PANTER HET ONMOGELIJKE HUWELIJK Gouverneur Connally deed verslag van liet gebeurde te Dallas In het bekende rode blik 1 BUISMAN 1Ü Twee keer vijf procent voor bakkers C.A.O. DE TUINBOUW Uw ideale kontaktlijm is SZZ, SNELFIX: ZIEIUKZEESCHE NIEUWSBODE - Vrijdag 29 november 1963 No. 19489 Na <le moord op Kennedy DALLAS, 28-11. Gouverneur John Connally van Texas, die vrijdag bij de moordaanslag op president Ken nedy ook getroffen werd, heeft in het ziekenhuis waar hij wordt ver pleegd tegen een Amerikaanse jour nalist gezegd, dat een halve minuut voor de aanslag mevrouw Connally tegen president Kennedy had gezegd dat niemand zou kunnen zeggen, dat Dallas hem (de president) niet waar deerde. Kennedy had dit beaamd. Daarna werd er geschoten. De gou verneur, die tijdens 't vraaggesprek weende, zei nadat hij getroffen was: „Mijn God, we worden allemaal ver moord". Toen de president getroffen werd zei mevrouw Kennedy: „O, God zij hebben mijn man vermoord Jack Jack Andere verslaggevers die het vraaggesprek op het televisiescherm van het ziekenhuis volgden wer den eerst grondig gefouilleerd en zij moesten beloven het nummer van de kamer vart Connally en de positie van zijn bed ni'ct te zullen vermel den De Mexicaanse recherche en de immigratiedienst gaan thans in Neu- vo-Laredo, aan de grens met Texas na, wie de drie metgezellen zijn ge weest van Lee Oswald, die van de moord1 op Kennedy verdacht wordt, toen Oswald 26 september in Mexi co was om bij Cubaanse en Russi sche consulaten visa aan te vragen voor Cuba en de Sow jet-Unie, die hem geweigerd werden. Naar uit welingelichte bron is ver nomen, waren de metgezellen van Oswald een man in het uniform van een marinier en twee vrouwen' onder wie niet zijn eigen vrouw. De Ame rikaanse federale recherche werkt in d!t onderzoek nauw samen met de Mxeicaanse recherche. Speciale postzegel President Johnson wil een postze gel laten uitgeven ter nagedachtenis aan president Kennedy. Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft woensdagavond, evenals vori ge avonden, weer een bezoek ge bracht aan het graf van president Kennedy op het kerkhof in Arling ton. Haar zwager Robert Kennedy, de minister van justitie, vergezelde haar. Volgens de New Yorkse corres pondent van het Russische blad de Prawda groeit in de Verenigde Sta ten de overtuiging, dat niet Lee Har vey Oswald president Kennedy heeft vermoord, maar iemand anders, die door de politie in Dallas beschermd wordt. Voorlopig rapport Funkfionarissen van het F.B.I. hebben een voorlopig rapport over de moord op president Kennedy naar het ministerie van justitie in Was hington gezonden. Het onderzoek zou er vooral op gericht zijn de my steries op te lossen die zowel in de Verenigde Staten als daarbuiten zo veel geruchten hebben doen ont staan. Hiertoe behoren de motieven die Lee Oswald, die met de commu nisten sympathiseerde, 'kan hebben gehad om de Amerikaanse president dood te schieten en het verleden van Jack Ruby, die Oswald neerschoot. Het F.B.I. zou ireed's enkele vragen inzake het geweer hebben opgelost. Gouverneur Connally van Texas, d'ie gelijktijdig met president Kenne dy werd gewond', heeft in het zie kenhuis 'beloofd elk onderzoek naar het gebeurde te zullen steunen. In een verklaring zei hij te hopen dat het onderzoek aan het licht zal brengen of de moord op de president „de daad was van een enkele ma niak of van samenzweerders". De politie van Dallas heeft inmid dels drie grote dozen bewijsmateri aal in de zaak Oswald-Ruby over handigd aan het F.B.I. Dum-dum-kogels Een ballistisch deskundige dr. Ja mes Beyer, zei tot verslaggevers in Dallas dat de moordenaar mogelijk dum-dum-kogels heeft gebruikt of kogels met een zachte mantel. Dit zou een verklaring zijn voor de „gro te gapende wond", die, naar een dok ter heeft gezegd, de president in zijn achterhoofd had. William Alexander, een van de openbare aanklagers van de stad Dallas die met het F.B.I. samen werkt, heeft gezegd dat er in Os wald's kamer bewijzen zijn gevon den, dat hij „een aktieve werker was voor de communistische zaak". Er waren brieven gevonden waarin bekende communisten „Oswald be dankten voor verleende diensten", aldus Alexander. Sommige brieven waren geschre ven op papier van het kantoor van dQ -communistische party van Ame rika". Andere droegen het briefhoofd van het comité „Eerlijk spel voor Cuba", een Ca^tro-gezinde groep. In d- hi even waren echter geen aan- wii zingen gevonden dóe duiden op e;n samenzwering om de president te vermoorden. Vrienden van Jack Ruby, onder wie advekaten en vakbondsfunktio- narissen hebben inmiiddelg gezegd da;> er een onbeperkte hoeveelheid r "'i d is voor de verdediging van de nachtclubelgenaar. Ingezonden mededeling Senoritas-Rood J De vertrouwde naam voor een lekker licht sigaartje DE WIJN TE ZIERIKZEE IN DE LOOP DER TIJDEN Overheid hield een oog in het glas ZIERIKZEE, november. Welke rol heeft de wijn in deze streek, met na me te Zierikzee gespeeld in de loop der tjjden". Deze vraag behandelde de archivaris de heer P. van Beveren in een causerie, die hy dezer dagen hield b" gelegenheid van de inge bruikstelling der wijnkelders onder het 's-Gravensteen. De heer Van Be- veren herinnerde er aan dat wij het cudste recht van Zierikzee niet meer kennen, maar wel het vernieuwde recht van 11 maart 1248, dat graaf Willem II schonk aan Zierikzee. In artikel 28 wordt met betrek king tot de wijn bevolen, dat er zui vere wijn verkocht diende te wor den, waarin geen vuil voorkwam, noch met water vermengd was. De genen die toch cïer gelijke onzuivere wijn verkocht, was niet alleen door beurtverklaring de wijn kwijt, maar werd bovendien beboet met dertig gulden voor d'e graaf en zes gulden voor de stad. In 1429 verschijnt een keurboek, g"•maakt door de schepenen, waarin beoaald werd, dat niemand van bui ten dus geen inwoner zijnde most mag tappen, maar dat wel ge oorloofd is, dat uitlanders (geen Zi'e- rikzeeënaars), In Zierikzee verkopen mogen „wijn ende bier dn ghehele vaten", waarop in hetzelfde keur boek (in artikel 51) volgt: „wij ver bieden, dat nyement bier noch wijn en mete na der lesten clocken, drin kers in hoer tavernen., het en ware hoerselfs gasten, die in hoer selfs herberghe thuys syn, zonder arch er de List, bij eenre boete van X schelling (f 3,ende die 'bant te pande". ..Na der leste klok", was in do winter om zeven uur en in de zomer om negen uur des avonds. Na d?e tijden mocht bier noch wijn meer worden getapt. Deed men hot toch dan moest f 3, boete worden betaald'. Indien de boete niet werd betaald kwam de beul er aan te pas en werd de hand afgekapt, want de hand was onderpand. In 1466 kwam de bepaling dat wie Rijr>-e wijn tapt in zijn kelder, geen westerse wijnen mag hebben. Ook mochten deze wijnsoorten niet wor den vermengd. In verband met de accijns kwam er verder een nieuwe bepaling. „Int jaer ons Heeren duij- sent vijfhondort en pebte den' 12den dach in octobris, werd uitgeroepen en gepublyeert .tot Zierezee bij ope- ne mandemente"volgt een zeer omstandige 'belastingbepaling, waar toe ook in 1523 een nieuwe keur op de wijn werd gemaakt, inhoudende de plaatsen waar de wijn mocht op geslagen worden. Deze plaatsen wer den aangewezen 'binnen d'e Stenen Brug, vanaf de Visstraat dus en daar tegenover in de zich onder die 'hui zen bevindende 'kelders. Diit gold alle wijnen als genoemd worden: Rijn wijn, Malveseije, Pontau en andere. Rijnwijn en Pontau mochten weer niet dn dezelfde kelder aanwezig zijn. Bovendien moest de accijns zijn betaald. Bij wanbetaling volgde een boete (f 60,voor d'e 'ffraaf en f 6, voor de stad). Aan de thesaurieren diende een maandelijkse voonraad- opgave te worden verstrekt. Hieruit blijkt wel dat de wijnhandel te Zie rikzee nifet onbelangrijk was. In 1568 was er weinig wijn in de stad en de Ingezonden mededeling EIGEN HAARD IS DE LEKKERSTE KOFFIE WAARD Gezelligheid maakt van een huis een thuis. En... goede koffie ver hoogt de gezelligheid. Buisman maakt de koffie nog lekkerder. Een schepje op een zetsel, dat is het geheim van gezellige huisvrouwen. DE LONEN DEN HAAG. 28-11. De bezwaren van de Stichting van de Arbeid, om voor het bakkersbedrijf een loons verhoging van negen procent met ingang van 1 november goed te keu ren, schenen in het georganiseerd overleg bakkersbedrijf te worden ondervangen. Er wordt thans ge- zë'lfzuoht der heren dicteerde, dat het verboden was wijn naar ibuiten de stad! te verkopen. Aangenomen mag worden döit dit besluit niet lang in wenking is geweest. De Amerikaanse strijdkrachten in de gehele wereld waren na de moord op president Kennedy vorige week dn staat van paraatheid. Dit is thans van officiële zijde in Washington be kend gemaakt. LEIDEN. Enige 'honderden in ons land verblijvende Amerikanen zijn in d'e Pieterskerk in Leiden hijeen gekomen voor de traditionele thanks givingsdiienst, die herinnert aan de dankdienst na de eerste geslaagde oogst van 'die Pilgrimfathers in. de nieuwe wereld. HAARLEM, 28-11. In de te Haar lem gehouden vergadering van de vakgroep tuinders van de Katholie ke Land. Cn Tuinbouwbond heeft de voorzitter, de heer Jac. de Groot, op gemerkt dat het percentage jonge arbeidskrachten in de gehele tuin bouw minstiger ligt dan in de land bouw. In dfe landbouw is 38 procent van de arbeiders jonger dan 31 jaar, in de tuinbouw 'is dit ongeveer 55 pro cent De glastuinbouw heeft nog aan- trekkiingskrachit op de jonge arbei ders. Deze gunstige omstandigheid .dient uitgebuit te worden, aldus de spreker, dcor 'bekendheid te geven aan het werken in de 'tuinbouw en ook 'd&ent de vakopleiding ter hand te worden genomen en financieel te worden gesteund. Sprekende over de loononderhan delingen zei d'e voorzitter dat ge tracht moet worden in georganiseerd verhand vat op de 'loonvorming fe krijgen, di'e onder dfe druk der om standigheden uit de handi is gelopen. De werkkrachten zullen hoge 'kos ten met zich meebrengen en door de specialisatie, rationalisatie 'en steeds verder doorgevoerde mechanisatie kan men trachten kostenstijgingen te compenseren. Gelukkig noemde spreker het dat er van een uittocht van arbeiders 'in die 'tuinbouw, zoals dat bij de landbouw biet geval is, nog geen sprake is. werkt aan een oplossing van de pro blemen, door twee keer vyf procent loonsverhoging te berekenen, de eer ste met terugwerkende kracht tot 1 november, de tweede met ingang van 1 januari 1964. De c.a.o. voor het 'bakkersbedrijf is 1 november afgelopen. Het ont werp voor een nieuwe c.a.o. voor hef bakkersbedrijf ontmoette bezwaren. Deze 'golden de datum van ingang van de verhoging van negen pro cent. Splitsing en herziening van het totale percentage leidden tot een ca.o„ waarin twee keer vijf procent voorkomt. Düit concept wordt nader uitgewerkt om aan de Stichting van d'e Arbeid ter goedkeuring te wor den voorgelegd. De één procent a.o. w.-compensatie wordt eveneens in de 'nieuwe lonen opgenomen. De nieuwe c.a.o. voor het bakkers bedrijf houdt, naast d'e verhoging van lonen en toeslagen, in, dat de vakantie wordt uitgebreid tot drie wéken, dat de vijfde gemeenteklasse wordt afgeschaft, en dat de lonen voor vrouwelijk (winkel) personeel belangrijk wordt opgetrokken. Over een 'gegarandeerd minimuminkomen van f 100,per week voor volwas sen werknemers wordt- nog onder handeld. Naar in Washington is medege deeld, is het onderhoofd van de Amerikaanse militaire missie in Ca racas, Venezuela, kolonel James Ohenault, woensdag door vier gewa pende mannen ontvoerd. ROTTERDAM. De consul-generaal van Japan, mr. J. Kroese, heeft dn het museum voor land- en volken kunde in Rotterdam, de tentoonstel ling „Japan, jonge kunstnijverheid volgens oude traditie" officieel ge opend. -* Zwart-wit, geheel gevoerd jak van een stevig zuiver wollen breisel in een haast streng dessin. De hoge aangebreide 'boord en het bijpassen de mutsje met pompoen ontmoeten elkaar bijna ii» de nek. De steek- zakken maken 'het tot een echt jasje. Warme, echt sportieve, zuiver wollen trui in een grappige asymme trische ruit in de kleuren donker groen, rood en zwart. Meer voor nó het skiën is de zuiver wollen trui met de romanti sche roze dessins op een gebroken- wit fond. De boordjes zijn ook veel smaller dan 'bij de echte sporttruien. ■fi Korte cape van de heerlijke zachte, pluizige laine des Pyrenées. Klein kraagje en twee hoog geplaat ste knopen. Ideaal te dragen over de warme zuiver wolier. ->antaski", de stretch skipantalons, die in steeds meer modieuze kleuren 1e krijgen zijn. Aan de cape verwant is het zui ver wollen blauwe jasje met bont- garneringen langs de zeven-achtste mouwen en de lange kraagslippen, die zo heerlijk nonchalant zijn te draperen. Omdat de mantel niet lang is, hoort er wel een wanne rok en zo'n paar wollen kousen bij en natuurlijk ook een muts - van bont of een van de talloze gebreide of gehaakte wollen mutsjes, die tot na maken noden. DINTELOORD. De 42-jarige ge huwde landbouwer P. van Steen is woensdagavond 'in zijn woonplaats Dinteloord bij een verkeersongeluk om 'het leven gekomen. De heer van Steen, die in de West-Voorstraat reed, wilde mét zijn bromfiets in halen en raakte daarbij de schouder van een fiétser. Hij viel anet.het hoofd op de keien en overleed ter plaatse. Ingezonden mededeling FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK HOE U UW KOFFIE OOK ZET, MET BUISMAN SMAAKT ZE BETER.(OOKPOEDERKOFFIE) Enkele dagen laj.er overhandigde Arie Bep zwijgend de persoonsbewij zen. Ze stopte ze even zwijgend in haar tas en klapte die dicht, „Een weekje geduld, dan is het wel in orde. Gisteren zijn er razzia's gehou den bij het Schildtmeer. Het begint gevaarlijk te worden. Er zaten ver schillende gezinnen. Een deel kon nog net op het nippertje gewaar schuwd worden, maar negen zijn er weggevoerd. En we weten- nog niet, waailheen. Zo rot. hé, dat je je dan zo machteloos voelt". Hij knikte. „Zeg tegen ze, dat ze een aanne melijke verklaring kunnen geven, als ze eens overvallen worden. Laten ze maar wat bedenken, dat steek houdt. Volgende week heb ik nieu we persoonsbewijzen voor ze. Dat scheelt al heel wat". Maar toen Bep een week later kwam .lag Arie op bed. Een zware griep was gevolgd op een verwaar loosde verkoudheid. Bep, die het kantoor gesloten had gevonden, was na maanden zijn huis binnengelopen. De zusters omhelsden elkaar zwij gend, En nadat tante Bep de drie jarige Flip had gezoend en verwend met een snoepje, liep ze naar het bed van Arie, dat gemakshalve in de huiskamer was geplaatst en keek hem aan. Ze knikte met samenge trokken lippen en zei ten leste: „Ge makkelijk, hé? Op bed liggen. Ben je overal van af". „Heb jebegon hij voorzich tig, maar Bep 'knikte langzaam. „Al licht. Wat Bep belooft, doet ze". „Misschien kan ik morgen of over morgen wel gaan", zei hij. „Misschien lig je dan over een week op 'het kerkhof, zwager Arie. Dat zullen we maar niet riskeren. Geef me het adres maar, dan breng i'k het zelf". Arie schudde zijn hoofd. „Ik denk er niet aan". Ze keek hem spottend in het ge zicht. „Zo weinig vertrouwen, zwa ger Arie?" „Veel te gevaarlijk voor zo'n jong meisje". Bep draaide zioh naar haar zus ter, die Flip verder uitkleedde en zei: „Riet, geef die knul van jou eens een draai om zijn oren. Dat verdient hij". Riet schudde lachend haar hoofd. „Niks hoor, hij is veel te lief". „Nog steeds verliefd op je man? Dat is anders erg ouderwets, hoor". „Wij zijn ouderwets, Bep". „Nou, houwen zo, 'hé? Dat kan nooit kwaad. Maar ehspijkers met koppen, zwager Arie. Wat jij kunt, kan ik ook, verstaan?" Hij schudde beslist zijn hoofd. „Geen denken aan". Ze haalde haar schouders op. „Zo je wilt. Ik ga er niet om vechten. Ik stuur wel een ander, die je vol gens de regels der kunst uitmelkt, ziek of niet ziek". „Wat ga je doen?" vroeg Riet en keek haar zus angstig aan. Bep plofte op een stoel neer en sohopte haar schoenen uit. „Hé, dat lucht op. Zo, geliefden, en nu geen kinderachtige bezwaren meer, want die mensen moeten geholpen wor den. Iedere dag wachten kan het te laat zijn". „Waar hebben jullie het over?" vroeg Riet. „Over Sinterklaas en de twee knechten van 'm. Arie heeft ze er gens verstopt en wil het adres niet geven". „Zeg, jullie doen toch geen ge vaarlijke dingen?" Bep lachte spottend. „Waar jij bij bent zeker? Wij kijken wel uit, wat jij, zwager Arie?" Ze ging naar z'n bed, boog ziCh naar zijn gezicht en fluisterde: „Stommeling, je vrouw begint al wat te merken. Noem het adres, vlug !ïk heb nog meer te doen vandaag". En Arie was niet zo standvastig, of hij bezweek onder 'de dwingende blik en woorden van zijn schoon zuster. Twee uur later waren de per soonsbewijzen op de plaats van be stemming en had een dochter haar vader na twee jaar weer ontmoet. De laatste oorlogsmaanden waren een verschrikking. Het eben werd steeds schaarser en a'ls Bep niet op gezette tijden bijgesprongen 'had met bonnen en zelfs in nature, zou er in huize Söhras en 'bij het gezin van Beusekom honger geleden zijn. Het meisje 'kwam op de meest onmoge lijke tijden aanwippen. Informeerde naar de toestand, maakte een praat je en 'liet steevast wat achter. In huis was ze al maanden niet meer. nadat de S.D. een nachtelijke inval had gedaan op de Kraneweg. Ze moesten Bep van Beusokom hebben, maar moeder van Beusekom, die van 'haai' man geleerd had: zich on der alle omstandigheden onder con trole te houden, vertelde met een staal gezicht, dat haar jongste doch ter uit logeren was bij familie in Noordbrabant. Al drie weken. En ui# gezondheidsoverwegingen. Al die nachtelijke aanvallen had het kind nerveus gemaakt, vandaar dat. haar geadviseerd was een poosje naar een rustiger omgeving te gaan. (Wordt vervolgd'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7