DE ZIERIKZEESCHE COURANT „De edelachtbare onderduiker^ in Concertzaal Geen overeenstemming inzake begrip „minimum-inkomen" Spannende dagen op komst voor Venezuela Goud verdwenen Fa Joh. den Boer Waarschuwende helderziende? Pleidooi voor leerplichtverlenging met één jaar Dousad j -kinderen schrijven brieven Venezolaans vliegtuig gedwongen op eiland Trinidad te landen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag: 29 november 1963 120e jaargang No. 19489 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'annewekker. '1, Zierikzee, Postbus no. I, lel. 011 f0-2255 Ne 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redekteur: M. J. Bij de Vdóle, lel. 01110-2938 Uitgave.' N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: DE STICHTING VAN DE ARBEID Tentoonstelling „Oranje Boven'' DEN IIAAG, 28-11. - Het bestuur van de Stichting van de Arbeid, dat in Den Haag bijeen was gekomen om een formulering te vinden voor het begrip „minimum-inkomen" uit het mammoetakkoord van de Stich ting, zal op 5 december nogmaals over deze zaak vergaderen. Men is het donderdagmiddag nog niet eens geworden. Knelpunten hierbjj zijn: overwerk, vakantietoeslag en winst deling. Br is vrijwel uitsluitend: gepraat over deze drie punten en over een formulering die, met instemming van atle partijen, toepasbaar zou zijn op alle bedrijfstukken. Men is er nog niet in geslaagd). Ir. J. Bosma, vice-voorzitter van het centraal sociaal werkgevers-ver bond, merkte na afloop van de bij eenkomst tegenover' journalisten op dat men. voordat men in 'het bestuur van de Stichting iets afspreekt op dit stuk toch wel zeker moet weten dat men het met elkaar eens is. Zo ver is ihet nu ndg niet, maar de heer Bosma was geenszins pessimistisch. „Wat is hierbij spel en wat is wer kelijkheid?", zo zeide hij. De moeilijkheid is, zo verklaar de hij nader, dat de bedrijfstak ken zo heterogeen zijn. Een for mulering die voor een aantal be drijfstakken zonder enig 'be zwaar zou kunnen gelden, is voor andere bedrijfstakken niet toe te passen. De omstandighe den verschillen. CARACAS, 28-11. Voor Venezuela breken spannende dagen aan. De meeste Venezolanen zijn vastbeslo ten. zondag naar de stembus te gaan voor de verkiezing van een nieuwe president en een nieuw Congres, on danks de dagelijks voorkomende aanslagen tijdens de verkiezingscam pagne. De door Fidel Castro geïnspireer de linkse extremisten echter zijn even vastbesloten, de verkiezingen in het honderd te doen verlopen. Als alles volgens de plannen van de re gering verloopt zal president Romu- o Betancourt het eerste democra tisch gekozen staatshoofd van Vene zuela van deze eeuw worden dat zijn ambtstermijn van vijf jaair heeft voltooid: en niet voortijdig is doodge schoten of afgezet door een militaire junta. Op het spel staat ook het lot van Venezuela's olie-industrie die een waarde van ruim zes miljard öclla-r vertegenwoordigt. De leden van de „nationale bevrij- d'ngsstrijdlkraehiten" (F.A.L.N.) heb ben met het oog op de verkiezingen het bewind van Betancourt openlijk de oorlog verklaard. De door hen met machinegeweren en bommen ge pleegde aanslagen hebben volgens onofficiële schattingen alleen al in Caracas het leven van zestig poli tiemannen geëist. De als gevolg van de terroristische campagne in het afgelopen jaar aangerichte schade bedraagt ruim twintig miljoen gul den. Naast de akitivifeit van sluip schutters zijn ook goed voorbereide en doeltreffend uitgevoerde overval len ondernomen, waarbij de F.A.L.N. leden vaak in de meest uiteenlopen de vermommingen, van officieren tot nonnen; optraden. LONDEN. 28-11. Een doers met v!er goudstaven ter waarde van 21.000 pond sterling (f 210.000) is tij dens een vlucht van het vliegveld van Londen en Buenos Aires on langs verdwenen, zo is donderdag avond in Londen bekend gemaakt. Functionarissen van de Braziliaan se luchtvaartmaatschappij Panair de Brasil bevestigden donderdagavond in Lorden dat de betrokken doos vermist wordt uit een van hun vliegtuigen. De doos behoorde tot een zending goud van 160.000 pond. Rit le Paar<1 Cholera in India t De 23-jarige Stewart Gardner van liet Engelse Kanaaleiland Guernsney en zijn 22-jarige verloofde Caroline Rae zijn in de Franse stad Le Havre aan een tocht te paard door Euro pa begonnen. Zij hopen onge veer 40 km. per dag af te leg gen. Cape Canaveral wordt Cape Kennedy WASHINGTON, 28-11. Ter gele- genheid van Thanksgiving Day heeft president Jchnson van de Verenigde Staten donderdag in een toespraak vcor radio en televisie gezegd, dat de Amerikanen zich „van deze midder nacht van tragedie" zullen verheffen tct „nieuwe grootheid". Na de moord op president Ken nedy heeft het Amerikaanse volk en ook het Amerikaanse systeem een vuurproef doorstaan. President Johnson zei zich tot de natie te weden „om uw hulp te vra gen. uw kracht en uw gebed, opdat God deze republiek moge behoeden en al mijn werken leiden". De Amerikaanse president maakte bekend dat de grote raketlanceerba sis op Cape Canaveral voortaan Cape Kennedy zal worden genoemd. ..Onze blik is naar buiten gericht, ons streven is voorwaarts", zei de president. Mevr. Kennedy bezocht eraf van haar man WASHINGTON, 28-11. Mevrouw Kennedy heeft donderdag opnieuw een bezoek gebracht aan het graf van haar man op de nationale begraaf plaats van Arlington, waar een enorme drukte heerste in verband met Thanksgiving Day. Zij was ver gezeld van haar zuster, prinses Lee Radziwill, adjudanten van het Witte Huis en leden van de geheime dienst. Van de begraafplaats reeds mevr. Kennedy rechtstreeks naar het vlieg veld om zich naar Hyannis Port te begeven voor de traditionele bijeen komst van de familie-Kennedy op Thanksgiving Day. De politie heeft meegedeeld dat woensdag 17.000 auto's naar het kerkhof van Arlington zijn gereden en dat dit aantal donderdag wellicht driemaal zo hoog is geweest. NIEUW DELHI, 28-11. In de eerste tien, maandiem van 'dit jaar zijn in de Oosttodiilscbe staat Orissa ongeveer tweeduizend! mensen aan cholera en pokken gestorven. Volgens de India se minister van gezondheid zijn tot dusver in Orissa negenhonderddui zend personen 'ingeënt tegen cholera en vijf en een half miljoen tegen pokken. Mausoleum voor Kennedy Alles onder één noemer De heer Bosma noemde het uiter aard lastig om in een centraal over leg als dat in het bestuur van. de Stichting van de Arbeid alles onder één noemer te vatten. „Dat is eigen lijk de kern", zo voegde hij er aan toe. Zierikzee Na sluitingstijd telefonisch te be reiken onder no (01110)-31 70 DOUGLAS (eiland Man), 28-11. Een in Douglas op het Britse eiland Man verschijnend weekblad heeft donderdag een afschrift van een brief gepubliceerd, die een maand voor de aanslag op president Ken nedy zou zijn gepost en waarin de president wordt gewaarschuwd voor een mogelijke aanslag. De brief is op een schrijfmachine getikt en ondertekend door een ze kere John Pendragon. Hij is geda teerd 25 oktober. Pendragon schrijft: „Ik ben ern stig bezorgd voor uw lichamelijke veiligheid en zou er met alle ver schuldigde eerbied bij u op willen aandringen uw lijfwacht te verster ken, in het bijzonder als u op straat bent of op andere openbare plaatsen. Pendragon is medewerker van het Britse maandblad „Fate", een tijd schrift dat zich bezig houdt met psy chische verschijnselen en helder ziendheid. Aanslaggrens f 10.000,— DEN HAAG, 28-11. Donderdag is bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de inkomstenbelas ting en van de loonbelasting. Hierij wordt voorgesteld met ingang van het kalender-jaar 1964 de aanslag- grens te verhogen van f 8.650,tot f 10.000,—. Deze grens bepaalt in belangrijke mate of ten aanzien van loontrek- kenden kan worden volstaan met het heffen van loonbelasting, dan. wel of zij tevens in de inkomstenbelasting dienen te worden betrokken.. Donderdagochtend werd in het Gemeentemuseum in Den Haag de laatste hand gelegd aan de tentoonstelling Oranje Boven", welke daar donder dagavond is geopend. - Foto: Een kostuum, dat Koning Willem I gedra gen heeft als Ridder van de Kouseband, wordt geschikt. HILVERSUM. Het grote B.B.C.- orgel dat de V.A.R.A. heeft aange kocht zal worden overgedragen aan de N.R.U. In de loop van januari '64 zal hét voormalige B.B.C.-eigendom naar Nederland worden verscheept. „John F. Kennetly-h.b.s." DONGEN, 28-11. Het bestuur van d'e -rooms-Jkatholieke H.B.S.-'a en ib in Dongen heeft 'besloten de school voortaan John F. Kennedy-H.B.S, te noemen. BOSTON, 29-11. Kardinaal Richard Cushing, aartsbisschop van Boston, heeft donderdag op een diner in een toespraak tot 1200 bejaarden en be- 'hoeftiigen van Boston voorgesteld in of in de omgeving van deze stad een mausoleum voor president Kennedy op te richten. „De president verdient dat en ik ben ervan overtuigd dat Jacqueline die zich zo moedig gedraagt, en ook andere leden van de familie, het denkbeeld van een mausoleum goed keuren", aldus kardinaal Cushing. Onderzeese bergen Het Russische schip voor oceaan- cnlderzoek, de „MiChail Lomonossov" heeft voor de kust van Brazilië on derzeese bergen ontdekt ter hoogte van 2.5CO meter. Russische raketproeven MOSKOU, 28-11. De Sowjet-Unie zal van 2 december tot 25 januari van het volgend jaar proeven nemen met een verbeterd type aandrijf ra ket voor ruimtedoeleinden, zo heeft het Russische persbureau „Tass" be kendgemaakt. De raketten zullen van bases in de Sowjet-Unie worden afgevuurd. Zij zullen neerkomen in twee gebie den in de Stille Oceaan. Het eerste gebied ligt omstreeks 3.500 kilome ter 'ten oosten- van Tokio, 'het tweede ongeveer 2.200 (kilometer ten zuid westen van Hawaii. Het lucht- en scheepvaartverkeer zijn gewaarschuwd in de genoemde periode de twee gebieden te ontwij ken, aldus Tass. Van d'e Joden the in d'e tijd van Hitler Duitsland 'hebben verlaten, keren er nu gemiddeld twintig tot dertig per maand' naar West-Berlijn terug. Aldus heeft de loco-burge meester van dit stadsdeel, Albertz, meegedeeld. de school voor dager economi'sch-a'd- ministratief onderwijs een andere naam te geven. In overweging wordt gegeven voortaan de naam „school voor handel en administratie" te be zigen. Het rapport van de cornmis- sie-Goote is aan de Sta ben-Generaal aangeboden. DEN HAAG, 28-11. - Voor de per soonlij ksheidsvorming van de jon gens en meisjes in het lager voort gezet onderwijs is de invoering van leerplichtverlenging met één jaar van groot belang. Hiertoe conclu deert de commissie-Goote, die dezer dagen rapport heeft uitgebracht over de meest geëigende vormen van la ger voortgezet onderwijs voor jon gens en meisjes van twaalf tot zes tien jaar. De commissie, die stond onder voorzitterschap van mr. ir. M. Gcote, inspekteur-generaal van het onderwijs, werd in april 1958 door de toenmalige minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, geïn stalleerd. In het rapport wordit o.m. aange drongen op een betere samenwer king tussen de verschillende school typen 'in he(t l.v.o., welke samen werking zou dienen uit te lopen op enerzijds een wederzijdse doorstro ming in het algemeen aan 'het einde van h' eerste leerjaar der betrok ken schooltypen en op doorstroming van het v.g.l.o. naar 'bepaalde ver volgopleidingen. In het rapport wijdt de commissie voorts grote aandacht aan de leerlingen, die deze vorm van onderwijs volgen en aan de eisen die aan hen na het verlaten van een school voor l.v.o. mogen worden ge steld. Aangezien de wijze, waarop aan de v.g.l.o.-scholen heft onderwijs in de naaldvakken en in d'e 'huis houdkunde wordt verzorgd naar het oordeel van de commissie een van de oorzaken is van de bestaande controversen bussen de verschillende typen in 'het l.v.o. heeft de commis sie tevens aandacht geschonken aan de inhoud van de akten -v. en u. Zij acht het gewenst, dat deskundigen rich- nader beraden over de meest gewenste leerstof van de „nieuwe" vakken voor de schooltypen in het Ijv.o. (handvaardigheid voor jon gens, een vreemde taal en maat- schappijkennis) en over de wijze waarop deze leerstof kan worden onderwezen. Do commissie stelt voor AMSTERDAM, 28-11 „Daar mijn vader niet schrijven kan wil ik de mensen in Holland bedanken die meegeholpen hebben geld in te za melen voor mijn huis en stal". Zo 'beginnen de 'briefjes in Perzi sche lettertekens, die de 3o school kinderen uit het herbouwde Dou- sadj onder leiding van. hun onder wijzer op 'bloknoot-blaadjes hebben geschreven. Alle 550 jeugdcomité's in ons land die meegeholpen hébben aan de afotie van de Europese werk groep voor de herbouw van dit in 1962 hij1 een aardbeving verwoeste Perzische dorpje, 'krijgen zo'n brief je met een Nederlandse vertaling. De leider van de nu afgesloten ak- tïe, Piet Kei-sten heeft nu aan dë comiité's de suggestie gedaan om aan al hun medewerkers te vragen een ansichtkaart met 'een foto of teke ning van hun woonplaats te sturen aan d'e dorpsbewoners uit Dousadj. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Geloof zit in liet hart, niet f in de knieën. t Zwaar bewolkt Verwachting tot zaterdagavond: Overwegend droog en zwaar bewolkt weer met ook hief en daar nog misl; zwakke tot matige wind tussen noord en oost; weinig verandering in tem peratuur. 30 nov. Zon op 8.23. onder 16.34. Maan op 16.37, onder 7.13. 1 dec. Zon op 8.24, onder 16.33. Maan op 17.16, onder 8.40. 2 dec. Zon op 8.26, onder 16.32. Maan op 18.06, onder 9.59. Volle maan: 1 dec. te 0.55. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 30 nov. 2.26 v.m. 14.38 n.m. 1 dec. 2.59 v.m. 15.16 n.m. 2 dec. 3.39 v.m. 16.01 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 nov. 2.00 v.m. 14.18 n.m. 1 dec. 2.42 v.m. 14.53 n.m. 2 dec. 3.24 v.m. 15.39 n.m. Springtij: 3 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Hoewel in geheel Nederland vannacht mist ontstond i!s het rnist- gebied 'in Europa in omvang aifge- nomen, er komt wel' op uitgebreide schaal bewolking voor, het oceaan front is niet verder gekomen dan tot de omgeving van Londen. Dit front verandert weinig van plaats en de regendnlbensiiteüt langs het front is sterk afgenomen, in zuid-Frankrijk arriveerde een (kleine depressie af komstig van Het Kanaal. Door deze ontwikkeling zal bij ons de wind overwegend oostelijk 'blijven, verder zal 'er plaatselijk weer mist voorko men en 'bewolking 'terwijl ook enige mofregen mogelijk is. De tempera turen zijn de laatste paar dagen een of twee graden gedaald. Des nachts wordt slechts op enkele plaatsen het vriespunt bereikt. LONDEN. Op een veiling in Lon den is een schilderij van Albert Cuyp, „Een jacht op de Dordtse Kil bij 'het wachthuis", eigendom van mr. J. Simons in Wassenaar, aan een Condense koper verkocht voor 18 duizend pond sterling (f 180.000). Een Londens museum betaalde 11 duizend pond voor een interieur van Fiéter de HooCh, uit Italiaans eigen dom. CARACAS, 28-11. Leden van het Venezolaanse „nationale bevrijdings leger", een uiterst-linkse organisatie hebben zich donderdag met geweld meester gemaakt van een vliegtuig van de Venezolanse luchtvaartmaat schappij „Avensa". Zij dwongen de bestuurder, onder bedreiging met re volvers, zijn koers te wijzigen en het toestel op de luchthaven Piarco, op het eiland Trinidad, neer te zetten. Het vliegtuig, een „Comber", was uit Ciudad Bolivar naar Caracas vertrokken. Het had donderdagoch tend op het nabij Caracas gelegen vliegveld van Maiquietia moeten landen. Er zijn veertien passagiers aan boord. Vijf mannen en een vrouw, allen met revolvers bewapend, hebben zich van :het vliegtuig meester ge maakt dat, naar nader wordt ge meld, op het vliegveld van de 'hoofd stad van Trinidad, Port of Spain, is geland. Douanebeambten en leden van de veiligheidspolitie onderzoeken thans het tineddtent. Trinidad is een Britse kroonkolonie, die deel uitmaakt van de Westind'i'sche federatie. De overvallers, lallen studenten; maakten zich van het vliegtuig naar nu wordt 'gemeld een „Coiwair" meesier, toen dit het vliegveld van Oiud'ad Bolivar, in noord-oost- Venezuela-, vijf minuten tevoren had verlaten. Burgerkleren uit Een passagier, de Amerikaanse za kenman Richards, deelde veilig heidspolitie te Port of Spain mede dat de overvallers hun 'burgerkleren uit- en uniformen van -het bevrij dingsleger aantrokken, alvorens hun revolvers te trekken. Zij 'belastten de bestuu-rdter daar cp terug te vliegen naar Ciudad Bolivar, waarboven hij rondjes moest vl-iegen. Hiervan maakten de overvallers gebruik om dui zend' pamfletten via de nooduit gang van het vliegtuig uit te werpen, waarin een -beroep op de Venezolanen werd gedaan niet deel te nemen aan de zon dag aanstaande te houden pre sidentiële verkiezingen. In één van deze pamfletten wordt gezegd: „De verkiezingen dienen slechts om te verhullen-, dat de re gering ons wil -blijven onderdrukken. Stemt -voor niemand. Laat het l'and •vrij zijn of sterft voor Venezuela". Alle passagiers verkeren 'in goede welstand. De overvallers zijn te Port of Spain onder streng politietoezicht geplaatst. Het Venezolaanse „nationale be vrijdingsfront" Is een Castrogezimde organisatie, wier leden herhaaldelijk gewapende aanslagen pl'egen, met het doel do gematigde regering on der president Betancourt zo moeilijk mogelijk te maken. Toestel terug PORT OF SPAIN. Het toestel van de Venezolaanse luchtvaartmaat schappij ..Avensa", dat donderdag ochtend onderweg naar Caracas door een groep van vijf gewapende man nen, onder leiding van een vrouw, gedwongen werd naar Trinidad te vliegen, is met acht passagiers uit Trinidad vertrokken naar de Vene zolaanse hoofdstad. De overvallers staan nog onder bewaking van de politie op het vliegveld van Trinidad. DUUR ARTIKEL SYDNEY, 28-11. Een recht bank in Sydney heeft het Australische dagblad Sunday Telegraph veroordeeld tot be taling van ongeveer twaalf miljoen gulden omdat het te gen de afspraken in resulta ten van een Gallup-opinie-on derzoek naar de vermoedelij ke resultaten'van de komende verkiezingen publiceerde. De directie van het opinie-insti tuut had een klacht tegen het blad ingediend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1