PARADE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister Andriessen in Tweede Kamer over lonen en prijzen Nieuw eiland bij IJsland KONGO BREEKT MET MOSKOU Het N.V.V. en de prijsstijgingen origineel tapijt GEBRS. THIEN Toneelvoorstellingen in kader van koninkrijksherdenking Rol van Silberbauer De vluchtelingen Russen schoten bij grens Perzisch vliegtuig neer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HH Vrijdag 22 november 1963 120e jaargang No. 19485 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewalcker. '1, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer Dienst Gemeentewerken in Gasbedrijf j Er zijn ook prijsverlagingen Kanselier Erliard in Parijs DEN HAAG, 21-11. By de begro tingsbehandeling heeft minister An driessen donderdagmiddag in de Tweede Kamer gezegd, dat het con juncturele beleid zich afspeelt op een wereldzee en niet op een bin nenzee, alsook dat ons land, struc tureel gesproken, in een „club van snelle groeiers zit", stelde de minis ter, dat by het beïnvloeden van de economische groei beide trekpaar- REYKJAVIK, 22-11. Het nieuwe eiland, dat zich vorige week na een onderzeese vulkanische uitbarsting nabij de zuidkust van IJsland heeft gevormd, heeft thans een lengte van 700 meter bereikt, en een hoogte van 70 meter. De groei is nog niet tot staan ge komen. daar de eruptie nog voort duurt. Donderdag werden nog brok ken lava tot een hoogte van 600 me ter uitgebraakt. LEOPOLDSTAD, 21-11. Het Kon golese kabinet heeft donderdag be sloten de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie te verbreken. De Kongolese autoriteiten hebben dit bericht tot dusverre niet offici eel bevestigd. Hot Kongolese kabinet heeft woensdagavond langdurig de zaak van de twee dinsdag gearresteerde Scwjet-Russisdhe diplomaten be sproken. Deze diplomaten zouden tegen de Kc-ngolese regering gerich te documenten bij zioh hebben ge had. De Kongolese ministers zouden ten aanzien vani schorsing of Ver breking van de betrekkingen met de Sovjet-Unie verdeeld zijn. De bijeenkomst was even. voor midder- raeht afgelopen. Het N.V.V. zal niet aarzelen nieu we looneisen te stellen indien de huidige, cp de komende loonsverho ging voortiillopende prijsstijgingen daartoe aanleiding geven. Alle bjj het N.V.V. aangesloten organisaties hebben het advies gekregen, in de nieuw af te sluiten c.a.o.'s een open- hreekclausule op te nemen waarvan de bonden gebruik moeten maken zodra het prijspeil een nog nader te bcpa'en grens overschrijdt. Het N.V.V. is van oordeel' dat de vakbeweging, wegens 'het ontbreken van invloed op het prijspolitieke tmrein, tegen de huidige ontwikke- l'-'g maar m'et één wapen van zich kan afslaan en wel door het stellen van nieuwe looneisen. In de 'bonds- b'aden van de N.V.V.-organisatie srbirijft da vice-voorzibter van het N.V.V, de heer A. H. Kloos, dat het N V.V. de minister van economische zaken heeft aangekondigd niet te zullen aarzelen „dit wapen in een d— gelijk geval te zullen hanteren, c-i'c ?1 kan df't het einde betekenen van het tot nu toe gevoerde loon- en prijsbeleid. ..RAAD VOOR DE RECREATIE" DEN HAAG, 21-11, Minister Bot (enderwijs, kunsten en wetenschap pen) overweegt de instelling van een „raad voor de recreatie". Da bewindsman heeft dit de Twee de Kamer meegedeeld. Op 'het de partment word't een nieuwe sport- r'rt voorbereid, waarin aan de ahnd van de in 1964 te verzamelen gegevens getracht zal worden de te korten en de behoeften op het ter rain van de lichamelijke vorming en de spert zo reëel mogelijk te bena chten. De snortnota zal een globale brherttenpeiling omvatten, dii<e de m: gelijkheid moet bieden om op termijn het beleid uit te stip pelen. Thans vindt een inventarisatie plaats, evenals zulks ooH in 1959 en rt 1961 het geval was, van de in ons land aanwezige gymnastiekza len en andere sportaccomodaties naar de situatie van per 1 septem ber jongstleden. nnn-PETTF.RT.ANn. Er heeft zich in H? Ho°ksche Waard een „Gemeen schap brugverbinding Oude Maas" gevormd, die zich tot laak heeft ge steld door overleg met de bevoegde instanties op zeer korte termijn een nieuwe brugverbinding over de Oude Maas Ie bevorderen. is 6 procent exportstij ging nodig. De teringen, centraal gezien moeten worden. Voor 4 procent economische groei ic 6 procent exportstijging, nodig. De loonstijging zal zonder twijfel de export bemoeilijkten. Voor 4 procent economische groei is 8 procent stij ging van de industriële investering nodiig. Volgend jaar zal een kwali tatieve exportstijgang nodig zijn. Da lende winsten en vankrapping van de liquiditeit door een slechtere be talingsbalans vormen tegenwerken de factoren voor een stijging van investeringen. De loonstijging kan hier en daar diepte-investeringen bevorderen, doch deze geschieden toch al wegens schaarste op de ar beidsmarkt. Indien men bedenkt, dat voor de in gang zijnde loongolf f 3 miljard van de f 4 miljard te verwachten groei nodig is, dan is daarmee de situatie getekend. De loongolf mag niet tot spiraalwerking leiden en dus „mag Nederland de rug niet bukken voor het haasje-over-spel van lonen en pryzen". De minister wil niets weten van een kortademig en krampachtig be leid op korte termijn. Prognoses Hij overschatte de prognoses op middellange termijn niet, doch blijft zeker niet pessimistisch over een toekomstige 'groei met 4 procent per jaar. Dit gebrek aan pessimisme grondde hij mede op de groei van de hoeveelheid 'kapitaal tussen 1952 en 1962 met 60 procent per hoofd van de werkende bevolking. Niet aanpraten Ten aanzien van het prijsbeleid zei de minister, dat tot 1 januari. 1964 niet op 'loonstijgingen mag wor den vooruitgelopen. De tot dusver opgetreden prijs stijging met 3 punten sinds decem ber 1962 wasvooi'zien. De prijsver hoging van enkele artikelen als ge volg van de beweging op de wereld markt vond spr. redelijk. „Er is al tijd' wel -beweging in de prijzen. We moeten elkaar de prijsstijging niet aanpraten", zo meende minister An driessen. „Er zijn ook prijsdalingen van 10 a 15 procent geweest Als de 'kroketj es overigens 'in de ene straalt duurder worden, gaat men naar een andere straat, waar ze neg een 'kwartje kosten. „Ongemotiveer de stijgingen moeten med'e door ver steviging van de concurrentie on mogelijk worden. Ingezonden mededeling 130 cm breed: f. 31.90 per strekkende meter (naadloos van plint tot plint) -<-98.50 per strekkende meter Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De mens is geboren om de APPELMART 24 TEL. 2604 Het bezoek van de Westduitse bondskanselier prof. Erliard aan Parijs: de aankomst op het Oost-station in de Franse hoofdstad, waar Erhard werd opgewacht door de Franse premier Pompidou. De opname werd gemaakt tijdens het spelen van de beide volksliederen. Gemeenteraad Zierikzee Debat over de sehoolmelk-subsidie ZIERIKZEE, 21-11. Enkele be woners van de Vissersdyk en de Scheepstimmersdük hebben in een - vreemd genoeg anoniem - schryvcn, zich gericht tot het college van b. en w. Zo bleek uit de ingekomen stukken op de donderdagavond ge houden raadsvergadering, onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dyckmeester. In bedoeld schryven wordt de wenselijkheid naar voren gebracht tot het plaatsen van een wachthuisje voor de bus passagiers van de R.T.M. De heer bij de Vaate onderstreep te de wenselijkheid van het plaatsen van een dusdanig huisje, daar er bij het Sas geen waohtgelgeenheid as. Het aantal inwoners van de nieuw bouwwijk. neemt toe en er bestaat dus aan een abri een reële behoefte. De voorzitter zegde toe cp de nood zaak de aandacht te zullen vestigen bij de vervoersmaatschappij, „hoe wel ds R.T.M. niet overloopt van co- operatie". Hij herinnerde er nog aan d it de abri -bij de gasfabriek des tijds tot stand is gekomen dank zij de Kon. Zeelandia N.V. De heer Doeleman vond een in de ideeënbus gedane suggestie een stadsbus te laten rijden voor bezoek aan het Zweedse Rode Kruis zieken huis, niet onaardig en nuttig. Hij vroeg b. en w. de idee in ernstige overweging te willen nemen, daar het ziekenhuis, met name voor oude re mensen, In de wintertijd -moeilijk bereikbaar is. De voorzitter meende dat de afstand naar het ziekenhuis meer een „psychologische, dan een werkelijke afstand is". In Zierikzee denkt men: „buiten de wallen is ver". Overigens was spr. er zeker van dat een dergelijke dienst niet uitgaan kan van de gemeente. Maar de idee zal nog nader worden beke ken. Het carillon De heer Doeleman bekritiseerde verder de half- en heel-uurslag van het carillon, die niet uit elkaar zijn te houden. Een doffere slag is no dig. „Ik vind dit onwaardig tegen over het voorspel", aldus spr. Mr, Keuning viel hem daarin bij. Do voorzitter zeide dat men voor de tijdsindrkatie. niet meer zo afgaat op het carillon als vroeger. Hij zegde echter 'toe de zaak nader te zullen bezien en meende dat verandering niet moeilijk zal zijn. Een ander idee uit de bus, nl. over te gaan tot aan koop van het pand hoek Hoge Mo- lenstraat-St. Joostmeet in verband mot verbetering van de verkeerssi tuatie, vond bijval van de heer Fen- nema. Wethouder Koevoets deelde mede, dat met de eigenaar inmiddels overeenstemming is 'bereikt. Het wachten is op de schriftelijke beves tiging, waarna de gemeente het pand kan overnemen. Een ander idee, nl. witte kentekens aan te brengen aan ti cttoirs e.d. i.v.m. de vereiste par- kcerafstand van hoeken, werd ge steund door de heer Doeleman, die meende dat vele processen-verbaal vallen voor deze specifieke parkeer- overtredingen, iets wat de voorzitter bestreed. De politie wordt juist ge vraagd waarschuwend op te treden en matiging te betrachten. De heer D. 'had vooral het oog op buitenlan ders, die de situatie niet kennen en vaak kleine straatjes over het hoofd zien. De voorzitter aohtte het uit voerbaar dat op de „kleine steentjes" marka'tiestrepen worden gezet. Rode Kruis-ziekenhuis Mr. Keuning informeerde naar de verhoogde bijdrage - van f 3 op f 4 - voor het Zweedse Rode Kruis zie kenhuis. De voorzitter lichtte toe dat de vijfdaagse werkweek en de sala ris-maatregelen de kosten van het ziekenhuis nadelig hebben beïnvloed. Een geraamd tekort is in feite nog groter, maar dit tekort wordit uit het onderhoudsfonds gereduceerd. De voorzitter deelde mede dat voor de schooljeugd op 29 november toneelvoorstellingen zullen worden /gehouden in de Concertzaal, i.v.m. de koninkrijksherdenking. Er wor den vier voorstellingen gegeven door een speelgroep, samengesteld uit leerlingen van diverse scholen. Verkoop kavel Een kavel gelegen aan de noord zijde van de Schuurbeque Bo'eije- straat, hoek Grachtweg, wordt ver kocht aan dé heer P. v. d. Linde voor de bouw van een bunigalow. Mr. Keuning kreeg informaties over de voorgeschiedenis, daar er een an dere gegadigde voor deze grond bleek te zijn. De secretaris gaf hier op een toelichting. Het college heeft de grond' willen gunnen aan de eer ste gegadigde. Enii'gge Verwarring is ontstaan over deze grond, daar de kavel aanvankelijke "bestemd was voor garagiebouw. Later meende men ten onrechte dat er twee bun galows 'op zouden kunnen worden gebouwd'. Gronden i.b.v. de zwaai- kom werden aangekocht. Het pand Verrenieuwstraat 54 werd onbe woonbaar verklaard;. Een krediet tvd f 5500 wei'd beschikbaar gesteld voor die verlichting vaai de nieuwe stra ten in Malta. De heer Fennema wenste een jui's- te opstelling van een lantaarn nabij de helling naar de Soheeps'timmör- dijk. De controle op irekenpliclhtige ambtenaren zal voortaan niet meer geschieden door het Verificatiebu- re'au, maai" door een ambtenaar van de afdeling financiën, hetgeen een besparing oplevert. De schoolmelk Het college adviseerde afwijzend te beschikken op een verzoek van de gemeente Pui-merend om adhesie aan een motie inzake de afschaffing van de rijkssubsidie in de kosten van de sdhoolmelkvoorziéning. Mevr. v. d. Werve-Schouls vond het onbe grijpelijk dat uitgerekend de sohool- melk-subsidie door de minister is geschrapt. Zij verwachtte een ach teruitgang in het gebruik tot schade van de volksgezondheid. De heer Fennema geloofde niet dat het ver bruik zo vlug zal teruglopen, gezien ook de gemeentelijke subsidie op de melk, die wél gehandhaafd blijft. De heer Dan'kers zag de melkvoor- ziening in eerste instantie een taak der ouders, die moeten zorgen dat hun kinderen ibij het ontbijt niet tekort komen. „Waar is de verant woordelijkheid der ouders als het met. de schoolmelk mis zou gaan?", zo vroeg spr. Wethouder Verlxeijen wees er op dat in geval van incapabiliteit op het punt van betaling, van gemeen tewege hierin tegemoet kan worden gekomen. Mr. Keuning verwachtte wel enige daling van het gebruik. Besloten werd bedoelde Purmerendse brief voor kennisgeving aan te nemen. Na afhandeling van enkele forme le stukken, die on'der de hamer door gingen, besloot de raad met ingang van 1 januari a.s. de heer P. van Beveren op de meest eervolle wijze te ontslaan «Is conservator van het museum en archiefambtsenaar. PEKING. De Chinese regering heeft donderdag een verklaring uit gegeven waarin zij zegt geheel aoh- ter Cambodja te staan en „algeme ne steun" te zullen verlenen indien Cambodja bloot komt te staan aan een inval „op instigatie van de V.S. en hun vazallen". waarheid te zoeken. Veranderlijk Verwachting tot zaterdagavond: Aanvankelijk opklaringen en en kele verspreid voorkomende buien, later overwegend zwaar bewolkt met tij'del'ijk enige regen of motre gen. Vannacht kouder, morgen over- wfag' ongeveer (dezelfde temperatu ren ails vandaag. Wind in hoofdzaak tussen west en zuid, afnemend tot matig of zwak, latei" weer toene mend. 23 nov.: Zon op 8.12, onder 16.40. Maan op 13.48, onder 23.01. 24 nov.: Zon op 8.13, onder 16.39. Maan op 14.14, onder 25 nov.: Zon op 8.15, onder 16.38. Maan op 14.37, onder 00.17. Eerste kwartier: 24 nov. te 8.56. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 23 nov. 7.12 v.m. 24 nov. 8.01 v.m. 25 nov. 9.04 v.m. WENEN, 21-11. Ir. Wiesenthal, door wiens nasporingen is gebleken, dat de Weense inspecteur van poli tie Silberbauer bij de arrestatie van de familie Frank was betrokken, is er niet zo zeker van, dat deze Sil berbauer een erg belangrijke figuur in de jodenvervolging is geweest. Op grondi van zijo functie bij de politie werd 'hij in de oorlog inge deeld bii d'e Gestapo, waarbij hij, zoals gebruikelijk, een lage SS-a-ang kreeg. Belangrijk blijft nog wel de vraag of Silberbzauer de familie Frank op bevel1 heeft gearresteerd of zelf het initiatief heeft ontplooid' om de schuilplaats van de familie Frank op te sporen, zo heeft ir. Wiesenthal Verklaard. Toch veel schade aan 19.56 n.m. 20.52 n.m. 22.02 n.m. 19.31 n.m. 20.30 n.m. 21.40 n.m. Indonesisch schip ROTTERDAM, 21-11. Het Indone sische vrachtschip „H.O.S. Tjokroa- minoto", dat bijna zeventien uur op de Noorderpier bij Hoek van Hol land heeft gezeten, blijkt aanzienlij ke bodemschade te hebben opgelo pen. Bij de vluchtige inspectie aan de buitenkant, nadat het schip in een dok was opgenomen, bleek dat van de voorsteven tot midscheeps kielplaten zijn gescheurd en klink nagels zijn gebroken. Aan bakboord zijde lopen de scheuren in de kiel tot voorbij midscheeps. De ruimen 1 en 2 vertonen lekken. BROUWERSHAVEN 23 nov. 7.00 v.m. 24 nov. 7.56 v.m. 25 nov. 9.02 v.m. Doodtij: 26 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 21-11. Het K.N.M.I. deelt medie: Een actieve depressie, die vanmorgen bij de kust van Noor wegen was gelegen, verplaatst zich naar Scandinavië. De storm, die de diepressie veroorzaakt, begon van morgen weer geleidelijk af te ne men. Waarnemingen van schepen ten zuidwesten van Ierland1 duiden er Pp, dat een nieuwe storing zich 'begint te ontwikkelen, die morgen weer regen za>l brengen met op nieuw toenemende wind. De komen de nacht zal het kouder zijn dan de afgelopen nacht, maar met de nieu we storing dringt morgen in de loop van de dag weer nieuwe hoeveel heid' zachte lucht ons land binnen. NEW YORK, 21-11. Felix Schny- der, de Zwitserse hoge commissaris der V.N. voor vluchtelingenzaken, heeft in zijn jaarlijkse rapport aan d'e commissie voor maatschappelijke zaken der algemene vergadering ver klaard dat thans voor bijna alle Europeanen, die tijdens of na de tweede wereldoorlog hun land zijn ontvlucht, mogelijkheden zijn ge schapen voor het beginnen van een nieuw leven. In Afrika zijn daarentegen nieuwe vluchtelingenvraagstukken ontstaan, die een gevolg zijn van de „histori sche veranderingen, die thans op het Afrikaanse vasteland plaats vinden". TEHERAN, 21-11. Officieel is in de Perzische hoofdstad bekend ge maakt, dat een Russische Mig-straal jager gisteren een Perzisch niet-mi- litair vliegtuig by de Perzisch-Rus- sische grens heeft neergeschoten. Twee inzittenden van het Perzi sche toestel - cartografen, in dienst van een cartografisch bedrijf, dat ook eigenaar is van het vliegtuig - zyn omgekomen, toen het vliegtuig brandend neerstortte, nadat de Rus sische Mig het vuur erop had ge opend. De piloot van het Perzische vliegtuig is met verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. De inzitten den moesten een ka<r- terinigsopdirach't vervullen in Nooi"d- Petóc ,in verband m'et het program voor landhervorming. Toen zij met hun werk bezig waren, wei'd hot toestel door de Russische Mig aan gevallen. Het incident heeft zich op een nogal ongelukkig tijdstip voorge daan, want de Russische president Leonid Brezjnev is op het ogenblik in Perzië met de bedoeling de 'be trekkingen tussen de Sowjet-Unie en Perzië te verbeteren. Presi'dient Brezjnev zou zich „zeer verbaasd" getoond hebben toen hij hot nieuws vernam. Hij zou gezegd hebben dat hij Moskou zou vragen de zaak grondig 1e onderzoeken en een 'bevredigende uitleg te geven. Ruim 50 dorpelingen zouden de Mig plus nog twee Russische vlieg tuigen het Perzische 'luchtruim heb ben zien binnendringen om het Per zische toestel te kunnen achtervol gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1