HET ONMOGELIJKE HUWELIJK De Gaulle de machtigste man jagraagi en lucht Z$ zacht %UWe' Gratis Prodent tandenborstel bij 2 familietuben PRODENT TANDPASTA die u toch nodig hebt! Het E.E.G.- landbouwdebat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 november 1963 No. 19188 BLIK DOOR HET WERELD Johnson mag zich niet laten verdringen Vaak kan een staatshoofd of een re geringsleider door zijn persoonlijk heid ver en ver uitstijgen boven de betekenis waarop hij eigenlijk aan spraak kan maken. Een goed voor beeld daarvan uit de recente histo rie was de Britse premier Harold MacMillan. Hij deed geen pogingen om het feit te weerleggen dat de rol van zijn land als een der eerste mo gendheden was uitgespeeld, hij zou dat ook niet gekund hebben, maar zijn woord had vaak het gezag alsof hij nog sprak namens het imperium in zijn bloeitijd. En meer dan eens zag hij zo kans initiatieven te nemen die leidden tot voor de hele wereld belangrijke gebeurtenissen, als top conferenties, die dan daardoor mede zijn signatuur kregen. Zo was ook president Kennedy meer dan alleen de president van het machtigste land in de vrije we reld en als zodanig een figuur die mee de historie maakte. De hechte band die hy wist te leggen met de bondsrepubliek Duitsland is waar schijnlijk niet alleen te danken aan zijn politieke besluiten. Onvoorstel baar veel indruk moet het gemaakt hebben dat deze Amerikaan in een belabberd Duits in Berlijn zei: Ich bin auch ein Berliner. Dat gaf hen een persoonlijk aureool, dat schiep een zo menselijk gevoel van lotsver bondenheid dat er geen twintig plechtig gesloten akkoorden tegen op konden wegen. Dat talent had Kennedy en niet alleen met Duitsland. Er waren har telijke persoonlijke relaties tussen MacMillan en Eisenhower die er niet waren toen de jonge senator de ge neraal uit de tweede wereldoorlog opvolgde. Maar in korte tijd was er tussen MacMillan en hem een ver houding gegroeid die de eerste wel eens beschreef als tussen oom en neef. Dat sijpelde door en de Britten gingen hem meer zien als de neef aan de overkant dan als een vreemd staatshoofd, iets wat algemeen de sfeer tussen de twee regeringen en tussen de twee naties ten goede kwam. Zijn tegenstander De enige met wie dit Kennedy eigenlijk niet lukte, is generaal de Gaulle en men mag niet zeggen dat dat komt door te weinig proberen van Amerikaanse kant. De joviale Amerikaan met zijn doelbewuste op vattingen over de atlantische sa menwerking, vond iemand tegenover zich die slechts één doel kende en daaraan alles ondergeschikt maakte: rit. grootheid van Frankrijk, waar voor hy meer redenen in zijn idealen zag dan iemand anders uit de feiten k~n afleren. rg rdr cle Gaulle bijvoor- l onnoemelijk dat tussen Londen '.Vash;ngton een geest van samen- i"-rg brstond als tussen twee ge- - ward'gen en dat terwijl van gc- r.r^'gheid geen sprake was. De t- van het westen b-han- ngiland nog altijd als de 'genlijk niet meer was en h jj zag hierin iets van een angel- saksisch complot, zoals hij ook eens op een van zijn persconferenties in sinueerde. En omdat hij zich in niets minder voelde dan de Britten, eiste hij voor zichzelf een dergelijke er kenning als grote op. Hij zag daarbij over het hoofd dat juist de Britse neiging om zich in dienst te stellen van het geheel der westerse gemeen schap die speciale verhouding had laten ontstaan en aan een dergelijk zich in dienst stellen dacht hij niet: voor hem kwam Frankrijk vooraan, daarna een niet bestaand Europa naar gaullistisch model en dan pas de atlantische gemeenschap. Een af grond in bedoelingen en doelstellin gen die ook Kennedy nooit heeft kunnen overbruggen. Nu op het eerste plan MacMillan is van het toneel ver dwenen, Adenauer eindelijk met pensioen, Kennedy is vermoord. Van de grote mannen die met hun per soonlijkheid de westerse politiek mee een model gaven is alleen de persoonlijkheid - en wat voor een - van de Gaulle overgebleven. John son kan niet hopen in een paar maanden boven het respect dat hem verschuldigd is als president van de V.S. ook nog dat gezag te verwerven dat Kennedy als mens zich zo snel eigen maakte en in Washington, als ook elders, vreest men dat de Gaulle hierin zen kans zal zien een poging te doen op het internationale toneel de andere aan kant te spelen, iets wicirtoe hij voordien nooit de kans heeft gekregen. Opmerkingen die in het partijcongres van zijn partij (de U.N.R.) gemaakt zijn, geven reden aan te nemen dat de Gaulles volge lingen zoiets van hun leider ver wachten. Als men beseft hoezeer de atlan tische verbondenheid een groot deel van zijn samenhang ontleende aan de bezieling die van Kennedy uit ging, is de vrees gewettigd dat uit het zich naar de voorgrond dringen van de van die eenheid maar matig overtuigde Lotharinger voor cle eensgezindheid van het westelijk verbond weinig goeds kan voort vloeien. Daarbij komt dat het even wicht tussen oost en west niet alleen een kwestie is van raketten en divi sies tellen, maar minstens zozeer van het stellen van geestkracht te genover het communistische doctrine En het inspirerende van Kennedy was, dat hij het westelijk bondge nootschap nieuwe wegen toonde, het idealen vo'orhielti.''en zo 'tot' zijn kracht bijdroeg. Wie in dit opzicht tegen de Gaul le's Franse egocentriciteit een tegen wicht moet vormen door het binden de element in de gemeenschap van vrije volken te versterken, is nu nog niet te zien. De blikken gaan logi scherwijze uit naar de president van het krachtigste deel van het verbond ■aar Johnson. Het is»:en van de be- - auwendste vragen uit Kennedy's 'Jatenschap, of deze die verwach- ng kan vervullen. mqeionüen mededeling DODELIJKE ONGELUKKEN DEN HELDER. De 5-jarige J. S. is op een zebrapad in de Jan Ver- faüteweg in Den Helder aangereden door een auto van de gemeentelijke reinigingsdienst en zo ernstig ge wond dat hij kort na de aanrijding in het gemeentelijk ziekenhuis Park zicht is overleden. STEEN WIJK. Het echtpaar S.-N. uit Steenwiikerwold is om het leven gekomen bij een ongeluk bij een on beveiligde overweg bij Steenwijk. De bromfiets waarop het echtpaar reed werd gegrepen door een goede rentrein, die van Steenwijk op weg was naar Zwolle. Beiden waren op slag dcod. Het echtpaar had drie kinderen. BERGUM. De 7-jarige J. W. uit Droseham is overreden door een vrachtauto beladen met zand en op slag 'gedood. Het 'kind was per fiets od weg naar de openbare school in Harkema-Opein'de en reed eerst ach ter een trekker. Toen het kind plot seling de weg overstak, reed ihet par does voor de zandauto. Het slachtof fertje was enig 'kind van de /heer en mevrouw W. APELDOORN. Op de KLarenbeek- seweg te Apeldoorn is de 19-jarige J. S. mdt zijn bromfiets in volle vaart tegen de achterzijde van een langs de weg stilstaande paard-en- wqjgien gereden. Hij liep hierbij een rehedribasisfrak+trur od en overleed kort na 'het ongeluk ter plaatse. Hij was ongehuwd. De politie tast nog in 'het duider omtrent de oorzaak van h°t enigeluk. D^ wagen was namelijk aan de achterzijde duidelijk verlicht. AMSTERDAM. Tn het Wilhelmina- <*a«i%U'<<5 in Amsterdam is de 81-ja- C. R overleden aan de verwon- dingen die hij 'bij een val van een «Fenen trap in cfe spaarbank voor de °'ed Amsterdam opliep. BERGEN INH.). Bij een autobot- simg op 'de Helderseweg in Bergen 'N H.) is de 33-janitge heer G. J. D. uit Breezanid om het leven gekomen. LEEUWARDEN. De 66-jariige J. G. van der L. uit Leeuwarden is in zijn woonplaats Leeuwarden, door een auto aangereden en later over leden. Vermoed wordt, daifc de heer Van der L.. die s/ledht 'ter been was, 'die personenauto niet heeft opge merkt. Ingezonden mededeling KERKNIEUWS Ned. Henv. Kerk Beroepen te Lexmond; G. J. Jan sen te Benschop: te BLeiswijk: W. Moerman te Aalsmeer; te Garijp ttoez.): A. J. de Bue te Pesse; te Tholen: J. T. Cazander te Ooster- wold'e (Geld.); te Dokikum (toez.): J. H. Sdbellingerhout te Mankei o. Aangenomen naar Zeist (achtste pred.pl.): T. Oorporaal te IJlst; naar Koctstertill'e: J. d'e Bruin te Boxum (Fr.); naar Mepp'el (vac. dr. J. Chr. Fritrsche): W. A. Veiheij te Achlum en Hitzum. Bedankt voor Ooltgensplaat; J. A. de Waard te Meerkerk. Ghr. Geref. Kerken Beroepen, te Leeuwarden: J. J. Rebel te Haarlem-noord; te Drach ten: K. J. Velema te Hoogeveen. Genef. Kerken Bercep'en 'te Stadskanaal (vac. W. Stuursma): C. H. van id'en Berg te LolTum; te Wileringerwerf: B. Koek koek te Heusden; te Woubrugge: D. O. Veenendlaiai, kand. te Vreeswijk. Geref. Gemeenten Tweetal te Rotterdam-zuid: P. van der Bijl' te Genemuid'en en H. Liig- ten-berg te Oudemirdum. Nieuwe instrumenten voor Heilsleg* er BRUSSEL, 25-11. De nieuwe markt organisatie voor rundvlees, een aan. tal technische kwesties in verband met de bestaande verordeningen van het gemeenschappelijk landbouwbe leid, de rapporten van de Europese commissie over de werking van dit beleid en de nog bestaande steun maatregelen in de landbouw zijn in Brussel maandag besproken door de ministers van landbouw van de Eu ropese Economische Gemeenschap. Tijdens het debat kwam onder meer tot uiting, d'at in de E.E.G.-mi nisterraad geen meerderheid zal 'kunnen worden gevonden voor het standpunt van de Duitse Bondsre publiek om door het instellen van sluisprijzen 'tussen de E.E.G.-part ners voor een aantal agrarische pro- d-uMen een sterkere bescherming te verkrijgen voor de nationale land- beuwprodukbie. Van Duitse zijde 'bestond voorts Verzet tegen de interventiemaatre gelen in de 'handel in rundvlees, zo als door de Europese commissie vast gesteld. Het debat over de marktorganisa tie voor .rundvlees, met die voor zui vel en rijst het voorlopige sluitstuk van het gemeenschappelijke land bouwbeleid, ds maandagavond onder voorzitterschap van minister Bies heuvel tot middernacht voortgezet. Bijbelse vondsten m Israël TEL AVIV, 25-11. Israëlische oud- heidkundigen hebben in de ruïne van de uit de eerste eeuw daterende en door Herodes de Grote gebouw de rotsvesting Masada stukjes ge vonden van een perkamentrol met tekst van de hoofdstukken 81 tot 85 van het Boek der Psalmen. Masada is destijds gebruikt als toevluchtsoord voor Joodse strijders die na de val van Jeruzalem zich tegen de Romeinen bleven verzetten. Toen in het jaar 73 de Romeinse troepen het fort dreigden te ver overen, pleegden 960 Joodse verzets lieden er zelfmoord. Volgens professor Yigael Yadin, leider van de expeditie in Masada zijn de thans gevonden fragmenten voor laatstbedoelde datum geschre ven. De tot nog toe ontcijferde stuk ken zijn in stijl en woordgebruik niet ongelijk aan de tekst op andere rollen die sedert 1947 aan de oever van de Dode zee zijn gevonden. Verder zijn in Masada nog gevon den een niet bijbelse perkamentrol die nog niet is ontcijferd, en zeven tien zilveren sjekcls uit de tijd van clJoodse opstand tegen Rome die in 66 begon, van welke soort munten rr tot nog toe slechts vijf andere be kend zouden zijn. Twee Nederlandse officieren naar Jemen DEN HAAG. 25-11. Het ministe rie van buitenlandse zaken deelt m.-'d.dal de Nederlandse regering r>o verzoek van de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties twee o"fieieren tijdelijk ter beschikking heeft gestold om als waarnemer op lo treden bii hot waarnemerskorps van do Verenigde Naties in Jemen 'Thv'tod Notions Yemen. Observation Misnion). Het zijn de majoors der '^arin'ers A. J. Knegtmans en A. wan der Boon. Ze zullen op zeer korte termijn naar hun standplaats vertrekken. De Amerikaanse pers over .mevrouw Kennedy WASHINGTON, 27-11. - Terwijl mevrouw Jacqueline Kennedy zich voorbereidt op haar vertrek uit het Witte Huis prijzen de Amerikaanse kranten haar moedige en waardige houding tijdens de plechtigheden van maandag. In een hoofddrtiikel schrijft een van de grote bladen 'dat het Congres „de hoogste onderscheiding" zou mlöeten verlenen aan „deze jonge vrouw 'die een voorbeeld van verba zingwekkende moed tijdens de aan slag en beheerste dapperheid inbaar verdriet 'gaf". In een advertentie in een Newyonks 'dlagiblad: wordt mie- wouw K'enn/edy geprezen om 'haar „ongelooflijke gevoel voor decorum". Volgen® de Amerikaanse 'kranten wist mevrouw Kennedy haar gevoe lens drie dagen lang ondier 'bijna on- voorstelbare controle te houden. Slechts twee maal had men haar in tranen geziens 'even in de Sint Malt- theus kathedraal en bij het veriaten van dte Arlington begraafplaats, toen die uitvaartplechtigheid ten einde was. Naar in Washington werd verno men, zuilen mevrouw Kennedy en haar beide kinderen nog 'gedurende een niet nader aangeduide periode onder bescherming van do geheime dienst van de Amerikaanse federale politie blijven. Eerbetoon bij bet graf van Kennedy WASHINGTON. 26-11. Duizenden Amerikanen hebben dinsdag in de gestadig neerdruipende regen zwij gend eerbetoon gebracht bij het graf van Kennedy. Onder anderen waaien koningin Frederika van Griekenland, de pre mier van Jamaica, sir Bustamente, vote ambassadeurs en diplomaten, te aten tussen de schier oneindige stroom gewone Amerikanen. Door bijna niemand opgemerkt stond ook Kennedy's schoonzuster, mevrouw Ethel Kennedy, achteraf met gebo gen 'hoofd de rozenkrans te bidden. Evenals zondag was de bewaking ook nu weer op een diergelijke massa belangstellenden voorbereid. Het met bloemen bedekte giraf wordt be schermd1 door een laa® wit hek. Er zal een hoger hek omheen 'komen, met paden waarlangs idle mensen or delijk om 'het 'graf heen kunnen lo pen zonder het 'gras te vertrappen. Ingezonden mededeling In een wip gewassen, zó droog, geen krimpen, geen verkleuren, geen vervllten en geen mot. FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK LONDEN, 25-11. In een poging de belangstelling van jonge mensen te wekken zal het Leger des Heils gaan moderniseren. Elektrische gitaren en banjols zul len de traditionele tamboerijnen en cimbalen in de muziekkorpsen van het Leger gaan vervangen. De nieuwe generaal van 'het Leger des Heils F. Couttts zei maan dag in Londen: „We zullen koffie huizen binnengaan, we zullen naar café's gaan, we zullen naar danslo- kalen gaan en naar elke plaats waar jonige mensen samenkomen". MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 25-11. Klei-aardap- peler. 25 rrm opwaarts: Eigenheimers f 13.00-16.00; Bintje f 11.00-13.00; Bevelander f 14.00-16.00; Meerlander f 12.00-14.00; IJsselster f 8.50-10.00. Klei-aardappelen 38 mm opwaarts Eigenheimer f 13.50-17.25; Bintje f 11.50-13.25; Furore f 12.50-13.50. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 35 mm opwaarts in 2 maten gesorteerd 12,50; Alpha 45 mm op waarts f 11.00; IJsselster 35 mm op waarts f 9.00. Zand-aardappelen 35 mm opwaarts IJsselster f 7.00-7.75; Bintje f 9.00; Jbertas f 7.50-8.50. Zand-aardappelen voor de export: IJsselster 40 mm opwaarts geen vraag; Bintje 35 mm opwaarts geen vraag; diverse zandrassen 35 mm opwaarts geen vraag. Stemming traag. Export lusteloos. Voer-aaidappelen f 2.50-4.75. Prijzen berekend per 100 kg en op de 'handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, srihip of auto „Ja, maai' Bepbegon 'hij, maar Wet meisje draaide zich met een ruk om, kwam maar het bureau en boog zich naar hem toe. Ze keek hem nijdig aan en antwoordde: „Ja, maar zwager Arie, alls jij die goo cheme 'kop van jou eens laat wer ken, dbn vraag je niet verder en ac cepteer je de feiten, zoals ze zijn, begrepen? En maak je om mij naar geen zong. Ik kan best op mezelf passen. Wit je er aan, denken, dat iik intussen al tw'imltülg ben?" Hij slaakte een zucht en viel ach terover in zijn stoel. „Je moet het zelf weten. Herinner je, als je in moeilijkheden zilt, dat iik je gewaar schuwd heb". Ze boog zich nog dieper naar hem toe en siste: „Ik zou geen knip voor de neus waard zijn, als 'ik onder deze omstandigheden ook niet mijn steentje bijdroeg". En toen, wat zachter: „Enne.... mondje dicht, hé? Thuis hoeven ze niets te weten. Riet evenmin. Daarom kom ik hier". „Zeg eens, wat denk je wel van me?" stoof hij op. Ze ging staan en glimlachte. „Jij hebt mij geleerd mijn mond te hou den, zwager Arie, en dik 'ben je er nu dankbaar voor. Breng nu ook je eiigeni lessen dn praktijk, hé? Doe Riet de groten? Ik heb geen tijd rrteer. Adieu!" Veertien dagen later was ze er weer. Ze ging op zijn bureau zitten, haaide een pakje sigaretten uit haar zak en presenteerde er hem een, waarna ze er zelf ook een in haar mond stak. „Geef es vuur". „Rook jij tegenwoordig?" „Op 't moment nog niet. Wel, zo dra jij me vuur geeft". „Maar dat 'geeft tooh geen pas.." ,Val in m'n kasjij lijkt paps wel". Z'e zoog vuur in haar sigaret, rookte een poosje en vroeg zacht: „Heb je ze?" „Wat bedoel je?" „De persoonsbewijzen natuurlijk". Hij schudde zijn hoofd. „Ga weg, veel te gevaarlijk". „Man, klets niet zo stom. Ze zijn nog veiliger zonder 'dan met die din gen, waar al hun antecedenten op staan. Snap je nu nog niet, dat ik dan zorg voor andere? Maar iik moet toch precies hun gegevens hebben? Lengte en kleur haren en zo?" „Ja, maar Bep „Ja, maar Bep'bouwde ze hem na. „Wil je me nu alsjeblieft eens een keer als een volwassen mens zien? En dacht je, dat ik ddit uitmezelf vraag ?Ik handel in op dracht". Hij zuchtte. „Goed, aanstaande donderdag heb je ze". „Dat is een verstandig woord". Ze knikte voldaan. „Hoe gaat het met ze? Alles goed?" „Gelukkig wel. O ja, hartelijk dank voor do bonnen en natuurlijk heel hartelijk gegroet". Ze lachte even. „Hij heeft moeke een brief geschreven. Poststempel Zwolle. Een reuzemop. Ze snapt er niets van en was altijd in de over tuiging, dat hij hier in de buurt zat. Maar dat was een goeie voorzorgs maatregel, dat Zwolle". Ze opende haar tasje, haalde er wat uit en legde het op zijn bureau neer. „Hier heb je nog een paar broodbonnen. Misschien 'kun je Riet er een plezier mee doen". Hij was getroffen. „Dank je Bep. je bent een lieve meid". Ze giechelde. „O ja? om je nu pas tot die ontdekking. Zeg, dat is waar ookik zou het zowat vergeten: hoe sta je er momenteel financieel voor? Toch geen zorgen of zo?" Hij haalde zijn schouders op. „Och. we teren natuurlijk wel in, hoe kan het anders? Maar we hebben geluk kig nog allerlei klusjes te doen". „Anders geef je maar een seintje, hoor. Ik wil niet, dat mijn familie leden gebrek lijden. Dat is helemaal niet nodig". Toen ze vertrokken was, keek Arie naar de broodbonnen, stopte ze in zijn portemonnaie en dacht na. Van de bakvis, de flapuit, het jolige schoonzusje was niets meer overge bleven. Ze was plotseling van ge daante veranderd. Misschien was het wel geleidelijk gegaan, zonder dat hij er erg in had. Dc oorlogsomstan digheden dankten hun stempel op iedereen. De jeugd werd vroeger wijs, geraffineerd en uitgekookt. Wat in normale omstandigheden voor on mogelijk werd gehouden, en zeker voor onbehoorlijk, was nu heel ge woon. Het stond nu wel onomstote lijk vast, dat Bep in het verzet zat. Heel haar houding kenschetste de zelfbewuste jongevrouw, die wist, wat ze wilde. Die een doel 'had in haar leven: anderen helpen. Die zich het lot van de verdrukten en opge- jaagden had aangeü'ok'ken. Die mee deed aan 'het gevaarlijke spel, dat bittere ernst was geworden en waar door ze positie had gekozen in het grote conflict, dat er momenteel heerste. Een jongevrouw, die op haar manier meehielp de bezetter de voet dwars te zetten. Mogelijk aanvanke lijk als een soort sport en naderhand de 'bittere noodzaak van het door gaan beseffende. Het niet meer te rug kunnen keren. (Wordt vervolgd' 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7