mm. m m mrm a mmm VERGADERING GEMEENTERAAD WESTERSCHOUWEN Afkondiging van prijsmaatregelen Begroting P.T.T. in Kamer aanvaard H STAD EN EILAND Botsing in de mist: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrij dug 29 november 1963 No. 19189 Subsidies godsdienstonderwijs openbare scholen BURGH, 28-11. In deze deze week gehouden vergadering van de ge meenteraad van Westerschouwen kwamen nog verschillende zaken aan de orde. Voor de instandhouding van de openbare lagere scholeh te Noord welle en te Serooskerke is het nood zakelijk dat d!e raad een besluit neemt waasrbij aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen worclt verzocht tot wederopzeg ging te bepalen dat de schol'en voor gewoon 'lager onderwijs te Noordl- welle en Serooskerke in stand wordt gehouden1, 'indien het aantal leerlin gen over 1963 gemiddeld' minder- dan vijftig 'bed/raagt. De raad hecht haar goedkeuring aan deze aanvrage. De kerkvoogdijen der hervormde gemeenten dienden een verzoek in om vergoeding voor 'het godsdienst onderwijs op de openbare lagere scholen in de gemeente. De raad gaat akkoord met de volgende vergoedin gen: Burgh f 300,—, Haamstede f 300,—, Ren esse f 300,—, Noordwelle f 200,en Serooskerke ook f 200, Met de stem van de heer West hoeve tegen 'konden de overige raadsleden zich verenigen met het voorstel' van 'b. en w. om een subsi die te verlenen aan d!e Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit voor in het seizoen 1963-1964 In Ziierikzee te organiseren culturele evenementen. De Stichting vroeg f 300,doch evenals op 'andere jaren stelde de raad het bedrag op f 100, De 'bezoldiiigingsverordening 1963 werd eveneens vastgesteld. De plaatselijke commissie voor georga niseerd overleg 'heeft geadviseerd in de ibezoldi.gingsverord'eniiinig voor 'de werklieden nog een loongroep zes op te nemen en de 'bezoldiging van d'e plaatselijke deurwa-arders te brengen van f 30,op f 50,per jaar. De 'heer Hendrikse had' uit be trouwbare bron vernoemen dat ande re gemeenten, o.a. Duiveland, hoger zitten. De 'Sekiretaris lichtte één en ander toe 'en zei dat d'ilt voor Duive land onmogelijk is. Ook d'e heer Van Waveren meende dat de heer Hen drikse er naast 'is. Zierikzee zit wat dit betreft wel hoger, waarop d'e heer Hendrikse zijn opmerking te rug nam. Tegen d'e onderhandse aanbeste ding van de elektro mechanische in stallatie voor de riool waterzuive- rin'gsinstall'atïe te Noordwelle had niemand enig bezwaar. Een vijftal deskundige leveranciers zullen hier voor uitgenodigd worden. De Sekiretaris gaf hierna een toe lichting op de zesde wijziging der gemeentebegroting. Hierin wordt op genomen een bedrag groot f 8.280, voor d'e aanschaf van een nieuwe wegenlegger. De oude is reeds van vóór 1940 en er zijn zoveel nieuwe wegen ten bate Van de recreatie aan gelegd, d'at het verantwoord is de legger volledig te vernieuwen. Er bestaat nog wel verschil van me ning wie 'de ondracht moet geven, doch geen verschil bestaat er over wie betalen moet. In de gemeentelijke dienst voor sociale bijstand komt eveneens een begrotingswijziging door het voteren van f 14.000,voor d'e verbetering van woningen in Haamstede. Beide wijzigingen werden goedgekeurd. Eervol ontslag werd verleend aan de schoonhoudster van 'het Dorps huis te Serooskerke mevrouw J. P. Heiboer-Kloet wegens vertrek naar RotSterdam. Bij d'e verder voorkomende zaken deelde d'e voorzitter mede dat de heer Meerhof een woningwetwoning heeft gekocht, staande aan de Linde laan te Renesse voor de prijs van f 8.705,Dit bedrag is berekend volgens de hulidige regeling 'dï'e hét mogelijk maakt een woningwetwo ning aan te kopen. Een nagekomen goedkeuring van G.S. houdt de goed keuring lin van de verkoop van de onderwijzerswoning te Noordwell'e. Jubileum harmonie Van d'e koninklijke harmonie „Witte van HaemStede" was een uitnodiging ontvangen tot 'bij woning van het 80-jarig bestaan der vereniging. De receptie wordt gehouden op 14 december aanstaande des middags 'om vier uur dn hotel Bom. In Burgh 'is in voorbereiding de verbetering van het wegdek in de kom van de 'kern. Rekening wordt daarmede gehouden, dat er zo wéi nig parkeerruimte as. Een enkel'e pereboomtje zal dan ook wel het grootste offer moeten brengen. De 'luidinstal'latie in Haamstede is nog ni'et 'klaar, terwijl iin Noordweb te en Serooskerke 'hier pas in maart aan 'begonnen wordt. In Haamstede wordt zeer spoedig het bouwterrein tegenover hotel „Witte van Haem- BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 22 nov.: Ingetje Jo hanna, d. van Willem den Boer en Sara van Hoeve (Zierikzee); 24 nov.: Abraham Arie, z. van Cornelis Jo hannes Flikweert en Lena Bakker (Zierikzee); 25 nov.: Adriaan Corne lls, z. van Willem Marinus de Jonge en Anthonia Zwager (Duiveland); 26 nov.: Adrianus Cornelis Joost, z. van Joost Hagesteijn en Elizabeth den Haan (Zierikzee); 26 nov.: Pieter- nella Johanna, d. van Hubertus Ber- revoets en Pieternella Johanna de Looze (Zierikzee); 27 nov.: Jan Nico- laas, z. van Pieter Adriaan van Mou- rik en Pieternella Maria Hendrikse (Zierikzee). Gehuwd. 22 nov.: Cornelis Op- ree, 25 j. (Brouwershaven) en Lucia Bolier, 25 j. (Zierikzee). Overleden. 22 nov.: Marinus Fonteijne. 75 j., echtgenoot van Cor nelia Adriaantje Fokker (Duiveland); 23 nov.: Pieter Dogger, 84 j., gehuwd geweest met Cornelia de Hooge /Zie rikzee); 24 nov.: Anthonij Capelle, 84 j., echtgenoot van Anna Elizabeth Onderclijk (Bruinisse). stede" bouwrijp gemaakt. Eveneens zijn de voorbereidingen tot verbe tering der Kloosterweg in een ver gevorderd stadium gekomen. Hier komt in de toekomst een tweebaans rijweg. De daartoe benodigde grond wordit van de boszijdé afgenomen. Zeer binnenkort is het taxatierap- port der Oostenrijkse woningen te verwachten. In Renesse is de kwestie doelen vangers eveneens verleden tijd ge worden. De beplanting voor deze kern rondom de rioolwaterzuive ringsinstallatie wordt deze winter aangelegd. Het voormalig gemeen tehuis is opgeknapt. In Noordwelle wordt de rioolwa terzuiveringsinstallatie op 9 decem ber aanbesteed. Begroting 1964 De begroting 1964 zal eind decem ber gereed komen. Met d'e verbete ring dei' straatverlichting in diverse kernen wordt in januari begonnen. Een vergadering der sportraad heeft onlangs plaats gehad. De voozi'tter deelt verder nog mede dat de totale bouwsom waarop 'in d'e Westhoek nog op rij'ksgoedkeuring wordt gewacht veel hoger As dan onlangs werd opgegeven. Een juiste telling bracht aan 'het 'licht dat dit be drag momenteel f 3.200.804,34 bedraagt. De heer Goossens vroeg 'hoe of het staat met de strook der villa „Con- stantia" die nodig is voor de ver breding der Laone. De voorzitter zéi dht 'd'e procedure normaal doorgaat. Volgens de heer Westhoeve staat er 'bij de Zeeanémoonweg teveel wa ter. Een en ander tzal bekéken wor den. Op een vraag van dezelfde vra gensteller antwoordde dé voorzitter dat de 'rioolwaterzuiveringsinstalla tie nog niet klaar is. De lucht uit de slootjes vlak langs de Hogezoom te Haamstede betitelt de heer West- 'hceve met „frisse morgen". De rio lering zal ook hier in de toekomst uitkomst brengen. De heer Geluk wacht met smart op het 'beloofde beetje grint bij dé woningen aan de Dijkweg dat reeds lang beloofd was. Torenduiven Een wat ongewone vraag komt uit de mond van de heer Krijnse Lok ker. Hij wil namelijk een honderd duiven die de kerktoren 'bevuilen met netten vangen en afmaken. „Er li'gt zoveel ongerechtigheid op de torentrans dat men waterlaarzen nodig heeft om door de bagger te lopen", meent dé heer Lokker. Hier zal niet veel aan te doen zijn. Aan de Achterweg is nog niets gebeurd. De w.c.'s op een bepaald kampeer terrein vond de heer Krijnse Lokker eenvoudig schandalig. Geen water closets; ,,'t zakt zo maar de grond in". „De gemeente moet hier achter zitten", zei de heer Lokker. Inhakend op deze vraag zei de heer Hendrikse dat 'de kampeerver- gunningen verbonden moeten wor den mét zoveel w.c.'s op de zoveel personen. „Tot nu toé zijn ze nog niet voor vijftig procent goed", zei de heer 'Hendrikse die déze zomer een oriënterin'gstochtje maakte langs de fcampeerbedrijven. „Wij moeten toch ook de volksgezondheid in 'de gaten 'houden", aldus de heer Hen drikse. Gelukkig komen 'er steeds meer goede bedrijven. Wethouder v. d. Klooster zei dat dit al enige jaren speelt. Het toezicht is nii'et voldoen de, wat feitelijk nog een erfenisje is van de voormalige gemeenten. „De mensen willen wat verdienen en de gemeente moet het tegengaan. Hij is blij dat dé iraad' zegt 'dat het zo niet langer kan". SPORT Een interessante partij In de sdhaakonfcmoefcinig Zierikzee- Vlissingen II. die met de kléinst mogelijke cijfers (5%-4%) door Zie rikzee werd gewonnen, werd aan hét vijfde bord een zeer interessante partij gespeeld door M. Hasselaar (Vlissingen II) met wiit en C. J. M. Nolét (Zierikzee) met zwarit. De Zierikzeeënaar 'bediende zich van de aloude Marshall-variant van de gesloten Spaanse partij, die de zwartspeler ten koste van een pion een gevaarlijke koningsaanval op levert. Op de 14e zet beging de wit- speler een ernstige fou't, waarna de zwarte aanval niet meer 'te keren is. Na nog een fout van wit beslisit zwart de partij met een mataanvaJ. 1. e2-e4 e7-e5 2. Pgl-f3 Pb8-c6 3. Lfl-b5 a7-a6 4. L'b5-a4 Pg8-f6 5. 0-0 Lf8-e7 6. Tfl-el b7-b5 7. La4nb3 0-0 8. c2-c3 'd7-d5 (dit is het pionoffer van Marshall). 9. e4xd5 Pf6xdö (een andere moge lijkheid is 9e5-e4. 10 d5xc6 e4xf3 enz.). 10. Pf3xe5 Pc6xe5 11. T elxe5 Pd5-f6 (dé klassieke va riant. Een andere mogelijkheid is hier 11 c7-c6). 12. d2-d4 Le7-d6 13. Te5-el (odk wél wordt gespeeld 13 Te5-e2). 13. Pf6-g4 14. g2-g3? (wit ken tblijfcbaar de theorie niet, die nog enkele zet ten verder gaat, en die hier 14 'h2-h3 voorschrijft!). 14. P g4xh2 (dit paard mag niet genomen worden, zoals blijkt .Uit 15 Kglxh2 Dd8-h4| 16 Kh2- 'gl Ld6xg3! 17 f2xg3 Dh4xg3f 18 Kgl-hl L c8-.g4! en wit moet zijn dame geven om mat te voorkomen Wégens dreiging 19 Lg4-f3f DIAGRAM 'beter was in iédër géval 18 T elxe8 T f8xe8 19 L d5-e4 of schoon zwart ook dan veel beter staat; een onmiddellijke beslis sing heeft hij echter niet tot zijn beschikking). 18. D f6-f5! (nu dreigt vernie tigend: 19 Ph2-f3f en 20 D f5-h5). 19. Pe4-f6f? (wanhoop!). 19. Df5xf6 20. Telxe8 Tf8xe8 21. Kgl-g2 Lg4-f5! 22. Dd3-dl Ph2-g4 (het zwarte paard 'is nu in veiligheid' gebracht; wit is nu zonder enige compen satie een Sbu'k achter). 23. Lcl-d2? (nu maakt zwart het méteen uit!) 23. Lf5-e4f 24. Ld5xe4 Df6xf2y (en mat op (de voigen'de zet). Wit geeft op. Een uitstekende partij van de zwartspeler. VOETBAL Burgh-Kruisland De Buirghse ploeg treedt aansitaan'. d'e zondag aan tegen het 'op gelijke hoogte staande Kruisland. Gezien de resultaten van de vorige wedstrij den, moet er wel winst in deze ont moeting zitten. Imi 'd'e opstéLLing komt niét veel verandering; 'alleen is A. Rijnberg vervangen door Dick dé Meii. DAMMEN Damvereniging „Zierikzee" Uitslagen van 22 november: K. B. Hogerland-J. Huigens 0-2; W. Stout- jesdijk si-.-J. P. Willemse 2-0; F. Rog- geband-W. Stoutjesdijk jr. 1-1. DEN HAAG, 29-11. - De minister van economische zaken heeft een prijsbeschikking afgekondigd voor huisbrandkolen. Er wordt maandag een prijsbe schikking afgekondigd voor houten meubelen. Behalve de prijzen van koffiemelk zullen de prijzen van taptemelk a.s. maandag worden verlaagd. Vele prijsstijgingen van de laatste tijd, die in de levensmiddelensector zijn opgetreden, vinden hun oorzaak in gestegen prijzen van agrarische produkten'. Als regel zijn de prijzen niet meer verhoogd dan in overeen stemming was met de gestegen in koopprijzen. Van een aantal prijs verhogingen voor andere produkten is na onderzoek gebleken, dat deze niet in strijd zijn met de spelregels van het prijsbeleid. Enige prijsver hogingen, die het ministerie van eco nomische zaken waren gemeld, ble ken niet te hebben plaats gevonden. Verder zijn er de laatste tijd ook een aantal prijsverlagingen tot stand ge komen. Dit is de korte inhoud van een heden (vrijdag) door het ministerie van economische zaken uitgegeven communiqué over de prijsmaatrege len, dat eindigt met de mededeling, dat het prijsonderzoek over de ge hele linie met kracht wordt voort gezet DEN HAAG. 28-11. Na een debat van itwee-en-een half uur heeft dé Tweedé Kamer d'e P.T.T.-begroting van minister Van Aarts en aanvaard. De minister kreeg 'een reeks vragen en opmerkingen té beantwoorden van de afgevaardigden Veimooten (Arb.), Visser (V.V.D.), Aantjes (A.R.) Assmamn (K.VP) en Tolimann (C.H.). Uit zijn antwoorden 'bleek onder meer, dat hét goedkope tarief voor •nieuwsbladeni op den duur niét kan worden gehandhaafd', evenmin trou wens ais de tarieven voor briéfpost en drukwerken, welk 'laatste tarief in januari aanstaande reeds iéts ver hoogd wordt. De tarieven zijn ver liesgevend', omdat l'edere verhouding tot de bedrijfskosten ontbreekt. De mimister 'laat vaststellen hoé de thans in Europees verband uitzonderlijk Jagé tariévem (eigenlijk) zullen moe ten word'en om dé post-verliézen op te vangen. Hij 'schatte, d'at dé 'brief post wellicht van 22 op 20 cent zou moeten worden gebracht. Het tégen-» woordige nfiéuwsblöidbariief, dat no'g niet wordt verhoogd, 'bedraagt 15 peircent van de werkelijke 'kosten. Minimumloon in de metaalsector DEN HAAG, 28-U. - De vakraad voor de metaalindustrie maakt in aansluiting op zijn vorige communi qué 'bekend' dat ten aanzien van het minimum inkomen overeenstemming is bereikt over 'een garamtiebepaling in 'de c.a.o., waarvan dé hoofdinhoud als volgt kan word'en weergegeven. Indien 'd'e bruto-weékverdienste van een mannelijke werknemer van 23 ja'ar of ouder pér volledig gewerkte werkweek bij normale prestaties ge middeld minder heeft bedragen dam f 100,per week, zal' de hruitoweék- verdiénste tot f 100,worden aan gevuld. Onder ibrutawe'ekverdlenste wordt verstaan 45 maal dé uurver- diemste (Uurloon plus tarief) ver meerderd mét d'e huurbijslagen 1960 en 1962. W fHH ÜË/f i Wit: K'gl, Dd'l, T al en el, L b3 en cl Pbl, pionnen a2, b2, c3, d4, f2, g3. Zwart: Kg8, Dd8, Ta8 en f8, Lc8 en d6, Fh2, pionnen a6, b5, c7, f7, g7, h7. 15. Lb3-d5 (er dreigde 15 Lc8- 'b7 of ook: 15 L c8-g4 ge volgd door 16 Ph2-f3f, mis schien was liier: 15 Tel-e3 beter; op 15L c8-67 kan dan vol gen: 16Pbl-d2 en op 15 Lc 8-g4 16 Ddl-d3 en 16 Fh2-f3 'is verhinderd; zwart heeft dan wel de zet 16 Ph2- g4 töt zijn beschikking, waarop wit dan T e3-e4 kan spelen. Hiermee is dan 17 Lc8-b7 verhinderd, maar zwart heeft zijn pion terug en behoudt een zeer kansrijke stelling). 15. L c8-g4 16. Ddl-d3 D d8-f6! (deze zet verhindert wederom Kglxh2 wegens 17Df6xf2f en zwart wint snel). 17. Fbl-d2 (om Bh2-f3 te verhin deren). 17. Ta8-e8 18. P d2~c4? (nu is .höt moteen u'ilt; MARKTBERICHTEN Aardappelmarkt Emmeloord EMMELOORD, 28-11. De Officiële noteringen luiden hédén als volgt (In guldens pér 100 kilogram, telers- prijs af 'boerderij): consumptieaard appelen binnenland: Bintje 35 mm klei opwaarts f 11,tot f 12,50; voer- aardappelen f 3,tot f 5, KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar IJsselmuiden: B. J. Zaal, Nieuwe Tonge. Bedankt voor Ter Aa (U.): A. J. Mulder, Meteren en Est. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Dordrecht-Z.: J. H. Velema, Apeldoorn-C. Geref. Kerken Ds. Joh. de Boer met emeritaat (o.a. predikant te Brouwershaven) De classis Appimgedam van de Ger. Kerken heeft aan. ds. Joh. dé Boer te Bierum op zijn verzoek we gens gezondheidsredenen vervroegd emeritaat verleend. Ds. de Boer werd 31 mei 1899 te Zwartsluis ge boren. Hij Studeerde aan de Th'eol. Hogeschool te Kampen en werd 24 okt. 1926 door wijlen prof. dr. T. Hoekstra 'te Brouwershaven in zijn ambt bevestigd. Hij dienlde dé ker ken van Zuid-Beijerlan'd en Amster dam-N. om zidh on 1954 aan ide kerk van Bierum te verbinden. Ds. de Boer, van wien's hand enkele ge schriften zijn verschenen en die doc torandus is im de theologie is voor nemens zondag 29 dec. a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente. Scheepvaartberichten Alchiba, 27-11 van Houston naar New Orleans. Ampenan, 28-11 te Port Swettenham. Attis, 28-11 van Supe naar Chimbote. Esso Amsterdam (t.), 27-11 van Port Said naar Landsend. Gulf Swede, 27-11 van Mena Al Ah mad! naar Suez. Kelletia (t.), 27-11 te Rotterdam. Sdheldélloyd, 27-11 van Hon'gokn'g naar Bangkok. Zafra (t.), verm. 27-1 van Sydney naar Mena Al Alimadi. Door toepassing van automatisering van het machinepark kunnen massa artikelen van bijzonder goede kwaliteit worden geproduceerd. Op de foto een deel van de nieuwe Ford-fabriek in Lima. Ohio. In één doorgaande bewerking wordt het gehele smeersysteem in een krukas geboord. Auto matisering stelt hoge eisen aan de arbeider, die een daaraan evenredig hoog loon geniet. RECTIFICATIE WESTERSCHOUWEN In het raadsverslag van Wester schouwen, gepubliceerd in ons blad van donderdag 28 november, is een fout geslopen. Er staat n.l. dat in Renesse momenteel 14 permanente kampwinkels zijn. Dit moet echter zijn: 14 permanente en 12 kamp winkels. Bruse mosselschepen liepen averij op BRUINISSE. 28-11. - Donderdag- avond kwamen verschillende berich ten binnen over plaats gehad heb bende aanvaringen door of met sche pen van de mosselkwekcrsvloot. In verband met het feit dat a.s. maandag en dinsdag weer op mos selzaad mag worden gevist was een groot deel van de schepen donder dagmorgen naar het noorden ver trokken, omdat de vaartuigen daar maandagmorgen vroeg aanwezig moeten zijn. Anderen waren nog on derweg met hun mosselen van de Waddenzee naar Yerseke. Bij Yerseke kwaïn de Bru 5 in bot sing met een mosselschip uit Yerseke. Een flinke deuk was het gevolg. Der gelijke ongevalen overkwamen in de Zeeuwse stromen de Bru 12, 90 en 38. Builen en deuken in de nogal ste vig gebouwde casco's, die kleine re paraties noodzakelijk maakten. Erger was het ongeval dat de Bru 28, het motorschip „Nellie", over kwam. Tussen Vreeswijk en Jaai-s- veld werd dit schip van achter aan gevaren door een tanker. Het schip begon direct te zinken, omdat door een gat in de achtersteven water In de machinekamer stroomde. Ook de stuurhut werd beschadigd. Met veel moeite slaagde men er in de Bru 28 tussen twee kribben aan de grond te zetten. Schipper A. Kik en de beide knechts, Thomas Kik en Piet Kik, werden aan boord van de tanker ge nomen. Een ander vaartuig zou vrij dagmorgen de lading mosselen over nemen. Een polltievaartuig werd in de buurt van het schip gestationeerd. ZIERIKZEE Onze stadgenoot de heer C. J. van der Maas, werkzaam ten kan tore van het Algemeen Ziekenfonds „Schouwen-Duiveland en Stichting Ziekenhuisverpleging „Schouwen- Duiveland", slaagde dezer dagen voor het diploma Middelbare Sociale Ar beid. HAAMSTEDE Kindeuorg-actie Ook dit jaar hébben veel inwoners van de verschillende kernen gehoor gegeven aan de uitnodiging van de diia'koniën, iets van hun oogst dn na- tura af te staan voor de Vereniging Kinderzorg te Middelburg. In Burgh, Haamstede, Renesse en Serooskerke werden de volgende goederen bijeengebracht: 80 mud aardappelen, 5 zakken uien, engte zakken en kisten winterwortelen en kool en verder 50 kisten fruit. Ook veel kleding werd geschonken. Ter bestrijding van de geringe kosten aan'een en ander, verbonden, werd ook nog een geldsbedrag beschikbaar gesteld, waarvan na aftrede dézer kosten nog f 56,50 over bleef, wat eveneens afgedragen kon worden in Middelburg. Deze flinke lading werd' evenals vorig jaar weer door één onzer vrachtvervoerders gratis in Serooskerke (W.) afgeleverd. Een prachtig resu'ïtaat werd hier bereikt door gezamenlijke aanpak in alle 'kernen der gemeente. Onnodig ite zeggen dat het bestuur van Kinder zorg alle gevers weer zeer dankbaar is voor de spontane hulp voor 'het grote Zeeuwse 'gezin. BROUWERSHAVEN Carillon speelt weer Sinds donderdag laat het carillon in dè toren van 't Brouwershavense stadhuis ieder kwartier weer haar vrolijke tonen horen. Het uurwerk, dat sedert enige maandén in 'het on gerede was geraakt, is door de heer L. J. van (der Wielen met enige kléine herstelwerkzaamheden weer niéuw leven ingeblazen. De dartele tónen tinkelen weer vrolijk over dé Smaistad', alsof er „geen stadhuis- perikelen" in de gemeente 'bestaan. Brand in pand aan de Zuiddijkstraat Donderdagmiddag pl.m. 1.15 uur loéi'de .fe Brouwershaven de brandi- weensirene voor een uitgebroken brand in 'hét pand van de heer J. van A. in 'de Zuiddijkstraat. Het bleek, dat de vlam was geslagen in eèn pan olie, welke in de bijkeuken op het gasstel stond. De brandweer orider leiding van de commandant, de heer L. J. v. d. Wielen, was bin nen drie minuten paraat en wist door krachtdadig optreden de vuur haard-, welke zich reeds tot het dak en de gang had uitgebreid, in de kiem te smoren me teen schuamblus- apparaat. Tezamen met een lid van het korps 'heeft de commandant de gasfles, die een ernstig gevaar op leverde voor eventueel barsten, naar buiten getransporteerd. Het brand weerkorps van Dreiscbor was inmid dels ook gearriveerd, maar behoefde geen dienst te verlenen. Vergaderingen In verband met dé diverse 'aikbivi- telten gedurende dé Sihit Nicolöa's- win'kölweèk te Brouwershaven zijn een' Itweeüal Vastgestelde vergade ringen na'ar latere -datum verscho ven. Zo zal dé vergadering dér ijs- club worden 'gehouden op woensdag 11 december aanstaande én d'e ou deravond der openbare lagere school op dinsdag 10 december. BRUINISSE Hearing van het E.T.I. De aanleg van de Deltawerken zal ernstige gevolgen hebben voor Brui nisse, als dit uiteindelijk leidt tot ver trek van de vissersvloot naar het noorden. Mogelijkheden dit te voor komen en andere mogelijkheden om voor dit verlies compensatie te ge ven, zullen door het E.T.I. in een te ontwerpen brochure worden uiteen gezet. Teneinde de in Bruinisse levende verlangens te leren kennen, wordt hier héden (vrijdag) een z.g. „hea ring" gehouden, waarbij vertegen- woordigerse van landbouw, visserij on middenstand zich zullen kunnen uitspreken. HAAMSTEDE N.C.V.B.-vergadering De afdeling Haamstede van d'e Ned. Chr. Vrouwen Bond vergader de dinsdagavond in het gereformeerd jeugdgeibouw 'te Haamstede onder leiding van, dé presidente, mevrouw Van Waveren- van Egmond. Na ge zongen en 'gebeden te hebben las de presidente enkele verzen uit Open baring 4 en 5 en hield hierover een inleiding. Santen werd gezongen: „Wat de toekomst brengen moge". De presidente heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder het uit Rijswijk overgekomen lid: mevrouw Krijnse Lékker. De heer A. van Leeuwen, ar.ts -in Bruinisse, sprak over het onderwerp: „Het beroep huisvrouw". Een gezellige, leerzame lezing over d'e bezigheden van de vrouw die 'geen vaste werkuren', geen vrije zaterdag en zondag en ei genlijk -niet een-s vakantie heeft in dien ook dé kindéren meegaan,. De spreker gaf dan- ook dé raadi het werk zo efficiënt mogelijk in te de llen en dé schoonmaakwoede over heit gehete jaar uit te smeren, het vele wecken te beperken, kortom geen slaaf te worden van het huis houden, maar gerust wat vrije tijd voor zich zélf uit te trekken. Dat 'komt het 'gezin en hét huwelijk ten Na de pauze werdén verschillende vragen gesteld. Ook kwam d!e raad naar voren toch vooral d'e jongens zowel als de meisjes ai jong -een taak te geven in het huishouden. Na -hét zingen van psalm 150:1 sloot dr. Van Leeuwen de vergadering met dankgebed. DEN HAAG. De minister van jus titie en politie van Suriname, dr. S. Ramabran Mishre, heeft het zake lijke gedeelte van zijn bezoek aan Nederland afgesloten. Hij 'heeft o.a. mét minister de Jong van defensie gesproken over -het ter beschikking stellen van legermatereel uit Neder land voor de politie en de brand weer in Suriname. TENTOONSTELLING „ORANJE BOVEN" DEN HAAG, 28-11. - Donderdag avond heeft de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolf schoten de tentoonstelling „Oranje Boven" in het Haagse gemeentemu seum geopend. Deze tentoonstelling wordt van 29 november 1963 tot en met 19 januari 1964 gehouden in het kader van de nationale herdenking 1813-1963. In tegenstelling tot de tentoon stellingen „150 jaar Nederlandse kunst" 'in hét stedelijk museum te Amsterdam, „150 jaar teven en wer ken" in1 het Amsterdamse (rijksmu seum, „150 jaar Nederlandse beeld houwkunst" te Arnhem en de dn- het komendé voorjaar in het Haagse ge meentemuseum te houden tentoon stelling „Wisselwerkingen'geeft „Oranje Boven" geen overzicht van dé achter ong liggende periode, doch een bee'ld' uit de itijd' dat ons huidige staatsbestel werd 'géboren. De tentoonstelling 'bestaat uit twee delen :n.a.: „Den Haag-Soheveningen 1813" eni „Hét Nederlandse muziek leven rondom 1813". Dode en drie gewonden EMMELOORD, 29-11. Bij Espel üi de Noordoostpoldcr is heden (vrij- dag)morgcn een busje met vijf in woners van Urk in de mist op een stilstaande vrachtauto met aanhang wagen gereden. Daarbij is de 36-ja rige Fokkc Bakker op slag gedood. Drie andere 'inritttenden werden gewond naar het ziekenhuis te Em meloord gébracht De chauffeur liep een Shock op. De mannen warén op weg naar hun werk. Hét zijn vissers die echter in 'deze 'tijd Van het jaar bieten 'rooien. Het busje werd zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurdé, 'doordat de chauffeur de aanhangwagen niet tij,- dig opmerkte. Toen hij een auto Wil de passéren, naderde udit tegen ge stelde richting een andere auto. Hij Ikon zijn voeriiuiig n iet .tijdig meer lot stilstand brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5