Sir €ötotn Hoofdpijn üir€ötom d e u r I o o de urloo J pullover Pak. hem "8 o DUET Minister Biesheuvel over structuurbeleid in de landbouw Voel u vrij en sportief in een sir edwin Uniforme graanprijs in de E.E.G.-landen \YIO\S SINTERKLAAS DOE MEE! ZET UW SCHOEN BIJ DE SP0RT-T0T0 STAD EN EILAND werpt DE handschoen! DEN HAAG, 27-11. Een ruimer prijsbeleid van de regering en een doelbewust versterkt structuurbe leid en meer aandacht van het agra rische bedrijfsleven voor verster king van de marktpositie, bieden naar de mening -van minister Bies heuvel, blijkens diens memorie van antwoord bij de landbouwbegroting 1964, mogelijkheden ter voorkoming van een slechte situatie zoals die de laatste jaren op vele gemengde be dreven en weidebedrijven onder in vloed van een complex van oorza ken is ontstaan. De minister van landbouw en vis serij ziet in de landbouwbegroting 1964 voldoende ruimte om een ver- antiwoord, op de bevordering van een redelijk bestaan in de landbouw gericht beleid te voeren. Dat is ove rigens niet alleen afhankelijk van de beschikbare overheidsmiddelen, maar tevens van de mate, waarin het bedrijfsleven zelf er in slaagt een redelijke opbrengst voor de landbouwprodukten te bewerkstelli gen. De ontwikkeling en de sanering van de landbouw zal in de thans aangevangen regeringsperiode een hoge prioriteit hebben. De afspraken van Wassenaar en de regeringsver klaring hebben betrekking op de ge hele periode van het huidige kabinet en ziin dus niet beperkt tot 1964, ook al blijven zaken, die een hoge prio riteit genieten, onderhevig aan bud gettaire beperkingen. De temporise ring der overheidsuitgaven zal voor de landbouw alleen worden toege past op de bouw van lagere land bouwscholen (f 1(4 miljoen), andere bouwactiviteiten (f 1,8 miljoen) en een groot aantal diverse aanschaf fingen (f 1,8 miljoen). Ingezonden mededeling nplein 1 1 Zierikzee Jaarvergadering IJsvereniging Renesse Nog niet veel vorderingen met üsbaan Deze week hield de ijsverenigirtg Renesse in ihotel „Het wapen van Zeeland" de jaarvergadering. In zijn openingswoord deelde de voorzitter de 'heer S. W. v. d. Hoek mee dat de bestuursleden G. Kooman en P. Du- son waren verhinderd. Naar verhou ding van .het ledental (180) noemde de voorzitter de opkomst voor deze vergadering maar matig. Van 'het gemeentebestuur was 'bericht binnen gekomen dat de vereniging is toe gestaan zitting te nemen in de sport raad van Westerschouwen. Als tweetal is opgegeven de he ren W. Kooman en K. Veerhoek, waarvan er een door de raad zal worden benoemd1. Verder deel'de de voorzitter mede dat ten aanzien van het verkrijgen van een eigen ijsbaan momenteel nog niet veel vorderingen zijn gemaakt. De penningmeester de heer A. de Rijke braCht hierna het financiële verslag uit over 1963. Hieruit bleek dat in de kas thans een batig sa'l'do aanwezig ds van f 1083,35. Namens de kascommissie bracht de heer J. Verboom verslag uit waarbij hij adviseerde tot goed keuring over te gaan. Onder dank zegging voor zijn uitstekend beheer werd de penningmeester door de voorzitter 'décharge verleend. De voorzitter merkte nog op dat de fi nanciën momenteel een wat geflat teerd beeld te zien geven, daar de contributie 1963-1964 hierin al is op genomen. Verder staat er een aantal uitgaven te waChten voor benodigd heden welke hoognodig moeten wor den aangeschaft. Van de periodiek aftredende bestuursleden, de heren K. Veerhoek en P. Duson stelde laatstgenoemde zich wegens drukke werkzaamheden niet meer beschik baar. De heer K. Veerhoek werd herbenoemd, terwijl in de plaats van de heer Duson de heer J. Verboom werd gekozen. Als leden van de kas commissie werden benoemd de he ren P. Willemse en M. de Hamer en N. Beije jr. als reserve. Toetreding K.N.S.B. Uitvoerig werd hierna van gedach ten gewisseld over het toetreden tot de KNSB. Voor het goed functione ren van de vereniging werd het wel bevorderlijk geacht zidh bij het lan delijk verband aan te sluiten. Ver der wordt voor de leder, welke ziöh toeleggen op het hardrijden de mo gelijkheid geschapen deel te nemen aan de trainling te Zierikzee, die d'aar onder deskundige leiding van de heer J. Pomper wordt gegeven. Ook kunnen aantrekkelijker wed strijden in KNSB-verband worden georganiseerd. Met algemene stem men besloot de vergadering tot toe treding tot de KNSB over te gaan. Besloten werd geen wedstrijden om geldprijzen meer te organseren. In de circulaire, waarin de contributie werd bepaald bleek een aantal fou ten te zijn geslopen. Dit zal worden hersteld in een nieuwe circulaire, die binnen afzienbare tijd zal wor den verspreid. In principe werd be sloten geleidelijk aan over te gaan tot de aanschaf van verlichtings- a^naraten voor hét verlichten van de baan. Bij eventuele vorst zal hier van reeds deze winter 'gebruik wor den gemaakt. Nadat nog besprekin gen hadden plaats gevonden over het schoonhouden van de baan, het instellen van seizoenkaarten en de consumptietent werd de vergadering met een opwekkend woord1 door de voorzitter gesloten. ta President Johnson heeft dinsdag avond zijn eerste ,twee wetten on dertekend, zo heeft het Witte Huis woensdag bekend gemaakt. Prinses Brigitta van Zweden heeft woensdag in MünChen het le ven geschonken aan een dochter. De prinses is getrouwd met prins Georg van Hohenzollern. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De Nederlandse boekverkopersbond heeft in een tele gram aan de leden van de Tweede Kamer gewaarschuwd, dat verho ging van de posttarieven schade zal berokkenen aan de verbreiding van het boek in dienst van de cultuur spreiding. HILVERSUM. Het gala-concert van het Residentie-orkest in het ka der van de 1813-herdenking gaat in verband niet de hofrouw bij het overlijden ran president Kennedy niet door. Daarmee vervalt ook het aangekondigde nationaal programma van vrijdagavond 20.15-22.15 uur over beide zenders Hilversum. AMSTERDAM. De 27-jarige Am sterdammer H. Hulst is verdronken, toen hij met zijn auto uit een bocht van de provinciale weg Diemen- Weesp vloog en in 'het water van de Gaasp terecht kwam. DEN HAAG. Koningin Juliana heeft in de Sint Jacobskerk in Den Haag een requiemmis voor het ziele- heil van president Kennedy bijge woond. VEGHEL. De minister van binnen landse zaken, mr. E. H. Toxopeus, zal volgende week een tweedaags werkbezoek aan Noord-Brabant bi-engen om zich te oriënteren over een drie in voorbereiding zijnde wetsvoorstellen tot wijziging van de grer.zen van de Noord-Brabantse gemeenten. DEN HAAG. In het kader van de herdenking 1813-1963 zal H.K.H. Prinses Beatrix op maandag 2 de cember a.s. aanwezig zijn bij een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de Nederlandse jeugd, te orga niseren door de Nederlandse Jeugd Gemeenschap in de Europahal van het nieuwe RAI-gebouw te Amster dam. LEEUWARDEN. Bij een brand in het Friese dorp Menaldum is een elf maanden cud'e 'baby om het leven gekomen. Het was het jongste kind uit het gezin van Zwol, waarvan de vader in Leeuwarden werkte en de moeder 'even het dorp in was om boodschapper, te doen. AMSTERDAM. Hoewel de Am sterdamse politie het personeelste kort in een jaar (tot 1 oktober jl.) met 50 man heeft kunnen verminde ren, bedroeg het tekort op 1 juli 1963 todh nog" 464 man. Dit aantal is relatief groot vergeleken met hét aantal vacatures bij de gemeentepo litiekorpsen in ons land, dat op 'die datum 1468 bedroeg. DEN HAAG. Z.K.H. de Prins der Nederlanden is dinsdag uit de Ver enigde Staten van Noord-Amerika teruggekeerd, waar hij 'de begrafenis van wijlen president John F. Ken nedy heeft bijgewoond. BREDA. Ruim tiwee miljoen gul den blijkt te weinig te zijn begroot voor de bouw va'n een nieuwe sohul- en ontwateringssluis 'in de rivier de Mark bij !hot Brabantse DLntelsas, die het heemraadschap Mark en Dintel al jaren in voorbereiding heeft. In de vergadering van dit heemraadschap, op 11 december te Breda, zal de hoofdingelanden wor den gevraagd dit bedrag als aanvul lend krediet beschikbaar te stellen. DEN HAAG. De binnenlandse graanprijs zal door de prijsstijgingen van granen a'l's gevolg van 'de Rus sische aankopen geen verandering ondergaan, alleen het bedrag van de heffing zal verminderen, omdat het verschil tussen de Nederlan'dse drempëlprijs en de wereldmarktprijs wordt verkleind. Twee doden en vijf gewonden bij botsing OMMEN, 27-11. Op rijksweg 34 in de gemeente Ommen is woensdag morgen een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij twee mensen zijn gedood en vijf gewond, van wie twee ernstig. Zij zijn naar het ziekenhuis in Hardenberg vervoerd. Bij het ongeluk waren een busj'e orn ©en vrachtauto betrokken. De botsing ontstond waarschijnlijk door dat het 'busj'e in een flauwe bocht van de weg teveel links hield. De heren B. en K., beiid'en uit Söbuine- sloöt, kwamen bij de botsing om het leven. Onder d'e zwaar gewonden is de chauffeur vaim het busje. ROOSTEREN. In d'e bocht van de weg Robsteren-Maaseik 'kwamen woensdagmorgen een 'busje en een grote autobug met elkaar dn botsing. Daarbij werden van de zes inzitten den van 'it busj'e er vijf zwaar ge wond. Allen zijn naar het ziekenhuis in Maaselik overgebracht. Plan-Mansholt goedgekeurd Ingezonden mededeling spaar plezierig met prijzen 1.75/1.95/2.95 met GRATIS spaarzegels van 15 en 25 ct vraag een spaarkaart STRAATSBURG, 27-11. Het Euro pese parlement heeft woensdag in beginsel het plan Mansholt voor in voering van een uniforme graanprijs in de E.E.G.-Iandcn, volgend jaar, goedgekeurd. Slechts een vijftal Duitse afgevaardigden stemden te gen. Het parlement heeft zich bij deze gelegenheid niet willen, uitspreken voor compensatie ten behoeve van de verbruikers in landen als Neder land, waar de prijzen zullen stijgen. Een socialistisch amendement, waar in dit werd gevraagd naar analogie van de compensatie die is voorzien voor de boeren in Duitsland, Italië en Luxemburg, die lagere prijzen voor hun produkten zullen krijgen, werd verworpen mét de stemmen van Christen-democraten en libera len tegen. Eenzelfde lot onderging een socia listisch amendement, waarin gewe zen werd op de noodzaak de Euro pese graanprijs 'te koppelen aan een evenwicht tussen produktie en in voer enerzijds en afzet mogelijkhe den binnen en bulten de gemeen schap anderzijds. Ook in dit geval Stemden christen-democralten en li beralen tegen, uitgezonderd de Ne derlandse KVP-afgevaardigde mr. P. A. Bldisse, die zich aan socialistische zijde schaarde. Ingezonden mededeling BROUWERSHAVEN „De Edelzanger" Aanstaande zaterdag houdt de vo gelvereniging „De Edelzanger" te Brouwershaven een tentoonstelling annex bazar in hotel Ringelberg. De dieren zullen worden gekeurd door de keurmeester de heer C. Acker- mans uit Roosendaal (lid keuzecom missie keurmeesters). Naast deze vogeltentoonstelling zal de bloemis terij fa. P. Verton te Renesse een expositie houden van bloemen en planten. NIEUWERKERK „Door het kind, voor het kind" Door de leerlingen van de open bare lagere school alhier as „Door het kind en voor het kind" voor het mooie bedrag van f 513,aan kin derzegels verkocht. Een woord van dank aan de kinderen voor hun me dewerking en 'aan de afnemers van de kinderzegels. OOSTERLAND Gymnastek op bejaardensociëteit Hét ligt in de bedoeling op de eerstvolgende bejaardenbijeenkomst van'daag (donderdag) in 'het Ned. Hervf. Verenigingsgebouw, te begin nen met gymnastiekoefeningen voor de bejaarden. Dit in navolging van verschillende andere plaatsen, waar men 'goede ervaringen opdoet met deze lichamelijke oefeningen op be scheiden schaal. De heer M. Roks alhier, gymnastiekleraar, is bereid leiding aan dit experiment te geven, waaraan door vele bejaarde dorps genoten op de bijeenkomsten hope lijk deelgenomen zal worden, om hun veelal stijf geworden ledematen weer wat soepeler te krijgen. Gemeente-avond Herv. Kerk Op de maandagavond gehouden gemeente-avond van de Ned. Herv. Kerk alhier, onder leiding van ds. H. J. Groeneweger., bestond goede belangstelling. Èr hadden o.m. op deze bijeenkomst verkiezingen plaats voor nieuwe leden van de kenkeraad en kerkelijke colleges. Inplaats van ouderling L. W. Boogert, welke niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer Matth. Bal Pz., en inplaats van ouderling Jac. Bouwman Mz., even eens niet herkiesbaar, de heer Jac. van den Houten. Tot diaken werd gekozen, in de plaats van niet meer herkiesbaar zijnde heer Matth. Steenpoorte, de heer Jasper Stout- jesdij'k Lz. De aftredende notabelen, de 'heren C. van Dij'ke Wz. en A. Stoultjesdijk werden béiden herko zen en namen hun benoeming weer aan. Z.V. Louis Couperus en zijn werk In kleine en intieme kring is dins dagavond in de bovenzaal van „Mondragon" te Zierikzee bijzondere aandacht gewijd aan de nagedachte nis en ihet werk van Lobis Couperus, de grote Nederlandse schrijver, die dit jaar 40 jaar geleden 'kwam te overlijden. Ongetwijfeld was het een goede gedachte van 'de Zierifczeese Werkgroep van de Z.V.U. deze avond te beleggen en te laten verzorgen door de oud-Zierikzeeënaar de heer D. C. A. Luigt, 'thans woonachtig te Vlissinigen, diie met voorlezing tut het werk van de grote romancier duidélijk d'e veelzijdigheid van Cou perus en diens grote journalistieke gaven (tot uitdrukking wist te bren gen. De iheer Lugt werd' ingeleid door de voorzitter van de werk groep, dr. J. J. Westendorp Boerma, die 'de aanwezigen tevens in herin nering bracht het vele werk dat de spreker van deze avond' in zijn Zie rikzeese tijd als correspondent van de Z.V.U. heeft verricht. De heer Lugt belichtte hierna de figuur van Louis Couperus, die in 1863 te 's-Gravenhage geboren werd, en aan wie een belangrijke onder scheiding werd verleend door het doen Uitgeven van zijn verzamelde welk. Enlkele jaren geleden ver scheen een studie van dr. H. W. van TriCHt, „Louis Couperus, een ver kenning". Voor déze avond' had de heer Lugt een boeiende en gevarieerde keus gedaan uit het journalistieke werk van Couperus, dat wil zeggen een aantal schetsen uit werk dat de schrij ver publiceerde 'in „Het Vader land" en „De Haagse Post". Coupe rus had echter nog meer „pennen" tot zijn beschikking. Hij was een auteur die a'lles kon schrijven en hiermee zijn grootheid aantoonde. Zowel op het gebied van de vrije verbeelding (gedichten), het histo- ri'sche-romantische, het kunsthisto rische gebied en als copieerder van het dagelijks leven toonde Couperus zich een figuur van igroot formaat. Bovendien beschikte hij over een „rake, vluchtige en vlugge pen", welke hem vooral bij zij'n journalist tieke arbeid uitstekend van pas kwam. De heer Lugt begon zijn voorle zing met een schets uit „Van en over mijn werk". Het tweede verhaal was uit Coperus' Italiaanse tijd, ml. hlet kleine meesterwerk „IoVandno". Uit „Korte Arabesken" braCht de heer Lugt 'het met zelfingenomenheid maar ook met zelfspot doortrokken „Tragisch diner". Het heel bijzonder verhaal „De binocle" was sterk door trokken 'van een onontkoombare noodlotsgedachte. De lieer Lugt be sloot het met grote aandacht beluis terde eerste deel van zijn boeiende voorlezing met „De dromen". Het tweéde gedeelte bestond uit nog een in Italië spelende schets „Arnol'd'o en Canld'ido", waarna de heer Lugt zijn voorlezing besloot met een verhaal uit „Legenden, mythen en fan'tazie" (Don Juan), en „Lelies en tulpen". Het was dr. Westendorp Boerma hierna een genoegen de heer Lugt dank te mogen brengen voor de emi nente wijze waarop hij er in geslaagd was Couperus tot leven te brengen. Ingezonden mededeling De Amerikaanse veiligheidsdienst heeft een aantal maatregelen geno men om de president beter te kun nen beschermen als deze bezoeken ailegt. KERKNIEUWS Ned. Hervormde Kerk Bevestiging en intrede vicaris G. F. H. Keiling te Nocrdgouwe/Dreischor NOORDGOUWE, 27-11. De heer G. F. H. Keiling. kand. t.d. H.D., die s'r.ds oktober 1951 de 'hervormde ge meente van Noordgouwe als vicaris heeft gediend', zal zondag 1 decem ber aanstaande te Noordgouwe, ma vooraf in diezelfde dienst te zijn be vestigd door ds M. G. Westerhaf uit Nieuwer kerk in Duiveland, intree doen a'ls predikant van de hervorm de gemeenten van Noordgouwe en Dreiscfhor 'in de classis Zierikzee, wel'ke sinds 1 oktober van dit jaar zijn gecombineerd. De hervormde gemeente van Noordgouwe ig formeel va'kant ge weest simds 22 februari 1961, toen ds. H. W. Buinin'k in verband met zijn benoeming tot legerpnedii'kant werd bevestigd als predikant voor buiten gewone werkzaamheden en die van Dreischoir simds 20 mei van het vo rige jaar toen ds. G. H. Duyvendak intree deed als predikant van de hervormde gemeente van Voorburg. De heer Kelling werd op 27 fe bruari 1932 uit een pred'ikantsgezih te Poerwored'jo bij Djocja op Mid- d'cn-Java in 'het voormalige Neder lands Oost Indië geboren. Hij be zocht eerst het lyceum te Hilversum daarna een gymnasium te Gronin gen en studeerde vervolgens nog theologie aan de rijksuniversiteit te Groningen, waar hij dn juli 1959 zijn voorbereidend 'kerkelijk examen af legde. Nadat 'de h'eer Kelling in h'et tweede half jaar van 1959 enige maanden 'bij ds. H. C. Touw te Nij megen werkzaam was geweest ais stagekandi'da'at (leervicanis) en hij in juli I960 na een te Arnhem ge houden colloquium wa's toegelaten tot de evangeliebediendTig in de Ne derlandse Hervormde Kerk ds hij van augustus 1960 tot oktober 1961 ruim, een jaar te Dreischor werk zaam geweest als vicarig en, heeft hij daar in die periode 'het ambts- •werik waargenomen voor 'ds. G. H. Duyvendlak (it'hans te Voorburg) toen deze als legerpredikant in militaire •dienst was. Sinds oktober 1961 is hij te Noordgouwe werkzaam als vica ris. ..Flitsen" uit het buitenland PARIJS. Aa« de stakmgsoproep van het communistische vakvcibond C.G.T, om woensdag in de Franse steenkool mijnen ie slaken, heeft ge middeld 35 procent van 'het onder grondse en tien procent van het bo vengrondse personeel gehoor gege ven. PRETORIA. In het proces tegen Nelson Mandela, bijgenaamd de ..Zwarte pimpernel", en negen an deren voor het hooggerechtshof in Pretoria heeft de verdediging op nieuw verzocht om vernietiging van de akte van beschuldiging. ISTANBUL. Amerikaanse oud heidkundigen in west-Turkije heb ben een standbeeld ontdekt van Cy- 'bete, de Frygische godin van de vi uch'lbaarheid. TEHERAN. Iran heeft, blijkens c;n mededeling van het ministerie van buitenlandse zaken, bij de Sow- jet-Unic* geprotesteerd tegen het neerschi eten van een tra o ns vlieg tuig, vorige weck nabij de Iraans- Russ'sche grens. CARACAS. Vijfentwintig kilome ter van de stad Barcelona, in hel oosten van Venezuela, zijn een gas- en zes o li etc: dingen in brand gesto ken deer leden van de extremistische ,n a t 'onale bevrij'diingsst rij dk rachten' De in brand gesdeken leidingen zijn eigendom van Amerikaanse onder nemingen. NEW YORK. Op'een vergadering va^de Verenigde Naties 'ter herden king van president Kennedy heeft de Amerikaanse afgevaardigde, Ad- lai Stevenson, gezegd dat de Ameri kaanse politiek geen wijzigingen zal ondergaan. LONDEN. Op een postzegelveiling in Londen heeft een envelop met twee roze postzegels van Brits Gui ana van 1850 255.000 gulden opge bracht. HERLIJN. In Ooisf-Ouiitsland lis een spoorwegongeluk gebeurd. Op het station van Ferst'enberg aan de Havel ontspoord© een sneltrein. Drie man personeel op de lokomotief kwamen om het leven. Reizigers worden niet gedeerd. LEEDS. De universiteit van Leeds heeft een eredoctoraat in de rechts wetenschappen toegekend' aan mej. d'r. M. A. M. Klompé, de vroegere minister van maatschappelijk werk, thans lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. Het eredoctoraat zal op 14 mei aan mej. Klompé worden ui t gereikt. MONTEVIDEO. Twee uur nadat hij in d'e ring k.o. was gegaan, ig dJe 18-jarige Umguese bokser Roberto Hernandez te Montevideo overleden. Hernandez 'ging op een stoot van zijn tegenstander neer en viel met het hoofd op 'het canvas. Ingezonden mededeling Havenplein 11 Zierikzee St. Nicolaas-winkelweek te Brouwershaven geopend Goed-heiligman komt zaterdag BROUWERSHAVEN, 26-11. Dins dagavond is de grote Sint Nicolaas- weck te Brouwershaven in de vier kernen feestelijk geopend met mede werking van de plaatselijke muziek verenigingen. Burgemeester A. H. Vermeulen sprak een gelukwens lot het bestuur der middenstandsver- eniging „De Corridor" met de orga nisatie van deze winkelweek. Hot lis, aldus de burgemeester, een goede gedachte in deze tijd'en een winkelweek te 'organiseren nu er zo veel inkopen gedaan moeten worden met de op handen zijnde feestdagen. Het doel het publiek te stimuleren in éigen gemeente te kopen is te be reiken d'oo-r hot bieden van goede kwaliteit, .ruime sortering, betere service zodat 'er een wisselwerking ontstaat tussen de klant en de win kelier alsmede een 'goedé verstand houding, wederzij dg begrip, koopge woonte en opvoering van de omzet. Toe te juichen is het geweest dat de baton voor de plaatselijke muziek verenigingen worden 'bestemd wélke korpsen onze hulp en steun zo drin gend nodig hebben. We denken hier bij vooral aan1 de kostbare unifor men en duro instrumenten. De bur gemeester dankte de muziekkorpsen, die steeds voor ons klaar staan. De burgemeester verklaarde deze winkelweek voor geopend met de wens dat deze in alle opzichten zal mogen slagen en de grondslag moge vermen tot steeds voortgaande sa menwerking waardoor een krachti ge middenstand wordt gevormd, daar een bloeiende middenstand een gemeentebelang is van de eerste or de. Hierna werd door de kernen een muzikale mars gemaakt, waarvoor veel 'belangstelling bestond. Sint komt Aanstaande zaterdagmiddag zal Sint Nicolaas een bezoek brengen aan d'e vier kernen. Te Brouwersha ven arriveert de igoedheiiigman des middags t^ee uur per stoomboot in de haven, waar Apollo" hem dooi de gemeente zat begeleidden. Terug gekeerd op 'het Marktplein zal Sint Nicolaas de kinderen in de muziek tent trakteren, waarbij Apollo" vro lijke marsmuziek zal blazen. Bij gunstig weer mag op een grote be langstelling wonden gerekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2