HAAST U! IA PRIJS tweede pak Raad besluit tot nieuwbouw van raadhuis te Noordgouwe 5495r STAD EN EILAND DOUWE EGBERTS Friesche HEEREN BAAI Zachte geurige pijptabak Na felle discussie in raadsvergadering Brouwershaven: Vragen omtrent officiële opening school te Zonnemaire Ingezonden mededeling UKEISCHOR, 27-11. Dinsdagmid dag is met een stemmenverhouding zes vóór en v(jf tegen het meerder- heidsvocrstel van burgemeester en wethouders behelzende het plan tot het bouwen van een nieuw gemeen tehuis te Noordgouwe voor de som van plm. vier ton aangenomen. Voor dat dit belangrijke besluit werd ge nomen voerden diverse personen hierover het woord. De heer R. J. v. d. Wekken (P.C.G.) merkte op, dat in andere gemeenten een gemeente huis wordt gebouwd voor twee ton en vroeg het college, of met de bouw van dit bijna vier ton kostende raad huis een verantwoord financieel be leid wordt gevoerd. Spreker noemde het een wissel op de toekomst, evenals het genoemde aantal inwoners van 5.000, dat in de toekomst bereikt zou kunnen wor den. „Het is mij, gezien de nog uit te voeren kapitaalswerken onmoge lijk mijn fiat aan dit voorstel te ge ven, temeer, daar deze werken hier door 'in het 'gedrang zullen komen. Het stadhuis van Brouwershaven is wel degelijk 'geschikt en representa tief te maken tot huis der gemeente. S'raks huizen 'onze ambtenaren in een ultra modern gebouw, terwijl honderden inwoners nog in krotten reven", al'dus besloot de heer v. d. Wekken in eerste instantie zijn be toog. De 'heer P. de Moor (P.v.d.A.) be vreemdde het dat het college na drie weken reeds een andere mening Ts toegedaan over het inwonertal. Wordt nu 'geschermd! met 5.000 in woners, in de begeleidingsbrief der begroting werd 'opgemerkt, dat het aantal nog steeds terugloopt en wel. dit jaar met zestig personen. „Dit is een afkeurenswaardig beleid", aldus de heer De Moor. De heer J. Dekker (P.v.d.A.) staaf de deze opmerking van zijn fraktite- sencot met een mededeling uit het P.P.D.-rapport, waarin sltaat, dat onze vier kernen het meest teruglo pen in Zeeland. Op deze voortgang komen we straks tot een inwonertal, waarbij we slechts een raad mogen hebben van zeven personen, wat tot gevolg zal hebben dat ook het amb tenarenkorps moet worden inge krompen. In een aantal' punten som de de heer Dekker zijn bezwaren op tegen dit voorstel. Het is hier een kwestie van „doordrukken", want waarom laat de architect ons reeds meer dan twee jaar wachten op het uitbreidingsplan, en waarom kan hij dit plan reed's in twee maanden ge reed! hebben? Spreker ds het ook niet eens met het aanbieden, daar in an dere plaatsen een dei-gelijk plan in details met cijfers e.d. met d'e raads leden wordt 'besproken. „Dit wordit zonder moer op tafel geslingerd', als of het een peulesohilletje betreft. Andere punten zijn dat de bevolking sterk ;9 verouderd en jonge gezin nen wegtrekken. du9 5.000 inwoners is niet hanteerbaar", aldus de heer Dekker. 1. Het is een onjuiste bewering te genover het gemeentefonds, dat hét stadhuis te Brouwershaven niet geschikt te maken is. 2. Gelet op de conjunebuurstijging zal dit plan vijf ton kosten wan- neer 'bijvoorbeeld pas over vijf jaar mag worden gebouwd. 3. Bij aanvraag verhoogde uitke ring moet men ook reppen over de in ven t ani sati eko sten 4. Geografisch gezien is het mid delpunt niet Noordgouwe maar Zonnemaire. 5. Toestand der gemeente is finan cieel slecht (zi'e begeleidings brief). Waarom zo'n groot be drag op 'begroting waar niets te genover 9taat? 6. Afschrijving in veertig jaar be tekent niet dat men ook veertig jaar lang verhoogde uitkering ontvangt. 7. Er is nüetg vermeld over 'exploi tatiekosten. 8. Automatisering en mechanisatie 'gemeentebcekhouding heeft tot gevdlg vermindering van amb tenaren, dus: geen grote behui zing meer nodig. Kosten nieuw bouw schrikbarend hoog, gezien bijvoorbeeld Middenschouwen, Breskens en Rilland-Bath. 9. Plan is geforceerd, er ontbreken ir.t'eriéurt ek eni n genmen had met de oppositie moeten 'bespre ken1, als men democratisch wil handelen, daar deze belangrijke 'groep niét an b. en w. is verte genwoordigd. 10. Er moet gerekend worden op vragen van G.S. en Gemeente fonds of dit niet goedkoper kan 'hetgeen inderdaad kan met het stadhuis van Brouwershaven. (Dit scheelt zeker twee ton). 11. Is door de meerderheid van b. en w. dit voorstel wel voldoen de overwogen, dat een aanvrage om verhoogde uitkering uit het gemeentefond 3 voor dit doel met een belangrijke minderheid van de raad gedaan wéinig 'kans van slagen heeft bij Gedeputeerde Staten? 12. Alle werkens die we zo brood nodig zullen moeten uitvoeren ■in de komende jaren worden, door ons onmogelijk gemaakt door het voorstel, dat nu aan dé orde is. Na deze trits opmerkingen, wees de heer Dekker met 'klem op het feit dat 'bij een verhoogde uitkering dit tot gevolg zal hebben, dat d'e riool- er» straatbelastiog zeker zullen moe ten stijgen van f 5,tot f 10,het geen dus de gehele bevolking treft. Ook zullen er wellicht ambtenaren moeten vallen, wanneer U dit plan aanvaardt. „Wij als oppositie dragen door uw aanvaard mg hiervoor gécn enkelt? verantwoording". Burgemeester A. H. Vermeulen stelde, dat hü als minderheid in het b. en w.-cellege het in grote lijnen eens is met de genoemde bezwaren. „U kent mijn standpunt", aldus de raadsvoorzitter, namelijk restauratie van het stadhuis te Brouwershaven en inrichten tot huis der gemeente hetgeen een bedrag vergt van twee ten. Nieuwbouw kost vier ton. De restauratie gaat toeh door te Brou wershaven en hierbij komt dan nog het onderhoud der beide gebouwen. ,.Ik ontraad U dan ook ten sterkste de aanneming van dit meerderheids- voorstel", aldus de voorzitter. De heer Dekker deelde mede, dat hij nu definitief het standpunt dei- burgemeester weet en deelde de raad medé, bij aanvaarding van het plan in hosrer beroep te zullen gaan. De raadsvoorzitter zei het plan moeilijk te 'kunnen verdedigen en gaf daarom het woord aan de beide wethouders. De heer L. M. Moer- mond noemde de bouwprijs reëel, hoewel hem 'deze ook erg is tegen gevallen, daar deze niet aan de lage kant is. De aanvrage verhoogde uit kering zal niet eenvoudig zijn. maar cfeze hebben we óók nodig als het stadhuis van Brouwershaven moet worden opgeknapt en ingericht. Het aandeel voor de gemeente bedraagt dan 'twee ton. Over de subsid'e van Monumentenzorg had d'e heer Moer mond déze bevestiging graag zwart od wit gehad. De wethouder zei ver- dér niets te kunnen zeggen, „want er te al zoveel over deze materie ge zegd". Hii w°es de heer Dekker neg op het feit dat de grondprijs niet f 10,maar f 1,per vierkante me ter bedraagt. „Geen vliegen vangen" In twéed'e instantfle vroeg de heer v. d. Wekken of dit beleid financieel verantwoord is tegenover onze in woners. „We zitten hiér toch niet om vliegen te vangen", aldus spre ker. Op ons rust d'e plicht dé ge meente goed en financieel zo zuinig mogelijk te besturen. Nu laten we dé inwoners zoveel mogelijk betalen aan een verhoogde riool- en straat - belasting in dé toekomst, 'opdat onze ambtenaren in 'een ultra modem ge meentehuis 'kunnen Werken.' „Ik ben blij, dat ik dit standpunt weet, dan kan ik bij navraag aan mij, de inge zetenen. inlichten", aldus de heer v. d. Wékken. De heer M. Mathijsse vroeg als dit dus een gezond! financieel beleid' van b. en 'W. genoemd mag worden, waar om de heer J. A. v. d. Bijl thans als wethouder zo lichtvaardig over een post van vier ton heenstapt én vroe ger als raadslid zelfs wel wilde be knibbelen op het 'gebruik van een gemeentewagen. Spreker wilde ook graag een positief antwoord op de door b. en w. gedane mededeling van de 5.000 'inwoners in de toekomst. „Kunt U, mijnheer Moermond, ons dat bijvoorbeeld over -twintig jaar garanderen". De wethouder ontkend- de dit. „Dan moet U het ook niet schrijven in een prae-advies", aldus d'e iheer Mathijsse. De heer Moermond deelde mede, dat hij er persoonlijk ook niet in ge- '--fdv. maar dat deze cijfers van hogerhand waren verstrekt. Na dit door de oppositie vinnige debat bracht de burgemeester het meerderheïdsvoorstel behelzende de ricuwbeuw van een gemeentehuis te Nccrdgouwe en aanvrage verhoogde uitkering uit het gemeentefonds in stemming. Vóór stemden de wethou ders L. M. Moermond en J. A. v. d. Bijl en de leden M. Lukaart, mevr. E. P. Motmans-v. d. Feen, J. J. Klaas?? en A Viergever. Tegen de heren J. Dekker. P. de Moor, F. Doo- ge, M. Mathijsse en R. J. v. d. Wek ken. De nieuwe school te Zonnemaire De heer M. Mathijsse informeerde hc? of het 'komt. dat de nieuwe <-r*ic?i te Zonnemaire reeds geruime tijd in gebruik -is en waarom deze niri officieel wordt geopend. Dit is toch geen fc't om stil voorbij te la ten gaan. „Of zijn de geruchten, die té Zonnemaire de ronde doen, dat de ononmg zou plaats hebben in een geformeerd gebouw, hetwelk werd afgewezen door andei-9 denkenden, gegrond op waarheid?", aldus de ho^r Mathijsse. De voonar'tter deelde m^e dat reeds een datum was vastgesteld!, maar dat doo.r verhinderingen de ODening a0f>n doorgang ken vinden. Wethou der J A. v. d. Bijl merkte op dat dé bouw nog niét is oogeleverd. zodat deze cnenmg feitelijk nog niét offi cie-;! kon gebeuren. „Maar toen des tijds een daiium werdi vastgesteld, was de school 'toch evenmin opgele verd". aldus de heer R. J. v. d. Wek ken. De voorzitter redde de situatie deer mee te delen 'dat dit alsnog 'in b. en w. besoroken zal worden en dat zo spoedig mogelijk een nieuwe datum zal worden vastgesteld. Nadat de raad in besloten zitting bad vergaderd werd met algemene stemmen tot 'hoofd aan de openbare lagere school te Noordgouwe be neem d de heer H. J. Japenga te Delfzijl. Aan de heer A. J. Dorst en consorten te Dreischor werd zonder 'hoofdelijke stemming een stuk erf- pacihtsgrond verkocht voor een, be drag van f 241,Vastgesteld wer den de financiële jaarstukken 1962 van 'het woningbedrijf. De derde wij ziging 'der begroting 1964 betreffende aanschaf 'leermiddelen gymnastiek zaal te Brouwershaven ter waarde van f 3.000,werd goedgekeurd. In getrokken werd ihet raadsbesluit d.d. 30 Oktober 1963 'betreffende de ver- keep van grond te Dreischor. Geen bezwaar leverde het verzoek van het hoofd dér openbare lagere school te Zonnemaire op betreffende d'e aan vraag om een garage bij 'de door hem bewoonde woning I. M. v. d. Bijlstraat te Zonnématre. Hiervoor stelde de raad' éen 'krediet beschik baar van f 2.900,met als tegen prestatie een huurverhoging van f 4,per week. Vastgesteld werd het krediet in rekening-courant voor 1964 bij de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten te 's-Gravenhage op f 230.000,—. Ingezonden mededeling T;ïï:. Bij aankoop van. een groot pak De spoorwegstaking in Frankrijk PARIJS, 27-11. De gevolgen van de staking van het spoorwegperso neel in het gebied van groot-Parijs zijn woensdagochtend opgevangen door 300 militaire vrachtauto's be schikbaar te stellen voor het ver voer van de forensen uit de voor steder. naar de rand van de stad, waar de stedelijke vervoersdiensten - ondergrondse cn autobussen - nor maal functioneerden. De forensen uit de kleine gemeenten die niet door militaire vrachtauto's werden aangedaan, kwamen met particuliere bestelauto's en taxi's naar 'de £tad. De spoorwegstaking was in Parijs en omgeving vrijwel volledig. Slechts uit Mclun, in het zuid-oosten, ver trokken woensdagochtend adht trei nen r.nnr Parijs. DEN HAAG. Het jongeren vrijwil ligers programma is begonnen met de selectie van vrijwilligers voor zijn projekt voor gemeenschapsontwik keling in Columbia en heeft twee nieuwe projekten in Libanon en Ivoorkust in studie genomen. Scheepvaartbericliten Alphacca, 26-11 van Rotterdam, 27-11 te Hamburg. Ampcnan, 27-11 te Penang verw. Gulf Swede (t.), 26-11 te Mena Al Abmad'i verwacht. Japara, 26-11 te Rotterdam. Ph'ilippia (t.), 26-11 van Essider naar Thameshaven. Straat Colombo, 26-11 te Port Har- court. DKW Junior de Luxe Automobielbedrijf Fa. W. GILIJAMSE Renesse. Tetel. (01116) 370 Weduwe van Oswald onder bescherming DALLAS, 27-11. De weduwe van Oswald, de 23-jarige Russin Marina, wordt speciaal beschermd door de geheime dienst waaruit ook de lijf wacht van de president van de Ver enigde Staten wordt samengesteld. Deze dienst nam onmiddellijk zijn maatregelen nadat mevrouw Oswald had verklaard dat zij bang gewor den was van de vijandige 'houding in Dallas -tegen 'haar en dat zij meende dat zij haar bescherming niet in de handen van de plaatselijke politie kon geven. De weduwe is met haar twee kleine dochtertjes en met haar schoonmoeder naar een onbekend adres in de omgeving van d'e stad overgebracht. Omdat zij niet meer dan 'n paar woorden Engels spreekt heeft zij van de geheime dienst een tolk bij zich gekregen. Sociale verzekeiïngsgrens grens 9700 gulden DEN HAAG, 27-11. De minister van sociale zaken en volksgezond heid dr. G. M. J. Veldkamp, heeft in een nota van wijzigingen ds Tweede Kamer voorgesteld de loon grens voor de sociale verzekeringen per 1 januari op f 9700 te brengen. De minister zegt in de toelichting, dat 'hij het wensélijk vindt het geza menlijk effect van de loons- en prijs verhogingen reeds met ingang van 1 januari in het bedrag van de loon grens te verdisconteren. Voor de mensen die thans verzekerd zijn in gevolge de ziektewet, het zieken- fondsenbesluit en de werkloosheids wet, maar wier loon door de per 1 januari toegestane loonsverhoging juist bover. de loongrens komt te lig gen, zou de loonsverhoging in plaats van een verbetering een achteruit gang van ihun financiële positie kun nen meebrengen, zo zegt minister Veldkamp. Het landbouwonderwijs DEN HAAG, 27-11. Minister Bies heuvel is tot de conclusie gekomen, dat - nu in de mammoetwet belang rijke beleidslijnen zijn getrokken, die ook voor het land- en tuinbouwon- derwijs gelden - er geen reden is volgens aanvankelijk plan een aparte nota over het landbouwonderwijs in te dienen. Bovendien geeft de be windsman in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer bij de landbouwbegroting 1964 zijn visie op enkele belangrijke onderdelen van dit onderwijs. De kinderbijslag voor kleine zelfstandigen DEN HAAG, 27-11. Minister Veld kamp (sociale zaken) ziet 'in het loon- akkoord, waarbij een minimum-loon van f 100 per week is overeengeko men, geen aanleiding om ook de in komensgrens van f 4.000 voor pre- mtevrije kinderbijslag voor kléine zelfstandigen op te trekken. Hij zegt dat met betrekking t'ot de inkomens grens de nodige behoedzaamheid moet worden bétvacht. 'Er dient z.i. gewaakt te worden tegen een niet te motiveren discri minatie tussen de kinderbijslagrege- liing voor de loontrekkénden en die voor d'e 'kleine zelfstandigen. Voor de groep van de löonltrekken'den wordt de kinderbijslag op premie- basis gefinancierd, terwijl deze groep bovendien 'langs de weg van de al gemene middelen nog bijdraagt in de kinderbij'slagkosten van 'de kléine zelfstandigen. Naarmate nu de inkomensgrens voor de kleine zelfstandigen hoger wordt en ais gevolg daarvan een groter bedrag aan rijksmiddelen in de vorm van kinderbijslag aan deze groep van de bevolking toevloeit, wordt 'het gevaar voor een te ver gaande discriminatie groter. Bovendien moet hierbij worden bedacht, dat ook in de premierege ling ingevolge de algemene kinder bijslagwet de kleine zelfstandigen in de vorm van premievrijstelling of premiereductie reeds faciliteiten ge nieten. Dilt heeft minister Veldkamp mee gedeeld in een nota n.a.v. de ophef fing van de inkomensgrens van de kinderbijslagwetten. De woordvoerder van het Witte Hujs, Piénre Sa'liniger, heeft persoon- tijk dartk overgebracht van mevr. Jacqueline Kennedy aan d'e Ameri kaanse en buitenlandse pens voor die „waardige wijze waarop verslag is uitgebracht over de gebeurtenissen dié verband houden met de d'ood' van president Kennedy. RENESSE Eén dezer dagen slaagde onze dorpsgenoot dé heer J. Moerland voor het te Delft gehouden examen, ter verkrijging van het diploma vak bekwaamheid d'am'eskapper. Een Westduitse fabriek van tuinkabouters liet de kleine stenen mannetjes „opdraven" uit de opslagplaats van de fabriek. Onder het ivakend oog van een charmante vrouwelijke employé, trekken de kabouters de wijde wereld in. Waar zullen ze terecht komen? SPORT VOETBAL Zierikzee-voorhoede faalde tegen RKFC (1—2) Dat het maken van doelpunten nog altijd' beslissend is in een voetbal wedstrijd werd zondagmiddag op het sportpark Bannink weer eens over duidelijk aangetoond. In het veld was de thuisclub ook deze maal geenszins de mindere zolang het strafschopgebied van de tegenpartij niet werd betreden. Eenmaal hier aangeland was het Weer helemaal mis. De schoten welke de Zierikzee- vcorwaartsen op doel losten waren in de gehele, wedstrijd op de vingers van één hand te tellen. Met de wind in de rug nam 'de thuisclub direct het initiatief in handen zonder daar bij de RKFC«verdediging ernstig te verontrusten. Géheél tegen de ver- wachting in namen de bezoekers in de 10e min. de leiding toen doelman Hogerheijde even weifelde met uit lopen waardoor Martelaar de gele genheid kreeg het leder in het doel te plaatsen (0-1). Zierikzee bleef hierna sterker. Koevoets probeerde het met en'ige verre schoten welke doelman Visser weinig moeilijkhe den opleverde. Een scherp séhot van Snoeij werd even later door deze ö'oelman op uitstekende wijze on schadelijk gemaakt. Bijna werd het 0-2 toen de linksbuiten van de gas ten hard op de staander schoot, toen de verdediging verzuimde in te grij pen. Na nog vele vergeefse pogingen wist Snoeij in de 36e min. de gelijk maker te scoren toen hij goed door liep op een diepte-pass van Krips waarna hij Visser geen 'kans gaf (1-1) Na goed doorzetten van de mi'dvoor kreeg Zierikzee nog een goede kans maar geen van de voorwaartsen was aanwezig om. hiervan te profiteren. Na de hervatting begon Zierikzee nog met een liéht veldoverwicht, maar geleidelijk aan slaagde RKFC er in het spél /te verplaatsen. Hierbij bleek al spoedig dat de Bergenaren ook al niet over een séhotvaardige voorhoede beschikten al zat er dan wel meer stootkracht in dan bij de thuisclub. In de 27e min. korfden de gasten de leiding in handen nemen toen de Jonge een fraai schot loste dat hoog en onhoudbaar in de tou wen verdween (1-2). De Zeeuw ging hierna in de voorhoede spelen waar door deze linie wel aan kracht won. Na een uitstekende solo-aktie van Snoeij kreeg de Zeeuw in vrije po sitie het leder toegespeeld maar zijn séhot ging naast. Zierikzee zette nu alles op de aanval waarbij het zelfs enige goede 'kansen -wist te scheppen. Eer, fraa'ie kopbal van Heijboer wist de r.achter nog van de doellijn weg te werken. De doorgebroken Koe voets schoot naast, terwijl Klink op de binnenkant van de staander sdhoot waarna de RKFC-defensie met vereende 'krachten het gevaar nog wist te bezweren. Wat Zierikzee ook nog probeerde, in de stand kwam geen verandering meer waar door twee kostbare puntjes verloren gingen. Prins Bernliard bij de genie HEDEL, 27-11 .Op 'haar oefenter rein nabij Hedel heeft de genie woensdagochtend aan de inspecteur- generaal van de Kon. Landmacht, prins Bernhard, laten zien met welk nieuw 'materieel ze al is of nog zal worden uitgerust. Er werd gedemon streerd mét het van de Duitsers ge kochte „Hohlplattengerat" dat dooi de Nederlandse genisten ponton- plaatbrugmaterieel wordt genoemd, met een rij sporen brug, een brugleg- gende 'tank, een tankdozer en me chanische mijnenlegger. Ingezonden mededeling A (geel) 85 ct. Paars 70 ct. per 50 gram

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 8