STAD EN EILAND Vijf en zeventig Hooggestemde - slecht bezochte - samenkomst in de Grote kerk POLIO-EXPLOSIE TE THOLEN Micro-competitie te Zierikzee Goede opkomst op najaarsvergadering van S.D.K.B. ZIERIKZEE. 29-11. Voor de na jaarsvergadering van de S.DJLB., die vrijdagavond in de bovenzaal! van het „Huis van Nassau" te Zie rikzee werd gehouden, bestond van de zijde der verenigingen zeer grote belangstelling. Als afgevaardigden van de K.N.K.B. waren hierbij o.m. aanweig de heren J. P. Macken- bach en J. Cats. nl zyn openingswoord zei de voorzitter, de heer J. Th. Brouwer, dat deze goede opkomst waarschijn lijk was te danken aan het feit dat de S.D.K.B. op 8 december a.s. 35 jaar bestaat. De voorzitter cleedi een aantal me dedelingen. Zo heeft kortgeleden te Dinteloord eer* contakt plaats gehad tussen een delegatie van 'het bestuur van de S.D.K.B. en deze van de KB.G.O. De K.B.G.O. heeft hierbij de wens naar voren gebracht daad werkelijk mot de S.D.K.B. in con- takit te willen treden. O.m. werd voorgesteld mot twee twaalftallen uit te mogen komen in de 2e klasse van 'd'e S.D.K.B. in het seizoen 1964. Bericht was van de Amsterdamse Korfbal Bond binnen gekomen, waarin werd medegedeeld, dat een aantal leden in 'de zomer van 1964 in de Westhoek zullen 'komen kam peren. Hierbij zullen zij graag een aantal wedstrijden spelen tegen ver enigingen van de S.D.K.B. Door 'bedanken van 'het bestuurs lid, de heer J. Kort, 'is dcor het be stuur in deze vakature voorzien door een voorlopige 'benoeming van da heer J. C. v. d. Doel De vooritter richtte tenslotte nog een opwekkend woord tot de ver enigingen om deel te nemen aan de spontkonfaktdag (jeugdopvoeding) cp 14 december a.s. te Goes. Kampioenspr(jzen 196S Alvorens tot het uitreiken van de kam nioenspri jzen 1963 over 'te 'gaan, verklaarde de 'competiiti'eleider. de heer J. de Wit. dat de medewerking van een aantal verenigingen in het afgelopen seizoen nog al (het een en ander te wensen heeft overgela ten. Van een vlotte 'afwerking kan ook praktisch geen sprake zijn. Naar aanleiding 'hiervan verklaar de de heer de Wit niet langer als compeitrjtieleider te zullen optreden. Hierna ging ihij over tot het uit reiken van de 'kampioensprijzen aan de afgevaardigden van de kampi- oens-twaalf tallen De eeoretair'^ de heer A. P. Drij- ;gers, wierp nog een terugblik op d'e atetie A 63, waarbij 'hij een aanden ken aanbood aan de afgevaardigden van 'd'e verenigingen Veloeitas en D.E.S. voor de 'grootste ledenwinst. De heer L. van Poperlng deelde mee, dat met het totstandkomen van het nieuwe gymnastieklokaal te Zierikzee voor de eerste maal de micro-competitie van de senioren te Zierikzee zal plaats vinden. De adspiranten zullen aan bod kunnen 'komen te Nieuwerkeiik en Renesse. De 'heer Mackehbach sprak •vervolgens een opwekkend woord SPORT VOETBAL District Zuid I 4e klasse G: Burgh-Kruisland 3-2; VES '35-Zierikzee 2-1; De Schutters- DIVO 1-2; RKFC-Vosmeer 1-2; Clu- zona-NVS 1-1; Halsteren-SC Gastel 2-0. Afdeling Zeeland Zondagcompetitie le klasse B: Zierikzee II-Dreischor 5-4; Patrijzen-Renesse 1-4; Kruinin- gen-Robur 6-1. 2e klasse C: Brouwershaven-Zon- nemaire 2-2; SVOWK-Dreischor II 3-1. Zaterdagcompeti tie le klasse: Kats-MEVO 4-0; Nieuw- dorp-Krabbendijke II 3-2; Yerseke ni-AZW II 2-0. 2e klasse B: Duiveland-SVD 7-3; Zeemeeuwen-SKNWK 1-2; Colijnspl. Boys-Brouwershaven II 1-1; Hein- kenszand-WIK 5-3; Beren-Kloetinge 2-2. 3e klasse D: MEVO II-Bruse Boys II 4-4; SKNWK II-Bevelanders 0-17; Zwaluwen '61-II-Kortgene II 4-1. J unioren Groep B VII: Burgh BI-WIK BI 1-3. Groep B VIII: Zierikzee B II-Bruse Boys B 11-8. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Heerlen( vac. H. Bei ten), (toez.): H. Chr. Nortier, Diepen veen. Bedankt voor Exmorra-Allinga- wier (toez.): F. A. L. Franken, kand., Bilthoven. Geref. Kerken Examens. Aan de V.U. slaag den voor het propaedeutisch examen theologie de heren J. H. Buikema te Woerden en E. Verhoef te 's-Graven- hage. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Enschedé-oost: J. J. Re bel, Haarlem-noorden en J. H. Ve- lema, Apeldoorn-centrum. Evang. Lutherse Kerk Aangenomen naar Eindhoven: mej. L. B. Poppezijn, prop. en hulppred., Den Haag. Geref. Gemeenten Tweetal te Wolfaartsdijk: P. Blok, Dirksland en J. v. Haaren te Rijssen. Beroepen te Yerseke: P. Blok, Dirksland; te Veenendaal: H. Ligten- berg, Oudemirdum. Bedankt voor Kampen: A. Hofman, Zeist. voor de binnenkort te houden j c-ugdl eider scursus, waarvoor 2ich 40 mensen hebben aangemeld. Aan deze cursus wordt door de K.N.K.B een subsidie verleend van f 1250,-. Verder zag de 'heer Maekenbach de mogelijkheid onder het oog voor het organiseren van een scheidsrecht terscursus. Inplaats van de heer Huntelaar (vertrek) werd tot lid van de kascommissie benoemd de heer J. A. Rotte. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter hier na de vergadering. MARKTBERICHTEN Eierprijzen V.E.C.E. In de periode van 25-30 november werd door de Coöperatieve In- en Verkoopcentrale voor Eieren, V.E.C. E., uitbetaald f 1,70 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd één cent per stuk minder uitbetaald. Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 2-12. Aangevoerd 1683 stuks vee, t.w.: 1273 vette koeien en ossen en 410 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en essen f 3,30-3,70, f 2,90-3,30, f 2,60- 2,90; varkens (levend gew.) f 2,44- 2,42-2,40. Vette koeien en ossen: aanvoer iets kleiner; handel vlot; prijzen hoger, prima's boven notering. Varkens: aanvoer ruimer; handel kalm; prij zen lager, prima's vleesvarkens bo ven notering, slachtzeugen f 2,00-2,10 per kg. THOLEN, 1-12. Bü vjjf kinderen uit het stadje Tholen is polio ge constateerd. Zü bevinden zich in het Burgerziekenhuis te Bergen op Zoom met negen andere kinderen, van wie men vermoedt dat ze deze ziekte ook hebben. In Tholen zijn nog tien 'kinderen bij 'hun ouders thuis die 'koorts heb ben en van wie de mogelijkheid be staat dat zij eveneens besmet zijn. De kinderen zijn allen leerlingen van d'e school dor gereformeerde ge- rrcenle in Tholen. Hun ouders zou- Ijsbergen langs de Argentijnse luist BUENOS AIRES. 1-12. Voor het eerst in de geschiedenis bevinden zich ijsbergen voor de kust van Ar gentinië. De Argentijnse marine heeft meegedeeld, dat grote ijsber gen zijn waargenomen in een gebied ten oosten van 'het schiereiland Val- des en ongeveer ter hoogte van ide 42ste breedtegraad. De ijsbergen worden door zuidelij ke winden naar het noorden gedre ven. Deskundigen vrezen, dat zij neg iïedhts de voorhoedevormen van een grote ijsverplaatsing. Enorme belangstelling voor Olympische Spelen TOKIO, 2-12. Het aantal aanvra gen voor het bijwonen van de ope ningsceremonie van de 'komende Olympische zomerspelen beloopt in tc-taal 2.628.130, aldus de organisato ren in de Japanse hoofdstad. Voor de openbare verkoop zijn sleohts 30.200 kaartjes beschikbaar, zodat officials hebben berekend dat zij elk 'toegangsbewijs 87 maal zou den 'kunnen verkopen. Men wil nu het lot laten beslissen over de toe wijzing van de kaartjes. b Drie 23-jarige Oostduitsers zijn er zondagavond in geslaagd onder het vuur van Oostduitse grenswach ten naar de Franse sector van west- Berlijn te vluchten. Omstreeks 30 schoten werden op hen. afgevuurd, maar zij bleven ongedeerd en verlo ren alleen hun schoenen. den zich uit geloofsovertuiging tégen inenting verzetten. Twee van de vijf opgenomen pa tiëntjes zijn ernstig ziek. De va'der van één van hen bevindt zlioh op zee. Hem is per radio verzocht naar liet ziekenhuis te komen. In Soherpenisse, St. Maartensdijk, Oud-Vossemeer 'en in Tholen is men bezig met inenten. In Oud-Vosse meer gaat dit vrij snel, zaterdag werden reeds 350 van ide 450 kandi daten fngeënlt. Het gemeentebestuur van Tholen heeft dë bewuste school laten ontsmetten, ZIERIKZEE „De edelachtbare onderduiker" Het toneelspel „De edelachtbare or.dei duüker", dat door ec-n jeugd groep, bij gelegenheid van de ko- ninkrikshercenking in de Concert zaal vcor de schooljeugd werd opge voerd, is ook bij volwassenen inge slagen. Van verschillende zijden be- reikte ons het verzoek te pleiten voor een heropvoering voor volwas senen. Wij willen dit gaarne hierbij doen en de suggestie overbrengen aan de organisatoren. Voor een prak tische realisering ware te derken aan een „doorlopende voorstelling", waarbij op één avond een gx-oot pu bliek zou kunnen worden bereikt. De idee is o.i. zeker de overweging waard. HAAMSTEDE Prov. zomerdag op Schouwen-Duiveland? Tijdens de vergadering van de af deling Burgh-Haamstede van de Ned. Chr. Agrarische Bedrijfsbond, heeft de voorzitter de heer C. Man- nie, met enkele welgekozen woor den afscheid genomen van de heer P, Slager, die als zodanig heeft be dankt. Bijna 25 jaar heeft d'e 'heer Sla ger- deel uitgemaakt van 'het afde lingsbestuur. Langen tijd nis secre taris, maar ook verschillende jaren als voorzifter dér afdeling. De voor zitter dankte hem voor het vele werk dbor hem verricht en sprak d'e hoop uit dat hij nog vele jaren het werk van de 'afdeling van nabij zou blijven volgen. De heer P. Minnaar te Goes be de Vrtes-'dihr. v. 'd. Tholen 1-0 (15-11, 15-7). H.D.: J. Fisser-D. Aardénahg, v. Vossen-B Wijsman 1-0 (15-11, 8-15, 15-3). D.D.: N. Maas-T. darijs, mevr. Wieringa-onevr. Hage 0-1 ('14-17, 18-17, 10-15). Eindstand 4-4. De stand .in de tweede klas, derde afdeling, luidt: PSV-B1. W. I 5 4 1 9 31- 9 Zierikzee I 5 3 1 1 7 27-13 Eiiland II 4 2 2 4 18-14 Sans Rancune I 4 1 3 2 1-1-21 Henricus I 44 0 1-31 Heden (maandlag)avond speelt Zierikzee thuis tegen Rilland1 II. Bepaald pech met schieten en uit stékend keepwerk van doelman Obels hebben Kruisland voor een grotere 'nederlaag gevrijwaard, wanlt voor de rust werd Kruisland zeker e'en 'kwartier lan'g in de verdediging gedrongen en dn deze periode had Burgh zeker een viertal goals moeten maken. Het' is een vooral voor de rust mooie wedstrijd geworden waar in het 'tempo vrij hoog lag, en de groenwdtten steken momenteel in een goéde vorm. Invaller linksbuiten Dick de Meij (heeft behoorlijk werk verricht, doch er waren deze mid dag geen zwakke plekken. Bijzonder snel was Theo v. Nieuwenhuize, die wegens dienstplicht de ploeg voor een maand gaat verlaten. Kruisland 'kon dit tempo niet bijhouden, doch hun kort spel en goed' plaatsen bradht ze geregeld' naast Burgh, tot dat ze 'in de laatste 15 minuten de Vlag streken. Het begin 'is al sensationeel want Theo v. Nieuwenhuize schiet via de keeper tegen de lat, waarna hij de terugspringende bal naast sohie- Laros knalt hard naast 'doch het is Theo v. Nieuwenhuize die in de 20e minuut uit een fraaie hoge voorzet van M. Bakker oerhard inkopt (1-0). Een buïtenspeldoelpunt van dezelf de speler wordt door scheidsrechter Nuijs uit Vllssin'gen afgekeurd. Kruisland zet goede aanvallen op doch de bijzonder hechte Burgh ach terhoede laat geen steek vallen. Kees Rijnberg komt dan alleen voor sprak vervolgens de punten die bij de C.A.O.-onderhandelingen in het geding waren geweest en wat er be reikt was. Voor de jaarwisseling verwachte spreker dat alle leden de nieuwe r a o. in 'hun zouden hebben. Vermoe delijk zal men dan twee cijferreek sen aantreffen, één voor het tijd vak 1 mei-31 december 1963 en één vcor het tijdvak 1 januari tot 1 april. De onderhandelingen voor het komende jaar, voor deze keer van 1 april 1964 tot 30 april 1965, zijn al in volle gang. Spreker zette uiteen waarom deze onderhandelingen niet- eenvoudig zijn. Daartoe gaf hij een kort over zicht van de loop der ontwikkeling van na de oorlog tot heden. Na de pauze maakten verschil lende leden gebruik van de moge lijkheid van vragen stellen. Tenslotte deelde de voorzitter nog mee. dat er 13 december een z.g.n. familie-avond gehouden zal worden te Zierikzee. Vernacht wordt dat Schouwen-Duiveland an 1964 weel de organisatie van de jaarlijkse ..prcviroiale zomerdag" voor haar rekening zal nemen. DODELIJKE ONGELUKKEN ROTTERDAM. De 27-jarige Duit- se matroos Erich Thielen, opvaren de van het Duitse sleepschip ,Wfag', is in d'e Nieuwe Maas verdronken. De rivierpolitie heeft het lichaam na 'langdurig dreggen geborgen. TILBURG. In het St.-Elizabeths- ziekenhuis >te Tilburg overleed de 16-jarige ulo-sdhoolleerliing J. Coo- len uit Tilburg, die zaterdagavond omstreeks middernacht dn 'de Cas par Houben'sitraat met zijn 'bromfiets te'gen een personenauto 'botste.' MAARTENSDIJK. De 15-jarige mej. L. Evenhuiis is, toen zij die 'kerk aan d'e Dorpsweg in haai- woonplaats Maartensdijk verliet, door een auto gegrepen en 'gedood. IJSSELMUIDEN. De 15-jarige W. Knol u!it Kampen is om het leven gekomen toen 'een auto waarin hij zat door nog onbekende oorzaak op dé Plasweg te IJsselmudden van de weg raakte en 'tegen 'een 'boom bot ste. Twee andere inzittenden wer den ernstig en een licht 'gewond. BOEKEL. In die vorige nacht is de 20-jarige Amerikaanse soldaat eerste klas Michael Joseph Smith, gelegerd op de vliegbasis Volkel, bij een verkeersongeval om 'het leven g'ekomen. IJSSELMUIDEN. In de bebouw de kom van IJsselmuiden is een personenauto met vier inwoners van Kampen op de B. van Engelenweg met grote snelheid' uit de bocht ge vlogen en tegen een boom gebotst. Daarbij kwamen de heren J. Ekkel en W. Knol om het leven. EMMELOORD. De 80-jarige G. J. van. der Molen te Creil in 'de N.O.-polder .is in ide omgeving van het dorp verdronken. VRIES. Op de rijksweg te Vries is d'e 74-jarige J. Venekamp uit Donderen (gem. Vries), dodelijk ver ongelukt. VOETBAL Hoewel „Zierikzee" uitgesproken beter voetbalde 'dan lijstaanvoerder VES '35 uit Oudenbosch, moest zij toch het loodje leggen omdat hun voorhoede opnieuw faalde dn de af werking van de aanvallen. In de 7e minuut nam de 'thuisclub de leiding toen linksbuiten Hellemons 'de bal hoog voorzette en middenvoor Veth hard en onhoudbaar inkopte (1-0). Na deze treffer namen de gasten het heft volledig 'in han'den maar slaag den er niet in 'te scoren. Driemaal stond éen Zierikzee-aanvalier alleen voor de VES-doelman maar drie^" 'keer zonder resultaat. Ruststand' 1-0. ACh't minuten na de hervatting scoorde „Zierikzee" de gelijkmaker toen middenvoor Jonker, nadat de bal al enige malen was ingeschoten, het laatste zetje gaf (1-1). De gasten bleven 'het beste van het spel behou den maar slaagden er niet meer in een 'doelpunt te maken. Toen in de 38e minuut de VES-reohtshalf Mas- sar de bal 'hard en hoog 'inschoot werd de bal door een Zierikzee-ach- terspeler mét de hand over de lat de keeper doCh beiden schoppen te gelijk 'tegen d'e bal die corner spuit. De rust 'ia nog maar enkele minuten voorbij als een gevaarlijke Kruis land-aanval de gröenWitten noodlot tig wordt. Tot driemaal toe moet Laros schieten voordat keeper Ver ton gepasseerd wordt (1-1). Vol goe de moed trekken de Kruislanders weer ten aanval, doch de hard naar voren geschopte bal is een prooi voor Theo v. Nieuwenhuize die snel printend op het vijandelijk doel af stormt en keeper Obels opnieuw pas seert (2-1). Dezelfde speler lepelt even later de bal in de armen van de keeper. Kruisland forceert dan twee corners doch deze brengen geen verandering in de stand. Als B. Siesse even het vel'd verlaat voor een opknappertje van een verwonding, is het Houtepen die een voorzet van rechts benut (2-2). Doch Burgh trekt weer ten aanval on Theo v. Nieu wenhuize doelpunt weer 'doch de bal is oerhard onder het zijnet doorge vlogen en terecht keurt de scheids rechter dit punt af. Burgh komt weer voor te staan als 10 minuten voor tij'd Obels zijn enigste fout maakt en hij over een hard schot van Kees v. Nieuwenhuize heen duikt (3-2). Hoe er verder nog getracht werd te doelpunten, beide verenigingen ga ven geen krimp en zo komt Burgh aan een kleine maar ruim verdiende overwinning. Volgende week trekt Burgh naar DIVO. Het aantal inwoners van Zierik zee, dat zaterdagmorgen de her- den kingssa men komst in de Grote Kerk bezocht, was precies de helft van het aantal jaren dat ons ko ninkrijk liet grote goed der zelf standigheid onder het Huis van Oranje heeft mogen bezitten. 150 2 75. Dit simpele, maar toch wel wat griezelige rekensom metje, moge tot nadenken stem men. Terwijl de rijks- en gemeen telijke overheid zich op bewonde renswaardige wijze hébben inge spannen, het bijzondere feit van de bevrijding van het Franse juk in 1813 op stijlvolle en passende wijze te herdenken, heeft de Zie- rikzeese bevolking toch wel heel erg verstek laten gaan. Schameler en armoediger had wel niemand het zich kunnen voorstellen. Vijf en zeventig mensen op een bevol king van 7000. Toegegeven, de Franse tijd ligt lang achter de rug en 150 jaar is een lange tijd. Niet ieders historisch voorstellingsver mogen zal toereikend zijn, ziel) van het gebeurde in 1813 een juist en beïnvloedend beeld te vormen, maar hoe zin- en waardevol zon het ook hier geweest zijn, als wij gedrongen door liefde voor het vorstenhuis, massaal uiting hadden gegeven aan de gevoelens van dankbaarheid en verknochtheid, in een tijd waarin kronen schaars zijn en presidenten door moordenaars worden belaagd. Men zou zich kunnen afvragen hoe de jeugd ooit zal worden ge ïnspireerd, als de volwassenen een zo kwalijk voorbeeld geven. Laten de wegblijvers weten dat de her denkingssamenkomst in de Grote Kerk op een niveau stond, maar helaas de burgerij ontbrak. Hoe veel moed zal er weer niet gezon ken zijn in de schoenen van hen, die het organiseerden? Hoe zal het volgende keren moeten? President Johnson heeft regelin gen getroffen voor bezoeken aan de Verenigde Sta!ten van de Britse pre mier, "sir A'lex Douglas-Home, de Westduitse bondskanselier, dr. Lud- wig Ebhard, en president Segni van Italiëe zo heeft (het Witte Huis zon dag bekend gemaakt. Sclieepvaartberichten Caltex Utrecht (t.), 29-11 van Avon- mouth naar Dublin. Ken'ia (t.), 29-11 van Hamble naar Plymouth. Kelletia (t.), 1-12 van Rotterdam naar Curasao. Korenia (t.), 1-12 te Singapore. Philippia (t.), pass. 29-11 Gibraltar naar Thameshaven. gewerkt. De strafschop werd on houdbaar in een doelpunt omgezet (2-1). SPORT VOETBAL Zeemeeuwen-SKNWK 1-2 Met wat meer geluk had Zeemeeu wen zeker een gelijk spel uit 'het vuur kunnen Slepen, doch het zat de blauw-witten niet mee. Tot de rust slaagden zij er in om de stand dub bel 'blank te houden en na de rust kwamen ze zelfs met 1-0 voor te staan door een doelpunt van Leo Dijkman, gescoord uit een verwarde situatie voor het Nieuwerkerkdoel in de 47e minuut. De gasten legden er toen nog een schepje op en dit kan de Zeemeeuwenploeg n'iet goed ge noeg volgen waardoor Stans 2 'doel punten scoorde (1-2). We lëheft Zee meeuwen in de tweede 'helft nog een korte periode van overwicht gekend waarbij Leo Dijkman tegen de lat schoot, doch de gelijkmaker kwam er n'iet meer uit. DUIVENSPORT Tentoonsetlling P.V. „Zierick" te Zierikzee De P.V. „Zierick" hield op 29 en 30 november 'haar jaarlijkse ten toonstelling in „De Graanbeurs" te Zierikzee. Er werd'en 200 duiven in geschreven. Keurmeester was de •heer Cr. Heeren uit Roosendaal, die de taak 'had1 de prijswinnaars er uit ite halen, De uitslag luidt: Oude doffers: Jac. Verwijs 1 en 2; A. J. Stoutjesdijk 3; W. N. Pankow 4. 5 en 6; F. D. Hiilebrand 7 en 8; P. Flikweert 9. Oude dulvdnnen: A. Timmerman 1, 3 en 5; P.Flikweert 2; J. Dalebout 4; A. M. Berrevoeüs 6; D. Kloet 7. Jarige doffers: Jac. Verwijs 1, 4 en 7; J. H. de Man 2; H. Slagboom 3 en 5; A. J. Stoutjesdyk 6. Jarige dui vinnenA. Timmerman 1; W. K. Schot 2; F. D. Hiilebrand 3; W. N. Pan'kow 4; W. Dalebout 5; A. M. Berrevoétis 6. Jonge doffer: P. Flikweert 1; Gebr. Stoutjesdijk 2; J. Dalebout 3; Jac. Verwijs 4 €n 6; C. Seijbel 5. Jon'ge duivin: C. Seij'bel 1; A. Timmerman 2 en 4; Gebr. Stoutjes dijk 5; L. L. de Hooge 6; H. Slag boom 7; A. J. Stoutjesdijk 3. Late doffers: H. Slagboom 1. Late duiven: J. H. de Man 1. Kampioen weid do 'heor Jac. Verwijs met een oude doffer. De koninkrijkslierdenking te Zierikzee ZIERIKZEE, 30-11. In de morgen van koninkrijksdag vond in de Grote kerk een herdenkingssamenkomst plaats, die - spijtig genoeg - uiterst slecht was bezocht. Dit neemt niet weg het feit dat deze samenkomst het karakter droeg van een uiterst stijlvolle en waardige herdenking van bet 150-jarig koninkrijk, dank zij de sprekers: burgemeester rar. F. Th. Dijckmeester en ds. J. B. Assendorp, die beiden in afgewogen en bestudeerde toespraken de betekenis van deze koninkrijksdag hebben belicht. Na een inleidend woord van ds. A. Lam stond mr. Dijckmeester in zijn toespraak stil bij de eindfase van de Republiek der Verenigde Nederlan den, die tegen het einde der acht tiende eeuw zichzelf had overleefd. „Het gebouw was dringend aan res tauratie toe". Met name de patriot ten wilden vernieuwing, maar de Oranjepartij had onvoldoende kracht tegenover de op behoud van bezit en macht uit zijnde regenten, die anti- oranjegezind waren. Vooral ook om dat van Willem V geen krachtige lei ding uitging, kwamen vernieuwende -krachten niet aan bod, al deed ook prinses Wilhelmina - echtgenote van Willem V - wat zij kon. „Het gebouw was dan ook rijp voor de sloop toen de Franse revolutie van 1795 er le gen aanspoelde". In grote lijnen schetste spreker hierna de gebeurtenissen in de Franse tijd, met name te Zierikzee, dat een Frans arrondissement werd en zo van buiten opgelegd verfranste, dat zelfs de namen van de gebouwen en pleinen Franse namen kregen. Belangrijke figuren bij de uitein delijke bevrijding waren jhr. W. M. de Brauw en mr. W. A. de Jon'ge. ZJERIKZEE Z.O.V. filmavond Teneinde te komen tot een pas sende herdenking van het 150-jarig koninkrijk, organiseerde de Z.O.V. een filmavond in de Concertzaal, uit uitstekend was bezet. De speciale filmavond werd ge opend door de heer E. P. J. Saltzherr Krips, die namens het bestuur een welkomstwoord sprak en opmerkte dat juist de vertoning van de film „Wederzijds" passend werd geacht in het kader van deze herdenking, om dat wijlen koningin Wilhelmina haar bijzonder persoonlijk stempel heeft gedrukt op een belangrijke periode van de afgelopen 150 jaar. Als voorfilm werd vertoond de dokumentaire van het bezoek der prinsessen Irene en Margriet aan de West, een fraai kleurenprodukt, dat niet alleen de enthousiaste ontvangst van deze koningskinderen aan het rijksdeel overzee toonde, maar ver der een blik gunde op de schoonheid zowel van de Nederlandse Antillen als Suriname. De film „Wederzijds" van Gerard Rutten werd na de pauze vertoond. Het in een uit duizenden meters jour naalfilm samengesteld produkt, dat een vaak ontstellend beeld geeft van de beroeringen tijdens de regerings periode van H.M. koningin Wilhel mina. Niet zonder ontroering ziet men talrijke oude beelden terug en als iets de zin voor de historie kan stimuleren, dan is het wel deze film, die in zijn gezochte en gevonden te genstellingen vaak een schrijnend protest vormt tegen deze eeuw van bloed en tranen. Indrukwekkend is daarbij te zien hoe koningin Wilhel mina stond als een rots in de bran ding, gedreven door een diep geloof, dat 'haar ook in de 'dieptepunten van haar regering niet verliet. V(jf dagen van uiterste, spanning gingen te Zierikzee vooraf aan het moment dat de Engelsen hier voet aan wal zetten en de Fransen via Viane de wijk namen. Zierikzee was de eerste stad in Zeeland die van het Franse juk werd bevrijd. Drie periodes Mr. Dijckmeester wilde de achter liggende 150 jaar in drie periodes verdelen. De eerste duurde tot plm. 1850 en kenmerkte zich 'dloor een eco nomische vernieuwing, waarbij de invloed van koning Willem I bijzon der groot blijkt te zijn 'geweest. Tot 1900 volgt dan een periode van poli tieke vernieuwing, terwijl de laatste' periode er één is van een technische vernieuwing. „Duidelijk staan wij thans aan het begin van een nieuwe periode, n.l. die ener geestelijke vernieuwing", al dus de burgemeester, „een vernieu wing die in Nederland eerst geleid door koningin Wilhelmina en thans door koningin Juliana, de weg wijst naar een wereldburgerschap". Hcnderdvijftig jaar kerkgeschiedenis Ds. Assendorp bepaalde zich in zijn redevoering allereerst bij de kerkge schiedenis in de afgelopen 150 jaar. Belangrijke gebeurtenissen werden daarbij genoemd, als het Réveil, de Afscheiding (1834) de April-beweging (insteling bisschoppelijke hyrarchie in Nederland), de Groninger school en de Doleantie (1886). In de jongste oorlog, zien wij dat de groei van het interkerkelijk overleg, onder druk van de omstandigheden en na de be vrijding de groei van de oecumeni sche beweging, de stichting van de Wereldraad van Kerken en in 1962 het Vaticaans Concilie. Een exposé der kerkgeschiedenis gedurende de afgelopen 150 jaar -achtte spreker evenwel onvoldoende om op passende wijze de 150-jarige zelfstandigheid van het koninkrijk te herdenken. N.a.v. 1 Tim. 2:1 en 2 vestigde ds. Assendorp de aandacht op de noodzaak van de kerk te „bidden voor alle mensen", maar waarbij nog apart worden genoemd de „konin gen en allen die in hoogheid zijn ge zeten". Gebed is nodig voor.de ko ninklijke familie en de regering, maar ook dankzegging voor het „stil en gerust leven", dat wij „in alle god zaligheid en eerbaarheid" onder hen mogen hebben. Aansluitend op zijn toespraak sprak de predikant een gebed uit, waarna de organist, de heer J. Baas, een fan tasie speelde over enkele bekende Nederlandsevolksliederen. Met ge zamenlijk zingen van twee couplet ten van het Wilhelmus werd de hoog gestemde samenkomst beëindigd. SPORT BADMINTON „P.S.V.-Blauw Wit"—Zierikzee 4—4 Vrijdagavond vond In de gym nastiekzaal van (het „Red Band" sportpark 'te Roosenidlaal de grote belauigrijike wedstrijd; plaats tussen 'het al® nummer ééni in haar afde ling gedoodverfde P.S.V.-Blauwwit en1 'haar directe tegenstander Zie rikzee. Na 'een 'bijzonder enerverend score-verloop, n.l. 1-0, 2-0, 2-1, 3-1, 3-2, 4-2, 4-3 en 4-4, eindigde deze wed&trijd onlbesfet. Zli'erikzee be houdt nu 'dus haar achterstand' van 2 punten op Blauw Wit, welke ach terstand' door de mét 3-5 verloren thuiswedstrijd werd opgelopen. Het ziet er naar uit dat Zierikzee deze achterstand nog kan nivelleren, aan gezien beidé ploegen tot d'e steiksté in hun afdeling 'behoren. Niettemin kan d'e prestatie van Zierikzee in deze wedstrijd hoog worden aan geslagen. 'Er vonden enige fraaie en 'spannende partijen plaats, o.a, het heren-dubbel en damés-duibbel. Deze vergden 'dain ook drie 'games om ite beslissen wie winnaar was. Bé?de ploegen verschenen volle dig binnen d'e lijnen. De wedstrijd begon hm 18.45 uur en duurde tot 22.45 uur. De gedetailleerde uitsla gen zijn als Volgt: P.S.V. Blauw Wit-Zierikzee: H.E.: J. Pisser—G. v. d. Tholen 1-0 (15-6. 15-12); G. v. «d. Meer-J. v. Vossen 0-1 (6-15, 8-15). D.E.; mej. N. Maas-mevr. A. Wierin'ga 0-1 (11-12, 0-11); mej. T. Clariis-mevr. Hage 1-0 (11-0, 11-7). G.D.; mej. Maas-dhr. Fisser, mevr. W'ieriimga-d'hr. v. Vossen 0-1 (8-15, 4-15); mej. Glarijs-'dhr. v. Meer, mej. Falende voorhoede van Zierikzee legen VES '35 (2-1) kost roodzwarten opnieuw twee punten Verdiende overwinning van Burgh op Kruisland (3-2)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2