«M.CD's» Prins Willem van Oranje zette weer voet aan wal Kon. familie kwam op tv.-beeldbuis DE MOORD OP KENNEDY H.M. de Koningin op bijeenkomst in Vredespaleis Johnson bedreigd? aan Kennedy's graf Koninkrijksherdenking te Amsterdam Russische wapens voor Afrika Twee doden in het verkeer Churchill dankt Meisje te Saigon offerde zich Een beter tijdperk voor nationale landbouw en tuinbouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 december 1963 120e jaargang No. 19490 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'annewekker. .1, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Koninkrijksherdenking te Zierikzee FEEST TE SCHEVENINGEN Dit nummer bestaat uit 6 pagina's SCHEVENINGEN, 30-11. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrix hebben zaterdagmorgen in Scheve- ningcn het feest ter viering van 150 jaar onafhankelijkheid meegemaakt. Zy hebben gezien hoe de 30ste no vember 1813 herleefde, toen Prins Willem van Oranje, na een afwezig heid van b(jna 19 jaar, weer voet op Nederlandse bodem zette. Lang voordat dit gebeui'de - H.M. en de prinses hadden 's ochtends an dere verplichtingen ter viering van 150 jaar Koninkrijk té vervulle,n - was heel Scheven togen op de been. De figuranten in het grote histori sche openluchtspel, gestoken in kle ding ui/t het begin van de negen tiende eeuw, wandelden wat rond in de Prins Willemstraat bij de Oranje boom en drentelden eens door de recht naar zee leidende Keizerstraat. Om half elf ongeveer verscheen aan de einder een oorlogsbodem. Uit de Scheveningse haven voeren twee vletten uit. De Scheveninger Jacob Pronk, die al vele maanden druk in de weer was geweest voor de terug keer van de prins, en zijn zoon Arie kwamen te paard aan en kondigden luid de terugkomst van Prins Wil lem van Oranje aan. De Schevening se bevolking en uiteraard ook de overige belangstellenden begonnen te juichen en te zingen. Zij volgden de beide ruiters in de Keizerstraat. By de pastorie van de oude kerk kwamen twintig schippers met de oranjevlag naar buiten. Deze vlag werd in de toren gehesen en de klok werd uitbundig geluid. Op 't strand werden de laatste Fransen onder hoongelach weggejaagd. Eerste vlet aan land Daarna landde de eerste vlet. Dra gers hielpen Fagel en Hoppener, die de komst van de prins aankondigden aan wal. Jacob Pronk maande de opgetogen menigte tot kalmte. En gelse mariniers hielden de nieuws gierigen op een afstand. Dit deden zij opdat H.M. en de prinses niets van het schouwspel zouden missen. De prins landde en stapte vervol gens in de nettenwagen, die hem naar de pastorie van de oude kerk bracht. De kijkers sloten zich jui chend achter de wagen aan. In de pastorie werd de prins onder meer ontvangen door de twee dochters van ds. Faassen de Heer, en de oude Berkenbosch Blok, de kapitein van de voormalige Scheveningse schut terij Inmiddels was de zoon van Jacob Pronk te paard naar Den Haag ver trokken om de gouverneur van Den Haag, graaf van Limburg Stirum mede te delen dat de prins aan wal kwam. Na het korte verblijf in de pasto rie vertrok de prins per rijtuig naar Den Haag. Bij elke St. Nicolaas-surprise zo'n zilverpak ZEEUWS SPECULAAS een dubbele verrassing TERUG NAAR BED ARNHEM, 30-11. Een uit het Arnhemse huis van bewaring afkomstige gedetineerde slaag de er in uit het Arnhemse zie kenhuis. waar hij werd ver pleegd, te ontsnappen. De po litie zette, zodra men zijn vlucht ontdekte, speurhonden op zijn spoor. De man werd tev slotte gevonden waar hij vandaan ivas gekomenin zijn bed. Hij had al gauw geen hri/ meer in zijn vlucht gezien en was teruggegaan. H De commissie voor handelsbe sprekingen van de internationale overeenkomst inzake tarieven en handel (G.A.T.T.) heeft bekend ge maakt, dat er veel werk is verzet ter voorbereiding van de Kennedyronde van onderhandelingen over tarieven, die op 4 mei 1964 zal beginnen. F.B.I, zoekt medeplichtige NEW YORK, 30-11. De Ameri kaanse federale recherche zou mo menteel zoeken naar een man die bekend staat als een voorstander van rassenscheiding en die mogelijk een medeplichtige is geweest van Lee Oswald, de vermoedelijke NATIONALE HERDENKING DEN HAAG, 30-11. H.M. de Ko ningin heeft zaterdagochtend in het Vredespaleis de bijeenkomst bijge woond die ter gelegenheid van de nationale herdenking 1813-1963 is gehouden. Het voorzitterschap was in handen van H.K.H. prinses Bea trix, die gelijktijdig met de koningin in het Vredespaleis aankwam. In dé 'grote rechtszaal is ge sproken door de minister-president, ma- V. G. M. Marijtnen, jhr. prof. rnr, H. F. van Panhuijs, hoogleraa-r in Massaal bezoek WASHINGTON, 1-12. De Arneri- 1 nse rdheime dienst heeft zater dagavond een man aangehouden in v band met een melding over een fc dreiging tegen het leven van pre sident Johnson. Van de zijde der politie is gezegd, cV t de man bekend staat om zijn vreemde gedrag. De geheime dienst weigerde de naam van de man, die een inwoner van Washington zou zijn, te noemen. Ook wilde deze dienst geen bijzon derheden geven over de bedreiging. De man wordt zonder officiële be- sdhu I1 di'gi r. g va stgehouden WASHINGTON, 2-12. Zondag heb ben 'bijna 45.000 mer.sen het graf van president Kennedy op de begraaf plaats van Arlington bezocht. Reöds om acht uur 's morgens, toen de hekken van de begraafplaats wer den 'geopend, hadden zich lange rijen gevormd en toen 's middags om vijf uur de hekken weer dicht gingen, waren er nog velen due nog geen ge legenheid hadden gehad langs het graf te defileren. Odk president Johnson en zijn ge- 7'n brachten zondag een bezoek aan hot graf van de vermoorde presi dent. het volkenrecht te Leiden, en de heer P. A. Wackie Eysten, lid van het Comité Nationale Herdenking 1813-1963 en oud-president van de Nederlandse Studentenraad. De minister-president heeft ge zegd: dat ondér leiding van prinses Beatrix het comité voor 'de herden king van de herrijzenis van Neder land in 1813 een veelzijdige en zin volle inhoud heeft 'gegeven aan- het initiatief dat de koningin had aan gekondigd in de troonrede van 1962. Hij stipte aan hoe belangrijk het voor Nederland was dat in 1813 'de eenheidsstaat tot stand kwam. In dat jaar weid ook de 'basis gelegd voor het 'koningschap. Verder noem de dé minister-president enkele «markante aspekten" van wat .in 150 jaar tot stand kwam. Nadat zondag bij verkiezingen voor het presidentschap en de wet gevende vergadering het to Senegal tot ongeregeldheden was 'gekomen waarbij tien doden en een zestigtal gewonden vielen, is in Dakar, de hoofdstad, een uitgaansverbod afge kondigd. Op cenltra'le 'punten in de #tad zijn militairen samengetrokken. Koningin en prinses aanwezig AMSTERDAM, 2-12. In het Con certgebouw te Amsterdam is van ochtend in aanwezigheid van de ko ningin en prinses Beatrix op plech tige wyzc herdacht dat honderdvijf tig jaar geleden Willem Frederik, prins van Oranje Nassau, op 2 de cember 1813 in de stad Amsterdam de scuvereiniteit over de Nederlan den aanvaardde. De herdenkingsbijeenkomst werd bijgewoond door circa duizend geno digden, o.a. de voorzitters van dé Eerste en Tweede Kamer, leden van beide Kamers, minister-president Marijnen en een aantal ministers en staatssecretarissen, de gevolmach tigde ministers voor de Nederlandse Antillen en Suriname, voorts acht commissarissen der koningin, de le den van gedeputeerde staten van Noord-Holland. 130 burgemeesters, de leden van de Amsterdamse ge meenteraad en de leden van het Co mité nationale herdenking 1813-1963. Tevens werd in deze bijeenkomst door prof. dr. P. J. Bouman, voor zitter van het algemeen werkcomité Nationale herdenking, de in het Rijksmuseum ingerichte nationale herdenkingstentoonstelling „Leven en werken in Nederland 1813-1963" geopend. (Ruimtegebrek maakte dit in het museum onmogelijk). Voorts werd in het prentenkabinet van het museum opengesteld de ex positie „Kunstenaars in hun ontboe zemingen, drie perioden uit 150 jaar (1813-1888-1963)", die een beeld wil geven van de Nederlandse teken kunst omstreeks het begin midden en einde van deze periode. Herdenkingsrede Na een welkomstwoord van bur gemeester mr. G. van Hall hield prof. dr. I. J. Brugmans een herdenkings- -■-'.to, waarin hij zei dal 1813 niet een begin is geweest, maar het einde der revolutionaire periode 1795-1813. Hierna volgde een vooi-dracht van gedeelten uit een aantal proclama ties, redevoeringen, feest gedichten en bekendmakingen, betrekking heb bende op historische hoogtepunten uit de jaren 1813-1963. Hieraan werk ten mede de actrices Ank van der Moer en Ellen Vogel, de acteurs Han Bentz van den Berg, Guus Oster en Ton Lutz, alsmede liet Amsterdams koperkwartet. Hartkwaal viel mee PEEBLES, 1-12. Artsen con stateerden in 1887 bij de toen 25-jarige Schot Francis Mathi- son een ernstige hartkwaal en waarschuwden hem, zich voor al zeer rustig te houden, wil de hij nog wat langer leven. Mathison heeft deze ivaar- schuwïng kennelijk wel ter harte genomen, want zaterdag vierde hij zijn 101ste verjaar dag, in uitstekende gezond heid. Of zouden de artsen zich destijds vergist hebben? LONDEN, 1-12. De „Prawda" heeft zondag verklaard dat de Sowjet- Unie materiële steun, waaronder wapens, levert aan de Afrikaanse landen die nog Steeds „in beslissende ze vechten" gewikkeld zijn met de kolonisten. De Sowjet-Ünie, aldus het door Tass geciteerde blad, houdt vast aan de realisering op korte ter mijn van de verklaring van de vol kerenorganisatie over het verlenen van onafhankelijkheid aan de geko loniseerde landen: HILVERSUM, 30-11. Het televi sieprogramma van zaterdagavond heeft geheel gestaan in het teken van de nationale herdenking 1813- 1963. Hoogtepunt 'in diit programme was de uitzending vanuit de bibliotheek van paleia Soestdijk, waar de vol tallige koninklijke familie bijeen was. In een ongedwongen sfeer spraken de prinsessen over hun voorouders en riep koningin Juliana op tot saamhorigheid „insamenwer- king ligt de sleutel voor de toe komst", aldus de vorstin to het pro gramma „Oranje over Oranjes" dat was ingeleid door prins Bernhard. Dit programma werd later op de avond ook uitgezonden over de 'bei de Hilversumse zenders. Eerdér op de avond had de N.T.S. journaaldienst een extra nieuwsuit zending verzorgd met flitsen van de herdenking to Den Haag en met beelden, van de landing in Scheve- ningen van koning Willem I. Daar na voegde een documentaire geti teld „150 jaar Nederland'. Als de wijn naar het hoofd stijgt zijn de voeten niet lan ger van nut. WAT W VI bilt Samenwerking sleutel moordenaar van president Kennedy. Volgens de „New York Pöst", die dit vrijdag meldde, wint het F.B.I. in lichtingen in in de New Yorkse wijk „Greenwich Village", waar de man in kwestie heeft gewoond en zelfs enige tijd een appartement met Os wald zou hebben gedeeld- VEENENDAAL, 1-12. Op rijks weg 12 in de gemeente Amerongen heeft zich zondagmorgen een ver keersongeval voorgedaan, tengevol ge waarvan twee personen om het leven kwamen. Tijdens een inhaalmanoeuvre kwam een Duiiitse personenauto in de middenberm terecht, waarna de wagen over de kop sloeg. De chauffeur, de 51-jarige W. Kuhn uit Bodhum, werd uit de auto geslingerd' en was vrijwel op slag "dood. Zito 33-jarige dochter, die ook tol 'd!e auto zat, overleed op weg naar 'het ziekenhuis in Veenendaal. Twee andere passagiers, de echtgenote van de bestuurder en de verloofde van imej. Kuhn, werden, met inwen dige verwondingen dn het zieken huis 'opgenomen. De auto werd zwaar beschadigd. LONDEN, 30-11. Sir Winston Churchill heeft op zyn verjaardag zoveel post ontvangen, dat hy een speciale boodschap van dank heeft doen uitgaan voor degenen die hem hem hebben gelukgewenst, zei zyn secretaris zaterdagavond. Deze 'boodschap luidt: „I'k ben ten zeerste 'dankbaar voor alle vriende lijke woorden diie i'k op mijn 89ste verjaardag heb ontvangen. De goe dé wensen van zovelen hebben mij gelukkig 'gemaakt en dik verzoek U allen mijn hartelijke dank te aan vaarden". Volgens de sakretaris heeft Chur chill „honderden en honderden" brieven en kaarten uit vele landen ontvangen^ en „meer telegrammen dan wij met mogelijkheid kunnen beantwoorden". SAIGON, 1-12. Een 18-jarig meisje heeft zich zondag in Saigon in brand gestoken en wel op dezelfde manier als enkele boeddhistische monniken tijdens de religieuze crisis in Zuid- Vietnam. Het meisje, Tran Thi Ngay genaamd, liet een brief na, waarin zij zegt dat zij, toen de regering van Ngo Dinih Diem nog aan het bewind was, de gelofte ih'ad gedaan om zidh op te offeren a'ls de beproeving van de boeddhisten voorbij was. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-12. Het K.NJH.I. deelt mede: Q-eduren'de het .weekeinde 'hebben zich belangrijke veranderin gen in de 1 uohtdrukvendeling vol trokken. Een diepe depressie tussen IJsland en Groenland verdween ge heel waarbij de luchtdruk op een daarop vastliggend weerschïp onge veer 70 miilibaar steeg. Er bevindt zich daar nu een hoge drukgebieti dat via zuid Scandinavië in verbin ding is gekomen met een ander ho- gedrukgebied boven midden Rusland Verschillende nieuwe storingen op de oceaan gaven echter aanleiding dat ziah nu een gecompliceerd lage drukgebied uitstrekt van het zeege bied ten westen van Ierland langs Portugal tot 'bij Madeira. Luchtdruk - dalin'gen van een van deze storingen zullen de barometerstanden ook in zuid Frankrijk nog wat lager doen worden. Éen en ander 'heeft tot ge volg dat boven west- en midden Europa de winden uit zuidoost tot oost wat zijn 'toegenomen, waardoor ook naar ons'land geleidelijk koudere ludht wordt aangevoeld. Afgelopen nacht kwamen in het noordoosten van 'het land reeds minimumtempe raturen voor van omstreeks 0 gra den. Verwacht moet worden, dat het komende nadht op verschillende plaatsen licht vriest. De middagtem- peraturen worden geleidelijk ook wat lager maar blijven tnog boven 'het vriespunt. De kans op neerslag is de eerste paar dagen gering. Oostelijke wind Verwachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt en droog weer. Matige, af en toe vrij krach tige oostelijke wind. Iets kouder met in dé nacht en -ochtend 'tempe ratuur om hieit vriespunt. 3 dec. Zon op 8.27, onder 16.32. Maan op 19.08, onder 11.07. Laatste kwartier: 7 dec. te 22.34. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 3 dec. 4.22 v.m. 16.49 mm. BROUWERSHAVEN 3 dec. 4.09 v.m. 16.27 mm. Springtij: 3 dec. Echtpaar slachtoffer van zelfmoordenaar AMSTERDAM, 1-12. Het echtpaar H. Nien'huis Pöhl, bedden 65 jaar, uit de Ravenstraat in Amsterdam (Wittenburg) is dood dn hun woning aangetroffen. Zij blijken het Slacht offer 'te zijn geworden van hun 32- jari'ge onderbuurman, die zelfmoord pleegde door de gaskraan open te zetten. Het gas moét door en langs het plafon'd in de 'kamer van het be jaarde echtpaar zijn gekomen. De fabrieksarbeider zou dn een depres sieve toestand de hand aan zichzelf hebben geslagen. Ook de hond van de fabrieksarbeider en de 'hond en de kanarie van hét echtpaar Nien- buis kwamen om. DEN BOSCH. De officier van jus titie in Den Bosoh 'heeft vijf jaar ge vangenisstraf geëist tegen de 31 -ja rige koopman J. V., die op 11 juni zijn schoonvader en zijn vrouw in 'het woonwagenkamp te Vessem met geweerschoten om het leven heeft gébracht. In dé omgeving van Tacagua, elf kilometer van Caracas, is vrij dagavond een aanslag -gepleegd op een gasleiding van de maatschappij „Venezuelian Atlantic". Verschei dene incidenten deden zich in de hoofdstad voor. Analyse van de landbouwtoestand DEN HAAG, 30-11. - Behalve de verbetering in de landbouwpolitiek ;is het voor de landbouw vooral ver heugend, dat de marktpositie van de verschillende produkten de laatste tyd belangrijk is versterkt, zo zegt de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- bank in haar maandblad. De land bouwpolitiek behoeft thans nauwe lijks nog te worden gezien als een complex van maatregelen om de boer te beschermen tegen dumping prijzen op de internationale over- schottenmarkt. Veeleer, aldus de bank, kan thans de nadruk worden gelégd op de noodzaak van een eer- lyke verdeling van de nationale koek. De zuivclsituatie is totaal ge wijzigd, nu Nederland zelfs boter moest Importeren. De Russische graanaankopen hebben de graan prijzen plotseling belangrijk doen stijgen. De suikerprijs is zelfs vier keer zo hoog als een jaar geleden en ligt belangrijk boven de Nederlandse produktieprijs. Dq betere zuivel markt, de 'hogere in du striemelkwaarde en de verhoog de toeslag op deze inidUstriemelk zijn van grote betekenis voor de rund veehouderij. Waar 'bovendien mag worden verwacht dat de verbetering van het prijspeil van geschikte slachtkoeien 'dleze winter en voorjaar blijft aanhouden, zal dlit allés kun nen leiden- tot verbétering van de inkomenspositie van de veehouders. Dank zij de hogere melkprijs een belang,rijke 'inkomstenbron voor diit bedrijfstype en dank zij de zeier 'gunstige ontwikkeling van de varkeosprijzen staat ook het ge mengde bedrijf er momenteel vefel beter voor dan een jaar geleden. Vleesschaarsle Door allerlei oorzaken, zoals een flinke consumptiestijging, de wer king van 'de beruchte varkenscyclus en het tengevolge van dé schaarste aan voergnanen vrijwel verdwijnen van Oosteu ropese landen als expor teurs, is er thans in west-Europa in die vleesséktor een zekere schaarste ontstaan. Deze ontwikkeling heeft zidh Ito d'e eiersektor weliswaar min der sterk voorgedaan, maar ook hiér verwacht men toch dat de eierprij- zem zich voorlopig zeker op het hui dige, beduidend hogere, niveau zul len 'kunnen handhaven. Inmiddels is ock in de zo langzamerhand be rucht geworden „kippenoorlog" een wapenstilstand overeengekomen^ Door de betere prijsvorming 'kan thans ook het traditionele gemengde 'bedrijf uit het stop 'geraken. De tuinbouw Ook in de tuinbouw, zo gaat de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- 'banik verder, blijft de ontwikkeling over het algemeen gunstig. Welis waar is de prijsontwikkeling in en kele sëktoren minder bevredigend zOals bijvoorbeeld in de fruitteelt doch dit As niet zo zeer een strak, tureel verschijnsel dan wel meer een gevolg van een goede oogst en een minder opwekkend beeld als gevolg van een misoogst in de voorjaarsar- tikelen, waardoor velen een gevoelig verlies hebben geleden. De afzet van de bloemkwekerijprodukten ver toont to gunstig beeld, al 'beschouwt men het wel als een gevaar dat onze export onvoldoende i© gespreid en te veel op Duitsland is 'gericht. Hoewel met betrekking tot de prij zen van akkerbouwprodukten voor oogst 1964 nog beslissingen moeten vallen, doen zich ook in deze sec tor van het agrarisch bcdryf gun stige perspectieven voor. Wanneer de regering wil' voor komen dat dure suiker moet. wor den geïmporteerd, dan zal de bie tenteelt verder moeten worden aan gemoedigd door een forse prijsver hoging. Qok voor de granen zit er een prijsverhoging in de lucht. De Europese commissie lanceerde het gedurfde „Mansholt-plan" om in één keer de prijzen in alle E.E.G.- Tanden gelijk te schakelen. Dit zou •betekenen, dat het Nederlandse graanprijsniveau een belangrijke verhoging zou ondergaan. Uiteraard' is -een dergelijke ver hoging - nu odk het kostenpa troon door de loonontwikkeling een stijging ondergaalt - voor de produ cent zeer welkom. Nederland; al® voornaamste exporteur van veehou- derijproddkten, zal er echter vooral voor moeten waken dat de positie van onze veredel ingslandbouw door •een sterke verhoging van de grond- stoffenprijs wordt verzwakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1