VERENIGDE STATEN HOUDEN KENNEDY S KOERS AAN d e u r I o o Kennedy werd getroffen door twee kogels Predikant in Dallas N.V.V., K.A.B. en C.N.V. verontrust door de prijsstijgingen VERHOGING SOCIALE UITKERINGEN Minister treft MET 12 PROCENT prijsmaatregelen Venetië zakt Prinses Beatrix terug in Nederland it- zierikzeesche m nieuwsbode! Donderdag 28 november 1963 120e jaargang No. 19488 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekker. .'1, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave; N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Koninkrijksherdenking te Zierikzee Verklaring van Johnson tot Congres WASHINGTON, 27-11. „Deze natie zal haar ver plichtingen van Zuid-Vietnam tot West-Berlijn na komen", aldus president Lyndon Johnson in de ver klaring, die hij woensdag in een gemeenschappelijke zitting van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat heeft afgelegd. Hij vervolgde: „Het Amerikaanse volk is door een zware schok getrof fen. Op dit 'kritieke ogenblik is het onze plichit, de uwe en de mijne, als de regering der Verenigde Staten, elke onzekerheid te laten varen. Wij moeten tonen dat wij in staat zijn tot vastberaden 'handelen en dat het wrede verlies van onze leider ons niet zal verzwakken, doch verster ken. Wij moeten en zuLlen tonen dat wij kunnen en willen handelen en dat dit nu zal gebeuren", aldus pre sident Jöhn son. Hij vervolgde: „Dit is het tijdstip van onze uitdaging. Wij mogen niet aarzelen en halt houden, wij kunnen niet omkijken en langer blijven stil staan bij dat duivelse ogenblik. Ame rika moet zijtn weg vervolgen, opdat wij de taak kunnen vervullen, die het lot ons heeft opgelegd". Het binnenlands beleid Op binnenlands gebied' verklaarde Johnson: „Wij kunnen geen grotere eer bewijzen aan de nagedachtenis van president Kennedy dan door het zo spoedig mogelijk goed/keuren van de wet voor de burgerrechten, waar voor hij zidh zozeer heeft ingespan nen". „Ik heb er Ln 1957 en in 1960 op aangedrongen een wet op de burger rechten aan te nemen, opdat elk spoor van onderscheid en onder drukking op basis van ras of kleur uit deze natie zal worden verwij derd. Er is geen groter bron van kracht voor Amerika denkbaar, zowel op binnenlands- als op buitenlands ge bied", al'dus president Johnson. Johnson riep op tot een zo spoe- d'g mogelijke aanvaarding van een ender belangrijk wetsontwerp van de regering-Kennedy op binnenlands gebied, nl. een verlaging van de in komstenbelasting met elf miljard dollar. „Wanneer deze wet zonder uitstel wordt aanvaard, betekent dat meer zekerheid voor de werkers van nu en meer betrekkingen voor hen, die thans zonder werk zijn. In het kort: cJi't is geen tijd voor uitstel, het is een tijd voor handelen". De president zegde, klaarblijkelijk indachtig aan de van conservatieve zijde gedane beroepen om de over heidsuitgaven te beperken, toe dat zijn regering „met het grootst mo gelijke overleg en zuinigheid te werk zou gaan". Hij voegde hieraan toe: „Dit betekent echter niet dat de re gering niet zal voorzien dn bestaan de behoeften of haar verplichtingen niet zal nakomen. Zij zal dit wèl doen". Johnson maakte duidelijk dat de door de regering-Kennedy op bin nenlands- en buitenlands gebied op gestelde programma's zouden wor den uitgevoerd. Jacqueline Kennedy krijgt andere woning WASHINGTON, 27-11. Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft een aan bod aanvaard van de Amerikaanse onderminister van buitenlandse za ken, Averell Harriman, voor onbe paalde tijd gebruik te maken van zijn woning in Washington. De perschef van het Witte Huis, Salinger, zei dat mevrouw Kennedy eind komende week naar dit gebouw dat in het oudste deel van Washing ton staat, zal verhuizen. In dezelfde buurt heeft zij enige jaren met haar man gewoond, toen déze nog sena tor was. Ingezonden mededeling Elegant" kleding havenplein 11 - "tel, 2890 zierikzee krijgt dreigbrieven DALLAS, 27-11. Een inwoner van Dallas is er vrijdag in geslaagd het moment van de moord op president Kennedy nauwkeurig vast te leggen met behulp van een acht mm. film camera. Uit deze opnamen blijkt dat de Amerikaanse president door twee kogels werd getroffen, waarvan de tweede zijn schedel verbrijzelde. De maker van de kleine kleuren film, die 15 second'en duurt, heet Abe Zapruder en is kleermaker van 'be roep. De film begint, volgens mensen dia hem hebben gezien, op het mo ment dat de presidentiële auto de filmer nadert. Toen de auto ter hoogte van de cineast was, werd de president door de eerste kogel ge troffen. Hij draait zich naar zijn vrouw, die zijn 'hoofd met haar 'han den 'beschermd. Op het moment dat gouverneur Cormally van Texas zich omdraait om te zien wat er is ge beurd, wordt de president réchts in de nek door 'd'e tweede kogel getrof fen. Als 'hlet 'hoofd van de president cp zijn borst valt, wordt gouverneur Ccnnally door een kogel in de schou der gëtroffen en za'kt ineen op zijn bank. Mevrouw Kennedy geeft daarop een teken aan een van de mannen van de veiligheidsdienst van het Wit te Huis, die op de auto springt en mevrouw Kennedy op de achterbank ncTd'u kt. Daarop geeft hij de chauffeur opdracht sn'el naar het ziekenhuis te rijden. PARIJS, 27-11. Het Franse dag blad ..Paris Prcsse" 'berichtte woens dag uit Dallas, dat de Amerikaanse fedrrale recherche er nu van over tuigd is, dat zich in het vertrek van waaruit president Kennedy werd be schoten minstens twee personen hebben bevonden. De ene was Lee Oswald en het F.B.I. hoopt de andere man spoedig te kunnen identificeren, zo schrijft „Paris Presse"-correspon- derit Jean-Pierre Renard. Brief uit Dallas SAN FRANCISCO, 27-11. Een re serve-majoor 'in San Francisco heeft woensdag een brief gepubliceerd, die een van zijn vrienden in Dallas een uur voor de aanslag op president Kennedy heeft gepost en waarin deze verklaart „ongerust te zijn over de veiligheid van de president tij dens diens bezoek aan Dallas". De naam van de vriend is in ver band met diens veiligheid niét ge noemd. Hij schrijft: „President Ken nedy wordt hier in Dallas door en kele extremisten, die tot alles in staat zijn, géhaat". In dc hele stad, zo schrijft hij, ziet men aanplakbiljetten, waarin de president wordt beschuldigd van verraad. „De mensen hier hebben een hersenspoeling ondergaan door de plaatselijke kranten die over Washington spreken, alsof het een vijandelijke buitenlandse mogend heid betreft. Ik geloof, dat president Kennedy in Dallas meer gevaar loopt dan op een Europese reis". Betoging in Washington WASHINGTON, 27-11. Groepen demonstranten, van wie enkelen banden met een hakenkruis om de arm droegen, hebben dinsdag voor het Witte Huis heen en weer gelo pen met borden waarop stond1: „Val nu Cuba binnen" en „Ruim de rode Cubaanse ratten op". DALLAS, 27-11. De methodistische predikant Wiilliam Holmes in Dallas, die zondag in een preek en later voor de televisie ha'd verklaard dat schoolkinderen in Dallas hét nieuws van de moord op president Kennedy met gejuich h'ad'dén ontvangen, heeft een dermate grote hoeveelheid dreig brieven ontvangen dat de politie hem moet beschermen. Zijn verkla ringen hebben in Dallas een golf van verontwaardiging losgemaakt, die niet tegen de betrokken leerlin gen, maar tegén de predikant gericht is. De politie heeft een 'bewaking rond zijn thuis gelegd en treft maat regelen om hlet gezin- te evacueren. Evenals zijn voorganger president Kennedy, maakt president Lyndon Johnson gebruik van de schommelstoel. - Deze foto werd gemaakt tijdens besprekingen met keizer Haile Selassie. niu toe achterwege blij ven van krach tige regeringsmaatregelen 'daartegen. De idlriie vakcentrales, N.V.V. K.A. B. en C.N.V., hebben 'besloten hun plaatselijke organen te verzoeken hen zo spoedig mogelijk op de hoog te te brengen van geconstateerde prijsverhogingen. De vakcentrales hopen op deze wijze in nauwe sa menwerking rn'et hlet consumenten- contactorgaan 'een schérper inzicht in de prijsontwikkeling te verkrij gen'. Ook dringen de vakcentrales er bij de desbetreffende instanties op aan zo snel mogelijk tuïjsentij'dlse prijsindexcijfers 'te publiceren. AMSTERDAM, 27-11. Het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. zijn van oordeel, dat de prijsontwikkeling; van de laatste weken het loonak- koord in de Stichting van de Arbeid ernstig in gevaar brengt. Zij menen, dat deze verhogingen in een toene mend aantal niet in verband staan met een stijging van grondstoffen- prijzen op de wereldmarkt of met andere externe faktoren. D'e vakcentrales hebben drilt mee gedeeld Am eeni 'gezamenlijke VeiMa- rimg. Zij spreken daarin uit dkt zij ernstig verontrust zijn door het gro te aantal prijsstijgingen en het tot Met ingang van 1 januari: DEN HAAG, 27-11. Minister Veld kamp (Sociale Zaken) heeft in een ontwerp van wet voorgesteld de uit keringen van de A.O.W., de A.W.W., de invaliditeitsrente en de kinder bijslag per 1 januari met 12 procent te verhogen. Hiervan is tien procent het gevolg van het in de Stichting van de Ar- be'd bereikte loonakkoord en twee orocent van de geschatte loonsver hoging sedert de laatste herziening van de uitkeringsbedragen tot 1 ja nuari. De .regering acht het thans nodig He uitkeringen, di'é anders steeds de lonen met vertraging volgen, 'te ver hogen vooruitlopend op de in 1964 te verwachten loonontwikkeling. De minister had 'bij dé 'behande ling van de 'begroting van zijn de- parlement in d'e Tweede Kamer v>edg meegedeeld, dat het de 'bedoe ling was de welvaartsvaste sociale vc-rzekermgsui't'kermgen P'er 1 ja nuari fo verhogen. Voorts is in het webontwerp voor gesteld de premie-inkomensgrens ne- I april 1964 te verhogen van f 9 800— tot f 10.900,—. Over het inkomen beven deze grens is kraoh- tens de algemene ouderdomswet, de algemene weduwen- en wezenwet, He algemene kinderbijslagwet en de k'n derbii agwet voor loon trékken - den geen premie meer verschuldigd'. Per jaar f 400 miljoen Met de verhoging van de uitke ringen zal een 'bedrag gemoeid zijn van ongeveer f 400 miljoen per jaar. Deze kosten zullen grotendeels kun nen worden gedekt door de ver hoogde premie-irikorruften als gevolg van de loonstijging en door 'de ver hoging van de premie-inkomens- Naar het zidh laat aanzien zal niettemin nog ernige premieverho ging nodig zijn, welke dan 'om ad- minïstratii&f-technische redenen niet eerder dan met ingang van 1 april 1964 zal kunnen worden doorge voerd. Een exacte opgave van deze premieverhoging is thans nog niet te geven', doch deze zal rin 'ieder ge val miiiet meer bedragen 'dan één' pro cent. De mini'Ster spreekt over een aantal decimalen van één procent. Nu op de stijging van de lonen is vooruitgelopen, zal een nieuwe her ziening van de uitkeringsbedragen na 1 januari 1964 bijzondere om standigheden daargelaten eerst plaats Vinden, wanneer' aan de hor- male voorwaarden voor een herzie ning is voldaan dat wil zeggen dat dé lonen, nadat 'de 12 procent ver hoging za'I zijn ingelopen, gedurende zeg maanden 'een afwijking hebben vertoond van gemiddeld drie pro cent, aldus minister Veldkamp. De uitkeringsbedragen Een overzicht van de uitkerings bedragen, zoals die thans zijn en van de in het wetsontwerp per 1 januari 1964 nieuw voorgestelde be dragen: (tuSSen ha'akjes het voorge stelde nieuwe bedrag): algemene ou- derdbmswet: a. orn gehuwden pensi oen f 1.578,— (f 1.770,—), 'b. gehuw den pensioen f 2.454,(f 2.754, Algemene weduwen, en wezenwet: a. weduwenpensiden voor weduwen zonder kinderen en tijdelijke wedu- wenuftkering f 1.812,(f 2.034, b. weduwenpensiden voor weduwen met 'kinderen f 2.598,(f 2.910, c. wezenpensioen, voor: 1. wezen tot 10 jaar f 570,— (f 642,—), 2. wezen vani 10 tot 16 jaar f 858,(f 966, 3 studerende en invaldldie wezen van 16 tot 27 jaar f 1.122.— (f 1.260,—). Interimwet rinvalidiiltiedtsrenfcetrek- 'kers: interiimuri'fkering: a. invalidi- teiiitsklasse a f 4.122,(f 4.620,'b. irr Vali dl; teitsklasse b f 3.348, (f 3.750,o. Anvaliditeiitsklasse c f 2 580,— (f 2.892,—). Algemene 'kinderbijslagwet: a. kin derbijslag per kwartaal voor een derrie kiind f 73,32 (f 82,68), b. kin derbijslag per kwartaal voor een vierde en vijfde kind f 99,84 (f 112.32), c. kinderbijslag per kwar taal voor een zesde en volgend kind f 112.32 (f 126,36). Kinderbijslagwet voor loontrek- keniden en 'kinderbijslagwet voor 'de kü'e'ine zelfstandigen: a. kinderbijslag per kwartaal voor een eersite kihd f 67,86 (f 76,44), fo. kinderbijslag per kwartaal voor 'een tweede kind f 73,32 (f 82,68). Het ontwerp Van wet dat nu bij de Tweede Kamer der Staten-Gene raal is ingediend Omvat wijziging van: d'e algemene ouderdomswet, dé algemene weduwen, en wezenwet, dte interimwet inva'lidliteifsrentetrek- kers, d'e algemene kinderbijslagwet, de kinderbijslagwet voor loontrek- kendén, de kinderbijslagwet voor de kleine zelfstandigen en dé wet op de ziekenfondsverzekering voor bejaar den. De uitkeringsbedragen van deze wetten en de inkomensgrenzen voor d'e ziekenfondsverzekering voor be jaarden, stijgen en dalen krachtens wettelijk voorschrift in het algemeen al naar gelang de tonen zijn: geste gen dan wét1 'gedaald. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Het beste zwaard laat zich j j het gemakkelijkst buigen. f t DEN HAAG, 27-11. Minister An- driessen (Economische Zaken) heeft een prijsmaatregel aangekondigd voor een belangrijk artikel. De in houd van deze maatregel zal heden (donderdag) of vrijdag bekend wor den. Ook in de loop van de volgende week zullen enkele prijsmaatregelen worden getroffen. De minister, die dit meedeelde in de vergadering van de Eerste Ka mer, heeft zich niet willen uitlaten over de aard van deze maatregelen, noch over de produkten waarop zjj betrekking zullen hebben. Over de te nemen maatregel moet nameljjk nog overleg worden ge pleegd met de betrokken fabrikan ten. Mist of nevel Verwachting tot vrijdagavond: Bewolkt met aanvankelijk op vele plaatsen mist; droog weer; zwakke wind uit zuidelijke richtingen en weinig verandering in temperatuur. 29 nov. Zon op 8.21, onder 16.34. Maan op 16.06, onder 5.45. Volle maan: 1 dec. te 0.55. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 29 nov. 1.34 v.m. 13.48 n.m. BROUWERSHAVEN 29 nov. 1.07 v.m. 13.32 n.m. Springtij: 3 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-11. Het K.N.M.I. deelt mede: In een vrijwel windstil gebied hcofl zich vannacht op uitgebreide t-uhaal mist gevormd. Dit mistgebied strict zich uit töt in zuid-Frankrijk en oost-Engeland. Boven de Ierse zee is een ooeaanfront aangekomen vergezeld van een regenzone. Voor het front uit is de wind matig tot vrij krachtig tussen zuid en zuid west en deze zal in Engeland de mist verdrijven. Hét fronit verplaatst zlich met enige vertraging naar het oosten en het ziet er naar uit -dat hit ons larid niet voor morgenavond bereikt. Voor hét komende etmaal verwachten we over het al'gemeen veel bewolking met aanvankelijk ook nog mistgebieden. In het tempe- ratuurverloop komt weinig verande ring. Tot morgenavond worden de regenkansen nog kléin geaCht. VENETIE, 27-11. Venetië is de laatste 50 jaar vijftien centimeter in de lagunen gezakt en binnen 50 jaar zal het water aan de voet van de gebouwen kabbelen, zo heeft een deskundige gezegd. Prof. Silvio Polli van het üistituut voor zee-onderzoek in Triest, zei dat de grond waarop Venetië is gebouwd de laatste 50 jaar 10 centimeter is gezakt en dat smeltend ijs van de polen het zeeniveau vijf centimeter had doen stijgen. Stoottroepen herdenken hun eerste gesneuvelde AMSTERDAM, 27-11. Op i 30 november zal in de legerplaats Seedorf in west-Düitslarid, waar de Nederlandse militairen gelegerd zijn, op gebouw 4 van de staf compagnie 41 pantserbrigade de naam „Bene- denlteeuwon" onthuld worden. Dit is de naam van het dorp in het land van Maas en Waal waar in oktober 1944 de eerste soldaat van het regi- men't stoottroepen sneuvelde. Bij de onthulling zullen aanwezig zijn de léden van hét hoofdbestuur van de bond van oud-stoottroepen en stoot troepen. De onthulling geschiedt terwijl de in Seedorf aanwezige stoottroepen aangetreden Staan. K.L.M.-machine kon niet op Schiphol landen SCHIPHOL, 27-11. De DC-8 van de K.L.M., waarin prinses Beatrix in de nadh't uit New York naar Neder land terugkeerde, kon woensdag ochtend wegens dichte mist riiet op Sdh'iphol landen en week u'Lt naar Dusseldorp. De gezagvoerder zétte zijn machine daar om 7.55 uur veilig aan de grond. Evenals prins Bern- hard, die dinsdag reeds met een mili tair toestel naar ons land terugkeer de, 'heeft prinses Beatrix zoals be- kenid 'in Washington de begrafenis van president Kennedy bijgewoond. Aangezien werd verwacht dat de mist op Schiphol de hele ochtend zou blijven hangen werd na overleg met Ihet koninklijk huis besloten een apart Vliegtuig naar Dusseldorp te dturen, teneinde de prinses na de vermoeiende nachtelijke reis in de DC-8 verder wachten te 'besparen en haar regelrecht terug te brengen naar Soesterberg. Hét was een F 27 Fokker Friend ship van de Koninklijke Luchtmacht die daartoe ijlings naar Dusseldorp werd gestuurd. Anderhalf uur nadat de prinses in de DC-8 van de K.L.M. in Dusseldorp was aangekomen, stapte zij in dit. kleinere vliegtuig, dal haar regelrecht naar het vlieg veld van Soesterbei*g bracht. Ook hier hing vrij 'dichte mist. Het zicht was er tegen 11 uur slechts 400 meter. Voor de Friendship en zijn piloot, was het echter voldoende om de landingsbaan te vinden. Kort na 11 uur was prinses Beatrix weer thuis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1