«M.CD's» GEEN BESLISSINGEN IN E.E.G. VOOR 31 DECEMBER A.S. Na 63 jaar terug in geboorteland Eerste Nederlandse raket gelanceerd Johnson herhaalt aanbod tot Rusland voor samenwerking in de ruimte ONGERUSTHEID OVER POLIO-EXPLOSIE OP THOLEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 december 1963 120e jaargang No. 19191 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken '1, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Expositie Raad en Daadte Zierikzee Verklaring van minister Luns in Brussel: BRUSSEL, 2-12. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft maan dagavond in Brussel verklaard de indruk te hebben, dat de Europese Economische Gemeenschap niet voor het einde van dit jaar de beslissin gen zal kunnen nemen, waarvoor de ministerraad van de E.E.G. de „Marathonzitting" heeft belegd. Na afloop van de eerste dag van de tweedaagse bijeenkomst van de E.E.G.-ministerraad, waarvan hij als voorzitter optreedt, zed minister Luns dat de Duitse bondsrepubliek eerst in de tweede helft van deze maand het standpunt bekend zal maken in de belangrijke landbouwikwesfcies van de gemeenschap en dat nog wei nig vooruitgang is gemaakt in het opstellen van een mandaat voor de Europese commissie voor de inter nationale tariefonderhandelingen, die in de GATT in Genève zullen wor den gevoerd als onderdeel van de „Kennedy-ronde". Mr. Luns zeide niet te denken, dat de ministerraad van de E.E.G. hier mede vóór de 31e december Maar zal komen. „Ik vertrouw echter, dat het deze maand niet tot een crisis in de ge meenschap zal komen", voegde hij Hier aan toe. Zuivel, rundvlees en rijst Tot de belangrijkste punten van de marathonzitting 'behoren de ver ordeningen voor drie nieuwe markt organisaties - voor zuivel, rundvlees en rijst - als aanvulling van 't be staande gemeenschappelijke land bouwbeleid in de E.E.G.de voor stellen van de Europese commissie voor het instellen van een gemeen schappelijke richtprijs voor granen (het plan-Manshölt) in de loop van 1964 en de mandaten voor de Euro pese commissie, door de E.E.G.-mir nlisterraad te verlenen, voor de ta riefonderhandelingen in Genève. Van Franse zijde is nog de vorige week door de minister van land bouw, Pisani, de eerder door presi dent De Gaulle afgelegde verklaring herhaald, dat voor Frankrijk het totstandkomen van de drie nieuwe landbouwreglementen een voor waarde is voor ihet voortbestaan van de gemeenschap. Naar in Brussel wordt vernomen zou 'het standpunt van de regering in Bonn zij<n, dat zonder een duide lijk onderhandelingsmandaat voor de Europese commissie voor de „Kennedy-ronde" het aanvaarden door de bondsrepubliek van de nieu we landbouwreglementen ondenk baar is. Dinsdagochtend zullen de ministers van de E.E.G.-landen verder dicus- siëren over dit mandaat, terwijl de ministers van landbouw 'hun bespre kingen zullen voortzetten over de nieuwe gemeenschappelijke markt voor zuivelprodukten. Minister Luns deelde mede met zijn Belgische collega, Spaak, tij dens een afzonderlijk gesprek „een grote mate van overeenstemming" Ingezonden mededeling Bij elke St. Nicolaas-surprise zo n zilverpak ZEEUWS SPECULAAS een dubbele verrassing Rijkswet goedkeuring van kernwapen-akkoord DEN HAAG, 2-12. De minister van buitenlandse zaken heeft bij de Tweede Kamer een ontwerp van rijkswet tot goedkeuring van het te Moskou gesloten kernwapen-ak koord ingediend. In de memorie van toelichting op dit wetsontwerp wordt vreugde uit gesproken over de totstandkoming van het verdrag, dat „een stimulans kan vormen voor het toereiken van verdere afspraken bij de ontwape ningsonderhandelingen". Het blijft te betreuren, aldus de memorie van toelichting, dat d!e weigering van de Sowj et-Unie om een afdoend internationaal controle systeem te aanvaarden, een alom vattend verbod in de weg heeft ge staan. Het streven naar een zodanig verbod zal' inmiddels niet worden opgegeven. Bejaardenbonden gaan demonstreren AMSTERDAM, 2-12. De Algemene Bond van Bejaard'en en de Katholie ke Bond van Bejaarden en Gepen sioneerden houlden maandagmiddag 9 december een openbare, demon stratieve vergadering in de grote zaal van Bellevue, te Amsterdam. Sprekers op deze bijeenkomst zijn: de 'heren J. Josso van de katholieke en H. J. Bantels van de algemene bond. Doel van de bijeenkomst is „om in gezamenlijk protest 'de rege ring te dwinigen de A.O.W. tot een sociaal verantwoord minimum te verhagen". Britse kernonderzeeër LONDEN, 2-12. Heden, dinsdag, zal de eerste geheel in Engeland ge bouwde met kernenergie aangedre ven Britse onderzeeboot, de „Vali ant" te water worden gelaten. De Britse marine beschikt reed» over een dergelijke onderzeeboot, de „Dreadnought", doch de reactors daarvan werden in de Ver. Staten gebouwd. te hebben vastgesteld ten aanzien van de landbouwkwesties in de E.E. G., de tariefonderhandelingen in de G.A.T.T. en over de kwesties, die deze maand op de ministeriële ver gadering van de Noordatlantische Verdragsorganisatie in Parijs aan de orde zullen komen. Hiertoe behoren de handel met de landen van het communistische blok en de ontwa pen ingsk westie. SCHIPHOL, 2-12. Na 63 jaar is maandagmiddag mevr. Anna Den- drinos-Strik (79) teruggekeerd in haar geboorteland. De bejaarde vluchtelinge, die lange tijd een ar moedig bestaan heeft geleid, werd op Schiphol feestelijk ingehaald door kinderen van een tehuis in Rotter dam, de geboorteplaats van mevr. Strik, waar ze nu een plaats krijgt in het bejaardenhuis „Simeon en Anna" van het R.K. parochieel arm bestuur van Rotterdam. Mevrouw Dendrinos liep, toen ze 16 jaar was, met een Griekse zee man van huis weg. Zij en haar man dreven tien jaar een logement in Piraeus en tenslotte opnieuw een lo gement in Smyrna. In 1922 werd het echtpaar door de Turken uit deze plaats verdreven. Haar man is reeds lang overleden en zij heeft geen kinderen. Met bossen kleurige bloemen en t een „Lang zal ze leven" haalden de kinderen mevrouw Dendrinos in toen ze met een K.L.M.-lijntoestel uit Athene arriveerde. Het Huis van Afgevaardigden heeft maandag een wetsontwerp aanvaard, waarin een bedrag van ten hoogste vijftigduizend dollar uit getrokken wordt ter bestrijding van de kosten van een kantoor, met per soneel en een secretaresse, voor me vrouw Kennedy. DEN BURG, 2-12. Maandagmid dag om kwart voor drie precies is van de noordpunt van het eiland Texel een twee-trapsraket gelan ceerd. Binnen enkele ogenblikken bereikte deze „vuurpijl" een hoogte van ongeveer tien km en ze kwam achttien km. van de lanceerplaats in zee terecht. Mot' de lancering presenteren twee Nederlandse 'industrieën, nJ. de Kon, Nederlandse Sprimgstoffen- gdbriek en de lartillerle-inichtiingen, een prodUkt dat ze gezamenlijk ont wikkeld hebben. Doel van die ont wikkeling was - zo deelden directie leden van de twee bedrijven tijdens een persconferentie mee - om een technische achterstand dJie in Ne derland bestond weg te werken. De 'door de twee 'bedrijven ont wikkelde raket wijkt in zoverre af van in het 'buitenland vervaardigde types, dat men 'de raket een (kleine diameter (van zeventien centimeter) heeft kunnen geven, terwijl ze toch geladen is met een (vasté) .brand stof die een relatief lange branidtijd heeft van negen tot tiien seconden. NEW YORK, 2-12. President Lyn- den Johnson heeft het aanbod van John Kennedy aan de Sowjet-Unie, om een gemeenschappelijke Russisch Amerikaanse expeditie naar de maan uit te rusten, herhaald. Dit geschiedde maandag bij mon de van de Amerikaanse delegatie leider Adlai Stevenson in de poli tieke commissie van de algemene vergadering der V.N., welke begon met behandeling van de kwestie van het vreedzaam gebruik van de ruimte. Kennedy had het voorstel op 20 september j.l. gedaan. Stevenson) zei, 'dat een vlucht van mensen naar 'de maian slechts een onderdeel vormt van een uitgebreid program vairi wetenschappelijk on derzoek. Een dergelijke vlucht zou het eihde betekenen Van een 'be paald 'stadium van onderzoek en het begin van verdere 'ontdekking van de ruimte. Om te illustreren dat het maanproject slechts een onderdeel Telegram ter redding van Preston Cobb DEN HAAG, 2-12. Mej. dr. M. A. M. Klompé, oud-minister van maat schappelijk werk, dr. A. M. de Waal, oud-Staatssecretaris van O. K. er. W. en 'dir. J. C. H. H. de Vink, lid van de Tweetde Kamer, zijn mede-onder tekenaars van een telegrafisch ver zoek, dat maandag aan de heer Franc Scarlett, federal district judge te Augusta, Georgia, is verzonden om aan Preston Cobb niet de dood straf te laten voltrekken. Onder de ondertekenaars, 24 in totaal, zijn 19 hoogleraren. vormt van het wetenschappelijk on derzoek van de ru!ilnteJ in het alge meen verklaarde ide Amerikaanse afgevaardigde dat niet meer dan ongeveer tien procent van de totale uitgaven voor ruimte-onderzoek is uitgetrokken voor het maanproject. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-12. Het K.N.M.I. deelt mede: In de iuehtdrukverdeling 'komt niet veel verandering. Boven IJsland, Scandinavië en Rusland handhaaft zich een zóne met hoge luchtdruk, terwijl voor de kust van Portugal een vrijwel Stationaire de pressie ligt. Een randstoring van de ze depressie trok over Spanje naar zuid- en west-Frankrijk waar hij re gen en. onweersbuien brengt. Onder invloed van deze storing nam de oostelijke wind in ons land toe. De temperatuur daalde van nacht plaatselijk tot iets beneden het vriespunt. Het vliegveld Eelde meld de vanmorgen 2 graden vorst. In Duitsland 'kwam 3 tot 5 graden vorst voor. De koude lucihtlaag is erg dun, op ongeveer 500 meter hoogte ko men temperaturen van omstreeks plus 9 graden Celsius voor. Opkla ringen die vanmorgen in het noord oosten en zuidoosten van het land vootkwamen, zullen zich waarschijn lijk wat verder over het land uit breiden. Er zullen echter ook wol- kensdhermen, die bij de boven Frankrijk aanwezige storing beho ren, overdrijven. De neers'lagkansen blijven klein. Vannacht zullen de temperaturen weer wat lager wor den dan de afgelopen nacht. Plaat selijk kan 3 tot 4 graden vorst voor komen. Morgen overdag komt de 'temperatuur overal weer boven nul. -Een grote schare familieleden, jour nalisten en fotografen heeft maan dagochtend tevergeefs staan wach ten op de aankomst van de twee Nederlanders Reydon en De Jager, die volgens mededeling van Russi sche zijde zouden worden vrijgela ten. - Op de foto wacht de 27-jarige mevr. Nelly Reydon n\et haar 3-jarig zoontje Peter vol spanning op hèt moment, dat haar man uit het vlieg tuig zal stappen. Hoe g'root was even later haar teleurstelling. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Als men van iemand zegt: hij heeft smaak, dan bedoelt men meestal: mijn smaak. Overleg over te nemen maatregelen „De edelachtbare onderduiker" was de titel van een éénakter, die in het kader van de koninkrijksherdenking te Zierikzee in de Concertzaal door een groep van jeugdige spelers en speelsters werd opgevoerd voor de leer lingen van alle stedelijke scholen. De foto toont de groep in optima forma. THOLEN, 2-12. De hoofdinspec teur van de volksgezondheid, de heer H. J. Dijkhuis en de waarne mend inspecteur van de volksge zondheid in Zeeland, de heer S. Le lie, zullen heden (dinsdag) in Tholen een bespreking hebben met alle artsen op het eiland om een over zicht te krijgen van de situatie en overleg te plegen over de te ne men maatregelen in verband met de polio-explosie op dit eiland. Zoals gemeld, zjjn op het eiland zes a zeven gevallen van polio ge constateerd. Voorts zjjn er tiental len verdachte gevallen. Onder de bevolking heerst grote ongerustheid Bij de bespreking zal, naar het zich laat aanzien, ook ter sprake ko men waarom de vaccinatie pas op 21 november is begonnen, terwijl het eerste geval' van polio al op 14 oktober werd ontdekt, zoals dokter Looijscn, een van de artsen in; het stadje Tholen, meedeelde. Zoals bekend 'onthouden de ouders hun kinderen die vaccinatie op grond .van hun geloofsovertuiging. Zij: verWijlzen hierbij naar Zondag 10 van de Heidedbergse catechismus waarin staat dat „Hij (God) aleo re geert dat alle dingen niet 'bij geval maar door zijd vaderlijke hand ons toekomen". In Tholen is den gezin waarvan twee kinderen 'in ernstige mate polio hebben. Zij zijn dn, een ziekenhuis opgenomen. De vader, die vaart, maar maandag is terug gekeerd1, nadat hij via de radio van de ziekte van zijn kinderen op de hoogte was 'gesteld, deelde mee, dat de vier overige kinderen niet zullen worden ingeënt. De moeder wees huilend op de reeds genoemde Zon dag 10 van de HeiddLbergse Cate chismus, volgens welke naar het in zicht van de ouders verboden zou zijn preventieve maatregelen te ne men. De verschillende gemeentesec retarieën op het eiland hebben een overzicht verstrekt van het aantal kinderen, dat nog ingeënt zou moe ten worden. In St. Maartensdijk zijn 400 kin deren vóór de polio-explosie inge ënt en vorige week na een herhaal de oproep nog 88. De oudere van 120 kinderen hebben ze nog niet la ten inenten. Veel kinderen niet ingeënt In Poortvliet (300 kinderen) heb ben de ouders van 162 jongens en meisjes deze nog niet laten vacci neren. In Sint Annaland, waar voordien nog vrijwel geen kind was ingeënt, is na de oproep van vorige week omstreeks 50 procent van de 'kinde ren gevaccineerd. Nog 175 kinderen zijn door de oudiers van de vaccina tie afgehouden. Het gaat hier om kinderen van vier maanden tot 12 jaar. In Stavenisse hebben één en waar schijnlijk zelfs twee kinderen polio. Toeih zijn er na de oproep van vo rige week slechts 40 kinderen met hun ouders bij de dokter versche nen. 200 kinderen worden nog door hun ouders verhinderd zich te la ten inenten. Oud-Vossemeer is een uitzonde ring. Hier lilgt het percentage ge vaccineerde kinderen boven het lan delijk gemiddelde. In Tholen waren van de 815 'kin deren, die er wonen, 418 vóór de explosie ingeënt. In de laatste dagen zijn, ondier druk der gebeurtenissen, nog 229 kinderen gevaccineerd. Hier zijn 168 kinderen nog wiet Ingeënt. Er zijn nog geen sterfgevallen. Aanhoudend koud Verwachting tot woensdagavond: Droog en nevelig weer met opklarin gen; overwegend matige oostelijke wind; vannacht en morgenochtend lichte vorst, morgenmiddag tempe ratuur om het vriespunt. 4 dec. Zon op 8.28, onder 16.31. Maan op 20.19, onder 12.00. 5 dec. Zon op 8.30, onder 16.31. Maan op 21.34, onder 12.40. Laatste kwartier: 7 dec. te 22.34. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 4 dec. 5.08 v.m. 17.40 n.m. 5 dec. 5.54 v.m. 18.25 n.m. BROUWERSHAVEN 4 dec. 4.58 v.m. 17.17 njn. 5 dec. 5.46 v.m. 18.04 n.m. Springtij: 3 dec. Prinses Margaret venvacht baby LONDEN, 2-12. Prinses Margaret, zuster van 'koningin Elizabeth, ver wacht eind april haar tweede kind. Een woordvoerder van het hof, die dit bekend maakte, zei dat de baby waarschijnlijk in het paleis van Ken sington, de Londense residentie van prinses Margaret, en lord Snowdon, het 'levenslicht zal aanschouwen. Het eerste kind, lord Linley, wend op 3. november 1961 Sn Clarence House, de residentie van de koningin -moeder, geboren. Zoals bekend verwachten drie an dere leden van de koninklijke familie een baby: koningin Elizabeth, de hertogin van Kent en prinses Alex andra. ,De edelachtbare onderduiker''

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1