Boerderij afgebrand Brand te Hilversum Eénakter: „De edelachtbare onderduiker" in de Concertzaal" Ongeval te Nijmegen Vergadering reinigingsdienst Duiveland te Oosterland ONAFHANKELIJKHE1DSFEEST 1813 Zierikzee vierde historisch feest van een grootse allure ZIERIKZEE. 29-11. Zierikzee en Schouwen-Duiveland, maken zich op het 150-jarig bestaan der onafhan kelijkheid te vieren. Herdenkingen van dit belangrijk historisch feit zijn al meer voorgekomen. Het jaar 1863 was er een voorbeeld van, maar ook 1913, toen Zierikzee de energie en voortvarendheid vond een echt volks feest te vieren. Het was een eeuw feest in optima forma, dat gevierd werd op 29 en 30 september van ge noemd jaar, aan de vooravond van een tijd, waarin aan feesten beslist niet kon worden gedacht. Een aparte commissie uit de bur gerij heeft zich in 1913 bijzonder in gespannen er een feest van te ma ken. Dat lukte wonderwel, want in die «tijd was 'het nog niet moeilijk de burgerij er bij te betrekken. Dat ging min of meer vanzelf. Op de avond van de eerste dag werd in de stampvolle bedehuizen God gedankt voor de verlossing van het Franse juk. Een godsdienstoefening in de Gasthuiskerk. weTd geleid door ds. J. Gouverneur. Het zangkoor „Musi- ca" verleende vokale medewerking. Lichtstoet Na de bijeenkomst formeerde zich cp het plein van het „Huis van Nas sau" een lichtstoet, aan de spits waarvan enkele ruiters reden, die ook de volgende dag aan de histori sche optocht zouden meedoen. Dan kwam „Kunst en Eer" en de schiet vereniging „Zierikzee" met vaandel. De leden waren gekleed in het ge waad van Transvaalse boeren. Ten slotte volgden 'talrijke deelnemers aan de lichtstoet, allen voorzien van een brandende ballon. In het mid den Mep „Oosterlands Fanfare" mee. Prachtige optocht De tweede dag werd ingeleid met koraalmuziek door „Kunst en Eer", uitgevoerd op de Sint Lievensmon- stertoren. Nia carilionspel volgde een optocht door de stad van de stede lijke harmonie. De stad was prachtig versierd en sommige huizen aan de Oude Haven gingen schuil onder een fraaie tooi. Om half tien stroomde het vclk naar de Nieuwe Kerk, waai de feestrede werd uitgesproken door mr. S. J. M. van Geuns. Duizenden uit de wijde omgeving waren inmid dels te Zierikzee aangekomen. In de middaguren volgde een optocht, die de stoutste verwachtingen overtrof. Onder meer werd medewerking ver leend door „Crescendo" uit Drei- sohor. Een groot aantal historische fi guren was in deze optocht ver beeld, onder wie het Drieman schap van 1813. Des avonds was Zierikzee intens verlicht. Alleen al op de Nieuwe Haven brand den duizend vetpotjes en drie honderd lampions. De provinciale boot was elektrisch verlicht. De optocht trok voor de tweede maal door Zierikzee. Tot slot werden straatfeesten gehouden en een groots bal in de Concertzaal. We dachten dat het wel een feest is ge weest. Toen kon dat allemaal nog. Kinderen speelden niet lucifers LEEUWABDEN, 29-11. Heden vrij- dagmergen is de boerderij bewoond door de gezinnen van de gebroeders T. en J. van der Velde in Idsega, in de buurt van Snede, geheel uitge brand. Zeven hokkelingen, een stier, twee 'kalveren en twee geiten kwa men in de vlammen cm. Van de in boedel van beide gezinnen kon heel weir.'g slechts worden gered. De brand is hoogst waarschijnlijk veroorzaakt door twee dochtertjes van de heer T. van dei- Velde, die met lucifers in de schuur speelden. De boerderij was eigendom van me vrouw Poelstra uit Leeuwarden. De schade 'bedraagt meer dan een ton. Alle gedupeerden zijn tegen 'brand schade verzekerd. Duizenden Europese immigran ten zullen zaterdag voor de eerste maal gaan deelnemen aan verkie zingen in Australië. Vijftien passen in de Zwitserse Alpen, waaronder de St. Gotthard en de grote St. Bernharid, zijn don derdag als gevolg van zware sneeuw val voor het verkeer gestremd. Prins Bernhartl naar Brussel DEN HAAG. 29-11. Z.K.H. de prins der Nederlanden is naar Brussel ven- trokken om, 'in zijn kwaliteit van voorzitter, de jaarvergadering van d? Federation Equestre Internatio nale (de internationale paardensport vtrenig'ng) te leiden, die aldaar van 29 november tot en met 3 december aanstaande plaats vindt. Tijdens de ze vergadering zullen speciaal de voorbereidingen op hippisch gebied voor de aanstaande Olympische Spe len in Tokio ter sprake komen. In dien de weersomstandigheden dit toelaten, is de prins voornemens za terdagmorgen de vergadering enige uren te schorsen, teneinde naar Den Haag te vertrekken om aanwezig te zijn bij ids kranslegging 'bij het na tionaal monument 1813 ter gele genheid van de herdenking van het 150-jarig best aan van de Nederland- Lioe Sjao Sji, president van de Ohinese volksrepubliek, heeft een gelukwens gezonden aan president Tito van Zuid-S lavië ter gelegen heid van de Zuidslavische nationale feestdag, aldus meldt het persbureau „Nieuw Ohina". HILVERSUM, 28-11. - Donderdag avond omstreeks kwart over elf is brand ontstaan in het warenhuis van de Hema in de Kerkstraat te Hilver sum. De brand ontstond vermoedelijk in de lunchroom of de keuken die op de eerste verdieping van het middelgrote warenhuis zijn gelegen. De brandweer pakte het vuur direct met groot 'materieel aan, M:t pers- luchtmadkers op trachtten d? spu'l- gasten tot de vuurhaard door te dringen. Omstreeks half twaalf dacht men het vuur meester te zijn, maar tien minuten later sloegen de vlammen plotseling uit het dak van de twee de verdieping. Nog vijf minuten la ter stond de gehele verdieping in lichterlaaie. waterschade geleden. Met het oog Het pand heeft nu reeds grote op de komende feestdagen zijn ei- extra veel artikelen opgeslagen. De firma is verzekerd. Burgemeester J. J. G. Boot 'bevond zich onder do toeschouwers. AMSTERDAM. Een studentende- legatie uit alle undverscteits- en ho geschoolsteden (vijf man uit elke stad) gaat op 2 december naar Den Haag om aan de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen een door een groot aanta'l studenten on dertekende petibie betreffende de eettafelsubsidiies aan te bieden. Kouinkrijkshertlenking te Zierikzee Jeugdige toneelgroep speelde er lustig op los Na afloop van de optocht lieten de gecostumeerde leden van de Zierik- zeesche Schietvereniging zich fotograferen op een weide aan de Platteweg. In het midden het trotse vaandel. Geen overeenstemming over ambtenarensalarissen DEN HAAG, 28-11. De gehouden, afsluitende, besprekingen in de cen trale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken over de salarismaatregelen ten behoeve van het overheidspersoneel in 1964, heb ben niet tot overeenstemming geleid. Dit heeft de minister van Binnen landse Zaken mr. E. H. Toxopeu9 op een in het gebourw van zijn departe ment gehouden persconferentie me degedeeld. Gebleken, is dat de afwijzing van de uitkering ineens door de centra les ernstig werd betreurd'. Eveneens waren de centrales teleurgesteld over de afwijzing door d'e regering van hun voorstel voor hett lagere en middelbare personeel op maandsa laris en' met name omdat naar de opvatting van de regering elke ver betering voor deze groepering „uit de trend" zou moeten worden be kostigd. De centrales 'bleken bereid uitein delijk materieel het voorstel van de regering te aanvaarden, lindien deze maatregel extra zou worden gefi- nancieerd. Het 'overleg 'is een goed overleg geweest, aldus d'e minister; ook van d'e kant van de centrales 'is daarvan in de vergadering van getuigd. Nu geen overeenstemming is be reikt zal de minister zelfstandig maatregelen nemen. Hij zal die maat regelen nemen die 'hij redelijk bil lijk en rechtvaardig vindt 'in de hui dige situatie. De door de minister in het pakket van het begin af aan aangeboden tien procent salarisverhoging was en is z-i. 'een royale benadering. De mi nister handhaaft dit standpunt on verkort. Indonesische handels delegatie bij minister DEN HAAG. 28-11. De Inttanedi- sche handelsmissie die sedert 16 no vember in Nederland is, heeft don derdag de minister van economische zaken, 'dr. J. E. Andriessen, mede delingen 'gedaan over de stan'd van zaken van haar gesprekken met 'het Nederlandse bedrijfsleven. Deze ge sprekken worden nog voortgezet. Deze missie die onder leiding staat van onderminister en chefstaf van •het commando voor de economisdhe opbouw van de grensgebieden in Indonesië, kolonel Aühmed Joesoef, zal niet alleen Nederiand maar straks ook andere WeSteuropese lan den bezoeken, namelijk west-Duits- land, België en Frankrijk. MAN EN SLANG In de buurt van de dierentuin uan Kaapstad werd tuoensdag een zeeman door een slang ge beten. Het slachtoffer werd de slang zelf. Terwijl men doen de was de wond van de zee man, even boven de pols, met zwavel van lucifers in te wrij ven, kronkelde het reptiel nog even over de grond, om ver volgens de geest te geven. De zeeman liep slechts een ge zwollen arm op. De lonen van de buschauffeurs DEN HAAG, 28-11. Vertegen- woordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties betrokken bij d'e C.A.O.-autobusdienstonderne- mingen zijn vandaag bijeen geweest 'ter bespreking van de op 1 januari aanstaande te nemen loonmaatrege len. In deze bespreking zijn goede vorderingen gemaakt, zo Is van de zijde der werkgevers meegedeeld. Helt 'ligt in 'de bedoeling, da't hét overleg op 4 december wordt afge rond. De resultaten 'kunnen dan tij dig aam de werkgevers- en werkne mersorganisaties worden voorgelegd. Groot aantal koeien verbrand te Elburg ELBURG, 28-11. Bij een brand in een boerderij in Elburg zijn donder dagmiddag 26 Stamboekkoeien omge komen. De boerderij, bewoond door de fa milie Fikse, ging in Vlammen op. Enkele kinderen die in de schuur waren zijn op 'het laatste moment gered. De oorzaak van de brand is vermoedelijk dat de kinderen met lucifers speelden. Twee koeien zijn de dood ontsnapt doordat ze nog tij dig werden losgesneden. De brandweren van Elburg, Doorn spijk .en Oldebroek bestreden het vuur, maar 'hebben niet veel meer kunnen uitrichten. De familie Fikse was tegen brand schade verzekerd. Eén dode en 5 gewonden WIJ CHEN, 28-11. Bij een auto-on geval on 'de weg Nijmegen-Üen Bosch is donderdagavond de heer F. Coop- man (58) uiit Enschedé om het leven gekomen. Zijn echtgenote mevr. H. Coopman-'Damhuis (55), drie zoons in de leeftijd van 16, 20 en 25 jaar en de verloofde van een van hen, mej. A. Oosten (22) - eveneens uit Enschedé afkomstig - werden zwaar gewond. Hét gezelschap was dn een perso nenauto op weg naar Den Bosch waar vandaag (vrijdag) de bruiloft van de oudste zoon gevierd zou wor den. Bij een inhaalmanoeuvre onder Lunen (gem. Wijohen) botste de wa gen tegen een boom. De veldpost i.v.m. Sint Nicolaas DEN HAAG, 28-11. Omdat de veld- post verwacht, dat even vóór Sint Nicolaas een groot aantal postpak- ketj'es onderweg zal zün naar de in Duitsland gelegerde militairen heeft ze maatregelen genomen om zeker te zün van het feit, dat die pakjes op tyd hun bestemming bereiken. Men noemt aan dat op 4 december de pakketjes binnen zijn op het veld- postkantoor tin Utrecht. Daar staalt een aantal' drie tons vrachtwagens gereed', 'dito op 5 december des och tends om zes uur op weg gaan naar Duitsland. Die wagens zullen de pak ketjes bijtijds afleveren op alle plaatsen ini Duitsland, waar Neder landse militairen zijn, zoals Seedorf, Hchne en de plaatsen waar hét per soneel van d'e 'groepen geleide wa pens van de 'luchtmacht verbleven. Om vier uur des middags bijvoor beeld wordt do zending tin do leger- Sccdcrf- verwacht. President Soekarno heeft, blijkens een in Djakarta gepubliceerd besluit zijrn regering opdtraebt gegeven Ma leisische ondernemingen Sn Indone sië 'te „bevriezen" en daarna de lei ding ervan ever te nemen. De eerste zware sneeuwval dn de Jura heeft geleid 'tot verkeersopstop pingen op de wegen tussen Zwitser land' en Fr ankrijk. Pa's nadat sneeuw ploegen d'e wegen vrij hadden ge maakt, kon het verkeer doorrijden. UTRECHT. De direktie van de Ne derlandse Spoorwegen heeft bekend gemaakt, dat het personeel van de N.S. ook dit jaar een kerstgratifaka- tie zal ontvangen. Gehuwden en de daarmee gelijkgestelden krijgen zes tig gulden en de omgehuwden dertig gulden. ZIERIKZEE, 29-11. - Heden (vrij- dag)morgen is in het kader van de koninkryksherdenking door 'n speel- groep, samengesteld uit leerlingen van verschillende stedelüke scholen, een éénakter opgevoerd, die de ge beurtenissen te Zierikzee in beeld brengt, ten ty'de van de Franse om wenteling. De éénakter is geschre ven door mevrouw E. Dijckmeester, geb. jvr. De Brauw. Onder regie van de heer E. Leef lang, leraar Neder lands aan het Professor Zeeman-ly ceum en tegen een door de heer G. H, Breetvelt ontworpen décor, werd het historisch spel vlot en vaardig op de planken gezet. Wat een byzon- der charmante mise en scène, wat een jeugdig élan ook bij de jeugd, die zich by zonder bleek te hebben ingeleefd. De première van het stuk ging voor leerlingen van dé landtoouw- huishoudsdhool1, d'e lagere landbouw school en 'de openbare U.L.O.-sühool. In nog drie voorstellingen (speelsters en sp'elers hebben het 'diruk) komen de leerlingen van de andere scholen aan de 'beurt. Zo "wordt de jeugd hoorbaar en zichtbaar met de neus op het 'einde van d'e Franse tijd ge drukt en 'het dunkt ons 'een, geschie denisles van formaat. De eerste voorstelling werd inge leid door 'burgemeester ma-. F. Th. Dijckmeester, die in grove 'lijnen de gebeurtenissen schetste op een mo ment d'at na Rusland en Leipzig de macht van Napoleon afbrok kelde en ook de bevolking van Zie- rOkzee en Schouwen-Duiveland ge waar werd dat het dicht van d'e vrij heid 'gloorde. Te Zierikzee spitsten d'e gebeurte nissen zich toe, toen de Fransen be vel gaven aan dfe heer De Jonge, een prominente anti-Frans e figuur, cm de stad te verlaten en zich naar Frankrijk te begeven. Het volk wilde daar niet van ho ren. Door een list onttrok de heer De Jonge zich aan deporta tie, terwyl het woedende stads- publiek om de tuin werd geleid en gesuggereerd dat bijstand vooral de vissers wilden er op los slaan niet meer hielp, om dat de heer De Jonge reeds was vertrokken. Spannende taferelen De éénakter verbeeldt de gebeur tenissen ip het huis van de heer De Jonge. In de 'keuken spelen zich spannende taferelen af, aanvankelijk vrij. gecompliceerd', dooi' het feit dat een Franse militair het op één van die 'keukenmeisjes houdt, 'een situatie die gegeven de omstandigheden Besluit tot aanschaffing van nieuwe vuilniswagen BRUINISSE, 28-11. In het ge meentehuis van Duiveland vergader de donderdagmiddag de raad van beheer van de Reinigingsdienst Dui veland, onder leiding van burge meester A. A. van Eeten. Deze deelde mede, dat het dage-, lijks bestuur de laaste maanden di ligent is geweest met betrekking tot het aanschaffen van een nieuwe vuilniisophaalaüto voor d'e kring Duiveland. Er zijn inlichtingen ingewonnen bij diverse instanties die auto's voor hetzelfde doel in gebruik heb ben. Er zijn demonstraties bijge woond en tenslotte is proef gereden met enkele wa'gens, zoals Geesinik, Clico en Kroonenfourg. Van de be vindingen op die proefritten is dooi de ambtenaar van d'e technische dienst, de heer F. Sdhuilin'g, rapport opgemaakt. De bevindingen van de heer Schui- l'inig, aangevuld met die van de chauffeur van de tegenwoordige auto, worden voorgelezen. Hét dagelijks bestuur is tenslotte tot de conclusie gekomen dat aan schaffing 'van een Gees'ink-wagen, gemonteerd op Bedford chassis, de vöorkeur zou Verdienen. De Clico kraakt het vuil, maar deze wagen is duurder. Odk de thans in gebruik zijnde wagen is een Geesirik. Het bestuur is er echter wel op uit geweest, thans een wagen te laten demonstreren van een grotere ku bieke meter-inhoud. De thans in ge bruik zijnde wagen 'kan een gemeen te als Bruinisse, met ruim 700 em mers, niet in één keer meenemen. In 'de praktijk is dit zeer onvoorde lig gebleken. Alle wagens, waarvan prijs is opgevraagd, kunnen nu meer dan 700 emmers laden en het vuil van geheel Bruinisse en een deel van Oosterland meenemen. De voor- en nadelen van de ver schillende meiken worden nog ééns breedvoerig besproken. Tenslotte wordt het voorstel van het da gelijks bestuur een Geesink-auto aan te schaffen, voor de prijs van f 44.965,- aan genomen. Mocht blijken dat in deze prijs (de jongste loonsverhogingen nog niet zijn berekend, dan zal opnieuw con tact mét de raad van bestuur wor den gezocht. De voordelen van de Geesiink-auto zijn Piet meer zo groot en zal men overwegen of men niet beter een ander merk kan aanschaf fen. Odk werd enige tijd gediscus sieerd over wét moet gebeuren met de oude auto. Deze zal, als de nieu we auto geredd is, op een half jaar na zijn afgeschreven, na een staat van d!cnSt van ruim acht jaar. De vergadering machtigt het da gelijks bestuur voor aankoop van de nieuwe auto een crediet aan te gaan van f 46.500,-. Vuilnisbelt Brouwershaven Van de aanwezigheid van de heer Schuülimg ter vergadering wordt ge bruik gemaakt om nu eerst punt 10 van de agenda te behandelen, n.l. het voorstel to't beëindiging van de overeenkomst met de gemeente Brouwershaven, inzake het beheer en het gebruik van de vuilnisbelt nabij de 'kern Brouwershaven. De voorzitter zegt dat gebleken is, dat van d'e vuilnisbelt 'geen ge bruik word't gemaakt en behoeft te worden gemaakt door de dienst. Verlenging van 'de overeenkomst •heeft dan ook geen zin, maar wel moet. men nog eriige toezeggingen nakomen, die vorig jaar tegenover de gemeente Brouwerhaven werden gedaan. Er werd toen 'gesteld', dat de reinigingsdienst voor een goede af rastering zou zorgen en dat de in gang (dam) zou worden vrijgemaakt van het daarop gestorte vuil. Dit is vooral ilan'dtoouwafval en de toestand schijrit er het laatste jaar niet beter op te zijn geworden. Een omheining of afrastering kon tengevolge van het vele vuil, dat nok buiten de belt gestort is, nog niet word'en aange bracht. Het Waterschap Schouwen- Duiveland eist dat ter plaatse een sloot zal worden gegraven of dat de slodt die daar was, van vuil zal wor den vrij gemaakt. Besloten wordt de eertijds gedane afspraak met Brouwershaven na te komen, dat wi'l zeggen dat 'de toe- gangsdam za'l worden vrijgemaakt. De 'heer SChuiMng geeft zijn visie op de mogelijkheden en moeilijkhe den 'die zich zullen voordoen bij hel opruimen van het vuil buiten en bij de ingang van de belt. Hij verlaat daarna de vergadering. Van de gemeente Westerschouwen is bericht ingekomen dat de plaats die is opengekomen door het over lijden van burgemeester Röell, door wethouder P. L. Vis wordt ingeno men. De voorzitter heet de heer Vis welkom in de vergadering van de Raad van beheer. Van de administrateur, de heer B. de Groot, kwam een verzoek binnen om ontslag per 1 december a.s. De vervulling van de vacature sluit nog al op moeilijkheden. Op alle ge meentesecretarieën, die bij de dienst zijn aangesloten is gezocht naar een opvolger van de heer De Groot. Nie mand bleek bereid de laak deze taak over te nemen. De voorzitter heeft daarna de ambtenaren van Duive land nog eens gepolst en heelt nu wel een oplossing gevonden, in die zin dat drie ambtenaren van Ooster land bereid zijn het werk gezamen lijk te doen. De taken worden dan als volgt verdeeld: a. de werkzaam heden van de secretaris; b. de loon- berekening; c. de overige financiële administratie. Deze oplossing wordt niet ideaal gevonden en de voorzit ter geeft toe dat ze dat ook niet is. Burgemeester C. H. van de Linde, de feitelijke secretaris-penningmeester, heeft er bezwaar tegen dat de be trekking in drie afzonderlijke delen uiteen valt. In het dagelijks bestuur zal een en ander een punt van nader beraad vormen. AUe oplossingen die aan de hand worden gedaan, hebben nogal wat nadelen, zodat wenselijk is dat het bestuur zich hierover bezint. Jaarrekening en begroting De jaarrekening 1962 wordt vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op f 62.788,96, de inkomsten van de ka- pitaaldienst op f 46.264,51, de uitga ven op f 46.585,62, alzo een nadelig saldo van f 331,11. In de begroting die daarna aan de orde komt, is de bijdrage van de ge meenten aan de dienst becijferd op f 16,44 per emmer. De stijging van de lenen blijft ook hier zijn nadelige in vloed uitoefenen cm tot een sluitende begroting te komen zonder verhoging van de kosten per emmer. Dit laatste is onontkoombaar. Rekening en be groting worden door de vergadering goedgekeurd. Het maximum-crediet in rekening courant wordt vastgesteld op f 5.000. De koffiegeld-toelage zal verhoogd worden In de ophaalkring Westerschouwen zal de Meeldijk in de ophaalkring op genomen worden (inmiddels gebeurd). Andere aanvragen om bij de kring te worden gevoegd, behoeven een na der beraad. De moderne loonmetho- dieken worden in Duiveland nog niet toegepast, wel in Bruinisse en gere kend zal worden dat het personeel van de reinigingsdienst, alleen voor de toepassing van die methodieken, zal behoren tot de ambtenaren van de gemeente Bruinisse. Administratieve wijzigingen, die onder punt 9 op de agenda zijn op genomen onder de titel herziening gemeenschappelijke regeling, worden z.h.st. aanvaard. De route van de dienst in Schouwen, met inbegrip van de kampeerterreinen en zomerwo ningen, wordt geacht 2754 emmers te omvatten. Voor de kring Duiveland is dit cijfer 2438 'emmers, Onder ont vangsten blijkt de post ophalen huis vuil op kampeerterreinen neiging tot groei te vertonen. Daar staat tcgen- o"r»r dat note de uitgaven stood* stij gen. wel tot complicaties voeren moet. Alles loopt 'echter goed af. De hoer De Jonge ds 'gered en als de Engelsen komen, toesluit d'e Fransman' zijn uniform uit te 'trekken en te blijven bij zijn 'geliefde. Speelsters en spelers De speelsters en spelers hebben een alleraardigste voorstelling van dit Stuk gegeven. Wij ontmoetten op dé planken: Jammie Rotte (huishoud school) als Mina1, keukenmeid; Ria Bij d'e Vaate (Professor Zeeman-ly ceum) als Joane, binnenmeisje; Wim Joppe (christelijke U.L.O.) als Joost, huisknecht; Joop Wi'eringa (Profes sor Zeeman-lyceum) als mr. W. A. de Jonge; Lettie Koevoets (Professor Zeeman-lyceum) als Anna, zijn doch ter; Wout Lokker (openbare U.L.O.) als LouJils, Frans soldaat; Hans Can ters (la'gere technische school) als Barrevoets, de schipper en Bertie Sies (lagere landbouwschool) als En gels matroos, bij elkaar een pittig epeelgroepje, dat de éénakter „De edelachtbare onderduiker" of „De bevrijding vare Zierikzee in 1813" heel vrolijk en pittig heeft gebracht. Een langduing en' klaterend applaus van de jeugd' vormde daarvan mede het bewijs. Het spel werd muzikaal omlijst door leerlingen van de Zieri'kzeese Muziekschool, onder leiding van de heer Jac. M. Luykenaar. Een pluim voor het prachtig interieur, met an tieke siervoorwerpen en meubilair van 'die heer J. H. Kosters en voor de fraaie historische kostuums. Een met al een stijlvolle historische noot, die het vandaag „doét". HERDENKINGEN Bijzonder aardige initiatieven ter gelegenheid van koninkrijksdag, maar - eerlijk gezegd - doen we het toch maar voorzichtig aan, verge leken bij 1913. Toen een stad vol tumulteus feestgeweld. 's Morgens küideren, maar ook volwassenen, die met spanning naar buiten zagen, wat het weer ging doen. Het was redelijk weer en zowel de krant als de mensen slaakten een zucht van verlichting. Iedereen scheen alles voor het feest te hebben. In stampvolle kerk gebouwen werd dank gebracht voor die wonderbaarlijke verlossing van het Franse juk. dat heviger ging drukken, naarmate het met Napo leon bergafwaarts ging. Men moet zich ook de voorbereidingen aan de optocht van 1913 niet gering voor stellen. Maanden van tevoren zat men plannen te maken, te schetsen, te naaien, te timmeren, te plakken en te prakkizeren om het maar zo mooi mogelijk te maken. De optocht laog er dan ook niet om en oudere lezers hebben we daar wel enthousiaste verhalen over ho ren vertellen. Het was een optocht gelardeerd met historie en. men keek daarby niet al te nauw. Naast el kaar zag men Karei de Stoute, Phi lips de Schoone, Karei V, de admi raal Louis Boisot, de erfstadhouders mr. Pieter Mogge, Prins Willem I en 11, de Schuttersmaaltijd en nog zoveel meer, waarvoor de baarddra- gende en besnorde generatie zich toen enorm heeft ingespannen. In 1963 doet de volwassenheid het maar kalmpjes aan, maar doet de jeugd een duit in het historische zakje. In de eenakter „De edelacht bare onderduiker'', draven ze op de „mensen van toen". Een inderdaad edelachtbaar heer, geacht door de burgerij en bemind door de huis- penatcn. Tivee juwelen van dienst boden, gedienstigen van een soort, dat reeds lang van het toneel is ver dwenen, een huisknecht met de wat stijve, maar goedwillende butlerach tige allure, waar dan in eigen, dege lijk goed-Hollandse stijl, een char mante dochter des huizes, met de zivierige elegantie, dames uit die tijd eigen, een. hupse Fransoos, die cr ook „balen" van heeft, een bij zonder flegmatieke Engelse matroos en dan een ruige visser, rondborstig en op de man af. Zo zyn ze nog ivel een beetjede Zierikzeesc vissers, En dan nog ietsalle scholen doen cr aan mee. Wal een éénheid en verbroedering rond het feit dat de Fransen ophoepelden, nu 130 jaar geleden. EILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2