HET ONMOGELIJKE HUWELIJK Kon. Zeelandia N.V. bouwt fabriek op het industrieterrein STAD EN EILAND Gemeenteraad Zierikzee Vergevorderde onderhandeling over nieuwe vestiging ZIERIKZEE, 23-11, Op de jongste vergadering van de Zierikzeese ge meenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester, zijn nog enkele zaken aan de arde gekomen. In verband met het te verlenen ontslag per 1 januari aan de heer P. van Beveren als conservator van het museum, sprak de heer Fennema namens de P.C.-fraktie, woorden van waardering voor het werk van de heer van Beveren, die hij roemde voor de boeiende wijze waarop hij altijd de rondleidingen door Zierik zee voor talrijke groepen heeft ver zorgd. De P.C.-fraktie wil zijn dank uitspreken voor het vele werk door betrokkene in het belang van Zie rikzee verricht. De heer Simmers sloot zioh hierbij aan, opmerkend dat de heer van Beveren het werk heeft kunnen en willen doen, doortrokken van een eigen Zierikzeese geest. Spr. wenste de scheidende furnktionaris eer. gezegende levensavond toe. De voorzitter beaamde ten volle de woorden van lof en merkte op, dat op 20 december a.s. gelegenheid zal zijn voor de relaties, afscheid te ne men van de 'heer van Beveren. De heer bij de Vaate informeerde naar verdere industrievestigingen te Zierikzee. De voorzitter verwees naar de uitbreiding van „Superdam" en deelde mede dat de Kon. Zeelandia N.V. op het industrieterrein - behal ve een dienstwoning en enkele ga rages - voornemens is een fabrieks gebouw te plaatsen. Verder zijn er onderhandelingen gaande met een tweetal andere be dreven. Met één van deze bedrijven zün de onderhandelingen in een ver gevcrderd stadium. De voorzitter achtte het evenwel prematuur hier over thans nadere mededelingen te deen. De aardgasvoorziening. De heer bij de Vaate informeerde verder naar de aardgasvoorziening van Zeeland in de toekomst. De voor zitter zette de werkwijze uiteen van de Gasunie, die gaat zorgen voor een distributienet door Nederland. De mogelijkheid is aanwezig dat in 1965 of 1966 'het gas Zeeland (Goes) bereikt en ook de provincie er dus van kan gaan profiteren. Bereikt het gas eenmaal Zierikzee dan is men hier in een bevoorrechte positie, daar de toestellen' nii'et meer behoe ven te worden omgebouwd, daar zulks reeds is geschied bij de (Over schakeling van fabrieksgas op pro- paan-lucht. De voorzitter deelde mede - zulks op een vraag eveneens van de heer bij de Vaate - dat den schoolhoofden d'oor het college is verzocht de hel pende hand te bieden bij de intocht van St. Nicolaas. De voorzitter prees het initiatief van de buurtvereniging „St. Nobel", die ditmaal - zonder hulp van de middenstand - zorgde dat Sint Nicolaas zijn entree kon maken. Toegang tot zwembad. Mr. Keuning kreeg informaties over de toekomstige toegang tot het zwembad, in verband met de aan leg van de toegangsweg tot de Oos- terscheldebrug. De voorzitter deelde mede, dat het niet wel doenlijk is gebleken een tunnel onder deze toe gangsweg te maken, zulks in ver band met de zeer hoge kosten. Er wordt echter een omleidende toe gangsweg gemaakt naar het zwem bad: een oplossing met een verkeers- lus. Hierdoor wordt alleen de af stand tot 'het zwembad iets groter. De heer Doeleman wees er op dat de verkeersdrukte door de Poststraat veel groter is geworden, na aanleg van de rondweg. Hij wenste een on derzoek naar de mogelijkheid tot het aanbrengen van stoplichten respek- tievelijk in de Poststraat en op de Appelmarkt. De voorzitter zeide dat dit vraagstuk - en ook andere ver keersproblemen - in handen zijn ge steld van de verkeersdeskundige. De heer Fennema wilde wel een oplossing voor het probleem van de cumulatie van vergaderingen, bij eenkomsten e.d. op één en dezelfde avond. De voorzitter zag ook geen kans hierin regelend op te treden. In het verleden is 'het al eens gepro beerd van andere zijde, maar de praktijk leert dat vastgestelde avon den heel vaak door de secretarissen niet worden opgegeven. De heer Fennema vroeg verder naar de mogelijkheid tot bouw van een schuur of loods, zodat de foei lelijke bouwsels in de Nutstuinen kunnen verdwijnen. Ter zake is dóór het Nutsdepartement reeds een ini tiatief genomen. Afdeling Nederlandse Vereniging van Suikerzieken hield vergadering ZIERIKZEE, 22-11. De Nederland se Vereniging van Suikerzieken, af deling „Schouwen-Duiveland en Omstreken", heeft tijdens de alge mene vergadering in het. „Huis van Nassau" met enige ogenblikken stilte de in november 1962 plotseling over leden direkteur der vereniging, de heer N. Bloemendaal, herdacht. De voorzitter der afdeling, de heer M. de Regt, schetste wijlen de heer Bloemendaal, voor de vergadering geen onbekende, als een verdienste lijk en ambitieus man, die zeer veel werk voor de N.V.S. verzette. De vereniging die zich ten doel stelt voorlichting te geven aan en de belangen te behartigen van diabetici zowel in het algemeen als individu eel, is met 24.228 aangesloten leden niet meer uit de Nederlndse samen leving weg te denken. Dit leidde de voorzitter ook af uit de grote opkomst van leden en be langstellender. die hij ondanks het slechte weer mocht begroeten. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot de nieuwe direkteur der N. V.S. de heer J. Rotte, tevens spreker op deze avond. Er bleken geen ingekomen stuk ken te behandelen. Bij het verslag van de sokretaris-penningmeester, de heer J. J. Stols beperkte deze zich tot het opsommen van inkomsten en uitgaven met een totaal batig saldo op 31 december 1962 van f 55,48, een gunstig resultaat gelet op de niet grote omvang der vereniging. De le den der kascommissie, bestaande uit mevr. W. v. d. Bou't-Hendrikse en de heer Swanevel'd bevonden de reke ningen in orde. Een jaarverslag werd niet uitgebracht, daar alles via het hoofdkantoor wordt geregeld. Het periodiek aftredende bestuurs lid mevr. De Hooge-Boot werd bij de bestuursverkiezing bij akklama- tie herkozen en aanvaardde de funk- tie. De vereniging De heer J. Rotte lichtte in zijn causerie het doel en de werkwijze van deze verdienstelijke vereniging toe. Spreker was verheugd in een niet zo omvangrijke afdeling zo'n grote opkomst te zien, die procentu eel aanmerkelijk hoger ligt dan in de grote steden. Bij de bespreking van de statuten der N.V.S. bleek een enorme organisatie in het geweer te tred'en om d'e belangen der suiker zieken te behartigen. In augustus 1945 opgericht is de vereniging niet meer weg te denken in de Neder landse samenleving. Doch het onge twijfeld grote aantal van 24.228 le den kan nog veel meer worden op gevoerd. Uit onderzoekingen is ko men vast te staan dat 1 pet. van de wereldbevolking diabetisch is. Voor Nederland betekent dat dus een aan tal van 100.000 personen, waarvan 76.000 nog nooit van de N.V.S. ge hoord hebben of er geen belangstel ling voor hebben. De heer Rotte ver zocht de aanwezigen dringend, de niet-leden op het belang van het lid maatschap te wijzen, wat o.a. betreft voorlichting op belastinggebied, va riatie in maaltijden, het optreden bij huisvesting, bij het verstrekken van rijbewijzen, bij keuring in dienst van de overheid en de kontrole op pro- dukten speciaal voor suikerzieken. Ook de bestrijding van de kwakzal verij behoort tot de taak van ide N.V.S. Gebleken was een zeer goede samenwerking met de artsen. Internationaal tweede plaats De N.V.S. bezet in de Internatio nale Diabetici Federatie de tweede plaats. Een belangrijk werk is de Gemeente Brouwershaven niet in staat raadhuisbouw te betalen BROUWERSHAVEN, 21-11. In de toelichting, die het college van b. en w. ,aan de raad hebben gestuurd werdt behalve de - reeds gepubli ceerde bijzonderheden over het raadhuis - opgemerkt dat diverse kapitaalswerken op de nominatie staan om te worden uitgevoerd. Hieronder vallen de vernieuwing van de havenbeschoeiing zuidzijde te Brouwershaven, aanleg van riole ring in de kernen Brouwershaven, Noordgouwe en Zonnemaire, waar door het college niet de mogelijk heid ziet om de uitgaven in de ge meentebegroting 1964 op verant woorde wijze te verlagen, daar deze op reël'e 'basis zijn 'begroot. „Wi'l de toch al vrij geringe leefbaarheid in de gemeente niet tot eer. onaan vaardbaar minimum dalen", aldus b. en w. De inkomsten der gemeente zijn tot een redelijk peil opgevoerd en kunnen naar de mening van het col lege niet verder verhoogd worden. Resumerende merken b. en w. op dat de gemeente zonder financiële steun van het Rijk niet in staat zal zijn om een gemeentehuis te bouwen, weshalve het noodzakelijk is om in gevolge het bepaalde in artikel 12 van de Financiële-Verhoudingswet 1960 een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds aan te vragen in gaande 1964 of zoveel later als met de bouw zal worden aangevangen. Hierbij komt nog 'dat de gemeente Brouwershaven thans nog een ga rantie-uitkering ontvangt uit bet ge meentefonds van ruim f 77.000. Met ingang van 1966 wordt dit be drag verminderd met 1/5 gedeelte zodat in 1970 dit bedrag „nihil" zal zijn. De meerderheid van bet college van b. en w. stelt de raad dan ook voor om: 1. bet bouwplan goed te keuren; 2. vaststelling der hierop betrekking bobbende begrotingswij ziging en 3. te verzoeken om een aanvullende bijdrage uit bet ge meentefonds. Raads-agendapunten De raad, welke op dinsdag 26 no vember des middags 2 uur in het Plaatsen.huis te Dreischor bijeen komt, zal zich verder bepalen bij de andere agendapunten, t.w. wijziging van het ambtenarenreglement, be noeming van een hoofd aan de open bare lagere school te Noordgouwe, verkoop van erfpachtsgrond te Drei schor aan A. J. Dorst en consorten, voorlopige vaststelling van de finan ciële jaarstukken van het woning bedrijf over 1962, vaststelling van de 3e wijziging der begroting 1964, in trekking raadsbesluit d.d. 30 okto ber 1963 betreffende de verkoop van grond te Droischor, bouw van een garage bij de onderwijzerswoning te Zonnemaire en vaststelling van een crediet in rekening-courant voor het jaar 1961. gelegenheid die gehandicapte suiker zieke kinderen gegeven wordt een 7 weken durende vakantie door te brengen in het kindertehuis „Bos en Duin" bij Zeist. Ook voor bejaarden wordt naar iets dergelijks uitgeke ken. De heer de Regt dankte de direk teur hartelijk voor zijn uiteenzet ting en onderstreepte dat door het op de juiste wijze gebruiken van me- enkamenten, diabetici volwaardige mensen in de maatschappij zijn en zea. bet als een 'groot winstpunt dat ook deze mensen worden opgenomen in een pensioenfonds. Voer de pauze bracht mevr. S. Schiettekatte-Viergever verslag uit van de in oktober te Schiedam ge houden algemene vergadering. Tot slot werd, met medewerking van de heer Ten Kate, de film „Lang zal ie leven" vertoond, waarin de aanwezigen werden geconfronteerd met de moeilijkheden van suiker patiënten en de mogelijkheden om die problemen minder zwaar te ma ken. De beer de Regt sprak een alge meen dankwoord. ZIERIKZEE N.C.V.B.-afdeling Causerie over vliseline In het Ned. Herv. Verenigingsge bouw vergaderde vorige week de N.C.V.B.-afdeling onder 'l'eiddng van de presidente mej. zuster E. C. de Ruijter. Na opening op de gebruike lijke wijze hield de presidente een korte meditatié n.a.v. Spreuken 31 10 tot het einde. „Vlieselinë-mode-service" was het onderwerp dat werd ingeleid door mej. G. Th. M. de Groot te Amsteiv dam. In haar causerie vertelde mej. de Groot een en ander over de be handeling en toepassing van vliese- line. Zij ried de dames aan vooral ec'hte vlieselin'e te kopeni, hetgeen al tijd 'h'rkenibaar is aan de nummers op de zelfkant. Voor de pauze werd' een tweetal films vertoond, die een beeld gaven van het produceren van vlise line er. de verwerking daarvan in al lerlei kledingstukken. In de pauze werd „pakjesavond" gehouden met een verloting. Verscheidene dames gingen met een aardig prijsje huis waarts. Na de pauze beantwoordde spr. enkele vragen en toonde de da mes verschillende kledingstukken, waarin vlieseline was verwerkt. Zij ontving een woord van dank van de presidente. Op deze vergadering ga ven zich vier nieuwe leden op. Beslo ten werd met psalmgezang en dank gebed. KERKWERVE N.C.V.B.-vergadering Onder leiding van de presidente mevr. Franoke vergaderde vorige week de N.C.V.B.-afdeling in het verenigingsgebouw. Na opening dei- vergadering op de gebruikelijke wij ze mediteerde de presidente n.a.v. I Kron. 4:9 era 10. „De vrouw in d'e huishouding" was het onderwerp, dat hierna werd ingeleid door dok ter K. van Leeuwen. Na de causerie werd gelegenheid gegeven vragen te stellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Met het zingen van Gez. 280 1 en 5 en dankzegging werd de bijeenkomst gesloten. HAAMSTEDE/BURGH Nutsleden zagen bedrijf Smit Bolnes N.V. De afdeling Haamstede-Burgh van het Nutsdepartement bezocht vorige week de motorenfabriek Smit Bol nes in Zierikzee. Er bestond goéde belangstelling voor deze excursie, die per bus gemaakt werd. De mees te deelnemers hadden uiteraard ge hoord van de motorenfabriek doeh daar was het dan wel bij gebleven. Diegenen die niet mee zijn geweest hebben echter veel gemist. In de ruime kantine wend het ge zelschap welkom geheten door'de di recteur der fabriek ir. W. Bunk. On der het genot van koffie en gebak vertelde de heer Burk iets over de fabriek en over het vervaardigde produkt. Hierna werd een uitgebrei de rondgang door de fabriek ge maakt en werdén de verschillende afdelingen in ogenschouw genomen. Teruggekeerd in de 'kantine werden vragen gesteld en beantwoord, weer met begeleiding van een 'kopje kof fie. De voorzitter van de afdeling de •heer N. H. Lysen dankte de heer Bunk en zijn staf voor de mooie avond. Zeer dankbaar stak hij de di recteur een pluim op de hoed be staande uit een fazantenpluimstaart kompleet met de vogel zelf. „U maakt motoren en wij produceren dit", zo besloot de 'heer Lysen zijn kort dankwoord. ZONNEMAIRE Lezing voor Culturele Vereniging Op dinsdag 26 november a.s. treedt voor de Culturele Vereniging op de heer J. Verhagen te Hoek van Hol land. Hij zal spreken over het onder werp „De Stille oceaan in oorlogs tijd". De bijeenkomst vind't plaats in café „De Volharding". Zo mer. zich zal herinneren trad ook vorig jaar de heer Verhagen op voor de ver eniging. Toen wist hij zijn hoorders ongemeen te boeien met een cause rie over de zeesleepvaart. Er was toen echter spijtig genoeg maar een geringe opkomst. Wij wekken dit maal de leden (en niet-leden) van de vereniging op dinsdagavond present te zijn. Voor deze vergadering van de Culturele Vereniging is eer. huis aan huls-schrijven verspreid, waai In alle bijzonderheden staan vermeld. OOSTERLAND Causerie over kleuters voor vrouwenvereniging Op de gewone veertiendaagse ver gadering van de chr. vrouwenver eniging „Martha" welke vorige week werd gehouden onder leiding van de presidente, mevr. Groenewegen- rans, in het Herv. Verenigingsge bouw, trad als spreekster op mevr. Keiling uit Noordgouwe. Aan de hand van enige series kleurige dia's wei-den aspecten uit het kleuterle- ven belicht, in hoofdzaak de ontwik keling van het tekenen. Zeer aardig was het om de ontwikkeling te zien in het prille leven, en hoe reeds vroeg de begaafdsten kunnen worden onderkend. Vooral de tekeningen en schetsjes die mensen of dieren voor moesten stellen waren alleraardigst. Met behulp hiervan is het o.m. mo gelijk de karakters van de onder scheiden kleuters te onderscheiden. Op deskundige wijze gaf de spr. een leerzame toelichting op deze vaak moeilijke materie. Ten slotte dankte de presidente mevr. Keiling hartelijk voor de mooie en genoegelijke cau serie en bood haar namens de ver eniging een surprise aan. Mevrouw Greenewegen sloot met dankgebed deze geslaagde vergadering. De Verenigde Staten hebben eind vorige week officieel de beslissing van de arbitragecommissie van de GATT inzake de „kippenoorlog" tus- s ende Verenigde Staten en de ge meenschappelijke mar'kt aanvaard. AMSTERDAM. Naar het A.N.P. verneemt heeft dé Amsterdamse justitie een nieuw onderzoek gelast tegen de onbekende Nederlander, die in 1944 het gezin van Otto Frank en vier andere Joden heeft verraden aan de Sicherheitsdienst. Leerlingen van een lagere school in New York brengen door blazen een opgehangen papieren „sculptuur" in beweging. Dit was één van de 700 voorwerpen op een tentoonstelling van kunstvoorwerpen, die door leerlingen van de lagere scholen waren vervaardigd. Kunst is een leervak, waarbij de leerlingen waardering voor de kunst en zelfiverkzaamheid worden bijge bracht. PREDIKBEURTEN Ger. Gemeenten in Nederland NIEUWERKERK. Woensdag 27 november, dankdag: 9.45, 2.30 en 6.30 uur ds. H. Ligtenberg. Vrijdag 29 november: 2.45 uur, huw.bev. ds. F. Mallan, 's avonds 7 uur ds. F. Mallan. KERKNIEUWS Néd. Herv. Kerk Beroepen te Dresden (Ontario, (Ca nada): dr. L. Praamsma, Grand-Ra- pids (vjh. te Groningen). Aangenomen naar Poortugaai: D. T. Los, voorg. Vrijz. Herv. te Delft; naar Rotterdam-Vreewijk (5e pred. pl.) (voor het Zuiderziekenhuis) (toez.): K. H. Meijer, Soest; naar Overveen: F. H. Veenhuizen, Goor; naar Vreeswijk: S. E. Wesbonk, dir. v.h. ger. centr. voor geestelijk en maatsch. werk in Friesland, te Leeu warden, die bedankte voor Vlagt- we'dde er. voor Wijckel. Evang Luth. Kerk Drietal te Gorinchem: J. Blase, Dordrecht, H. J. A. Haan, Leiden en dr. H. J. Jaanus, Rotterdam. Beroepen te Bussum: J. P. Boen dermaker, 1.1. pred. te Eindhoven. Ger. Gemeenten Beroepen ite St. Catharines (Ont., Canada)W. C. Lamain, Grand-Ra- pids (Mich., U.S.A.), v.h. Rijssen; te Lethbridge (Alberta, Canada): M. Heerschap, Palterson (N.J.,U.S.A.), v.'h. Borssele. Bedankt voor Bradford (Ontario, Canada): A. Vergunst, Rotterdam-C. Flitsen uit het buitenland VATICAANSTAD. Op het Vati caanse concilie is met grote meer derheid het gehele liturgie-schema aanvaard. Vorige week waren de hoofdstukken van dit schema stuk voor stuk aangenomen. PARIJS. President de Gaulle is vrijdag 73 jaar geworden. Evenals voorgaande jaren bleven officiële plechtigheden op verzoek van het Franse staatshoofd achterwege. VILLEFRANCE. De 32-jarige Franse duiker Pierre Graves heeft twee records 'gebroken door ruim een uur op een diepte van 100 meter onder water te blijven en daarna 't drukverschil in iets meer dan drie uur, tienmaal zo snel als normaal, te overbruggen. CUXHAVEN. Het lichtschip „Elbe 2" in de monding van de Elbe is in de nacht tijdens een zware storm door een ruim 6700 ton metend'Frans schip geramd. Het zwaar beschadig de lichtschip moest naar Cuxhaven worden gesleept. COLOMBO. De 33-jarige Rajeswari Sivasam'boe van Ceylon heeft zelf moord gepleegd door zich met kero sine te overgieten en zich daarna in brand te steken. Zij deed dit nadat zij van een sterrenwichelaar had ge hoord, dat haar man spoedig zou sterven. SAIGON. De Zuidvietnamese mi litaire revolutionaire raad heeft 31 hoge officieren van hun post onthe ven en voor onbepaalde tijd met verlof gezonden, met inhouding van salaris. NEW YORK. Tijdens een korte bijeenkomst op het hoofdkwartier der Verenigde Naties heeft de ont wapeningscommissie van 18 landen besloten 'haar onderhandelingen op 21 januari in Genève te hervatten. MEXICO-CITY. Van 8 tot 20 de cember zal in Mexico-City een con ferentie worden gehouden van de commissie voor wereldzending en evangelisatie van de Wereldraad van Kerken. IIANNOVER. De Duitse vrouwen arts dr. Axel Dohrn is door de twee de grote strafkamer van de arron dissementsrechtbank in Hannover tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het toebrengen van lichamelijk letsel (sterilisatie van vrouwen) in 40 gevallen. BERLIJN. De Sowjet-Unie heeft de verklaring van de westelijke'ge- allieerden dat zij de voorschriften voor hun konvooien tussen Berlijn en wesl-Duitsland zelf vaststellen van de hand gewezen, aldus gealli eerde autoriteiten in Berlijn. BERN. Uit China, India, Roeme nië en Zuid-Slavië zijn in totaal zes miljoen diepvrieskikkerbillen onder weg naar Zwitserland, tezamen een gewicht van 50 ton. om de Zwitserse lekkerbekken met Kerstmis te kun nen vergasten op wat zij een deli catesse vinden. Aiiti-mazelenvacciii voor het eerst toegepast DELFT, 23-11. De Delftse huisarts dr. H. I. de Wit heeft voor het eerst in Nederland een anti-mazelenvac- cinatie toegepast. In 'het gezin van één van zijn pa tiënten was namelijk mazelen uitge broken. Hoewel dit op zichzelf een vrij onschuldige ziekte is, zijn daar aan wel gevaren verbonden voor mensen met bepaalde afwijkingen. Daar 'het achtjarige zusje van het mazelenpatiëntje een afwijking heeft die het wenselijk maakt, dat zij geen mazelen krijgt, stond dr. de Wit voor de opgave te voorkomen, dat zij met deze ziekte zou worden be smet. Hij was ervan op de hoogte, dat 'bij een Amerikaanse farmaceu tische industrie in Haarlem één am pul anti-mazelen vaccin aanwezig was, de enige in Nederland. Hij stel de zich onmiddellijk telefonisch met het bedrijf in verbinding en onmid dellijk werd de ampul naar Delft overgebracht, waarna het vaccin aan het meisje werd toegediend. Het vaccin, dat in Amerika al reeds op grote schaal en met veel succes toe gepast wordt, geeft onmiddellijk een absolute immuniteit, terwijl er geen risico aan is verbonden. FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK „Luister eens, vader, ilc heb een huisje ira Eeldenwolde, vlak bij het Paterswoldse meer. Het zit midden in een bosje, zeker wel een paar honderd meter van 'de weg. Riet en iik zijn er van de zomer een paar weekeinden 'geweest. Er is een bed, een koöktoestel, water, kortom, een zékere comfort. Als u daar nu eens voorlopig heenging? In afwachting van wat de arad'eren gaan doen. Op de fiets is het zo ver niet hier van daan. U zit daar tamelijk veilig1. Het bos i's afgerasterd. Mijn vader heeft het indertijd, gekooht om 'er de va kanties door te brengen. Hij was een liefhebber van 'de raatuur en vis te graag". De oudere man keek hem naden kend aan. „En als het mis gaat? Als de Duitsers razzia's gaan houden en ze 'komen hier? En ze vinden me niet?" „Dan zeggen we met een staal ge zicht, dat iui bent weggegaan om zich te melden en dat we daarna niet'.g meer van u vernomen heb ben". „Ja, ma'ar dat ii!g een leugen", weerlegde d'e majoor. „Dat heeft nog niet eens. Overi gens, dn -deze tijd moet je niet zo nauw 'kijken, vader. Of voelt o cr wat voor zich te melden? Met met vooruitzicht de rest van de oorlog in, een krijgsgevangenkamp terecht ie kernen, ergens in Duitsland?" „Natuurlijk niet. Maar ik heb als officier mijn woord gegeven...." „Aan wie? Aan de Duitsera? Of aan onze koningin?" Hij haalde zijn sOhouderg op.* „U moet natuurlijk zelf beslissen. Samen met moeder. Maar ik meen, dat dit onder 'deze omstandigheden de beste ollossing is. En Riet d'enkt er net zo over". Na enige tijd antwoordde van Beusékom. „We zullen 'het rustig overleggen. En alle 'konsekweraties, die er aan vast zitten, 'bekijken. I'k houd' niiet van dlat zogenaamde on derduiken. Ilc ben een man van recht door zee". Arie knikte. „Dat valt to prijzen, vader, maar dat wist ilc al lang. Evenwel, recht door zee 'betekent op dit ogenblik de kortste weg naar de gevangenis. Doe het .en u zit in tijd van ja en nee achter slot en gren del". Om half negen 's avonds zebte ma joor van Beusokom zijn fiets achter het huis van Arie en Riiet, stapte naar binnen en zei gelaten: „Als je me de weg wilt wijzen, Arie. Ik heb besloten je aanbod te aanvaarden. Ik hoop, dat ik in deze juist beslist héb". Drie wéken na het vertrek van zijn schoonvader hoorde Arie op een vroege morgen van Bcp, dat de Duitsers in de nachtelijke uren aan gebeld hadden. Het ging natuurlijk om paps, vertelde Bep. Moeder had zich heel goed gehouden en verteld, dat haai* man al dagen geleden vertrekken was om zich te melden en dat men daarna niets meer van hem had gehoord. Ze waren heel correct opgetreden, maar hadden toch het hele huis onderzocht, ook die kamera van de kinderen. En iedereen hadden ze ondervraagd. „Nou", besloot Bep met een droog gezicht, „Wij wéten toch niet beter, of vader heeft zich igemeld? Dat hebben we dan ook gezegd. Alle maal. Erafim ze hebben nog eens hier en daar gekeken en een was zelfs zo voorkomend om moeder dat hij na de razzia wel voor de overlast. Daarna gingen ze weer. Nauwelijks sliepen we, of er werd weer gebeld. Het was hétzelfde stel letje. Ze 'hadden ergens in huis wat verloren, beweerden ze en toen be gon 'het gezoek weer van voren af aan. Wat een mop, he? Dachten na tuurlijk, dat paps hier of daar wel ergens opgeborgen had gezeten en d'a thij na de razzia wel voor de draad zou zijn 'gekomen. In de hoop, dat ze hem nu te pakken konden krijgen. Maar lauw met de pook. Het begon al licht te worden, toen ze voor de tweede keer er vandoor gingen. Wat denk je. zwager, zou den ze vannacht weer komen? Het is weer eens wat anders". Riet schudde haar hoofd. „Was moeke niet verschrikkelijk zenuw achtig? Was ze niet bang?" Bep lachte. „Welnee, waarom? Ze moesten ons toch niet hebben? Ik had in tijd van ja en nee een ki mono omgeslagen. En Cornel is moest met ze mee door het hele huis. Zou den ze hem niet kunnen oppikken? Als gijzelaar?" „Ivom nu, die jongen is pas 17". „Dr' was cén zo'n griezelige vent bij, die 'keek aldoor naar me. Ik bleef maar dicht bij moeke staan". „Als je bang bent, mag je 's nachts wel bier komen", opporde Riet. „En moeke dan? Die zeker alleen laten met de jongens? Ik zou me schamen. Ik ben toch zeker do oud ste thuis? Nou dan?" (Wordt vervolgd!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2