Minister-president Marijnen herdacht president Kennedy LUISTERGELD OMHOOG STAD EN EILAND MOGELIJKE POLITIEKE GEVOLGEN VAN KENNEDY'S DOOD Vergadering V.V.V. „Renesse Vooruit" Chroesjtsjov over Kennedy's dood VERDRIET LEE OSWALD - BESCHULDIGD VAN DE MOORD OP PRESIDENT KENNEDY - DOOR MOORDAANSLAG GEDOOD ZfERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 25 november 1963 No. 19486 DES HAAG, 22-11. De minister president mr, V. G. M. Marijnen, heeft vrijdagavond voor rado en te levisie de Amerikaanse president Kennedy herdacht. De minister-pre- s.dent ncemde hem een moedig man, moedig als marine-officier in de oor logsjaren, moedig ook, toen hij on danks een lichamelijke handicap zich als president volledig gaf voor het algemeen we!zijn, dat hij wilde dienen. Het getuigt van een grote mate van moed van Kennedy, dat hij de immense verantwoordelijk heid op zich heeft willen nemen. Met de grootste bewondering heb ik president Kennedy in zijn woor den en daden gevolgd, aldus mr. Marijnen. I-Iij was een inspirerende figuur, die opkwam voor de vrij'heid van de volkeren. De minister president bewonderde ook de houding van Kennedy in het Cubaconflict en nog onlangs bij de affaire Barghoom. President Ken nedy kwam ook op voor een onder drukte minderheid in zijn eigen land die 'hij poogde vrijheid en een ge lijkwaardige positie te geven. Niet enkel met moed. ook met voorzichtigheid en met scherp in zicht bepaalde Kennedy zijn beleid. Deze Amerikaanse president is in diienst van de vrije wereld gesneu veld. Amerika heeft een grote pre- DEN HAAG, 23-11. De ministers van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Financiën en Verkeer en Waterstaat hebben voorgesteld het luistergeld met ingang van 1 juli 1964 van f 12,te verhogen tot f 18,—. Deze verhoging wordt noodzakelijk geacht, omdat reedsi enkele jaren de opbrengsten van 'het luistergeld niet toereikend zijn cm de uitgaven van' de radio te dekken. Bovendien laten ock voor de komende jaren de finan ciële verwachtingen zich minder gunstig aanzien. Terwijl namelijk moet worden verwacht dat het aan tal radiotoestellen nog slechts lang zaam zal toenemen staat hiertegen over. dat d'e ikosten van de omroep steeds stijgen. Een en ander is te lezen in de me morie van antwoord op het voorlo pig verslag inzake het wetsontwerp tot wijziging van het tijdelijk tele graaf-, telefoon- en radio-besluit, welke genoemde bewindslieden, bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Sclieepvaartbei-ichten Abida (t.), 21-11 van Pulu Buokom naar Port Moresby. Alphacca, 22-11 te Rotterdam. Att'ïs, 22-11 te Calla'o verwacht. Japara, pass. 21-11 Kaap St. Vincent naar Antwerpen. Katsedijk, 21-11 van N'ew Orleans naar Le Havre. Scheldelloyd, 21-11 van Yokohama naar Hongkong. Soest dijk, 21-11 te New York. Straat Soenda, 23-11 te Kaapstad. Zafra (t.), 22-11 te Sydney verwacht. siclent moeten afstaan. Kennedy gaf bezieling aan allen, Amerikanen. Europeanen en wie ook ter wereld, die de vrij'heid liefhebben. Moge God, op wie hij vertrouwde, hem de eeuwige rust schenken. EEN WEEK HOFROUW SOESTDUK. 23-11. H.M. de Ko ningin heeft in verband met het overlijden van president John F. Kennedy een week lang hofrouw af gekondigd. Voorstel tot iiiinimuiu- wereldlandbouvvprijzen ROME, 23-11. De Britse minister vim landbouw, Christopher Soames. heeft in de vergadering van de voed sel- en landbouw organisatie (FAO) van de Verenigde Naties voorgesteld op de wereldmarkten voor land- beu wprod uk ten minimumprijzen in te voeren. Hij hield een toespraak over de rol die de landbouw speelt in de economische ontwikkeling. Verwijzende naar Engelands po ging lid van de E.E.G. te worden zei minister Soames dat het van belang is dat de graanprijzen niet te hoog worden omdat dit zou leiden tot een grotere produktie. Als landen of groepen van landen wijzigingen in hun prijzen en hun beleid brengen is het noodzakelijk eerst te weten welk doel zij nastreven met het vast stellen van de prijzen op een be paald niveau, aldus Soames. Z1ERIKZEE Boeren-Sinterklaasmarkt In verband met Bóeren-Sinter klaas op donderdag aanstaande be staat van tie zijde der kooplieden veel belangstelling voor de Zierik- zeese markt. Ons wordt medegedeeld dat vele kooplieden donderdag aan staande gratis loten bij aankopen op de markt zullen uitgeven. Er zijn mooie prijzen, onder andere een ra dio en een aantal huishoudelijke ar tikelen, hiervoor beschikbaar ge steld. BURGH Toto-geluk De heer A. Hogestein te Burgh was in de toto van 17 november een van de 1.121 gelukkigen die twaalf wedstrijden goed hadden voorspeld. Dear het grote aantal gelukkigen is het bedrag per winnaar onder de f 100,igekomen. De heer Hogestein speelt mee in de door de s.v. „Burgh" verwerkte toto der K.N.V.B. Propaganda-uitvoering Volksonderwijs Dit voorjaar is de afdeling West- Scihouwen van Volksonderwijs wat nieuw leven ingeblazen en op de voorjaarsvergadering werd besloten cm in het najaar een speciale pro- paganda-avond te houden. Deze avond is nu vastgesteld op vrijdag 29 november des avonds in hotel „Het wapen van Burgh". Op het programma staat de opvoering van het blijspel „Tot wederdienst bereid" van Piet Mossinkoff. Op de rolver deling -vindt men een aantal namen uit het onderwijzend personeel van de openbare lagere scholen uit de Westihoek, bijgestaan door enkele dames en heren die hun sporen op WASHINGTON, 23-11. De .moord op president Kennedy zal ongetwij feld het politieke beeld in de Ver enigde Staten grondig wijzigen. Politieke waarnemers verklaarden, dat Kennedy voor de volgende pre sidentsverkiezingen, in november 1964. ongetwijfeld weer de kandidaat van de democratische partij zou zijn geweest en ook een grote kans zou hebben gemaakt de overwinning te behalen, ondanks het feit dat hij de laatste tijd er.ig terrein had verloren Nederlands bedrijf bouwt fabriek voor Indonesië AMSTERDAM, 23-11. De sekreta- ris van de Indonesische economische missie, die thans in ons land is, heeft medegedeeld dat een overeenkomst tussen Indonesië en Storks machine fabriek over een „sharing company" voor de gezamenlijke bouw van een palmcüefabriek op noord-Sumatra, in de buurt van Medan „nagenoeg rond is". Hat is een -projekt van meer dan tien miljoen gu'ld'en. De betaling aan Nederland zal geschieden in palrn- clu'eprodu-kten. Het is volgens d'e se- kretaris, de heer Sud'ojo, mogelijk dat er een 'gemengde indonesisch- Nederlandse d'iiröktie zal kom'en. De heer Sud'ojo vertelde een en ander in een gesprek -met journalisten tijdens een officiële ontvangst van d'e missie op 'het Amsterdamse stadhuig door burgemeester Van Hall. in verband met zijn standpunt en dat van zijn regering met betrek king tot de burgerrechten. Of zijn dood zal leiden tot een strijd binnen de democratische partij over de presidentskankiidatuur, staat nog te 'bezien, doch wel zal hij van enorme invloed zijn op de keuze van een republikeinse kandidaat. Vooral op de 'kansen van de zeer rechts ge oriënteerde senator Goldwater zou de moord een nadelige invloed kun nen hebben. In hun uitlatingen nemen de poli tici in Washington geen blad voor de mond en velen geven onomwonden de schuld aan de uiterst rechtse „John Birch Cociety". Alles bijeen 'kan niemand voor spellen hoe de politieke situatie in de Verenigde Staten zich in de ko mende weken zal vormen. Sommigen achten het zelfs mogelijk, dat er nu meer stemmen zullen opgaan voor een herverkiezing van oud-vice-pre- sident Nixon, die in 1960 Kennedy's tegenstander was. Binnenkort verschijning van folder en eilandgids RENESSE. 23-11. In 'hotel „Het wapen van Zeeland" 'hield de V.V.V. „Rer.esse Vooruit" in de afgelopen weëk haar najaarsvergadering. De voorzitter, de heer M. C. v. d. Bout, sprak bij zijn openingswoord een bijzonder woord van welkom tot de afgevaardigden van de zustervereni ging Burgh-Haamstede. De voorzitter deelde mede dat in een zestal dagbladen in het afgelo pen seizoen advertenties zijn ge plaatst. De vergadering ging er mee akkoord dat dit ook in 1964 za'l wor den gedaan, waarbij dan speciaal aandacht zal worden gevestigd op het voor- en naseizoen. De 'heer J. M. de Nooijer deelde mede dat hij in het afgelopen seizoen vijf maal een excursie heeft gehouden naar slot Moermond, waaraan in totaal door 400 personen werd deelgeno men. De voorzitter sprak woorden van dank lot de heer de Nooijer, alsmede ook tot de directeur van de Outward Bound School de heer Randt. Bij de nieuwe inning van de contributie heeft ongeveer 60 pet. via de giro of bank -betaald, terwijl de overige leden nog eens moesten worden aangeschreven. Uitgave van folder Het 'bestuur streeft er naar bin nenkort een folder te laten verschij nen van Renesse. In verband met de huidig ontwikkeling zal deze een voorlopig karakter dragen, waaraan de oplaag van 3000 is aangepast. Op korte termijn wordt er tevens naar gestreefd een eilandelijke gids te la ten verschijnen. Daar de medewer king van de R.T.M. is komen te ver vallen heeft dit enige stagnatie op geleverd. Deze week zal hiervoor door de contactcommissie een ver gadering worden belegd, waarbij alle V.V.V.'s van Schouwen-Duive- land zullen zijn vertegenwoordigd. Veertien dagen geleden werd aan de heer M. C. v. d. Bout door de voor zitter van de provinciale V.V.V. de heer Molenburg, de bronzen leg penning overhandigd. Dit in ver band met 'het feit dat de heer v. d. Bout 25 jaar bestuurslid is geweest, waarvan de laatste jaren als voor zitter. Door de penningmeester van de attraktiecommissie d'e heer W. Kooman, werd hierna verslag uitge bracht over de financiën dn het af gelopen seizoen. Aan inkomsten werd een bedrag van f 3952,15 ver meld, terwijl de uitgaven f 3872,78 bedroegen, een batig saldo dus van f 79,37. De voorzitter sprak woorden van dank tot de penningmeester, en de leden van de attraktiecommissie voor de velg werkzaamheden welke zij weer geheel belangeloos hebben verricht. Daar twee leden zich maar éénmaal hebben laten zien, deelde de 'heer Kooman mede dat het be stuur voor uitbreiding zal moeten zorgen, daar hij anders als commis sielid zal moeten bedanken daar de taak te zwaar is. De voorzitter, de heer J. v. -d. Werf, sprak woorden van dank tot de voorzitter van 'het fanfarekorps „Luctor et Emergo" voor de uitstekende samenwerking. De rondvraag De heer S. v. d. Hoek vroeg, ge zien het enorme succes, of 'het niet mogelijk zal zijn 'half in het seizoen nog een kampvuur te organiseren. De voorzitter deelde mee dat de kos ten 'hiervoor ongeveer f 500 bedra gen. Na uitvoerige besprekingen werd besloten als proef in de eerste week van augustus, naast het be staande aan het slot van het seizoen, nóg een kampvuur te organiseren. Uitvoerig werd ook nog van gedach ten gewisseld over de folder van Re- nesse. In 1965 zal een definitieve folder het levenslicht aanschouwen. De heer N. A. Krijnse Lokker bracht het verlangen naar voren van meer politietoezicht in de zomermaanden. Dit naar aanleiding van enige min der prettige gebeurtenissen in de af gelopen zomer. De heer J. M. de Nooijer wees er op dat gezien an dere plaatsen elke verhouding zoek is. Dc heer J. de .Jonge deelde mede dat 'bij het politiekorps een onder bezetting is van 25 pet. De voorzit ter sprak 'het verlangen en vertrou wen uit dat deze kwestie de volle aandacht zal 'hebben bij de gemeen telijke- en politie-autoriteilen. Met een woord van dank voor de aange name besprekingen sloot de voorzit ter 'de vergadering. het toneel al lang hebben verdiend. De regie ligt in handen van de heer G. B. Heutink. Nadere toelichting is overbodig en het stuk, opgevoerd in drie bedrijven belooft een groot suc ces te worden. De directeur van de Rijkskweek school in Middelburg, de heer M. A. Hage (geboortig uit Ouwerkerk), zal een korfe inleiding houden over het doel van Volksonderwijs dat in hoofdzaak goed openbaar onderwijs inhoudt. Volksonderwijs wil de groei en bloei van de openbare school, de school van de gemeenschap, de school, die een belangrijke plaats innam en inneemt in ons nationaal cultuurelven, zo sterk mogelijk be vorderen. 840 afdelingen met 150.000 leden strijden zo veel mogelijk om dit doel volledig te verwezenlijken. Een grote verloting zal trachten de kosten wat te drukken, doch de toe gang is vrij voor bezoekers van 18 jaar en ouder. WESTHOEK Vergaderprogramma A.s. dinsdagavond raadsvergade ring in het gemeentehuis. Donderdagavond vergadert de ijs- club Haamstede-Burgh in hotel Bom te Haamstede. Eveneens op donderdagavond houdt de Prot. Chr. Landbouw Huis houdschool in een van de schoollo kalen haar ouderavond. Vrijdagavond de propaganda-avond van Volksonderwijs in 'hotel „Het wapen van Burgh", te Burgh. Op dezelfde avond in hotel Bom de Rode Kruis-film, in de middag voorafgegaan door films voor de jeugd. ELLEMEET Uitvoering toneelvereniging Dat het levende amateurtoneel nog belangstelling trekt, bewees de uitvoering, die de toneelvereniging Ellemeet zaterdag in café Van der Have gaf. De zaal was goed gevuld en dat zal voor het gezelschap zeker een reden zijn om op 'hun weg ver7 der te gaan. Het publiek leefde echt mee met de 'kluchtige situaties, die de „Boemelende bedriegers" tot een waar lachsucces maakten. De spelers hadden er echt plezier in en wisten de pret goed over het voetlicht te brengen. De burgemeester, die met mevr. Francke de uitvoering bij woonde, dankte voor het gebodene. Aan de vlotte voorstelling was te merken, dat er hard gestudeerd en gerepeteerd was, merkte 'hij op. Hij prees de heer H. J. Hage, die als voorzitter van de club de animo er weet in te houden. Deze dankte voor deze woorden en sloot deze goed ge slaagde toneeluitvoering. Het 'bal, onder leiding van de U.L.O.-band. werd een 'half uur eerder beëindigd dan oorspron'kelijik in de bedoeling had gelegen, in verband met het overlijden van de Amerikaanse pre sident Kennedy. Vermelden we nog dat de verlo ting, die in de pauze gehouden werd, vlot van stapel liep en bijdroeg om deze avond ook financieel tot een succes te maken. BRUINISSE Uitvoering „Nu met Hope" In het culturele leven van Brui nis- se is de uitvoering van de muziek vereniging „Nu met Hope", jaarlijks een terugkerende gebeurtenis die mee telt. En zo was er voor de uit voering van vrijdag 22 en zaterdag 23 november in hotel Storm dan ook weer flinke belangstelling. De 'liefhebbers, zowel van muziek als van goed toneelspel, zijn op deze avonden weer aan hun trek geko men. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer Jan van der Have, die in enkele goed gekozen bewoordingen de noodzakelijkheid en de wenselijkheid van een goede muziekvereniging voor het dorpsie- ven onderstreepte. Het muzikale programma luidde als volgt: De optimisten, mars, P. B. Bisseünk; Fanfarella, pistonsolo, M. EveraartsGraziela, ouverture, F. Andrieu; Late Rozen, wals, P. B. Bis- selink; Fierial, ouverture, P. B. Bis seünk; De Heilige Stad, arr. J. Pala, en als slot De vrolijke dauwtrappers van P. B. Bisselink. Het 'bleek wel, dat onder leiding van d'irekteur-di- rigent Jac. Ca peil e, ernstig wordt ge studeerd; het programma werd zeer goed' uitgevoerd. Het toneelspel „Wantrouwen" van K. H. Spijkman, bleek een stuk te zijn, waarin de zaal volop kon mee leven. En dit gebeurde dan ook. Dat ook 'hier d'e gedachte voorgezeten had, het beste 'te geven wat mogelijk was, 'bleek wel uit het feit, dat men enkele spelers had aangetrokken die men normaliter niet in de vereniging zelf aan het werk ziet Maar deze spelers van buitenaf, samen met d'e uitstekende tomeelkrachten, die men uit d'e vereniging zelf al van jaren herkent vormdèn een, 'team, dat uit stekend voor het voetlicht kwam en dat spel wist te geven dat van 'begin tot 'eind! boeiend weid vertolkt. Een geslaagde uitvoering 'in het nu at 65-jarig 'bestaan van de vereni ging is weer achter de -rug; het werd beide avonden 'besloten met het be kende gezellige samenzijn. SEROOSKERKE De actie „Door 'het kind, voor het kind", gevoerd door de leerlingen van de openbare school, heeft het mooie bedrag van f 145 opgebracht. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I 4e klas G: Zierikzee-RKFC 1-2; Vcsmeer-Burgh 1-2; Cluzona-Hals- teren. 1-1; DIVO-NVS 2-2; Kruis land-De Schutters 1-4; SC Gastel- VES '35 1-1. Afdeling Zeeland Zondagcompetitie le Mas B; Renesse-Kwadendam- me 8-0; Dreisdhor-Hansw. Boys 2-2; Kruiningen-Patrijzen 4-3. 2e klas C: Burgh II-Br.haven 6-0; SVOWK-Renesse II 4-1; Zonnemaire -Zieri'kzee III s.n.o. Zaterdagcompetitie le Mas: Kralbbendij'ke II-Mevo 4-8; Kats-Ni'euwland 1-0; Hoek-We- meldmige 4-3. 2e 'Mas B: SKNWK-Heinkenszand 7-0; SVD-Brouwershaven II 0-3; Kloetinge-Zeemeeuwen 7-0. 3e klas D: MEVO li-Zwaluwen '61 II 8-2; Zwaluwen '61 -'Bevelanders 3-9. t' Junioren Groep A IV: Burgh A I-Wolfaarts- d'ijk A I 8-0. Groep B VIII: Dreischor B I-SK- NWK B I 0-1. BILJARTEN Gew. kampioenschap 5e klasse librc Kees Kort (Nieuwerkerk) won titel en beker Bij de wedstrijden om het gewes telijk kampioenschap 5e klasse libre te Kaatsheuvel, heeft de 16-jarige Kees Kort van de vereniging O.K.K. te Nieuwerkerk voor een fraaie pres tatie gezorgd door beslag op de titel te leggen. In de finale-partij tussen Kort en van Gooi, zag het er na 15 beurten nog geenszins naar uit dat het kam pioenschap in Zeeuwse handen te recht zou komen. Op dat moment was d'e stand hl. 31-17 'in het voor deel van v. Gooi. De jeugdige Kort bleek echter over een goede wed strijdmentaliteit te beschikken door zich nog niet gewonnen te geven. Zijn volhouden werd in de volgende beurten ruimschoots beloond met een serie van 13 en 11 waarmee hij de leiding in handen nam om deze niet meer af te staan. In 24 beurten maa'kte hij de partij uit met een ge middelde ivan 2.08. De huldiging van de kampioen.werd verricht door de voorzitter van het gewest de heer A. Uitendaal uit Breda. Uit handen van de voorzitter van de organise rende vereniging de heer Soeterbeek mocht Kees Kort een prachtige be ker in ontvangst nemen. K. Kort haalde 8 pnt. (alg. gem. 1.67). MOSKOU, 23-11. - Chroesjtsjov Jheeft het overlijden van Kennedy „een zware slag genoemd voor alle mensen wie de zaak van de vrede en de samenwerking tussen Rusland en Amerika dierbaar zijn", zo heeft het persbureau Tass zaterdag mee gedeeld. Chroesjtsjov, die in het zwart ge kleed' wais, tekende zaterd'ag met verbeten gezicht het condoH-eiance- regist'er op de Amerikaanse ambas sade 'in Moskou. In een .telegram "aan president Jchnson, zegt de Russische premier dat de moord, nu er tekenen zijn van een ontspanning en vooruitzich ten op verbetering van de betrek kingen' tussen Amerika en Rusland, „de v.eiromtwaairdigiing van het Sow- jetvolk heeft gewekt". Hij sprak voorts in 'het telegram 'over „een lage misdaad". Chroesjtsjov noemde Kennedy een man met een brede Visie, die d'e toe stand op realistische wijze /benader de en die Wegen trachtte te vinden naar regelingen' van de internatio nale vraagstukken die d'e wereld than» verdeeld houden. Het Russische volk Chroesjtsjov zegt dan in het tele gram aan Johnson, dat hét Russische vollk de smart van. 'het Amerikaanse over dit grote verl'ies d'eelt. De Rus sische premier 'hoopt echter, dteut de pogingen om. tot een regeling van d'e geschillen te 'komen, pogingen waar aan de vermoorde president een tastbare bijdrage heeft geleverd, zul len worden voortgezet in, hét belang van de vrede en d'e gehele mensheid. Chroesjtsjov zond ook 'een tele gram aan mevrouw Kennedy, waar in hij spreekt over „de grote eerbied" die alle mensen die de president 'kenden, voor di'enig persoon koester den. „Ik zal mijn gesprekken met hem nimmer vergeten", aldus de Russische premier. Dij alle commentaren, die gedu rende een droevig weekeinde te beluisteren en te lezen vielen over het tragisch verscheiden van presi dent Kennedy, was één bijzonder markante en veelzeggende uit drukking. Afgaande op de enorme schok, die de dood van Kennedy teweeg bracht en de rouw in veler hart, werd gesproken van een „in ternationalisering van het ver driet". Behalve het afschuwelijke feit zelf, is dit wellicht het won derlijkste en tot nadenken stem mende nieuws van deze met dra matiek geladen dagen. Wie beseft dat volwassenen en kinderen over al ter wereld - en zeker niet het minst in Nederland - tranen heb ben gestort om de president van een „vreemd land", gaat begrijpen hoezeer de wereld veranderd is in deze eeuw. Een „internationalisering van het verdriet". Daar steekt bij het wee van deze bewogen dagen, toch ook een troostend element in. Het „blij zijn met de blijden", maar vooral liet „treuren met de wenen den", in welke hoedanigheid en in welk verband dan ook, is - naar liet gebod van de Grote Lijder - altijd positief. Met name onze kinderen zullen door deze bijzon dere gang van zaken, nimmer ver geten wie John Fitzgerald Kenne dy was en wat hij heeft betekend voor de vrije wereld. Zonder de steun, het inzicht, liet initiatief en de capaciteit van deze eminente leider, wiens initia tieven vooral op lange termijn - naar de mens gesproken - de rijk- #ste vruchten zouden hebben afge worpen, moet de wereld thans verder. Het zal geen eenvoudige zaak zijn, omdat een ieder als bij intuïtie voelt dat een grote steun is weggevallen en veel onzekerhe den voor de toekomst zijn gescha pen. Het zal echter niet mogen leiden tot defaitisme. Uit zijn re devoeringen en boodschappen spreekt over graf en dood heen nog de stem van Kennedy, die de mensheid maant tot een energieke aanpak en tot geloof in de idealen van vrijheid en menselijkheid. Een nieuwe aanpak gebaseerd op deze oude, vertrouwde grondbeginse len, is de grootst eer die men de dode president kan geven, nu en straks! Nieuwe ?aak fa. H. Duson Zn. te Renesse geopend RENESSE, 23-11. Onder grote be langstelling van familie, kennissen en zakenrelaties werd vrijdagmiddag door de waarnemend burgemeester van Westcrschouwen de heer P. Vis te Renesse de geheel nieuw gebouw de showroom met bovenwoning van elektrotechnisch bedrijf firma H. Duson en zoon geopend. Met de Ihern door de beer Duson aangeboden sleutel 'opende de heer Vis 'd'e d'eur van de showroom, waar na alle aanwezigen d'e nieuwe zaak betra-diem. Hij noemde 'het een. be langrijke 'dag voor de familie Duson. dlie hiermede 'een lanig 'gekoesterde wens in vervulling zag 'gaan. Na eerét 'in loondienst werkzaam te zijn geweest verzette <ie heer Duson vijf tien: jaar geledlen de bakens door het stlchtén vani 'een zelfstandig bedrijf. De nieuwe zaak noemde de beer Vis een aanwinst voor de 'gemeente, waarmee bij1 die familie véél succes toewenste. De voorzitter van de V.V.V., de heer M. C. v. d- Bout, zag d'e nieuwe zaak, welke kan wedijveren nvet zak ken 'in 'grote gemeenten, a'ls een aan winst voor bet vreemdelingen ver - keer. Hij wees bierbij neg op de ver anderingen) welke in die afgelopen dertig jaar in een plaats als Renesse hebben plaats gevonden. Namens de plaatselijke afdeling van de K.N.M. B. bood de voorzitter, de beer N. A. Krijnse Lekker, zijn gelukwensen aan. Namens idle P.Z.E.M. deed dit de technisch ambtenaar de beer W. J. C. Eikéndal', waarbij deze wees op de goede relaties welke onderling bestaan. De architect de heer M. J. J. v. Beveren u'Lt Middelburg, sprak woordten van dank voor de aangena me samenwerking welke er bij de tot stand koming van d'e nieuwe zaak steeds beeft 'geheerst'. De familie Duson wenste hij veel succes toe in hun nieuwe omgeving. Als vriend ©prak tenslotte de heer J. Westhoe ve woorden van waardering tot de heer Duson voor de wijze waarop hij zijn zaak dn d'e loop d'er jaren heeft weten 'op te bouwen en uit te brei den tot een prachtig geheel. De heer Duson sprak in de eerste plaats hartelijke woorden van dank tolt ben die blijken van belangstel ling gaven t»ii dit zo heuglijke feit. Verder sprak hij woorden van dank tot architect Van Beveren' en de am bachtslieden waarmee 'de samenwer king altijd van de beste aard is ge weest. In het bijzonder dacht bij hier bij aan de opperman L. Fontedne die steeds weer voor de vrolijke noot op het werk zorg dro'eg. De showroom, welke een uitste kend verzorgde indruk maakt, en de bovenwoning, werdien gebouwd door J. Tiggélhove, metselwerk, G. J. den Dekker en Zn., timmerwerk, beidén Zierikzee, C. B. van Strien, Renesse, schilderwerk, en sanitair en elektri citeit dooi' d'e firma Duson zelf. Namens de collega's werd de fir ma Duson nog 'gefeliciteerd dooi' de heer Quairtel jr. te Noordgouwe. Tal rijke aangeboden bloemstuMcen ver hoogde nog aanzienlijk de feestelijke sfeer van deze dag. DALLAS, 24-11. - De 24-jarige Lee Harvey Oswald, de man die officieel beschuldigd werd van de moord op president Kennedy, is zondagmorgen om 11.00 uur plaatselijke tijd (18.10 uur Ned. tijd) zelf neer geschoten toen hij uit liet hoofdbureau van politie in Dallas werd geleid om te worden overgebracht naai de districtsgevangenis. Bijna twee uur later overleed hij in hetzelfde ziekenhuis, waar president Kennedy 48 uur tevoren aan zijn verwondingen was bezweken. De aanslag- op Oswald werd ge pleegd door de 50-jarige Jack Ruby, die eigenaar is van een nachtclub in Dallas. Ruby kwam tot zijn daad wegens het diepe medegevoel dat hij naar zijn zeggen heeft met mevrouw Jacqueline Kennedy. Hij wilde haar de beproeving van een proces tegen de moordenaar van haar echtgenoot besparen. Miljoenen mensen hebben dc aan slag voor hun ogen zien plegen via de Amerikaanse televisie. Alle grote televisiestations hadden namelijk ca mera's bij het hoofdbureau van po litie in Dallas op laten stellen om de overbrenging van Oswald naar de districtsgevangenis uit te zenden. Zware bewaking Toen Oswald onder zware bewa king naar buiten werd gebracht ron de Jack Ru'by, dié even tevoren mét. een auto was aangekomen, uit het. publiek naar voren, sprong over -het hek, dait de aanwezige journalisten van Oswald cn zijn bewakers scheid de en schoot met een revolver Os wald neer. Oswald moet geweten hebben wat hem te wachten stond, zei Francois Pelou, een Eua-opese journalist d!ib alles van heel dichtbij had gezien. „Ik weet zeker dat hij de man met het -pistool heeft gezien", vertélde Pelou. „Naar mijn -mening wist hij d-at :hii zou worden neergeschoten. Voordat ik het schot hoorde zag ik dat hij zijn geboeide handen in een soort reflexbeweging naar zijn maag bracht". Ontsteltenis De moord op Oswald 'bracht de meeste ontsteltenis teweeg in het State Department in Washington. Nu in d'e gehele wereld aller ogen waren -gericht op Washington als gevolg van -de moord op Kennedy had men- gehoopt dat do berechting van Oswald zou kunnen worden ge zien als een duidelijk token dat dc U.S.A. een goed bestuurd land is waar het recht zegeviert. Als do hoofdcommissaris van po litie van Dallas niet was bezweken voor de dringende verzoeken van de plaatselijke kranten om Oswald on klaarlichte dag, zodat iedereen hem kon zien,_ over te brengen naar dt> gevangenis zol dat des nachts zijn gebeurd en zou Oswa-ld ■weihcht niet door Ruby zijn doodgeschoten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5