Een tweetal Waterschapsdelicten gestraft in de 16 de eeuw Torentje torentje Bussekruit- cakejes uit het buitenland Onderwijsbegroting in de Tweede Kamer (ai'bpvit ONZE PUZZEL-RUBRIEK Moeder en haar Kroost „Flitsen" DEN HAAG. Tijdens de behande ling -van de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen hebben de heer Kleywcgt (arb.) en mevr. van Someren-Downer (V.V.D.) zich eensgezind gekeerd tegen de aan beveling van het rapport de Roos inzake gemeentelijke bevoegdheden tot voorfinanciering van de te stich ten middelbare scholen, zolang deze niet voldoen aan de eisen voor rijks bijdragen. De heer Kleywegt vond dit voorstel niet aanvaardbaar, hij klaagde over aantasting van de ge meentelijke autonomie. „Daarom hebben we tegen de mammoetwet gestemd", betoogde mevrouw van Someren. De heer Kleywegt was verder uiterst teleurgesteld over het uitblijven van een goede regeling voor de opleiding van leraren. Mej. Klompé (K.V.P.) had op pae- dagogische gronden zeer ernstige be zwaren tegen een vijfdaagse school week. Indien de praktijk echter daartoe gaat dwingen, dan moet die vijfdaagse schoolweek goed voorbe reid en doordacht worden opgevan gen. De heer van Bennekom (A.R.) uitte de klacht dat schade aan het kweékschoolonderwijs wordt toege bracht, omdat sommige leraren tot drie maanden per jaar moeten exa mineren. De heer Schuring (C.H.U.) wees op vele gezinsmoeilijkheden in verband met het terugbetalen van studietoelagen. Hij pleitte voor stu- Ingezonden mededeling \T inqewQ Man drong landgoed dieloon, waardoor de „werkstudent" zou kunnen verdwijnen. Dit loon zou z.i. 'het rendement van de studie kunnen vergroten en de duur van de studie beperken. De heer Mieras (S.G.P.) ontwikkelde ernstige prin cipiële bezwaren tegen het huidige onderwijsstelsel ,.ock ai zal onze stem wel weer die van een roepende in de woestijn blijken te zijn". De heer Mieras zei ernstige bezwaren te hebben tegen een aantal posten in da begroting voor o.m. toneel, opera, ballet en film. Zaterdag a.s. vlaggen van rijksgebouwen DEN HAAG. 28-11. - In verband met de officiële herdenking van het 150-jarig bestaan van de Nederland se staat op zaterdag 30 november 1963 heeft de iregeri.no besloten, dat op deze dag van de rijksgebouwen de Nederlandse vlag met oranjewim pel wordt uitgestoken. De minister van binnenlandse zaken heeft Ge deputeerde Staten van de pixwincies en de gemeentebesturen uitgenodigd hetzelfde te doen. TONEEL EN FILM Wederzijdsin de Concertzaal (acfïeve kool dragees) bij maag-en inqewandsl<lachten.fi.25 In hot a.s. weekeinde brengt de Zierikzeese Concertzaal de avontu renfilm „Hercules verovert Atlantis" met Reg Park en Fay Spain. Te Haamstede draait deze week, even als zondagmiddag te Zierikzee „Scot land Yard neemt de uitdaging aan", met in de hoofdrollen Maureen Swanson, Allan Cuthbertson en Ge offrey Keen. Maandag 2 en dinsdag 3 december wordt in de Concertzaal te Zierikzee vertoond de in het kader van de Koninkrijksherdenkdng reeds heden (vrijdag) 29 november door de Zie rikzeese Oranjevereniging voor het publiek te brengen unieke film „We derzijds". Door deze twee extra voorstellingen van de Concertzaal krijgt dus een groot publiek van Schouwen-Duiveland de gelegenheid deze bijzondere en belangwekkende film te zien. „Wederzijds" verdient zeker aller aandacht. Reeds eerder gaven wij in een uitvoerig artikel een 'beschrijving van deze indringen de documentaire, welke begint met beelden uit de prille jeugd van ko ningin Wilhelmina. De 20ste eeuw kondigt zich aan, de machtigen uit die tijd, keizer Wilhelm, de tsaar aller Russen, keizer Frans Josef van Oostenrijk, koning Edward van En geland. zij allen tonen zich voor het eerst aan de filmcamera. Zo brengt „Wederzijds" op indringende wijze de rumoerige 20ste eeuwse expansie tot Nederland na de bevrijding en tweede wereldoorlog moeizaam zich zelf hervond. De film duurt 1 uur en 47 minu ten. Het gebruikte historische film materiaal werd bijeengebracht uit vele landen, alle opnamen zijn authentiek. De hoofdrollen worden vervuld door hen die in de halve eeuw welke deze film laat zien, deze ook in werkelijkheid vervulden. In het voorprogramma brengt de Concertzaal bij de voorstellingen van „Wederzijds" de kleurenfilm „Met de pinsessën naar de West". Torentje, torentje bussekruit, Wat hangt er uit? - Een gaudenfluit! Een gouden fluit met knopen, Torentje is gebroken! En walt gebeurt er als het torentje is gebroken? Dan vallen do 'kinderen aan op uw kruidcakejes! Ook man- hef wil er wei één, neen, wel twee.' U zult trots zijn cp uw 'bakprodukt, dat zo „inhaakt" op de feestdagen. En de kinderen niet minder. Want terwijl U hot beslag maakt kunnen ze echit meehelpen: ze mogen het to rentje bouwen, waarin uw torentje bussekruidcakejes op tafel zullen prijken! Hieronder kunt U lezen hoe U en de kinderen de feestdagen ex tra luister kunnen bijzetten. De cakejes (voor twintig papieren vormpjes). Die 'bakt U. Maar een flinke dochter 'kan haar mama er best bij 'helpen, wamt ze zijn hele maal niet moeilijk te maken. Ja, succes is verzekerd ais U zich nauw keurig aan 'het recept houdt, dat wij hieronder geven: 75 gram zachte 'boter of margari ne, 50 gram suiker, 100 gram bruine basterdsuiker, V-t theelepel zout, theelepel kaneel, V\ theelepel noot muskaat, V\ theelepel nagelgruis, V\ theelepel gemberpoeder, 1 ei, Vz de ciliter (drie eetlepels) melk, 125 gram havermout, 65 gram rozijnen, 125 gram 'bloem. 1 theelepel bakpoeder (Franse vruchtjes). Roer d'e boter met de suiker schei mig Voeg de volgende vijf ingre diënten toe, hei. losgeklopte ei do melk, de havermout en de (gewas sen) rozijnen en ep het laatst de bloem met het bakpoeder. Vul met dit mengsel dé papieren vormpjes voor deel en 'bak de cakejes gaai en 'lichtbruin van kleur. OOSTERLAND, november. Een merkwaardig staaltje van zestiende eeuwse straffen, die een tweetal per sonen opliep in Schouwen, vermel den de oude geschriften, alleszins waard aan de vergetelheid ontrukt te worden, om de mentaliteit van de mensen in die tijd. In de eerste plaats was het Ieman Corneliszoon, wonende aan de Sluis te Burgh. Deze had aangenomen een gedeelte 'dijk, waarschijnlijk zeewe ring, te onderhouden. Hij was echter zover gegaain met het „onderhoud" dat hij een gedeelte dijk had ge slecht. d.w.z. hij had grond wegge haald van het dij'kliahaam, uiter aard verboden. Dientengevolge werd Ieman Cornelisz. bij de Burgemees ter van Zierikzee ontboden om dn gijzeling te gaan, waarvoor hij ech ter weinig voelde, en dies door de sterke arm naar de gevangenis werd gehaald. En nu op 16 januari 1546 werd de boosdoener veroordeeld om aan de Landsheer te betalen een be drag groot 60 penden Vlaams, dji. f 360 en aan de stad 10 ponden Vlaams, d.i. f 60. Voorwaar geen kleine bedragen in die tijd. Neg meer kosten Voorts moest Ieman nog betalen de kosten gemaakt voor zijn gijze ling en gevangenis, en binnen 14 da gen zorgen, na zijn vrijlating, dat het geschonden dij'kgedeelte weer volledig zou zijn hersteld1, met tie nodige aarde en roggestro voor krammat. Alles op arbitrale correc tie, d.w.z. naar genoegen van Bur gemeesters en Schepenen. Verder wordt vermeld dat de Landsheer hem „ten naesten zonnedaege naer dat hij ontslaegen sal zyn van deser gevanghenisse, aenvaerden sal ende brengen te gaen voer de processie, blootshoofts ende barrevoets, onge- 'goordt met eene barnen'de kaersse, weghende een pont was, in sijn handt. Verder na de processie de Kaersse te offeren 't Heijlighe Sa crament". We zien dus Ieman Cor neliszoon door de dienaren van de Heer na zijn ontslag uit 'het gevang, gebracht naar de processie (een R.K. kerkelijke omgang, in deze nog Roomse tijden, meest gehouden op de zondagen) om voor deze omgang te lopen, blootsvoets met een bran dende kaars in zijn hand (dan moest 'het wel niet te hard waaien), wegen een pond, en vervaardigd van was. Verder moest hij op de eerste zit tingsdag van de Vierschaar, de rechtbank dier dagen, verschijnen voor di tcollege, en zich „inthyme- ren" (vernederen) voor de Burge meester en de Heemraden „ende bid den Godr. AimaChtigh, de Landsheer, de Wedt, ende de Burgemeester en Heijmraeden om vergheven'isse (ver giffenis). Verder zal Ieman voirsz. (voornoemd) gebannen sijn ende blijven om rn de lijdt van zeven jae- ren naest commende, des voirsz. Lancits, omme daer aen gheen werek te moghen doen, ofte aennemen op sijne handt. In zeven jaar mocht de beklaagde geen werk meer verrich ten aan het watei-schap, nog iets aannemen op zijn hand, d.w.z. op zijn naam. Wat doen de kinderen? Terwijl uw kruidcakejes op het taartrooster staan af te kcelen leggen de kinde ren de laatste hand aan hun „Toren tje bussekruid". Hoe hebben ze dat gemaakt? Het torentje. Dat is al heel een voudig. Ze nemen een stuk kleuri'g papier, zo stevig mogelijk. Dat knip pen ze af op 28 bij 30 centimeter. Daarna tekenen ze dwars over het midden drie mooie cirkels, die wor den uitgeknipt. Vervolgens rollen ze het papier op, zó, dat een cake vormpje 'ruim 'in het rolletje past. Met een nietje boven-en-onder of wat lijm vastmaken en klaar is de toren! Het dak. Een stuk (rood) papier van 28 'bij 30 centimeter in een punt oprollen en zo vastplakken of -nie ten. De open kant van het „punt zakje" meet natuurlijk op de toren passen. Daarna met de schaar een gat prikken. Daarin komt straks de gouden fluit, die we nu gaan maken. De gouden fluit. Een stuk papier van 16 bij 20 centimeter (geel is het mooist) in een lange punt oprollen en met nietjes of lijm vastzetten. Om de fluit extra mooi te maken kunt U er een paar echte knopen op vfcstnaaien. Niet ite groot, anders wordt de fluit te zwaar. Het feest. Nu is alles klaar. Uw heerlijke kruidcakejes zijn afge koeld, de ibussekruidtoren is gereed. Doe voorzichtig de cakejes in de to ren, die midden op een taartschaal komt ite staan. Dak erop, fluit eraan. De resterende cakejes .rangschikt U om de toren heen. Die zijn natuur lijk het eerst op, maar ook d'e cake- jeg in de toren zullen weldra ver dwenen zijn. Dat komt door de heer lijke, pittige smaak, die de haver mout eraan geeft! Andere delinquent De andere delinquent was een ze kere Huybredbt Corneliszoon, woon achtig te Rengerskerke, een voorma lig ambacht aan de zuidkant van Schouwen, 'in 1662 door de zee ver zwolgen. Deze man had 's Lands Keet bij nadht opengebroken en daaruit gestolen een schuit vol met röggeStro. De landskeet, een 'berg plaats van het waterschap, was ge legen aan de Locxhavensdhesluis bij R'engerskerke. Bovendien was hij waarschijnlijk om grond verlegen geweest want evenals de vorige be klaagde had hij het /maar van tie dijk 'gehaald, bij Nieuwerfkerk an Schouwen, een kleine plaats, destijds wel genoemd Nieuwerkerksesohut, en tegenwoordig veelal gewoon SChutje. Huybrech't Corneliszoon werd dientengevolge „gecondem- neert" (veroordeeld) op 27 mei 1564 om 'gegeseld te worden „met ene baat om de hals", d.w.z. bij de ge seling werd de man vastgebonden aan de geselpaal met een touw om de hals. Verder moest het gestolen stro dubbel worden vergoed aan -Schouwen, en „den dyok doen repa reren ter discretie erfde arbitrage" van Burgemeester en Heemraden. En wanneer de man weer een der gelijk misdrijf ten uitvoer brengt zal 'hij met de galg worden gestraft. Voorwaar enlige staaltjes van 16de eeuwse straffen die niet mals waren. Wel een verschil met de huidige rechtspleging. OoSterlan'd. L. A. C. Dichterlijk dagboek Deze week krijgt wel het stempel Van de zwartste in het jaar, Want hoe moeilijk is te geven Het eenvoudigst commentaar. Een groot man is ons ontvallen, Dit vooral is de tragiek: Dat de kogel afgevuurd werd Uit verdorven politiek. Kennedy was niet onfeilbaar, Doch hij hield van recht door zee, Vriend en vijand moest ervaren: Ja is Ja en Nee is Nee; Voor een man van zijn kaliber Bleek de wereld nog te klein, Zo kon 't onverwachte einde Nog een trieste sluipmoord zijn. Hij stond voor ons aller vrijheid Op de bres bij dag en nacht, Heeft daarin zelfs tegenstanders Tot bewondering gebracht; Kennedy was voor dictators Met hun dreigement niet bang: Rusland was vertegenwoordigd Bij zijn allerlaatste gang. 't Westen zal hem nooit vergeten Als de voorman in de strijd; Voor zijn vrouw is het ontzettend, Zij is man en vader kwijt; Zij móét leven voor haar kind'ren, Die zij later wel vertelt, Als ze het eens gaan begrijpen: Jullie vader viel als héld! JAAP MIJDERWIJK. f SAIGON. Sinds de revolutie waar bij 'het bewind van president Diem omver werd geworpen zijn meer dan 800 mensen uit geheime gevangenis sen ontslagen. Dit meldde het offi ciële Zuïdvietnamese persbureau. BONN. De Westduitse regering heeft volledig vertrouwen in de ca paciteiten van de nieuwe Ameri kaanse president en in die van de leden van zijn regering, zo heeft de woordvoerder van de bondsregering, von Hase, in Bonn verklaard. DJAKARTA. Een orkaan heeft het afgelopen weekeinde op midden- Java 1200 woningen verwoest. Drie mensen kwamen om het leven. BOGOTA. In de tuin van de ambtswoning van de Amerikaanse attaché in Bogota is een tijdbom ont ploft. De 'bom richtte geen schade aan. Een andere tijdbom, die in de omgeving was geplaatst, kon on schadelijk worden gemaakt. ROME. Professor Kristen Skyds- •gaard, Deens waarnemer bij het Va ticaanse concilie voor 'de Lutherse wereldfederatie, 'heeft woensdag het schema voor de christelijke eenheid „een grote stap vooruit" genoemd, „waarvan we een paar jaar geleden niet (hadden kunnen dromen". ANKARA. In Turkije 'is een rege ringscrisis ontstaan door het besluit van twee partijen, zich uit de rege ringscoalitie terug te trekken. BRUSSEL. Ook voor de Belgische dienstplichtigen komt er per 1 ja nuari a.s. een „loonrontie". Het mi nisterie van defensie in Brussel heeft woensdag beken'd gemaakt, dat hun sol'dij met ongeveer 25 procent zal worden verhoogd. DALLAS. Agenten van de federale recherche hebben in Dallas de moord op John Kennedy gerecon strueerd. In een open auto reden zij over de weg langs hét gebouw van waaruit de dodende kogels werden afgeschoten. Andere agenten ston den bij hdt raam waar de moorde naar stond. NEW YORK. De Amerikaanse dagbladen New York Times en New York .Herald Tribune waren in hun commentaren op de rede van pre sident Johnson tot het congres voor al ingenomen met diens uitlatingen over de burgerlijke rechten. Hij geeft' hieraan zelfs nog meer voor rang dan zijn. voorganger, aldus üe New York Times. SAIGON. Een zuiveringsoperatie, die het Zuïdvietnamese leger ten zuidwesten van Camau in het uiter ste zuiden van het land heeft uitge voerd, heeft tot resultaat gehad dat 200 leden van de communistische Vietcong zijn gesneuveld of gewond. Voor 55 jaar.... BROUWERSHAVEN. De rederij kerskamer „Jacob Cats" gaf een voorstelling van het toneelspel „Het Goudvischje". HAAMSTEDE. De algemene ver gadering van de Wilhelmina-vereni- ging besloot de gewone leden in het eerste kwartaal van 1909 maar de helft van de contributie te laten be talen. ZIERIKZEE. Alhier is een comité gevormd, samengesteld uit de bur gemeesters der gemeenten van het eiland, om hulp te verschaffen aan de slachtoffers van een natuurramp in Italië, die 200.000 mensenlevens eiste (aardbeving). OOSTERLAND. Om te komen tot stichting van een chr, school werd in de geref. kerk een rede uitge sproken door ds. Prins te St. Maar tensdijk. BRUINISSE. In de conferentieka mer gaf de zangvereniging „Soli Deo Gloria" de tweede uitvoering in het seizoen. ZONNEMAIRE. Voor de afdeling van Volksweerbaarheid trad op jhr. Von Bose. ZIERIKZEE. Vernomen ivordt dat het geschenk aan H.M. de Koningin van de Zeeuwse vrouwen zal be slaan uit een kinderwagen met toe behoren. NOORDGOUWE. In het jachtge bied in deze omgeving zijn met lichtbakken werkende stropers ge signaleerd. BRUINISSE. De heer J. Bloem uit Zuidland trad op voor liet plaat selijk Nut „Eloquentia" KERKWERVE. Eind januari vol gend jaar kan de ingebruikstelling worden verwacht van het nieuwge bouwde gemeentehuis. 'De Ruygen Hoek' binnen DEN HAAG, 28-11. Denkend, dat hij daar rustig de nacht zou kunneri doorbrengen tijg d'e 32-jarige veehan delaar W. B. uit Halm (Friesland) het 'landgoed „De Ruygen Hoek" in Söh'eveningeni 'binnen gedrongen. Hij gooide een steen door een ruit en klom naar binnen, maar juist op dat ogenblik arriveerde toevallig perso neel van 'het 'koninklijk huis om d'e j achtattribulten te halen die voor een komende jacht 'moesten worden ge bruikt. Z'e zagen' de man weglopen en waarschuwden de politie. Deze trof B. later in die duinen aan, waar hij werd' aangehouden. BOEKEN EN BROCHURES Het „Zeeuws Tijdschrift" ZIERIKZEE, 28-11. Vorige week verscheen de jongste aflevering van het tweemaandelijks „Zeeuws Tijd schrift", waarin ir. G. P. M. Diköt- ter de vraagstukken behandelt van de watervoorziening in Zeeland. Ir. Dikötter wijst er in zijn artikel op dat de snelle industriële ontwikke ling dwingt tot een werkelijk groot scheepse aanpak van de problemen van de watervoorziening, waardoor in veel breder kring, op korte ter mijn belangstelling moet worden ge wekt dan tot nu toe het geval is ge weest. Naast technische aspecten diie om een oplossing vragen, dient de na druk te worden gelegd op de con centratie of samenwerking van de bestaande bedrij'Ven die, in de ver schillende econom'isdh-geografische gebieden van de provincie, de wa tervoorziening voor hun rekening nemen. In zijn korte studie behan delt ir. Dikötter voorts d'e mogelijk heden die Zich aandienen om de wa- terpreduktüe in Zeeland op te voe ren. Het „ZeeuwsCh Tijdschrift" brengt voorts een '.briefwisseling tussen dé ex-Westkapellenaar, thans Amster- - dammer, auteur en werel'dtvlieger- in-ruste A. Viruiy en de Domburgse auteur en beeldende kunstenaar mr. van Schagen. Dr. C. de Gal an,. adj. directeur van het E.T.I. voor Zeeland (dezer da gen benoemd 'tot directeur van de Wiardi Beckmanstichting)schrijft over „Boer en landbouwvoorlich ting" en Noord-Bevelarid. Mr. van SChaigen geeft dn dit num mer een zeer belangwekkend artikel over „Zeeland en cultuur"?, waarin 'hij o.a. stelt dat hét z.i. niét te ont kennen valt, dat Zeeland cultureel een onduidelijk en niét erg opwek kend beeld te zien (geeft. Echter, in de buurprovincies 'ligt het kennelijk in wezen niet anders. In Zeeland', zo meerit mr. van Soha'gen, is eenvou dig geen voldoende basis om er een engi'szins betekenende pyramide op te bouwen. „De ombudsman - een uitdaging" zijn 'kanttekeningen rond griffie en secretarie door mr. L. A. v. Splun- der. Ook in dit nummer is weer het „Zeeuws prentenboek" versohenen, en de „Zeeuwse kroniek" van M. P. de Bruin. Een gemiddelde „opbrengst" aan inzendingen op de puzzel van vori ge week, die - zoals bleek uit de op- lossingnen - met al te ingewikkeld was gemaakt. Overigens weet men dat nooit helemaal zeker, want wat de één heel simpel vindt, kan voor de ander een struikelblok worden. De eerste prijs is deze week be stemd voor mevrouw Verstrate-Fonleijnc Maasdamstraat 2c Rotterdam-20 De twedde prijs gaat naar: mej. Marlien v. d. Ouden Nieuwstraat 2 Bruinisse De oplossing van de puzzel luidt als volgt. De nieuwe puzzel luidt als volgt. Horizontaal: 2. mogelijkheid; 5. jongensnaam; 9. staat der V.S.; 10. plaats in Duitsland; 12. guitig; 13. loterijbriefje; 14. seconde; 15. mag nesiumpoeder; 17. sooht verlichting (afk.); 19. deel v.e. Franse ontken ning; 20. fr-is23. elk; 24. deel vje. ziekenhuis; 28. ontlopen; 32. onder andere (afk.); 34. de somma van; 35. metaal; 37. rondhout; 38. 'briefaanhef (afk.); 39. godsdienst (afk.); 40. voegwoord; 41. Engelse ontkenning; 42. onmeetbaar getal; 43. of eerder (afk.); 44. zangnoot; 45. ieder; 47. of eerd'er (afk.); 49. Duits pers. voor- naamw.; 51. klemmen; 54. overeen komen; 57. glad; 58. toespraak; 61. pers. voomaamw.; 62. godsdienst (afk.); 63. vreemde munt; 65. Spaan se tlitel; 67. krantenjongen; 68. om roepvereniging; 69. bovenaards we- HoYizontaal: 1. marmot; 6. kwarts; 11. antoon; 13. ko; 15. steels; 18. re; 20. ore; 21. pij; 2.2. It; 23. kaliber; 25. tsaar; 27. enter; 29. ko; 31. van; 33. me; 34. set; 35. trien; 37. tumult; 40. na; 41. ade; 42. ee; 43. is; 44. rad; 46. 'l.k.; 47. terras; 50. kales; 52. oer; 54. s.g.; 55. esp; 57. ra; 58. glans; 61. egaal; 63. 'krenten; 65. v.n.; 66. m'i; 46. logger; 48. essen; 49. a.e.; 51. sa- 73. aderen; 75. gratie; 76. aldaar. Verticaal: 2. are; 3. malta; 4. ons; 5. t.t.; 6. koele; 7 .wn; 8. r.k.; 9. toorts; 10. aspelct; 12. ora14. beerta; 16.tij17. elspeet; 19. abeel; 23. kra ter; 24. en; 26. a.v.; 28. eender; 30. orakel; 32. nu; 33. mus; 36. id; 38. missen; 39. trawant; 42. ei'g; 45. al; 46. logger; 48. ossen; 49. a.e.; 51. sa tire; 53. rakker; 56. p.g.; 59. nr; 60. étude; 62. avond; 64. ere; 66. me; 69. bel; 70. tra; 72. 'ga; 73. ai; 74. ra. zen; 72. Europeaan; 73. deel v.e. schip; 74. verpakking. Verticaal: 1. meisjesnaam; 2. wa terdraaiing; 3. meisjesnaam; 4. soort schip (afk.); 5. per expresse (afk.); 6. inwendig; 7. vertaler; 8. kant; 11. natuurkun'determ (afk.); 15. Indische winkel; 16. arbéidsschuw; 18. vorm van lékken; 19. soort verlichting; 21. bid (Lat.); 22. wapen; 25. plaats an het Gooi; 26. voorzetsel; 27. af god; 29. speciale zetel; 30. bevel; 31. meisjesnaam; 36. dun; 43. kleurstof; 44. inhoudsmaat (afk.); 45. nauwe; 46. vismand; 48. landbouwwerktuig; 50. verbond; 52. eind; 53. plaats in Ulreoh't; 55. Chemische stof; 56. lief kozing; 59. geestdrift; 60. plaats in Noord-Hol'lan'd; 63. ontstekings- 'kooid; 64. smook; 66. natuurkunde- 'term (afk.); 70. deel v.d. bijbel (afk.); 71. maanstand (afk.). DE ONEERLIJKE RECHTER 50. Zodra de koetsier Aram en Agua het bos uit ziet komen trekt hij de teugels strak en krakend komt de karos tot stil stand. Snel opent de butler het portier en helpt zijn meester uitstijgen. Na een harte lijke begroeting legt Aram in korte be woordingen de situatie uit. „Ik geloof, dat Agua gelijk heeft', zegt Julia, als Aram zijn verhaal verteld heeft. „Het lijkt mij onmogelijk het goud nu nog uit handen van de stadswacht te krijgen. Het schip Wordt bewaaktIk heb één van mijn knechten er heen gezonden, maar hij werd bij de kade door soldaten terug gestuurdIkzelf ben door de schout aan een scherp verhoor onderworpen „Dus jij dreigt ook in die zaak betrokken te worden, Julia", zegt Aram verslagen. „Wel, dan geef ik de zaak gewonnen die verduivelde Bentley heeft ons volko men overtroefd!" DE NIEUWE PUZZEL

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6