t Stoffelijk overschot van president Kennedy wordt vandaag bijgezet r John F. Kennedy DE ZIERIKZEESCHE COURANT DROEVE DAG VOOR DE WERELD Lyndon B. Johnson, de nieuwe president Wrede dood overviel Kennedy in Dallas Rond de dood van president Kennedy ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! Maatulug 25 november 1963 120e jaargang No. 19486 WAARIN OPGENOMEN <6DAMIE EN ADMINISTRATIE: lannewekker. .1, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Nieuwe industrievestiging te Zierikzee WASHINGTON, 24-11. - Het stoffelijk overschot van de zo wreed vermoorde president John Fitzgerald Kennedy, pre sident van de Verenigde Staten, is zon dag overgebracht van het Witte Huis naar de rotonde van het Capitool, waar hij in een gesloten kist staat opgebaard tot heden-maandagmiddag 5 uur (Ned. tijd). Dan wordt het stoffelijk overschot overgebracht naar de St. Mattheus-ka- thedraal, waar de uitvaartplechtigheid plaatsvindt. Nadien begint de plechtige hijzetting op het kerkhof van Arlington, waar vele Amerikaanse oud - strijders hun laatste rustplaats hebben. Langs de roete, waar nauwelijks drie jaar geleden de triomfkreten weerklon ken na de inhuldiging van president Kennedy, dreunden zondag omfloerste trommen, die de affuit voorafgingen met het stoffelijk overschot van de 46- jarige president, om wie vrijwel de ge hele wereld rouwt, maar inzonderheid de Ver. Staten, dat gedompeld werd in diepe, waarachtige rouw om het verlies van deze eminente mens en leider. Nederlands vorstenpaar hetuigt deelneming DEN HAAG, 23-11. H.M. de Ko- ningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben een telegram van deelneming met het overlijden van president Kennedy gezonden aan de huidige president van de Verenigde Staten, Lyndon B. Johnson. Tavens hebben H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en Pi-inses Beatrix een telegram aan mevrouw Kennedy, de weduwe van de overle den president gezonden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De beste spiegel is een oude t vriend. Duizenden mensen hadden zich langs de drie kilometer lange route geschaard. Zwijgend lieten zij de lange stoet aan zich voorbij gaan. Het begin van de stoet werd ge vormd door een detachement van d'e gemeentepolitie van Washington en de commandant van het militaire district. Daarachter kwamen ver scheidene detachementen van leger, marine en luchtmacht. De affuit werd voorafgegaan door een vaan- delwacht en - naar eeuwenoude mi litaire traditie - door een ruiceloos paard met rijlaarzen ondersteboven in de stijgbeugels. Achter een matroos van de Amerikaanse marine, die het persoonlijke vaandel van de pre sident droeg, reed de volgauto met mevrouw Kennedy en haar kinderen Caroline en John. De kinderen Zaterdagmorgen heeft mevrouw Kennedy de kinderen verteld dat hun vader dood is. Zij hadden de nacht doorgebracht 'bij hun groot moeder. John Fitzgerald junior wordt vandaag drie jaar. Zijn zusje Choline wordt woensdag zes jaar. President Johnson reed in dezelfde auto als mevrouw Kennedy en de kinderen. In de stoet bevonden zich ook de naaste familieleden en per soonlijke vrienden van de familie Kennedy. Bij aankomst op 'het Capitool weerklonken er 21 saluutschoten. Terwijl de (tatert van het caisson werd getild speelde een militaire kapel het „Hail to the Chief". Onder trom geroffel en trompetgeschal werd de kist naar de grote rotonde gedragen en op de 'katafalk geplaatst. Stoet langs baar Daarna begon het défilé, waar voor vele Amerikanen zich uren te voren al in een kilometers lange rij hadden opgesteld.- Tot^ vanmorgen elf uur (17 uur Nederlandse tijd) konden de Amerikanen hun ver moorde president de laatste eer be wijzen. Zij konden hem niet meer zien. De kist met het stoffelijk over- sdhot bleef gesloten. Om twaalf uur is het lijk van de president naar de St. Mattheuska- thedraal gebracht, waar om twaalf uur (Amerikaanse tijd) de plechtige uitvaartdienst, gecelebreerd' door '-a'-dinaal Cushing, zal beginnen. Afvaardiging Mevrouw Kennedy heeft de Ierse regering gevraagd of een eenheid van het Ierse leger aanwezig kan zijn bij de uitvaart van president Kennedy. De Amerikaanse ambas sadeur bracht het verzoek over dat onmiddellijk werd ingewilligd. En kele uren later vertrokken dertig cadetten van de militaire academie van Curragh Camp naar New York. Zij reisden in hetzelfde vliegtuig als president Eamon de Valera en de Tcrse minister van buitenlandse za ken. WASHINGTON, 23-11. Lyndon B. J< hnson die vrijdagavond, na het overlijden van Kennedy, terstond in Ballas de ambtseed als president af gelegd heeft, is sedert de Ameri kaanse burgeroorlog van een eeuw geleden tussen de noordelijke en de zuidelijke staten de eerste politicus van zuidelijke afkomst - Texas - die Ingezonden mededeling VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 1145 SIMCA DEALERS! Automobielbedrijf Fa. W. GILIJAMSE Renesse, Tel. 01116-370 het presidentschap van de Verenig de Staten bekleedt. De laatste zui derling voor hem die president was van de Verenigde Staten, van 1849 tct 1850, was de uit Virginia afkom- s'ige Zachary Taylor. De thans 55-jarige Johnson werd, toen hij drie jaar geleden op de de mocratische conventie als „koppel- genoot" van Kennedy tot kandidaat voor het vice-presidentschap werd aangewezen, beschouwd als een waarborg van matiging en ondervin ding naast de jeugdige leeftijd van de prcsidentschaps-kandidaat Ken nedy die veel kiezers misschien had kunnen afschrikken. Van bepaalde zijde is van Johnson dikwijls gezegd dat hjj als beharti ger van de oliebelangen van Texas in het congres optrad. Opgemerkt werd dat in feite pas na de oorlog, toen Johnsons politieke positie ge vestigd was, de olie een rol van es sentieel belang in de economie van Texas ging spelen. De „New Deal" van Roosevelt is door Johnson in het congres loyaal gesteund cndan'ks de protesten hier tegen in Texas, zijn in wezen con servatieve staat van herkomst. De ongeveer cen-meter-negcntig lange Johnson laat zijn Texas-af- komst blijken door breedgerande cowboy-hoeden te dragen bij zijn costuums van dure snit. Hij was, op 49-jarige leeftijd, de jongste leider van de democratische meerderheid in de senaat die dit college ooit ge kend heeft. In 1955 kreeg hij een ernstige hartaanval waardoor hij ge noopt werd het iets kalmer aan te doen. Hij is van nature een vredestich ter. die liever praat dan vecht, en naar anderen weet te luisteren voor dat hij zelf zijn mening geeft. Hij heeft eens gezegd: „Elke ezel kan een staldeur intrappen maar er is een goede timmerman voor nodig om er een te maken". Kennedy's laatste dag DALLAS, 22-11. President Kenne dy verliet vrijdagochtend om kwart voor negen zijn hotel in Fort Wórth. Zonder hoed of jas liep hij door de motregen naar een parkeerplaats, waar talrijke leden van de demo cratische partij stonden die geen toe gangskaart hadden kunnen krijgen voor de vergadering die even later, in het hotel zou beginnen. Hij praat te wat met hen. Om 9 uur begon de bijeenkomst in het hotel. De presi dent en zijn vrouw kregen ieder een paar cowboyglazen en de president ook nog een grote cowboyhoed. Hij wilde hem niet opzetten. „Dat komt maandag wel, als ik op het Witte Huis terug ben", zei hij schertsend. Om half elf reden de president en zijn vrouw naar een nabijgelegen luchtmachtbasis voor de korte vlucht naar Dallas. Op weg naar een luncbbij eenkomst tijdens welke hij een toespraak zou houden, is hij daar vermoord. Hij had die toespraak willen besluiten met een aanhaling uit Psalm 127: „Als de Heer de stad niet bewaart, dan waakt de wachter tevergeefs". In 100 jaar 3 vermoorde presidenten WASHINGTON, 22-11. In de afge lopen honderd jaar zijn drie Ame rikaanse presidenten doodgeschoten en op een aantal andere zijn aansla gen gepleegd. President Abraham Lincoln werd op 14 april 1865 in een schouwburg in Washington door een kogel van een tegenstander uit de zuidelijke staten getroffen. Hij stierf de vol gende dag. President James Garfield werd op 2 juli 1881 in Washington neerge schoten en stierf op 19 september van dat jaar. President William McKinley werd op 6 september 1901 in Buffalo New York door een kogel gewonden stierf op 14 september. Familie Kennedy reeds vaak getroffen WASHINGTON, 23-11. De rijke en machtige familie Kennedy is vaak door zware slagen getroffen. Joseph Kennedy, de oudste broer van de president, verdween, toen 'hij in 1944 als marinepiloot een vlucht maakte van Engelartd naar het vasteland van Europa. Een maand later sneu velde de markies van Hartington, de man van een zuster van de president in Frankrijk. Deze zuster. Kathleen Kennedy, kwam in 1948 bij een vliegtuigongeluk om het leven. In augustus van dit jaar stierf het zoontje van de vermoorde president, dat Patrick Bouvier heette. Het kind werd te vroeg geboren. Het over leed, twee dagen oud, aan een ziekte van de ademhalingswegen. Daarvoor had Jacqueline Kennedy al twee maal een miskraam gehad. Rosemary, een andere zuster van de president, heeft jaren vertoefd in een gesticht voor geestelijk onvol- waardigen. In december 1961 kreeg Joseph Kennedy, vader van de pre sident en hoofd van de familie, een beroerte. Ilij kan nog steeds niet ge woon praten en kan niet lopen. John F. Kennedy - de zo wreed vermoorde president van de V. S. - werd op 8 november 1960 tot presi dent der V.S. gekozen. Zijn republi keinse tegenstander was Richard Nixon. In zijn inaugurele rede in januari 1961 deed de nieuwe president een beroep op zyn landgenoten en de mensen in de gehele wereld geza menlijk te strijden tegen „de ge meenschappelijke vijanden van de mens - tirannie, armoede, ziekte en oorlog". In de eerste honderd dagen van zijn bewind, een kritieke periode voor elke nieuwe regering, zond hij naar het congres een program van federale hulp aan het onderwijs en verscheidene voorstellen ter stimu lering van de economie. Tijdens zijn presidentschap streef de hij naar belastingverlaging, hulp aan gebieden die door industriële veranderingen economisch in moei lijkheden waren gekomen, een uit gebreid woningbouwprogram en me dische zorg voor bejaarden. De president ijverde voor de bur gerlijke rechten van de neger min derheid. In zijn buitenlandse politiek stuur de hij zijn land door een der ernstige crises toen hij in oktober van het vorig jaar met grote beslistheid op trad tegen de installatie van Russi sche raketten op Cuba. De wereld bevond zich korte tijd aan de rand van een oorlog maar de Russen stemden er, na een persoonlijke uit wisseling van boodschappen tussen Kennedy en premier Ohroesjtsjef, in toe de raketten uit Cuba terug te trekken. WASHINGTON, 23-11. Een ge schokte en met droefheid geslagen nalie begon zaterdag haar laatste ccrbewqs te brengen aan president Kennedy, die vrqdag in Dallas, in de slaat Texas, door de kogel van een moordenaar dodelijk werd ge wend. Dc dood overviel de president, leen hU in een stoet auto's reed van het vliegveld van Dallas, op weg nair het centrum der stad waar liy een verkiezingsrede zou houden. De president zal in een open öuto Spanningen verminderen Kennedy, die een der jongste pre sidenten der V.S. was, zette de Ame rikaanse pogingen om de spanning in Berlijn te verminderen voort, streefde naar een neutraal en onaf hankelijk Laos en riep herhaalde lijk op tot een doeltreffend verdrag waarbij kernproeven zouden worden verboden. •Tij dens zijn 'bewind kwam het be perkte kernstopverdrag tot stand dat deze zomer in Moskou werd gete kend en .waarbij alle kernproeven behalve de ondergrondse werden verboden. Hij zag dit als onderdeel van een algemeen ontwapeningsver drag dat hij als het voornaamste doel beschouwde. Een van "zijn eerste daden als prey sident was zijn overleg met Ohroesjt sjef in Wenen, dat deel uitmaakte van zijn streven om de spanning in de wereld te verminderen.. Hij stichtte een vredeskorps van Amerikaanse vrijwilligers - technici en instructeurs - die thans in de ontwikkelingslanden werken. Van hem is ook een program voor eco nomische en sociale vooruitgang in Latijns-Amerika afkomstig, dat in 1961 op een conferentie in Uruguay werd goedgekeurd. Kennedy trad in 1953 in het hu welijk met Jacqueline Bouvier. In 1957 werd Caroline geboren en in 1960 hun zoon Jdhn. Een derde kind stierf kort nadat het in augustus van dit jaar voortijdig was geboren. De familie Kennedy is afkomstig uit Ierland. Johnson: „Ik zal doen wat ik kan" naast gouverneur John Connally van Texas, toen bij de inrit van een tun nel drie schoten weerklonken. Twee ervan troffen de president, in het hoofd en in 'de nek. Het derde schot verwondde gouverneur Connally. Diens toestand was volgens de laat ste berichten „goed". Even hield, na het gebeurde, de stoet stil, om vervolgens met hals brekend1 esnel'hei'd naar het Park- land-ziekenhuis te rijden. De presi dent werd het ziekenhuis binnenge dragen, doch een half uur later was hij overleden. Zuidwestelijke wind Veranderlijke 'bewolking met plaat selijk enkele buienmatige tot krach tige, aan de kust af en toe harde zuidwestelijke wind; iets kouder. 26 nov. Zon op 8.17, onder 16.37. Maan op 14.58, onder 1.35. Volle maan: 1 dec. te 0.55. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 26 nov. 10.16 v.m. 23.15 mm. BROUWERSHAVEN 26 nov. 10.14 v.m. 22.54 n.m. Doodtij: 26 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde bevond zich ten noordwesten van Ierland een diepe depressie, die voortdurend zachte lucht naar west-Europa voer de. Eén nandstoring ervan trok van daag over ons land vergezeld van regen. Achter de storing ral morgen met zuidwestelijke winden iet® kou dere lucht worden aangevoerd. De windkracht is daarbij nog vrij groot, terwijl de kans op enkele 'buien aan wezig blijft. Een hogedrufcgebied dat van Noorwegen naar Rusland trok ■brengt fin Scandinavië strenge vorst. In het zuiden van Scandinavië viel veel sneeuw. De 'kou wint momen teel echter 'geen terrein. BERLIJN. Het plein voor het Westberlijnse stadhuis zal naar de overleden Amerikaanse president worden genoemd. iDt zal maandag officieel gebeuren tijdens een mas sa-bijeenkomst. HYANNIS PORT. De vader van de vermoorde president is in de loop van zaterdag door een van zijn zoons, senator Edward Kennedy, op de hoogte gebracht van de dood van zijn zoon John. Het is niet bekend hoe Joseph Kennedy op het bericht reageerdé. To enhem het tragische nieuws werd meegedeeld, bevond een arts uit Boston zich aan zijn ziekbed. HYANIIS PORT. Mevrouw Rose Kennedy, moeder van de vermoorde president, woonde zaterdagochtend twee missen bij in de R.K. kerk van Hyannis Port in de staat Massachu setts, waar de familie ennedy een buitenverblijf bezit. Mevr. Rose Kennedy zal vandaag meegaan in de 9toet naar de begraafplaats Arling ton. Nog minder dan zes uur daarna, bracht het blauw- en zilverkleurige vliegtuig van president Kennedy het stoffelijk overschot naar 'de lucht basis Andrews, nabij Washington. O cfk de diepbedroefde Jacqueline reisde met di't toestel. Van hdt vliegveld werd het lijk overgebracht naar het ziekenhuis der Amerikaanse marine in Bethesda, aan de buitenrand der hoofdstad. Mevrouw Kennedy bracht daar eveneens de nadht door. Kcrt voor het vliegtuig uit Dallas was vertrokken, werd vice-president Johnson reeds als opvolger van de vermoorde president beëdigd. Over het algemeen verwacht men, dat hy de I(jn van zyn voorganger in diens pogingen tot vermindering van de internationale spanning en het doen afnemen van de koude oorlog zal doortrekken. De nieuwe president beloofde „zijn best te zullen doen". „Dat is alles wat i'k kan doen. Ik vraag om uw en God's hulp", zo zei hij bij aan komst op de luchtbasis Andrews. Reeds kort daarna ontving hij in het Witte Huis de democratische en republikeinse leiders van beide hui zen van het. congres, die hem zijn volledige medewerking toezegden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1