„Aannemers met de rug tegen de muur" ZEEUWSE VISSERS HEBBEN DE NOODKLOK GELUID Langlopende contracten leveren moeilijkheden Visserij-adres aan de regering Wervelstorm teistert zuidwest-Marokko PRESIDENT JOHNSON NAAR ALGEMENE VERGADERING Belgisch-Nederlandse expeditie met Deense ijsbreker naar de Zuidpool ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 december 1963 120e jaargang No. 19494 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118.Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55; per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm.; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,— per stuk. In dit nummer: Sch.-Diiivelandse stemmen op protestvergadering Protest vergadering te Middelburg Dit nummer bestaat uit 6 pagina's (Van onze redakteur). MIDDELBURG, 7-12. - De Zeeuwse vissers hebhen alarm geslagen. Bedreigd in hun bestaan, zijn ze zaterdag massaal naar Middelburg getogen, om daar uiting te geven aan hun grote verontrusting over de desastreuse gevolgen, die het Deltaplan heeft voor de Zeeuwse schelpdierencultuur en evenzeer aan hun verontwaardiging over de overheid, die de georgani seerde Zeeuwse visserij wereld voor voldongen feiten stelt en die bovendien de met vernietiging der be drijven en met deportatie (naar het Waddenzeege bied) bedreigde vissers in het ongewisse laat over hun toekomstig lot, met name op het punt van de scliadevergoedings regeling. Do Zeeuwse leeuw heeft zaterdag in het Middelburgse City-theater de manen geschud en de hartekreet: „Voor het Zeeuwse goud, de Ooster- schelde zout!" is met een hartstocht vernomen, die Den Haag niet onver schillig kan en mag laten. Wü hopen - en hebben vertrouwen - dat de zevende december een keerpunt zal zijn op de weg bergafwaarts. De vis serij mag niet uit deze provincie verdwijnen. Wie in een Delta-roes het tegenovergestelde durft beweren, moet of bewust onwelwillend zijn of stekeblind. Het heeft ons deugd gedaan dat - 1 het Zierikzeese geluid op deze in- - drukwekkende protestvergadering zo krachtig is vernomen. Na de bijzon- der overtuigende en geladen rede van de voorzitter van „Zevibel", de heer A. L. S. Lockefeer, sprak de voorzitter van de Zierikzeese vis sersvereniging „Helpt Elkander", de heer B. W. Schot, die - als inleiding op zijn betoog - nog eens herinnerde aan de weinig fraaie ervaringen die destijds Philippine heeft opgedaan. Eens had deze plaats een belangrijke en bedrijvige mosselhaven en een daarmede samenhangende mossel- handel. Philippine is langzaam de nek omgedraaid en het dorp kan mo del staan voor de ontwikkeling die thans in Zeeland gaande is. In feite komt het er op neer dat de Zeeuwse vissers moeten „verhui zen", maar dat is een veel te zwak woord, aldus de heer Schot. Het is „verbannen"; „het is uitgestoten worden uit het eigen land, uit Zee land". Spreker hekelde fel kranten artikelen, die suggereren dat deze migratie al een vérgaand stadium heeft bereikt. In feite zijn er slechts zes. zegge en schrijve zes, kwekers verhuisd. Gelukkig zijn er andere artikelen die met klem pleiten voor het behoud van de schelpdiercultuur in Zeeland, omdat - en de visserr weten d»t uit de praktijk - de be drijfszekerheid in Zeeland, „onein dig veel groter is dan op de Wad den". Na een westerstorm ginds kan het gebeuren dat een mossel nerceel geheel verdwenen is. De Wadden- gronden z\jn neg niet tot rust ge komen en verzendingen treden op, waardoor veelbelovende oercelen cenvcud'Er van de kaart zijn ver dwenen. Maar ir« Zeeland vindt men een grote stabiliteit, die voor de inosselcultuur onontbeerlijk is. Er 7iin zelfs percelen, waarop reeds «vrds 1682 cultures worden ontwik keld. Ilillllllll vrije schepen op een zoute Schelde i ü-us Paulus 'brengt zijn bezoek arn Palestina van 4 tot 6 januari. Ingezonden mededeling Hieronder volgen enkele cita ten uit de rede van de voorzit ter van „Zevibel" heer A. L. S. Lockefeer: „Ons volk juichte bij het gi gantische Deltaplan; de we reld keek bewonderend tegen ons durvende kleine Neder land op. Verzuimd was echter, om tijdig te overzien te rege len de weerslag en het gevolg van dit plan voor onze vis serij". „Wij blijven ons afvragen of er geen nieuwe studie kan gemaakt worden van een zo danige verandering in de Del tawerken, dat de visserij, het behoud van mossel- en oes- lercultures, mogelijk blijft. Het is de hartewens van onze mensen". „Laat ik het nog eens duide lijk zeggen; „Wij gaan niet naar de commissie (art. 8 Del tawet voor advies in zaken betreffende getroffen bedrij ven) als boodschappenjongens, maar wij willen als volwaar- digen, met de commissie dis cussiëren over alle punten, die juist voor ons van zo im mens belang zijn". Automobielbedrijf Fa. W. GILIJAMSE Rencsse, Tel. 0111 6-370 Zeeland is derhalve voor de mos- selarij belangrijk beter dan de Wad den. „Moeten wij dit alles nu maar zonder protest prijs geven"? zo vroeg de heer Schot zijn gehoor. Hij gaf zelf het antwoord: „nee, nooit!" Intussen zullen niet alleen de oes ter- en mosselkwekers worden ge dupeerd, maar ook de garnalen-, bot en kreeftenvisserij worden om zeep gebracht, evenals de aanverwante bedrijven. In de Oosterschelde vin den de garnalen namelijk hun broed plaatsen. Het is de plicht van een land zijn natuurlijke rijkdommen te beschermen, aldus spreker, die er op wees hoe de wereld Nederland be nijdt om deze unieke kweekgebie- den. Veel kan gered worden, als er open dammen komen in de Ooster schelde en van vele zijden wordt hierop met grote klem aangedron gen. Al is het laat aan de tijd ge worden, het is nog niet te laat. Ernstig is de tegenslag voor de oestercultuur geweest door de wel strenge winter, maar op het mini sterie wordt hiervan een onheus ge bruik gemaakt. „Volgend jaar kan Zeeland weer oesters laten zien zo groot als keukenbordjes", riep de heer Schot met stemverheffing uit. (Groot applaus). De minister van landbouw „wil de Zeeuwse vissers als onkruid rukken uit hun bodem, die aan allen zo lief is". Geheel onnodig, want de verge lijking met de Zuiderzee gaat niet op, want daar ging het om een ex periment met 100.000 hectare vrucht bare grond als inzet. Spreker weerlegde hierna het ar gument van de verzilting. Nota bene in een ministerieel rapport staat let terlijk: „Van een steeds verdergaande verzilting van het polderwater is in het algemeen geen sprake". De heer Schot besloot aldus: „La ten wij de moed opbrengen en vast stellen welke dag wij als één man naar Den Haag zullen gaan. Laat het Zeeuwse bloed uw ziel doorstromen en u kracht geven om zonder buiten sporigheden te tonen dat wij Zeeu wen zijn en een deel van Nederland. Innd moet aan zijn toekomst bouwen en datgene, dat als een ze gen geschonken is in stand zien te houden en desnoods daarvoor vech ten. Laten wij het in Den Haag doen horen: „voor het Zeeuwse goud de Oosterschelde zout". DEN HAAG, 8-12. De Nederlandse Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven, N.A.P.B., verklaart, dat de aannemers met de rug tegen de muur staan. „Wie bet ongeluk heeft een lang lopend werk te moeten afmaken zonder mogelijk heid stijging van lonen en prijzen te verrekenen, kan zich afvragen hoe dat nu verder moet. In de regel zijn dat werken, die zeer arbeidsintensief zijn. Grote ver liezen doemen als evenzovele schrik beelden op. De tijd breekt nu snel aan, dat geen enkele aannemer meer een werk 'kan 'gaan uitvoeren waar van de looptijd meer, dan (hoogstens een Ihalf jaar 'bedraagt. Er zit al een heel' risico in zover te 'gaan, want al kan men dan zo ongeveer uitrekenen hoeveel de lonen m het 'komende jaar gaan stijgen, niemand kan pre cies voorspellen in hoeverre de prij zen omhoog gaan. Alle prijsopgaven zijn 'vrijblijvend, want de leveran ciers weten zich wel te dekken; de aannemer mag fijn 'het kind van de rekening zijn". Deze a'lóneas uit „De Aannemer" worden gevolgd door een beschou wing met voorbeelden, waarin wordt opgemerkt, dat de aannemer, die een langlopend contract aanvaardt, het voortbestaan van zijn bedrijf in ge vaar brengt. Het blad constateert, dat voor de aannemers het moment kan komen om gezamenlijk „neen" te zeggen. Niemand kan U zonder uw toestemming een minderwaar digheidsgevoel bezorgen. Nachtelijke brand in bejaardentehuis van Hulst MIDDELBURG. Na afloop van de vissersprotestvergadering to Middel burg is het volgende adres aan de Nederlandse regering gezonden, te vens bedoeld als appèl aan het Ne derlandse volk. De Zeeuwse visserij, dn buitenge wone vergadering bijeen te Middel burg op 7 december 1963, geconfron teerd met de steeds vorderende aan leg van de Deitadamimen, teleurge steld over de wijze waarop de rege ring haar problemen behandelt, ver ontrust over het uitblijven van toe gezegde maatregelen, verzoekt: 1. De Grevelingen en de Ooster schelde nog geschikt te houden voor de oestercultuur. 2. Meer openbaarheid over het wer ken van en de gang van zaken bij de commissie ex-artikel 8. van de Deltawet. 3. Tegemoetkoming voor de vissers, die door het afsluiten van het Veersche Gat-Zandkreek nu met bun sdhepen vanuit Colijnsplaat moeten vissen: een bijdrage ineens voor de hoge investeringskosten; vrijstelling van mijnrechten; uitkering aan de oude vissers, die de verhuizing naar Co lijnsplaat niet meerkonden volbrengen en nu zonder in komen in Veere zitten; verhuiskosten voor de vissers die wel verhuisd zijn, of reis kosten voor degenen die tus sen hun woonplaats en Co lijnsplaat heen en weer pen delen. 4. Een onderzoek naar de mogelijk heden de oesterproef toch nog in Zeeland te doen uitvoeren. 5. Proefondervindelijk te onderzoe ken of de mosselverwa tering in Zeeland kan blijven bestaan. Voor dit adres werd verzonden heeft de voorzitter van de ZEVIBEL de heer A. L. S. Lockefeer, een rede gehouden voor de Zeeuwse vissers, waarbij hij al deze punten nog eens toelichtte. Herdenking mariniers van 298-jarig beslaan ROTTERDAM, 6-12. Op 10 decem ber is het 298 jaar geleden dat het korps mariniers op advies van Jan de Witt en Michiel Adriaansz. de Ruijter bij resolutie van de Staten van Holland en West-Friesland werd opgericht. Dat feit zal die dag worden her dacht met de traditionele plechtig heid op het ereveld van de begraaf plaats „Crooswijk" in Rotterdam en een parade bij het mariniersmonu ment op het Oostplein, die wordt af genomen door de commandant van het korps mariniers, de generaal- majoor der mariniers J. G. M. Nass. De deelnemende troepen maken daar na een mars door de stad. HULST, 7-12. Door tot nu toe on bekende oorzaak is vry dagnacht om streeks half twee brand uitgebroken in het rooms katholieke bejaarden tehuis „Sint Liduina" aan de Potter straat in Hulst. Dank zij het snelle optreden van de brandweren van Hulst en Sint Jansteen kon het vuur na twee uur werken worden geloca- liseerd. Omstreeks 'half twee werd een be woonster van een kamer op de be nedenverdieping wakker en be speurde een brandlucht. Dank zij haar kordate reactie konden per soonlijke ongelukken worden voor komen. Ze liep naar de dichtbij ge legen kapel en begon de klo'k te lui- .cïen. Daardoor werd iedereen ge wekt en kon men onmiddellijk be ginnen met het overbrengen van de ouden van dagen naar de nabijgele gen paviljoens. .'Gevaarlijke brand Dé' brandweer van Hulst- was jn-~ middels gewaarschuwd en verscheen-, met 'groot mateiiieel. Daar er ernstig gevaar bestond dat het vuur van het midden gedeelte van het gebouw naar de beide zijvleugels zou over slaan, vroeg brandweercommandant Sonne veld assistentie van 'de twee de brandweer van Hulst en van het brandweerkorps van St. Jansteen. CASABLANCA, 8-12. - Het zuid westelijk deel van Marokko, met na me Agadir en omgeving, is zaterdag door een wervelstorm geteisterd. De huizen stortten in, 'landerijen kwa men onder water te staan en wegen naar het 'binnenland werden onibe- gaanlbaar. In Safi, een 'haven aan de Atlantische Oceaan ongeveer 250 ki lometer ten zuiden van Casablanca, trof de .'bliksem een minaret van een moskee d'ie instortte op de gelovigen. Twee van hen kwamen om het le ven en verscheidene liepen verwon dingen on. Met vijftien stralen weid het vuur aangepakt. Eenvoudig was dit niet, want door de dichte bebouwing ter plaatse kon men de vuurhaard dik wijls moeilijk bereiken. Om vier uur kon echter het sein worden gegeven: brand meester. De gehele middenvleugel van "het tehuis, waarin 'ongeveer driehonderd ouden van dagen en Chvonisoh zie ken zijn ondergebracht, is door het vuur vernield. Dertig 'kamers, waar onder tien van het verplegend per soneel, ginigen verloren, waardoor zeventig mensen moesten worden geëvacueerd. De schade wordt voor lopig geraamd op f 400.000. Afscheid uit Witte Huis WASHINGTON, 6-12. Preoiestwee weken na de moord op haar man, heeft mevrouw Jacqueline Kennedy .vrijdagmiddag met-haar beide kin deren 'het Witte Huis voorgoed ver laten. Zij heeft voorlopig 'haar an- 'trelc genamen in de woning van Averell Harrinam, de onderminister van (buitenlandse zaken, in afwach ting van het vinden, van een nieuw huis, waar -zij zich permanent zal kunnen vestigen. Vermoedelijke daders van bankroof gegrepen EPE, 8-12. Twee der drie vermoe delijke daders van de bankoverval te Epe, die in de nacht van 15 op 16 november plaats vond, zijn in Aken door de Duitse politie 'gegrepen. Het zijn de 33-jarige K. W. en de 22-\ja- rige H. W. Deze Duitsers zijn, an af wachting van hun berechting, in de gevangenis te Krefeld opgesloten. De eveneen® verdachte 33-jarige G. A. B. uit Rotterdam ig nog voort vluchtig. Het bestuurscollege van Aruba heeft besloten de naam van de Aru baanse technische school te veran deren. in President J. F. Kennedy- school. Rustig vriesweer Verwachting tot dinsdagavond: Droog weer met opklaringen, maar plaatselijk ook mist of lage wolken; zwakke wind; in de nacht en och tend lichte tot matige vorst, midden op de dag lichte vorst tot tempera tuur om het vriespunt. 10 dec. Zon op 8.36, onder 16.29. Maan op 2.19, onder 14.28. Nieuwe maan: 16 dec. te 3.07. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 10 dec. 10.54 v.m. 23.43 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 dec. 10.46 v.m. 23.21 n.m. Doodtij: 10 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een 'gebied van hoge lucht druk, dat zaterdagmorgen bij Schot land lag, .heeft zich tijdens het week einde naar centraal Europa ver plaatst. Het centrum ervan ligt hu met een barometerstand van 1.030 millibar boven Tsj echo-Slowakije. Het is geheel (gevuld met koude con tinentale 'lucht. Vrijwel overal op het vasteland komt dan ook vorst voor. De laagste temperaturen, 9 tot 11 graden onder nul, werden vanmor gen 'gemeld uit het oosten van Beie ren. In zuidelijk Nederland en in België 'kwam op verscheidene plaat sen 8 'graden vorst voor. Kort na zonsopgang daalde in Woensdrecht de temperatuur nog tot min negen graden. Plaatselijk zowel dn het noor den al's dn het zuiden van het land ging de afkoeling voldoende ver om mist te doen ontstaan. Het Europese hogedrukgébied blijft naar alle waar schijnlijkheid nog wel een paer da gen toestaan. Van de zijde van de oceaan is voorlopig geen aanval op het vorstgebied te verwachten. De eerstkomende dagen zal dan ook de toestand met lichte tot matige vorst in de nacht en ochtend voortduren. In het begin van de middag zal de temperatuur slechts weinig, op som mige plaatsen in het geheel niet bo ven het vriespunt komen. Besparing van vier miljard dollar bij defensie WASHINGTON, 7-12. - President Johnson heeft zaterdag medegedeeld op 17 december a.s. een korte toe spraak tot de Algemene Vergadering^ der Verenigde Naties in New York te zullen houden. De president maakte 'dit beleend tijdens een informeel gesprek onder een kopje koffie, waartoe hij de bij het Witte Hui's gedetacheerde ver slaggevers. had uitgenodigd.1 President Johnson (deelde, in ant woord op hem gestelde vragen, ver der mede voorlopig niet naar hét buitenland te zullen gaan. Hij had wel, informele zowel a'Is meer for mele, uitnodigingen voor bezoeken aam verschillende landen ontvangen, doch hij meende dat zijn plaaits in de Verenigde Staten lis. Daar zal hij tussen Kerstmis en februari bespre kingen voeren met 'de Wéstdui'tse, Canadese, Italiaanse en Engelse re geringsleiders. Op een vraag of hij ook president de Gaulle zou ontmoeten, antwoord de de Amerikaanse president, id'aft daarvoor nog geen bepaalde plan nen bestaan. Vermindering bij defensie De Amerikaanse minister van de fensie McNamara, heeft zaterdag medegedeeld mét president Johnson t.c hebben gesproken over een aan zienlijke vermindering van hot per soneel in het buitenland van het ministerie van defensie. Hierdoor zou in het lopende begrotingsjaar oen 'bezuiniging van anderhalf mil jard dollar worden verkregen en te gen medio 1965 een bezuiniging van vier miljard dollar per jaar. HCt gaat 'hier o.m. om het ontslag van 9.000 buitenlanders werkzaam bij Amerikaanse militaire vestigin gen 'in het buitenland, een vermin dering met tien procent van het per soneel, werkzaam bij militaire mis sies en militaire bij stan'dscommissies in het buitenland, alsmede om een vermindering hoofdkwartieren. Voorts zou het burgerpersoneel van het ministerie van defensie per 1 juli 1965 met 25.000 man worden teruggebracht tot 997.000. Minister McNamara gaf de verze kering, dat door deze vermindering de strijdkrachten van het Ameri kaanse leger in geen enkel opzicht zal worden aangetast. BRUSSEL, 8-12. De uit negen Bel gen en vier Nederlanders bestaande Zuidpool-expeditic is zondagmiddag met de Deense ijsbreker „Magga Dan" uit Antwerpen naar zijn be stemming vertrokken. 'Het doel van de expeditie is we tenschappelijke onderzoekingen te doen in het raam van. het internatio nale geofysisch jaar. De expeditie zal tot eind januari 1965 in het Zuidu pooligebied blijven. De expeditie staat onder leiding van de Antwerpse in genieur Lucien Caibes, d'ie reeds deel uitmaakte van do Belgische expedi tie van 1957-1958. De afgelopen dagen is ongeveer 400 ton materiaal 'in de „Magga Dan" geladen. De expeditie besabikt over een sneeuwploeg, drie voertuigen op rupsbanden en 'twee kleinere voer tuigen op luchtkussens, Tot het we tenschappelijke materiaal behoort 'n door de Verenigde Staten in bruik leen afgestane rad ar installatie. Er is ook een indrukwekkende hoeveel heid levensmiddelen aan boord, n.l.: 2.000 kg. bevroren vlees, 2.000 kg. meel', 200 kg. eieren, 600 kg. boter, 297.000 sigaretten en 875 kisten bier.. Vele Belgische en Nederlandse au toriteiten woonden in Antwerpen het vertrek bij. Aan commandant Ca bes werd de Belgische wimpel overhan digd!, die in 1897 door de eerste Bel gische expeditie op de Zuidpool werd geplant. De reis gaat eerst naar Kaapstadi, vanwaar het afhankelijk van de weersomstandigheden 'n vijftien tal dagen varen is naar 'het Zuid poolgebied. De expeditie zal aan land gaan nabij de vroegere, door de Bel gen gestichte Koning Boudewijn-ba- sis, die, na vier jaren verlaten Ie zijn geweest, waarschijnlijk onder meters sneeuw 'bedolven ligt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1