TOT a Verzande revolutie in Turkij< HET ONMOGELIJKE HUWELIJK KERSTWEEK POEDELPRIJS f 50.000,- ZIE Kerstvieringen van het Leger des Heils in Amsterdam Pleidooi voor onderwijsresearch Een Kennedy-weg in Haarlem ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 december 1963 No. 19494 BLIK DOOR HET WERELD De veteraan Inönii heeft bij de Turkse president Curcel het ontslag van zijn regering moeten aanbieden nadat twee van zijn coalitiepartners er de brui aan hadden gegeven. De reden waarom ze dat deden is duidelijk. Bij een reeks plaatselijke verkiezingen zijn de regeringspar tijen er niet zo best afgekomen. Dat op zichzelf is nog niet zo ernstig, maar wel dat de stemmenwinst te recht kwam bij die partijen die het meest in de lijn werken van de ge- executeerde vroegere premier Men- deres. Ook dat is niet zo verwonderlijk, want een van de redenen waarom het U-per destijds in opstand kwam was cat Mender es om de aanhang van zijn partij te spekken aan de bevolking van het platteland nogal royale concessies deed, zodat het wel erg veel weg had van een po ging stemmen te kopen met geld uit de schatkist. En juist in die lande lijke gebieden zijn de verkiezingen van de laatste tijd gehouden. Men blijkt daar de prettige herinneringen aan Menderes' streven zo goed be waard te hebben dat men zijn na volgers van harte bijvalt. Wat doet het leger? Inönü's coalitiegenoten menen kennelijk dat het aanbeveling ver dient van deze stemming wat mee te pikken. Dat zou als konsekwen- tie hebben dat er weer een regering aan de macht kan komen die de door ophanging van Menderes onderbro ken lijn weer voortzet. Het leger heeft zich zeer correct weer terzijde opgesteld zodra nieu we verkiezingen gehouden werden. Maar het is zeer de vraag of het ook terzijde zal blijven staan als de re sultaten van hun revolutie onge daan gemaakt worden. President Gurcel heeft nu wel zijn generaals uniform vaarwel gezegd om een par lementaire democratie als burger te gaan leiden, maar dat betekent niet dat hij zijn invloed in militaire kringen ook heeft laten varen. En wie weet of hij niet - als hij denkt dat het moet omdat de parlementa riërs kennelijk als maar de verkeer de weg op willen - als generaal Ingezonden mededeling weer ingrijpt. Men houdt er in An kara rekening mee. Castrolsten verbitterd Ondanks tartende terreur van castroïstische organisaties hebben de Venezolanen zondag een president gekozen en wel Raul Leoni, een par tijgenoot van zijn voorganger Bé- tancourt. Dat betekent dat diens po litiek van een vooruitstrevend be wind dat de levensstandaard omhoog moet brengen - en dat onder Bé- tancourt ook gedaan heeft - wordt voortgezet. Het betekent ook dat de verkie zingen een nederlaag zijn voor de aanhangers van Castro, van wie in de wijde wereld wel erg bekend is dat ze vliegtuigen kaapten, de voet baller Di Stefano kidnapten, schil derijen roofden, laatst nog een vlieg tuig dwongen van koers te veran deren en een Amerikaanse officier ontvoerden, allemaal stunts voor de publiciteit. Daarnaast heeft deze or ganisatie F.A.L.N. ook tal van bom aanslagen gepleegd, wilde schietpar tijen, brandstichtingen enzovoort, regelrechte terreur waarbij ook do den vielen. Juist de verbittering om hun ne derlaag van zondag kon er wel eens toe leiden dat die terreur nog ver hevigd wordt. Met als doel of recht streeks Leoni ten val te brengen, of dat zelfde te bereiken door het leger zover te krijgen dat het „de orde gaat herstellen" wat dus wil zeggen dat dit een eind maakt aan het ge matigd links bewind van nu. RECHTZAKEN Drie broers voor de rechtbank MIDDELBURG, 6-12. De officier van justitie bij de rechtbank in Middelburg heeft een gevangenis straf van drie en een half jaar ge- eist tegen elk van de gebroeders Frans, Bram en Theo de K. uit Goes. Het trio werd er van verdacht zich begin dit jaar schuldig te hebben gemaakt aan 55 diefstallen, waarvan 37 in Zeeland, 14 in Noord-Brabant en 4 in België. Elk van de drie broers, die ontkenden, was een zes tal ontvreemdingen ten laste gelegd. De rechtbank zal op 18 december uitspraak doen. STROOIBILJETTEN AMSTERDAM, 7-12. Het Amster damse Leger des Heils zal ook dit jaar weer duizenden betrekken bij de viering van het kerstfeest. Er zijn op 17 en 19 december kerstdiners voor eenzamen, bejaar den en logementsgasten. Op maan dag 23 december komen twee groe pen van 750 buitenkerkelijke kinde ren naar Bellevue voor de viering van het kerstfeest. Op die dag wor den ook 1500 voedselkerstpakketten met een waarde van f 15 uitgereikt V rijheidsmedaille voor president Kennedy en paus Joannes WASHINGTON, 6-12. - De presi dent van de Verenigde Staten, Lyn don Johnson, heeft de presidentiële vrgheidsmedaille, de hoogste bur gerij ke onderscheiding die een Ame rikaanse president in vredestijd kan verlenen, pesthuum toegekend aan wjlen president Kennedy en wijlen paus Joannes XXIII. De president deed dit tijdens een plechtigheid op het Witte Huis ge durende welke hij de presidentiële medaille uitreikte aan 31 Amerika nen en buitenlanders, die zich heb ben onderscheiden op het gebied van de veiligheid en de nationale belan gen van de Verenigde Staten, de we reldvrede of op cultureel of weten schappelijk terrein. Vragen over behandeling begroting Sint Philipsland DEN HAAG, 6-12. - Het Tweede Kamer-lid de heer Scheps (P.v.d.A.) heeft de minister van binnenlandse zaken schriftelijke vragen gesteld over de gang van zaken bij de be handeling van de gemeentebegroting in Sint Philipsland. Wanneer zijn de begrotingen 1962- 1963 en 1963-1964 door b. en w. bij de raad ingediend? Is het de ge woonte de begroting wettelijk te laat in te dienen, omdat de bepaling hieromtrent in de gemeentewet van 1851 wordt geacht uit de tijd te zijn? Voorts vraagt de heer Scheps of de raadsleden de begroting tijdig ter inzage krijgen dan wel moeten vol staan met een ontwerp, dat tijdens de begrotingsbehandeling ter tafel komt en derhalve nauwelijks kan worden geraadpleegd. Wordt de be groting praktisch in besloten verga dering van een eenzijdig samenge stelde commissie afgedaan, ver schijnt verslag noch antwoord inza ke het in de commissie behandelde en wordt zodoende de openbare be handeling van de begroting afgehan deld door een hamerslag, aldus het Kamer-lid. Hij wil ook weten of een raadslid hierover heeft geklaagd en of hem daarom door de burgemees ter. is toegevoegd, dat hij eigenlijk geen raadslid zou moeten zijn. In dien een en ander juist is, verzoekt de heer Scheps de bewindsman om maatregelen ten einde aan deze gang van zaken een einde te maken. Winters groentepalet Menige huisvrouw zal met enige droefenis afscheid hebben genomen van de zomergroenten. Maar is er eigenlijk wel een reden om te treu ren. Ook de wintergroenten, zelfs de allergoedkoopste kunnen zó op tafel gebracht worden, dat iedereen er van smult. Denkt U eens aan de prachtige rode kool. Natuurlijk moet U haar niet laten koken tot ze zwart ziet. Dan de mooie groene preien, die heus niet alleen in de soep ver rukkelijk zijn. En wie houdt er niet van zuurkool? Altijd „stamppot zuurkool" is niet nodig: er zijn vele .variaties met deze groente mogelijk. Waagt U zich bijvoorbeeld eens aan het volgende gerecht. Veel moed is er overigens niet voor nodig. Recepten voor vier personen Zuurkoolschotel 600 a 700 gram zuurkool, plm. 400 gram mooi poelet (hiervoor kan ook een rest vlees worden gebruikt), zout, peper, plm. 4 afgestreken theelepels paprikapoeder, 2 eetlepels (1 klein blikje) tomatenpuree, plm. 50 ,gram boter of margarine, 2\<z dl water; puree van 1 a \Vz kg aardappejen. «Het poelet inwrijven met peper en zout en in de boter of margarine lichtbruin bakken. De tomatenpuree, het paprikapoeder en het water toe voegen ende massa stoven tot het vlees bijna gaar is. Rundvlees plm. 1 uur, varkensvlees plm. xfz uur. De zuurkool toevoegen en het geheel nog plm. 15 minuten verhitten tot de zuurkool gaar is. De zuurkool apart opdienen met een luchtige, vooral niet te stijve puree. Of de zuurkool laag om laag met de puree in een vuurvaste schotel overdoen. Als laat ste laag puree nemen. Desgewenst de puree met een dun laagje paneer meel bedekken en enkele klontjes boter of margarine erop leggen. Het gerecht in de oven een bruin korstje geven. Mgr. Alfonso Carinci, de oudste rooms-katholieke bisschop van de wereld, is op 101-jarige leeftijd in Rome overleden. Mgr. Carinci vierde op 9 november zijn 101ste verjaar dag. DEN HAAG. De president van de Verenigde Staten, Lyndon B. John son, heeft H.M. de koningin bedankt voor de bewijzen van deelneming van de koninklijke familie bij het overlijden van president John. F. Kennedy. in Amsterdam. Dan is er ook weer het midderna dhtlkerstfeest voor de vrouwen in de oude binnenstad. Voor deze uitsluitend voor vrouwen toegankelijke viering bestaat steeds grote 'belangstelling. Met ide medewerking van de mili taire geneeskundige dienst en het Rode Kruis wordt op 24 december ini Marcanti een kerstfeest gehou den voor 200 invaliden en langdurige zieken. OOk de tJhuisliggendë zieken en verpleegden zullen niet worden vergeten. Verrassing voor werkers Het Leger des Heils zal in de kerstnacht ook weer een groep Ne derlanders die moeten werken, ver rassen met een pakket. Vorig jaar waren dat alle Nederlandse vuur torenwachters. De kerstfeest-organisator van het Leger des Heils, luitenant-kolonel Pieter Deurloo, deel'de op een pers conferentie mee dat de aotie van vo rig jaar f 48.000 heeft gekost. Voor het Kerstfeest van dit jaar heeft men nu f 2.000 beschikbaar. „Maar onze bliksemactie, die altijd pas na Sinterklaas begint, zal onze positie hopelijk verbeteren". Op 14, 16 en 17 december komen er 60 kerstpotten in de hoofdstad te Staan en op 17 december houdt het Leger zijn speldjesdag. „Wij hebben eigenlijk dat jaar f 55.000 nodig. Ik heb echter het volste vertrouwen in onze actie. Veel mensen zullen ons postgiror- Veel mensen zullen ons postgiro^ nummer N 710 niet vergeten", zegt de heer Deurloo. De toekomst van Veere LEIDEN/VEERE, 6-12. De vereni- gin Vrienden van Veere heeft een schrijven gericht aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin zij haar ad- haesie uitspreekt met de brief, die burgemeester en wethouders van Veere op 19 november 1963 hebben gezonden aan de leden der Staten- Generaal en waarin de gemeente Veere verzoekt Serooskerke niet toe te voegen aan, of samen te voegen met de stad Veere. De vereniging Vrienden van Veere zegt in haar schrijven, dat zij de mo tivering van de gemeente Veere vol ledig overneemt en dat het haar het beste en rechtvaardigste lijkt, als Veere geheel op zieh zelf blijft staan. Aan de hand van een aantal ge schiedkundige feiten, wijst de ver eniging op het enorme belang van Veere, toen het, zeker sinds 1450, de tweede stad van Zeeland was, di rect na Middelburg. Van 1250-1356, zo wordt onder meer betoogd, was Veere het middelpunt van de grafe lijke macht en sedert 1450 werden de heren van Veere admiraal van de Bourgondische vloot. Ook werden in Veere het eerst de Oranje's Wil len III en de latere Willem V tot stadhouder uitgeroepen. Het schrijven eindigt met de wens dat deze beroemde stad op zioh zelf zal mogen blijven en ongerept haar eigen leven zal kunnen blijven lei den. In Angola is, volgens een bericht van het Portugese persbureau Ani, een vrachtauto met vijftig arbeiders in een rivier gestort. Alle inzitten den, ook de chauffeur en de bijrij der, kwamen om het leven. Flitsen uit het buitenland FREEPORT (Illinois). - Identieke tweelingzusters, getrouwd met iden tieke tweelingbroers, die zij op een congres van tweelingen leerden ken nen, hebben na een huwelijk van elf en een half jaar echtscheiding ver kregen op identieke voorwaarden. LEOPOLDSTAD. - De vroegere Kongolese minister van buitenland se zaken Kalanda, die zondag werd gearresteerd wegens beweerde „ak- tiviteit tegen de veiligheid van de staat", is vrijgelaten. LONDEN. - Het Britse fotomodel Christine Keeler is door de centrale criminele rechtbank in Londen tot negen maanden gevangenisstraf ver oordeeld. SUDBURY (Engeland). De Britse conservatieven hebben bij tussen tijdse verkiezingen die in het dis trict Sudbury en Woodbridge (Suf folk) zijn gehouden, hun Lagerhuis zetel behouden. WARSCHAU. In Polen heeft een vrijgelaten verpleegde uit 'n krank zinnigengesticht met een bijl twee van zijn broers gedood en zijn ou ders zwaar verwond. PRETORIA. - Thomas Masjifane, getuige in het sabotageproces tegen Nelson Mandela, ex-leider van het verboden Afrikaanse Nationale Con gres, heeft voor de rechtbank in Pre toria verklaard dat hij door de po litie is mishandeld. CAIRO. Het Egyptische dagblad „Al Ahram" meent dat de Arabieren het bezoek van paus Paulus aan Is raël zullen opvatten als „erkenning van agressie door het hoofd van de katholieke kerk". Rode kool met gebakken uien 500 gram rode kool, 500 gram uien, zout, peper of piment, laurierblad (1 a 2 kruidnagelen), suiker, azijn, plm. 25 gram (2 eetlepels) boter of mar garine. De kool schoonmaken en snippe ren. De kool opzetten met weinig water, zout en kruiden en in plm. 25 a 30 minuten gaarkoken. De uien schoonmaken, in ringen snijden en in de boter of margarine zachtjes lichtgeel bakken. De kool (afgieten en) op smaak afmaken met azijn en suiker. De uien vlak voor het op dienen losjes door de kool mengen, zodat de uien licht van kleur blij ven. Dei kool is zeer smakelijk bij runderlappen, rolpens, gebakken bloedworst of gebaken panharing. Prei met hamsaus Plm. 2 kg prei, zout, peper, bijna 2 eetlepels bloem, azijn of citroen sap, 100 gram ham (boter of mar garine). De prei schoonmaken, in de lengte doorsnijden, schoonspoelen en in stukken snijden. Indien nodig de stukken nogmaals wassen. DDaarna de groente opzetten met weinig wa ter en zout en vlug gaarkoken. Kook tijd 10 15 minuten. De prei op een vergiet laten uitlekken of afgieten. Het vocht binden met een papje van bloem met water. De saus mag vrij dim zijn. De ham in kleine stukjes of smalle reepjes snijden en door de saus roeren. De saus opsmaak afma ken met zout, peper en azijn of ci troensap en desgewenst een klontje boter of margarine. De prei door de saus roeren en even mee verwarmen. Maakt u ook van wintergroente eens een rauwkostsla. Die kan er toe bijdragen dat uw-maaltijden geva rieerd blijven. In oost-Duitsland zitten volgens de Wertduitse stu'dentenJbond 243 professoren, lectoren en studenten wegens politieke delicten gevangen. DE DIEREN EN DE FEESTDAGEN (Ingezonden). Telken jare bereiken de Neder- landsche Vereent ging tot Bescher ming van Dieren uit al'le delen van 'het land klachten, dat kleine dieren, als bv. pluimvee en konijnen, op vaak afschuwelijke wijze worden gedood. Haar zijn gevallen bekend, dat ko nijnen levend werden gevild en de ogen „uitgepeild" (waaruit het dier moest verbloeden) en ook dat kip pen levenld werden geplukt. Er zijn in ons land verschillende abattoirs, waar men voor zeer ge ringe prijs de dieren kan laten slachten; het vlees wordit dan ook nog door deskundigen gekeurd. Men kan zioh voor het slaöhlten van die ren ook tot 'boniafide poeliers wen den. Dierenbescherming wijst er voorts op, dat o.m. het ophangen van ko nijnen en het levend1 plukken van kippen en dergelijke voor de wet strafbaar is en dat meer dan adders - en wel in verband met de zeer vele klachten die haar bereiken - door de inspecteurs der Nederland- sdhe Vereeniging, die over het ge hele land hun Standplaats hebben, nauwkeurig zal worden toegezien. De politie is ten opzichte van dit toesdidht haar steike bondgenoot. Deze laatste mededeling wil niet in de eerste plaats een dréigement ziin; Dierenbescherming rekent im mers op de good-will van ieder wel denkend mens. Evenwel in gevallen waarbij dui delijk opzettelijke wreedheid of niet te verontschuldigen ondoordacht- zaamiheid blijkt, zal zeer zeker wor den opgetreden. UTRECHT, 6-12. De voorzitter van de Bonld van verenigingen tot het geven van Nijverheidsonderwijs, dr. J. R. van Blom, heeft op een in Utrecht gehouden bijeenkomst van deze bond een pleidooi gevoerd voor onderwijsresearch. Ondanks kostbare inventaris en moderne schoolgebouwen wordt er, naar zijn mening, betrekkelijk wei nig gedaan aan gericht, onderwijson derzoek. Hij noemde liet belangrijk dat leerkrachten, directeuren en be sturen zich ervan vergewissen kun nen welke nieuwe perspectieven, nieuwe middelen en nieuwe wegen kunnen opleveren. De 'heer ven Blom zei voorts, dat het hem pijnlijk heeft getroffen, dat 'de staatssecretaris van onderwijs gerrieend 'heeft de drie bonden van verenigingen van nij verheidteonder- wijs, ui't te moeten sluiten van het georganiseerd overleg, waarvan deze bonden sedert het bestaan van de N.O.-wet deel uit maakten. De importantie van het lager nij verheidsonderwijs voor jongens en meisjes wordt, aldus de heer van Blom, niet alleen bepaald door de eisen die daaraan uit technisch, eco nomisch, sociaal en cultureel oog- purjit gesteld moeten worden, dbch ook door de feitelijke omvahg van deze tak van onderwijs. 35 procent Momenteel gaat 35 procent van de lagere schooljeugd naar het lagere nijverheidsonderwijs, die de breed ste stroom van het voortgezet on derwijs is. Van de totale begroting van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, die 2,5 miljard bedraagt, gaat ongeveer een tiende naar het totale nijverheids onderwijs, waarvan 240 (miljoen het lagere technisch onderwijs en 160 miljoen het meisjes nijverheidson derwijs ten goede komt. Het aantal lagere 'technische scho len bedraagt thans 306, het totale aantal leerlingen steeg tot 121.000. Het Stedelijk huishoudonlderwijs telt 297( het landbouwhuishoüdonder- wijs 260 scholen met respectievelijk 85.000 en 36.500 leerlingen. Ingezonden mededeling SPARENN OP LANGERE I TERMIJN II NEDERIANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. HAARLEM, 6-12. In tegenwoor digheid van de commissaris van de koningin in de provincie Noord-Hol land. dr. M. J. Prinsen, heeft de Amerikaanse ambassadeur, de heer John D. Rice, het naambordje ont huld van de Kennedy weg in Haar lem. De nieuwe weg vormt in Schalkwijk de verbinding tussen de Eunopaweg en de Amerikaweg. De burgemeester van Haarlem, mi-. O. P. F. M. Cremers, herdacht de overleden president. Hij bespYak de verhouding Amerika-Europa. Daarom is het symbolisch de ver binding tussen de Europaweg en de Amerikaweg naar Kennedy te noe men. DEN HAAG. Op verzoek van de Indonesische administratie zal met ingang van 9 december het recht streekse radiotelegraafverkeer tus sen Nederland en Indonesië (Am sterdam-Djakarta) worden hervat. Deze dienst werd op 17 november 1960 in opdracht van de Indonesi sche regering gestaakt. NEW YORK. Een Engelsman, die al 75 jaar in Amerika woont, heeft naturalisatie verzocht op 25 maart aanstaande dan wordt hij 100 jaar. LAND- EN TUINBOUW LANDBOUWCIJFERS 1964 In 1953 nam het L.E.I. het initia tief tot 'het uitgeven van een bundel welke alle statistische gegevens over de land- en 'tuinbouw zou bevatten. Deze jaarlijks verschijnende L.E.I.- publi'katie verheugt zioh in een 9teeds groeiende belangstelling. Hierbij willen wij er op wijzen dat thans verschenen is „Lanldibouwcij- fers 1964", waarin wederom de be langrijkste sociale en economische gegevens op agrarisch terrein zijn opgenomen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hengelo (Gelderland) (tweede pred.pl.): D. J. Spijkerboer te Drumpt; te Vorchten (toez.): C. J. de Haan te Zalk. Benoemd tot vormingsleider te Oud-Poelgeest: H. Aalbers te Am- sterdam-Watergraafsmeer. Bedankt voor Kamerik: J. Smit te Lopik. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Amsterdam: S. G. van der Haagen te Schiedam. Geref. Kerken Beroepbaar: De heer H. Koetsveld, kandidaat te Naarden, is beroepbaar. Beroepen te Domburg-Westkapelle en te Genderen: D. O. Vêenendaal, kand. te Vreeswijk; te Laar en Cam- pen (Duitsland): H. Wanink, kand. te Hoogeveen. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Den Helder: J. van Bruggen te Ruinerwold-Koekange. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Klundert: P. van Zonneveld te Bennekom. Geref. Gemeenten Tweetal te Ridderkerk: A. Elshout te Scheveningen en J. van Haaren te Rijssen. Bedankt voor Artesia (Californië) C. Hegeman te Sioux Center (Iowa, U.S.A.), voorheen te Genemuiden); voor Zaandam: H. van Gilst, Lisse. FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJR 33 Ze kwam voor de tweede keer overeind en 'liep, gewoontegetrouw, naar het raam en kéék naar buiten. Tenslotte zei ze: „Het is best moge lijk, dat je gelijk hebt, zwager Arie. Bedankt voor die tip". Een week laiter verteld'e Bep, wat ze besloten had. „Ik ga met hem mee, op kosten van het 'leger. Met een vliegtuig. Jeetje zeg, ga ik vlie gen!". Ri'et keek haar bewonderend aan. „Ben je niet bang?". „Bang? Waarom?". Dat kon Bep niet begrijpen. Vliegen was tegen woordig toüh zeker heel gewoon. Prompt zes weken 'later was ze weer thuis. In burger. In Amerika afgezwaaid en op kosten van de staat weer naar huis. Met een per soonlijk bedankje van de generaal. 'De tweede dag was ze a'l bij Arie op het kantoor. Ze omhelsde haar zwager en drukte op elke wang een zoen. „Je hebt gelijk gehad, zwager Arie, met je advies. Het is één grote desillusie geworden. I'k zou me dood ongelukkig 'gevoeld 'hebben mijn he le leven lang, als ik met Leslie ge trouwd was". „Nou, vertél je ervaringen dan maar". Doch Bep van Beusekom schudde energiek met haar hoofd. „Daar zwijg ik liever over. Het is overigens niet veel fraais. Je hebt me weer houden van het stomste, wat 'ik doen kon. Ik zou nooit in dat 'land 'kunnen aarden. Leve Nederland! Leve ons Groningen!". Veertien dagen later zat ze op het kantoor van een levensverzekeringr maatschappij en verdiende nauwe lijks de helft van wat ze in dienst ontving. Maar ze mopperde niet. „Het was een mooie tijd, die eerste maanden na 'de oorlog", zei ze op een avond.' bij Riet en Arie. „Maai* het was allemaal 'klatergoud. De werkelijkheid is wat nuchterder, maar wel zo goed". Hoofdstuk 10 'Enkele jaren gingen voorbij, zon der dlat er veel schokkends gebeurde in het leven van Arie en Riet, de majoor en zijn vrouw en de kinde ren. De 'kleine Hennie bleef het zor genkind, was laat zindelijk en in ieder opzicht trager dan andere kin deren. Het kind was ontzettend één- kennig, hing als het ware aan zijn moeder en de enige, die wat van hem gedaan 'kon krijgen was tante Bep. Voor do martiale gestalte van zijn grootvader wa9 hij alg de dood en zijn grootmoeder kon hem twee mi nuten op schoot houden, daarna moest hij weer naar moe'ke. Hennie werd evenwel door alle mogelijke liefde en zorg door zijn oudere om ringd en de dokter, wiens advies ze eens vroegen, omdat ze eigenlijk diep in hun 'hart niet zo gerust waren over de langzame vorderingen 'bij het kind, stelde de oudere gerust. „Hij zal misschien in al'les wat later zijn dan zijn leeftijdgenoten, doch zulke kinderen zijn er meer. Uitein delijk weten ze zich op hun manier aan te passen en slagen net zo goed a'ls de anderen. Er is geen enkele re den om er zorgen over te maken". Flip zat al in de derde klas van de lagere school, toen de beide kinde ren een broertje kregen. Riet was hevig teleurgesteld, toen het geen dochter was, doch Arie was ook met deze zoon heel blij en dankbaar. Te meer omdat tante Bep 'tijdens haar eerste bezoek na de geboorte van de jongste spruit op besliste toon ver klaarde, dat deze jongen tenminste sprekend op zijn vader 'leek. En Arie vond dit zelf ook wel. Terwijl Bep de teleurstelling bij Riet over het „weer geen dochter" wegwuifde met de zakelijke mededeling,: „Gunst, kind), maak je je daarvoor zo over stuur? Wees blij en dankbaar, dat je weer een gezond kind ter wereld hebt gebracht. Jullie zijn nog jong en de knulletjes zullen nog best eens een zusje krijgen". In datzelfde jaar badden er nog drie gebeurtenissen plaats, Cornelis, de oudste zoon, die nu een goede baan op het stadhuis hadi, leerde tij dens de vakantie een meisje in Hol land 'kennen en nam haar een week eind mee naar huis. Elsje was een vrolijk (kind, drie jaar jonger dan Cornelis en in één dag had ze zijn beide oudere om haar vinger gewon den. Met Bep 'kon ze uitstekend overweg. Haar heldere schaterlach weergalmde door het grote huis en in alles was ze tegenovergesteld aan Corneli9, de rustige, weinig spreken de ambtenaar. Adrie, de jongsbe, was getreden in de voetsporen van zijn vader. Hij was beroepsmilitair geworden. Ver van huis was zijn standplaats; De venter, maar de wekeinden was hij doorgaans thuis. En a'l spoedig had de familie door, waarom Adrie schier iedere vrijdagavond naar Groningen reisde. Bep had het tweetal op een zaterdagavond gezien, de armen stijf om elkaar heen en de volgende zon dagmorgen was ze heel ongegeneerd op zijn kamer gekomen, terwijl de jongen nog in 'bed' lag. Hij had ge protesteerd, doch Bep lachte hem in zijn 'gezicht uit. „Klets, we zijn broer en zus en wat ik je te vertellen heb wi'l iik onder vier ogen doen, begre pen?". (Wordt vervolgd). 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5