Petroleum) meegedeeld, dat een bouwvergun ning vereist is, wil B.P. haar voor nemen op het eiland een boortoren op te richten, kunnen uitvoeren. B. en w, zijn van oordeel dat de bouw -van een 'boortoren onder de woningwet val-t en dat daarom de zelfde procedu-re moet worden ge volgd als voor alle andere op te rich ten opstallen. Dit betekent, dat. de bouwvergunning getoetst zal moeten worden aan het uitbreidingsplan van 'de gemeente Schiermonnikoog. In dit uitbreidingsplan is niet in de bouw van de boortoren voorzien. Wijziging van het uitbreidingsplan is een langdurige procedure, waar- legen het aantekenen- van appèl mo gelijk is: bij de gemeenteraad, bij Gedeputeerde Staten en bij dc Kroon I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1