Adviescommissie wordt benoemd voor winkelcentrum Renesse Verf met voldoening Verenigde Naties en de ontwapening STAD EN EILAND JEUGDGROEP SPEELT EEN-AKTER IN DE CONCERTZAAL Protestvergadering van Zeeuwse vissers ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 november 19G3 No. 19488 Gemeenteraad Westerschouwen Ëuiiapopauj uapuoza6u| WESTERSCHOUWEN, 26-11. De hoofdmoot van de dinsdagavond ge houden raadsvergadering was wel de bespreking van het winkelcentrum te Renesse. In een vorige vergade ring is hier ook over gesproken. Dit plan dateert van voor de herindeling toen in de gemeenteraad van de voormalige gemeente Renesse de noodzaak hiervan werd ingezien. De recreatie nam steeds grotere vormen aan en verschillende winkeliers ge raakten met hun beschikbare ruimte in moeilijkheden. De meeste panden lagen in de dorpskom der gemeente opgesloten tussen andere huizen, zo dat uitbreiding in de breedte niet mogelijk was. Het plan werd aange nomen en in het uitbreidingsplan Renesse werd de plaats hiervoor op genomen. Het zou komen te liggen ten noorden van de Hogezoom en ten oosten van het Wallenweegje ten zuidwesten van het Dorpshuis. Door de herindeling der gemeenten is een en ander wat in het vergeetboek ge raakt, doch G.S. meenden de ge meente nu aan dit plan te moeten herinneren. Bovendien is er iemand die serieuze plannen heeft om deze winkels te bouwen op de grond die eigendom is van de gemeente. In de vorige raadsvergadering is het ad vies gevraagd van de Kon. Ned. Middenstandsvereniging afd. Renes se, die op haar beurt het C.O.M. (Centraal Orgaan ter bevordering van de bouw van Middenstandsbe drijfspanden) in de arm nam voor haar mening te horen. Dit uitgebrei de rapport van het C.O.M. werd door de afdeling Renesse op 5 september j.l. uitvoerig in haar vergadering be sproken en daarna werd dit rapport door gegeven aan het gemeentebe stuur. De afd. Renesse van de K.N.M.B. liet in een schrijven aan de gemeen te weten dat er momenteel 14 per manente kampwinkels zijn in Re nesse. Dit totale aantal lijikt ruim voldoende om de ingezetenen, als mede de zomergasten van alle be hoeften te kunnen voorzien. „Mocht uw college 'in de toekomst echter van mening zijn de winkeleenheden te moeten uitbreiden, dan verzoeken wij u beleefd dit te willen uitvoeren zoals dit in uw plan C is voorge steld", aldus hét schrijven van de afd. Renesse. Plan C houdt in dat de bouw door particulieren ieder voor zich zelf wordt uitgevoerd. Het C.O.M. zegt dat in de kern Renesse een projectie van ca. 25 winkeleenheden een allszins verant woorde aanvulling van het huidige winkelapparaat mag worden ge noemd in de situatie waarin Renes se ca. 2000 inwoners zal tellen en het seizoenbezoek een omvang in de or de van grootte ca. 10.000 gasten zal hebben bereikt. Méde op grond van de in het structuurplan tot uitdrukking ge brachte overwegingen mag worden gesteld dat deze situatie zonder twij fel binnen een overzienbaar tijdsbe stek zal worden verkregen. Tevens is aangetoond dat het ten einde de ontwikkelingsmogelijkheden van Re nesse als badplaats open te kunnen houden overweging verdient om op korte termijn een uitbreiding met een 10-tal winkeleenheden aan het plaatselijk distributie-apparaat te geven, welke niet alleen de aantrek kelijkheid van de woonkern voor de tijdelijke bezoekers wezenlijk zal versterken maar tevens de gelegen heid aan de blijvende 'bewoners zal bieden om een 'groter gedeelte van de consumptieve bestedingen in de eigen omgeving te effectueren. Redelijk advies Tijdens de bespreking op 6 augus tus jl. met de voorzitter van de plaatselijke middenstandsraad is de redelijkheid van dit advies komen vast te staan, omdat met de verwer kelijking van deze suggestie de zeer wenselijke aanpassing van het hui dige winkelapparaat aan de nieuwe omstandigheden kan worden inge leid. Daarbij is edhter tevens geble ken dat deze uitbreiding om tot het daarvan verwachte resultaat te lei den, aan enkele zeer concrete voor waarden behoort te voldoen. In deze situatie moet daarom met betrekking tot de procedure voor de realisatie van de winkelprojectie wonden ge adviseerd om tot enige vorm van sa menwerking van de gemeentelijke overheid er. de plaatselijke „distri butie" te geraken. Uitgangspunt voor dit gemeenschappelijk overleg kan de overweging zijn dat het ge meentebestuur in zijn zorg voor het welvaren van de woonkern en voor het bevorderen van de specifieke functie v^n Renesse op het stuk van het recreatieve toerisme gaarne de ruimtelijke mogelijkheden heeft wil. len openen voor de wenselijke aan passing van het distributieapparaat en dat anderzijds het in het belang van 'de handeldrijvende middenstand is gelegen deze aanpassing zo te be werkstelligen dat de ontwikkeling naar de nieuwe situatie in al haar fasen een zo harmonisch, mogelijk samengesteld geheel van bedrijven te zien zal geven. Daarom wordt een adviescommis sie voor winkelbouwplannen voorge steld, welke het gemeentebestuur kan adviseren met betrekking tot de zijnertijds te treffen beslissingen in zake de uitbouw van het ivinkelap- paraat. Zoals ook in andere gemeenten wel het geval is zou deze commissie kunnen zijn samengesteld uit een vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur als voorzitter, een tech nisch deskundige van de gemeente lijke dienst van openbare werken en enkele vertegenwoordigers van hét plaatselijk bedrijfsleven. Deze leden zouden kunnen worden aangevuld met de stedöboinvkundige ontwer pers en één of meer deskundigen Pp het gebied van de distributie. Loco-burgemeester Vis noemde höt een moeilijk punt. De C.O.M. ziet de noodzaak van een zo spoedig mogelijke uitbreiding met een' 10-tal winkeleenheden, terwijl de plaatse lijke middenstand er huiverig van iis. De iheer M. J. Steur is verbaasd over 'het C.O.M.-rapport. Overal worden de winkels vergroot en hiler moeten geheel nieuwe ondernemin gen gebouwd wordén, dié indruisen tegen de tegenwoordige tijd. Liever zag 'hij vergunningen om de huidige winkels te vergroten. De heer Goossens meende dat er lovensmiddelenbedrijtven genoeg zijn doch dat er artdere winkelbranches „die er nog niet zijn'" gebouwd moe ten worden. Een advies-commissie benoemen was ook de gedachte van de heer Krijnse Lokker die er nog aan toe voegde, dat er in Renesse bakkers genoeg zijn. Dag en nacht hébben ze het afgelopen seizoen gebakken en niet eenmaal was er broodtekort. „De Lijnbaan in Rotterdam liep in het begin niet zo best", zei de heer van Wave-ren totdat gezamenlijk verder werken er de gang dn bracht. In de toekomst komt er toch gebrek aan winkels dus zödalt we er naar UNICEF'S nieuwjaarskaarten Het mag nog wat vroeg lijken, om nu al aan de komende jaar wisseling te denken, maar in een kantoor in Den Haag wordt al maandenlang aan niets anders gedacht. Het is het kantoor van het Nederlands Comité UNICEF - het Kinderfonds van de Ver enigde Naties-- waar kortgeleden een enorme voorraad nieuw jaarskaarten is binnengekomen. De verkoop van deze kaarten, de distributie ervan over het hele land en het bijhouden van een omvangrijke administratie houden het comité ieder jaar maan den lang in de ban; met, kort na de intrede van het nieuwe jaar, steeds weer de bevrijdende climax: wéér zoveelduizend gulden méér voor het zegenrijke werk van het Kinderfonds. UNICEF's nieuwjaarskaarten verschaffen dubbele vreugde: vreug de aan de vrind die men groet en vreugde aan het kind, dat men ermee helpt. Want voor vier gulden, de opbrengst van één doosje met kaarten, kan UNICEF voldoende penicilline kopen om er tien kinderen mee te genezen van framboesia, een verschrkkelijkie zwerenzekte. En honderd verkochte doosjes kaarten verschaffen een dorpsverpleegster of een vroedvrouw, ergens in de binnen landen van Afrika of India, een bromfiets. Is dat geen aartdlig nieuwjaarsgeschenk? toe zullen moeten. De heer Krijnse Lokker zei hierop dat iedereen de kost toch moet kunnen verdienen. De heer Hendrikse merkte op dat de winkeliers die niet uit 'kunnen breiden hier in dit nieuwe centrum een nieuwe ruimere zaak kunnen bouwen. De secretaris de heer J. W. de Jonge gaf hierop een 'toelichting over de te benoemen commissie, waarna de raad akkoord ging met het samenstellen van een advies commissie. In de volgende vergade ring zal deze benoemd worden. Voor de functie van technisch ambtenaar bij bouw- en woningtoe zicht en gemeentewerken zijn 19 sol licitaties binnengekomen waarvan di"ie zich terugtrokken. B. en w. madkte de volgende aanbeveling op: 1. J. v. d. Klooster, Tilburg; 2. M. Post, Zierikzee; 3. A. J. Hubregtse, Middelburg. Na gehouden stemming wordlt de heer v. d. Klooster geko zen met 6 stemmen. De heer Post kreeg 5 stemmen. Ingekomen stukken De complete raad behandelde al lereerst de ingekomen stukken. G.S. maakte bezwaar tegen de aankoop van het pand Ring 8 dat nodig is om 'het nieuwe raadhuis te kunnen verwezenlijken. De raad is het niet duidelijk waarom G.S. hier bezwaar tegen heeft, omdat een gevraagd taxatierapport tooh niets zegt. Vol gens 'de heer v. Waveren had deze zaak oök telefonisch door G.S. ge vraagd 'kunnen worden inplaats van met deze lange brief. Er zal een dui delijke brief -teruggestuurd worden. De raad ging akkoord met de ver koop van en'ige percelen grond. De P.T.T. 'koopt 1025 m2. voor f 14 per m2. op de hoek J uli an aweg-B oom - gaardwekken voor de bouw van een nieuw hulppostkantoor. Architecten bureau Treffers n.v. te Waddinxveen koopt het perceel grond aan de Weeldeweg tegenover de woningen van de Kon. Zuid Höll. Mij, tot Red ding van Sdhipbreukelingen, groöt 1600 m2. voor f 12,50 per m2. Op dit perceel kunnen minimaal 5 vrij staande woningen en maximaal 2 blokken van 4 aaneen worden ge bouwd, hetgeen afhangt van de wen sen van de toekomstige eigenaars bewoners. De heer K. C. Constandse te Oss krijgt de beschikking over een perceel bouwgrond' aan de W. G. Bootlaan groot 900 m2. De prijs be draagt f 12,50 per m2. De heer van Waveren vroeg wanneer de oude gemeenltesohuur die de J. M. Beije- laan blokkeert 'gaat verdwijnen. Lo co-burgemeert er Vis antwoordde hierop dat de sdhuur nog gebruikt wordt, doch dat eerst een onteige ningsprocedure klaar moet zijn om dit totale plan rond te krijgen. Door ide Stichting „Renesse" is een krediet in -rekening-courant- aange vraagd groot f 150.000 bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten. De bank verstrekt 'dit krediet alleen indien d'e gemeente garantie ver leent. De raad bad geen enkel be zwaar. Evenmin had de raad bezwaar te gen de vaststelling van een krediet grooit f 200.000 met de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Ingezonden mededeling Een produkt van de Sikkens Groep NEW YORK, 27-11. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft woensdag een resolutie aange nomen waarin een beroep op de ont wapeningscommissie dn Genève ge daan wordt de onderhandelingen „energiek en vastbesloten" voort te zetten om voor altijd een einde te maken aan al'le proefexplosies mét kernbommen. Op alle landen wordt een beroep gedaan het gedeeltelijke kernötop- verdnag van Moskou mede te onder tekenen. Oök wordt er bij de commissie op aangedrongen te zoeken naar over eenstemming omtrent maatregelen voor vermindering van de interna tionale spanning, vermindering van de oorlogskansen. ZIERIKZEE Geslaagde zangavond De zangvereniging der gerefor meerde gemeente „Opent Uwen mond" gaf een geslaagde uitvoering in het Ned. herv. verenigingsgebouw. Medewerking werd verleend door de zangvereniging „Zingt met aandacht" te Bruinisse. De bijeenkomst werd geopend door de heer C. van Westen met gebed en Schriftlezing, waarna ,,'de toon" was aan de beide verenigingen, die zowel tezamen als afzonderlijk een programma van vierstemmig gezon gen psalmen afwerkte, onder leiding van de dirigenten 'de heren W. Ju- melet en W. Goudzwaard. Na een onderbreking hield de heer C. W. J. Wolfensperger te Bruinisse zijn be kende lezing over Maarten Luther. In -de pauze werd een kopje koffie aangeboden. Tot slot werden op nieuw enkele psalmen gezongen, waarna de heer van Westen tolk was van d'e aanwezigen toen hij de medewerkenden, inzonderheid de dirigenten dankte voor 'het gebrach te. De heer de Zeeuw eindigde met dankgebed. Koniiikrijksherdeiikiiig te Zierikzee Zaterdag herdeiikingssameiikomst ZIERIKZEE, 28-11. Morgen vrijdag 29 november is de grote dag voor een jeugdspeelgroep, sa mengesteld uit leerlingen van de verschillende Zierikzeese scholen. In het kader van de koninkrijksherden king brengen deze jongelui (weken lang hebben ze ijverig gestudeerd) vier maal een door mevrouw E. Dijckmeester, geb. jvr. De Brauw, geschreven toneelstuk op de planken van de Concertzaal. Het stuk heeft betrekking op de gebeurtenissen te Zierikzee ten tijde van de laatste da gen der Fransen en speelt ten huize van de heer De Jonge aan de Oude Haven, die (enkele weken geleden publiceerden w(j hierover een uit voerig artikel) bij het „scheiden van de Franse markt" nog werd gedwon gen Zierikzee te verlaten en zich naar Frankrijk te begeven. De eenakter, die op dit gebeuren 'betrekking hééft, wordt gespeeld, voor d'e leerlingen der scholen en wordt opgevoerd om 9.45, 11.00, 14.00 en 15.15 uur. Deze tonélistiSche noot in het 'herden'kingsp r ogramm a is op gemeentelijk 'initiatief ingelast. Uit genodigd zijn: onder meer het be stuur van 'dé Z.O.V., die raadsleden met hun dames en de respektlevelij - ke colleges van 'b. en w. van Sohou- wen-Duivelandse gemeenten, alsme de de ouders van de jongeluiv die het toneelspel gaan opvoeren. Film „Wederzijds" Onder auspiciën van d!e Z.O.V. vindt morgenavond id'e vertoning plaats van de film „Wederzijdls", ge wijd1 aan het 'leven van H.M. konin gin Wilhelmin'a. In hét voorprogram ma wordt vertoond de dokumentaire „Met -de prinsessen naar de West". Varn déze film men lette döarop komt slechts één voorstelling, zo wel voor volwassenen als voor jon gelui. 10.30 uur een herdenkingsbijeen komst wordt gehouden in de Grote Kerk. Al-s sprekers zullen optreden burgemeester mar. F. Th. Dijckmees ter en ds. J. B. Assendorp, Ned. her vormd predikant alhier. Wij wekken het publiek op deze bijeenkomst massaal te bezoeken, op dat de koninkrijksherdenking een stijlvol en waardig reliëf krijge. Het Z.O.V.-bestuur zou het bijzonder op prüs stellen als de burgerij al thans op zaterdag 30 november de vlag uitsteekt. Herdenkingssamenkomst Op -zaterdag 30 -november 'bespeelt d'e heer Jac. M. Luykenaar va-n 9.30- 10.30 -uur hét carillon, waarna om Algemene vergadering Rode Kruis afdeling Schouwen ELLEMEET, 27-11. - De dinsdag avond! -in café Van der Have gehou den algemene 'ledenvergadering van d'e afdeling Schouwen van het Ned. Rode Kruis was zeer -matig bezocht. Behalve hét bestuur waren sléchts vijf gewone i'ed'en 'tegenwoordig. De voorzitter, -dokter G. A. M. Sténger, memoreerde in: zijn ope- ningswooi-d het overlijden van -hét bestuurslid jhr. Röell. Enige ogen blikken 'stilite werdén- 'te zijner- nage dachtenis in acht genomen-. Burge meester Röell heeft ziich zeer be ijverd voor höt iinstellén van een ramp'endépot en van een hulpcolon ne. In het jaar 1967 zal volgens "de voo-rzdJtiter het Néd. Rodé Kruis haar honidlerd'jarig 'bestaan vieren. Het streven is 'om 'dan de één miljoen léden f'e halten. Zeeland néémt rela- tiéf gezién 'in dé rij dér provincies dé tweede plaats i-n wat het Jedéntal betreft. Spreker wekte dé aanwezi gen op om die ledénwénwing mét kracht tea- hand te nemén. Het 'aan tal leden 'bedraagt 'in deze afd'elliing 1.232, doch wannéér énige moeite wordt gedaan, kan dit zeer zeker 1.500 worden. De aandacht werd ge vraagd voor de ibtoedtransfusie- dïensit. Meer id'onors hiervoor zijn van harte welkom. Jaarverslag De sefcretaresse, mejuffrouw A. C. Houtman, -bradht na het voorlezen der notulen het jaarverslag 1962-'63 uit. Bestuursvergaderingen werden er vaér gehouden. Dokter H. J. Si mons 'is benoemd tot éolomnécom- mandant in 'de rang van kapitein. Zuster Steutel uiilt Haamstede is leid stér der helpsters in -dé rang van vaandrig. Zuster Van Beveren uit Renesse liisi plaatsvervangend leid ster. Ploegcommandant dg de heer A. de Ruiter te Renesse. Er zijn tien Ingezonden mededeling dames en negentien heren bij de co lonne ingedeeld. Verdér werdl 'er één alarmoefening*" gehouden en een oefening samen rneit Zierikzee. Ook werd er een oe fening gehouden met de reddings- maafscihappij. In Schouwen werden vijf niéuwe hulpposten Ingesteld, zo dat hét totaal' -aantal thans 29 be draagt. De 'inzamelingscampagne werd' een ©root succes, namelijk f 1.741,tegenover het vorige jaar f 1.581,Een invalide verbleef 'eni ge itijd in het „Henri Dunanthuis" te Zeist. Voor rampen buiten onze landsgrenzen werd -twee keer f 50, geschonken-, namelijk voor Perzië en Spajirje. De postzegelaktié, verzorgd door d'e le'eriiugen der scholen, bracht f 1.261,25 op. Een -bepaald percentage 'hiervan ds voor de afde ling. A-an de repatrianten 'in het Oestoenio-hotel te Haamstede werd lekfcunr geschonken, terwijl ook d'e W el-1 fare dienst hier afctiéf was. De penningmeester, jhr. A. van Cotters, las hierna -dé resulfaten-re- fcenilng over 1962 voor. Deze reke ning sloot m'et -een nadelig saldo van f 103,06. De debet- 'en1 creditzijde van de 'balans pér 31 december 1962 be droeg f 8.782,85. De 'begroting voor 1963 wijst in 'ontvangsten en Uitga ven een bedirag van f 4.500,aan. De begroting voor 1964 f 4.955, De krimgcomm issaris voor Zeeland van het N'ed. Rodé Kruis, de heer A. D. Constandse, sprak nog een op wekkend woord m'et -betrekking tot de ledénwerfakfciie. Spreker prees d'e af d'eliing Schouwen voor d'e door haar betoond© aktdiwi-beiten. In aansluiting -op -dé ledenverga dering vond de vertoning van de mooie film „Zolang -er mensen zijn" plaats voor een behoorlijk gevulde zaal belangstellenden. In de pauze werd er een verloting gehouden, welke f 250,opbracht. Die pelikanen Telkens weer blijkt dat bezoe kers van een dierenpark iets bijzonders ontdekken wanneer zij op hun gemak de levende have gadeslaan. Wellicht is dat één van de oorzaken dat er telkens weer mensen zijn die met zoveel plezier een wande ling maken tussen de dieren en niet te vergeten de talrijke vogelsoorten. In Ouwehands Dierenpark bijvoorbeeld kan men nu de pelikanen zien zwemmen in een prachtig groot en langwerpig bassin. Soms zwemmen de machtige vogels als eendjes achter el kaar, om dan plotseling weg te schieten op de verse vis die dagelijks in het water wordt gebracht om de leefwijze van deze vogels en ook andere soortgenoten zo natuurgetrouw mogelijk te doen zijn. Pelika nen zijn niet alleen goede zwemmers, maar ook uitste kende duikers. Nu de ontdek king die één van de toeschou wers deed. De man - een in woner van Brussel - had gerui me tijd aandachtig staan kij ken hoe de pelikanen klieder- nat op de kant van de vijvers klommen en zich dan snel en op een héél aparte wijze van het overtollige water ontdeden. Een hond schudt zich af, wij mensen pakken een handdoek, maar die pelikanen deden het nog weer even anders. De vo gels namelijk knepen als het ware met hun enorme snavels systematisch hun verenpak uit. Het water spoot met straaltjes alle kanten op. Onze buitenlandse bezoeker was zo enthousiast over zijn ontdek king dat hij spontaan een op passer aanriep en deze ver telde wat hij had gezien. De oppasser kende deze pelika- nenmethode al lang, maar was toch verheugd dat de vreem deling weer iets had geleerd. Eén van de vele bewijzen dat een dierenpark niet alleen re creatieve, maar ook een grote leerzame functie heeft voor de mens. Sint te Zierikzee Op zaterdag 7 december aanstaan de wordt in het City-theater te Mid delburg een protestvergadering ge houden van Zeeuwse vissers. De or ganisatie is in handen van „Zevibel". Verwacht worden op deze vergade ring do Zeeuwse vissers, midden standers en de colleges van b. en w. der verschillende vissersplaatsen. Doel van de vergadering is te pro testeren tegen de plannen de Oos- terschelde zoet te maken of positie ver plannen te bepleiten die kunnen leiden tot het zout houden van het Scheldewater, waardoor de mosscl- vcrwatcrplaatscn voor Zeeland be houden kunnen blijven. Wij wekken allo belanghebbenden op deze verga dering niet te verzuimen. Sint Nicolaas maakte traditiegetrouw weer zijn triomfantelijke intocht in Zierikzee. Gezeten op een witte schimmel trok de goede bisschop door de vrolijke straten van de stad. Op de foto: Sint arriveert aan het Havenplein. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5