«M.C.D's» REYDON EN DE JAGER WEER TERUG IN NEDERLAND 1963 redelijk jaar voor pluimveehouderij Hollandse Maatschappij van Landbouw Oproep Veiligheidsraad tot niet-levering wapens aan Z.-Afrika Vuurgevecht in Braziliaanse parlement Protest van boeren haalde niets uit ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SHI Donderdag 5 december 1963 120e jaargang No. 19492 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT itËDAKlIE EN ADMINISTRATIE: 'annewekker. .1, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur; lel. 01)10-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave; N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 een). Losse nummers 10 cent. - Verschijn) maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per sluk. In dit nummer: Landbouwvergaderingen in Duiveland „Zo gauw mogelijk naar huis Geen commentaar'' SCHIPHOL. 4-12. By hun terug komst uit Moskou hebben de twee Nederlanders Evert Reydon en Lou de Jager, die in Rusland wegens spi onage tot dertien jaar gevangenis straf waren veroordeeld, en die thans vr\j onverwacht zijn vrijgelaten, ge weigerd enig commentaar te geven op de vraag of zij zich in Rusland ook werkelijk aan spionage hadden schuldig gemaakt. „Ik verwijs u naar ons proces te Kiev", antwoordde de 32-jarige Rey don op de herhaalde vragen der veie journalisten. „Ik kan er verder niet over praten en ik wens er verder ook niet over te praten". Nog korter aangebonden was de 27-jarige Lou de Jager, die volstond met het volgende: „Ik ben buitenge woon geëmotioneerd. De vrijlating kwam voor mij zeer onverwacht. Bo vendien ben ik in het vliegtuig lucht- ziek geweest. Nu wil ik zo gauw mo gelijk met mijn familie naar huis". De aankomst van de beide Neder landers trok op de luchthaven enorme belangstelling, vooral van de zijde van pers, radio en t.v. Met haar drie jarig zoontje Peter op de arm mocht de 27-jarige mevrouw Nellie Reydon ais eerste de trap van het vliegtuig op, waarin haar man met zijn celge noot De Jager uit Moskou op Schip hol terugkeerde. Buiten het oog van alle camera's omhelsde zij daar weer haar man, die naar bekend bijna 2Vz jaar in een gevangenis van Wladi- mir (150 km ten noordoosten van Moskou), hebben doorgebracht. Enkele ogenblikken later kwamen zij de trap af, eerst De Jager met daar achter zich Reydon met zoontje op de arm en zijn vrouw achter zich. Huilend viel beneden de moeder van Evert Reydon haar zoon om de hals, terwijl een dichte schare persfoto grafen en camera-operateurs het groepje familieleden haast omver duwde. In een algemene chaos schoof de menigte daarna naar de aan komsthal, waar de naaste familie leden van de twee teruggekeerde Nederlanders met hun familie even in de ontvangstkamer konden uit blazen. Ingezonden mededeling Bij elke St. Nicolaas-surprise zo n zilverpak ZEEUWS SPECULAAS een dubbele verrassing Eieren blijven echter een weinig stabiel produkt UTRECHT, 4-12. Hoewel de prij zen van de eieren de laatste weken dalende zijn, is het gehele jaar 1963 toch veel gunstiger geweest voor de eierprcducenten dan het jaar daar voor. De gemiddelde producenten prijs (tot en met half november) steeg van 8.72 tot 11.72 cent per stuk. Ook op de slachtpluimvce- markt zijn de prijzen redelijk goed en vrij stabiel. Dit verklaarde de voorzitter van de Nederlandse Pluimveefederatie, de heer M. J. Dings, woensdagmid dag op de algemene vergadering v.' i de N P.F. in Utrecht. Voor de toekomstige ontwikkeling zal het, volgens (hem, onder meer van belang zijn welke invloed de uitbreiding van de produiktie in an dere landen en vooral in Duitsland en Italië zal hebben. De heer Dings ncemde het hoopgevend, dat de preduktie van pluimvee achter het ijzeren gordijn en met name' in Po len tengevolge van het graantekort waarschijnlijk met 20 procent zal moeten worden ingekrompen. De E E.G. De heer Dirjg9 zei, dat men niet uit het oog moet verliezen dat eie ren altijd het minst stabiele produkt van de Nederlandse land- en tuin bouw zullen blijven, omdat produk- tie en consumptie in de E.E.G.-lan- den zo dicht bij elkaar liggen, dat De graanprijzen in de E.E.G. BRUSSEL, 3-12. Het „Plan-Mans- holt" voor de eenmaking van de graanprijzen in de Europese Econo mische Gemeenschap is met het oog op de komende tariefsonderhande- lingen tussen de E.E.G. en de Ver enigde Staten in zijn huidige vorm voor NederTand „een onaanvaard bare zaak". Dit heeft de Nederlandse minister van economische zaken, prof. An- driessen. in de ministerraad van de E.E.G. verklaard. het aanbod bij elke uitbreiding te groot wordt. De vooruitzichten voor de afzet van -slachtpluimvee noem de hij vrij (gunstig, aangezien de consumptie daarvan nog kan stij gen. In Nederland werd in 1962 per hoofd van de bevolking gemiddeld 2.8 kilogram sladhtgevogelte (gege ten, in West-Duitsland/ 5.7 en in Frankrijk 8.8 kilo. De Westduitse minister van de fensie, Kai-Uwe Van Hassel, heeft de afgelopen twee dagen in Washington besprekingen gevoerd met zijn Ame rikaanse collega McNamara. In een gezamenlijk communiqué noemden de ministers hun gedachtenwisseljng „bijzonder bevredigend". Zwijgzaam Maar toen kwam in de grote film zaal van het atoomgebouw (de pers kamer was voor deze enorme be langstelling te klein) het interview. „De heren hebben toegestemd in een interview", aldus de heer A. A. Dullé hoofd afdeling perszaken van de luchthaven, „op één voorwaarde: het gesprek mag slechts vijftien minuten duren". Maar reeds vóór die vijftien minu ten om waren zei een zich steeds meer opwindende Lou de Jager na circa twaalf minuten: „We hebben nu alles gezegd wat we wilden zeg gen en dus gaan we". Resoluut stond hij op en liep weg, gevolgd door zijn ouders en pleegouders (burgemeester F. Systsma van Oostdongeradeel in Friesland), terwijl de iets spraakza mer Reydon zich nog even door al lerlei journalisten liet ophouden. Op Schiphol werd na de aankomst definitief bekend, dat een Nederlands dagblad alle rechten van Reydon ge kocht heeft om diens „memoires" met fotos' te publiceren. Het blad had eén vertegenwoordiger naar Moskou ge stuurd, die samen met Reydon en De Jager in het zelfde K.L.M.-toestel te rugvloog naar Schiphol en die Rey don tijdens de vlucht „handgeld" gaf. ADUARD. Op de Steentilweg te Aduard heeft woensdagmiddag een verkeersongeluk met dodelijke af loop plaats gehad. Een auto, be- stuudr door de 22-jarige H. Veen- stra uit Feerwerd', slipte in een bocht en botste 'in vólle vaart tegen de ijzeren leuning van de Steentil- brug over bet Aduarderdiep. De be stuurder was op slag dóód. Haarlemse ambtenaren beloven beterschap HAARLEM, 4-12. De hogere en leidinggevende ambtenaren van het bedrijf van openbare werken te Haarlem hebben een telegram aan de gemeenteraad van Haarlem ge zonden, waarin zij verklaren al het mogelijke in het werk te zullen stel len het geschokte vertrouwen te her stellen. Dit telegram hebben zij ge zonden omdat in de vorige week ge houden vergadering van de gemeen teraad veel kritiek is uitgeoefend over de wijze waarop verscheidene toegestane kredieten aanzienlijk zijn overschreden. Een der objecten, waarop de kritiek betrekking had, was het Pim Muiier-sportpark (waar het honkbalstadion in is gelegen) waarvoor vermoedelijk een extra krediet van één miljoen gulden no dig zal zijn. Vandaag is weer de grote dag Overal klinkt blij gelach De goede Sint gaat op toernee Zijn zwarte knecht gaat met hem mee. De jeugd wordt ook dit jaar bedacht Want wat heeft Sint niet meegebracht. De pakjesdozen puilen uit. Straks kan men weer een jaar vooruit Contributieverhoging tot f 4,50 per hectare AMSTERDAM, 4-12. Niet zender oppositie en discussie, maar toch wel met een overweldigende meerderheid heeft dé algemene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw woensdag in Amsterdam een verhoging van de contributie van f 3,50 tot f 4,50 per hectare goedge keurd. Aan de zijde der tegenstanders werd in twijfel getrokken of de „vele dure nieuwe krachten", die de maat schappij aantrekt, wel nodig zijn en werd gewaarschuwd tegen ledenver lies. Voorstanders betoogden dat het werk der maatschappij en het in dienst hebben van goede krachten nodig is en dat men boer Koekoek Verzoek tot stopzetting van onderdrukkende maatregelen Honden en katten PARIJS, 4-12. Het Franse dag blad „Paris Jour" heeft een onderzoek ingesteld naar de katten- en hondenstand in west-Europa. Hierbij bleek, dat Frankrijk aan de spits stond met 33'. j kat en 30 hond per honderd inwoners, West-Duilsland sloot de rij met resp. 15 en 12. In Neder land komen volgens het blad per honderd inwoners 15 kat ten en 17 honden voor. NEW YORK, 4-12. De Veilig heidsraad heeft woensdag met al gemene stemmen een door Noorw e- gen ingediende resolutie aanvaard, waarin op alle landen ter wereld een beroep wordt gedaan geen mi litaire uitrusting aan de Zuid-Afri kaanse Unie te leveren, dit met het oog op de Zuid-Afrikaanse politiek van gescheiden rassenontwikkeling. De raad beeft voorts, eveneens oonctemmng- secretaris-generaal Oe rrhan+ verdocht, een groep van „er kende deskundigen" ramen te stel len. die de toestand in Zuid-Afrika moet besturen en aanbevelingen mori doen: welker uitvoering zou kunnen l°iden tot de totstandkoming ppn Vniriafrikaanse maatschap pij. waarin leden van alle rassen de 7e'fde reohton 7ouden hebben. In de resolutie wordt ooik een be- rood op Zuid-Afrika gedaan om „allen, die gevangen zijn eerat of in een kanon geplaatst wegeng hun •verzet tegen .de politiek van ge- sdheildën rassenonfrwikikelibg", vrij te laten Aap de Zuid-Afrikaanse regering wordt ver-'nrht „onmiddellijk op te houden, mri bet. nemen van nadeVg o«der.c(ihf>'d makende en onderdruk kende maatregelen". Voorts world in de re^U'tic afkeuring uitgespro ken over bet feit. dat de Zuid-Afri kaar,ra Unie vorige 'beroepen van do v.N. naast zich neer beeft ge legd. In de resolutie wordt secretaris generaal Oe Thant verzocht de y:Wpheidsraad in te 'lichten over ..elke nieuwe ontwikkeling". De raad verwacht, niet later dan 1 juni 1964, een rapport van hem over de toestand in Zuid-Afrika. I Engels voorbehoud Groot-Brittannië en 'de Sowjet- Unie hadden verzocht 'bepaalde de len van de resolutie afzonderlijk dn stemming te brengen. Deze verzoe ken werden ingetrokken, nadat Ghana en Noorwegen hierom had den verzocht. De Britse vertegenwoordiger sir Patrick Dean verklaarde echter, dat zijn land zijn voorbehoud met be trekking tot de thans in stemming gebrachte resolutie moest handha ven. Hij wees er op dat Engeland zich slechts heeft verplicht geen wapens en ammunitie aan Zuid1- Afri'ka te verkopen, die kunnen worden gebruikt ter bestendiging van de politiek van gescheiden ras- senontwikkeling. In de resolutie wordt verzocht geen uitrusting en materiaal aan Zuid-Afrika te leveren, dat kan worden gebruikt voor het vervaar digen of 'het onderhouden van wa pens en ammunitie in Zuid-Afrika. De Sow.ietrussische afgevaardigde dr. Nikolai FedorenJko herhaalde het voorbeheoud van zijn regering met betrekking tot het voorstel tot het vormen van een 'groep van deskun digen, die de toestand in Zuid-Afri ka moet bestuderen. Hij verklaarde diit slechts aig tijdverspilling te be schouwen. Senator schiet collega neer BRASILIA, 4-12. By een vuurge vecht tussen twee leden van het Bra ziliaanse parlement is een derde af gevaardigde door een verdwaalde ko gel dodelyk getroffen. Het gevecht deed zich woensdag voor in de Se naat, die in Brasilia, de nieuwe fede rale hoofdstad, is gevestigd. Tussen de twee senaatsleden, af komstig uit de in het noordoosten van het land gelegen provincie Ala- goas, waar beiden het ambt van gou verneur hebben bekleed, bestond een familietwist. Toen beiden in de Se naat werden gekozen, verklaarde één van hen, Pericles Sylvestre: „als Ar- non de Mello op het spreekgestoelte verschijnt, snoer ik hem de mond met mijn pistool". Woensdag 'was het zover. De Mello (50) beklom de katheder terwijl hij zijn zeventig jaar oude rivaal toevoegde: „Zo, hier ben ik dan en met mijn gelaat naar je toe gewend". De voorzitter berispte De Mello omdat deze met de rug naar hem toegekeerd het woord voerde. De afgevaardigde lichtte toe dat hij hiertoe uit lijfsbehoud was gedwongen, omdat Sylvestre hem met de dood had bedreigd en hij hem dus gaarne in het oog wilde houden. Deze woorden waren nog niet uit gesproken of Pericle Sylvestre trok een pistool. De snel reagerende Ar- non de Mello was hem echter voor en loste het eerste schot Andere se naatsleden en verslaggevers zochten haastig dekking, doch verdwaalde kegels uit de pistolen van de kemp hanen. die verscholen achter banken een vuurgevecht leverden waarop menig cowboy uit vroeger jaren trots zou zijn geweest, troffen senator Cai- rala. Hij overleed korte tijd later. De twee vechtersbazen zijn gearresteerd. niet in de kaart moet spelen door te dreigen met bedanken voor het lid maatschap. Wel vroegen voorstan ders van de contributieverhoging het bestuur „met de vuist op tafel te slaan". „De prijzen van onze produk- ten zijn te laag", zei een hunner. De voorzitter, de heer J. A. van Nieuwenhuyzen, herhaalde wat hij in zijn openingsrede had gezegd: als de Maatschappij naar aanleiding van de huidige moeilijkheden van de boer tot actie wil komen, zal dat een weloverwogen actie moeten zijn. Tot een afgevaardigde die zich tegen de contributieverhoging uitsprak en die afkomstig was uit een gebied waar de boeren het bijzonder moeilijk heb ben, zei de heer Van Nieuwenhuyzen dat het juist voor dit soort gebieden nodig is dat de Hollandsche Maat schappij „op de ketting kan sprin gen". De afdracht van de afdelingen aan het hoofdbestuur werd van 80 tot 85 procent verhoogd. Over de proble men, die dit voor kleine afdelingen kan opleveren, werd het een en an der gezegd, met als resultaat dat een dér leden naar voren kwam om 100 gulden voor zo'n afdeling aan te bie den. De voorzitter verzekerde dat kleine afdelingen, die het moeilijk hebben, zeker geholpen zullen wor den. De heer Van Nieuwenhuyze, die aan de beurt van aftreden was, werd bij acclamatie als voorzitter herko zen. Leden van de Venezolaanse natio nale bevrijdingsstrijdkrachten (F.A. L.N.) hebben woensdagmiddag de woning van de Britse ambassadeur in Caracas met mitrailleurs bescho ten. Er vielen geen slachtoffers. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-12. - Het K.N.M.I. deelt mode: In Oost-Europa hield de geleidelijke dading van de lucht druk aan., zonder dat dit overigens veel gevolgen (heeft voor (het weer in ons land. Zowel de (hogedruk ten noorden van Schotland, als de de pressie ten noordwesten van Portu- tu'gal wisten zich te handhaven. Van de Oostzee stroomde iets vochtiger lucht naar Duitsland, zodat do vorst daar minder werd. Van Duitsland stroomde deze lucht in de afgelo pen nacht ook ons land 'binnen, het geen met een laaghangende bewol king gepaard ging. De nachtelijke alflkJoëling werd (hierdoor wat tegen gegaan, zodat op geen der waarne mingsstations meer dan 3 graden vorst voorkwam. In de 'komende 24 uur zal in de weerstoestand niet veel verandering komen .Hot. blijft droog weer mot vrij veel 'bewolking. In de komende nacht zal het slechts en kele graden vriezen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Niemand is tevreden over zijn vermogen, noch ontevre den over zijn verstand. WAT UQT PE BIL T Veel bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer met veel 'bewolking. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen oost en noordoost. Van nacht plaatselijk lachte vorst, mor genmiddag temperatuur enkele gra den boven nul. 6 dec.: Zon op 8.31, onder 16.30. Maan op 22.48, onder 13.10. Laatste kwartier: 7 dec. te 22.34. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 6 dec.: 6.42 v.m. 19.13 n.m. BROUWERSHAVEN 6 dec.: 6.36 v.m. 18.54 n.m. GIETHOORN. 4-12. In de enige tijd geleden te Hetltendoom gehou den vergadering van 'boeren, tevens ingelanden van het Overijsselse wa terschap De Regge, werd het woord gevoerd door het kamerlid, de heer H. Koekoek. Besloten werd protest aan te tekenen tegen de verhoogde waterschapslasten. Ged. Staten heb ben thans adressanten van antwoord gediend. Van een aantasting in de rechten van de ingelanden zoals door adres santen werd beweerd ie geen spra ke, aldus G.S., die tenslotte adres santen in overweging geven voort aan hun bezwaren lange reglemen taire weg in to dienen. GIETHOORN. De 73-jarige mevr. Z.-M. is in Tuk bij Steenwijk in het Dolderkanaaï geraakt en verdron ken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1